Užitočné tipy

Môžem si vyrobiť inhalátor vlastnými rukami?

Pin
Send
Share
Send
Send


Nachladnutie je obzvlášť aktívne v jesennej sezóne, keď vírus vstupuje do tela a oslabuje imunitný systém. Okrem lekárskeho ošetrenia, ktorého schéma má iba lekár na predpis, je inhalácia vynikajúcim podporným postupom. Zariadenie na inhaláciu terapeutických výparov si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni alebo obchode, kde sa predáva lekárske vybavenie, ale bolo by lepšie vyrobiť si inhalátor vlastnými rukami.

Väčšina dostupných možností

Ak sa nechcete s výrobou zariadenia obťažovať, môžete použiť najbežnejšie techniky, ktoré budú mať účinok inhalácie. Najjednoduchšou možnosťou je zahriať vodu v miske a pridať niekoľko kvapiek éterických olejov, najlepšie ihličnanov.

Inhalátor si môžete vyrobiť vlastnými rukami pomocou bežnej kanvice, v ktorej by ste mali vodu predhriať a potom do nej pridať zmes éterických olejov alebo drogy Pinosolu. Vdychujte výpary inhalátora s rýchlovarnou kanvicou pomocou papierovej trubice, ktorá by sa mala držať priamo nad výtokom. Nezabudnite na bezpečnostné pravidlá. Vdychujte výpary iba nad horúcou tekutinou, ktorá sa môže spáliť. Analógom kanvice môže byť pravidelná kanva pre izbové rastliny.

Nezabudnite na starú metódu „babičky“, pomocou ktorej môžete tiež získať skutočný domáci inhalátor vlastnými rukami. Môžete to urobiť pomocou panvice čerstvo uvarených zemiakov, ktorých výpary sa majú vdýchnuť, prikryté uterákom alebo prikrývkou.

Použitie vo fľašiach

Pomocou jednoduchého algoritmu uvedeného nižšie môžete zostaviť inhalátor z fľaše vlastnými rukami. Na tento proces budú potrebné tieto materiály:

 • malá plastová fľaša, výhodne 0,5 l,
 • plastová trubica (môžete použiť trubicu na kokteil),
 • nožnice alebo nôž
 • lepiaca páska.

Približne v strede fľaše urobte dieru s nožom a vložte do nej hadičku, ktorej časť zostane vonku. Veko by sa malo z fľaše odstrániť, pretože vdychovanie by sa malo vdychovať cez hrdlo.

Použitie takého zariadenia je veľmi jednoduché - cez hrdlo zariadenia sa nadýchne dlhý dych, ktorý by mal trvať najmenej sedem sekúnd. Vzduch prechádzajúci teplou vodou je nasýtený éterickými olejmi a má pozitívny vplyv na sliznicu a odstraňuje baktérie.

Inhalačné možnosti

Domáci postup na saturáciu tela liečivým vzduchom sa môže vykonávať pomocou rôznych plnív.

 1. Roztok sódy a vody. Je to najbežnejšia možnosť, lyžica sódy sa používa na liter vriacej vody. S týmto zložením je spútum zmäknuté a vylúčené. Ak si inhalátor vyrobíte vlastnými rukami, na tento účel sa najčastejšie používa toto konkrétne plnivo.
 2. Použitie minerálnej vody. Tu nie sú potrebné ďalšie komponenty, ale najprv by sa mali uvoľňovať plyny.
 3. Ihličnaté oleje. Vhodný na akýkoľvek typ kašľa. Na liter vody by sa malo použiť niekoľko kvapiek akéhokoľvek éterového zloženia alebo zmesi.
 4. Bylinné inhalácie. V tomto prípade by sa liečivé byliny, ako napríklad harmanček a kôrovec, alebo poplatky za hotové lekárne mali uvariť najskôr vo vriacej vode. Je potrebné vdýchnuť pár horúceho vývaru.
 5. Použitie cibule a cesnaku. Gruel z týchto zložiek by sa mal vylisovať cez tenká fazuľa, čím by sa získala šťava, ktorá sa pridáva do tekutiny na inhaláciu.

Pravidlá a kontraindikácie

Bez ohľadu na to, či bol inhalátor vyrobený vlastnými rukami alebo bol zakúpený v konečnej podobe, existuje určité pravidlo, podľa ktorého postup poskytne požadovaný výsledok. Ak je prítomné upchatie nosa, liečivá kompozícia by sa mala vdýchnuť cez nosné dierky bez zadržiavania dychu. V prípade ochorenia hltanu, priedušiek alebo pľúc sa inhaluje ústami, pričom bude dôležité, aby ste niekoľko sekúnd zadržali dych.

 • prejedanie
 • horúčka,
 • hypertenzia,
 • ochorenia srdca a ciev,
 • patologické choroby pľúc,
 • časté krvácanie z nosa kvôli vaskulárnej slabosti.

Počas tehotenstva nie sú domáce inhalácie kontraindikované, ale môžu sa vykonávať iba so súhlasom lekára, pričom je potrebné postupovať opatrne.

Inhalačné zariadenie

Inhalátor je lekárske zariadenie určené na inhalačné postupy. Prístroj pracuje nasledovne: roztok liečiva sa naleje do špeciálnej banky pod vplyvom špeciálneho mechanizmu, látka sa nastrieka na najmenšie častice a vytvorí hmlu, ktorú pacient dýcha cez pripojenú trubicu s maskou.

Moderní lekári čoraz častejšie predpisujú inhalácie na choroby dýchacích ciest, zápalové aj chronické. Navyše, použitie špeciálnych inhalátorov v ich bezpečnosti a možnosť jasného dávkovania liekov.

Dýchací systém je komplexný systém, ktorý vyžaduje šetrné zaobchádzanie.

Od staroveku sa používajú inhalácie na zlepšenie funkcie dýchacieho systému. Ale boli vedené trochu inak, ľudia nadýchali nad vriacou vodou s bylinkami uvarenými v nej. Táto metóda dosiahla sovietske časy, ale je dosť nebezpečná, najmä pokiaľ ide o malé deti. Po prvé, môžete spáliť sliznicu dýchacích ciest horúcou parou, a po druhé, jeden nepríjemný pohyb a horúca voda môžu byť na osobe, čo vedie k veľmi smutným následkom.

Tretia cesta

 1. Nalejte horúcu vodu do širokej misky.
 2. Rozpustite v ňom liečivý prípravok.
 3. Nakloňte sa nad misku a zakryte si hlavu uterákom.
 4. Vdýchnite výpary nosom alebo ústami.

Tretí spôsob inhalácie v domácnosti nie je vhodný pre najmenších - dieťa môže náhodne prevrhnúť misku alebo spáliť tvár horúcou vodou.

Plastové fľaše

Ako si vyrobiť rozprašovač z plastovej fľaše? Na tento účel pripravte litrovú nádobu s vekom, slamku na pitie a prázdnu plastovú fľašu minerálnej vody.

 1. Vo veku pre plechovku urobte 2 otvory - pre hrdlo fľaše a pre slamky.
 2. Dno fľaše odrežte tak, aby bol tvar rezu skosený.
 3. Vložte hrdlo fľaše do otvoru viečka.
 4. Slamku vložte do iného otvoru.
 5. Roztok nalejte do pohára.
 6. Výpary vdýchnite otvorom vo fľaši.

Dôležité! Hrany fliaš odrežte tak, aby tvar pripomínalo kyslíkovú masku - zvlnené.

Dizajn by mal byť vzduchotesný - pevne zatvorte veko nádoby a hrdlo fľaše pevne vložte do veka. Keď navrhujete tento inhalátor vlastnými rukami, nalejte liečebný roztok do nádoby cez hrdlo fľaše. Dajte nádobu na panvicu s teplou vodou a položte na malý oheň. Vdýchnite výpary nosom alebo ústami.

Vdýchnutie do domácnosti by sa malo vykonávať správne - sledujte dávkovanie liekov a nelejte príliš horúcu vodu, aby ste sa nespálili parou. Pre malé dieťa je lepšie vykonať parnú procedúru s nebulizérom zakúpeným v lekárňovej sieti.

Soľné postupy

Ak nebulizátor neexistuje, môžete inhalovať mlynčekom na kávu, plastovými fľašami a morskou soľou. To si vyžaduje zladenie veľkosti plastovej fľaše s mlynčekom na kávu. Vložte do mlynčeka na kávu 2 lyžice / l morskej soli. Odrežte spodnú časť fľaše a vložte ju do mlynčeka na kávu s odstráneným uzáverom.

Dôležité! Vdýchnutie soli je najlepšou prevenciou akýchkoľvek vírusových infekcií.

Zapnite mlynček na kávu a vdýchnite biely dym stúpajúci z mletej soli z domácej štruktúry. Stačí 5 až 6 dychov. Postup sa musí opakovať niekoľkokrát po 2 - 3 hodinách. Trvanie kurzu je asi dva týždne. Ak choroba zmizne skôr, priebeh ešte stále ukončte.

Inhalátory sú účinným nástrojom v boji proti prechladnutiu a infekciám. Môžete si ich vyrobiť z obyčajných domácich potrieb. Je však lepšie kúpiť inhalátor pre dieťa v lekárňovej sieti - kompresor alebo ultrazvuk. Ak liečite dieťa v školskom veku, môžete použiť akýkoľvek dizajn opísaný v článku. Uistite sa, že dieťa nie je obarené horúcim vzduchom.

Indikácie na inhaláciu

Moderní lekári často odporúčajú inhalačnú liečbu, najmä pre malé deti, pretože je to najúčinnejšia a najbezpečnejšia cesta. Bezpečnosť spočíva predovšetkým v tom, že na rozdiel od bežných liekov inhalovaný roztok neprechádza cestou cez celé telo, kde stráca časť svojich liečivých vlastností.

Liečba inhalátorom sa najčastejšie predpisuje pre tieto choroby:

 • Astma.
 • Nachladnutie, nádcha, faryngitída, hrtan. V akútnej aj chronickej podobe.
 • Zápal pľúc v ranom štádiu, s odporúčaním lekára.
 • Akútna a chronická bronchitída.
 • Ochorenia sliznice dýchacích ciest.
 • Komplikácie po operácii.
 • Tuberkulóza.

Pri bolestiach v krku bude inhalácia vynikajúcim nástrojom.

Je možné inhalátor vyrobiť vlastnými rukami?

Vdychovanie vám umožní liečiť choroby z prechladnutia na závažné. Vdýchnutie môže byť nasledujúcich typov:

Tieto metódy sa líšia teplotou pary. Pre veľmi malé deti je lepšie použiť prvú metódu a staršie deti budú používať inhaláciu pary. Existuje niekoľko spôsobov, ako zostaviť inhalátor z improvizovaných materiálov sami. Hlavná vec je, že dizajn je vzduchotesný. Veko nádoby alebo fľaše by malo dobre priliehať a púšťať pary iba zo špeciálne vyrobeného otvoru. Pri inhalácii doma je potrebné dávkovanie starostlivo sledovať, aby nedošlo k omylu. Dodržiavajte bezpečnostné pravidlá a nepoužívajte vriacu vodu, aby ste zabránili popáleniu sliznice.

Z plastovej fľaše

K tomu budete potrebovať: čistú plastovú fľašu, termosku, do ktorej sa naleje horúca voda, nožnice a 2 čiapky.

Prázdny pre inhalátor z fľaše.

Na otázku, ako vyrobiť inhalátor z fľaše doma, odpovie pomerne jednoduchá inštrukcia. Najprv musíte odrezať tretinu fľaše, nakresliť značku a odrezať ďalšie hrany, dostanete celkom slušnú masku. Musíte ju odrezať tak, aby zakrývala nos a ústa. Ak je inhalátor určený pre dieťa, maska ​​sa musí vyrezať na menšiu veľkosť. Ďalej musíte urobiť ventily. Prvý bude pre výdych, druhý pre inšpiráciu. Ak chcete pripraviť prvú, musíte urobiť toto:

 • Prvým krokom je odstránenie tesnenia z vnútornej strany krytu.
 • Za týmto účelom ho opatrne odrežte na vnútornej strane a nechajte malý chvost, nie viac ako 3 milimetre.
 • Potom sa do jedného veka vyreže otvor 3 milimetre a v druhom sa vyžaduje otvor pol centimetra.
 • Tesnenie s otvorom musí byť opatrne umiestnené na spodnej časti krytu a priskrutkované do závitu.
 • Výsledný ventil je určený na vdýchnutie roztoku.

Pri druhom ventile budete musieť urobiť ďalší otvor v hrdle fľaše. Ďalej sa otvor uzavrie kusom elektrickej pásky. Posledným krokom pri vytváraní takého inhalátora - horúci liečivý roztok sa naleje do termosky. Jeden ventil je pripojený k termosku a prostredníctvom druhého človeka by mal dýchať.

Zo sklenenej nádoby

Na taký inhalátor budete potrebovať nôž a nožnice, plastové veko na plechovky, gumovú hadicu s úzkym priemerom, asi pätnásť centimetrov dlhú a plastovú fľašu.

V strede veka sa otvorom v priemere vyreže otvor s priemerom otvoru, od okraja sa vytvorí ďalší otvor s priemerom 1 cm a pripojí sa k nemu rúrka. Spodok fľaše je odrezaný, lepšie zvlnený. Posledným krokom zostáva - zostavenie zariadenia. Za týmto účelom je hrdlo fľaše zaskrutkované do otvoru veka pre plechovku, trubica je pripevnená k druhému. Výsledný návrh je nainštalovaný v banke.

Inhalátor vyrobený s plechovkou.

Pred použitím sa ubezpečte, že je inhalátor tesný. Ak to chcete skontrolovať, musíte hadičku zakryť rukou a vyhodiť do fľaše. Ak vzduch nejde, všetko je urobené správne. Ak zariadenie niekde prúdi vzduch, musíte ho utesniť páskou, plastelínou alebo iným vhodným spôsobom. Všetko je zariadenie pripravené na použitie. Pri inhalácii je potrebné naliať horúcu vodu do panvice, vložiť do nej improvizovaný inhalátor, naliať roztok lieku cez fľašu a zapáliť ho, až kým sa nezačne tvoriť para, ktorú je potrebné nadýchnuť.

Inhalátor na varenie

Možno najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako vyrobiť domáci inhalátor. Na to potrebujete čajník a list papiera A4.

Tu je všetko jednoduché: liečivý roztok sa naleje do čajníka, prikryte. Doska je zložená lievikom a vložená do hubice. Varnú kanvicu nechajte zahriať, len čo sa vytvorí para - zariadenie môžete použiť na určený účel.

Kontraindikácie pri vdýchnutí

Lekárska prax ukazuje, že inhalačná terapia je veľmi efektívny a bezpečný spôsob liečenia orgánov dýchacieho systému. Pre správnu liečbu sa však musí dodržiavať správne použitie inhalátora. Je potrebné pripomenúť, že:

 • Pri telesnej teplote nad 37 stupňov je inhalácia kontraindikovaná.
 • Terapia sa môže vykonávať najskôr hodinu a pol po jedle.
 • Po zákroku nemôžete hodinu hovoriť a fajčiť.
 • Za zmienku stojí aj to, aby ste sa pár hodín po relácii zdržali prechádzok po ulici.
 • Vdýchnutie by nemalo trvať dlhšie ako desať minút.

Pri zvýšených teplotách je inhalácia neprijateľná.

Liečivé roztoky

Z improvizovaných prostriedkov sa dá vyrobiť nielen inhalátor. Ukazuje sa, že si môžete zmiešať celkom účinné liečivé riešenie z toho, čo je v kuchyni alebo v skrinke pre domáce lieky. Najdôležitejšie je, že takéto zmesi nevyžadujú veľa času a peňazí, sú tiež absolútne neškodné a môžu priniesť úžitok iba osobe.

Inhalačné roztoky, ktoré možno pripraviť doma:

  Riešenie na báze sódy. Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako zlepšiť stav dýchacích orgánov. Na varenie stačí rozpustiť jednu polievkovú lyžicu sódy v litri vriacej vody. Výsledný liek pomáha zmäkčiť sliznicu a rýchlo sa zbaviť spúta.

Vdychovanie sódy dokonale zjemňuje a upokojuje dýchacie cesty.

Otvorené poháre s príjemne voňajúcimi olejmi budú vynikajúcou prevenciou proti prechladnutiu.

Vdýchnutie v domácnosti môže pomôcť zbaviť sa kašľa, nádchy a iných nachladnutí. Napríklad pri liečbe zápalových žliaz môžete dýchať pary s cesnakovou šťavou. Na prevenciu prechladnutia je dokonalý extrakt alebo odvar z eukalyptu alebo ihličnatých rastlín. Mentol sa dá tiež použiť, vynikajúca náhrada bude mať aj pár tabliet Validolu.

Esenciálne oleje sú skvelý spôsob, ako bojovať proti prechladnutiu.

Aby sa zabránilo prechladnutiu, je užitočné v dome uchovávať otvorené fľaše s ihličnatým alebo eukalyptovým olejom. Pre väčšiu účinnosť môžete tieto oleje zmiešať.

Pin
Send
Share
Send
Send