Užitočné tipy

Ako sa starať o novonarodené mačiatka?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 14. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Starostlivosť o novonarodené mačiatka je náročná práca. Vyžadujú nepretržitú pozornosť a starostlivosť. Ak ste si vzali novonarodené mačiatka, nebudete mať voľný čas. Ak je mačiatko, ktoré bolo dojčené, umiestnené vedľa mačiatok, potom im poskytne potrebnú starostlivosť. Počas prvého týždňa, kedy sa majú mačky kŕmiť, by sa mačka mala nechať osamote. Ak sa nedokáže postarať o svoje mačiatka alebo nie je v blízkosti, musíte prevziať zodpovednosť. Budete ich musieť kŕmiť, uistite sa, že mačiatka sú teplé, a dokonca im pomôžu ísť na záchod.

Naučiť sa kŕmiť mačku

Prvých 14 dní novorodenca by sa malo kŕmiť každé dve alebo tri hodiny počas dňa. Tretí týždeň v noci ho môžete kŕmiť iba raz a intervaly denného kŕmenia sa môžu predĺžiť na štyri hodiny. Osamelý chlpatý bude schopný jesť vo štvrtom týždni svojho života. Počas tohto obdobia ho možno budete musieť doplniť, aby ste regulovali prírastok na váhe, ktorý by mal byť od 5 do 15 gramov za deň.

Ak chcete nakŕmiť mačiatko, kúpte vo veterinárnej lekárni veľmi pohodlnú súpravu rohov so špeciálnymi značkami na určenie počtu tekutín a niekoľkých bradaviek rôznych veľkostí a tvarov. V malej bradavke urobte dierku pomocou horúcej ihly, na druhý koniec rohovky umiestnite veľkú dieru, ktorá reguluje tok mlieka.

Takéto zariadenie si môžete vyrobiť sami doma z fľaše alebo fľaše liekov a gumovej časti pipety. Na tento účel mnohí používajú injekčné striekačky na jedno použitie, ktoré regulujú priebeh piestu a pomáhajú domácemu zvieraťu nasávať mlieko. Pri použití injekčnej striekačky musíte byť veľmi opatrní, aby ste do úst dieťaťa nevpustili príliš veľa tekutiny - to by mohlo spôsobiť jeho zadusenie.

Stáva sa, že mačiatko môže jesť dvoma spôsobmi. Keď prvá kvapka mlieka vstúpi do úst, začne sať rýchlo a pije veľké množstvo. Potom chvíľu odpočíva a potom zje zvyšky. Postupné spomalenie sania je znakom toho, že málo nadýchané je už plné. Zasiahne dudlík a zaspáva. Niektoré mačiatka, ktoré sú plné, sú veľmi vtipné a vtipné trasúcimi ušami.

Sledujte teplotu krmiva pre mačky. Počas prvých 7 dní by nemala byť vyššia ako 39 stupňov Celzia, v druhom týždni - 30 - 32 stupňov, tretí - 28 - 30 stupňov, štvrtý - 24 - 26 stupňov. Dajte pozor, aby ste jedlo neprehriali, pretože to poškodí slabú komoru dieťaťa.

Výber správnej výživy

Mačiatko môžete kŕmiť kravským mliekom, chovať ho mierne ochladenou prevarenou vodou. Ak to nie je k dispozícii, môžete si vo veterinárnej lekárni kúpiť náhradky - dojčenskú výživu, ktorá sa pripravuje analogicky s deťmi. Zahŕňajú zložky živočíšneho pôvodu, ktoré nasýtia telo novonarodeného mačiatka všetkými potrebnými vitamínmi a živinami pre jeho normálny rast a vývoj.

Od druhého mesiaca života môže byť mačka zvyknutá na pevné jedlo. Môžete to variť aj doma. Môžu to byť rôzne obilniny a zemiaková kaša. Ak nie je čas a príležitosť, potom si zakúpte špeciálne konzervy pre malé zvieratá. Spočiatku sa musia riediť malým množstvom teplej prevarenej vody. Sledujte teplotu jedla. Malo by to byť napríklad teplota miestnosti. V šiestom týždni bytia môže byť mlieko menej. A ôsmeho mladého domáceho maznáčika sa vôbec dokáže zaobísť bez takéhoto produktu.

Postavte mačací dom

Aby nezomrel na podchladenie, je potrebné vytvoriť pohodlné podmienky pri dodržaní teplotného režimu. Teplota v mačacej chate v prvom týždni jeho života by mala byť od 30 do 33 stupňov Celzia. Potom sa môže postupne znížiť na izbovú teplotu. Domov malého priateľa je špeciálny inkubátor s infračervenou lampou na vykurovanie. Môžete si ho kúpiť, a ak si budete priať, môžete si ho postaviť aj z obyčajnej kartónovej škatule umiestnením fliaš na horúcu vodu na jeho spodok a boky. Predbalte ohrievače handrou alebo froté uterákom v piatich alebo šiestich vrstvách. Namiesto vyhrievacích doštičiek sa môžu použiť sklenené fľaše. Krabicu zakryte vekom alebo kusom látky.

Počas prvých dvoch týždňov života sa mačiatka cítia za súmraku až do otvorenia očí. Áno, a musíte ich kŕmiť slabým osvetlením.

Postarajte sa o dieťa

Kočka pravidelne olizuje svoje potomstvo v prvých týždňoch života. Podporuje tak nielen hygienu, ale tiež aktivuje činnosť vnútorných orgánov a systémov u mačiatok, stimuluje činnosť žalúdka a čriev a tvorbu krvi.

S mäkkou kefou alebo vatou namočenou vo vode môžete robiť to isté ako jazyk materskej mačky. Utrite si tvár a konečník dvakrát denne. Po kŕmení urobte ľahkú masáž brucha a zadku mačiatka vlhkým vatovým tampónom. Stimulujete teda jeho vyprázdňovanie. Je dôležité močiť domáceho maznáčika. Za týmto účelom ľahko masírujte vnútorné stehná v blízkosti močovej trubice.

Ak chcete a vyskúšajte, môžete urobiť všetko pre to, aby ste zachránili malý život kundičiek.

Starostlivosť o potomstvo: Príprava domov pre novonarodené zvieratá

Pred pôrodom musíte pripraviť všetko, čo potrebujete, správne sa pripraviť, aby ste zaistili kvalitnú starostlivosť. Budete potrebovať kôš alebo škatule, v ktorých budú mačky žiť. Spodok musí byť zakrytý prikrývkou, prikrývkou alebo handrou. Froté látku je potrebné opustiť, pretože mačiatka sa na ňu prilepia svojimi pazúrmi. Môžete tiež použiť absorpčné plienky, ale pod nimi musíte položiť niečo mäkké.

Škatuľa, v ktorej budú mačky žiť, by nemala byť v blízkosti okna a batérie. Dom pre mačky by mal byť umiestnený v tmavom rohu bytu, aby to neovplyvnilo oči novonarodených mačiatok.

Mačka sa však v tomto dome nemusí usadiť, pretože sa domnieva, že pre mačiatka nie je dosť bezpečná. Prístup na miesto, ktoré si zvolila starostlivá matka, môže byť obtiažne prístupný, alebo dokonca prítomnosť mačiatok, ktoré tam môžu mať, môže nepriaznivo ovplyvniť ich zdravie, Ak majú chovatelia možnosť umiestniť mačku a mačiatka do samostatnej miestnosti - bude to najlepšia voľba a menej bezpečné. V prípade, že sa mama a deti musia usadiť v byte, môžete si pripraviť dva domy naraz, nech si mačka vyberie tú, ktorá sa jej najviac páči.

Kŕmenie mačiek a starostlivosť o dieťa

Silná a zdravá mačka dokáže kŕmiť svoje deti bez zásahu človeka pri starostlivosti o novonarodené mačiatka. V tomto prípade od majiteľa vyžaduje iba včasné kŕmenie mamičky a pitnú misku s vodou v miestnosti s mačiatkami.

Po zabití mačka nesmie mať tekutinu ani jedlo. V nasledujúcich dňoch a týždňoch nahradí straty, takže majiteľ musí zvieraťu poskytnúť potrebné jedlo a zabezpečiť mu náležitú starostlivosť. Ak mačka kŕmi, musíte ju aj naďalej kŕmiť rovnakým dojmom, aký jedla pred narodením.

Aká starostlivosť sa vyžaduje po narodení mačky a mačiatka? Zvieratám sa musí neustále kontrolovať mastitída, najmenej raz denne. V prípade silného sčervenania a prepustenia z bradaviek - okamžite vyhľadajte veterinárneho lekára.

Je dôležité zabezpečiť, aby všetky mačiatka boli rovnako kŕmené materským mliekom. Ak všetky deti nasávajú mlieko a vŕzgajú, až keď stretnú svoju matku - všetko je v poriadku, mačka sa bude starať o deti a bude im poskytovať kvalitnú starostlivosť.

Keď nájde mačiatko, ktoré neustále kvíli a plazí sa preč od svojej matky, bude potrebovať pomoc, Toto dieťa musí byť kŕmené z bradaviek a starať sa o dieťa samo.

Starostlivosť o opustené mačiatko nie je ľahká úloha, pretože starostlivosť o dieťa si vyžaduje čas a možno náklady. Môžete ho skúsiť nájsť inú dojčiacu matku, mačky často berú ďalšie mačiatka na kŕmenie. Stojí za to ísť do útulku a pokúsiť sa nájsť náhradu za kŕmenie. Ak sa zdravotná sestra nedá nájsť a matka mačiatko neakceptuje, bude to musieť urobiť sama a dieťa nakŕmiť rukami, zatiaľ čo mačiatko potrebuje neustály dohľad, vyhrievanie a starostlivosť.

Váženie mačiatok

Aby sa zistilo, či mačiatka majú dobrú hmotnosť a ako stabilné ich získavajú: je potrebné vykonať denné váženie počas prvých týždňov života a po mesiaci by sa mal tento postup vykonať najmenej dvakrát týždenne. Váženie je tiež odchodom, a preto by mal vlastník malých chmýří brať tento postup vážne. Po zvážení v notebooku sa oplatí zadať hmotnosť mačiatok, bude ľahšie sledovať ich stav. Deti môžete vážiť na bežných váhach, ale na jednoduchých kuchynských váhach to bude oveľa pohodlnejšie a presnejšie.

Hmotnostný prírastok mačiatka za týždeň by mal byť asi 100 gramov, Po dvoch týždňoch by mačiatka mali pridať svoju váhu dvakrát. V prípade podváhy, alebo ak zostane na jednom mieste, sa znova obráťte na svojho veterinárneho lekára. Podvýživa môže byť identifikovaná zlým spánkom a pískaním.

Okrem toho by majitelia pri starostlivosti o novonarodené mačiatko bez mačky mali kontrolovať teplotu svojich zvierat každý deň, normálna teplota pre mačky je 38 - 39 stupňov. Ak je teplota viac alebo menej ako tento ukazovateľ, obráťte sa na odborného lekára.

Socializácia zvierat

Krotenie mačiatok pre ľudí by sa malo začať najskôr dva týždne a najneskôr siedmy týždeň. V prípade agresívnych reakcií matky na dotyk mačiatka vráťte zviera späť do škatule a skúste to znova po niekoľkých dňoch. Čím sú mačiatka staršie, tým menej reagujú ich matky, a preto najprv nie je potrebná ľudská starostlivosť.

U bábätiek musíte byť veľmi opatrní, nerobte hluk ani nevystrašujte zvieratá znova. Ak sú v dome deti, je potrebné ich naučiť, ako komunikovať s chlpatými bábätkami, zakázať vyberanie mačiatok z krabice v neprítomnosti rodičov.

Abnormálne správanie mačiek

Inštinkt zvieraťa povie mačke, ako sa správať so svojimi mačiatkami, koľko a kedy ich má nakŕmiť, ako udržiavať deti v čistote, akú starostlivosť potrebuje. Najdôležitejšou vecou pre majiteľa nie je rušiť takú mačku a jej rodinu, nezasahovať do prejavov inštinktu mačky v jej zdravých prejavoch.

Niekedy nastane odchýlka od normy, ako už bolo uvedené. Mačka môže odmietnuť kŕmiť svoje mláďatá a starať sa o ne. Niekedy sa stane hrozná vec - mačka môže jesť svoje vlastné dieťa.

Ak mačka ignoruje hladné vŕzanie mačiatok alebo ak sa od nich vzdiali na krátku vzdialenosť, okamžite nepropadajte panike. Možno je unavená a po pôrode sa chce trochu uvoľniť. Ak sa to nezastaví, musíte bezodkladne zavolať veterinárneho lekára.

Takéto príznaky po pôrode môžu naznačovať, že mačka stále rodí, že v nej môže byť uviaznutý veľmi veľký plod alebo dokonca mŕtve dieťa. Preto sa vyžaduje starostlivosť nielen o narodené mačiatka, ale aj o ich matku. Postupujte podľa jej správania a ak niečo nie je v poriadku, musíte okamžite začať kŕmiť narodené mačiatka pomocou kŕmiacej nádoby, bradavky a náhradky za mlieko pre mačku a zavolať lekára pre mačku.

Stav mačky hneď po narodení sa môže dramaticky zmeniť, tu je niekoľko ďalších príznakov, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

  • nezvyčajná telesná teplota: môže sa zvýšiť alebo znížiť,
  • mačka zvracia alebo má hnačku a trvá dlhšie ako jeden deň,
  • zápcha, ktorá trvá viac ako jeden deň a nie je možné sa s ňou vyrovnať samostatne ani s liekmi
  • stvrdnuté mliečne žľazy, ako aj hnis vylučovaný z bradaviek zvieraťa,
  • úplná alebo čiastočná nedostatočná chuť do jedla u zvierat,
  • silná ospalosť alebo odlúčenie od toho, čo sa deje okolo nej, mačka sa musí prebudiť,
  • nepríjemný zápach z vagíny zvieraťa, ktorý sa napriek tomu stále nezastaví.

Vo všetkých týchto prípadoch by ste sa mali poradiť aj s veterinárnym lekárom a pred príchodom zaistiť ženám v pokoji pokoj a starať sa o deti.

Znakom, že nie všetko je v poriadku, môže byť aj mačacia úzkosť. Ak mačka všade nosí potomkovia alebo rozptyľuje deti po celej miestnosti, môže to znamenať, že má eklampsiu - nervové ochorenie spojené s nedostatkom krvi alebo poklesom vápnika v tele. V tomto prípade je tiež potrebné ukázať mačku veterinárnemu lekárovi.

Z tohto článku sa čitateľ dozvedel tipy a triky týkajúce sa počiatočnej starostlivosti o mačiatko a jeho matku.

Pin
Send
Share
Send
Send