Užitočné tipy

Ako zabrániť preležaninám

Pin
Send
Share
Send
Send


Závažné choroby, ktoré vedú k nedobrovoľnej imobilite pacienta, sú veľmi nebezpečné. Zvyčajne sú spojené s vážnymi poruchami v ľudskom tele, čo samo o sebe je veľmi riskantné. Okrem toho môže pokoj v posteli, ktorý je taký pacient nútený viesť, tiež spôsobiť komplikácie, najmä pri nesprávnej starostlivosti.

Jedným z nebezpečných dôsledkov tohto životného štýlu sú prenosky. Tento názov je daný mŕtvym častiam tela ležiaceho pacienta, ktoré sú s nedostatočnou starostlivosťou tvarované a jeho nesprávne umiestnenie na povrchu, kvôli ktorým do určitých častí neprúdi žiadna krv.

Najčastejšie také oblasti zahŕňajú miesta, kde sú výčnelky kostí. Patria k nim lakte, chrbát hlavy, päty, krížová kosť atď. Tam je menej tukových vlákien, vďaka ktorým môžu byť tieto časti stlačené. Preto sa príbuzní týchto pacientov často pýtajú, ako sa vyvarovať otlakov.

Základné zásady prevencie

Výskyt otlakov závisí od toho, ako sa pacient lieči. Najlepšie na tom je, že zdravotnícki pracovníci, ktorí vedia, ako za takýchto okolností konať, sa s tým vyrovnajú. Od nich je možné zistiť, ako sa prevencia otlakov vykonáva doma.

Je potrebné porozumieť zásade nevyhnutných opatrení a vykonávať ich, čo minimalizuje riziko poškodenia. Ale aj v tomto prípade pretrváva určitá hrozba, pretože bez vhodného vzdelania je ťažké vziať do úvahy všetko. Vysvetľuje to skutočnosť, že opatrenia na prevenciu otlakov sú veľmi rôznorodé a spočívajú nielen v hygienických postupoch, ale aj v neustálom sledovaní stavu pacienta a vykonávaní terapeutických postupov.

Aby sme však pochopili, ako zabrániť vzniku otlakov, je potrebné, aby sa každý, kto sa snaží udržiavať zdravie svojich blízkych, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii.

Prevencia otlakov u pacientov pripútaných na lôžko je založená na týchto zásadách:

  Oslabenie dráždivých faktorov. To sa dá dosiahnuť častou zmenou polohy pacienta. Toto by sa malo vykonať najmenej raz za 3 hodiny, vo dne aj v noci. Je tiež potrebné skontrolovať tie časti tela, v ktorých sa najčastejšie tvoria otlaky.

Prevencia kompresie alebo silného trenia. Ak to chcete urobiť, musíte si vybrať pohodlný matrac, ktorý nebude príliš tvrdý. Teraz existujú špeciálne preventívne matrace, vankúše a kruhy, ktoré môžu účinne ovplyvniť pokožku pacienta a zabrániť vzniku otlakov.

Je však potrebné si uvedomiť, že samotné použitie takýchto zariadení nedovolí 100% zabrániť vzniku bolestivých vredov.

 • Prevencia nadmernej vlhkosti v pokožke.
 • Dodržiavanie osobnej hygieny.
 • Správna a vyvážená výživa. V strave pacienta musí byť prítomný proteín v dostatočnom množstve, užitočné stopové prvky a vitamíny. Preto je potrebné do nej zahrnúť ovocie, zeleninu, ryby, zeleninu, mliečne výrobky.
 • Normálne spravovanie prírodných potrieb. Na tento účel je najlepšie použiť plienky, hoci v niektorých prípadoch je potrebné nádobu pripevniť pomerne často.
 • na obsah ↑

  Čo sú preležaniny

  Predstavujú narušenie integrity a štruktúry tkaniva. Môžu byť dystrofické a ulcerózne.

  Nebezpečenstvo vredov je, že môže dôjsť k poškodeniu nielen vonkajšej kože, ale aj hlboko uložených tkanív, dokonca aj kostí, v dutinách, z ktorých sa vytvoria vrecká.

  Zvyčajne sa lézie tvoria na kostrči, lopatke, krížovej kosti v oblasti sedacích kostí. Oveľa menej - v oblasti šije, rebier, panvy alebo podpätkov. Miesto výskytu otlakov závisí od polohy lôžka (na chrbte, na boku alebo na vozíku).

  stupeň preležanín

  V medicíne sa akceptuje klasifikácia kožných lézií v závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva. Ďalšie ošetrenie závisí od stupňa tvorby vredov.

  • 1 stupeň - v tejto fáze zasiahnuté oblasti pokožky začervenajú. Keď na ne pritlačíte, pokožka zafarbí na bielo. V tomto štádiu je liečba najúčinnejšia.
  • 2 stupne charakterizované narušením kože, výskytom pľuzgierov, smrťou epidermálnych buniek, malým hnisavým výtokom.
  • na 3 stupne dochádza k deštrukcii a nekróze svalového tkaniva. Pacienti majú dostatok tekutín.
  • pre 4 stupne Charakteristické sú lézie hlbokých tkanív a kostí. Tlakové vredy vyžadujú urgentnú liečbu, pretože môžu viesť k sepsi.

  Tlakové vredy - liečba doma

  Odstránenie patológie je možné, ak sa krv dostane do postihnutej oblasti. Ak je postihnutá oblasť stále v kontakte s lôžkom, nepomôžu žiadne masti ani antibiotiká.

  Ošetrenie zahŕňa nasledujúce kroky:

  • zmena polohy pacienta s cieľom obnoviť krvný obeh v mieste vredu,
  • presné odstránenie odumretej pokožky
  • ošetrenie formovaných rán.

  Ak sa zistí tlaková bolesť, musí sa zabezpečiť miesto na poškodenie kyslíkom, aby sa úplne vylúčil kontakt postihnutej oblasti s lôžkom. Valčeky sú umiestnené pod pacientovým telom tak, aby bol posteľ vo vzduchu. V prvej fáze je povolená preventívna masáž: ložiská sčervenania sa masírujú pohybmi svetla. Je však prísne zakázané, ak sa už rany na pokožke otvorili.

  Pri otvorených vredoch musíte odstrániť mŕtve oblasti epidermy. To sa deje s antiseptickými liekmi:

  • gáfor - je prísne zakázané používať ho na otvorené rany, používa sa iba pri počiatočných stupňoch vzniku otlakov.
  • trojpercentný roztok peroxidu vodíka,
  • chlórhexidín.

  V prítomnosti hnisu sa používajú krémy: Izuksol, Proteoks-TM.

  Liečba vredu sa vykonáva po dôkladnom očistení postihnutej oblasti. Masti predpisuje ošetrujúci lekár na základe stavu vredov. Môže ísť o nasledujúce lieky:

  Môžete tiež použiť rakytník rešetliakový alebo ľubovník bodkovaný, po ošetrení vredu musíte naň nasadiť sterilný obväz alebo dezinfekčný vankúšik (na jeho upevnenie sa používa lepidlo). Zabráni sa tým infekcii. Ak obväz nemôže vytiahnuť pokožku, zhorší to stav vredov. Obväzy sa robia podľa potreby. Podľa predpisu lekára je možné liečiť ulcerózne lézie antibiotikami.

  Informácie sú poskytované na základe faktov na stránke https://homecare-shop.ru/.

  Prečítajte si ďalšie informácie o liečbe pacientov so preležaninami v tomto a tomto článku.

  Moji drahí čitatelia! Som veľmi rád, že ste sa pozreli na môj blog, ďakujem všetkým! Bol tento článok pre vás zaujímavý a užitočný? V komentároch prosím napíšte svoj názor. Chceli by ste, aby ste tieto informácie zdieľali aj so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach. siete.

  Naozaj dúfam, že budeme dlho komunikovať, na blogu bude veľa ďalších zaujímavých článkov. Ak ich nechcete minúť, prihláste sa na odber noviniek blogu.

  Funkcie starostlivosti

  Je veľmi dôležité, aby sa prevencia v ložnom prostredí vykonávala správne. Preto by ste sa mali od svojho lekára dozvedieť, čo je potrebné na zabránenie takýmto javom. Odporúča sa tiež oboznámiť sa s črtami udalostí, ktoré im majú zabrániť.

  Poznámka pre príbuzných popisujúca činnosti, ktoré sa musia vykonať, pomôže stratiť sa v prípade vážnej choroby ktoréhokoľvek člena rodiny. Na prevenciu otlakov by algoritmus starostlivosti mal byť nasledujúci:

  1. Každý deň kontrolujte pokožku pacienta, aby ste včas zistili vznikajúce vredy.
  2. Aj keď neexistujú preležaniny, je veľmi dôležité umyť teplou vodou tie oblasti výčnelkov kostí, ktoré prichádzajú do styku s posteľnou bielizňou na posteli.
  3. Na prevenciu zápalu je indikovaná liečba alkoholom gáforom alebo amoniakom na miestach, kde je telo v kontakte s inými predmetmi.
  4. Pre problémové oblasti je potrebná ľahká masáž, aby sa zlepšil prietok krvi.
  5. Je potrebné skontrolovať posteľ pacienta, aby ste sa uistili, že plachta je vyhladená a že na nej nie sú žiadne cudzie telá (odpadky, drobky atď.).
  6. Aby sa nevytvorili preležaniny, je potrebné pravidelne meniť polohu pacienta.
  7. Vyberte si posteľnú bielizeň z prírodnej tkaniny. To isté by malo byť oblečenie pacienta s lôžkom. Gombíky, háčiky a zipsy na ňom vytvoria ďalšiu podmienku pre vznik vyrážok, takže by nemali byť.
  8. Udržujte izbovú teplotu, ktorá je pre pacienta pohodlná.
  9. Udržujte pokožku pacienta čistú a suchú. Nesmú sa používať kozmetické výrobky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie alebo alergie.
  10. Ak existuje takáto príležitosť na pomoc pacientovi pri uskutočňovaní jednoduchých pohybov.
  11. Je lepšie zvoliť špeciálny matrac a vankúš, ktoré samy o sebe sú prostriedkom na zabránenie otlakom.
  12. Ak sa pri vyšetrovaní tela pacienta zistia začervenané oblasti, oplatí sa okolo nich vykonať svetelnú masáž a antiseptické ošetrenie.
  13. Pri nadmernej suchosti pokožky je potrebné ju navlhčiť detským krémom, ak je pokožka príliš vlhká, môžete použiť prášky alebo sušiace masti.
  14. Hygienické postupy pri perineu by sa mali vykonávať častejšie ako pre celé telo.

  Použitie týchto krokov pomôže minimalizovať riziko tohto problému. Nesmieme však zabúdať, že činnosti sa musia vykonávať správne, inak sa nedosiahne výsledok.

  Najprv budete potrebovať pomoc špecialistu, ktorý vám ukáže, ako konať a monitorovať implementáciu všetkých pravidiel. Po zvládnutí algoritmu vykonávania môže zdravotná sestra alebo lekár v budúcnosti navštíviť pacienta iba z času na čas.

  Ošetrenie pleti a nechtov

  Metódy prevencie otlakov majú rôzne zameranie. Ich najdôležitejšou časťou je starostlivosť o pleť, a to liečba problémových oblastí náchylných na boláky. Takáto prevencia sa vykonáva v súlade s týmito zásadami:

  • prevencia kontaminácie kože
  • vyhnúť sa nadmernej vlhkosti alebo suchej pokožke,
  • pranie detským mydlom a bavlnenou handričkou,
  • použitie špongií vyrobených z prírodných materiálov,
  • ošetrenie pleti výživnými a zvlhčujúcimi krémami,
  • použitie práškov a sušiacich mastí.

  Všeobecne je starostlivosť o pleť a prevencia otlakov u týchto pacientov zabezpečením toho, aby ich koža bola v dobrom stave - nebola suchá a mokrá a nevystavovala sa ani minimálnym traumatickým účinkom.

  Okrem toho možno medzi opatreniami na prevenciu otlakov nazývať ošetrenie pokožky pacienta pomocou špeciálnych prostriedkov určených na zníženie rýchlosti vývoja stagnujúcich javov v tele. Tieto výrobky môžu byť použité na masáže a odreniny.

  Prostriedky na prevenciu otlakov môžu byť liečivé aj ľudové. Oplatí sa opýtať lekára, čo je lepšie použiť, aby nedošlo k otlakom. Odborník zvyčajne predpisuje takéto masti:

  Tieto prostriedky nie sú len ochranou proti otlakom, ale aj spôsobom, ako neutralizovať už nekrotický proces. Medzi ľudové lieky vhodné na tento účel, ktoré môžete urobiť sami, stojí za zmienku:

  • šťava z aloe alebo Kalanchoe, ktorá maže oblasť pokožky citlivú na tlak,
  • Masť z nechtíka (lyžica kvetov zmiešaná s vazelínou a nanášaná na pokožku dvakrát denne)
  • zmes cibule a slnečnicového oleja (tiež nanášaná na pokožku dvakrát denne).

  Pri ošetrovaní rúk a nôh na prevenciu otlakov je potrebné používať rovnaké prostriedky ako pre zvyšok tela. Sú starostlivo ošetrené špongiou a venujú osobitnú pozornosť priestoru medzi prstami. Musíte ich osušiť uterákom, ale neotierajte, ale jemne vymažte. Potom by ste mali nechty dôkladne zastrihnúť a potom by sa mali ich špičky vyrovnať s pilníkom na nechty. Ďalšie spracovanie nechtov sa uskutočňuje podľa potreby podobným spôsobom.

  Tlakové vredy sú mimoriadne závažnou komplikáciou mnohých chorôb, ktoré človeka obmedzujú na lôžko.

  Aby sa zabránilo ich vzniku a zhoršeniu už tak závažného stavu pacienta, je potrebné včas prijať vhodné opatrenia zamerané na pôsobenie proti faktorom vyvolávajúcim patológiu. Ak sa o pacienta staráte správne, dá sa predísť vzniku otlakov.

  Ako a prečo sa vyskytuje pračka

  Prevencia preležín u pacientov pripútaných na lôžko sa začína odstránením príčiny. Predtým, ako zvážime, prečo sa objavujú kožné problémy, sa zoznámime s mechanizmom tvorby patológie:

  • dočasne alebo čiastočne imobilizovaný človek nemôže nezávisle zmeniť svoju pozíciu v posteli,
  • vyčnievajúce časti tela sú v kontakte s pevným povrchom:
  • v miestach kontaktu v dôsledku tlaku telesnej hmoty je narušená mikrocirkulácia a trpí trofické tkanivo,
  • epiderma najskôr trpí a potom proces prechádza do hlbších vrstiev kože,
  • Patologický proces sa bez liečby ďalej rozširuje na svaly a tkanivo kostnej chrupavky.

  Nebezpečnou komplikáciou je pripojenie sekundárnej infekcie, keď do rany vstúpia patogénne mikroorganizmy a začne sa zápalový proces. Ak dôjde k zápalu, dochádza k rýchlejšiemu rozkladu tkaniva.

  Hlavné príčiny vredov

  • Žiadna zmena polohy. Pacient leží nehybne a rovnaké oblasti kože slúžia ako body kontaktu s povrchom. To vyvoláva nekrotické procesy v epidermálnych vrstvách.
  • Trenie. Hrubé plátno a záhyby na listoch poškodzujú pokožku a nehybnosť prispieva k rozvoju nekrózy.
  • Zlá starostlivosť. Ak sa osoba nevyperí potom, nevykonáva včasnú toaletu po inkontinencii stolice alebo moču a neobracia sa, potom forma mikrotrhlín vyvoláva ďalšie poškodenie kože.
  • Vyčerpanie alebo obezita. Strata hmotnosti v dôsledku choroby alebo nadváhy je vždy sprevádzaná narušením periférneho toku krvi. Nedostatočné prísun krvi do tkanív vedie k tomu, že koža a podkožné vrstvy dostávajú nedostatočné množstvo výživných látok a mikrodamáže sa hojí horšie.
  • Sprievodné choroby. Chronické ochorenie sprevádzané poruchami cievnych funkcií alebo hormonálnymi poruchami. Pokles imunity v kombinácii s metabolickými poruchami vyvoláva zníženie elasticity kože, integrita epidermy je narušená miernym tlakom alebo trením.

  Ak viete, ako začínajú príčiny otlakov, môžete znížiť riziko zranenia.

  Prvé príznaky otlakov nie sú vredy. Predzvesťou otlakov je zmena charakteristických vlastností pokožky v oblastiach, kde je zvýšený tlak alebo trenie. Epiderma sa stáva suchou, bledou alebo sa objaví hyperémia. Toto je prvý „signál“, že by sa mali prijať opatrenia proti decubitu.

  Provokatívne faktory

  Po oboznámení sa s tým, z čoho vznikajú otlaky, prichádzame k lokalizácii patologického procesu.
  Vysoko rizikové oblasti
  Zoberme si časté miesta vzniku otlakov a to, čo ich vyvoláva:

  • Chrbát. Vyvoláva manifestáciu otlakov na chrbte - nútené držanie tela a záhyby na listoch. Pri dlhodobej nehybnosti v chrbte je narušená výmena tepla a vzduchu, hromadí sa pot a teplota mierne stúpa. Teplo, vlhkosť a znížená mikrocirkulácia vedú k bunkovej smrti. Záhyby na plachtách, ktoré spôsobujú mikrodohyby, zhoršujú situáciu. Tlakové vredy sa často objavujú na lopatkách, blízko ramien a rebier vzadu.
  • Sakrum a zadok. Rizikové faktory sú rovnaké ako pre chrbát, situácia sa však zhoršuje tým, že pacienti na lôžku nemôžu ovládať pohyby čriev a močenie, a preto sú nútení nosiť plienky. Výtoky z tela navyše dráždia pokožku a plienka vytvára „skleníkový efekt“. Zvyčajne sa rany tvoria na krížovej kosti a uprostred zadku.
  • Lakte a päty. Tieto oblasti na tele sú menej pravdepodobné, pretože končatiny pacienta sa ľahšie pohybujú ako prevracať človeka. Na lakťoch alebo chodidlách sa objavia ložné útvary, ak pacient zaujme nútenú polohu (myospazmus, ktorý spôsobuje patologické ohýbanie ramena v lakte a nohy - v kolene). To zvyšuje tlak na vonkajšiu stranu lakťa alebo na pätu.
  • Krku. Lokalizácia v tejto oblasti je zriedkavá. Na vyvolanie trofických abnormalít s následnou nekrózou na krku sa môže použiť tuhý vankúš alebo použitie odevov s hrubým golierom.

  Liečba otlakov nie je takmer nijako ovplyvnená lokalizáciou formácií. Terapia sa vyberá s prihliadnutím na hĺbku poškodenia a štádium nekrózy.

  Pódia na lôžku

  Liečba otlakov závisí od stupňa trofických nekrotických zmien. V niektorých prípadoch je možné vykonávať terapeutické opatrenia doma, pomocou masti pre preležaniny av iných je potrebná odborná konzultácia. Navrhovaná tabuľka vám pomôže určiť stupeň vredov.

  Pódia na lôžkuPoškodené vrstvy
  Tlakové vredy štádium 1Целостность эпидермиса не нарушена, имеются внешние изменения кожных покровов.
  Пролежни 2 степениНа коже появляются небольшие раны или язвы.
  3 стадия пролежнейVšetky kožné vrstvy sú poškodené a svaly sú čiastočne postihnuté.
  4 prenoskyHlboká ulcerácia. Nekróza ovplyvňuje pokožku, svaly, šľachy a niekedy aj kosti.

  Štádiá 1 a 2 sa môžu liečiť nezávisle a pri hlbších patológiách by ste sa mali poradiť s lekárom. Pozrime sa podrobnejšie, aké príznaky prejavujú stupne.

  Liečba bolestivých vredov u pacientov pripútaných na lôžko s týmto stupňom je vždy úspešná. Nanešťastie je však výskyt nekrotickej tvorby sprevádzaný miernymi symptómami. Pacient sa objaví na malej časti tela:

  • zmena farby kože
  • príznaky podráždenia (miestna hypertermia, suchosť, drsnosť),
  • lokálna bolesť.

  Tí, ktorí sú blízko záchodu, by mali vykonávať dennú kontrolu, aby identifikovali opísané zmeny. Pomôže to predchádzať ulcerácii.

  Navonok poškodenie vyzerá ako rana alebo plytká bolesť s hyperemickými edematóznymi okrajmi. Ak je osoba pri vedomí, podáva nasledujúce sťažnosti:

  Pacienti sa snažia nedotknúť sa rany podstielkou, sťažujú sa na nepohodlné oblečenie.

  Povrch rany vyzerá takto:

  • všetky vrstvy epidermy sú úplne postihnuté,
  • útvar je ako kráter s červenými opuchnutými okrajmi,
  • na spodku a stenách sa objavia škvrny žltkastého nekrotického tkaniva.

  Odumierajú nielen štruktúry pokožky, ale aj nervové procesy. Z tohto dôvodu si pacienti môžu všimnúť, že bolesť sa zmiernila.

  U pacientov so silne oslabenou imunitou alebo nedostatočnou starostlivosťou sa vyvíja hlboká posteľná bielizeň. Vzhľad rany má charakteristické znaky:

  • veľká hĺbka
  • tmavé dno (štruktúry ovplyvnené nekrózou),
  • zmena farby kože (bledá alebo cyanóza) okolo rany.

  V závažných prípadoch sa rozvíja rozsiahla nekróza - objavujú sa veľké oblasti odumretého tkaniva.

  Tlakové vredy v 4. štádiu sú takmer bezbolestné, dokonca ani veľká nekróza nespôsobuje silné bolesti. Toto nie je pomer závažnosti rany a povahy syndrómu bolesti spojeného s deštrukciou nervových koreňov.

  Nezáleží na tom, v akom štádiu je nekróza, ak sa pripojila sekundárna infekcia. Ak sa rana začala cítiť nepríjemne a vo vnútri je viditeľný hnisavý obsah, je potrebná odborná konzultácia.

  Na koho sa obrátiť

  Ktorý lekár lieči preležaniny? Niekedy, nevediac, na ktorého lekára sa obrátiť kvôli liečbe, príbuzní strácajú čas, čo umožňuje nekrotickému procesu prejsť do závažnejšej formy. Blízki príbuzní ležiacej osoby by mali najskôr pozvať lekára, ktorý pozoruje pacienta o chorobe, ktorá spôsobila imobilitu (trauma, mozgová príhoda). Činnosť lekára ďalej závisí od charakteru rany:

  • vymenovanie liečby
  • výber terapie po konzultácii s chirurgom.

  V prípade potreby potom vymenujte konzultácie s inými odborníkmi.

  Liečba tlakových vredov: hlavné terapeutické opatrenia


  Zvážte, ako liečiť preležaniny u pacientov pripútaných na lôžko, berúc do úvahy závažnosť patológie, vek pacientov a možnú lokalizáciu.

  Prevencia a liečba otlakov v prvom stupni sú podobné. Terapeutické opatrenia pozostávajú z nasledujúcich akcií:

  • ošetrenie epidermy roztokmi, ktoré nemajú ionomeničové vlastnosti (gáforový alkohol),
  • odstránenie sekrétov (potu, moču) a vysušenie povrchu pokožky,
  • kontrastné pranie (striedanie teplej a studenej vody stimuluje cievny tonus),
  • liečba otlakov s masťami, ktoré stimulujú lokálny prietok krvi (Actovegin, Solcoseryl),

  Liečba otlakov u pacientov na lôžku v ranom štádiu sa odporúča kombinovať s použitím polyuretánového filmu. Náplasť nelieči - v oblasti so zníženou trofikou je potrebné zabrániť mikrodámám. Náplasť si neudrží vlhkosť, neinterferuje s prietokom kyslíka.

  Ako liečiť otlaky doma, ak existuje malá rana, je lepšie poradiť sa s lekárom: akú masť pre preležaniny je lepšie použiť a ako liečiť ranu. Ak nie je možné získať lekárske odporúčanie, musíte postupovať podľa všeobecných pravidiel liečby dekubitov 2. stupňa:

  • očistite povrch rany od výtokov a nekrotických buniek,
  • na prevenciu infekcie používajte liek proti decubitu s antiseptickými vlastnosťami,
  • vyšetrenie príznakov zápalu (zvýšená hyperémia, výskyt hnisu),
  • použitie antiseptických obväzov.

  Ak bola liečba tlakových vredov v štádiu 2 komplikovaná infekciou vredov, je potrebné pridať antibakteriálne liečivo. Čo treba v tomto prípade liečiť - lekár to povie.

  3-4 stupne

  Ošetrenie tretieho stupňa preležanín sa uskutočňuje podobne, ako je predpísané pre druhú fázu, ale je potrebné dôkladnejšie očistiť ranu v miestach nekrózy.

  Pri preležaninách 4. stupňa by sa liečba mala vykonávať pod dohľadom chirurga. Pred použitím antiseptík a látok na hojenie rán je nevyhnutná chirurgická excízia nekrotických tkanív. Tým sa urýchli hojenie rán.

  Liečba preležanín 4. a tretieho stupňa spočíva v použití nasledujúcich prostriedkov:

  • Nekrolitiki. Lieky, ktoré prispievajú k odvrhnutiu mŕtvych buniek (Chymotrypsín, Terrilitín).
  • Stimulanty regenerácie. Prostriedky urýchľujú hojenie vredov (Methyluracil, Vinylinum).
  • Stimulanty periférneho toku krvi (Tribenoside, Solcoseryl). Obnovenie mikrocirkulácie hrá dôležitú úlohu pri liečbe bolestivých vredov.
  • Protizápalové lieky (dexametazón, levomekol). Aj keď neexistujú žiadne známky zápalu, hlboké preležaniny s preventívnym účelom sa liečia liekmi, ktoré bránia zápalovému procesu.

  Liečba tlakových vredov v štádiu 3 doma je prijateľná a podľa opísaných odporúčaní vedie k postupnému zjazveniu vredov. Ale pre stupeň 4, liečba doma neprináša požadovaný účinok. Pred ošetrením hlbokých priesakov je potrebné chirurgicky odstrániť odumreté tkanivo.

  Vekový efekt


  Pri predpisovaní liečby sa berú do úvahy všetky funkcie. Liečba preležanín u starších pacientov sa vykonáva podľa jednej z vyššie uvedených schém, ale liek na preležaniny pre pacientov pripútaných na lôžko sa vyberá s ohľadom na vlastnosti súvisiace s vekom:

  • Citlivosť. Senilné telo reaguje ostrejšie na vplyv lieku a častejšie sa vyskytujú vedľajšie účinky užívania drog. V starobe sa odporúča liečba otlakov v 1-2 stupňoch pomocou profylaktických liekov alebo ľudových liekov.
  • Pomalá regenerácia. U starších pacientov sa metabolické procesy spomaľujú a hojenie rán je pomalšie. Nehľadajte najúčinnejší prostriedok na liečenie kožných vredov - vedie to k zbytočným komplikáciám. Musíte byť trpezliví a poskytovať potrebnú starostlivosť preležaninám, aby ste zabránili vniknutiu infekcie do rany.

  Keď sa objavia otlaky, liečba doma u starších pacientov trvá niekoľko mesiacov. Musíte byť trpezliví a starostlivo liečiť rany a nehľadať najúčinnejší prostriedok, ktorý vám pomôže rýchlo. Tým sa zabezpečí úplné uzdravenie a zabráni sa alergickým komplikáciám.

  Ovplyvňuje lokalizácia

  Vo väčšine prípadov bude existovať liečba otlakov na zadku doma alebo liečba trofického vredu vytvoreného na päte: nie je veľký rozdiel v tom, čo treba liečiť. Väčšina anti-dekubitusovej terapie pre pacientov pripútaných na lôžko sa vykonáva podľa všeobecnej schémy s prihliadnutím na štádium patológie. Stále však existujú menšie rozdiely:

  • Ak je päta sčernená, je to pre zdravie menej nebezpečné ako podobná nekrotizácia na krku alebo zadku. Liečba otlakov na pätách v pokročilom štádiu je však zriedka úspešná, ale lieky na otlaky na chrbte alebo na zadku sú účinnejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že na dolných končatinách je krvný obeh slabší a tkanivová výživa sa obnovuje pomalšie.
  • Keď sa na hýždiach objavili tlakové vredy, pri liečbe silnými liekmi je pravdepodobnosť, že sa liek dostane do krvného obehu a ovplyvní organizmus, omnoho vyššia, ako keby sa liečili preležaniny na pätách alebo lakťoch.

  Silný liek na preležaniny je vybraný na základe lokalizácie, ale základná schéma pre anti-decubitusovú terapiu zostáva rovnaká.

  Ako liečiť trofické vredy - záleží na mnohých faktoroch. Liek na opary na domácu liečbu by sa mal vyberať opatrne. Ak nie je možné vyhľadať lekársku pomoc, mali by ste sa obmedziť na osvedčené lieky.

  Lieky na ošetrenie kože a rán


  Liečba a prevencia otlakov sa vykonáva pomocou roztokov, krémov a mastí. Zvážte účinné a bezpečné opravné prostriedky.

  Najprv sa zoznámime s hlavnými charakteristikami roztokov, ktoré sú určené na profylaxiu a liečbu rán u pacienta s lôžkom:

  • Kafrový alkohol z pradien. Používa sa na profylaktické účely a na liečbu tlakových vredov 1. stupňa. Má lokálne dráždivé a antiseptické účinky. S otvorenými ranami nie je možné použiť. Kafrový olej so prenoskami má podobné vlastnosti.
  • Chlórhexidín. Antiseptikum na liečenie rán. Ničí škodlivé mikroorganizmy a stimuluje hojenie rán.
  • Furatsilin. Antibakteriálne činidlo používané na liečenie a na profylaktické účely.
  • Koloidné striebro. Má výrazné antibakteriálne vlastnosti, ale zriedka sa používa doma kvôli vysokým nákladom na liek.

  Pri výbere spôsobu liečby preležanín by sa mala zohľadniť povaha nekrotického procesu. Ak je koža neporušená, je lepšie použiť gáfor a pri ulcerácii furacilín a chlorhexidín.

  Masť na bolesť v posteli

  Farmaceutický priemysel vyrába rôzne masti a krémy proti dekubitom pre pacientov pripútaných na lôžko. Zoberme si populárne masti na liečbu otlakov:

  • Levomekol. Masť na otlaky na báze antibiotika chloramfenikol a metyluracil, ktorá urýchľuje hojenie rán.
  • Solkoseril. Obsahuje látky, ktoré stimulujú regeneráciu. Má vplyv na vnútrobunkový metabolizmus. Používa sa gél alebo krém. Môže sa používať ako masť na prevenciu alebo liečbu prvého stupňa nekrózy.
  • Methyluracilum. Dobrá masť na liečenie bolestivých vredov akéhokoľvek stupňa u lôžkového pacienta. Má výraznú kvalitu hojenia rán.
  • Betadine. Vyrába sa na základe jódu. Čistí vred z nekrotických formácií.

  Ktorú masť je lepšie povedať, je nemožné. Pri výbere spôsobu mazania rany je potrebné zamerať sa na povahu patologického procesu. Najlepšia masť bude taká, ktorá zlepšuje trofizmus a urýchľuje regeneráciu na bunkovej úrovni. Čo rozmazať - individuálne vybrané.

  Alternatívna medicína


  Lekári nezakazujú liečbu tlakových výbojov nekonvenčnými metódami. Ľudové lieky na preležaniny sa môžu používať pre pacientov pripútaných na lôžko na účely prevencie a v počiatočnom štádiu choroby doma. Zvážte, ktoré formulácie pomôžu:

  • Šampón s vodkou. Zmes pomáha čistiť pokožku od nečistôt a jemne dezinfikovať. Napriek tomu, že ľudoví terapeuti umožňujú použitie kompozície aj s hlbokými pramienkami, neodporúča sa používať na otvorené rany. Lekári môžu používať zmes na prevenciu a na mikrotraumatu.
  • Škrob. Ako liečiť vredy škrobom? Prášok používajte niekoľkokrát denne ako prášok na rany.
  • Kompresia rybieho oleja. Tento ľudový liek na preležaniny stimuluje regeneračný proces a zlepšuje trofické tkanivo. Na servítku sa nanesie sterilný tuk, obväz sa zafixuje a nechá sa 12 hodín.
  • Listy čierneho bazy čiernej. Mladé listy sa oparia vriacou vodou a aplikujú sa na vred 12 hodín.

  Liečba preležanín ľudovými liečivami bez lekárskeho dohľadu je povolená iba v 1. etape. Ak je koža poškodená, mali by ste sa pred použitím nekonvenčných techník poradiť s lekárom.

  Metódy prevencie

  Vykonávanie opatrení na prevenciu otlakov nie je stopercentnou ochranou proti tvorbe trofických vredov, ale výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku patológie.

  Prevencia tvorby otlakov zahŕňa nielen prevenciu ulcerácie, ale aj starostlivosť o pacientov s otlaky.

  Zvážte štandardný algoritmus na prevenciu preležanín.

  Hygienické postupy

  Ošetrenie pleti na prevenciu otlakov sa vykonáva každý deň a za horúceho počasia alebo pri výmene posteľnej bielizne sa odporúča ďalšie čistenie pokožky vodou alebo gáforom.

  Algoritmus akcií je nasledujúci:

  1. povrchy sú ošetrené vodou a saponátom (tekuté mydlo, sprchový gél),
  2. mydlový roztok sa umyje čistou vodou,
  3. koža je sušená obrúskom alebo uterákom,
  4. Na suchú pokožku v problémových oblastiach (často pri kontakte s tvrdými povrchmi) sa nanáša penová voda pre mužov a iné prípravky proti decubitu.

  Dôležitá je starostlivosť o pokožku pri prevencii otlakov. Čistá epiderma dobre dýcha, zbavuje sa prebytočnej vlhkosti cez póry a dostáva dostatok kyslíka v dôsledku dýchania pokožky. To bráni rozvoju nekrotického procesu.

  Zníženie tlaku

  Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť kompresiu tkaniva:

   Zmena polohy. Ako často obrátiť pacienta? Lekári odporúčajú zmeniť polohu v posteli 5-10 krát denne. Zároveň sa však musí zohľadniť stav pacienta. Ak má osoba bolesť (zlomenina krčka stehennej kosti atď.), Potom by poloha nemala spôsobovať bolestivé nepohodlie.

  Ak osoba nie je v kóme a nedochádza k poraneniu miechy, je potrebné pacienta zasadiť 1-2 krát denne. Nejde len o prevenciu otlakov, ale aj o zlepšenie respiračných funkcií.

  Výber spodnej bielizne

  Na zníženie podráždenia kože plátnom sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • Vzduchotesné tkaniny. Nepoužívajte syntetické látky.
  • Nedostatok gombíkov a drsných švov. Listy by mali byť hladké a odev by nemal mať hrubé švy, veľké gombíky alebo gombíky.

  Posteľ a oblečenie pacienta by sa mali vymieňať každý deň (v prípade potreby niekoľkokrát za deň). Je lepšie kombinovať výmenu bielizne so zmenou polohy ležiaceho človeka.

  Potravinová dávka

  To, čo človek má, má vplyv na celé telo a strava na prevenciu otlakov by mala byť vyvážená a nesmie obsahovať dráždivé zložky. Z menu je potrebné vylúčiť:

  • údené mäso
  • konzervované potraviny
  • nakladaná zelenina,
  • potraviny s vysokým obsahom tuku.

  • mliečne výrobky,
  • nízkotučné odrody rýb,
  • hydinové mäso
  • obilnín,
  • vajcia a jedlá z nich,
  • vegetariánske polievky
  • čerstvá a varená zelenina
  • greeny,
  • ovocie.

  Jedlá by sa mali podávať v tekutej alebo polotekutej forme. Ak pacient môže žuť sám, môže mu dať rybie filé alebo jemne nasekané mäso.

  Výživa pre preležiny je rovnaká ako výživa na prevenciu trofických porúch. Ak pacient dodržiava diétu, nie je potrebné počas liečby diétu meniť.

  Antiseptické ošetrenie podložia

  Algoritmus spracovania bude nasledujúci:

  1. umiestniť pacienta tak, aby mal prístup do poškodenej oblasti,
  2. očistiť antiseptickú pokožku okolo postihnutej oblasti,
  3. čistými rukami jemne zatlačte na okraje rany a nalejte do ošetrovacieho produktu,
  4. očistite povrch rany sterilným tampónom z roztoku na spracovanie a vypustite z rany.

  Ak je to potrebné, postup zopakujte, až kým sa tkanivo nevyčistí od nekrotického prekrvenia a nevylučuje sa.

  Algoritmus na liečbu bolestivých vredov je vhodný pre všetky stupne tvorby trofických vredov, ale s tým, čo sa má utrieť, je určený stupňami choroby:

  • Prvý. Neexistuje žiadny povrch rany, na stimuláciu trofizmu u pacienta s lôžkom sú potrebné riešenia. Odporúča sa alkohol gáforu a následne masť.
  • 2-4. Kvapaliny sa vyberajú tak, aby liečba bolestivých vredov bola pre pacienta minimálne nepríjemná a umožnila vám vyčistiť ranu pred hromadením. Najlepšia možnosť je chlorhexidín.

  Často kladené otázky: „Je možné rozmazať preležaniny zelenou farbou?“, To je nemožné. Použitie agresívnych látok ako jódu, manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíka alebo brilantnej zelene doma poškodí pacienta a komplikuje liečbu bolestivých vredov.

  Použitie látok na hojenie rán

  Ako sa liečiť preležaniny tak, aby bola liečba doma úspešná, bolo diskutované vyššie. Masť sa vyberá s prihliadnutím na štádium patologického procesu. Čím lepšie sa budete liečiť doma, lekár vám to povie.

  Nestačí si však vybrať liek, musíte vedieť, ako liečiť preležaniny:

  • nedotýkajte sa rany prstami (iba sterilnou handričkou),
  • masť nanášajte správne (vytlačte ju do rany alebo ju položte na obrúsok v rovnomernej vrstve),
  • povrch rany zakryte sterilnou tkaninou.

  Je zakázané používať vatové tyčinky na distribúciu masti vo vnútri vredu alebo na obväze. Mikrovlny z bavlnenej vlny môžu zostať v rane a spôsobiť zápal u pacientov pripútaných na posteľ.

  bandáž

  Obväzy proti otlakom by mali spĺňať tieto požiadavky:

  • nepriepustnosť (Prevencia mikroorganizmov)
  • výmena vzduchu (vzduch musí voľne prenikať cez vrstvy obväzu)
  • držať sa zdravej pokožky (povrch obväzu je o niečo väčší ako rana).

  Na fixáciu použite obväz alebo náplasť. V lekárňach môžu lekárnici ponúkať masťové obväzy, ktoré sú založené na liekoch na liečbu otlakov.

  Профилактические меры и своевременное лечение пролежневых образований помогут предотвратить инфицирование ранок и связанные с этим осложнения.

  Физиопроцедуры

  Doma môžete ľahkými pohybmi masírovať, drhnúť a hnetiť oblasti pokožky. To zlepší krvný obeh a zabráni trofickým zmenám. Masírovať sa však môžu iba zdravé oblasti.

  Pasívna gymnastika dáva dobrý účinok. Niekoľkokrát denne je potrebné ohýbať a uvoľňovať končatiny ležiaceho človeka.

  V stacionárnych podmienkach sa na liečbu používa fyzioterapia: darsonvalizácia a magnetoterapia. Magnetické alebo elektrické impulzy pôsobia ako masáž, pomáhajú znižovať opuchy a urýchľujú regeneráciu tkanív.

  Posteľové matrace

  Miesto na spanie zohráva dôležitú úlohu pri organizovaní starostlivosti o osobu upútanú na posteľ. Dobrou možnosťou je kúpiť funkčné lôžko na prevenciu otlakov. Multifunkčný dizajn uľahčuje starostlivosť o pacienta, je však drahý.
  Špeciálna multifunkčná posteľ pre lôžkových pacientov
  Cenovo dostupnejšou možnosťou je matrac na pranie. Zvážte parametre, pre ktoré je vybratá posteľná bielizeň:

  • Funkčnosť. Matrace sú podľa svojich funkcií rozdelené na dynamické (povrchové s účinkom mikromasáže) a statické alebo ortopedické (podľa tvaru ľudského tela zariadenie rovnomerne rozdeľuje zaťaženie). Je lepšie brať dynamických pacientov úplne imobilizovaných a ak je človek čiastočne mobilný, je vhodná druhá možnosť.
  • Materiál na výrobu. Používajú sa polyvinylchlorid (PVC) a polyuretánová pena. PVC neabsorbujú vlhkosť, ľahko sa čistia a sú vhodné pre pacientov pripútaných na posteľ, ktorí nekontrolujú močenie a vyprázdňovanie. Ale v porovnaní s lôžkom z polyuretánovej peny PVC prechádza horšie vzduchom a spôsobuje prehrievanie. Proti otlakom je lepšia polyuretánová pena.
  • Druh konštrukcie. Nafukovacie sekcie môžu byť vyrobené z buniek alebo trubíc. Sieť pozostáva z častí buniek, ktoré sú vypustené a vyplnené v špecifickom poradí. Takýto matrac je vhodný na prevenciu otlakov a na liečenie počiatočných trofických zmien. Trubicový - pôsobí podobne, ale nafukovanie rúrok je vyššie a to umožňuje silnejšie znížiť tlak na časti tela. Druhá možnosť sa odporúča na liečbu pokročilých trofických vredov. Vyrábajú matrac proti dekubitu s kompresorom.

  Bunkový matrac
  Príbuzní ležiaceho pacienta majú zvyčajne 2 otázky: ako si vybrať a ako používať matrac, Podmienky používania sú uvedené v priložených pokynoch a predajcovia pri kúpe ukážu, ako výrobok správne používať, potom neexistuje jednoznačná odpoveď na druhú otázku. Výber matraca závisí od jeho účelu (na profylaxiu alebo liečbu), obmedzenia pohyblivosti (čiastočne alebo úplne) a mnohých ďalších faktorov.

  Ak je potrebná hospitalizácia

  Porušenie tkanivového trofizmu sa úspešne vylieči doma a dôvod umiestnenia človeka do stacionárnych podmienok je zriedkavý. Indikácie pre hospitalizáciu sú:

  • rozsiahle ložiská nekrózy,
  • rýchlo progredujúce ulcerácie,
  • infikované rany sprevádzané príznakmi všeobecnej intoxikácie (horúčka, strata chuti do jedla atď.).

  Vo všetkých ostatných prípadoch sa liečba vykonáva ambulantne. Na základe lekárskych odporúčaní a pravidiel domácej starostlivosti je možné liečiť aj hlboké preležaniny.

  Výskyt otlakov má nepriaznivý vplyv na pohodu ležiaceho človeka, ale trofickým poruchám sa vždy nezabráni. Dodržiavanie pravidiel starostlivosti a liečby patológie v počiatočnom štádiu pomáha predchádzať komplikáciám sprevádzaným rozsiahlou nekrózou alebo výrazným zápalovým procesom.

  Prevencia vredov

  Na prevenciu otlakov pri starostlivosti o pacienta je potrebné denne utrieť pokožku dezinfekčným roztokom: gáforom, kolínskou vodou, vodkou alebo zriedeným 40% etylalkoholu, 3% stolovým octom (1 lyžica na pohár vody). Roztok zvlhčuje koniec uteráka a utrie celú pokožku. Potom suchou časťou uteráka (pokiaľ možno froté) utrite pokožku dosucha. Namiesto uteráka je možné použiť gázový tampón. Je veľmi užitočné vykonávať pasívne a lepšie, aktívne pohyby v končatinách, aby sa zlepšil krvný obeh v nich, vykonalo sa silné trenie kože v miestach možného vzniku otlakov.

  Z tohto dôvodu je potrebné:

  • ak to stav umožňuje, otočte pacienta niekoľkokrát za deň,
  • narovnať listy, uistite sa, že v posteli nie sú žiadne drobky,
  • uistite sa, že na spodnom prádle a podstielke nie sú žiadne škvrny, vrásky atď.,
  • dajte nafukovací gumový kruh pod krížovú kôru pacienta tak, aby sa krížová priečka nachádzala nad otvorom kruhu. Vložte na vankúš obliečku alebo zabalte do plienky. Namiesto kruhu môžete použiť podušky, matrace, penové chrániče atď. Pod päty, podkolienky, lakťové kĺby a ďalšie vyčnievajúce časti, položiť krúžky z bavlnenej vlny a zabalené do bandáže,
  • Denne utrite pokožku dezinfekčným roztokom: vodkou, gáforom, kolínskou vodou, octom alebo uterákom navlhčeným v teplej vode. Potom pokožku osušte a utrite ju suchou utierkou.

  Ak sa objavia oblasti sčervenania podobné počiatočným bolestiam, je potrebné to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi.

  Po lekárskych predpisoch sú tieto oblasti namazané 1% alkoholovým roztokom brilantnej zelene a potom je aplikovaný suchý obväz. Môžete použiť 1% roztok manganistanu draselného.

  Vishnevského masť, syntetická emulzia, levovinisolový aerosól, panthenolová masť a solcoseryl pomáhajú pri injekciách a navonok vo forme masti.

  Alternatívne metódy liečby vredov

  Existujú alternatívne spôsoby liečby preležanín.

  1. 200 g dubovej kôry povarte v 2 litroch vody, trvajte 3 hodiny, natrite, pridajte ďalšie 2 l VODY a použite na umývanie pacienta. Ak chcete začať len s bolesami, môžete aplikovať dužinu z byliniek, ktorá ich za tepla zabalí do gázovej servítky. Zmes bylín (farmaceutický harmanček - kvety, liečivý sladký ďatelina - tráva, vzatá v rovnakých pomeroch) sa naplní vriacou vodou v takom množstve, aby voda pokryla trávu a udržiavala sa vo vodnom kúpeli 10 až 15 minút.
  2. 50 g eukalyptu opúšťa 0,5 litra vriacej vody, zahrieva sa na miernom ohni počas 5 minút, napätie. Aplikujte vo forme krémov a kúpeľov.

  Olej z rakytníka rakytníka a šípkový olej urýchľujú proces hojenia otlakov.

  „Ako sa vyhnúť a predchádzať preležaninám u pacienta, alternatívne spôsoby liečby preležaní“ - článok zo sekcie Starostlivosť o pacientov doma

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send