Užitočné tipy

Ako kŕmiť papagája doma - zdravá strava

Pin
Send
Share
Send
Send


Budgovia sú jedným z najpopulárnejších pernatých tvorov na našej planéte. Mnohí z nás mali v detstve šťastie, keď sa s nimi spriatelili. A niekto preniesol lásku k týmto stvoreniam a do dospelosti. Dnes sa pokúsime pochopiť, ako zabezpečiť zdravý vývoj a ako kŕmiť andulka v domácnosti.

Funkcie napájania

Ako nakŕmiť andulky? Pamätajte, že vaši miláčikovia vo svojom prirodzenom prostredí jedia asi 40 rôznych druhov rastlín. Ak chcete, aby zostali doma zdravé a šťastné, musíte im poskytnúť rovnako široký výber jedál.

Krmivo pre andulky by malo byť založené na zmesi zŕn pozostávajúcej zo 70% proso, 10% ovsa a 20% kanárskych semien. Okrem toho by zloženie tohto produktu malo obsahovať semená ľanu, konope a pšenice. Venujte pozornosť skutočnosti, že proso by malo byť tiež odlišné. Nepodávajte orechy a semená vtákom tohto druhu: na papagáje sú príliš tučné.Mali by ste starostlivo zvážiť dennú rýchlosť kŕmenia obilia. Na dospelého papagája budú stačiť 2 čajové lyžičky zmesi denne. Mladý rast potrebuje trochu viac - až 3 čajové lyžičky. Pokúste sa neprekrmovať, môže to viesť k rozvoju rôznych chorôb. Okrem toho by strava andulka mala obsahovať aj iné druhy potravín, o ktorých sa bude diskutovať neskôr. Najdôležitejšie sa tu naučiť je, že papagájom by sa nemalo podávať jedlo z ľudskej stravy (napríklad chlieb a cestoviny), najmä ak obsahuje soľ, korenie, cukor a iné korenie.

Najlepšie jedlo pre papagáje

Priemyselné krmivo pre papagáje sa vyznačuje tým, že obsahuje celú škálu výživných látok, minerálov a vitamínov pre domáceho maznáčika, je ľahko použiteľné, dá sa ľahko nájsť a kúpiť v obchodoch.
Všetky informačné kanály sú rozdelené do dvoch typov:

 1. Rastlinné krmivo, Zahŕňajú obilné výrobky, čerstvé a sušené ovocie. Vtáky milujú jedlo vo forme zmesí obilia, tyčiniek, sušienok. Umožnia papagájovi, aby sa cítil plný a sebavedomý.
 2. Krmivo pre zvieratá, Môže obsahovať hmyz, tvaroh a iné živočíšne bielkoviny. Sú potrebné pre vtáky v osobitných prípadoch, napríklad pri zotavovaní sa z choroby, znášaní vajec, intenzívnom raste kurčiat.

Denná dávka krmiva pre malé andulky by mala byť približne 20 - 22 gramov, pre stredné maximálne 35 gramov, veľké až 50 gramov. Pokúste sa neprekrmiť vtáka, pretože vták je v klietke menej pohyblivý, a preto je náchylný na obezitu.

Medzi domácimi krmivami je značka WAKA populárna - vyvážená strava, ktorú predstavuje široká škála produktov pre malých zástupcov tohto druhu, ako aj pre stredne veľké papagáje.

Medzi známe značky dovážaného krmiva patria: Rio, Padovan, Nutri Bird, JR Farm, Vitacraft. Každá značka je široko zastúpená a okrem hlavnej výživy obsahuje aj produkty určené na kŕmenie počas topenia, znášania vajec, chorôb dospelých dospelých vtákov.

Pri výbere potravín sa uistite, že obal je pevne uzavretý a pevne uzavretý. Zmes by mala byť homogénna, bez cudzích nečistôt a prísad, zápach by nemal chýbať.

Správne vybrané jedlo sa stane základom stravy domáceho maznáčika. Ale pre správne trávenie, zdravie a silu musí vták diverzifikovať svoju výživu vitamínmi, bylinkami, minerálnymi doplnkami.

Papagáj

Zrná zmesi sú základom stravy papagája, ale čo iného môžete vtáka kŕmiť, aby ho potešilo? Pre správne trávenie, vynikajúce zdravie a dobrú náladu doplňte výživu domáceho maznáčika o nasledujúce prvky:

 1. Klíčiace zrno, V období jesene a zimy, keď môže imunitný systém zlyhať, nakŕmte vtáka klíčením obilia. Semená namočte a nechajte ich napučať.
 2. Zelené krmivo, Čerstvé a suché listy rastlín zvyšujú zdravie vtákov.
 3. Mäkké jedlo, So zmesami bohatými na bielkoviny kŕmte svojho domáceho papagája nielen počas znášania vajec, ale tiež aspoň 1 - 2-krát týždenne, aby ste udržali krásu vtáka.
 4. Ovocie a zelenina, Ako nakŕmiť andulka, aby ho potešila? Ovocie a zelenina, nakrájané na plátky! Stanú sa nielen vtáčou liečbou, ale obohatia svoje telo aj prírodnými vitamínmi.
 5. orechy, Sú bohaté na tuky a bielkoviny, môžu sa vyskytovať v strave vtákov ako liečivo.
 6. Vitamínové doplnky, Najmä v zime je vhodné diverzifikovať papagájové menu s vitamínovými prípravkami, aby sa vyvážila rovnováha živín. Priemyselné výrobky s lepším využitím. Ako prísada sú vhodné aj citrónová alebo zeleninová šťava, med pridaný do nápoja.
 7. Minerálne doplnky, Na doplnenie minerálnych látok pridajte do krmiva minerálne doplnky vo forme rozdrvených vaječných škrupín, kriedy, sépiových tabliet alebo tabliet glukonátu vápenatého. Drevené uhlie je dobré pre hydinu.
 8. voda, Povinná zložka stravy papagája kontroluje stálu prítomnosť vody v krmive pre domáce zvieratá.

Teraz určme, ktoré potraviny možno použiť na pohon papagájov.

Čo je možné z výrobkov

Kŕmenie papagája doma je jednoduché, ale pri zostavovaní stravy si musíte pamätať na niektoré z funkcií.
Nezávislou prípravou zmesi zŕn môžete použiť:

 • proso,
 • slnečnicové semená
 • semená lúčnej trávy
 • semeno kanárika
 • sezamové semená
 • ľan,
 • konopné semeno.

Zmiešaním niekoľkých zložiek získate kompletnú výživovú zmes.

Ako však môžete nakŕmiť papagája okrem jedla? Bezpečné dobroty pre papagája zahŕňajú kusy:

 • koreňové plodiny (vodnice, mrkva, repa, zemiaky)
 • paradajka,
 • uhorky, cuketa, tekvica, tekvica,
 • kukurica,
 • jablká a hrušky
 • bobule (čučoriedky, brusnice, jahody, maliny, hrozno, rakytník, horský popol),
 • ananás kiwi
 • broskyne, slivky a marhule,
 • greeny (špenát, šalát, woodlice, jitrocel, ďatelina, žihľava, lopúcha),
 • konáre domácich rastlín (chryzantémy, ruže, bambus, ibištek, aloe).

Ak kŕmite papagája správne, bude žiť dlhý a aktívny život, ktorý vás poteší jeho zdravím a krásou. Existujú však produkty, ktoré sú z hľadiska spotreby hydiny kontraindikované.

Čo nemôže nakŕmiť vtáka

Existuje niekoľko kategórií potravín, ako nie je možné kŕmiť papagája. Tieto látky sú toxické pre vtáky a môžu spôsobiť nezvratné zmeny v tele domáceho maznáčika. Medzi tieto produkty patria:

 • mango,
 • tomel,
 • papája,
 • petržlen, cesnak, pažítka, kôpor a iné bylinky.

Je možné kŕmiť papagája nasledujúcimi potravinami:

 • Milk. Väčšina papagájov nemá dostatok laktózy, takže konzumácia mlieka môže spôsobiť zažívacie ťažkosti.
 • chlieb, Obsahuje soľ, cukor, droždie, ktoré môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie domáceho maznáčika. Ak papagája často kŕmite chlebom, môžete vyvolať obezitu.
 • soľ, Môže spôsobiť poškodenie orgánov a tkanív hydiny.
 • mäso, Papagáje sa živia larvami hmyzu, takže existuje názor, že môžu byť v krmive pre domáce zvieratá nahradené mäsom, ale tráviaci systém papagájov nie je určený na trávenie mäsa.

Výberom správneho jedla pre domáceho maznáčika si budete dlho udržiavať jeho zdravie a náladu. Milujte a oceňujte papagája a on vás poteší krásou a veselosťou.

Aká by mala byť strava vtákov

Ako nakŕmiť andulky? Už bolo povedané: strava týchto vtákov sa musí meniť. Okrem hlavného krmiva a vody potrebujú obilniny, klíčiace semená, ovocie, zeleninu, bielkovinové doplnky a vitamíny. Ďalej sa bližšie pozrieme na každú z týchto skupín.

Z videa „Kŕmenie kamarátov“ sa dozviete veľa užitočných informácií.

Krmivo na zrno

Pozrime sa, čo papagáji radi jedia. Zrná by mali byť v krmive pre vtáky nepretržite. Ak váš obľúbený papagáj ráno zje svoju normu a potom hladuje, musíte mu dať jedlo v malých dávkach v rôznych časoch.

Výber zmesi sa oplatí venovať osobitnú pozornosť. Škatuľa alebo obal musia byť zapečatené. To vám zaručuje kvalitu krmiva a jeho čerstvosť. Pokiaľ je to možné, skontrolujte zmes a vyhodnotte prítomnosť cudzích prvkov a nečistôt.

Pri výbere je lepšie uprednostňovať dovážané zmesi obilia, napríklad potraviny pre Budgerigars Padovan, Fiory, Prestige. Spomedzi domácich náprotivkov je možné rozoznať iba krmivo pre Rio pre andulky, ktoré sa vyznačuje vysokou kvalitou zŕn zahrnutých do jeho zloženia. Venujte pozornosť tomu, čo sú obilniny obsiahnuté vo výrobku.

 • Ovos je zrno, ktoré obsahuje veľké množstvo kyseliny potrebnej pre zdravie domáceho maznáčika. Okrem toho je veľmi dobre absorbovaný ich telom.
 • Kanárske semeno má výživovú hodnotu ovsa, ale obsahuje o niečo menej vlákniny. Je bohatá na kyselinu kremičitú, ktorá je nevyhnutná na tvorbu peria.
 • Sesame je nevyčerpateľný zdroj bielkovín, vitamínov a kyselín. Vyžaduje sa u vtákov počas topenia. Niekoľko ďalších bratov tohto zrna - nugát, ľanové semeno, repka olejná a slnečnica. Je však zrejmé, že vysoký obsah oleja v týchto plodinách môže byť pre vtáky nebezpečný. Celkový počet zŕn palaciniek v potrave by preto nemal prekročiť 5%. Budeme ďalej hovoriť o tom, ako kŕmiť andulky okrem krmiva.

Ovocie a zelenina

Čo jedia andulky okrem jedla? Od raného veku musia mať vlnky rôzne druhy zeleniny a ovocia. Pamätajte, že všetky tieto výrobky sa musia dôkladne umyť a vybrať. Dajte papagájom iba čerstvú zeleninu a ovocie. Z zeleniny je vhodné uprednostniť tieto typy:

 • Mrkva je najlepším zdrojom karoténu. Krmí sa v surovej forme osobitne alebo v zmesi s inými zložkami.
 • Tekvica alebo melón - bohaté na rôzne stopové prvky a cukry. Je možné dávať nielen dužinu, ale aj semená? Áno, majú veľa užitočných látok.
 • Patisson, cuketa - užitočné pre vlákninu a cukor.
 • Uhorka je sklad vitamínu E. Môžete uviesť iba „miestne“ druhy uhoriek, ktoré sa nedovážajú, pretože sa používajú výlučne v čerstvom stave a môžu obsahovať pesticídy.

Okrem toho môžu vtáky dostávať paradajky, repu, niektoré kukuričné ​​zrná, zelený hrášok a fazuľu, kapustu, papriku a špenát.

Čo milujú ovocné andulky? Aký druh ovocia môžem dať? Tu sa oplatí venovať pozornosť takým druhom, ako sú:

 • jablká sú zdrojom železa a rôznych minerálov,
 • hrušky - veľké množstvo vlákniny s nízkym obsahom tuku,
 • citrusové plody - sklad vitamínu C,
 • slivky sú zdrojom draslíka a fosforu.

Okrem toho môže strava obsahovať také ovocie: hrozno, banány, broskyne, marhule, rôzne bobule (čerešne, jahody), granátové jablko a ananás.

Zelení a naklíčené jedlo

Zelení by mali byť v potrave neustále. Byliny by mali byť čerstvé a dobre umyté. Okrem toho nemôžete dať trávu alebo listy rastlín rastúcich na okraji cesty, v blízkosti koľají: v nich sa hromadí veľké množstvo chemikálií. Medzi zelenými potravinami vynikajú: šalát, špenát, púpava, ďatelina, jitrocel, vtáčia vysočina, pastierska taška, žihľava, líška, rašelina, timotejka. Čo môžete kŕmiť inak ako greeny?

Vtákom treba dať klíčiace zrno, ktoré je jedným z najbohatších zdrojov vitamínov. Najlepšie je klíčiť plodiny ako ovos, pšenica, fazuľové struky alebo šošovica. Potrava sa môže podať okamžite po objavení sa bielych sadeníc.

Okrem toho by sa v strave papagájov mali nachádzať bielkovinové doplnky (to môže byť vajíčko ako liečivo pre andulky), cereálie na báze vody a špeciálne minerálne doplnky. Papagáje sa niekedy môžu hýčkať špeciálnymi pochúťkami, napríklad medovými tyčinkami.

Čo je zakázané kŕmiť?

Teraz, keď vieme, čo sa môže dať andulkám, povedzme o zakázanom jedle. Medzi zeleniny sa zaraďujú zakázané papagáje: reďkovky, zeler, cibuľa, baklažán a cesnak. Niektoré druhy ovocia sú tiež zakázané potraviny: avokádo, mango, tomel. Akékoľvek pikantné bylinky (petržlen, koriander, kôpor) môžu zničiť zdravie vtákov.

Mnoho ľudí kladie otázky o tom, čo iné jedlo nie je uvedené na zozname povolených. Takéto výrobky, ktoré sú pre zdravie týchto vtákov fatálne, môžu byť: chlieb (vyrobený zo soli, droždia alebo pšenice nízkej kvality), soľ (jedná sa o jed pre tento druh vtáka), mlieko (papagáje nemajú enzýmy na jeho spracovanie), čokoláda.

Ako nakŕmiť papagája, koľko jedla je potrebné denne. Kŕmne zmesi na umelé kŕmenie kurčiat.

Najdôležitejšou vecou pri starostlivosti o papagáje doma je ich kŕmenie. Bez jedla nebude trvať dlho. A čo tieto hlučné a svetlé exotické vtáky všeobecne jedia? Ako porozumieť rozmanitosti druhov a vlastnostiam ich výživy?

Poďme sa porozprávať o všeobecných zásadách kŕmenia papagájov pri ich udržiavaní doma. Na základe mojej rady bude stačiť, aby niekto určil rod papagája a bude celkom jasné, aké podmienky potrebuje zviera pre normálnu existenciu v zajatí. V budúcnosti, ak je to potrebné, je možné presnejšie určiť druh získaného papagája a vykonať príslušné zmeny a doplnenia, ak zostavená strava úplne nezodpovedá tomuto druhu úplne.

Ak sa niekto podarí získať papagáj sova (Strigops habroptilus), kea (Nestor notabilis), malého papagája vázy (Coracopsis nigra), papagája zlatého (Hsephotus chrysopterygius) alebo iného zriedkavého druhu, šťastný bude môcť pomaly nájsť viac literatúry. ďalšie znalosti o obsahu vzácneho domáceho maznáčika.

Hlavnou potravou papagájov v prírode je zelenina. Maca a Amazonky, kakadu (Ara, Amasona, Cacatua, Probosciger) a ďalšie veľké druhy jedia všetky druhy ovocia, bobule, mladé výhonky rastlín. Kakadu nosatý (Cac. Tenuirostris) a papagáj smaragd dlhoprstý (Enicognathus leptorhynchus) kopajú korene, hľuzy a cibule zo zeme. Lori (Trichoglossidae) sa živí nektárom a peľom kvetov, dužinou jemného šťavnatého ovocia, drobného hmyzu a nezrelých semien. V stravovaní Kea dominujú červy a hmyz. Závesné papagáje (Loriculus) jedia, podobne ako Lori, dužinu ovocia, bobúľ, nektáru a stromovej miazgy. Pre papagáje s plochými chvostmi (Platycercini) sú hlavnými potravinami rôzne semená tráv a kríkov. Keď sú papagáje v umelých podmienkach, rýchlo sa prispôsobujú novým krmivám a ich údržba nespôsobuje zvláštne ťažkosti.

Vzhľadom na výživovú povahu a ekológiu papagájov v prírode ich pri kŕmení v zajatí môžeme veľmi predbežne rozdeliť do dvoch skupín: „bylinožravé“ a „mäsožravé“ (nektárové jedenie).

Skupina „bylinožravých“ papagájov zahŕňa väčšinu druhov z podrodiny kakadu a pravých papagájov (Kakatoeine, Psittacinae). Medzi druhy dlhochvosta patrí podčeleď Lori alebo papagáje Trichoglossus.

Kŕmenie bylinožravých papagájov

Najčastejšie v zajatí z počtu „bylinožravých“ papagájov sú: biely (Cacatua alba), malý žltohnedý (Cacatua sulfurea) a ružový kakadu (Сacatua roseicapilla), andulka (Melopsittacus undulatus), spevák veľký (hapus), roslatus haitus (Pestlatus haitus) Platycercus eximius), Corella (Nymphicus hollandicus), papagáj okrídlený (Psitacula eupatria), hrdlička (Agapornis roseicollis), Jaco (Psittacus erithacus), kubánsky (Amasona leucocephala) a monakoacea monataobae , aru zeleného krídla (Ara chloroptera), aru vojaka (Ara ambigua) a ďalších druhov v ich blízkosti.

Semená tejto skupiny vtákov v umelých podmienkach sú rôzne semená: proso, ovos, pšenica, konope, slnečnica, kukurica, všetky druhy orechov. Ovocie: jablká, hrušky, pomaranče, banány, ako aj hrozno, slivky, čerešne budú slúžiť ako dobrá náhrada za prirodzenú potravu papagájov v prírode. Zelenina môže slúžiť ako dobré jedlo: mrkva, biela kapusta, repa, rutabaga. V lete je možné pestovať stravu papagájov so záhradnými plodmi: ríbezle, jahody, maliny, ako aj lesné plody: čučoriedky, brusnice, horský popol, divoká ruža.

V krmive pre papagáje by mali byť produkty živočíšneho pôvodu: kuracie vajce, varené hovädzie a kuracie mäso, tvaroh, múka, červy, mravec mrkva.

Počas obdobia kŕmenia kurčiat jedia veľa druhov amazónu, ap a kakadu dobre rmut, ktorý sa skladá z 30% kuracieho vajcia, 30% mletého mäsa, 10% surového (nastrúhaného) mrkvy, 30% rozdrveného bieleho chleba v kraku. Do takejto zápary môžu byť pridané umelé vitamíny a minerály. Papagáje niekedy odmietajú jesť jedlo, ktoré obsahuje stopové prvky a vitamíny, takže musíte pozorne sledovať, ako sa papagáje týkajú umelých prísad. Pri výrobe rmutu je potrebné zohľadniť nielen druhovo špecifické, ale aj individuálne vlastnosti vtákov. Pomocou trepačiek môžete kŕmiť veľa potravín a liekov, ktoré nejedia, ak sa ponúkajú osobitne.

V zajatí musia papagáje dať rôzne zelené, stromové konáre. Tento nízkokalorický produkt je bohatý na vitamíny a minerály. Летом в качестве зелёных кормов можно использовать одуванчики, салат, мокрицу, листья капусты, цветущие ветви плодовых деревьев и кустарников. Поздней осенью и зимой можно давать ветки с почками тех же плодовых растений, а также иву, липу, рябину, черёмуху. Необходимо периодически проращивать зёрна пшеницы, ячменя, овса, подсолнуха, проса. Пророщенные семена охотно едят многие виды попугаев.

Для нормальной жизнедеятельности любого организма необходимы минеральные вещества. Najdôležitejšie prvky sú vápnik, fosfor a sodík. Aby mohli vtáky dostávať minerály a mikroelementy (mangán, jód, síran železitý atď.), Musí sa do špeciálnej nádoby vložiť glukonát vápenatý, glycerofosfát, drvené vaječné škrupiny, kostná múčka, drevené uhlie atď. Krmítko s minerálnymi výrobkami sa môže vkladať do klietky v intervaloch dvoch až troch dní. Nesmieme zabudnúť na turné. V bunke musí byť pravidelne prítomný riečny alebo morský piesok s priemerom od 1 do 5 milimetrov. Počas obdobia rozmnožovania sa minerálne prvky môžu miešať do mäkkého krmiva (kaša).

Kŕmne zmesi na umelé kŕmenie kurčiat "bylinožravých" papagájov

 1. 200 gramov ovsenej kaše (prechádza mlynčekom na kávu), nakrájaný žĺtok troch kuracích vajec nasekáme na mlieku na polievkovú hmotu. Kombinujte ovsenú múčku a žĺtkové mlieko a miešajte v hrnci, až kým nebude pastovitá. V prípade potreby pridajte mlieko. Pri kŕmení pridajte k tejto hmote jemne nastrúhanú mrkvu, vitamíny a minerály.
 2. 250 g krupice, tri surové kuracie žĺtky, mlieko. Tieto zložky sa dôkladne premiešajú, aby sa vytvorila polievková zmes. Potom sa varí na miernom ohni 3 minúty a dôkladne sa premieša. Po ochladení na 40 - 50 ° C pridajte 4 kvapky trivitu (vitamín A, D, E) a dôkladne premiešajte. Kurčatá sa môžu kŕmiť lyžičkou.

Kŕmenie medových medveďov

Táto skupina bude zahŕňať druhy papagájov z podčeledi Lori. V zajatí sa najčastejšie chovajú: čierny lory (Chalcopsitta atra), červený lory (Eos borneo), žltohlavá lorikeet (Trichoglossus euteles), zdobená lorikeet (Trichoglossus ornatus), rodu širokocasá (Domicella) a zdobená lory (Charmosina). Často obsahujú trpaslíkov a figových papagájov (Psittaculirostris, Opopsitta).

Charakteristickým rysom týchto druhov papagájov je štruktúra jazyka, ktorá má na konci kefu vytvorenú z rohových papíl. Táto štruktúra jazyka je prispôsobením výžive kvetinového nektáru a stromovej miazgy. Okrem nektáru a stromovej miazgy sa tieto papagáje živia peľom, šťavnatým sladkým ovocím a bobuľami. V prírode tiež jedia hmyz a ich larvy, semená a výhonky rastlín.

Súbor krmív pre túto skupinu papagájov v umelých podmienkach je rôznorodý a špecifický. Uvádzame niektoré z nich: sladké a šťavnaté ovocie, rožky alebo varenú ryžu navlhčenú v medovej vode, rôzne džúsy, bobule, nasiaknuté hrozienka, mierne naklíčené semená slnečnice a pšenice, všetky druhy zelenín, kvitnúce vetvy plodín ovocia a bobúľ, hmyz.

Hlavnou potravou pre túto skupinu papagájov môžu byť tieto zmesi:

 1. V jednom litri teplej prevarenej vody premiešajte 6 lyžíc. l. dojčenská výživa (zmes pre deti do 3 rokov), 1 lyžica. l. med, Art. l. glycerofosfát (alebo glukonát vápenatý). Produkt uchovávajte v chladničke. Kŕmte zmes po malých dávkach.
 2. Z 4 - 6 zložiek zŕn (raž, pšenica, ovsená múka, kukurica) odobratých v rovnakých množstvách sa vyrobí múka. Fazuľa môžete zomlet 'v mlynčeku na kávu. K pripravenej zmesi múky sa pridajú 2 až 3 druhy ovocia (jablko, hruška, banán), ktoré prechádzajú mlynčekom na mäso. Pripravená zmes sa mieša v mixéri s prídavkom vody, glukózy a medu, minerálov a vitamínov. Približné zloženie zmesi v percentách: zložky zŕn - 40%, ovocie - 40 - 50%, glukóza alebo med - 10 - 15%, prísady - 3-5%.

Kŕmne zmesi na umelé kŕmenie kurčiat papagájov konzumujúcich med

 1. „Umelý nektár.“ Na liter vriacej vody sa pridá 65 g Hercules, 50 g medu, 30 g peľu (alebo hovädzieho mäsa), 5 g pivovarských kvasníc, 3 až 5 tabliet glukonátu vápenatého, 2 až 3 kvapky drobiveku. Všetky komponenty sú dôkladne premiešané a nektár je pripravený.
 2. Suché jedlo. 1 kilogram zmesi obsahuje približne: 430 g peľu (hovädzieho mäsa), 360 g ovsených vločiek, 140 g glukózy, 50 g pivovarských kvasníc, 20 g glycerofosfátu. Zmes sa dôkladne premieša. Dospelé vtáky môžu byť kŕmené suchým krmivom. Keď sa kurčatá kŕmia injekčnou striekačkou, zmes sa zriedi vodou na požadovanú konzistenciu.

Koľko jedla je potrebné na jedného papagája denne

Je ťažké vypočítať dennú sadzbu produktov pre papagája. Papagáj je zbytočný. Neopatrne sa živí, rozhadzuje ovocie a zeleninu doľava a doprava.

Navyše, po rozptýlení krmiva nebude každý z nich klesať na dno klietky, aby zbieral zvyšky. A predsa môžete približne určiť množstvo potravy potrebné na deň pre jedného papagája jedného alebo iného druhu.

Ak teda papagáj bude jesť vysoko kalorickú zmes obilia, orechy, mäso, kuracie vajce, biely chlieb s maslom, nebude jesť viac ako 25 - 30% svojej vlastnej hmotnosti. Napríklad andulka, ktorá váži v priemere asi 40 gramov, bude potrebovať 12 gramov zmesi obilia denne. Corella s hmotnosťou 120 g bude jesť asi 40 g, Amazon s hmotnosťou 500 g, jesť 150 g, papagáj s telesnou hmotnosťou 1 000 g, jesť 250 - 300 g Malé vtáky, ktoré majú vyšší metabolizmus, jesť viac potravy ako veľké druhy , Ak papagáj bude jesť ovocie a bobule, potom sa množstvo spotrebovanej potravy zvýši 2-3 krát.

U mäsožravých druhov jesť šťavnaté ovocie a bobule veľmi rýchlo prechádza pažerákom s nízkym percentom stráviteľnosti. Stanovenie dennej sadzby pre tieto druhy je ešte zložitejšie. Je potrebné pristupovať ku každému druhu individuálne, s prihliadnutím na ich špecifickú výživu v prírode. Zmesi obsahujúce med, glukózu, peľ sú vysoko kalorické a denná sadzba týchto výrobkov nepresiahne 30 - 40% hmotnosti vtáka.

Pre každého nového vtáka je potrebné stanoviť rýchlosť kŕmenia, aby bol obsah hydiny ekonomický. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať kontrolný informačný kanál po dobu 1 - 2 mesiacov. Počas tohto obdobia sa musíte pokúsiť nájsť preferovaný informačný kanál a určiť dennú sadzbu. Čím rozmanitejšie je zloženie krmiva, tým lepšie pre každého domáceho maznáčika. Nie je však potrebné podávať celý rad krmív denne. V lete a na jeseň, keď je veľa zeleniny a ovocia, musíte im dať čerstvé. V zime a skoro na jar môžu byť tieto výrobky nahradené sušeným ovocím.

Granulové vtáky v klietke by mali mať neustále kŕmny žľab so zmesou zŕn a u vtákov konzumujúcich med so živnou zmesou. Zrno musí byť vyrobené z 2 - 3 zložiek a zmeniť jeho zloženie do jedného týždňa alebo mesiaca. „Šťavkovitá zmes“ sa tiež výhodne periodicky mení. Počas obdobia rozmnožovania, s príchodom kurčiat, je potrebné pridávať mäkké krmivo pre papagáje „Granivorous“ a „Med-eating“.

Najlepšie je podávať jedlo dvakrát až trikrát denne, aby sa znížila strata jedla. Je tiež potrebné vyrobiť všetky druhy spotrebičov a špeciálne kŕmidlá, ktoré chránia výrobky pred rozptylom a kontamináciou.

Kedy a koľko nakŕmiť papagája

Norma suchého jedla pre papagája je 2 čajové lyžičky denne. Niekedy mladí ľudia môžu konzumovať viac. Nezabudnite však, že vtáka nemôžete preplniť - nedajte mu viac ako tri lyžice denne. Ak vták zje celé jedlo, ktoré mu bolo podané ráno, nedávajte celú porciu ráno. Faktom je, že papagáj môže mať rýchly metabolizmus a dlhodobý pobyt bez jedla môže byť nebezpečný. Ak odchádzate na pár dní, nenakrmujte celú časť potravy okamžite do podávača počas nasledujúcich dní vašej neprítomnosti. Najskôr bude jesť všetko, a potom bude trpieť hladom, môže dokonca zomrieť. V tomto prípade je lepšie kúpiť špeciálny kŕmny voz, ktorý v určitom čase vytvorí správne množstvo krmiva. Koniec koncov je to automatické a nemusí to fungovať. Preto je najspoľahlivejšie dať na chvíľu andulku priateľom alebo požiadať niekoho z rodiny o kŕmenie domáceho maznáčika.

Keď dáte papagáju suché jedlo, pokúste sa naliať ďalšiu dávku iba vtedy, keď je podávač prázdny. Papagáje často jedia iba svoje obľúbené zrná, zatiaľ čo iné zostávajú nedotknuté. Aby však zviera dostalo všetky potrebné stopové prvky, musí sa meniť jeho výživa.

Pitná miska pre papagája

Okrem vody pre domáce zvieratá môžete ošetrovať aj šťavu zo zeleniny a ovocia, ktoré sú povolené pre vášho vtáka. Je prísne zakázané podávať vtáčie mlieko - telo papagája nevyrába laktózu, ktorá je nevyhnutná na trávenie mliečnych výrobkov. Ak dáte vtáčie mlieko, môže to mať žalúdočné ťažkosti.

Ako nakŕmiť andulky

Najlepšie je zostaviť dva kŕmne žľaby v klietke papagája - jeden pre suché jedlo a druhý pre čerstvé ovocie a zeleninu. Čo teda kŕmiť pernatého, aby jeho telo nepociťovalo nedostatok?

 1. Zrno. To je základ výživy každého vtáka. Papagáje si môžete kúpiť vo veterinárnom obchode ako hotové. Viac ako polovica tejto kompozície zvyčajne obsahuje rôzne druhy proso - biele, čierne, červené a žlté. Okrem jáhly sú semená konope, ľanu, kanárskych semien a pšenice. Mnoho majiteľov dáva vtákom semená, čo z toho robí veľkú chybu. Slnečnicové semienka a orechy sú pre vtáka veľmi tučné. Krmivo pre papagáje by malo pozostávať z rovnomerných a hladkých zŕn, bez poškodenia a červí diery. Skontrolujte dátum exspirácie produktu - staré zrná strácajú výživné vlastnosti. Kvalitu zŕn môžete skontrolovať, ak ich namočíte do vody. Zlé semená strácajú klíčivosť. Ak vaše krmivo nebolo naklíčené, nemali by ste vtáka kŕmiť takýmto produktom.
 2. Greeny. Okrem hlavného jedla musíte papagáj znovu zalesniť zelenými rastlinami. Môže to byť vrchol mrkvy alebo reďkovky, niektoré izbové rastliny, tráva zo záhrady. Je lepšie zbierať zeleň ďaleko od ciest - týmto spôsobom sa menej menej škodlivých látok dostane do trávy. Budgerigars milujú hostinu na púpavách, zelenom šaláte, špenáte, ďateline, jitroceli, vŕbovom čaji a sukcesii. Ale je lepšie odmietnuť korenené zelené kôpry, petržlen koriandrový sa neodporúča pre vtáky. Niektoré rastliny dávajú papagája ako liek. Napríklad pri hnačkách je vhodný harmanček, s pneumóniou a rinitídou - podkožím sa pripravuje na imunitu jitrocel bradavíc. Vybratú zeleninu nenarezajte na kúsky, len zaveste strapec pod strop klietky. Papagáje radi volia, čo sa im páči.
 3. Bobule, ovocie a zelenina. Čerstvé ovocie, zelenina a bobule sú predpokladom vyváženej stravy. Nie všetci papagáje sú však na takéto jedlo zvyknutí a často ich môžu odmietnuť. Je dôležité zvoliť kľúč k závislostiam vášho domáceho maznáčika. Jeden z papagájov uprednostňuje klovanie celého ovocia, druhý miluje, keď sú bobule nakrájané na kocky. Iní jedia mrkvu, iba ak sú nastrúhané. Papagáje sa môžu podávať ananás, banán, čerešňa, broskyne, marhuľa, hrozno, melón, ostružiny, maliny, hrušky, jablká. Medzi obľúbené druhy zeleniny patrí cuketa, kukurica, kapusta, fazuľa, mrkva, paradajky, tekvica, repa a repa. Keď dáte svojmu miláčikovi zeleninu alebo ovocie, ošúpajte ich z jadra, jam a tvrdej pokožky.
 4. Minerálov. Vo výžive vášho domáceho maznáčika musia byť prítomné aj špeciálne látky, bez ktorých neprežije papagáj. Dajte vtákovi nasekanú škrupinu vajec - je bohatá na vápnik. Do klietky tiež pravidelne vkladajte špeciálnu kriedu (nie stavebnú), drevené uhlie, kostnú múčku. Niekedy je potrebné dať papagája citrónovú šťavu a jablčný ocot zriedený vodou. Pre dobré trávenie v bunke zvieraťa musí byť organický a anorganický piesok. Minerálny kameň sa bude používať nielen na brúsenie zobáka, ale aj ako zdroj minerálov. Sépia, kostra sépií, pomôže papagájovi so všetkými potrebnými minerálmi. Tento prášok obsahuje väčšinu potrebných prísad. K vode domáceho maznáčika je niekedy potrebné pridať aj kvapku medu - zvýši sa tým imunita vášho vtáka. Raz mesačne rozrieďte stravu z pernatého tvarohu a rybieho oleja - zdroj omega-3 mastných kyselín.
 5. Kasha. Toto je ďalší obľúbený sviatok vtákov, ktorý nemôžu odmietnuť. Varená kaša by mala byť bez soli, cukru a masla. A je lepšie variť obilniny, ale namočiť do vriacej vody.
 6. Klíčky pšenice. Ďalšou podstatnou prísadou na kŕmenie papagájov je naklíčená pšenica. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, ktoré dokážu vyrovnať aj závažný nedostatok. Naklíčená pšenica je výhodná v tom, že sa môže pestovať doma aj v zime, keď prakticky neexistuje žiadna zeleň. Takto je potrebné pestovať pšenicu. Vezmite si hrsť vybraných zŕn a opláchnite ich vlažnou vodou. Položte kúsok gázy na plochý a dostatočne hlboký tanier a nalejte naň zrná. Zrná nalejte vodou tak, aby boli mierne pokryté tekutinou. Nechajte na teplom mieste. Zrná opláchnite každé 4 až 6 hodín. Pšenica klíčí za deň - pochúťka je pripravená k jedlu.
 7. Vetvičky. Papagáj rád hlodá všetko okolo, ponúka mu konáre a vetvičky stromov. Tyčinky sa musia najskôr namočiť cez noc a potom sa nalejú vriacou vodou. Chráni tak svojho domáceho maznáčika pred škodlivými baktériami a infekciami. Tyčinky čerešní, kalina, jabĺk, lip, brezy a horského popola nielen zaberajú vášho domáceho maznáčika a podkopávajú jeho zobák. Drevo obsahuje živiny, ktoré vták tiež potrebuje.

Toto je základom stravovania nielen pre andulka, ale aj pre mnoho ďalších pernatých domácich miláčikov. Ale aby ste chránili nového člena rodiny pred chorobami a dokonca smrťou, musíte vedieť, pred čím je potrebné vtáka chrániť.

Čo nemôže dať papagája

Tu je niekoľko bodov, ktorým sa treba vyhnúť.

 1. Papagáje by sa nemali podávať ovocie, ako je mango, avokádo, tomel a papája.
 2. Budgovia nemôžu jesť orechy.
 3. Nasledujúce druhy rastlín sú pre papagáje veľmi toxické - anthurium, begónia, vresy, hyacinty, mečíky, blatouchy, konvalinky, Kalanchoe, papraď, snežienky, spathiphyllum (ženské šťastie), fikusy, tulipány. Okrem toho nedávajte papagájom vrcholy paradajok, zemiakov a papriky.
 4. Papagájom by sa nemalo podávať mlieko.
 5. Papagáje by nemali jesť korenie, soľ a cukor. Ak je ešte stále povolené malé množstvo cukru (pri príprave obilnín pre kurčatá kurčiat), soľ sa považuje za skutočný jed.
 6. Nekŕmte vtáka z vášho stola. Žiadne vyprážané a maslové jedlá, cestoviny atď.
 7. Papagáj by sa nemal vo všeobecnosti podávať čerstvým pečivom a chlebom. Maximálnym povoleným množstvom sú sušienky vyrobené z bieleho chleba v malom množstve.
 8. Čokoláda, sladkosti, sušienky sú tiež k ničomu pre domáceho maznáčika. Môžu viesť k rôznym pernatým chorobám.

Nezabudnite na tieto zakázané body, ak želáte svojmu miláčikovi dlhý a zdravý život.

Vyvážená strava hydiny je základom jej dlhovekosti, zdravia a nálady. Ak urobíte všetko správne, vták vás bude neustále potešiť hovorivosťou a veselým trikom. Postarajte sa o svojich miláčikov, pretože ste za nich zodpovední.

Pin
Send
Share
Send
Send