Užitočné tipy

Ako dosiahnuť mier po hádke: postupná inštrukcia od psychológov

Pin
Send
Share
Send
Send


Už ste niekedy s niekým hádali a potom ste toho ľutovali? Alebo ste možno neboli tak ľúto, ale nechceli ste alebo ste si nemohli dovoliť stratiť niektoré výhody, ktoré ste mali pred sporom? Máte pocit, že sa vaše priateľstvo rozpadlo? Ak ste sa rozišli s priateľom alebo milovali, potom, aj keď váš vzťah skončil zle, môžete skúsiť zísť. V populárnej psychológii sú situácie, keď ľudia konajú v rozpore s princípmi takzvanej svetskej múdrosti, často úžasné, hoci v skutočnosti sa takáto „múdrosť“ často stáva ponurým pohľadom na život. Mnoho autorov, v ktorých živote nedošlo k žiadnym úspešným pokusom o zmierenie, sa učí len zabudnúť na túto osobu a ísť ďalej životom. Odmieta možnosť, že vzťahy môžu byť stále pevné, bez ohľadu na to, ako hlboko konflikt dosiahol. V konečnom dôsledku je hlavnou úlohou nadviazať a udržiavať čo najviac významných, skutočne cenných vzťahov, pretože bez nich by sme sa sami pripravili o normálny ľudský život. Niekedy potrebujeme objektívny pohľad zvonku, aby sme si poradili s osobnými problémami, pretože nie vždy je ľahké sa s nimi vysporiadať sami. To môže pomôcť nájsť cestu z beznádejnej situácie, obnoviť dobré vzťahy a znovu si užiť život.

Ponúkame niekoľko spôsobov, ako získať niekoho polohu. Je však dôležité pamätať na to, že zmierenie je hlboký a komplexný psychologický a emocionálny proces. Okrem toho môže poskytnúť okamžitý výsledok, môže trvať roky, alebo nemusí uspieť vôbec.

Podrobné pokyny pre všetkých

Ak chcete zlepšiť vzťahy po hádke, musíte si vytvoriť správnu líniu správania. Ak sa budete okamžite správať inak, môžete všetko úplne zničiť. Psychológovia odporúčajú podniknúť niekoľko krokov k zmiereniu.

Krok 1. Neutekajte preč

Ani po vážnej hádke neutekajte pred človekom, ani v tom okamihu ho môžete doslova nenávidieť. Maximálne povolené je ísť do inej miestnosti. V opačnom prípade môže byť odchod považovaný za bod vo vzťahu.

Krok 2. Po hádke sa upokojte

Metódy, ako sa upokojiť, veľa. Napríklad, pite vodu alebo urobte niekoľko jednoduchých dýchacích cvičení. Alebo otvorte okno a nadýchnite sa čerstvého vzduchu.

Krok 3. Požiadajte o odpustenie

Ospravedlňujeme sa za to, že ste za vinu za krik, nepochopenie svojho súpera, neprimerané správanie, urážanie. Je vždy čo sa ospravedlniť. Iba to sa musí robiť úprimne. A potom, bez ohľadu na odpoveď, úsmev.

Krok 4. Vzdialenosť

Až potom bude vhodné odísť, ak nežijete spolu (ale predtým, ako ste už vysvetlili, že to skutočne potrebujete) alebo robíte domáce práce (ponúknete pomoc súperovi). Nevracajte sa k predmetu hádky. Pozastavte sa od niekoľkých hodín do 3 dní, aby ste sa upokojili a objektívne zhodnotili situáciu.

Krok 5. Obnovte dobrý vzťah

V tejto fáze je čas upokojiť osobu, s ktorou sa hádka vyskytla, najmä ak máte na vine. Spôsoby zmierenia budú diskutované nižšie.

Krok 6. Riešenie problému až do konca.

Po zmierení otvorene, ale pokojne hovorte a diskutujte o základnom kameni, ktorý spôsobil hádku. Pokúste sa nájsť kompromis, urobte ústupky. Hlas by mal byť tichý, pokojný tlmočník, vopred si premyslite svoje argumenty, aby ste ho neúmyselne neurazili. A čo je najdôležitejšie - držte sa pod kontrolou. Ak máte pocit, že konflikt znovu vypukne, prerušte diskusiu a znova pozastavte diskusiu.

Mnohí preskočia posledný bod, obávajú sa vrátiť k bolestivému predmetu, aby sa nový škandál nespálil. Táto chyba potom ide bokom: problém spolu so zostávajúcou rozhorčením nikde nezmizne, ale rastie ako snehová guľa. A nabudúce môže zničiť vzťah. Preto včas vyriešte všetky ťažkosti, ktoré spôsobujú konfliktné situácie s blízkymi.

Metódy odsúhlasenia

Niekto prechádza všetkými šiestimi vyššie opísanými krokmi za pol hodiny (najčastejšie sú to milenci). Chladenie trvá niekoľko hodín (napríklad rodičia a deti). V niektorých situáciách môže byť pauza oneskorená o niekoľko dní (zvyčajne sa to stáva u príbuzných bez krvi).

Zmieriť sa po hádke je najťažšie. Ak je vám však táto osoba drahá, musíte to urobiť. Ako presne to povedia psychológovia. Existuje niekoľko univerzálnych spôsobov, ktoré vyhovujú úplne každému, bez ohľadu na to, s kým ste bojovali.

Slová zmierenia (môžete kombinovať 2 až 3 frázy naraz, ale nič viac, aby ste ich nepreháňali):

 • Prepáčte, ospravedlňte ma.
 • Som na vine.
 • To som nemal urobiť.
 • Už sa s vami nechcem hádať.
 • Vážim si náš vzťah.
 • Pokúsim sa zlepšiť.

Ak obaja dobre rozumejú humoru, môžete dosiahnuť mier pomocou komických fráz:

 • Hovoria, že je nudné žiť bez hádok. Možno sme sa konečne nudili?
 • Urobme mier, kým nezabudneme, prečo sme sa hádali.

Ak slová nestačili alebo ste nemali príležitosť ich povedať, budete musieť prejsť k rozhodnejším krokom, aby zmierenie po hádke nastalo rýchlejšie. Univerzálne metódy vhodné pre každú príležitosť:

 • poslať správu (SMS, instant messenger, sociálne siete),
 • napísať list (elektronicky alebo ručne),
 • podať živú správu prostredníctvom rozhlasovej stanice, ak ste si istí, že ju daná osoba práve počúva,
 • pozvať na zmierovaciu večeru,
 • urobiť darček.

Pri výbere metód majte na pamäti, že v niektorých situáciách bude stačiť ospravedlniť sa, av iných budete musieť napísať celú báseň s vysvetlením. Pokúste sa konflikt správne vyhodnotiť a nájsť najlepšiu možnosť.

Krok 1 - urobte si čas, aby ste sa postavili

Každá osoba potrebuje iný čas na „zotavenie“ po konflikte. Zatiaľ čo je váš súper v čete, je zbytočné pokúsiť sa s ním prediskutovať dôvod sporu. Aj keď pripustíte, že sa mýlite, a s tým súhlasí, prevládnu segregačné emócie a konflikt sa bude stupňovať s obnovenou energiou. Aby ste tomu zabránili, počkajte, kým nezmiznú „vášne“, a potom pokojne povedzte svojmu blízkemu, že chcete hovoriť. Ak bol konflikt vážny, zmierenie je lepšie presunúť z domu na verejné miesto. V takom prípade bude prínosom zmena scenérie.

Krok 3 - postavte sa na miesto inej osoby

Pri pokuse o mier po hádke povedzte súperovi, že rozumiete jeho pocitom a namiesto neho by ste sa cítili rovnako. Zamerajte sa na jeho zášť. Nebojte sa uznať nahlas, že ste vinní za niečo pred svojou milovanou osobou. Pokúste sa začať zmierenie s vetou: „Je mi ľúto, že som vás naštval.“ Počas konverzácie sa pokúste nepoužívať spojenie „ale“. Môže to zničiť celú vašu iniciatívu.

Krok 1. Neponáhľajte sa rozprávať

Krok 1. Počkajte na rozhovor

Je zbytočné hovoriť o probléme, zatiaľ čo druhá osoba je stále v maximálnej možnej miere. Aj keď okamžite poviete „Ospravedlňujem sa, mýlil som sa“ a váš milenec s tým súhlasí, emócie sa budú naďalej prejavovať a konflikt sa čoskoro opäť zhorší. Preto by ste mali počkať, kým sa vášne upokojia, a potom pokojne povedať, že chcete hovoriť. Ak bola hádka skutočne horúca, skúste hovoriť na verejnom mieste, napríklad pri večeri v reštaurácii a nie doma. Zmena scenérie sa prehrá iba do vašich rúk. Psychológovia tiež radia, aby boli opatrní a snažili sa nerobiť zmierovacie rozhovory pred deťmi.

Krok 4 - Nenechajte sa uraziť blízkym za jeho reakciu

Niekedy sa mu stáva, že ste sa mu ospravedlnili za slová alebo skutky, ktoré spôsobili konflikt, a on odpovedal, že ste skutočne urobili zlú vec. Takáto reakcia partnera vám môže spôsobiť rozhorčenie a vyvolať nový spor. Vytiahnite sa, zhlboka sa nadýchnite a kývnite hlavou dozadu. Hlavným cieľom zmierenia je prevziať zodpovednosť za skutočnosť, že druhá osoba sa o vás cítila zle.

Krok 2. Vzdajte sa myšlienky, že máte pravdu

Krok 2. Vzdajte sa myšlienky, že máte pravdu

Pokúste sa nesústrediť na podrobnosti hádky. Z vášho pohľadu budete mať stále pravdu, aj keď v skutočnosti to tak nie je. Namiesto toho sa zamerajte na pocity inej osoby. Uráža sa presne rovnako ako vy a tiež si myslí, že má pravdu.

Krok 3. Zrkadlenie pozície inej osoby

Vyslovte nahlas, že rozumiete tomu, ako sa cíti. Pomáha to zamerať sa na jeho potreby. Predstavte si, že ste išli na večierok bez manžela a on vás urazil. Povedz: „Je mi veľmi ľúto, že som včera išiel na prechádzku bez teba. Chápem, že ste urazení. “ Mnoho ľudí sa nechce ospravedlňovať, pretože nechcú priznať, že urobili niečo zlé. Dobrým pokusom o zmierenie by bolo: „Ospravedlňujem sa, že som vás rozrušil. Nevidím nič zlé, keď idem na večierok bez teba. Je pravda, že by bolo lepšie, keby som to neurobil, pretože nechcem, aby ste boli naštvaní. “ A čo je najdôležitejšie, nikdy nepoužívajte slovo „ale“. Fráza „Je mi ľúto, ale ...“ spochybňuje celú iniciatívu.

Krok 5. Vysvetlite, že vám záleží

A tiež povedzte, že ste pripravení zmeniť svoje správanie. Pozerajte sa urazene do očí, objímajte ho alebo sa dotknite ruky. Prijmite skutočnosť, že bude potrebovať čas, aby sa „odsťahoval“. Snažte sa byť citliví a pozorný. A po chvíli sa uistite, že robíte všetko správne tým, že sa na to priamo pýtate.

Šiesty krok, náhradné

Ak sa spor rozhneval, pokúste sa prilákať tretiu stranu, ktorá by vás mohla zmieriť. Ak ste bojovali s manželom, môže to byť priateľ rodiny, ak s mamou - otcom. Hlavná vec je, že toto je človek, ktorý vás oboch rovnako miluje. Bude schopný počúvať obidve strany, z jeho výšky, aby zistil, kde sú obe strany správne a na vine, a vyhladil konflikt. V prípade, že spor je veľmi vážny, môžete sa obrátiť na psychológa. S najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať iba jeden trik, hlavnou vecou nie je ísť tam sám, ale ísť k nemu spolu s tým, ktorého ste urazili a kto vás urazil.

Krok 5 - Vysvetlite, že sa obávate konfliktu a ste pripravení napraviť svoje chyby, ak je to možné

Obejmite domorodú osobu alebo sa jej dotknite, počas rozhovoru ho pozerajte do očí. Úprimnosť v konverzácii pomôže rýchlo obnoviť vzájomné porozumenie. Ak sa váš partner okamžite nevydal na ceste zmierenia, nenechajte sa tým uraziť a neznepokojujte sa. Potrebuje viac času, aby sa „pohol ďalej“ z hádky. Buďte pozorní a citliví na tých, s ktorými ste v hádke. Po nejakom čase sa ho opýtajte, či robíte všetko správne.

S rodičmi

Ak mal syn odpadnutie s otcom, stačí hovoriť ako človek, priznať svoje chyby, preukázať, že rešpektujete jeho vek a životné skúsenosti. Ak sa tak stane medzi dcérou a otcom, všetko je jednoduchšie - jemne objímať, bozkávať, sľubovať, že už to neurobíte. Dovolené plakať trochu.

Oveľa vážnejšia situácia sa objaví, keď dôjde k sporu s mamou. Ženy sa ťažšie odstúpia od konfliktov ako muži. Niečo na vysvetlenie a preukázanie ich pohľadu - taká cesta zmierenia s ňou zjavne nie je vhodná. Syn môže kúpiť kvety, pozvať do kaviarne, venovať svoje dni voľna. Dcéra - požiadajte o radu pri živote, zavolajte na čaj, rozptyľujte záležitosti domácnosti.

Ak sa chcete zmieriť so svojimi rodičmi, nechajte ich so svojimi vnúčatami. A ak ešte nemáte rodinu, nezabudnite s ňou tráviť čas, a nie 2 - 3 hodiny, ale 1 - 2 dni. Choďte do chaty, choďte na návštevu známych, choďte na prechádzku - nezabudnite na svoje detstvo. To určite roztopí ich srdce.

Zmierenie s manželom

Zmierenie po hádke s manželom sa trochu líši od obnovenia vzťahov s rodičom alebo priateľkou. Keď sa dvaja z vás „ochladia“ z horúčavy vášne, prediskutujte príčinu konfliktu. Možnosť diskutovať o vzájomných nárokoch a porozumieť im znižuje pravdepodobnosť hádok v budúcnosti. Počas rozhovoru neobviňujte manžela / manželku, ale snažte sa porozumieť jeho logike, zistite, prečo to urobil a nie inak.

Ak došlo ku konfliktu v dôsledku skutočnosti, že ste požiadali svojho manžela, aby niečo urobil, ale nesplnil ho, potom zvážte, či bola vaša žiadosť primeraná, či mal príležitosť ju implementovať. Možno ste nezaslúžene urazili svojho manžela. V takom prípade sa budete musieť sami „vykročiť“ a najprv požiadať o odpustenie.

Často sa človek okamžite po hádke cíti sexuálnym vzrušením, hormóny to „varia“. Ak chcete, potom zmierenie po konflikte je najpríjemnejším spôsobom, ako rýchlo obnoviť mier v rodine. Môžete tiež zariadiť romantické prekvapenie pre svojho milovaného, ​​alebo len prísť k nemu, objať ho a pobozkať. Od prekvapenia zabudne na svoje urážky.

Ak sa často hádate so svojím manželom, potom príďte s rituálom zmierenia. Pomôže vám rýchlo obnoviť vzťahy. Je pravda, že táto metóda je vhodná iba pre menšie hádky.

Ak napriek všetkému úsiliu o zmierenie po hádke nefunguje, pokúste sa priviesť k vyriešeniu konfliktu tretiu osobu. Keby ste bojovali so svojím otcom, mohla by to byť mama, ak so svojím manželom - rodinným priateľom. Musí to byť človek, ktorý vás oboch dobre pozná a zaobchádza s vami rovnako pozitívne as láskou. Cudzinec bude môcť počúvať obe strany, nestranne sa rozhodnúť, kto má pravdu a kto je na vine, a pomôže zmierniť konflikt. Ak je hádka vážna a v žiadnom prípade nemôžete nadviazať vzťah, mali by ste vyhľadať pomoc psychológa. Navštívte odborníka s niekým, kto vás urazí. S najväčšou pravdepodobnosťou bude stačiť jedna relácia.

S prarodičmi

Starí ľudia sú s vekom veľmi zraniteľní a citliví. Toto treba mať na pamäti. Neočakávajte, že bude ihneď odpustené. Dajte im čas. Ale nerobte to sami. Vyskúšajte rôzne možnosti. Požiadajte o odpustenie, objatie. Nie je roztavený? Obklopte ich pozornosťou a opatrnosťou: pomáhajte okolo domu alebo na záhrade, s nimi sedia v televízii, skúste hovoriť o abstraktných témach. Jeden z najúčinnejších spôsobov - požiadajte ich, aby si pamätali niečo z minulosti, ak sú pripravení počúvať pozorne a na dlhú dobu.

So svokrou

V ideálnom prípade je lepšie sa nezaoberať hádkami so svokrou, pretože mier bude vo väčšine prípadov neuveriteľne ťažké. Ale je to tiež možné. Pravidlo číslo 1 - prestaňte vidieť nepriateľa. Pravidlo číslo 2 - vložte sa na svoje miesto: čo by ste urobili? Nájdite aspoň nejaké odôvodnenie pre jej slová a činy. Potom, po prestávke (2-3 dni), kúpte jej obľúbený koláč a pozvite ju na návštevu čaju. Ako možnosť - dovoľte mi hrať sa so svojimi vnúčatami, vyzdvihnite ich na víkend alebo v noci. Nakoniec pustite svojho manžela, aby jej opravil žeriav alebo vykopal záhradu. Vieš lepšie, prečo bude mať radosť.

S priateľom alebo priateľkou

Ak zvyčajné slová zmierenia nefungujú a je zbytočné žiadať o odpustenie, v priateľstve je potrebné konať ako vo vojne - pomocou čelného útoku. Prečo potrebujete priateľov a priateľky? Správne: pomoc. Vytvorte kritickú situáciu a požiadajte ich o pomoc. Napríklad ženích ťa opustil pred svadbou. Alebo máte auto zastavené na opustenej diaľnici. Ak sa objaví nový problém, na chvíľu zabudnete na hádku, urobíte mier, upokojíte sa a potom sa v prípade potreby vrátite k príčine konfliktu.

Pre mužov je to jednoduchšie: stačí pozvať priateľa, aby šiel na rybolov alebo do kúpeľne - a zvážte, že nedošlo k nedorozumeniam. Bolo by tiež užitočné, aby dievčatá túto metódu uviedli do prevádzky - napríklad zavolali priateľku do kúpeľov alebo na nákupy.

S dcérou alebo synom

Je ľahšie dosiahnuť mier so synmi ako s mužmi. Musíte sa pozastaviť a hovoriť otvorene. Argumenty, fakty, všetko je jasné a do bodu - v skratke, konštruktívna konverzácia bude schopná bodkovať všetko i. S dcérou to bude ťažšie, pretože na základe ženskej psychológie sa môže sama skončiť, veľmi sa uraziť, nehovoriť a nekontaktovať. Požiadajte ju, aby pomohla s domácimi prácami, sadla si so svojimi vnúčatami a ponúkla by sa niekde spolu. Spoločné činnosti a obavy sa odvrátia od zbytočných myšlienok a ľahšie bude mier.

Psychológovia kategoricky neodporúčajú rodičom, aby sa vyrovnali s deťmi vydieraním alebo podvodom („Poď, moje srdce je zlé“). Keď sa odhalí pravda, môže sa vzťah neodvolateľne zničiť.

So svojím milovaným alebo milovaným

Univerzálne metódy zmierenia pre milovníkov oboch pohlaví:

 • zanechajte odkaz na chodníku pred oknom svojho blízkeho: [Meno], odpustite mi / milujem vás / ste najlepší,
 • nahrať zvukové ospravedlnenie alebo krátke video,
 • objednajte tortu so slovami zmierenia,
 • urobiť masáž
 • zariadiť spoločný výlet.

Ako uzavrieť mier s dievčaťom / manželkou:

 • pozvať na večeru v reštaurácii,
 • dať kvety
 • urobiť roztomilý darček ako medvedík,
 • do dnešného dňa, do filmov,
 • prevziať časť svojich povinností doma a vychovávať deti.

В конце концов, после крупной ссоры, если вы сильно виноваты, но ни в коем случае не хотите её терять, совершите красивый жест примирения, который она запомнит на всю жизнь: купите помолвочное кольцо и сделайте предложение. Иногда это единственный способ спасти отношения.

Как помириться с парнем/мужем:

 • приготовить его любимое блюдо, организовать романтический ужин при свечах,
 • попросить помочь в деле, которое требует сугубо мужской силы,
 • сделать подарок в соответствии с его хобби (удочку, видеорегистратор),
 • купить красивое нижнее бельё,
 • наговорить ему кучу комплиментов и убедить в том, что он самый идеальный.

Je ľahšie zmieriť sa s dušou, ak existuje láska vo vzťahu, ktorý je pripravený zavrieť oči pred mnohými. Na druhej strane nikdy nemôžete prekročiť hranice toho, čo je dovolené, inak môžete všetko stratiť a potom nebudú fungovať žiadne metódy.

Otázky a odpovede: konzultácie s psychológmi

Ako začať konverzáciu?

Prekvapivo si ľudia kladú takúto otázku a nerozumejú zrejmé. Psychológovia konkrétne poradia, s akou frázou sa začne zmierenie: „Odpusť mi, prosím.“ Toto je univerzálna možnosť v každej situácii. Ako už bolo spomenuté, po konfliktoch sa vždy musí ospravedlniť. Aj keď nie ste vinní, v hneve by ste pravdepodobne mohli povedať niečo urážlivé, zvýšiť hlas, niečo zlomiť. Tento výraz bude teda veľmi vhodný.

Mám písať ako prvý?

Ak je pre vás niekto dôležitý, ak chcete zachovať vzťah - určite áno. Pýcha a predsudky spoločnosti s tým nemajú nič spoločné. Stojí za to premýšľať, iba ak po desiatom hádke pôjdete prvýkrát po desiatykrát: naozaj to potrebuje?

Kto by sa mal postaviť ako prvý?

Ten, kto je na vine. Ak je to ťažké zistiť, potom mladšie generácie žiadajú odpustenie od starších a od mužov v páre - od žien. Ale toto je ideálne. Zvyčajne je prvý, kto sa zmieri, ten, kto je svojou povahou mäkší alebo si viac váži vzťah.

Kedy je lepšie sa vyrovnať?

Ak sa vrátite k pokynom na začiatku článku, potom v kroku 5.

Ako sa vyrovnať po silnej hádke?

Ak je osoba po hádke veľmi urazená, pozastavenie môže trvať trochu dlhšie. Nechajte ho premýšľať a nudiť sa. Až potom podniknite kroky na dosiahnutie mieru. Postupujte vo zvyšujúcich sa krokoch: požiadajte o odpustenie - ponúknite pomoc v niečom - pozývajte spolu tráviť čas - urobte malý darček. Ak toto všetko nenadobudne účinnosť, zostáva len prekvapiť niečím mimoriadnym!

Bez ohľadu na to, s kým bola hádka alebo aké to bolo ťažké, určite musíte mieriť. Ak s tým potiahnete, môžete navždy stratiť milovaného človeka a osobu. Aj keď ste sa rozhodli odísť, nemusíte to robiť nepriateľmi. Najprv si vytvorte dobrý vzťah a potom začnite svoj život od nuly.

Pin
Send
Share
Send
Send