Užitočné tipy

Potrebujete rýchlo zapamätať veľké množstvo informácií? Potom pokračujte k hlavným tajomstvám!

Pin
Send
Share
Send
Send


Najmä pre Letidora tento článok pripravil náš stály odborník Sergei Anatolyevič Gorin, psychiater, psychoterapeut, autor jedenástich monografií o manipulácii s vedomím, reklame, hypnóze a NLP a tvorca ruského jazykového modelu Ericksonovej hypnózy. Podľa kolegov je Gorin živou klasikou ruského neurolingvistického programovania.

Sergey Anatolievich Gorin

Príroda obdarila vzácnymi ľuďmi eidetic pamäť, to znamená, že je takmer fotografická: zapamätaná. Tieto fenomény ľudí a knihy čítajú takto: rýchlo listovali, zachytili s pohľadom a potom ho pomaly vytiahli z pamäte a čítali pomaly. Pri skúške samozrejme môžu extrahovať z mozgu obrázok učebnice alebo abstraktu a jednoducho citovať požadovanú stránku zdroja. Ak je váš študent jedinečný, môžete tento článok preskočiť, nie je to pre vás.

Ak je váš absolvent nešťastný a nemá fotografickú pamäť, čítajte ďalej, pretože o ňom budeme hovoriť mnemotechnická pomôcky (umenie zapamätania) a GMS (techniky zapamätania).

Jednoduché ľudové techniky mnemotechniky

Budete prekvapení, ale viazanie uzlov v pamäti je skutočná mnemotechnika založená na podmienených reflexoch.

Funguje to takto: sústreďujete sa na niečo, čo si musíte zapamätať / nezabudnite na to, a zviazať uzol na vreckovku. Potom si vyberiete šál (možno náhodou), uvidíte na ňom uzol a úspešne si pamätáte, na čo ste ho viazali.

Rovnaký princíp sa aplikoval na priehlbiny na nose: vezmeš nos (drevenú palicu, ktorú vzal so sebou negramotný roľník NOSIL, preto sa to nazýva) a pri sústredení sa na to, čo si musíš zapamätať, si vyrobíš prezývku. Videli prezývku - spomenuli si, čo treba urobiť.

Na nose bol ďalší prípad použitia: keďže sa na ňom vyrobilo toľko píl, ako veľa vreciek pšenice, sedliak Ivan si požičal od sedliaka Petra. Potom bola prútik rozdelená na dve časti a obidvaja negramotní účastníci úverovej zmluvy mali dôkaz o uzavretí tejto dohody.

Aby ste sa naučili plávať, musíte plávať a nečítavať knihy o tréningu plávania. Ak chcete rozvíjať pamäť, musíte si pamätať veľa a čím častejšie načítate svoju pamäť, tým vyškolenejší bude na rýchle prispôsobenie nových informácií.

Napínanie je len opakovanie textu (dátum, telefónne číslo), ktoré si chcete zapamätať.

Tak napchajte zdravie! Básne si napríklad nepamätáte inak.

Všetko, čo ste si uchovali v krátkodobej pamäti najmenej 40 sekúnd, ide do dlhodobého hľadiska, takže si pamätáme celkové množstvo informácií.

Mechanizmom dlhodobého uchovávania v krátkodobej pamäti funguje aj zapamätanie vzdelávacích materiálov pri zaznamenávaní prednášok. Iba v tomto prípade využívame celý komplex: do zvukovej pamäte spájame vizuálne (tabuľky, ilustrácie) a motor, motor (selektívne nahrávanie plus ďalšie premýšľanie titulov počas záznamu).

Komplexný „záznam zraku-sluchu“ na rozvoj pamäte je veľmi užitočný:

A napísal - to znamená, že to urobil. Nezávislou asimiláciou materiálu môžete tiež pripojiť rôzne typy pamäte:

• krátko predať niekoho prečítaného v učebnici a zdôrazniť najdôležitejšie v texte,

• stručne zosumarizujte hlavné body.

Je pravda, že v každodennom živote si ľudia nepíšu, aby si nezabudli, ale aby nezabudli: "Áno, napísal som si to, nemusíš si pamätať, len aby si nezabudol, kde si to napísal."

teda dodatočné zohľadnenie materiálu počas záznamu - dôležitá súčasť zapamätania.

Pomôžte crammer

Pokúste sa poskytnúť nezabudnuteľný materiál vlastný systém - Väčšina mnemotechnických techník je založená na tomto.

Napríklad je takmer nemožné si zapamätať bez písania postupnosti písmen vfvf cibkf vyt infys bp, th`pjdjq rjhs. Úloha sa však stáva smiešne ľahkou, ak je postupnosť inak systematizovaná. V tomto prípade ide o frázu „moja matka ma šila nohavice z brezy“, napísanú v ruských písmenách s rozložením anglickej klávesnice.

Časť materiálu už existuje systematicky pre vás, preto si pri príprave na skúšku môžete zapamätať nie všetky kapitoly v rade z učebnice, ale odpovede na konkrétne lístky na skúšky.

Otázky z lístkov nie sú tajné, ich obsah sa zvyčajne uverejňuje v inštitúte alebo škole na nástenke, môžu sa kopírovať alebo fotografovať. Ak ste sa naučili aspoň polovicu lístkov, pravdepodobnosť získania piatich na skúške je takmer sto percent - teória pravdepodobnosti je na vašej strane.

Vytváranie vlastných schém systematizácie možno pripísať nasledujúcim jednoduchým technikám: rýmov a ritmizirovanie zapamätaný materiál.

Pamätajte aspoň na základnú školu a tabuľku násobenia: „päť päť až dvadsať päť“ a „šesť šesť až tridsaťšesť“ sa pamätá okamžite. Ale za „sedem“ je pritiahnutý, aby odpovedal „štyridsať sedem“, hoci správna odpoveď je „štyridsať deväť“.

Autor článku ľahko reprodukuje číslo „pi“ (π) až na 11. desatinné miesto (ktoré nebolo nikdy potrebné v každodennom živote), pretože aj v škole mu bola predstavená mnemotechnická báseň:

„Musíte si len vyskúšať a pamätať si všetko, aké sú: tri, štrnásť, pätnásť, deväťdesiatdva a šesť. Ak požiadame viac, päť, tri, päť a osem. “

Moderní školáci majú tendenciu vystupovať ako rapperi a prezrádzajú svoje hlboké vedomosti ako recitatívni:

Avšak ďalšia rytmizácia textu, ktorú si musíte pamätať klepnutím rukou, šliapaním nohy a kývaním tela do rytmu reči, vám pomáha zapamätať si klasické básne a chemické vzorce a matematické rovnice. Vyskúšajte to!

Presne tak, s dodatočnou rytmizáciou, si rádio operátori raz pomohli zapamätať si Morseov kód. Aby absorbovali jej vizuálne ťažké zaťaženie, ale operátori rádia pracovali podľa ucha, tak korelovali jednotlivé signály „bodkované“ s bežnými rečami a piesňami.

Pre akéhokoľvek starého rádioamatéra nie je Morseov kód číslo 2 2 bodky a 3 pomlčky, nie vizuálny obrázok. ““ , _ _ _ “, Pre neho je to fráza„ Som na go-ooo-kuUu-shlaAa “.

Preto číslo 3 nie je 3 body, 2 pomlčky, nie obrázok. ““ , , _ _ “A vetu„ i-dut-tri-braAa-taAa. “

Vizuálna zobrazovacia mnemotechnika

Toto je najväčšia skupina technik zapamätania, nie je možné ich všetky opísať v jednom článku. Vezmite najbežnejšie a najjednoduchšie triky.

Recepcia "Ulekele". Popísané v jednom hollywoodskom filme.

Trestný hodil kus papiera, na ktorý bolo rukou napísané tajomné slovo Ulekele. Vyšetrovateľ tak intenzívne uvažuje: čo chcel zločinec povedať, čo znamená toto slovo? K dispozícii je hudobný nástroj ukulele. Keby toto slovo bolo na kúsku papiera, detektív by sa vôbec neobťažoval - možno sa darebák rozhodol učiť sa hudbu v starobe?

Ale nie, slovo bolo napísané nesprávne a nepredstaviteľným tlakom duševných schopností detektívne odhady: koniec koncov, zločinný prvok jednoducho odpísal listy z telefónu, ktoré sú rovnako ako čísla napísané na klávesoch telefónu a môžu zodpovedať niektorému sedemmiestnemu telefónnemu číslu. !

A číslo 8535353 patrí iba obete - to znamená, že zlý vrah si spomenul na telefón, aby zavolal a zistil, či je doma! (Pravda, na také číslo by sme si pamätali aj bez tajomstva).

Vítame víťazstvo, páchateľ je odhalený a divákovi bolo povedané jednoduchý systém na ukladanie telefónnych čísel alebo postupnosť dvoch dátumov.

Ťažkosti vznikajú iba s jednotou a nulou: na mobilných telefónoch nie sú tlačidlá 1 a 0 vybavené písmenami. Musíte zadať znamienko plus (0 je znamienko + alebo medzera) a vaše obľúbené interpunkčné znamienko pre jednotku (1 kláves je interpunkčné znamienko).

Potom roky života kedysi veľmi populárneho a dnes stále menej citovaného Vladimíra Iľjiča Ulyanov-Lenina (1870-1924) budú vyzerať v zašifrovanej podobe takto: @ oh + @ ebi. Ak dostanete niečo zmysluplnejšie, zapamätanie bude jednoduchšie.

Príjem "Živé čísla". Vo svojej najjednoduchšej podobe je opísaný v príbehu Karla Chapka „Básnika“.

Mestský básnik, svedok dopravnej nehody, si nepamätal číslo auta, ktoré zasiahlo starú ženu, ale v horúcej snahe napísal báseň s linkami: "Ach labuťový krk! Ó, hrudník! O bubon a tieto palice - tragédia znamenie! “

Vyšetrovateľ, ktorý vypočul básnika, zistil, že línie boli inšpirované poetickou interpretáciou čísel: 2 (labuťový krk), 3 (hrudník), 5 (guľatý bubon a dve palice). Zároveň si sám básnik nepamätal číslo auta a odmietol ho pomenovať. Počet automobilov, ktoré vyšetrovateľ vyhľadal na chodci, bol skutočne 235.

Napríklad musíte pamätať na to, že Columbus objavil Ameriku v roku 1492. Predpokladajme, že vo vašej osobnej množine sa číslo 1 podobá dvojmetrovému železnému šrotu, 4 - detskej šmýkačke, 9 - slonovi s kmeňom, 2 - dobre, nech je to rovnaká labuť (alebo hus). Potom, na zapamätanie si dátumu, si mentálne nakreslíte video: Columbus (v luxusnom klobúku s perím, pre autentickosť), ktorý drží v ruke dvojmetrovú páčidlo, vrhne detskú šmýkačku a zasiahne kufor slona, ​​ktorý pokojne hovoril s husou, a všetci kričali chorus: " Amerika je otvorená! “

Teraz, so slovom „Columbus“, nedobrovoľne reprodukujete tento malý film vo svojej mysli čítaním dátumu, ktorý je v ňom zakódovaný.

Recepcia „Rímska izba“ alebo metóda Cicero. Technická podstata metódy je rovnaká: na zapamätanie každej abstraktnej postupnosti slov alebo konceptov si vo svojej fantázii vytvoríte vlastné video, v ktorom sú zakódované všetky koncepty.

Rozhliadate sa po miestnosti v smere hodinových ručičiek: dvere, skrine, okno, TV stojan, pracovný stôl s počítačom a pohovka. K dispozícii je 6 položiek, na ktoré si dobre pamätáte (alebo 8, ak rozdelíte skrinku televízorom a pracovnú plochu počítačom).

Musíte si zapamätať 6 - 8 slov alebo abstraktných pojmov - tézy reči, napríklad: problémy pápeža, bývania a komunálnych služieb, slané sleďa, kulturistika, malinový džem, batéria AA Palm.

Vytvárame mentálny film: pápež vstupuje do dverí, narazí do skrine, z ktorej vyskočí inštalatér s nápisom „Bývanie a verejné služby“ na jeho kombinézy a vykrikuje: „Mám problémy!“ Vyhodí slané sleďa z okna a pozerá sa na kulturistov, ako spolu hovoria v televízii malinový džem na stole s počítačom a vytiahnutím prstovej batérie z pohovky.

"Blbosť!" - hovoríš. Áno. Preto sa bude pamätať. Pozerajte film znova a všetky koncepty sa objavia.

Mnemonika založená na počúvaní

Prijatie „Digitálny list, digitálna slabika“ vychádza z úlohy, ktorú podľa povestí akademik Landau ponúkol postgraduálnym študentom na skúškach: „Pokračujte v postupnosti - R, D, T, H, P, W ...“

Riešenie je veľmi jednoduché, ak to viete: jedno, dva, tri, štyri, päť, šesť ... Je pravda, že podľa rovnakých klebiet Landau neakceptoval postgraduálne štúdium, pretože si myslel, že to môže vyriešiť génius alebo idiot. ,

Géniovi sa dokázal dokázať v práci o fyzike, ktorú už akademik vie, ale nepotrebuje idiotov.

Napíšme: 1 = P (krát) alebo O (jeden), 2 = D, 3 = T, 4 = H, 5 = P, 6 = W, 7 = C, 8 = B, 9 = D, 0 = H ,

Upozorňujeme, že písmeno D zodpovedá dvom číslam: 2 a 9. Preto sa so sebou dohodnite, že:

D znamená 2 v ktorejkoľvek slabike, s výnimkou slabík s písmenami D a E (de-, dev-, den-, ar-, de- atď.), Ktoré sú pevne priradené číslu 9,

Písmená, ktoré nezodpovedajú napísanej sérii čísel, môžete niekedy použiť „na veľa slov“. Napríklad slabika Ra znamená číslo 1, ale slová Ra-Ma a Ry-Ba tiež znamenajú 1, pretože písmená M a B nie sú v počiatočnej alfanumerickej sekvencii.

Teraz začneme hrať s digitálnymi slabikami. „You-Tres-Vi-Tel“ - 8383, telefónny kód Novosibirsku. „Wo-Wah Chi-Tai“ - 8843, kód Kazani. “Sakra De Po” - 8495, moskovský kód. „Panna Re-Shai“ - 916, veľmi populárna telefónna predpona (nezabudnite, že číslici 9 je pevne priradené „dev-“, preto abstraktnú dievčinu nerozdeľujeme na dve slabiky). Drev-Niy Rome - 901, tiež častý začiatok telefónneho čísla.

Roky života vodcu svetového proletariátu (1870 - 1924) v tomto memoračnom systéme budú znieť ako „Oh-Wa-Xia Nu Rad De-Du Chai“, a rok zrušenia nevolníctva (1861) - „Oh, Shi-Re.“

Hrajte a užívajte si pamäť všeobecne!

7 tipov na rýchle naučenie toho, čo sa nemôžete rýchlo naučiť

  • Zdôraznite hlavné myšlienky.

Bez ohľadu na to, aký dôležitý a veľký je text, ktorý si musíte pamätať v krátkom čase, bude vždy obsahovať najmenej 50% vody. Úvodné slová a podriadené vety, príklady a výčitky autorov - to je zbytočné, že môžete odrezať od textu pokojnou dušou.

Pri čítaní mentálne zdôraznite hlavné myšlienky a pamätajte si ich, Vytvorte takzvanú kostru, na ktorú v budúcnosti jednoducho prekrývate svoje myšlienky. Táto metóda vám sama o sebe pomôže niekoľkokrát skrátiť čas na štúdium materiálu.

  • Čítajte text niekoľkokrát.

Áno, presne. Čím viac krát čítate text, tým viac sa začnete zaoberať všetkými nepotrebnými vecami a maličkosťami. Čím viac sa začnete rozptyľovať od najdôležitejších. Náš mozog je navrhnutý takým spôsobom, že je lepšie si ho raz prečítať veľmi pozorne, zdôrazňujúc hlavné myšlienky a potom ho opakovať, ako čítať to isté desaťkrát, aby sa pokúsili spomenúť si. To poskytne v krátkom čase omnoho väčší účinok.

  • Nevyslovujte si slová.

Od detstva nás učili čítať pomaly, jasne as usporiadaním. Priamo na role. Začalo to fikciou a postupne sa presunulo k akémukoľvek textu, ktorý čítame. A to je naša hlavná chyba.

Mozog dokáže zachytiť význam toho, čo oči vidia, a to aj bez rozprávania. Takže sa pri čítaní nesnažte zdržiavať sa každého slova, ale kĺzať po texte, Áno, bude to ťažké, ale výrazne to urýchli proces.

Ak pravidelne pracujete s veľkým množstvom informácií, ktoré si musíte zapamätať, alebo si len potrebujete čo najviac rozvíjať svoju pamäť, na zapamätanie si použite radu držiteľa záznamu Stanislav Matveev. Tento muž dokázal, že každý je schopný viac, ako si myslí.

  • Neposedajte.

Prechádzka okolo domu. Dajte veci do skrinky. Plette alebo vyšívajte kríž. Vstaň a choď na prechádzku do parku. Robte akékoľvek fyzické podnikanie, keď sa už pokúšate opakovať to, čo ste si prečítali. Vedci to opakovane poznamenali fyzická mobilita zvyšuje účinnosť a produktivitu mozgu, Využite teda to, čo už máte.

Bez ohľadu na to, ako sa chcete pripraviť na skúšku za deň, je nepravdepodobné, že uspejete. Náš mozog jednoducho nedokáže zvládnuť tony materiálu bez prípravy. Preto vám odporúčam rozdeliť všetko na časti. Zvládli jednu časť - relaxujte, pite čaj, choďte von na 15 minút. Všeobecne reštartujte mozog.

Aj keď potrebujete zvládnuť čo najviac materiálu za deň - naplánujte si dovolenku, Od samého rána si napríklad naplánujte, koľko času sa budete učiť a kedy. Naplánujte si obed a čas odpočinku. Vaša pravdepodobnosť úspechu bude potom oveľa vyššia, ako keby ste ráno vstali a učili až do noci.

  • Rozvíjať periférne videnie.

Výrazne skrátiť čas čítania - rozvíjať zručnosti prečítať celý riadok, Nemusíte teda viesť oči pozdĺž línie, uvidíte všetko naraz. Samozrejme, nebudete sa to učiť v krátkom čase, ale ak musíte neustále pracovať s veľkým množstvom informácií, táto zručnosť sa stáva mimoriadne potrebnou.

Už teraz môžete začať praktizovať, aby ste si tieto schopnosti rozvíjali sami. Dobrý pomocník v tom môže byť on-lineSlužba mozgu , Tam sa môžete zaregistrovať a používať dobré simulátory.

K dispozícii tiež prémiový účet a využiť viac príležitostí (napr. zúčastnite sa profesionálneho kurzu čítania rýchlosti , pravidelne upravujte svoju úroveň školenia, získajte prístup ku všetkým simulátorovým hrám prezentovaným na webe atď. ).

Trávte 5-10 minút denne takýmito cvičeniami a za pár týždňov výrazne zvýšite rýchlosť čítania jednej stránky textu. Zažil som to sám.

  • Opakujte každé 2-3 hodiny.

Aby ste nestratili to, čo ste sa nedávno naučili z políc vašej krátkodobej pamäte, opakujte tento materiál každé 2-3 hodiny. Týmto sa obnovia vaše znalosti a pomôže sa preniesť informácie do medzipamäte.

Dúfam, že medzi týmito tipmi nájdete niečo, čo vám pomôže nielen správne učiť, ale aj správne naplánovať váš tréning. Ak sa toho chcete veľa naučiť, vyskúšajte tieto metódy. Ja osobne a mnohí moji študenti som ich osobne vyskúšal viackrát.

A ak chcete získať viac informácií o akomkoľvek aspekte anglického jazyka - prihláste sa na odber môjho blogového spravodajcu. Nájdete tu najrelevantnejšie a najpresnejšie informácie, veľa zaujímavých a užitočných informácií.

Pin
Send
Share
Send
Send