Užitočné tipy

Hnedá vdova

Pin
Send
Share
Send
Send


Latrodectus geometrus

Vedecká klasifikácia
kráľovstvo:zver
typ:ARTHROPODA
trieda:pavúkovce
poradie:pavúky
family:Strašidelné pavúky
rod:Čierne vdovy
pohľad:Latrodectus geometrus
Latinské meno Latrodectus geometrus Koch, 1841

Latrodectus geometrus ((lat.)) - druh pavúkov z rodu čiernych vdov. Vyskytuje sa zo severných Spojených štátov do Texasu s veľkou prevahou na juhozápade (v nasledujúcich regiónoch: Florida, Alabama, južná oblasť, Nevada, Louisiana, Mississippi, Gruzínsko, Južná Karolína, Tennessee, Arizona, New Jersey a Texas). Teraz tiež nájdený na Ďalekom západe av Kalifornii. Široko distribuované na Blízkom východe, najmä v Izraeli.

Latrodectus geometrus má jasnejšiu farbu ako Latrodectus mactans, farba sa mení od hnedej po tmavohnedú. Nájdete tiež jedincov s tmavo šedou alebo čiernou farbou. Na spodnej strane brucha má znak presýpacích hodín, na rozdiel od podobných vzorov v iných čiernych vdovách v hnedej vdove je jasne oranžová alebo žltá. Rovnako ako všetci predstavitelia čiernych vdov, aj tento druh má lekársky významný neurotoxický jed. Účinnosť tohto jedu je však pre človeka minimálna a druh má povesť najmenej toxického zo všetkých vdov.

Kvôli malej veľkosti možno tento druh považovať za neškodný Steatoda (nepravdivé vdovy) má však charakteristickú vlastnosť: presýpacie hodiny na bruchu. Najjednoduchší spôsob identifikácie je pomocou lupy.

Charakteristickým znakom tohto druhu sú vrecia s vajíčkami charakteristického tvaru (podobný druh má iba jeden druh, s výnimkou L. geometrus in L. obscurior) - vo forme guľôčok s hrotmi.

Hnedá vdova

Hnedá (hnedá) vdova (Latrodectus geometrus) je najmenším jedovatým pavúkom spomedzi svojich bratov. Žije v subtropoch a tropoch, konkrétne na Južnej Floride, Texase, Tennessee, Nevade, Arizone, New Jersey, Louisiane a niektorých regiónoch v juhozápadnej Severnej Amerike. Dnes sa nachádza aj v Kalifornii a na ďalekom západe. Hnedá vdova môže mať farbu od žltohnedej po tmavohnedú. Niekedy sa tiež nachádzajú tmavo šedé pavúky. Hnedá vdova má na bruchu známku v podobe žltého alebo oranžového presýpacích hodín.

Hnedá vdova je vlastníkom neurotoxického jedu. Jed hnedej vdovy je slabý a predpokladá sa, že poškodenie ľudí je minimálne. Dôsledky však môžu byť smutné. Ak sa terárium uchováva v zajatí, musí byť spoľahlivo uzavreté. Ak sú v dome deti alebo domáce zvieratá, je lepšie odstrániť terárium vyššie na stojane a pre deti si kúpiť pavúky hračiek na webovej stránke www.sima-land.ru. Hnedá vdova nie je veľký pavúk, kvôli svojej malej veľkosti sa často vníma ako neškodný hmyz a nepravá vdova. Ale ak sa pozriete pozorne, na spodnej časti brucha vidíte značku.

Niektorí exotickí milenci obsahujú doma hnedé vdovy. Pre jedného pavúka potrebujete malé terárium od 4 do 9 litrov. V skutočnosti je výška dôležitejšia ako spodná časť. Na spodok položte zmes vo vrstve 2,5 cm: vermikulit, rašelina, piesok a humus. Je dôležité, aby pavúk mal kde sa schovať, na čo opraviť a prepletať svoj web. Na tento účel sú vhodné malé háčiky, duté kmene, rúrky s malým priemerom a ďalšie vhodné maličkosti. Je tiež dôležité udržiavať optimálnu vlhkosť (60 - 75%) a teplotu (23 - 32 stupňov).

Dospelé hnedé vdovy jedia cvrčky a iný veľký hmyz. A tiež s potešením budú jesť malý kriket, ovocné mušky a ovocné mušky. Muži s náležitou starostlivosťou môžu žiť od 6 mesiacov do 12 mesiacov, ženy sú schopné žiť do 3 rokov. Hnedé vdovy uhryznú pomerne zriedka, zvyčajne sa to stáva, keď vdova chráni svoje vajíčka. Jeho jed je samozrejme menej toxický, menej nebezpečný ako jed čiernej vdovy, nemala by sa však zanedbávať bezpečnosť. Ak zodvihnete pavúka, noste ochranné rukavice. Pred uhryznutím vydá hnedá vdova signál - prilieha k zemi a zmení sa na loptu. V tejto chvíli by ste ju mali nechať na pokoji, inak existuje veľké riziko, že sa prejavia účinky jej neurotoxického jedu.

nátierka

Poloha pôvodného biotopu nebola stanovená. Pravdepodobne sa nachádzal v tropickej klimatickej zóne a počas éry rozvoja navigácie sa rozšíril do celého sveta.

Najbežnejší pavúk sa vyskytuje v severozápadných oblastiach Afriky, Severnej a Južnej Ameriky, Ázie a Austrálie. Je široko distribuovaný v krajinách Stredomorskej kotliny. V strednej Európe sa vo vyhrievaných izbách usadzuje veľká steatóda.

Existujú 2 poddruhy. Poddruh Steatoda grossa strandi je distribuovaný v Rusku.

Falošná čierna vdova prepletá sieť vo forme trojrozmernej gule z lepkavých pavučiniek. Má veľmi slabý zrak, takže dostáva informácie o životnom prostredí na základe kolísania jej webu.

Vďaka nim určuje prítomnosť koristi chytenej v sieti alebo blízkosť dravca. V prvom prípade sa k loveckej trofeji vrhá veľká steatóda av druhom prípade sa snaží utiecť. Aktivita sa najčastejšie prejavuje v noci.

Pavúk je schopný zvládnuť korisť, ktorá presahuje jeho veľkosť.

Svoje siete má 1 až 3-4 m dlhé na miestach neprístupných pre veľké zvieratá, zvyčajne v štrbinách, pod kameňmi alebo v blízkosti povrchu pôdy. Strava pozostáva hlavne z lietajúceho hmyzu.

rozmnožovanie

Párenie začína v polovici jari. Muži majú stridulačný aparát, pomocou ktorého môžu vydávať zvuky s frekvenciou asi 1 000 Hz. Získavajú sa vibráciami brucha a trením zubov, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti panciera hlavonožca.

Zvuky vydávané mužmi sa podobajú tichému šušťaniu. Slúžia na odradenie konkurentov a na pritiahnutie pozornosti žien. Ak krásna dáma mala rád melódiu, potom tlieskala prednými labkami na webe a potom sa v vzrušenom stave ponáhľala, aby sa stretla so svojím zvodcom.

Samec umrie krátko po párení.

Oplodnená žena ukladá počas roka 3 až 5 kokónov, ktoré obsahujú 40 až 100 sférických priesvitných vajíčok. V izbách s izbovou teplotou trvá inkubácia asi mesiac.

Celú tú dobu matka ostražito chráni murivo. Jeho jed stačí na zabitie myši, hraboša poľného alebo malej krysy. Vyliahnuté pavúky zostávajú niekoľko dní v materskej starostlivosti a potom sa rozptýlia rôznymi smermi.

Dĺžka tela mužov je 4-6 mm a ženy 7-10 mm. Farba je veľmi variabilná v závislosti od prostredia. Môže sa pohybovať od belavej žltej po hnedú a čiernu. Na bruchu je viditeľný biely a svetlo kosáčikovitý vzor. Väčšina populácií je tmavo purpurovo hnedá.

U žien je brucho na rozdiel od mužov tmavé, okrúhle a opuchnuté. Samce sú zafarbené ľahšie, majú viac načervenalé nohy.

Priemerná dĺžka života falošnej vdovy závisí od pohlavia. Samice žijú do 6 rokov a muži 12-16 mesiacov.

Zheltosumy spider

Toto stvorenie patrí k druhu Heiracantium, distribuovanému po celej Zemi: od USA po Japonsko, na austrálskom kontinente a Eurázii. Rozdiely medzi pohlaviami u tohto druhu sú minimálne: jednotlivci nepresahujú dĺžku jeden a pol centimetra a majú nepopsanú farbu, takže na zistenie ich prítomnosti musíte mať veľmi ostrý zrak. Zábavný fakt: vôňa benzínu priťahuje týchto pavúkov, jednoducho zbožňujú benzínové stanice a ropné rafinérie. Táto láska spôsobila jeden incident: v roku 2011 musela spoločnosť Mazda stiahnuť viac ako 50 tisíc automobilov, pretože pavúky žlté si vybrali výfukový systém a nechceli opustiť hniezda.

Okrem faktu, že hierokantónová pleseň (čo sa nazýva „oficiálne“ pavúky žltej), spôsobuje pre výrobcov automobilov bolesti hlavy, má tiež veľmi silný jed. Klusák je veľmi bolestivý a okamžite spôsobuje začervenanie a silný opuch. K veľkej radosti obetí z hryzenia je alergia na jed tohto druhu mimoriadne zriedkavá a účinok intoxikácie prechádza dosť rýchlo.

Falošná čierna vdova

To je veril, že falošná čierna vdova sa objavil v Anglicku s nákladom ovocia v 70. rokoch XIX. Tento druh je uznávaný ako najotrávnejší v Spojenom kráľovstve. K hrôze britských arachnofóbov sa tu divadelné štíty (iné meno pre poddruhy) cítia v pohode a vďaka globálnemu otepľovaniu sa množia neuveriteľnou rýchlosťou. Skus steatódy je veľmi hmatateľný. Nádor z útoku falošnej čiernej vdovy môže dosiahnuť veľkosť gulečníka.

V marci 2016 bol profesionálny futbalista James Gray pohryznutý steatódou na pravom predlaktí. Neskôr, športovec povedal, že spočiatku nepripisoval dôležitosť sústo - malá červená škvrna, nič viac. James pripisoval slabosť prepracovaniu z intenzívneho tréningu. Príčinu nevoľnosti zistil športový lekár počas rutinného vyšetrenia o niekoľko dní neskôr. Začal sa zápal tkaniva a hráč potreboval hospitalizáciu. Chirurg otvoril absces a James strávil mesiac v nemocnici.

Jediná smrť spojená so záberom falošnej čiernej vdovy nastala v roku 2014. Pat Hoff-Irwin zomrel mesiac po útoku pavúkov. Susedia samozrejme považovali tieto udalosti za súvisiace a novinári tento príbeh otočili. Odborníci napriek tomu tvrdia, že v jede steatód nie sú pre človeka smrteľné látky, ale je možné ľudí presvedčiť aj po sérii tlačových publikácií?

Spider hnedý pustovník

Môžete ľahko rozlíšiť tohto pavúka podľa siluety kresby na hlave hlavy - pripomína tvar huslí. Preto sa tiež nazýva husľový pavúk alebo husľový pavúk. Skutočným rozdielom medzi týmto druhom je však to, že má iba tri páry očí (ostatní pavúky majú štyri páry očí).

Pavúky pustovníka hnedého žijú iba v strede a na juhu USA. Ich veľkosť nepresahuje veľkosť penny. To však neznamená, že jeho sústo je bezbolestné. Našťastie 90% záberov nevyžaduje lekársky zásah a nezanecháva ani jazvy.

Zvyšných 10% tvorili ľudia s vysokou citlivosťou na jed pavúka. A pre nich môže také stretnutie priniesť značné problémy: okolo hryzenia s vysokou pravdepodobnosťou sa objaví pľuzgier, dôjde k závažnému zápalu a dokonca aj nekróze.

Ešte horšie je, že zápal sa môže vyvinúť v hnisavú ranu a gangrénu. Museli sa amputovať končatiny. Liečba trvá jeden a pol až dva mesiace v závislosti od toho, ako rýchlo obeť vyhľadá lekársku pomoc.

Znie to strašidelne, ale v roku 2004 a 2014 boli zaznamenané iba dve úmrtia na zhryz pavúkov tohto druhu.

Austrálska vdova

Tento druh sa stal známym po celom svete vďaka Spider-Man. Bola to zmutovaná austrálska vdova, ktorá dala silu Petrovi Parkerovi. Je blízkou príbuznou čiernej vdovy (podobnosť je viditeľná voľným okom), ale nachádza sa iba na austrálskom kontinente. Vidíte jasne červenú značku na čiernom matnom tele? Ak áno, potom je to výhľad pred vami. Samice sú o niečo tmavšie ako samce a ich veľkosť je asi veľká hrachová.

Napriek zlovestnému vzhľadu je austrálska vdova pomerne bezpečná. Ročne sa vyskytne viac ako tisíc záberov, ale iba 250 ľudí musí použiť protijed. Hlavnými príznakmi sú horúčka, zimnica, nevoľnosť a silné pálenie v mieste skusu. Dá sa s istotou povedať, že pre človeka pokousaného v penise v roku 2014 bolo málo vtipné. Meno nie je oznámené zo zrejmých dôvodov. Po niekoľkých hodinách záchvatov hnevu a transcendentálneho strachu zo života bol pacient prepustený z nemocnice (samozrejme z jeho strany).

V roku 1956 bolo vynájdené antidotum pre vdovy. Odvtedy sa v súvislosti s týmto druhom pavúka vyskytla iba jedna smrť: Jaden Bradley dostal v apríli 2016 sústo. Strávil štyri dni v nemocnici a bol prepustený po absolvovaní antibiotík. O tri dni neskôr sa v jeho dome našlo Jadenovo telo. Či uštipnutie bolo príčinou smrti, stále nie je známe.

Brazílsky putujúci pavúk

Existuje osem rôznych poddruhov brazílskych putujúcich pavúkov. Ako asi viete, väčšina z nich žije v Brazílii. Populácia sa však šíri po celej Latinskej Amerike. Dĺžka tela putujúcich pavúkov je asi 5 cm a dĺžka každej nohy je od 6 do 8 cm. Hlavným rozdielom medzi týmto druhom a ostatnými je to, že nelákajú korisť do siete. Putujúci pavúky trávia väčšinu dňa v pohode a lovia v noci. Skrývajú a skočia na obeť. Vďaka tomu sú jedným z najagresívnejších druhov pavúkov na svete (najmä hladní jedinci môžu ľahko nájsť malých vtákov, jašteríc a hlodavcov ako vhodný obed).

Avšak, oni nie sú agresívni voči ľuďom (ako všetci pavúky v tomto článku). Pavúky hryzú človeka najčastejšie, ak v ňom cítia hrozbu pre seba alebo pre svojich potomkov. A buďte si istí - nechcete vystrašiť brazílskeho putujúceho pavúka.

Ihneď po uhryznutí cíti človek v mieste rany silný pocit pálenia. Po 30 minútach skus zvyšuje alebo znižuje tlak. Nauzea, kŕče v bruchu, problémy so zrakom, podchladenie, závraty, nadmerné potenie sú tiež príznakmi hryzenia tohto pavúkovca. Existujú tiež príznaky, ktoré by mohli zaujímať mužov: silná erekcia trvajúca niekoľko hodín. Ak sa chcete radovať skoro, bude to veľmi bolestivé (ako to obete tvrdia, keď to sami zažili).

Pavúk tohto druhu bol raz objavený v balíku s banánmi v Leicester vo Veľkej Británii. Bulvár sa ponáhľal písať srdcervúce články o útoku jedovatých zabijakov, ktoré spôsobujú, že muži majú predĺženú genitálnu aktivitu.

Nerobte si starosti: pri jednom uhryznutí brazílskeho putujúceho pavúka je príliš málo jedu, ktorý by mohol osobe vážne poškodiť. Nedávne štúdie ukázali, že iba 2,6% prípadov vyžaduje použitie antidota. Ale v prípade útoku pavúka by ste v každom prípade mali vyhľadať lekársku pomoc - v tejto chvíli bolo zaznamenaných 10 úmrtí po uhryznutí tohto typu pavúka.

Čierna vdova

Spýtajte sa akejkoľvek osoby na to, aký jedovatý pavúk vie a pravdepodobne budete počuť - čiernu vdovu. Nachádza sa všade, v tienistých zákrutách po celom svete. To platí najmä pre ženy: sú jeden a pol krát väčšie ako muži (dĺžka tela je asi tri centimetre). Ich telo pripomína tvar presýpacích hodín a na spodnej časti brucha je dokonca vzor červeného presýpacích hodín. Čierne vdovy sa pomenovali kvôli tomu, že ženy po splodení jedia samce. Mysleli ste si, že to robia iba modlitby?

Podľa štúdie časopisu National Geographic je jed čiernej vdovy 15krát silnejší ako jed štrkáča, takže uhryznutie môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné následky. Osoba najprv pociťuje ostrú bolesť v oblasti uhryznutia. Toto miesto sa rýchlo zmení na červené a napučí. Po 15 minútach sa bolesť vlní po celom tele. Kŕče začínajú, zvlášť silné v prednej časti trupu. To môže viesť k panike, dýchavičnosti a dokonca k uduseniu.

U dospelých je uhryznutie čiernej vdovy zriedkavo smrteľné - zomiera iba 1% obetí. Jed tohto druhu je však mimoriadne toxický pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, staršie osoby a deti.

Sydney Leukopautin Spider

Existuje 43 poddruh lievika alebo leukoputínskeho pavúka, ale všetci žijú iba v Austrálii (zelený kontinent mal neuveriteľne „šťastie“ s jedovatými živými bytosťami). Pavúky zúženia sa pomenovali podľa spôsobu tkania textílií: nájdu vlhkú zeminu a zakryjú ju vodorovnou vrstvou lepiacich nití lievikom uprostred konštrukcie. Tento lievik vedie k prístrešku alebo malej diere, kde sedí pavúk. Čaká, až obeť spadne do siete a priblíži sa k lieviku, kde ju chytí a vtiahne do svojho brlohu. Tento typ webu sa líši od zvyčajného - vyzerá to ako chaotická hromada oslabených a namáhaných vlákien, ale každý detail tohto mechanizmu funguje pre spoločný cieľ: chytiť a donútiť korisť ísť na pavúka na obed.

Pavol leukopautín v Sydney je najnebezpečnejším zástupcom tohto druhu (najmä samcov). Sú rozšírené v okruhu 120 km od Sydney. Veľkosť jednotlivca je od centimetra po tri. Aj keď existujú aj veľké exempláre: v austrálskom parku plazov žije pavúk prezývaný „Big Man“. Veľkosť jeho tela je 9 centimetrov. Tento gigant sa používa na výrobu protilátky. A človek môže pochopiť, prečo: čím je jednotlivec väčší, tým viac môže vylučovať. Jed tohto poddruhu je jedným z najmocnejších na svete. Keby pavúk z nálevky Sydney ukousl človeka do hrude, potom by k smrti došlo v priebehu nasledujúcich 15 minút. Našťastie väčšina záberov padá na končatiny.

Mužský jed obsahuje polypeptid nazývaný robustoxín. Táto látka ovplyvňuje nervový systém ľudí a príbuzné primáty, ale je úplne neškodná pre ostatné cicavce. Z uhryznutia pavúkom môže človek doslova začať slintať: jed spôsobuje silné slinenie a znecitlivenie rohov úst. Slzy sú tiež príznakom uhryznutia. Potom prichádza druhá fáza intoxikácie - ťažkosti s dýchaním a mdloby.

Dobrá vec je, že antidotum bolo vynájdené v roku 1981 a odvtedy nenastala jediná smrť pri pohryznutí lievikom. До этого он был ответственен за 13 летальных исходов.

Шестиглазый песочный паук

Этот родственник паука-отшельника обитает лишь в пустынях южной части Африки. На лапках этих некрупных пауков есть специальные щетинки, с помощью которых особи практически мгновенно могут закопаться в песок. Это является прекрасным способом маскировки. Как только жертва оказывается поблизости, песочный паук выпрыгивает буквально из-под земли и обрушивается на ничего не подозревающую жертву.

Nikto nevie, čo sa stane so záberom pavúkov tohto druhu, pretože nie je zaznamenaný jediný prípad útoku na ľudí. Jed organických pieskov je však pre organické látky mimoriadne nebezpečný: výskum v laboratóriu ukázal, že obsahuje kryotoxín. Je to mimoriadne silná látka, podobná kyseline sírovej - jednoducho spaľuje živé tkanivo. Krvácanie šíri jed v celom tele, dosahuje pečeň a obličky. A potom len nešťastná čaká smrť.

Našťastie pre nás sú pieskové pavúky lepšie kopať ešte ťažšie ako útočiť na ľudí. Ľudia by sa však mali vyhýbať pavúkom, aby sa nestali prvou obeťou.

Pavúky, rovnako ako modla miliónov ľudí na celom svete, Spider-Man, sú našimi priateľskými susedmi. Ale ich mimozemský vzhľad a skutočne rozumný vzhľad vystrašujú ľudí, nie menej ako nepokoje prvkov a temných pivníc. Je dôležité pamätať na jednu vec: pavúky sa nás ešte viac boja než my. Možno by ste mali tieto sladké tvory nechať vlastným spôsobom a premýšľať nad krásou webu proti zapadajúcemu slnku?

Pin
Send
Share
Send
Send