Užitočné tipy

Príprava do školy: praktické tipy pre rodičov

Pin
Send
Share
Send
Send


Väčšina školských psychológov uvádza štyri kritériá pripravenosti na vzdelávanie:

 • Osobné - vyvinuté, ak vzdelávacia inštitúcia priťahuje nielen príležitosť spoznať priateľov, krásne nové zápisníky a perá každý deň, ale aj túžbu naučiť sa niečo nové, aby sa stala múdrejším.
 • Intelektuál je kompetentná, koherentná reč a schopnosť počúvať učiteľa a prítomnosť určitých vedomostí a horizontov.
 • Sociálno-psychologické - zahŕňa schopnosť komunikovať, schopnosť zamerať sa na lekciu.
 • Fyziologické - absencia odchýlok vo vývoji, fyzickom zdraví a psychickej stabilite.

Deti, ktoré navštevujú materskú školu, ľahšie prežijú pri prvom štúdiu ako doma. Dôvodom je skutočnosť, že od troch a pol roka ich pedagógovia začínajú učiť základné veci a prvotriedne materské školy majú určité vedomosti.

Ak rodičia jednajú s budúcim študentom sami, nemajú sa čoho obávať. Postupné školenie zručností potrebných na zaškolenie v počiatočnej fáze umožní vášmu synovi alebo dcére nielen cítiť sebavedomie medzi ostatnými deťmi, ale tiež pomôže rozvíjať záujem o učenie.

Vzdelávacie činnosti

Mamičky a otcovia by si mali pamätať: vaše dieťa nemusí byť schopné niečo urobiť. Nepreťažujte mladú hlavu. Škola je navrhnutá tak, aby dieťaťu porozprávala o veľkom počte vecí, rozšírila svoje obzory, naučila ich žiť a pracovať v tíme.

Existuje však niekoľko základných vedomostí, ktoré musí mať prvý porovnávač:

 • Celé meno, vaše a vašich rodičov.
 • Address. Krajina, mesto, ulica a dom, v ktorom žije.
 • Slávne rastliny, zvieratá a vtáky. Dieťa musí rozlišovať medzi populárnymi rastlinami a zvieratami, odlíšiť kaktusy od harmančeka, líšky od tigra. Osoba, ktorá kontroluje pripravenosť na školu, sa môže opýtať, či sú doma domáce zvieratá, požiadať ich, aby povedali o mačke, psovi, papagáji. Môže tiež zistiť, ktoré zviera alebo rastlina má skúšajúci najradšej a spýtať sa prečo.
 • Čas. Je žiaduce, aby prvý porovnávač dokázal zvládnuť hodiny. Hlavná vec je, že rozlišuje deň od noci, večer od rána. Jedna z možností pre úlohu: „Usporiadať obrázky v správnom poradí.“ Najčastejšie zobrazujú dennú rutinu.
 • Geometrické tvary. Pred vstupom do školy môže väčšina detí strihať kruh, trojuholník, štvorec. Okrem toho musia korelovať objekty v tvare: strecha domu vyzerá ako trojuholník a samotný dom je štvorcový.
 • Farbu. Chlapci a dievčatá v predškolskom veku sa učia nielen základné odtiene, ale aj počet farieb v dúhe, poradie ich usporiadania. Rodičia musia dieťa naučiť kresliť základné obrázky, zvoliť pre obrázok správne farby: slnko je žlté, tráva zelená a zajačik biely.
 • Čísla. Nie je potrebné učiť pravidlá odčítania a sčítania, bude to robiť učiteľ. Lepšie sa naučte počítať od 1 do 20 a naopak.
 • Ročné obdobia, mesiace, dni v týždni. Pri príprave by deti nemali len zavolať, ale mali by tiež poznať množstvo a usporiadať v správnom poradí.
 • Populárne sviatky. Psychológ sa môže opýtať, ktorý z nich je váš obľúbený. Dieťa by malo odpovedať a povedať, prečo si vybral túto možnosť.
 • Štruktúra ľudského tela. Kreslenie osoby je pri vstupe do školy častou úlohou.
 • Rozlišujte medzi živými a neživými.

 • Základné pravidlá cesty: „Nemôžete prekročiť červenú cestu“, „Nemôžete prekročiť koľajnice“. Školák môže hravým spôsobom tieto vedomosti otestovať. Napríklad, keď určíte, kto má pravdu, zajačika, ktorý čaká na zelenú alebo veveričku, ktorá beží pred pohybujúcim sa autom.
 • Slabika čítania. Ak vaše dieťa nevie čítať, nie je to desivé - bude učiť v škole. Táto zručnosť však v budúcnosti značne uľahčí jeho učenie a ľahšie sa dostanú všetky ostatné predmety.
 • Prerozprávanie. Rozvoj rečových schopností je jednou z hlavných úloh pri vstupe do prvého ročníka. Na začiatku školského roka musí dieťa pochopiť význam poviedok, vytvárať vety v logickom reťazci.
 • Pamäť. Pred predškolákom dali niekoľko obrázkov, chvíľu sa na ne pozrie a potom ich obrátia. Čím viac detailov si pamätá, tým lepšie. Je potrebné reprodukovať zápletku a povedať, čo je na nej znázornené.

Školskí psychológovia často majú za úlohu zisťovať nadmerné množstvo. Existuje veľké množstvo zábavných príručiek, v ktorých môžete túto zručnosť precvičiť, ale triedy sa môžu vykonávať aj improvizovanými prostriedkami.

Napríklad požiadajte dieťa, aby si vybralo, čo má byť odstránené tým, že mu ponúkne niekoľko druhov ovocia a jednu zeleninu.

Sociálne správanie

Rodičia mladého školáka by nemali premýšľať iba o akademickom výkone, ale aj o tom, ako mu pomôcť pripojiť sa k tímu v triede. Ponúkame odporúčania, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako rýchlo pripraviť svoje dieťa na školu v lete.

Rozvíjať v ňom:

 • Nezávislosti. Naučte svoje dieťa obliekať a viazať šnúrky samé, monitorovať jeho vzhľad a zmeniť sa na športové oblečenie pred telesnou výchovou. Môžete preukázať, že je dospelý, rovný, ale tento status má nielen privilégiá, ale aj povinnosti. Nie je potrebné zbierať portfólio pre neho, je lepšie kontrolovať, kedy je práca už hotová. To isté platí pre domáce úlohy: snažte sa sprostredkovať mäkkú formu, že vedenie školského denníka je jeho záležitosťou. V tejto veci však nejde príliš ďaleko. Pamätajte, že predovšetkým by malo dieťa cítiť vašu lásku a podporu. Nech má pocit, že má spoľahlivú zadnú časť, kam môže prísť s akýmkoľvek problémom, životom aj tréningom.

 • Pracovitosť. Pre tých najmenších je ťažké ich upraviť po nezamestnaných rokoch detstva a čas štandardnej hodiny sa im zdá byť večnosťou. Počas hodín so svojím synom alebo dcérou im pomôžte si na chvíľu zvyknúť na podnikanie a postupne zvyšujte zaťaženie. Odporúčame začať o 15 minút a na začiatku školského roka zvýšiť čas na pol hodiny.
 • Prívetivosť. Povedzte nám, prečo nemôžete bojovať so spolužiakmi a nazývať ich menami, ale nezabudnite dodať, že musíte byť schopní postaviť sa za seba. Vysvetlite, že prejedanie je zlé. Zároveň sa snažte oznámiť, že v niektorých situáciách je potrebné informovať dospelých o tom, čo sa stalo. Napríklad, ak niekto mučí zvieratá alebo urazí slabých.
 • Zdvorilosť. Naučte svoje vzorce komunikácie so synom alebo dcérou. Pripomeňte, že pri stretnutí s akoukoľvek osobou musíte povedať „ahoj“ a pri rozlúčení „zbohom“ vysvetlite „ďakujem“ a „prosím.“

Veľmi dôležitým bodom, na ktorý by ste mali svoje dieťa zamerať, je kultúrne správanie počas prestávok. Mal by vedieť, že v škole nemôžete bežať po chodbách, kričať, vyliezť nábytkom.

Aký je najlepší spôsob, ako pripraviť svoje dieťa na domácu školu: tipy pre rodičov od psychológa

Praktickí lekári, ktorí pracujú s predškolskými zariadeniami, ponúkajú niekoľko odporúčaní pre tých, ktorí majú budúci prvý porovnávač:

 • Neohrozujte učiteľa. Aj keď s ním nesúhlasíte v akýchkoľvek záležitostiach, vyjadrte svoju nespokojnosť v osobnom rozhovore a nie s vaším synom alebo dcérou. Ak máte pocit, že v dôsledku mladosti, neskúsenosti alebo iných faktorov sa učiteľ nezaoberá povinnosťami, ktoré mu boli pridelené, skúste mu pomôcť. Napríklad vyzvite rodičovský výbor, aby odstránil časť sociálnych bremien z rúk učiteľa. Psychológovia tvrdia, že vek základných a stredných škôl je čas na hľadanie novej autority a rodičovskej autority. Stredné spojenie ho hľadá u rovesníkov a najmladších - u učiteľov. Preto je veľmi dôležité, aby matky a otcovia túto autoritu nepodkopávali, ale aby ju podporovali všetkými možnými spôsobmi. Sklamanie učiteľa základnej školy môže výrazne triasť osobnostnou štruktúrou.

 • Porozprávajte sa s deťmi. Nezabudnite sa opýtať, ako každý školský deň išiel. Upozorňujeme, že konverzácia by sa nemala obmedzovať na uvádzanie prijatých hodnotení a na diskusiu o jedálni. Opýtajte sa, čo sa vám na hodinách páčilo a čo nie, čo si pamätali a čo vás zaujímalo. Ak nemáte čas, je lepšie odložiť rozhovor vo večerných hodinách alebo zvoliť iný voľný čas, ale neprerušte ho na prvý pohľad. Deti hovoria o tom, čo sa im zdá dôležité, takže každý dospelý človek potrebuje schopnosť počúvať a počuť svoje dieťa. V dospievaní sa rodičia začnú opakovať hlasom: „Nehovorí nám nič, odmieta všetky otázky.“ V prvých rokoch školskej dochádzky sa u žiakov rozvíja nedôvera a nedôvera, ak majú pocit, že mama a otec nemajú čas na svoje problémy a starosti. Aby ste tomu zabránili vo vašej rodine, nezabudnite, že dieťa vám bude dôverovať tajomstvom, iba ak o ne prejaví záujem.
 • Nehodnotia vzdelávacie aktivity. Nechajte to na učiteľov. Mali by ste pomáhať a podporovať mladého študenta a nemali by ste preberať rolu školiteľa. Ak sa dieťa nezaoberá žiadnym predmetom, začnite s ním cvičiť a nekvalifikujte ho na slabé známky.
 • Nechaj odpočívať. Aj keď akademický výkon necháva veľa toho, čo je potrebné, nenúťte „d-porazeného“, aby sa zapojil celé dni. Pridelte čas tak, aby stačilo na vykonávanie základných hodín, na ďalšie cvičenia a aby chlapec hral futbal na záhrade a dievča skočilo do pekla alebo jazdilo na bicykli. Zamerajte sa na aktívne hry v prírode, ktoré sa konajú vonku. Uvoľňujú vedomie, uvoľňujú ho, aby dostali nové vedomosti. Počítačové snímanie a sledovanie kreslených filmov sa však môže znížiť, až kým sa hodnotenie nevráti k normálu.
 • Nečítajte príručky vopred. Nie je potrebné prechádzať letným materiálom prvého stupňa prvého stupňa. V triede sa nudí a záujem o učenie zmizne. Ak je materiál pre vaše dieťa jednoduchý, obráťte sa na učiteľov triedy. Na školách existuje niekoľko programov rôznej zložitosti: v prípade potreby je možné zvýšiť úroveň.

 • Pamätajte na temperament. Pri výbere školy venujte pozornosť typu nervového systému toho, kto tam bude študovať. Cholerika je aktívna a nepokojná, tvrdo kritizujte. Pre nich a pre optimistov sú vhodné programy so zvýšenou komplexnosťou. Široká škála úloh umožní nielen udržať ich pozornosť pri štúdiu, ale tiež prispeje k zvýšeniu záujmu o školský život. Pre flegmatických a melancholických ľudí bude rýchle tempo hodiny náročnou skúškou. Zapájajú sa do práce postupne, dlho premýšľajú o jednej úlohe. Vyberte si pre nich pravidelnú školu so štandardnými požiadavkami alebo zaujatosť v jednej oblasti.
 • Vlak hrajte. Určite predmet, ktorý sa malému študentovi najviac páči a rozšírte jeho obzory v tejto oblasti, použite herné techniky. Ak má záujem o vonkajší svet, choďte spolu do parkov, zoologických záhrad, akvárií, prečítajte si viac kníh o zvieratách. Ak má rád matematiku, spočítajte kroky, ľudí na ulici, kroky do obchodu alebo do školy. Ak má záujem o príbehy o minulých udalostiach, zostavte si rodokmeň, požiadajte svojich prarodičov, aby niečo povedali, a Genealogický dom vám pomôže nájsť jedinečné informácie o vašej rodine.

Pri príprave dieťaťa do školy počúvajte psychológov a pedagógov, prečítajte si metodologickú a beletristickú literatúru na túto tému, opýtajte sa priateľov, ktorí už prešli touto fázou, ale nesnažia sa slepo napodobňovať všetky odporúčania.

Poznáte svoje dieťa ako žiadne iné, rozumiete jeho silným a slabým stránkam. Iba vy nájdete správny prístup k jeho domácej škole a pochopíte, ako ho najlepšie pripraviť. Vypočujte si svoje srdce, ale nezabudnite na radu odborníkov.

1. Fyzický vývoj

Od detstva vštepte dieťaťu záujem o šport a telesnú výchovu. Najlepšie tu funguje osobný príklad. Nájdite si čas na aktívne aktivity s deťmi doma aj vonku.

Pozvite svoje dieťa, aby vyskúšalo rôzne športové sekcie: plávanie, gymnastika, bojové umenia, tanec. Nechajte ho zvoliť, čo sa mu naozaj páči.

Ak vám samotný syn alebo dcéra pripomenú ďalšie školenie a pokúste sa nevynechať jednu lekciu týždenne - je to úspech.

Prvotriedna školská príprava a domáce úlohy: pomoc rodičom

Pokračujeme v vydávaní odporúčaní psychológky Ekateriny Murashovej pre rodičov budúcich prvákov. Dnes budeme hovoriť o tom, ako vštepiť domáce zručnosti dieťaťu s hyperaktivitou (autor používa výraz „hyperdynamické dieťa“). Tieto odporúčania sú prekvapivo vhodné pre takmer všetkých chlapcov predškolského a základného školského veku a ich rodičov.

Hovorili sme teda o tom, že okrem školských prípravných kurzov, ktoré sú užitočné pre hyperdynamické dieťa, ktoré navštevuje pred prvou triedou, sa musí učiť aj doma. Problém toho, čo presne treba urobiť, sa spravidla rieši jednoducho. Vo veľkej väčšine skupín na prípravu škôl sa zadávajú domáce úlohy. Napíš niečo, prečítaj niečo, niečo spočítaj, niečo nakresli. To je to, čo robíte.

Ďalšou veľmi dôležitou otázkou pre rodičov hyperdynamického dieťaťa je, ako to urobiť. Koniec koncov, naše dieťa „rozptyľuje“, niekedy nemôže, a niekedy nechce robiť to, o čo ho nezaujíma. Väčšina hyperdynamických detí ľahko a dokonca s potešením robí matematické úlohy, ale pokiaľ ide o čítanie alebo písanie. Tu sú možnosti. Čo by mali rodičia robiť vo všetkých týchto „ťažkých prípadoch“?

Tip 1: vypočítajte „dobré“ hodinky

Prvým krokom je zistiť, kedy presne dieťa začína obdobie najvyššieho výkonu. Pamätajte, že vzhľadom na zvláštnosti nervového systému majú hyperdynamické deti nielen „zlé dni“, ale aj „zlé hodiny“. Naučte svoje dieťa ovládať jeho stav (to je užitočné v každom veku, ale pre budúci rok sa to stane nevyhnutne dôležité). Nech sa naučí sledovať svoje „zlé“ a „dobré“ obdobia a oznámi to ostatným.

Návrh sa na prvý pohľad zdá dosť klamný, ale v praxi to funguje celkom dobre. Nechajte rešpektovaného dospelého, ktorému dieťa úplne dôveruje (v ideálnom prípade matke), pravidelne a podrobne ho informujte o svojich pozorovaniach jeho stavu: „Dnes sa vám to nedáva. Skúsme zajtra“, „Po materskej škole sa zdáte byť veľmi nadšení. má zmysel osprchovať sa a začať to robiť? “„ Tentokrát ste sa práve ukázali úžasne a rýchlo. Pamätajte si tento stav! “.

Dieťa po chvíli začne vkladať svoje pripomienky do tohto kontextu:

"Teraz som nahnevaný a hladný." Musím sa nakŕmiť. Potom budem láskavý a súhlasím s písaním listov.

- Moja hlava je teraz trochu vačitá. Čítajme to neskôr, predtým ako ideme spať.

- Dnes môžem urobiť všetko za jednu malú sekundu. No tak, môj zápisník!

(Všetky repliky sú pravé. Poskytnuté autorovi pozornými matkami, ktoré pozorne sledujú svoje hyperdynamické deti.)

Niekedy je možné niektoré obdobia jednoducho vypočítať. Niektoré deti sú obzvlášť úspešné skoro ráno. Napríklad o siedmej ráno pred materskou školou. Takéto dieťa by sa nemalo mučiť večer. Iné deti sa naopak s ťažkosťami vstávajú, ale večer sú aktívne až neskoro a môžu písať a riešiť príklady v šiestich, ôsmych a dokonca o desiatej večer.

Všetky tieto veci sa rozpoznávajú výlučne v praxi, pokusom a omylom. A je lepšie to urobiť v predškolskom roku. V prípade hyperdynamického dieťaťa je potrebné postupovať presne podľa jeho vlastností, a nie z vašich predstáv o tom, čo je správne a čo je zlé. Je takmer vždy možné „zlomiť“ malé dieťa, ale pri vážnom neurologickom poškodení môžu byť následky fatálne pre zdravie dieťaťa aj pre váš vzťah s ním.

1. Naučte svoje dieťa zvládať emócie a pozitívne myslieť.

Schopnosť ovládať také emócie, ako je hnev, hnev alebo nenávisť, ochráni dieťa pred vyrážkami alebo slovami. Vysvetlite dieťaťu, že existuje veľa problémov. Ak si však myslíte pozitívne, bude jednoduchšie pozrieť sa na situáciu z druhej strany a nájsť správnu cestu von.

Vedome pristupujte k otázke: modelovajte rôzne životné situácie a pomôžte dieťaťu spoločne prísť na to, ako konať v konkrétnom prípade.

Vitiho príbeh: nočné vigílie

Vitya spala vždy zle od narodenia. Bol „otrasený“ v postieľke, nesený na rukách, kúpal sa v studenej vode. Nič nepomohlo. Keď Victor vyrástol a odišiel do materskej školy, začal ľahnúť a rýchlo zaspať večer o deviatej. Ale tu je ten problém - Vitya sa v noci zobudila o dve noci a šla na záchod. Všetko by bolo v poriadku, ale po tejto kampani chlapec nemohol zaspať znova dve alebo tri hodiny. Asi šesť mesiacov nevyčerpaní rodičia každú noc nespali dosť, chodili k lekárom, presvedčili Vityu, aby spočíta ťavy a „premýšľala o dobre“. Chlapec spal v posteli, naučil sa s istotou počítať na tisíc, zjedol niekoľko fliaš viacfarebných tabliet a vitamínov, vykríkol smútok a únavu, ale stále nemohol zaspať.

В итоге психолог посоветовал родителям оставить мальчика в покое. Витю переселили в отдельную комнату (до этого его кроватка стояла в спальне родителей), научили понимать электронные часы и предоставили самому себе. Каждую ночь Витя просыпался, ходил в туалет, выпивал чашку кефира и играл в игрушки или рассматривал книжки приблизительно с 2 до 4 часов ночи. O štyri alebo päť hodín Vitaa šla spať a pokojne spala až do ôsmej, keď ho jeho matka zobudila a vzala ho do škôlky.

Toto pokračovalo niekoľko rokov. V predvečer Vitininej školskej dochádzky prišla z niekde v provincii švagorka, aby pomohla rodine. Predpokladalo sa, že by chlapca vyzdvihla zo školy, nakŕmila ho, urobila s ním úlohy atď. (obaja rodičia pracovali). Po prečítaní dennej rutiny (a najmä noci) vnuka bola babička zdesená.

- Toto je hanba! Povedala svojim rodičom. - Ten chlap, ktorý chodil do školy, a tu také rozmaznávanie! To nie je dobré!

- Budete ležať v posteli! Informovala Vityu. - Nezapínajte svetlo, neotáčajte zo strany na stranu, neotvárajte oči. Spím v blízkosti, budem ho sledovať.

Rodičia, ktoré nosia prácu, pokrčili plecami:

- No, skús, zrazu uspeješ.

Je úžasné, že moja babička mala pravdu, ao mesiac neskôr začala Vitya celú noc spať. O mesiac neskôr ma priviedli s nočnou enurézou a trichotillomániou (Vitya trhal chĺpky z obočia az hlavy). Bol som nútený trvať na zmene správania alebo odchode svokry.

- Nebudem sa zlomiť kvôli tvojim hlúpostiam! Teraz chlapcovi pokazíš - potom plačeš! Povedala prísna babička a odišla späť do svojej provincie.

Victor teraz študuje v treťom ročníku. Chodí do dennej starostlivosti a spieva v školskom zbore. O enuréze a trichotilomónii sa nepočuje od odchodu mojej babičky. Victor stále zle spí. Od minulého roku sa prispôsobil na domáce úlohy počas nočných vigíl. Mama ich kontroluje ráno. Všetci spolužiaci Vita žiarli, pretože vo večerných hodinách má veľa voľného času.

Tip 2: rozvíjajte rituál tried

Akonáhle sú stanovené „dobré“ a „zlé“ obdobia (alebo je dieťa zaškolené, aby hlásilo svoj začiatok), nastal čas na vytvorenie rituálu.

Aby boli triedy úspešné, aby hyperdynamické dieťa malo aspoň nejakú svojvoľnú pozornosť a aspoň nejakú vnútornú disciplínu, potrebuje predovšetkým vonkajšiu disciplínu. Vrátane disciplíny týkajúcej sa vesmíru. Na kuchynskom stole nie sú žiadne aktivity, televízory, rádiá ani magnetofóny nie sú súčasťou balenia! Hyperdynamické dieťa pripravujúce sa na školu nevyhnutne potrebuje trvalé miesto na štúdium. Toto miesto musí byť správne a povedal by som, aby bola zorganizovaná učebnica.

Na stole alebo stole by nemali byť absolútne žiadne zbytočné veci, inak s nimi bude dieťa jednoducho hrať. Nemôžete nastaviť tabuľku hyperdynamického dieťaťa, aby si mohol pozrieť okno priamo z tabuľky. V opačnom prípade bude vyzerať presne tam, a vôbec nie v notebooku. Všetko, čo je potrebné pre triedy (pero, poznámkové bloky, ceruzky atď.), By sa malo elegantne usporiadať na ich miesto a malo by vyzerať atraktívne. Prvýkrát (pripravte sa na natiahnutie) budete musieť toto všetko nasledovať.

Takže rituál. Je čas na hodiny. Samotné úlohy (napísať tri rady háčikov a vyriešiť problém jabĺk) spravidla nespôsobujú dieťaťu viditeľné ťažkosti. Vašou hlavnou úlohou nie je nechať vaše dieťa rozptyľovať. Mali by ste ho taktne, ale vytrvalo vrátiť k téme prebiehajúcej úlohy. Prijateľné repliky sú v tomto prípade približne tieto:

- Úloha to hovorí.

- Zastavili ste sa v druhom riadku.

"Prosím, znovu sa pozri na tento obrázok."

"Pamätajte, čo je potrebné urobiť tu."

- Vráťme sa k našej úlohe.

- Zostáva trochu premýšľať a všetko sa urobí.

"Som si istý, že túto úlohu rýchlo splníte."

Dúfať, že hyperdynamické dieťa si urobí domáce úlohy, je, bohužiaľ, úplná utópia. Na začiatku tréningu s hyperdynamickým dieťaťom musí človek „sedieť“. Ak dieťa nekontrolujete, bude v jeho zápisníkoch úplná hanba, ktorá ho najprv rozruší, rovnako ho podceňuje jeho sebaúcta, a bez toho spravidla nízka (nikdy nemám úspech!). Väčšina hyperdynamických detí s normálnou inteligenciou to dokonale chápe a priamo o tom hovorí rodičom.

- Pane! To všetko môže urobiť sám! Nie je čo pochopiť! Len čo ustúpim, pero jednoducho položí a sedí. Hanebné!

- Aj keď na neho „visím“, všetko je v poriadku. A písmená na riadku sa zmestia a čísla sú správne napísané. Ja mu ani nehovorím, len stojím.

- Len čo sa odsťahujem, okamžite utečie: mami, vráť sa, bez teba nebudem žiť! A prečo sa tam pýta, či urobila také úlohy pred dvoma rokmi!

- Kým sedím vedľa neho, stále sa nejako pohybuje. Človek sa musí len odvrátiť - potom bude list napísaný naopak, potom bude zmeškaný, potom všeobecne nie je jasné, čo nakreslí. Rovnako ako nejaký blbec!

"Ty, mami, zavesíš ma nado mnou." Som taká krásna.

"Ty jednoducho neodchádzaš." A potom som na "Dobrú noc, deti!" Nemám čas.

- Ja sám neviem, čo napísať. A keď ste tu, viem. Prečo? No, dopadlo to.

- Keď som sám, z nejakého dôvodu sa pozerám z okna. A s mamou - v notebooku. Možno je moja hlava tak zariadená.

Tip tretí: stanovte správnu postupnosť pri plnení úloh

Učitelia často odporúčajú začať s najťažšou úlohou a potom ísť do pľúc. Logika je jednoduchá: zatiaľ čo mozgy sú stále „čerstvé“, robiť to najťažšie a potom, keď je mozog už unavený, môžete urobiť niečo jednoduchšie.

Pre obyčajné deti to môže byť pravda. Ale pre hyperdynamické - neprijateľné. Dieťa, na začiatku práce, s ťažkou úlohou, obrazne povedané „vzdá“, úplne stráca už tak nízku koncentráciu a ochotu pracovať.

Pamätať! Hyperdynamické deti milujú robiť to, čo robia. Ich ťažkosti ich vôbec nepodnecujú ani nevyvolávajú! Preto musíte začať pracovať s hyperdynamickým dieťaťom s najjednoduchšou úlohou, s tou, ktorej určite uspeje. Môžete začať opakovaním toho, čo už bolo a je známe. Dieťa sa slobodne vyrovná s navrhovanou úlohou, bude potešené, „zahreje sa“ a získa potrebnú koncentráciu a sebavedomie. Za splnenú úlohu musí byť dieťa pochválené.

Ďalej je potrebné prejsť na zložitejšie úlohy a dosiahnuť maximálnu úroveň obtiažnosti okolo stredu hodiny. V tomto okamihu je zameranie dieťaťa na tento proces maximálne, môže pracovať s plnou silou svojich intelektuálnych schopností a vyrovná sa aj s pomerne náročnou úlohou alebo cvičením. Pozornosť a schopnosť sústrediť sa ďalej klesajú. Spolu s nimi sa problémy a problémy, ktoré sa dieťaťu ponúkajú, upadajú. Musíte skončiť znova s ​​niečím ľahkým, s ktorým sa aj unavené dieťa rozhodne poradí. Potom má dieťa pocit úspechu celej hodiny ako celku.

Príbeh Vakhtang: výcvik pod posteľou

Ďalší prípad, o ktorom by sme mali hovoriť: hyperdynamický syndróm dieťaťa je taký výrazný, že ani vo veku šiestich rokov nemôže sedieť pri stole, nedá sa hovoriť o žiadnych „knihách o vývoji výučby“ a dieťa kategoricky rokuje s rodičmi. odmieta. Stále ho však musíte pripraviť do školy. Čo robiť

Vo veku šiestich rokov bol Vakhtangov hyperdynamický syndróm v plnom kvete. Vakhtang nešiel do materskej školy, pretože učitelia sa nedokázali vyrovnať so svojou mobilitou - chlapec mohol utiecť z domu, vyliezť na strom alebo z plotu na strechu garáže a zúfalo bojovať. Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti a dvojjazyčnosť Vakhtangu (rodina hovorí po gruzínsky a rusky) sa moja matka veľmi obávala, že chlapec nebude môcť študovať v bežnej škole.

Psychológ pri psychologickej konzultácii, kde sa rodina otočila, povedal, že chlapcov intelekt bol zachovaný a vy musíte robiť viac doma. Mama kúpila príslušné knihy a pokúsila sa riadiť sa pokynmi psychológa. Akonáhle však vyslovila slovo „zapojiť sa“, Vakhtang sa skryl pod posteľ a kategoricky odmietol vystúpiť. V priebehu času sa chlapec vybavil plným prístreškom pod posteľou, ťahal podstielku, vankúš, zásoby jedla a dokonca aj nočnú lampu.

"Mám pre teba jednu otázku, doktor," smutne k mne prišla moja matka. "Ako dostanem svojho syna z postele?"

Po objasnení obrysov problému som odporučil neodstraňovať Vakhtanga z postele, ale školiť priamo na mieste. Po pripravení zodpovedajúcich kariet ich matka ležala na tej istej posteli a spustila ich a hlasno nazývala písmenom alebo slabikou na nich zobrazenou. Karty zmizli a po chvíli sa znova objavili. O dva týždne neskôr sa Vakhtang začal nazývať to, čo je napísané na kartách, ktoré mu boli uložené v útulku. Potom to bol rad slov a potom viet.

Po dva mesiace takéhoto „nočného“ tréningu sa tvrdohlavý chlapec naučil čítať tolerantne. Potom medvedík, ktorý tiež žil pod posteľou, dostal chuť a vyjadril túžbu naučiť sa matematiku. Vyjadril svoju túžbu, samozrejme, Vakhtang. Potom to bol rad úloh z kníh zakúpených mojou matkou.

Teraz je Vakhtang v druhom ročníku základnej školy. Medzi mnohými problémami, ktoré musia jeho rodičia vyriešiť, nie je žiadne školenie. Vakhtang, dobre pripravený na školu, úspešne zvláda tento program.

Pamätať! Hyperdynamické deti nie sú zlé a škodlivé. Vo všeobecnosti sú vždy pripravené, a to aj v najťažších prípadoch. Takmer vždy je možné pripraviť hyperdynamické dieťa s bezpečným intelektom pre masovú školu, ale niekedy je potrebné brať do úvahy jeho individuálne vlastnosti veľmi bizarným spôsobom. Nesnažte sa ho označiť, nezaväzujte štítky (aj keď vás to všetko šialene obťažuje). Dajte mu šancu a postupne všetko vyjde.

Autor Ekaterina Murashova, rodinná psychologička, autorka kníh, vedie prednášky pre rodičov

Čo by malo dieťa vedieť a malo by byť schopné urobiť pred vstupom do školy

Mimochodom, nie každý rodič vie, prečo musíte pripraviť svoje dieťa do školy. „Pretože je prijatý“ alebo „pretože to každý robí“. Tu začínajú hlavné problémy, pretože nedostatočné porozumenie toho, čo prípravná práca dáva budúcemu prvákovi, vedie k takým zvláštnym situáciám, ktoré sú opísané na začiatku tohto článku: dieťa má veľa vedomostí, ktoré sú pre neho v tejto fáze zbytočné, ale nevie, ako urobiť niečo elementárne, alebo neodlišuje sa dostatočnou nezávislosťou atď.

Niektorí rodičia sa domnievajú, že je potrebná príprava, aby dieťa úspešne absolvovalo neoficiálny pohovor v škole. Je to dobrá motivácia, pretože počas pohovoru (druh neoficiálneho testovania) môže učiteľ a ďalší odborníci (psychológ, logopéd) určiť, ako je dieťa pripravené na to, s čím sa v škole stretne: má základné základné zručnosti (fyzický, intelektuálny), nakoľko slobodne a sebavedome komunikuje, rozumie pokynom, vyjadruje svoj názor.

To znamená, že príprava na školu by mala pomôcť dieťaťu intelektuálne, sociálne, emocionálne a psychologicky dospieť do nového štádia života. A to mu zase pomôže úspešne študovať a položiť základy pre ďalší rast.

To znamená, Čo by malo dieťa vedieť a malo by byť schopné robiť pred školou?

 • Meno (vlastné a rodičia), vaša domáca adresa a telefónne číslo, mesto, krajina,
 • Najbežnejšie rastliny, zvieratá,
 • Dni v týždni, ročné obdobia (a ich poradie), počet mesiacov v roku,
 • Farby, šport a obľúbené profesie,
 • Mená slávnych spisovateľov, básnikov,
 • Základné pravidlá cesty,
 • Sviatky.

Musí pochopiť rozdiel medzi:

 • „Vpravo“ a „Vľavo“,
 • ulica, mesto a krajina,
 • ovocie, bobule, zelenina, stromy a kríky,
 • zvieratá, vtáky, ryby, hmyz, voľne žijúce a domáce zvieratá,
 • písmená a zvuky, samohlásky a spoluhlásky (hluché a hlasové).

 • Riešiť jednoduché hádanky (vrátane logiky), riešiť hádanky,
 • Obnovte postupnosť, zvýraznite bežné vlastnosti v objektoch a pozrite si rozdiely,
 • Opíšte obrázok, prečítajte si príbeh, zapamätajte si báseň a ukážku z 5-6 viet,
 • Počítajte do 10 a vykonávajte jednoduché aritmetické postupy,
 • Čítajte malé vety (až 5 slov) a pochopte, čo čítajú,
 • Určite počet zvukov a slabík jednoduchými slovami, ako napríklad „domov“, „polievka“, „noha“,
 • Rukoväť nožníc, strihanie pozdĺž obrysu, strihanie geometrických tvarov,
 • Zaobchádzané s perom a ceruzkou, kresliť jasné línie bez pravítka, ťah, maľovať, bez zanechania obrysu.

To znamená, že v tejto fáze by už dieťa malo mať určitú úroveň myslenia, pamäti, pozornosti. Okrem toho sa musí naučiť budovať vzťahy a komunikovať - ​​s učiteľom a inými deťmi, byť slušný a uznávať autoritu dospelých, byť schopný plniť úlohy, v niektorých veciach už nezávislý, učiť sa organizácii. To všetko sa dá naučiť doma aj v špeciálnych prípravných kurzoch.

Príprava domácej školy

Po prvé, keď začnete pracovať s dieťaťom doma, neskúšajte formálne výsledky: každé dieťa je veľmi individuálne a pri rôznych „mali by ste“ alebo porovnávaní s deťmi, ktoré pozná, môžete v ňom vyprovokovať vytvorenie komplexu podradenosti. Vašou úlohou je premeniť tento proces na potešenie, aby ho všetky triedy - úlohy, remeslá a čítanie - nespôsobili jeho odmietnutie. Je dobré, ak dieťa už chápe hodnotu učenia a má motiváciu, ale ak nie, môžete prejaviť záujem.

 • Veľa komunikujte s dieťaťom, odpovedajte na jeho otázky, venujte mu pozornosť (hoci to stojí za to urobiť nielen pred školou), čítajte spolu,
 • Zmeňte učenie na hru: Dokonca aj obyčajná prechádzka môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom. Spočítajte kaluže, domy, vtáky spolu, nechajte zavolať na čísla domu, prečítať názvy ulíc a obchodov. Doma môžu svoje obľúbené hračky, rozprávkové postavičky atď. Prísť na hodiny.
 • Počas čítania alebo sledovania karikatúry sa s dieťaťom porozprávajte o tom, čo sa naučil. Zaujíma ho jeho názor, pýtajte sa na hlavné otázky, aby ste ho povzbudili, aby prehovoril a učil elementárnu analýzu. Ak čítal niečo s iným členom rodiny (napríklad so svojou babičkou), požiadajte ho, aby nenápadným spôsobom znovu preštudoval to, čo čítal.
 • Spoločne robte remeslá: vyrezávajte, kreslite, robte aplikácie, zostavte puzzle, urobte mozaiku - to všetko rozvíja jemné motorické zručnosti.
 • Venujte pozornosť fyzickému rozvoju, aktívnym hrám a dokonca si môžete zorganizovať športový kútik doma.
 • Naučiť pravidlá nezávislosti a bezpečnosti doma aj na ulici.

Nezabudnite vziať do úvahy toto:

 • Nehnevajte sa, ak dieťaťu niečo nerozumie a robí niečo zle, povzbudzujte ho, aby kládol otázky a riešil problémy, pomáhal mu, ale zároveň sa neponáhľal s tým niečo urobiť
 • Vývoj musí byť harmonický. Je zrejmé, že ak je čítanie pre dieťa ľahké, ale problémy rieši s ťažkosťami, druhý prípad bude musieť venovať väčšiu pozornosť a čas. Nezameriavajte sa však na jednu vec. Dôležitá a krásna reč, pozornosť, pamäť a fyzické zručnosti.
 • Triedy by nemali trvať dlhšie ako 30 minút, inak dieťa stratí trpezlivosť a záujem. Je lepšie striedať triedy a kombinovať ich s farbami, remeslami atď.
 • Je dobré vypracovať určitý režim: zároveň vstať, jesť, chodiť, študovať, ísť spať. Pomôže to dieťaťu ľahšie sa prispôsobiť škole.
 • Už sa naučím pustiť dieťa. Strach o dieťa nemusí úplne zmiznúť, ale vašou úlohou je naučiť ho, aby sa bez teba naučil v tých najzákladnejších situáciách.

Kurzy prípravy na školu

Názory na platené prípravné školské kurzy v našej krajine sú zmiešané. Takéto kurzy existujú v samotných školách, v neziskových organizáciách a v súkromných štúdiách. Na takýchto kurzoch sú deti jednoducho „trénované“, aby správne odpovedali na určité otázky a ľahko dokončili potrebné úlohy. Je však oveľa dôležitejšie, aby sa dieťa naučilo vyvodiť závery, dôvod a tvorivo premýšľať.

Preto pri výbere školiacich kurzov zistite:

 • Má štúdio právo na vývojové a vzdelávacie aktivity,
 • Aké programy sa pripravujú (musí existovať systém!),
 • Aká úroveň špecialistov pracuje,
 • Máte svoje vlastné výhody, materiály alebo všetko, čo musíte kúpiť sami,
 • Trvanie a intenzita vyučovania (ak je príliš veľa, potom sa príprava stane pre dieťa stresom, takže ešte pred školou môže nenávidieť akýkoľvek vzdelávací proces),
 • Koľko ľudí je v skupinách. V skutočnosti, čím menšie, tým lepšie, pretože v malých skupinách je možné venovať každému dieťaťu dostatočnú pozornosť.

Náklady na prípravu dieťaťa do školy

Náklady na triedy budú závisieť od úrovne školy, výučby, od frekvencie tried, preto budete musieť dodatočne zakúpiť študijných sprievodcov a ďalšie materiály, či už je zahrnuté jedlo, práca psychológa, ďalšie hodiny fyzického rozvoja (napríklad jóga). Všeobecne platí, že ceny pre jednotlivé triedy začínajú na 1 500 rubľov, pre skupinové triedy - od 1 000 rubľov za 40 minút, za predplatné (2-krát týždenne) - od 3 500 rubľov, plný balík so všetkými triedami a jedlami - od 8 000 rubľov mesačne. Na porovnanie, domáci učiteľ, ktorý pripravuje dieťa na školu doma, vezme z 3000 rubľov na jednu cestu sám.

Stojí to za to zaplatiť alebo nie - rozhodnete sa. Однако даже если у вас есть время на домашние занятия, не лишним все-таки будет поводить малыша на курсы, особенно, если он не посещает детский сад. Даже элементарные навыки общения с разными людьми и умение строить отношения в разных ситуациях, когда мамы с папой нет рядом, пригодятся ему в последующей жизни.A potom sa prvý ročník školy nestane extrémnym stresom.

Príprava na školu v Moskve

Špecialisti súkromnej školy Luchik, učitelia a psychológovia pomôžu pripraviť dieťa na prvú triedu a následné úspešné štúdium. Do skupiny je spravidla zapojených 6 až 12 detí vo veku 5 až 6 rokov, čo umožňuje poskytnúť každému dieťaťu individuálny prístup. Okrem základných kurzov gramotnosti, písania a počítania sa uskutočňujú tvorivé hodiny kresby, hudby a rytmu, počas ktorých sa dieťa rozvíja priestorovo-vizuálne myslenie, koordinácia, pamäť a reč. Povinnou súčasťou prípravy je práca s psychológom a wellness program (zdravé stravovanie, chôdza na čerstvom vzduchu, bylinná medicína, atď.). Viac informácií nájdete tu www.lychik.ru

Licencia č. 035957 z 27. februára 2015 bola vydaná Ministerstvom školstva Moskvy.

Príprava na školu nie je len túžba naučiť dieťa písať písmená slovami a byť schopní spočítať vtáky na plote. Je to zložitý proces, v dôsledku ktorého sa dieťa musí naučiť myslieť, mať predstavivosť, rozvíjať pamäť, byť schopné správne komunikovať s ľuďmi okolo seba a byť pripravení tento problém vyriešiť a navigovať v rôznych situáciách. Samozrejme, stojí za to študovať s dieťaťom doma, ale pre úspešnejšiu prípravu si môžete vybrať osvedčené kurzy, v ktorých skutoční profesionáli budú pracovať s budúcim prvotriedkom.

2. Trénujte svoju pozornosť a zameranie.

Naučte svoje dieťa vždy dokončiť to, čo začal. Dajte mu úlohy, ktoré je možné splniť do pol hodiny. Vyberte si nielen svoje obľúbené veci, ale aj tie, ktorým dieťa dokáže odolať. Ak sa vám podarilo zamerať na úlohu najmenej 20 minút a priniesť záležitosť k výsledku, urobili ste to.

3. Pestujte zodpovednosť a rozvíjajte vôľu.

Naučte snívať, stanovovať ciele a dosahovať ich napriek ťažkostiam. Najprv si pomôžte s externými stimulmi, ale vyjasnite si, že najsilnejšou motiváciou je jeho vlastná.

Priradiť dieťa úlohám pre dospelých. Nechajte ho mať svoj vlastný zoznam domácich domácich prác: zaliate kvety alebo utrite prach, choďte alebo nakŕmte domáceho maznáčika.

Čo presne treba urobiť?

1. „Rozsvieti“ kognitívny záujem a povzbudiť vás, aby ste sa učili nové veci: v knihách, videách, doma a na prechádzku. Zorganizujte pre svoje dieťa množstvo aktivít vo voľnom čase, aby pochopili, koľko nových a zaujímavých vecí na svete sa dozvedeli.

2. Rozvíjať rečové a komunikačné zručnosti. Naučte svoje dieťa nájsť spoločný jazyk s rovesníkmi a dospelými. Je dôležité naučiť schopnosť počúvať, primerane preukázať svoj názor a užívať si proces komunikácie.

3. Rozvíjať logické myslenie. Dieťa sa naučí riešiť typické problémy v hodinách matematiky. Ale aby sa úspešne vyrovnal s úlohami s hviezdičkou a každodennými úlohami, človek sa nemôže zaobísť bez schopnosti rozumu a myslenia mimo poľa. Tieto schopnosti môžu a mali by byť trénované.

Kde hľadať úlohy?

Pred 10 rokmi sa na myseľ obrátili iba zbierky a detské časopisy. Teraz na internete nájdete oveľa kvalitnejšie zaujímavé materiály. Ale ako sa nestratiť v tomto oceáne vývojových úloh?

Ak chcete posúdiť približnú úroveň intelektuálnej pripravenosti dieťaťa na školu, pozrite sa na malý výber matematických problémov pre predškolákov z LogicLike alebo začnite s triedou na webe.

Pin
Send
Share
Send
Send