Užitočné tipy

Ako správne oddeľovať trávnaté trvalky

Pin
Send
Share
Send
Send


Usporiadame kvetinové záhony a kvetinové záhony

Najprv musíte zistiť, z ktorých kvety v staromzáhrada chcel by si odísť. Ak si myslíte, že niektoré zanedbávané kvetinové záhony plánované úspešne, môžete ich uložiť a postupne uviesť do poriadku. Ak si neplánujete ponechať starú kvetinovú záhradu, ale máte radi jednotlivé exempláre rastlín, obnovovacia technológia sa bude mierne odlišovať. Ale v každom prípade - je potrebné vopred prideliť miesto na „preexponovanie“ rastlín - niekedy sa také lôžko nazýva „škola“. Taký „rezervný kvetinový záhon“ je užitočným základom pre ochranu rastlín a je vhodný aj pre darované rastliny alebo rastliny získané od susedov.

Môže ísť o starú kvetinovú záhradu, záhradu alebo akékoľvek otvorené priestranstvo s pôdou bez výsadby a burinu, Častejšie sa uprednostňuje orientácia na západ - toto miesto bude dostávať neskoro popoludňajšie slnko, zatiaľ čo južná orientácia vyžaduje intenzívne teplo a sušenie rastlín. Ak je orientovaná na sever, môže byť príliš chladná, veterná alebo tienistá pre jemnejšie rastliny. Na mieste môžete tiež rozlíšiť dve rôzne postele - v tieni a na slnečnom mieste.

Akonáhle je kvetinový záhon na preexponovanie pripravený, kvetinové záhony na záhrade Môžete začať čistiť a upratovať.

Predovšetkým je potrebné zreteľne oddeliť obrysy trávnikov a kvetinových záhonov. Skúste a upratať trávnik - ak trávnik za kvetinovou záhradou je úhľadne kosená a stránka potom vyzerá kompletnejšia. Druhou fázou je návrh okrajov kvetinovej záhrady. Aj keď je to úzka drážka, kvetinový záhon vyzerá úplne inak. Toto je podrobne opísané v článku „Realizácia projektu kvetinovej záhrady » .

Staré kvetinové záhony sú často zarastené trvalými burinami, ktoré je ťažké eradikovať. Preto je potrebné pamätať na to, že je oveľa ťažšie vylepšiť existujúcu kvetinovú záhradu, najmä vyplnenú trvalými burinami, ako začať od nuly.

Na obnovu starnúcej kvetinovej záhrady je možné bylinné trvalky rozdeliť. Aby ste to dosiahli, musíte oddeliť mladé výhonky od starých skupín umiestnených po stranách. Oddelené klíčky s dobrými koreňmi sa musia vysádzať v kvetináčoch alebo presádzať priamo do záhrady na plánované miesto. Rastliny, ktoré máte radi, ale chcete sa neskôr presťahovať, môžu byť vysadené dočasne a potom vysadené na trvalé miesta.
Viac k tejto téme:
Trvalá transplantácia

Niektoré rastliny v priebehu času rýchlo rastú, zaberajú veľké plochy v kvetinovom záhrade a iné potláčajú. Ak ich chcete uložiť, musíte starostlivo vybrať tie najlepšie vzorky, oddeliť ich a nechať malé kríky, ktoré zaberú na kvetinovom záhrade málo miesta na preexponovanie. Neskôr môžu byť vysadené v malých skupinách, pretože rastú veľmi ľahko.

pivonky a ďalšie trvalky, ktoré majú husté hlinené hrudky obklopujúce korene, by sa mali rozdeliť do samostatných rastlín a ostrým nožom ich odrezať od hlavnej rastliny. Ak nechcete transplantovať všetko za sebou, vyberte niekoľko dobrých exemplárov s hlbokými koreňmi (napríklad hellebores, ktoré žijú dlhú dobu, ale pomaly sa zväčšujú), nechajte ich na svojich miestach a zvyšok kvetinového lôžka dôkladne spracujte, čím odstránite všetky zbytočné.
Samozrejme je rýchlejšie a ľahšie vyčistiť kvetinovú záhradu dočasným presunom všetkých rastlín, ktoré potrebujete, do kvetinovej školy. V tomto prípade položíte novú kvetinovú záhradu s tým rozdielom, že jej tvar je už definovaný a pôda je často už voľnejšia a úrodnejšia. V tomto prípade je hlavnou činnosťou ničenie buriny.

Uložte si novú kvetinovú záhradu vo všeobecnosti ide o nasledujúce:
na jeseň odstráňte odtok, vykopajte, starostlivo vyberte korene buriny, pridajte kompost a piesok (ak je to potrebné) a uzavrite budúcu kvetinovú záhradu (dočasne môžete použiť dlaždicu alebo hraničnú pásku). V zime môžete pokojne robiť plánovanie lokality a kvetinové záhony, objednajte si správne rastliny. Na jar vyplňte celý povrch kvetinovej záhrady rastlinami a naplňte ju mulčom.

Potom kvetinová záhrada prakticky nie je vyžaduje starostlivosť, Ak nemáte žiadne sny, môžu zostať iba veľké korene (púpavy, pšeničná tráva a šťuka koňa), ktoré sa dajú ľahko vybrať ručne.

Ak je na starom záhone veľa burín, potom, čo ste vysadili potrebné rastliny, by sa záhony mali úplne burinu a vykopať. Potom - v závislosti od vašej viery: môžete použiť herbicídy alebo nechemické metódy.

Prvá možnosť: od jesene, celú nasledujúcu sezónu, hneď ako sa objavia výhonky buriny, ošetrite ich listy herbicídmi. Na jeseň odumrú korene buriny a trvalky sa môžu vrátiť na svoje miesto. Tesne pred výsadbou je potrebné dôkladne skontrolovať a potriasť korene, aby sa do kvetinového záhonu opäť nedostali podzemky buriny.

Druhá možnosť je, ak stále máte tendenciu nechemické metódy. Je to potrebné po celú sezónu (je možné aj od jesene) - pevne zavlažovaná pôda hrubá vrstva organických látok: napríklad kartón. V zásade môžete použiť hrubý film alebo dokonca linoleum - čo je na dosah. Je však lepšie, ak je to ekologické. Nedostatok svetla a vzduchu potlačí burinu.

Pri obnove kvetinových záhonov a záhonov v starej záhrade je užitočné postupne zostavovať zoznam zachovaných rastlín, aby ste si mohli neskôr vyzdvihnúť možnosti nových miest. Odfotografujte kvitnúce rastliny, pomôže vám to vytvoriť kvetinový plán... Týmto spôsobom môže byť „zbierka“ obnovených rastlín použitá na vyplnenie medzier medzi novými zakúpenými na jar. Výsledkom bude, že budete mať väčší výber a viac odrôd rastlín, ktoré si môžete vybrať pre svoje nové záhony!

Ako oddeliť trávnaté trvalky

Záhradné trvalky sú vynikajúcim nástrojom na vytvorenie jedinečného dizajnu, luxusných súborov, skupín a samostatných výsadieb. Mnohí neskúsení záhradníci si myslia, že stačí len zasiať semená alebo výsadbu odrezkov a kvetinový koberec vás poteší na mnoho rokov. V skutočnosti sa po niekoľkých rokoch svieža krík riedko stráca a stráca svoju dekoratívnosť alebo narastá do hustej opony, ktorá narúša normálny vývoj susedov v kvetinovom záhrade. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné včas rozdeliť kríky a zasadiť rozdeľovače. Tento spôsob umožňuje nielen omladiť jednotlivé exempláre, ale tiež získať novú generáciu jedincov, t. J. Používa sa na vegetatívne rozmnožovanie. Ako oddeliť trávnaté trvalky, sa dozviete z materiálu v tomto článku. Táto udalosť je jednoduchá, ale má množstvo nuancií, ktoré potrebujete vedieť, aby ste nezničili zelené zviera.

Trvalky - popis, klasifikácia, fotografia

Trvalky sa nazývajú rastliny, ktoré majú vegetatívny cyklus viac ako 2 roky. Sú rozdelené do dvoch hlavných skupín - trávnatá a drevnatá. Do druhej skupiny je obvyklé zaradiť stromy a kríky, ktoré môžu žiť na jednom mieste niekoľko desiatok alebo dokonca stoviek rokov. Do trávnatej skupiny patria jednotlivci, u ktorých stonky nie sú náchylné na ligáciu.

Majte na pamäti! Vďaka rozvinutému koreňovému systému sú predstavitelia prvej skupiny oveľa stabilnejší ako stromy a letničky. Nemajú strach z horúčavy a horúčavy, lesné požiare preto vo väčšine ekosystémov zaujímajú trávnaté jedince dominantné postavenie.

Priaznivé podnebie tropických a subtropických zón umožňuje trvalým jedincom vegetovať po celý rok bez zmeny ich vzhľadu. V chladnejších klimatických podmienkach sa trvalky prispôsobili na prežitie v dôsledku hromadenia živín v podzemku pre úspešné zimovanie.

Klasifikácia vytrvalých rastlín je zložitá, delia sa podľa druhu kvitnutia, zmeny listnatého pokryvu, typu štruktúry koreňového systému, času kladenia kvetov, vzťahu k slnečným lúčom a mnohých ďalších znakov.

Monokarpika a polykarpika sa rozlišujú v závislosti od typu kvitnutia. Monokarpika má tendenciu kvitnúť po niekoľkých rokoch vegetácie, po ktorej jednotlivec dáva semená a umiera. Najfarebnejším predstaviteľom tohto druhu je agáve, lopúch nie je o nič menej známy. Polykarpmy sú schopné kvitnúť a prinášať ovocie takmer každé obdobie (v prítomnosti priaznivých podmienok pre rozmnožovanie). Väčšina obyvateľov kvitnúcej záhrady je polykarpická - denivka, narcisy, pivonky, hosta.

Tip! Sempervivum je typický monokarpik. Aby bunda nestratila svoj dekoratívny účinok, po odkvitnutí sa odstráni výstup mŕtvych listov.

Rozpad listnatých listov je charakteristický pre listnaté trvalky, napríklad mäta. Stále zelené exempláre nemajú vo zvyku strácať celý listový list naraz, zmeny listov sa objavujú postupne. Živým príkladom sú begónia, arméria, kadidlo, heichera.

Vytrvalé záhradné rastliny sa tiež delia na kvetinové a okrasné listnaté. Kvitnúce sú oceňované pre svetlé koróny a dekoratívne a listnaté pre zaujímavé listy tvaru a farby. Existujú však aj záhradní obyvatelia, ktorí včlenili obidve opísané vlastnosti, napríklad hostiteľ s dlhými strapcami zavesený na veľkých zvonoch.

Štruktúra koreňového systému je pre botanikov značným záujmom. V niektorých kvetinách je to oddenok, v iných mäsitý koreň tyčinky. Ak chcete správne rozdeliť záhradnú flóru, musíte presne poznať tento parameter.

Efemeroidy ako sasanka sa objavujú skoro na jar a rýchlo dokončujú vegetačné obdobie. Ostatné kvety a byliny sú dekoratívne počas celej sezóny alebo iba v samostatných segmentoch. Na jar môžete obdivovať narcisy, konvalinky, v lete - dennú sviečku, delfínium a na jeseň dobré, ozdobné vlastnosti, sedum, dahlia, cirrus, chryzantéma.
To je zaujímavé! Ozdobné cereálie ukazujú svoju krásu po celú sezónu, ale na jeseň, s výskytom svetlých klátikov, sú nádherným pohľadom. Obilniny možno pripísať dekoratívnym listom a kvetinám.

Existujú tiež fanúšikovia, ktorí môžu nasiaknuť slnko, rásť v čiastočnom tieni alebo pri zatienení. Zástupcovia fotofílie - flox, mak, chryzantéma. Odolný voči tieňom - ​​kosatce, aquilegia. Tieň-milujúci - konvalinky, funkcia, rôzne druhy paprade.
Z načasovania kladenia kvetných pukov závisí od začiatku obdobia pučania. Ak Bush na začiatku jari vytvorí kvetinové puky, v tejto sezóne dôjde k rozkvetu.

Takéto správanie je charakteristické pre delfíny a vlčí bôby, akvilegia. Keď sa v lete vytvárajú púčiky kvetinových kvetov, na jeseň sa objavuje kvitnutie - denivka a flox. V lete narcisy a krokusy tvoria púčiky, ale nasledujúci rok kvitnú. S jesenným položením stonky sa kvitnutie objaví až v nasledujúcej sezóne. Toto je charakteristické pre pivonky, kadidlo a kosatce.

Vytrvalí predstavitelia záhradnej flóry sa vyznačujú rôznymi kvalitami, ale rovnako dobre sa hodia na vytváranie jedinečných kompozícií. Vysoké trávy budú slúžiť ako nádherné pozadie. Groundcover skryje nevzhľadné rohy. Stredne veľké kvety a byliny vyzerajú skvele v strede kompozície alebo v popredí. Poddimenzované exempláre sa stanú nádherným rámom hraníc alebo sa úhľadne zmestia do dizajnu zošita.

Pamätať! Kultivácia v záhrade plodín s dlhým životným cyklom je jednoduchá, ale bez náležitej starostlivosti a včasného rozdelenia záhonov kvetu rastie v priebehu času.

Prečo samostatné trvalky

Kríky, ktoré žijú dlhšie ako 2 roky, sú veľmi nenáročné, ale stále vyžadujú neustály dohľad. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali kríky pravidelne deliť:

 1. Pretože kvety a trávy neustále rastú na jednom mieste, časom sa vyčerpávajú pôdne zdroje. To vedie k strate dekoratívnosti, spomaleniu rastu. Čerstvá pôda sa uprednostňuje pred ročným kŕmením.
 2. Neustály rast na jednom mieste tiež prispieva k rozvoju rôznych chorôb. V starej krajine oslabuje imunita rastlinného organizmu, zrýchľuje sa vývoj patogénnej flóry.
 3. Postupom času rastie na primárnom podzemku mnoho vetiev. Ak nie sú vysadené včas, malá krík môže dorásť do veľkej opony. Je osobitne dôležité oddeliť zarastanie, ktoré zasahuje susedov.
 4. Oddenok získava procesy a vyčerpáva svoje vlastné zdroje, postupne starne a umiera. Ak sa v strede miesta pristátia objaví „ustupujúca vlasová línia“, je čas odstrániť zastaranú časť a presunúť mláďa na nové miesto. Tento proces sa nazýva omladenie.
 5. Vegetatívne rozmnožovanie je najjednoduchším spôsobom, ako získať potomstvo kultúry. Rozdeľte podzemok na časti a oddeľovače delte do novej sekcie. Extra ľudia môžu potešiť susedov.

Tip! Pri pestovaní plodín s intenzívnou mierou rastu koreňového systému sa často vyskytuje boj o územie a jedlo medzi susedmi v kvetinovej záhrade. Existuje cesta von - časté delenie alebo bridlicové kúsky boli vykopané pozdĺž obvodu pozemku vyčleneného pre kríky.

Vlastnosti rozdelenia bylinných trvaliek

Rozdelenie puzdra je porovnateľné s touto operáciou. Aby sa zelený pacient úspešne podrobil chirurgickému zákroku, musia sa dodržiavať všetky pravidlá postupu. Dôležité je všetko - dátum udalosti, poveternostné podmienky, spracovanie nástroja a dezinfekcia povrchu rany, starostlivá príprava miesta na transplantáciu.

Najdôležitejšia je však definícia typu koreňového systému. Úspech operácie závisí od štruktúry a výskytu koreňov. Pre odnožové kultúry (pivonky, lúky, kosatce, funky, phlox atď.) Je dôležité určiť hranice kríkov pred výrubom.

Na omladenie alebo množenie kvetov pomocou tyčiniek odvarov nie je delenie vhodné. Aquilegia, mak, vlčí bôb tvoria dlhý stredný koreň, ktorý sa postupom času prehlbuje do pôdy do hĺbky 2 m. Ak poškodíte toto úložisko živín a je to nevyhnutné v procese vyhrabávania, rastlina jednoducho zomrie. Dokonca aj transplantácia takýchto plodín je vysoko nežiaduca.

Existujú situácie, keď nie je možné vykopať krík. Napríklad, ak sa výrazne rozrástla a začala zasahovať do susedných jednotlivcov. V tomto prípade sa delenie uskutočňuje priamo v pôde. Časť puzdra je oddelená ostrou lopatou a presadená na nové miesto. K zvyšnej dividende sa pridá živný substrát. Tak je možné rozdeliť gejheru alebo sedmokrásky, trávnaté druhy cinquefoil.

Varovanie! Ak neviete, akú štruktúru koreňového systému má transplantovaná rastlina, je lepšie o nej nájsť informácie v botanických adresároch.

Ako často by sa mali rastliny deliť

Ak ste vy sami pestovali trvalú kultúru semien, pravdepodobne ste videli životnosť rastliny na obale. Uvedené časové obdobie vôbec neznamená, že po 3 až 7 rokoch vaše zelené oddelenie zomrie. Tento ukazovateľ hovorí iba o tom, koľko, bez toho, aby boli dotknuté dekoratívne vlastnosti, môže konkrétny jednotlivec rásť na jednom mieste. Termín rozdelenia do značnej miery závisí od rýchlosti vývoja. Hostitelia a repky rastú veľmi pomaly, bude ich potrebné deliť až po 10 rokoch a pivonka po 15. O zvyšku okrasných bylín a kvetín s dlhým životným cyklom sa operácia vykonáva po 3 až 5 rokoch. Existujú výnimky - prvosenka a viola sa pestujú každé 2 až 3 roky.

Takéto podmienky sú iba konvenciou. Potreba oddelenia sa môže vyžadovať skôr alebo neskôr v prípade nedodržania poľnohospodárskej technológie alebo nadmerného rastu. Samotná rastlina vás bude informovať o potrebe zásahu s týmito príznakmi:

 • vzhľad charakteristických plešatých škvŕn v strednej časti kríka, ku ktorému dochádza pri odumieraní starej priepasti,
 • rozľahlá alebo nadmerná hustota,
 • lignifikácia stoniek v strede opony,
 • rast za hranicami pridelenej oblasti so zvýšením trávnika viac ako trikrát,
 • bolestivý vzhľad susedov vedľa závesu meniaceho život hovorí o boji za jedlo,
 • strata dekoratívnosti, nedostatok farieb.

Pamätať! V prípade prefabrikovaných kvetinových záhonov sa neodporúča aktualizácia veľkého počtu osôb, aj keď je to potrebné. Nechajte niekoľko kópií pre budúcu sezónu.

Podmienky rozdelenia

Trvanie operácie závisí od niekoľkých faktorov. Najdôležitejšie sú poveternostné podmienky v regióne. V rizikovej poľnohospodárskej zóne je počasie mimoriadne rozmarné: neskorý príchod tepla do regiónu, vysoké riziko spätných mrazov, krátke letné obdobie, chladný daždivý jeseň, ťažká zima. Takéto podmienky neprispievajú k dobrej úrode a zachovaniu rôznych plodín počas jesennej výsadby. V moskovskom regióne na Uralu je lepšie na jar rozdeliť kríky. Počas dividendovej sezóny získajú silu, odložia prísun živín na celú zimu.

V oblastiach s teplou klímou, dlhou jesennou a miernou zimou sa kríky môžu rozdeliť začiatkom jesene. Takéto výrazy prispievajú k lepšiemu zakoreneniu, pretože sieť vedľajších koreňov zodpovedných za dodávku potravín rastie iba pri stabilnej plus teplote.

Ďalším dôležitým pravidlom, na ktoré sa všetci záhradníci spoliehajú, je načasovanie kvitnutia bylinných trvaliek. Первоцветы радуют яркими ароматными бутонами через некоторое время после схода снежного покрова. Весной их не делят, ведь кустики готовятся к бутонизации, затрачивая много сил на формирование цветоносов. Ирисы, пионы, бадан разделяют только после цветения, ближе к концу лета.Prípady kvitnúce v druhej polovici letnej sezóny sú rozdelené budúcu jar.

Tip! Pre konvalinky, rozchodníky, kosatce, chryzantémy nie je termín operácie dôležitý. Ak je to potrebné, môže sa udalosť konať aj počas kvitnutia.

Ak používate oddeľovanie častí oddenku na chov, nezabudnite, že deliť sa môžu iba jedinci, ktorí dosiahli vek 3 až 4 rokov. Počas tohto obdobia sa bunda posilní a poskytne kompletný materiál na vegetatívne rozmnožovanie.

Príprava rastlín

Prípravné činnosti sa uskutočňujú deň pred plánovaným rozdelením kríkov. Najprv odstráňte všetky buriny z kvetinového záhonu, ich prítomnosť na novom mieste skomplikuje zakorenenie, pritiahne škodcov. Skontrolujte stupeň vlhkosti v pôde. Ak je pôda suchá, na pacienta nalejte veľa vody. Uistite sa, že vlhkosť dobre nasýti pôdu a preniká do celej hĺbky koreňov.

Počasie a priaznivé časy dňa

Poveternostné podmienky v deň oddelenia Bush majú veľký vplyv na proces zakorenenia. Horúce počasie prispieva k rýchlemu odparovaniu živej vlhkosti, vietor má rovnaký účinok. Priame slnečné svetlo môže spôsobiť popáleniny listov, preto si vyberte zamračený deň alebo odložte postup na večer.

Varovanie! Oddelenie výhonkov môžete urobiť skoro ráno, ale ak počasie sľubuje, že bude príliš horúce, podniknite opatrenia na zatienenie divízií, nezabudnite na mulčovanie pozemku.

Prezeranie rastlín a stanovenie hraníc krovia

Pred odstránením kríkov z pôdy je dôležité určiť hranice koreňového systému. Pomôžu predchádzať zbytočným zraneniam. Ako už bolo uvedené vyššie, najskôr by ste mali študovať informácie o štruktúre koreňového systému zeleného oddelenia.

Ak má trvalka silný podzemok, ktorý leží v hlbokom horizonte pôdy, pri vykopávaní budete musieť ísť čo najhlbšie. Pre kvetiny a bylinky tvoriace dcérske rozety, zemné pokrývky, popínavé rastliny, môžete jednoducho oddeliť časť záclony. Takíto jedinci sa vyznačujú povrchovým výskytom plytkej siete vláknitých koreňov, ktoré zvyšujú rýchlosť zakorenenia. Pamätajte si, že zdieľanie kultúr s vretenovitým tyčovým oddenkom je nepraktické.

Potrebné nástroje a ich príprava

Na oddelenie trvalých tráv a kvetov potrebujete vidličku so širokými plochými zubami, ktorá sa obyčajne vykopáva do záhrady. Na odstránenie silného podzemku z pôdy budete tiež potrebovať lopatu. Typ nástroja na oddeľovanie častí puzdra je určený stupňom tuhosti koreňa. Je lepšie okamžite pripraviť prerezávač, nôž a sekeru. Takýto súbor pomôže vyrovnať sa aj s lignifikovanými vzorkami.

Dôležité! Uistite sa, že ste skontrolovali stupeň ostrosti nástrojov av prípade potreby naostrili okraje čepele.

Rovnako ako pri chirurgii, aj nástroje musia byť dezinfikované. Môžete ich ošetriť namáčaním v silnom roztoku manganistanu draselného, ​​Bordeauxovej kvapaliny alebo utrite čepeľ alkoholom.

Pravidlá pre kopanie kríka

Ak sú korene plodiny plytké, použite výkopovú vidlicu. Krok späť od okraja záclony 10 cm a kopajte ho po obvode. Zaobchádzanie s mäsitými koreňmi ležiacimi v hĺbkach musíte vybaviť lopatou. Princíp je rovnaký, vykopať krík okolo obvodu do maximálnej hĺbky. Potom môžete jemne vypáčiť vidlicu a vytiahnuť ju na povrch.

Určenie počtu akcií

Ak chcete zistiť, koľko častí môžete rozdeľovať na krík, dôkladne skontrolujte extrahovaný materiál. Bez ohľadu na veľkosť koreňa je jeho rozdelenie na viac ako 4 časti nepraktické. Počet divízií závisí od prítomnosti rastových púčikov a rozvinutého koreňového laloku. Pri delení sa uistite, že každá časť má najmenej 2-3 puky na obnovu alebo vyvinuté výhonky a vlastný dobre rozvetvený koreňový systém.

Bush čistenie a prerezávanie

Po rozhodnutí o počte divízií odstráňte všetky staré, vysušené a poškodené časti trávnika. Opakujte to isté s podzemnou časťou závodu. Aby sa stimulovala tvorba koreňov, odoberte výhonky a nechajte pahýľky vysoké 5 - 10 cm. Na jar je to voliteľné, pretože transplantácia sa vykonáva v počiatočnej fáze vegetačného cyklu.

Tip! aby miesto na záhone po vykopaní nebolo prázdne, uvoľnite pôdu, odstráňte zvyšky rastlín a pridajte čerstvý živný substrát. Na mieste môžete okamžite zasadiť sadenice sezónnych jednoročných rastlín.

Rezanie a delenie

Zdieľanie kríka môže byť dosť ťažké. Ak sa podzemok podzemok extrahovaný z pôdy rozdelil na niekoľko častí, vyberte najväčšie vzorky. V niektorých kultúrach sú korene kompaktné, ľahko oddeliteľné od starého podzemku. Opatrne ich orežte ostrým nožom alebo ich roztrhnite rukami a rozdeľovače ťahajte rôznymi smermi. S lignifikovanou podzemnou časťou sú veci oveľa komplikovanejšie. Ak chcete rezať, použite lopatu, záhradnú pílku alebo sekeru.

Kontrola rozdielov, prerezávanie s cieľom stimulovať rast a adaptáciu

Dostal kus z materského likéru, starostlivo skontrolovať. Povrch rany ošetrite roztokom fungicídu, manganistanu draselného. Dezinfekcia chráni pred prenikaním infekcií do rany, spór huby. Po dezinfekcii nakrájajte plátky práškovým uhlím.

Rast vedľajších koreňov zodpovedných za zakorenenie je stimulovaný čiastočným prerezaním koreňového laloku. O niečo vyšší ako medzný bod sa aktivuje rast laterálnych klíčkov. Takéto prerezávanie urýchľuje adaptáciu deliča na nové miesto. Povrch rany by mal byť tiež ošetrený. Okrem toho môžete koreňový systém umiestniť na niekoľko hodín do roztoku heteroauxínu Epina.

Pamätať! Odrezanie viac ako štvrtiny objemu osýpok lalokov je neprijateľné. Namiesto stimulácie rastu to môže viesť k smrti.

Príprava miesta pristátia

Ak plánujete udalosť na oddelenie kríka vopred, zahrňte do pracovného plánu prípravu lokality na výsadbu:

 • vykopať oblasť na bajonet lopaty,
 • zlepšiť štrukturálne vlastnosti substrátu pridaním piesku do pôdy, aby sa zvýšila drobivosť alebo hlina, ktorá váži pôdu,
 • každá plodina rastie na určitej úrovni kyslosti pôdy. Ak váš substrát nespĺňa požiadavky, upravte pH pridaním rašeliny pri vysokej kyslosti alebo vápna pri nízkej hladine,
 • pripraviť organické a minerálne hnojivá - kompost, humus, minerálny komplex, drevný popol. Ich počet závisí od počiatočnej plodnosti Zeme,
 • podľa veľkosti oddeľovačov pripravte jamky v požadovanej hĺbke.

Opísaný prípravok sa môže uskutočniť priamo v deň separácie nových jedincov.

Technológia pristátia

Pri výsadbe je dôležité dodržiavať predchádzajúcu úroveň prehlbovania kríka. Na tento účel nalejte vrstvu drenáže z tehlových odrezkov alebo štrku na spodok pripravenej diery a na vrch vytvorte hlinenú hromadu. Postavte priepasť do stredu fosílie, šírte korene. Pridajte bohatý substrát, vodu.

Dôležité! Nezabudnite zakoreniť koreňovú zónu mulčom. Tento materiál pomôže chrániť trvalky pred rýchlym odparovaním vlhkosti, prehriatím zeme, rastom burín.

S transplantovanými potomkami sa zaobchádza v súlade s predpísanou poľnohospodárskou technológiou, ale prvýkrát musia tiecť, aby sa zvýšila intenzita zavlažovania.

Chyby v rozdelení trvaliek a ako sa im vyhnúť

Niektorí záhradníci majú tendenciu získavať čo najviac potomkov, nemilosrdne kosiť podzemok. Takáto chamtivosť vedie k oslabeniu mladej generácie, k dlhej adaptácii na nové podmienky. Mliečnu tekutinu nerozdeľujte na viac ako 4 časti.

Ďalšia častá chyba - porušenie lehôt. Počas jesenného zberu na mieste sú často potrebné akékoľvek zmeny. Je lepšie odložiť neznalosť až do jari, inak kvetina jednoducho nemôže prežiť zimu.
Ak vás nezaujíma štruktúra koreňovej podzemnej časti kríka a pri vykopávaní nájdete dlhý koreň jadra, nemali by ste ho deliť. Čo najskôr ošetrte rany fungicídom a stimulátorom rastu, kvetinu vysadte na nové miesto. Postupujte podľa pravidiel starostlivosti o plodinu a potom ju môžete prijať.

Herbaceous trvalky majú rôzny vzhľad, nenáročný, ale musia byť pravidelne oddelené, teraz viete, ako to urobiť správne, bez poškodenia zdravia rastlín.

Odporúčania divízie

Rozdelenie závisí od konkrétneho rastu rastliny. Najdôležitejšou podmienkou delenia je prítomnosť koreňového kómy. Bylinné trvalky s koreňom kmeňa nie sú vhodné na delenie, pretože potrebujeme vetvenie koreňov. Vykopaný kus sa uvoľnil zo zeme.

Silné korene, ktoré sa dajú ručne ťažko oddeliť, sa delia vidličkami. Mali by byť zaseknuté v odnoži v strede zády k sebe a snahou sa od seba vzdialiť. Mäkké korene sú celkom dobre oddeliteľné rukou alebo nožom. Súčasne nie je vhodné rezať korene, je potrebné sa pokúsiť ich oddeliť.

Najlepší čas na rozdelenie

Najlepšie obdobie na rozdelenie trávnatých trvaliek je jeseň a jar.

 • Na jeseň sa vytrhnú trvalky po výsadbe. Presadené v jesenných rastlinách, na zimu je potrebné chrániť ich pred vetrom a mrazom, zakryť ich slamy, lístia alebo smrekových konárov.
 • Na jar je dôležité nenechať si ujsť túto chvíľu a mať čas rozdeliť trvalky, kým sa neobjavia nové výhonky.

Proces delenia trvaliek veľkými koreňmi:

 1. Nalejte zem okolo rastliny, vykopajte.
 2. Oddeľte korene vidličkou.
 3. Odrežte oslabené korene a odstráňte vysušené, choré listy.
 4. Jednotlivé časti vysádzajte do rovnakej hĺbky ako predtým.

Proces delenia rastlín s malými koreňmi je rovnaký. Pokiaľ nepotrebujete vykopávať dôkladnejšie, aby ste nepoškodili korene.

Je lepšie rozdeliť bylinné trvalky ráno v teplý oblačný deň, aby rastlina počas transplantácie nevyschla. Rastliny s vysokými stonkami budú po transplantácii potrebovať ďalšiu podporu.

Sledujte transplantované trvalky aspoň prvýkrát, aby ste zabránili chorobám rastlín spôsobeným škodcami. Pre lepší rast, ďalšie kŕmenie nebude bolieť.

Rozdelenie bylinných trvaliek povedie k dobrému rozkvetu vašich obľúbených rastlín!

Pin
Send
Share
Send
Send