Užitočné tipy

12 spôsobov, ako sušiť čerstvé kvety

Pin
Send
Share
Send
Send


Kvety sa poskytujú pri zvláštnych príležitostiach a často bez nich, aby niekoho povzbudili. Ozdobia si sály na oslavy a dary. Čerstvé kvety však miznú rýchlo.

Okrem toho sú sušené kvety lacnou, ale nemenej vynikajúcou alternatívou k živému kytici. Napríklad levanduľa a ruže si dlho zachovajú svoju vôňu a potešia vás, vašich blízkych a hostí.

V tomto článku vám povieme, ako dlhodobo uchovať spomienku na nádherný okamih sušením kvetov, ktoré zdobia oslavu duše a srdca.

DIY herbár

Suchý na vzduchu

Sušenie kvetov vo vzduchu je jedným z najjednoduchších a najmenej nákladných spôsobov, ako udržať kvety v čo najbližšom origináli. Na to nie sú potrebné špeciálne zariadenia, prístroje alebo látky.

Stačí, keď odrežete kvetinu, ktorú chcete vysušiť, ak rastie na záhrade, alebo stonku strihajte na požadovanú dĺžku, ak je vo váze na stole. Odstráňte tŕne a listy zo spodnej časti stonky, prútite vetvičky do jedného zväzku tak, aby sa púčiky nepoškodili ani zdeformovali. Zaveste kyticu na dobre vetranom mieste, mimo slnečného žiarenia, inak kvety jednoducho vyhoria.

Celý proces môže trvať niekoľko dní, takže buďte trpezliví a výsledok vás ohromí. Je však potrebné pamätať na to, že kvetina stratí v ódole a stane sa asi polovicou menšou a stratí svoje pôvodné svetlo. Nenechajte sa však rozčuľovať - ​​ich vintage vzhľad dodá vášmu výrobku zvrat.

Vysušte v mikrovlnnej rúre

Sušenie kvetov v mikrovlnnej rúre je v súčasnosti najnovším, najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom. Jednou z jeho hlavných výhod je to, že farba a tvar kvetu sa prakticky nemenia. Zachováva si svoju bývalú krásu. Je však potrebné si uvedomiť, že táto metóda nie je vhodná pre malé jemné kvety.

Aby ste vyschli kvetinu v mikrovlnnej rúre, budete potrebovať buď malé množstvo silikagélu alebo kryštálov pre toaletu mačky. Silikagél alebo kryštály vložte do misiek, ktoré sa dajú použiť na mikrovlnné vykurovanie. Prstom urobte malé odsadenie, vložte do neho púčik a naplňte ho čo najšetrnejšie kryštálmi.

Potom zapnite mikrovlnnú rúru na 1 - 2 minúty. Skontrolujte kvetinu každých 30 sekúnd, kým nebude úplne suchá. Nechajte kvet vychladnúť spolu s kryštálmi. Kvet opatrne vyberte z kryštálov a vychutnajte si výsledok. Väčšina kvetov zaschne za 1-3 minúty. Pamätajte na to, že čím je okvetné lístky odšťavovačov, tým viac času potrebujú.

Suché kvety

Cesta pre lenivých

Pre zvlášť milovníkov lenivej krásy existuje metóda sušenia kvetov, ktorá nevyžaduje veľa úsilia. Napríklad hortenzia je na tento účel ideálna. Odrežte stonku hortenzie spolu s púčikom na potrebnú dĺžku. Ak sa lístky cítia ako papier na dotyk, oplatí sa rezať.

Vložte stonky do vázy s trochou vody a počkajte, kým sa voda neodparí. Spočiatku sa môže zdať, že kvet stráca svoju pôvodnú krásu, ale nezabudnite, že zaschne a je normálne, že mení tvar a farbu. O niekoľko týždňov neskôr ich môžete použiť ako dekoráciu alebo ich nechať stáť vo váze.

Sušte pod lisom

Je potrebné upozorniť, že táto metóda nie je vhodná na sušenie kvetov s objemnými púčikmi, ak si chcete zachovať svoj tvar, jednoducho sa stanú plochými. Ideálnou voľbou by boli sedmokrásky, púpavy, karafiáty a iné kvety, ktoré nie sú pod tlakom silne zdeformované, ale konečné rozhodnutie je na vás.

Kvôli sušeniu kvetov pod tlakom a zachovaniu ich krásy zbierajte zdravé rastliny bez škvŕn a poškodenia. Najlepšie je odrezať ich za slnečného dňa, ak na chvíľu nepršalo, takže na okvetných lístkoch zostávajú kvapky vody alebo rosy.

Zakryte kvetinu pergamenovým papierom alebo papierom na pečenie a položte ju lícom nadol do hrubej knihy. Je vhodné, aby to bol telefónny zoznam. Potom nechajte kvetinu pod tlakom 7 - 10 dní, prípadne si prečítajte výsledok.

Kvety ako darček

Suší sa pomocou silikagélu

Táto metóda je ideálna na sušenie veľkých celých kvetov. Spočiatku sa na tradičné sušenie používali soľ a piesok. Tieto materiály sa však čistia ťažšie, proces trvá 6 až 8 týždňov a výsledok je vždy nepredvídateľný.

V súčasnosti sa namiesto piesku a soli používa silikagél - priehľadné alebo biele kryštály, niekedy s modrými škvrnami. Umožní vám vyschnúť kvetinu za pár dní a zároveň zachová svoju pôvodnú farbu a tvar. Rastliny sušené silikagélom často vyzerajú takmer ako čerstvo vytrhnuté.

Silikagél absorbuje tekutinu z rastliny a modré kryštály sfarbujú ružovú farbu, čo signalizuje, že z nej vyšlo maximálne možné množstvo kvapaliny. Proces musí prebiehať vo vzduchotesnej nádobe.

Okrem toho sa silikagél môže znovu použiť - na to je potrebné iba dôkladne vysušiť. Na tento účel sa použité kryštály musia umiestniť na plech na pečenie a poslať do rúry predhriatej na 210 stupňov Celzia. Keď sa kryštály znovu zmenia na modré, môžu sa znova použiť.

Ako uložiť kvety

Ďalším tradičným spôsobom je sušenie vodou. Znie to veľmi protirečivo, ale táto metóda vám umožňuje voľne zachovať tvar a farbu rastliny. Je vynikajúci pre kvety so silným kmeňom a pre tie, pre ktoré si chcete tento kmeň uchovať.

Aby proces prebehol úspešne, potrebujete nejaký druh plavidla, hlboký tanier alebo kontajner. Nalejte minimálne množstvo vody na dno a umiestnite tam kvetinu. V priebehu času sa voda začne vyparovať a kvety vyschnú bez veľkého stresu, pričom si zachovajú farbu a tvar. Môže to trvať asi 1 - 2 týždne.

Sušenie v rúre

Aby sa sušili kvety v rúre, teplota by mala byť nízka - nie viac ako 38 ° C, inak jednoducho vyhoria a stratia svoju krásu. Ľudia túto metódu používajú už od doby, keď vymysleli rúry, pretože je to veľmi pohodlné a nevyžaduje si ďalšie náklady.

Je to dobré, pretože vás ušetrí, ak vo vašom dome nie je miesto na sušenie vzduchu alebo ak potrebujete niečo vyschnúť v krátkom čase. Môžete sa tiež uchýliť k nejakej bezpečnostnej sieti. Ak si nie ste istí, že pri sušení na vzduchu alebo vo vode z kvetu vytečie všetka vlhkosť a nebude plesnivá, vložte ju do rúry - získate absolútny výsledok.

Aby ste to urobili, musíte nastaviť teplotu v rúre na 38 ° C a mierne otvoriť dvierka, aby nadbytočná vlhkosť mohla voľne unikať. Položte kvety alebo plátky do jednej vrstvy na papier na pečenie a panvicu vložte do rúry.

Sledujte priebeh a každé 15 minút prevracajte kvety. Keď sú kvety krehké a chrumkavé, vyberte ich z rúry a dekorácia je hotová. V závislosti od toho, čo sušíte, môže proces trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín, takže sa snažte vysušiť niekoľko rôznych typov súčasne.

Ako sušiť ruže

Narcisy sú jemné cibuľovité kvety, ktoré odhaľujú svoju pravú krásu skoro na jar. Sú veľmi vytrvalí. Ich jedinečná aróma, hravo biela alebo slnečná žltá farba poteší každého šťastného človeka, ktorý má tieto krásne kvety v záhrade alebo jednoducho stojí vo váze na stole.

Aby ste si mohli v dome udržať kúsok jarnej sviežosti po dlhú dobu, môžete narcisy vyschnúť ako pamiatku alebo na dekoráciu. To si nevyžaduje žiadne ďalšie náklady, ale výsledok vás poteší každý deň, a to aj po skončení kvitnutia narcisov.

Sušenie narcisov sa najlepšie deje dvoma spôsobmi - na vzduchu, ak si chcete zachovať svoj tvar, alebo pod tlakom, ak potrebujete zmenšiť ich objem. Na sušenie vzduchom si musíte zvoliť správne miesto. Samotný proces sa príliš nelíši od procesu sušenia iných farieb.

Potrebujete tmavé, suché a často vetrané miesto. Aby sa zabránilo vyblednutiu kvetov, zabráňte priamemu slnečnému žiareniu, pretože nebude možné vrátiť ich farbu. Vyhnite sa vlhkým a vlhkým miestam, inak kvety nevyschnú, ale hnijú.

Prilepte čisté narcisy bez poškodenia, škvŕn alebo hrčiek pôdy na plátky do zväzku 2-3 malých vecí, aby medzi nimi cirkuloval vzduch, a zaveste tieto kytice do vybranej miestnosti. Alebo len položte kvety jednotlivo na papier na pečenie - efekt bude rovnaký.

Skontrolujte ich každých pár dní. Uistite sa, že na kvetoch a stonkách nezostáva žiadna kvapka vlhkosti, či sú krehké a krehké, inak hrozí riziko, že sa pokryjú plesňou alebo začnú hniť.

Tieto krásne kvety sú často predkladané na zvláštne príležitosti alebo zdobia miestnosť a rôzne kompozície s nimi. Ak si pamätáte spomienku na tento nádherný deň alebo osobu, môžete svoje sušené ruže ľahko vysušiť skôr, ako sa stratia a stratia svoju pôvodnú krásu. Každý deň vás poteší a pripomenie vám najjasnejšie okamihy vášho života.

Je potrebné si uvedomiť, že si musíte vybrať ružu nielen s najpríjemnejšou farbou, ale aj bez vád, s malým množstvom vlhkosti v okvetných lístkoch a na nich. Nadmerná vlhkosť bude hniť a škvrny a poškodenia počas sušenia budú ešte silnejšie.

Aj keď sa vám zdá, že je lepšie odrezať stonku od samotného puku, nemali by ste to robiť. Nechajte asi 15 centimetrov a výsledok prekročí všetky očakávania. Je lepšie odstrániť všetky listy z kmeňa, bude to zasahovať iba do procesu sušenia, pretože listy obsahujú veľké množstvo vlhkosti.

Zhromažďujte ruže, podobne ako ostatné kvety, v kyticiach s pružnou páskou, pri sušení ruží však treba pamätať na to, že by sa pružná páska nemala zachytiť na samom začiatku stonky. Postavte sa asi 5-7 centimetrov. Ak sa obávate, že pri skladaní kytice sušených ruží dôjde k poškodeniu krehkých lístkov, môžete ich zbierať do kytice, ktorú potrebujete, tesne pred sušením, ak pozostáva z malého množstva púčikov.

Na sušenie ruží je lepšie použiť miesto, ktoré nepoužívate zriedka, ale tam, kde nie je žiadna vlhkosť - napríklad špajza alebo podkrovie sú dokonalé, pretože počas sušenia je lepšie sa dotknúť kvetov čo najmenej. Najlepšie je, aby miestnosť mala vynikajúcu ventiláciu. Zaveste kytice do vhodnej miestnosti.

Ľudia si najčastejšie pre sušenie vyberajú ruže určitej farby v nádeji, že si ich budú udržiavať. Najlepšie je použiť miestnosť bez okien a ďalšieho svetla, pretože v tmavej miestnosti ruža stmavne, ale ich pôvodná farba sa príliš nezmení, zatiaľ čo vo svetlej miestnosti alebo na slnku bude slabnúť a stane sa menej zaujímavou ako pôvodne.

Po 2-3 týždňoch vyberte ruže a postriekajte ich lakom alebo sprejom na vlasy, aby boli odolnejšie. Je vhodné, aby sprej nemal žiadne tvrdé arómy a tiež sa uistite, že prebytočná vlhkosť zo spreja neabsorbuje kvet, inak bude celý výsledok zbytočný. Na lepšie udržanie farby a tvaru ruže použite silikagél. Nesušte ich v sušiarni, pretože jeho jemné lístky sa môžu počas sušenia poškodiť.

Môžem si nechať sušené kvety doma?

Otázka je dosť nejasná, pretože ovplyvňuje niekoľko oblastí života.

Z hľadiska ezoterizmu je herbár pokladom energie, ktorý môže dať človeku prirodzené teplo. Zvyšujú imunitu, udržiavajú zdravie a predlžujú životnosť.

Podľa učenia Feng Shui - akékoľvek rezané rastliny prinášajú vädnutie a smrť, takže sa suché kvety neodporúčajú uchovávať doma.

Vedci sa domnievajú, že suché púčiky silno hromadia prach, ktorý je ťažké odstrániť z povrchu, preto je kontraindikované udržiavať herbár v byte pre astmatikov a alergikov.

Aké kvety sa dajú sušiť?

Predpokladá sa, že najobľúbenejší kvet na sušenie je gaštanové ruže. Napriek tomu skúsení bylinkári a pestovatelia kvetov vedia, že nielen tento druh si dokáže dlho udržať svoju farbu. Rastliny, ktoré sú skvelé na sušenie a ktoré si dlho zachovávajú farbu, zahŕňajú:

 • pivonky,
 • marhuľový kvet
 • nechtíka,
 • sirôtky,
 • me-nemajetných,
 • sedmokrásky,
 • muscari,
 • orgován,
 • žlté tulipány
 • ľalia
 • hortenzie,
 • dieťaťa dych,
 • echinacea,
 • Helichrysum,
 • delphinium,
 • homfrenický guľový.

 • červené tulipány
 • ruže s malými ružovými púčikmi,
 • šípky.

Neukonzervujú farbu vôbec:

 • klinček,
 • Brčál,
 • Japonský kdoule
 • žihľava,
 • všetky druhy fialiek.

Vezmite prosím na vedomie, že mak je najviac krehká rastlina na sušenie.

Kedy je najlepší čas rezať kvety na sušenie?


Krása a trvanlivosť suchého kytice určuje niekoľko základných kritérií. Pri zbere rastlín dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • rezané kvety po večeri, keď Rosa úplne padla z povrchu,
 • na postup použite špeciálne nožnice,
 • strihať stonku vo vzdialenosti 2-3 cm od zeme,
 • vyberte rastlinu s púčikom, ktorý sa ešte neotvoril, inak lístky počas sušenia odpadnú.

Uistite sa, že rastliny nemajú zhnité a rozmaznané listy, stonky alebo kvety.

Vhodné materiály

Sušiť možno takmer všetky kvety. Pre každý druh rastlín sú však potrebné určité podmienky. Niektorí dobre sušia na vzduchu, iní potrebujú piesok a iné sa môžu skladovať iba pod tlakom. Jedna vec zostáva rovnaká: sušiť možno iba čerstvé kvety. Ak kytica stála vo vode niekoľko dní, potom nič nebude fungovať. Púčiky jednoducho miznú a strácajú svoju príťažlivosť.

Kvety musíte sušiť v suchom počasí. Je lepšie to urobiť po 11. hodine popoludní, keď Rosa úplne vyschne a púčiky sa otvoria. Pre budúce suché kytice je potrebné zvoliť rastliny bez chýb, ako sú suché špičky, škvrny na okvetných lístkoch a listoch. Kvety by mali byť otvorené, nie vyblednúť.

Ak si chcete nechať kyticu zakúpenú v kvetinovom pavilóne, mali by ste tento proces začať ihneď po zakúpení. Koniec koncov, tieto kvety už prešli dosť dlhú cestu od škôlky, kde sa pestovali, až po kupujúceho.

Najjednoduchší a najbežnejší spôsob sušenia rastlín je pod tlakom. Pred sušením kvetov pre herbár sa musia narovnať a dať im požadovaný tvar. Objemové kvety, ako napríklad pivónia, sa nedajú týmto spôsobom uložiť, ale lístky môžete oddeliť. Na takéto sušenie je vhodná stará kniha alebo hromada novín. Pripravené rastliny usporiadajte medzi listy papiera, prikryte niekoľkými vrstvami papiera a zatlačte nadol. Čím je vrstva papiera hrubšia, tým rýchlejšie bude herbár pripravený. Papier absorbuje vlhkosť z rastlín. Na urýchlenie procesu je potrebné zmeniť vrstvy papiera. Herbáriové sušenie sa uskutočňuje do jedného týždňa, niekedy rýchlejšie, v závislosti od vlhkosti vzduchu a hrúbky kvetu.

Hotové výrobky sú ploché, sú dobré na použitie pri výrobe panelov, dekorácií s použitím epoxidovej živice, kariet, sviečok a iných dekoratívnych predmetov.

výcvik

Pred sušením pripravte budúci herbár správne.

 • Zozbierané kvety umiestnite na povrch a odstráňte prebytočné listy a tŕne.
 • Zabalte rastliny podľa odrôd a zoskupte ich do kytíc po 10 kusoch.
 • Veľké druhy by sa mali nechať uschnúť osobitne.
 • K tenkým stonkám pripevnite drôt tak, aby sa v budúcnosti nerozbila vysušená kompozícia.
 • Konce stoniek upevnite v kytici pomocou elastickej pásky. Uistite sa, že nesedí príliš pevne, inak sa v rastlinách hromadí vlhkosť a bude hniť.

Príprava zvyčajne trvá veľmi málo času a nevyžaduje špeciálne zručnosti.

zavesenie

Na zachovanie objemu kvetov nie je vhodná metóda ako je herbár. Na prípravu odmerných zmesí môžete použiť sušenie v limbu. Môžete uložiť obilniny, divé kvety a niektoré druhy záhrad. Táto metóda je vhodná pre kráľovnú ružovej záhrady, ako aj pre sedmokrásky, nechtík, kolébky a ďalšie kvety.

Zozbierané rastliny je potrebné očistiť od spodných listov, aby sa vytvorili krásne strapce a vytvorili budúce zloženie. Rezajte stonky na rovnakej úrovni. Rastliny toho istého druhu by sa mali zbierať do jedného zväzku a ovinúť tenkým povrazom. Nie je potrebné stláčať stonky príliš veľa, inak sa môžu pri tomto procese zlomiť a priepustnosť voľného vzduchu prispeje k rýchlejšiemu vysušeniu a zachovaniu tvaru. Ak sú konáre nadýchané a objemné, môžete ich zavesiť jednotlivo.

V dobre vetranej tmavej miestnosti potiahnite lano alebo drôt a zaveste pripravené zväzky naň pomocou špendlíkov. Počas procesu sušenia by priame slnečné lúče nemali dopadať na rastliny, inak by svetlé farby jemných farieb vybledli.

Je dôležité ich chrániť pred prachom a pravidelne vetrať. Procedúra bude trvať asi dva týždne v závislosti od typu rastliny.

Táto metóda je jednoduchá, nevyžaduje finančné a časové náklady a je ľahko kontrolovateľná. Z výsledných lúčov môžete vytvoriť nádherné kompozície. Je dobré takto sušiť vetvičky s bobuľami.

Piesok a bavlna

Kvôli zachovaniu farby a tvaru púčikov môžete kvety umiestniť do piesku, kremeňa alebo vaty. Ako sušiť kvety pomocou týchto materiálov? Vôbec nie komplikované.

К сожалению, таким способом засушивают только бутоны. Стебли необходимо срезать, оставив максимум 3 см (для розы до 8 см). Этим способом можно сохранить практически любой цветок – нежные лилии, яркие герберы, скромные ромашки и капризные пионы.

Песок необходимо заранее подготовить. Mal by byť čistý (odporúča sa prepláchnutie), suchý (v peci je možné vypáliť) a rovnomerný (preosiať cez sito).

Nalejte vrstvu piesku asi 2 cm na spodnú časť kartónovej škatule a pripravené palice opatrne rozložte tak, aby sa navzájom nedotýkali. Sedmokrásky a podobné kvety sa musia položiť do puku, ale objemné ruže sa musia položiť tak, aby ich hlavy smerovali nahor. Aby sa kvety správne vysušili, aby sa zachoval ich tvar, púčiky jemne posypte pieskom. Môžete ho naliať do plastového vrecka, ktorého horná časť je pevne zviazaná. V dolnom rohu urobte malý otvor, cez ktorý bude piesok vytekať v tenkom prúde, ktorého vrstva by mala úplne zakrývať púčiky a stále by mala zakrývať niekoľko centimetrov, aby sa rovnomerne rozložila vlhkosť. Aby sa proces urýchlil, plnivo sa môže zahriať.

Krabicu vložte na suché a dobre vetrané miesto. Proces sušenia bude trvať jeden až tri týždne, v závislosti od východiskového materiálu. Tento proces môžete ovládať miernym vykopávaním výplňovej vrstvy a kontrolou pripravenosti. Hotový kvet vyzerá ako papierový kvet, ale okvetné lístky sa pri dotyku nerozbijú. Keď je púčik pripravený, mal by sa v spodnej časti škatule urobiť otvor, cez ktorý vyleje obsah. Z púčikov uviaznutých zŕn piesku je možné otriasť.

Ak vás zaujíma, ako sušiť kvety v piesku, môžete využiť novinku záhradníkov - silikagél. Dá sa kúpiť v obchodoch pre letných obyvateľov. Proces použitia je podobný postupu opísanému vyššie. Kryštály sa môžu použiť opakovane.

Môže sa použiť aj obyčajná bavlnená vlna. Dokonale absorbuje vlhkosť a udržuje tvar jemných lístkov.

Sušenie kvetov v limbu

Najjednoduchšia a rozpočtová metóda. Na jeho implementáciu budete potrebovať suchú, tmavú a dobre vetranú miestnosť, ako aj zariadenia na zavesenie kytíc, napríklad háčikov alebo klincov.

Ak chcete potešiť výsledok:

 • udržiavať teplotu v miestnosti od +10 do +18 stupňov,
 • visí kytice od seba, 20 cm pod stropom,
 • počkajte, kým budú kompozície úplne suché (zvyčajne trvá 2 až 3 týždne),
 • napravte hotový herbár sprejom na vlasy.

Mikrovlné sušenie

Sušenie kvetov v mikrovlnnej rúre je jednoduché, efektívne a predovšetkým rýchle. Je úžasné, že keď sú takto vysušené, puky nestrácajú vôbec farbu ani tvar. Na sušenie budete potrebovať silikagél alebo plnivo pre mačky vo forme kryštálov.

 • Nalejte trochu silikagélu do mikrovlnnej nádoby.
 • Položte na ňu rastlinu a jemne ju naplňte ďalšou časťou látky.
 • Vložte nádobu do mikrovlnnej rúry a stlačte tlačidlo start a časovač nastavte na 1-2 minúty.
 • Skontrolujte stav púčikov každých 30 sekúnd.
 • Keď je kvetina úplne suchá, vyberte nádobu z rúry a nechajte ju vychladnúť bez toho, aby ste ju vybrali z plniva.

Ako sušiť kvety v krupici

Krupica dobre absorbuje tekutinu, takže je najvhodnejšia na sušenie rastlín.

 1. Na dno nádoby nalejte vrstvu krupice s hrúbkou 1,5 - 2 cm.
 2. Kvety s veľkými púčikmi sú umiestnené nadol a podlhovasté.
 3. Rastliny úplne zakryte návnadou.
 4. Nezakrývajte vekom vekom a nechajte ho uschnúť na dobre vetranom mieste.
 5. Za 5 až 14 dní bude herbár pripravený.

Ako sušiť kvety v soli

V soli je najlepšie sušiť malé kvety, napríklad harmanček, zvončeky alebo šípky. Jemná Extra soľ je pre túto procedúru ideálna.

 1. Vyberte si nádobu, ktorá zodpovedá veľkosti puzdra, ak je príliš veľká, bude potrebné viac soli a zvýši sa možnosť narušenia integrity kvetu.
 2. Na dne nalejte malú vrstvu soli a položte naň rastliny.
 3. Zvyšok soli jemne posypte navrch.
 4. Udržujte rastlinu v soli po dobu 30–35 dní a pravidelne kontrolujte jej stav.

Sušenie kvetov pod tlakom

Táto metóda je dobrá v tom, že môžete sušiť veľké množstvo kytíc súčasne. Hotové kompozície sa výborne hodia na umiestnenie do panelov. Na postup budete potrebovať papierové obrúsky, 2 listy preglejky, náklad.

 • Každú rastlinu zabalte obrúskom.
 • Položte hotové kvety na jeden list preglejky.
 • Polotovary prikryte druhým listom a zatlačte bremenom nadol.
 • Raz denne vymeňte papier, ktorý absorboval vlhkosť z rastlín na nový.
 • Po 5 až 7 dňoch vyberte hotové kytice a používajte podľa určenia.

So železom

Podobný spôsob je vhodný na sušenie malých kvetov plochými púčikmi. Pomocou železa môžete vysušiť klematis, macešky alebo prvosienky. Na zákrok budete potrebovať papierovú utierku alebo hodvábny papier.

 • Vložte kvetinu medzi dva listy papiera.
 • Povrch dôkladne vyžehlite.
 • Keď papier zvlhne, vymeňte hárok za nový.
 • Odparte vlhkosť z rastliny, až kým nebude úplne suchá.

Sušenie kvetov v konvekčnej peci

Funkcia prúdenia v rúre pomôže rýchlo vysušiť všetky odrody rastlín. Na tento postup budete tiež potrebovať drôtené pletivo s malými bunkami.

 • Položte mriežku na rošt rúry.
 • V každej bunke nalepte jeden kvet tak, aby boli vo zvislej polohe.
 • Umiestnite drôtený stojan do rúry už predhriatej na 38 - 40 stupňov.
 • Po 7 až 8 hodinách vyberte obrobky z rúry a nechajte vychladnúť.

Upozorňujeme, že týmto spôsobom nemôžete používať konvenčnú rúru.

Vysúšadlo sušených kvetov

Podobný spôsob je vhodný na sušenie kvetov s veľkými púčikmi. Ako vysúšadlo si môžete zvoliť akýkoľvek materiál, ktorý dobre absorbuje vlhkosť. Vhodný je silikagél, plnivo do toaletných mačiek alebo bóra s múkou (v pomere 1: 6).

 • Nalejte malú vrstvu sušidla do nádoby.
 • Ak je to potrebné, pridajte trochu soli v množstve 15 g soli na 1 liter látky. Pomôže to udržať nasýtený púčik.
 • Vložte kvety do nádoby a prikryte ich vysušovacou látkou.
 • Vezmite prosím na vedomie, že ak používate borax, nemusíte zatvárať veko nádoby. V ostatných prípadoch nádobu pevne uzavrite.
 • Počkajte, až rastliny zaschnú. Pri použití silikagélu alebo plniva pre mačky trvá sušenie v priemere 3 až 5 dní a pri použití bóraxu 10 až 14 dní.

Konzervácia glycerínu

Pomocou glycerínu môžete vytvoriť originálne sušené „mokré“ kvety. Táto metóda je vhodná iba na uloženie púčikov.

 • Glycerín sa zmieša s horúcou vodou v pomere 1: 2.
 • Púčiky sa umiestnia do vzduchotesnej nádoby a naplnia sa zmesou glycerínu.
 • Nádobu tesne uzavrite vekom.
 • Po 2 až 3 dňoch zloženie odstráňte z roztoku a osušte ho papierovou utierkou.

Výsledkom sú originálne, elastické a lesklé púčiky.

Pomocou glycerínu môžete vytvoriť jedinečný dizajnový objekt. Vložte 1 kvetinu alebo malú kompozíciu do krásnej nádoby a naplňte glycerínom. Nádobu tesne uzavrite a ozdobte podľa svojich predstáv.

Aký je najlepší spôsob, ako si vybrať kvety?

Aby si kvety zachovali svoj tvar a aby sa dali dať do vázy ako čerstvé, na sušenie sa používajú také techniky, ktoré minimálne ovplyvňujú integritu rastlín.

Sušenie na vzduchu sa považuje za najlepší spôsob, pretože na púčik nie je vyvíjaný žiadny tlak.

Metódy sušenia môžete použiť aj na sypké látky, ale postupujte veľmi opatrne.

Parafín alebo glycerín pomôžu udržať tvar a dokonca aj pôvodnú farbu a lesk rastliny.

Ako sušiť kvety pre

Vyplnením kvetov epoxidovou živicou získate originálnu glazovanú dekoráciu s lesklým povrchom. Okvetné lístky alebo púčiky sú úplne ponorené do látky alebo pokryté tenkou vrstvou štetcom.

Aby bol produkt čistý, musia byť kvety rovnomerne a úplne suché, inak časom stratia svoju farbu.

Pre volumetrické sušenie je najlepšie vysúšadlo alebo krupica. Ak má kvet rôznu hrúbku okvetných lístkov, púčik vysušte iba v bavlne.

Ako sušiť kvety z Matrona Moskva

Predpokladá sa, že kvety z Matrony v Moskve majú zázračnú moc. Zvyčajne sa sušia a:

 • používa sa ako domáce kúzlo,
 • pripraviť čaj
 • aplikované na boľavé miesta na tele,
 • používa sa na rituály a služby.

Ružové puky prinesené z Matrona Moskovskaja sa najlepšie sušia v končatinách na dobre vetranom mieste. Neexistuje však žiadny rozdiel, ktorý spôsob sušenia je zvolený, hlavnou vecou je zachovať kyticu a veriť v jej jedinečnú silu.

Funkcie sušenia rôznych typov farieb

Aby výsledok sušenia priniesol výsledok, nezabudnite, že niektoré odrody kvetín by sa mali sušiť iba určitým spôsobom a mali by sa primerane pripraviť. Napríklad:

 • pred sušením držte ruže na pare po dobu 15–20 minút,
 • na zachovanie malých kvetov orgovánov, použitie krupice, spustenie vetvy pomocou púčikov alebo ich dajte pod tlač,
 • čerešňa je lepšie sušiť s oddelenými vetvami, takže budú rýchlejšie sušiť,
 • okvetné lístky jazmínu sú veľmi krehké a jemné, takže sa dajú sušiť iba prirodzene, bez tepelného spracovania,
 • biele púčiky jablone môžu po vyschnutí zhnednúť, preto zvoľte ružové odrody.

Tipy na uchovávanie suchej kytice

Ak chcete kvety vyschnúť po dlhú dobu príjemne pre oči, postupujte podľa jednoduchých odporúčaní pre ich uchovávanie:

 • neskladujte kytice na miestach vystavených priamemu slnečnému žiareniu, inak budú príliš krehké,
 • je lepšie umiestniť kompozície na veľmi svetlé miesta, pretože rýchlo stratia farbu,
 • Miestnosť pravidelne vetrajte a sledujte úroveň vlhkosti, pretože ani živé, ani sušené rastliny nemajú radi suchý vzduch.

Nie je ťažké starať sa o suché púčiky, ale keďže sa na povrchu hromadí prach, pravidelne ho odstraňujte gumovou striekačkou. Aby boli rastliny menej zaprášené, plášte okvetných lístkov opláchnite sprejom na vlasy alebo ich uložte pod sklenenú kuklu alebo do priehľadnej škatule.

Čo sa dá vyrobiť zo sušených kvetov?

Všetko záleží na vašich schopnostiach a fantázii. Najjednoduchšie a najjednoduchšie je zhromaždiť kompozíciu a dať ju do vázy alebo ju použiť ako dekoráciu na slávnosť.

Zo suchých kvetov môžete vytvoriť panel alebo dokonca obrázok s určitým pozemkom, pretože množstvo tvarov a farieb je dosť veľké.

Originálne nápady budú liať okvetné lístky alebo púčiky s epoxidovou živicou, v dôsledku čoho sa vytvoria originálne šperky.

Funkcie sušenia kvetov na čaj

Mnoho farieb sa dá použiť nielen na dekoratívne účely. Niektoré odrody môžu byť do čaju pridané kvôli zvláštnej chuti alebo kvôli liečebným vlastnostiam. Napríklad:

 • používa harmanček ako anestetikum,
 • lipa sa používa na prechladnutie,
 • tymián sa pridáva na bronchitídu,
 • okvetné lístky ruží posilňujú kardiovaskulárny systém,
 • jazmín a melissa dodávajú čaju bezkonkurenčnú chuť a arómu.

Je lepšie sušiť rastliny vo voľnej prírode. Zároveň môžete vykonať zákrok s pobočkami aj s jednotlivými lístkami. Sušené kvety skladujte v tesne uzavretých nádobách.

Existuje mnoho spôsobov, ako sušiť kvety. Metódu sušenia môžete použiť v prírodných podmienkach, v sypkých látkach alebo pod tlakom, v peci alebo v mikrovlnnej rúre. Hlavnou vecou je správne zozbierať a pripraviť rastliny pred zákrokom a počkať, kým úplne nevyschnú.

Rýchle schnutie

Niekedy musíte túto operáciu vykonať bezodkladne. Napríklad, keď večer si dieťa pamätalo, že ráno potreboval remeslá zo školy prírodných materiálov. Ako rýchlo sušiť kvety? Mikrovlnnú rúru môžete používať posunutím púčika v nej pol hodiny. Alebo nechajte hodinu v peci pri otvorených dverách pri teplote 60 ° C. Táto metóda je určite rýchla. Takto získané polotovary však budú veľmi krehké.

prostriedky

Po naučení sušenia kvetov si môžete pripraviť vhodný materiál na sezónu: púčiky, uši, listy, vetvičky s bobuľami, stopky z trstiny a sušené kvety. A potom môžete vytvoriť originálne kompozície. Takéto kytice vyzerajú krásne v prútených košoch, drevených vázach, hlinených kvetináčoch. Sušené kvety môžu byť použité pri návrhu vence a panely, ktoré zdobia steny. Suché púčiky, tónované pozlátenou farbou, sa stanú originálnou ozdobou vianočného stromu a silvestrovského stola. Možnosti aplikácie hmoty

Pin
Send
Share
Send
Send