Užitočné tipy

Ako správne kritizovať podriadených

Pin
Send
Share
Send
Send


Delikátna záležitosť je dať niekomu kritickú spätnú väzbu, ktorá naráža na osobu, ktorá mení svoje správanie. Aby sa predišlo spoločnému problému defenzívnej reakcie, je veľmi dôležité, aby ste si boli istí, že k tomuto problému pristupujete s pochopením a zameraním sa na pocity iného.

Ak sa všetko urobí správne, osoba, s ktorou ste kontaktovaní, zaujme váš názor pozitívne, čo samozrejme prinesie dobré výsledky! Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je skryť vzdelávacie zariadenie medzi inými pozitívnymi výrokmi, napríklad „sendvič“. Pokyny uvedené nižšie popisujú spôsob, ako to dosiahnuť, či už je to s priateľmi alebo rodičom ťažkosti. Podobná technika, komplimenty založené na princípe „sendvič“, má podobné kroky. Technika „sendvičovej“ spätnej väzby sa najčastejšie používa ako koučing a podpora, zatiaľ čo súvisiaca technika komplimentov je navrhnutá tak, aby zmierňovala alebo maskovala potrebnú kritiku.

„Vo svojej eseji„ S úctou k ľuďom úprimne “ste odviedli skutočne dobrú prácu - na každého to urobilo silný dojem! Do budúcnosti je lepšie nevolať mená ľudí, ktorí neakceptujú celú vašu metódu. Je skvelé, že ste si mysleli tak opatrne je to - budete mať úžitok pre mnoho ľudí! “

 1. 1 Pripravte sa: Nenechajte sa ponáhľať do situácie bez predchádzajúceho a starostlivého premýšľania a plánovania. Dobrý plán je nástrojom úspechu. Bez nej môžete ľahko zabloudiť a stratiť kontrolu nad konverzáciou. Musíte jasne pochopiť, čo chcete povedať a ako to chcete povedať.
 2. 2 Chvála - identifikujte pozitívne body: Nájdite medzi činnosťami tejto osoby niečo zmysluplné. Malo by to nejako súvisieť so vzdelávacou technikou (technikou koučovania), ktorú plánujete vykonávať, a mala by byť v nedávnej minulosti. Napríklad, ak sa všetky biele šaty v práčke stali ružovými kvôli červenej košeli, ktorú tam táto osoba vrhla, veta „Naozaj si cením, že si mi pomohla s práčovňou!„môže byť začiatkom konverzácie.
 3. 3 Uskutočnite vzdelávaciu recepciu - predstavte fakty: Teraz ste upútali pozornosť človeka a usporiadali ho tak, aby vnímal vaše slová. Pozastavte sa, aby sa tento pocit posilnil, a potom choďte priamo na koučovanie. Vyhnite sa slovám "ale"a "ale nabudúce„pretože vyprovokujú osobu, ktorá sa bráni, čomu sa presne chcete vyhnúť. Hovorte priamo a pevne, ale nikdy sa nenechajte hnevať a ponížiť. Komunikácia je veda, a preto ak chcete dosiahnuť pozitívne výsledky, musíte sa správať vedecký. "Dovoľte mi, aby som vás naučil, ako triediť oblečenie, takže sa už nemusíme zaoberať partiou ružových ponožiek.""
 4. 4 Povzbudzujte a inšpirujte - uveďte priaznivú predpoveď: Pri vykonávaní trénerskej schôdzky osoba nevyhnutne pociťuje určitú prázdnotu. Nenechávajte komunikáciu v tomto okamihu - taký nepríjemný jav sa musí odstrániť rýchlo, ale správne. Uveďte pozitívny výsledok budúcich pokusov. Logickým záverom bude fráza, že osoba položila základy pre úspešný štart (primárne pochvalu), a existujú spôsoby, ako ju vylepšiť (koučing), a kombinácia týchto prvkov poskytne vynikajúce výsledky (povzbudenie a inšpirácia). „Je skvelé mať ďalšiu pomocnú ruku, všetci budeme mať viac času na popoludňajšie zápasy vo videohrách!"
 5. 5 Návrat k tomuto bodu neskôr: aby ste skontrolovali zmeny v správaní, nemusíte čakať, kým sa problém znova objaví, vyjadriť priateľskú zvedavosť a ochotu pomôcť, naďalej tlačiť na osobu, aby sa zmenila. Cieľom je ukotvenie pozitívnej povahy zmien ľudského vedomia. Ak necháte situáciu bez dozoru, váš vzdelávací moment môže byť zabudnutý. Bez neustáleho posilňovania sa začína proces „vyhynutia“ - požadované zmeny v správaní nenastanú.

Príklad spätnej väzby WikiHow „sendvičový“

Tu je príklad spätnej väzby pomocou sendvičovej metódy: takáto odpoveď by mohla byť poskytnutá na diskusnej stránke wikiHow.

 1. 1 kompliment: Ďakujeme za hliadkovanie za posledné zmeny. Som ohromený, že ste dnes skontrolovali 400 úprav a zabránili tomu vandalizmu.
 2. 2 Vzdelávacia technika: Chcel by som sa s vami podeliť o svoje skúsenosti. Nemali by sme označovať článok o tom, ako sa horolezectvo spája so značkou NFD (kandidát na odstránenie), pretože je to nebezpečné. „Nebezpečné pre NFD“ sú tie články, ktoré sú súčasne nezmyselné a nebezpečné. Zvyčajne používame túto značku na odstránenie článkov hraničiacich s komiksovými článkami a skutočne bláznivých nápadov ako „Ako jazdiť so zaviazanými očami v rušnej premávke“. Nechceme odstrániť všetky témy, ktoré sú nebezpečné, ale stále primerané. Inak by sme nemali články o takých veciach ako horolezectvo, potápanie, parašutizmus atď.
 3. 3 Povzbudenie a inšpirácia: Ešte raz ďakujeme za hliadkovanie najnovším zmenám. Odviedli ste skvelú prácu a skutočne ste zlepšili kvalitu informácií na wikiHow. Úprimne dúfam, že budete aj naďalej neoceniteľným spôsobom prispievať k zlepšovaniu našich spoločných vedomostí.

 • Pre efektívnu spätnú väzbu je dôležitá čestnosť. Ak zistíte, že je ťažké nájsť pozitívne body, vyhnite sa komplimentom.
 • Napriek tomu. , Koučovanie nie je riešením pre žiadnu situáciu. Model personálneho riadenia v 80. rokoch zostal pozadu za systémom riadenia, ktorý bol viac prispôsobiteľný individuálnym charakteristikám, ľudským skúsenostiam a súčasnému problému. Niekedy je koučing tým správnym riešením, niekedy musíte fackovať ruky a niekedy musíte okamžite prepustiť. Nepoužívajte koučing ako buzzword alebo ako zálohu tam, kde je potrebné niečo iné. V príklade wikiHow, keď osoba nesprávne naformátovala článok, pravdepodobne potreboval koučovanie. Systematická „sabotáž“ s dostatočným počtom predbežných varovaní zároveň odôvodňuje presun osoby na zoznam zakázaných osôb.
 • Pravidelne trénujte koučing: Ak ho zahrniete do každodenného života, naučte sa ho používať efektívnejšie a ľudia sa ho postupne zbavia strachu. Snažte sa byť posadnutí koučovaním, inak stratíte presvedčivosť aj vplyv.
 • praxe: Je to dobrý nápad cvičiť pred zrkadlom a ešte lepšie pred ďalšou osobou pred jej použitím v praxi. Vašou úlohou je naučiť sa, ako plynulo prezentovať svoju pozíciu, s hladkou prezentáciou,
 • Sledujte, ako sa vníma vaša spätná väzba. To vám v prípade potreby umožní vykonať potrebné zmeny v prístupe.
 • Zachovať pozitívny prístup: Ak to urobíte s pozitívnym prístupom k osobe a situácii, vaše mentorovanie prinesie dobrý výsledok. Okrem toho je zaručené, že negatívny prístup zničí celý váš podnik.

varovanie

 • Nepoužívajte túto techniku ​​opakovane z rovnakého dôvodu: Keď s osobou diskutujete o zvlášť vážnom probléme alebo situácii, ktorá už bola s ním spojená, nebude táto technika účinná - potrebujete priamejší prístup.
 • Nebuď blahosklonný: Pokúšate sa zmeniť správanie. Nie je potrebné demonštrovať svoju nadradenosť, nebuďte rozhorčení, nechcem sa chovať opatrne - zaručene to ničí pokus o nadviazanie komunikácie.
 • Počas vzdelávacieho procesu by ste sa nemali obmedzovať iba na pozitívnu spätnú väzbu: Ak počas aplikácie „sendvičovej“ techniky začnete liať komplimenty, bude sa človek cítiť v rozpakoch a začne sa čudovať, čo urobil zle.
 • Dajte úprimné, osobné komplimenty: Ľudia si všimnú, ak s nimi budete patronicky zaobchádzať - vaše úmysly budú zrejmé a technika bude mať menšiu šancu na úspech.
 • Vyhnite sa poplatkom: Jednoducho poukazujete na niečo, čo si vyžaduje zmenu. Nezáleží na tom, aké okolnosti k tomu viedli. Dôležité je, čo sa v súčasnosti deje, ako sa bude situácia vyvíjať a ako tieto výsledky dosiahnete. Celková konverzácia mušt prenášať pozitívne emócie. Samozrejme, bude to nepríjemná časť, ale dve pozitívne ju prevážia. Nechajte svojho spolupracovníka na vysokej úrovni a získate výsledky, ktoré dosahujete.

 • Buďte úprimní: O nepružnosti sa už veľa povedalo, ale nezabudnite, že keď zmeníte spôsob vyjadrovania vašej kritiky, môže to znieť úplne nové. Buďte realistickí a vždy sa snažte o zmenu správania. Pamätajte, že musíte zmeniť vieru a nielen správanie, pretože ich vonkajším prejavom, zmenou viery budete presadzovať zmenu a správanie.
 • Mnoho manažérov sa bojí kritizovať podriadených

  Výmena názorov je hlavnou zložkou vzťahu medzi vodcom a podriadeným, ale vodcovia sa často boja konštruktívneho (negatívneho) hodnotenia práce podriadených. Zdá sa im, že negatívne hodnotenia urážajú zamestnancov a porušujú zásadu dôvery, na ktorej sú vzťahy založené. Takíto vodcovia spravidla nesúhlasia so sebou samými. V rôznych situáciách mlčí, zaslepujú oči, aby sa prejavili oneskorením, nevhodným vzhľadom a správaním (najmä vo vzťahu k zamestnancom opačného pohlavia).

  Viac ako kritika

  Spätná väzba je informácia, ktorá sa dáva osobe na prispôsobenie jej správania. Samotný koncept sa začal používať v oblasti profesionálnej komunikácie po druhej svetovej vojne. Pri práci s talentom však stále hrá dôležitú úlohu. Vyrovnanie spätnej väzby s kritikou sa neoplatí, pretože sa neobmedzuje iba na komentáre alebo chválu. V podnikateľskom prostredí ide o prehľad toho, ako dobre zamestnanec plní svoje povinnosti a čo možno zlepšiť.

  Raz ročne alebo každý deň?

  V podnikaní sa spätná väzba poskytuje mnohými spôsobmi. Jedným z najdôležitejších cieľov je „hodnotenie 360“, keď zamestnanca hodnotia jeho kolegovia a vedúci. To vám umožní sledovať úspechy a problémy a eliminuje zaujatosť. zvyčajne "360 skóre" sa koná každých šesť mesiacov alebo rok a podľa jeho výsledkov dostanú zamestnanci povýšenie.

  Spoločnosti okrem toho zhromažďujú spätnú väzbu pomocou dotazníkov, prieskumov, rozhovorov alebo návrhov. Napríklad nástroj si získava na popularite v Raiffeisenbank, GE a ďalších zahraničných korporáciách. Spätná väzba v reálnom čase, Umožňuje každému zamestnancovi zanechať spätnú väzbu kolegovi prostredníctvom osobitného formulára alebo žiadosti. Na rozdiel od polročného hodnotenia je spätná väzba v reálnom čase. Odpoveď je relevantnejšia ako pri hodnotení 360, keď v pamäti zostáva iba všeobecný dojem a údaje sa zabudnú.

  Získanie spätnej väzby

  Pre začínajúceho špecialistu je spätná väzba dôležitým nástrojom rozvoja. Je potrebné nielen na to čakať od kolegov, ale tiež si to vyžiadať sami. Ak chcete správne vnímať spätnú väzbu od ostatných, vopred sa opýtajte vedúceho, aké kritériá budete hodnotiť. Zvyčajne sa venuje pozornosť efektívnosti a kvalite práce, osobnému a profesionálnemu rastu, tímovej práci a dosahovaniu výsledkov. Pohľad na tieto aspekty zvonka vám pomôže lepšie analyzovať vaše konanie. Vnímajte kritiku a pokojne chválu. V pracovnom prostredí nejde o hodnotenie osobných kvalít, ale o spôsob, ako motivovať zamestnancov a prispôsobiť ich prácu.

  Dôležitosť spätnej väzby zdôrazňujú mnohí úspešní podnikatelia. Bill Gates povedal: „Všetci potrebujeme ľudí, ktorí nám poskytnú spätnú väzbu. Vďaka nim sa zlepšujeme. ““ Aj keď sa osobe zdá, že objektívne hodnotí svoje činy, slepé miesta zostávajú. Z tohto dôvodu môžeme spätnú väzbu považovať za nespravodlivú a naštvanú. Namiesto toho je lepšie pochopiť dôvody takéhoto stiahnutia a diskutovať o ňom s kolegami. Možno si jednoducho nevšimnete žiadne negatívne vlastnosti za sebou.

  Maria Makarushkina, partnerka, vedúca praxe VIP poradenstva v spoločnosti ECOPSY Consulting, poznamenáva, že spätná väzba funguje iba vtedy, ak ste pripravení ju primerane zadržať: „Spätná väzba bude vývojovým nástrojom, ak sa dostane na pripravenú pôdu, to znamená, keď človek uvidí je si vedomý svojich nedostatkov, že niektoré vlastnosti jeho správania je potrebné ďalej rozvíjať. “

  Poskytnite spätnú väzbu

  Ak chcete poskytnúť kvalitnú spätnú väzbu, musíte analyzovať činnosti zamestnanca a sledovať jeho pokrok. Ak sa tomu vyhnete, znamená to stratu významnej časti potenciálu tímu. Niektorí sa nedozvedia o svojich chybách, zatiaľ čo iní nedostanú motiváciu.

  Populárna viera, ktorá chváli, uvoľňuje a znižuje kvalitu práce, je mýtus. S dôrazom na silné stránky zvyšujeme motiváciu a pozitívny prístup kolegov. Existuje ďalšia mylná predstava. Mnoho ľudí sa vyhýba spätnej väzbe, pretože sa bojí uraziť. V skutočnosti však odôvodnená kritika pomôže zamestnancom vidieť oblasti ich rastu a opraviť chyby, ktoré si možno nevšimli.

  Ako poskytnúť spätnú väzbu:

  • Upravte spätnú väzbu individuálne pre každú osobu. Napríklad, ak si všimnete, že produktívny zamestnanec je unavený a demotivovaný, podporujte ho chválou.
  • Neposudzujte osobnosť osoby, ale jej skutky.
  • Vyvarujte sa bežných slov, ilustrujte hodnotenie príkladmi.
  • Poskytnite spätnú väzbu včas, neodkladajte ju až do okamihu, keď všetci zabudnú na situáciu.
  • Prezentujte kritiku v dôvernom prostredí. Zároveň je možné kolegov pochváliť.
  • Analyzujte nielen účinok, ale aj príčinu problému.
  • Jasne povedzte, ako vidíte riešenie problému a aké kroky od zamestnanca očakávate.


  Existuje niekoľko modelov, ktoré vám umožňujú efektívnejšie sprostredkovať vašu spätnú väzbu zamestnancovi:

  Sendvičová metóda Pomáha jemne vyjadrovať kritiku. Začiatok správy by mal ladiť s pozitívnymi emóciami. Za prácu môžete zamestnancovi poďakovať. V strede je umiestniť informácie, ktoré zaťažia adresáta: dopyt alebo kritika. Uveďte, čo je potrebné stanoviť a dokončiť. Na záver ocente partnera a vyjadrte mu podporu. Tu je príklad pracovného listu napísaného na princípe sendviča:

  Dobré popoludnie, Michael!
  Ďakujem veľmi pekne za štúdiu a ukázalo sa, že je to veľmi poučné. Až v druhej časti by som odporučil nahradiť údaje za rok 2014 včasnejšími údajmi. Som si istý, že s vašou pomocou projekt zlepšíme. Ak potrebujete informácie, kontaktujte nás.

  RFP (Problém - Dôvod - Podpora), Diskutujte so zamestnancom o tom, čo sa stalo a aký je dôvod. Potom spolu sformulujte možné riešenia a prevenciu problému.

  OMRA(Pozorovanie - motív - výsledok - akcia), Vo formáte otázok a odpovedí prediskutujte so zamestnancom jeho konanie. Zistite, čo sa stalo a aké sú motívy osoby. Potom zistite, čo sa pokazilo a ako tomu zabrániť.

  SLC (Úspechy - učenie sa - zmena), Tento model sa používa na analýzu tímovej práce. Každý účastník projektu identifikuje svoje hlavné úspechy, závery a zmeny, ktoré je potrebné urobiť v budúcnosti. Potom si kolegovia spoločne vyberú hlavné úspechy, lekcie a nevyhnutnú zmenu.

  Ak chcete lepšie porozumieť téme spätnej väzby, odporúčame vám prečítať si tieto tri knihy:

  • "Spätná väzba. Získajte spätnú väzbu! “, Igor Mann, Elena Zolina.
  • "Efektívne schopnosti spätnej väzby," Tim Russell.
  • "Ďakujem za tip: Ako správne reagovať na spätnú väzbu," Douglas Stone, Sheila Hin.

  záver

  Princíp sendviča umožňuje manažérovi preformulovať poznámku, aby bolo ľahšie vyjadriť a vnímať. Podporuje dobré správanie a podporuje pozitívne zmeny.

  V nasledujúcom článku sa pozrieme na príklady, ktoré demonštrujú najčastejšie chyby pri použití sendvičového princípu, ktoré úplne ničia jeho podstatu. Stručne povedané, kritika musí byť zahalená (inak sa chvála zdá neúprimná).

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send