Užitočné tipy

Ako môžem uhasiť oheň? Ako môžem uhasiť oheň?

Pin
Send
Share
Send
Send


Či už ste chodili na kemping, varili niečo v kuchyni, alebo len robili niečo vlastné, vedieť, ako správne uhasiť oheň, vám pomôže byť pripravený na každú situáciu. Ak máte správne hasiace techniky, môžete si bezpečne vychutnať oheň. Ponúkame vám, aby ste sa naučili, ako uhasiť oheň, požiar, oheň v kuchyni a iné druhy požiarov, aby vaša rodina zostala vždy v bezpečí. Viac informácií nájdete v prvom odseku.

Ako uhasiť oheň

Či už ste chodili na kemping, varili niečo v kuchyni, alebo len robili niečo vlastné, vedieť, ako správne uhasiť oheň, vám pomôže byť pripravený na každú situáciu. Ak máte správne hasiace techniky, môžete si bezpečne vychutnať oheň. Ponúkame vám, aby ste sa naučili, ako uhasiť oheň, požiar, oheň v kuchyni a iné druhy požiarov, aby vaša rodina zostala vždy v bezpečí. Viac informácií nájdete v prvom odseku.

Scenár prírodných katastrof

Pozrime sa podrobnejšie na fázy ohňa. V počiatočnej fáze sa oheň šíri do všetkých možných priestorov, v horľavej zóne sa nachádzajú horľavé materiály. Rýchlosť šírenia ohňa, ako aj jeho teplota, sú stále nízke. Na konci prvej fázy dosahuje stĺp ohňa svoju maximálnu výšku a môže sa šíriť do susedných budov. Oddelené strediská ohňa sa spoja.

V druhej etape sa zničia všetky alebo takmer všetky horľavé látky a zničia sa nosné konštrukcie budov. V záverečnej tretej fáze sa spália zvyšky všetkého, čo je schopné horieť, a potom sa budova zrúti. Pokiaľ ide o intenzitu žiarenia a teplotu ohňa, plameň je slabší ako v strede ohňa.

Ako môžem uhasiť oheň na otvorenom mieste

Taktika hasenia lesných požiarov je odlišná. Je možné vziať horiacu časť do kruhu s jeho postupným zužovaním, žíhaním prichádzajúceho pásu. Niekedy sú usporiadané kopce, priekopy alebo kanály s vodou. Táto možnosť sa najčastejšie používa v situáciách, keď dôjde k rozsiahlym požiarom rašeliny, keď sa ochranné kanály vykopávajú pozdĺž obvodu miesta horenia.

Ak došlo k požiaru na otvorenom priestranstve, ale nie v lese, hojne zalejte okolie a samotný oheň je zneškodnený improvizovanými prostriedkami, ako sú metly.

Ak sa oheň podarí rozšíriť na obrovské územie, bude eliminovaný izoláciou alebo ochladením jednotlivých úsekov. Napríklad v prípade lesného požiaru - metódou fázovej lokalizácie oblastí požiaru. Ak sú horľavé nádoby zapálené, musí byť každá z nich izolovaná od ostatných.

Svieti byt alebo kancelária

Ako môžem zapáliť oheň v kancelárii alebo na verejnom mieste? Eliminuje sa pomocou hydrantov a hasiacich prístrojov, ktoré musia byť podľa požiarnych bezpečnostných noriem dostupné vo všetkých kancelárskych budovách. Používajte tiež všetky sypké materiály - zemina, piesok atď.

Ľudia vo vnútri budovy v čase požiaru by si mali pamätať na to, že v prvej fáze zapálenia tlejúce materiály intenzívne emitujú neviditeľný oxid uhoľnatý, čo je veľmi nebezpečné. V tomto bode je riziko otravy veľké. Musíte mať čas opustiť budovu skôr, ako sa štruktúra zrúti.

Ako môžem zapáliť oheň v byte? Ak je oheň silný, je lepšie sa nespoliehať na svoju vlastnú silu, zavolať hasičov a rýchlo opustiť miestnosť. V malom ohni môžete použiť niektoré výrobky pre domácnosť.

Záclony zakryté plameňom by sa mali rýchlo roztrhnúť, pošliapať pod nohami a hodiť do vodného kúpeľa. Ak sa oheň rýchlo šíri určitým smerom, pri hasení je potrebné sa pohnúť smerom k nemu a nie po ňom - ​​je ľahšie sa s ním vysporiadať. Hustý dym s štipľavým zápachom, ktorý vypukol z dverí do uzavretej spaľovacej miestnosti, naznačuje nedostatok kyslíka emitovaného počas spaľovania. Takýto oheň čoskoro zhasne bez vonkajších zásahov. Je potrebné zástrčky zasunúť ešte pevnejšie vlhkou handričkou. Okná sa nedajú otvoriť súčasne - kyslík spôsobí nový útok ohňa.

O hasiacich prístrojoch a nielen o nich

Hasiace prístroje sú klasickým hasiacim prístrojom. Každá z nich je určená pre určitú triedu požiaru. Trieda A je určená na hasenie štandardných horľavých materiálov - papier, drevo, domový odpad. Trieda B - pre horľavé kvapaliny (benzín, farba, mastnota). Hasiace prístroje triedy C odstraňujú požiare spôsobené skratom a trieda D zvláda horľavé kovy, ako napríklad hliník. Aby sa situácia nezhoršila, mali by sme jasne pochopiť, čo nedokáže a môže uhasiť oheň rôznych druhov. Je vhodné mať doma malý hasiaci prístroj a uchovávať ho na nápadnom mieste.

Najjednoduchším a najdostupnejším prostriedkom je voda. Pôsobí rýchlo, ľahko sa vytáča, je účinný pri požiaroch triedy A, pri popáleninách, papieri, tkaninách, dreve alebo plastoch. V žiadnom prípade ho však nemožno použiť, ak rozliate kvapaliny horia - pridanie vody spôsobuje mazanie a zvyšuje oheň. Ak dôjde ku skratu elektrického vedenia, navlhčenie ohňa môže spôsobiť zásah elektrickým prúdom.

Preto je dôležité vedieť, ako uhasiť oheň, keď je zapojené. V prípade požiaru domáceho spotrebiča je potrebné okamžite vypnúť napájanie, hodiť silnú deku na osvetlené zariadenie a potom z hasiaceho prístroja naliať penu.

Keby sa v kuchyni zapálila

Ako môžem uhasiť oheň, ktorý vypukol v kuchyni? Cenovo dostupným hasiacim prostriedkom pre domácnosť je obyčajná sóda na pečenie, ktorej balíček je k dispozícii v každej domácnosti. Pomôže to s ohňom na sporáku.

Ak v panvici alebo panvici vypukne jedlo, veko z toho istého riadu s tepelne odolnou rukoväťou je ideálne na dusenie. Po rýchlom zatvorení veka na zapálenej nádobe zastavte prívod kyslíka do plameňa. Soľ tiež pomôže, keď sa zapáli na sporáku alebo v rúre. Jeho chemické zloženie podporuje odvod tepla a absorpciu kyslíka.

Ako môžem hasiť požiar, ak v dome nie je hasiaci prístroj? Všetky tkaniny, prikrývky, záclony a uteráky pomôžu znížiť plameň a obmedziť prístup kyslíka. Používajú sa najmä v prípade, že odev a vlasy na inej osobe zapálili. Husté tkanivo by malo byť rýchlo obalené okolo obete alebo obalené okolo tela.

Ak je po ruke pôda bez horľavých organických materiálov, môže byť tiež dobrým hasiacim prostriedkom. Je lepšie uhasiť veľké požiare pieskom ako pôdou, pretože je suchšia. Ale pri hasení horľavých kovov nie je piesok dostatočne spoľahlivý.

Vhodné sú tiež veľké nádoby s najbežnejším pivom, ktoré sa musia pretrepávať, až kým sa nevytvorí pena. Týmto spôsobom môžete uhasiť oheň na grile alebo motor automobilu, ktorý náhle vypukne. Niekedy stačí iba niekoľko plechoviek. Vo všeobecnosti je na hasenie požiaru, najmä malého požiaru, vhodná akákoľvek tekutina obsahujúca veľké množstvo vody - dokonca moč.

Pin
Send
Share
Send
Send