Užitočné tipy

Poďme na svetlo: ako používať sviečky

Pin
Send
Share
Send
Send


Včera v kostole Matronushka položila sviečku a rozsvietila ju z lampy. V blízkosti pracovník začal vyjadrovať, že je potrebné vychádzať zo susednej sviečky. Všetko ticho a upokojenie ma zmizlo. Ako zapáliť sviečku?

Archpriest Andrei Efanov odpovedá:

Dobré popoludnie

Spôsob, akým zapaľujete sviečku, vôbec neovplyvňuje silu vašej modlitby, pretože modlitba vychádza zo srdca a sviečka je vaša viditeľná obeť Bohu. Najvýhodnejšie je zapáliť sviečku z inej sviečky. Problém so žiarovkou je v tom, že je veľmi ľahké zhasnúť, ale potom môže byť ťažké zapáliť. Preto zvyčajne v chrámoch a požiadal o svetlo z inej sviečky.

Radujte sa, že ste boli v chráme, že si uctievali svätyňu. A pokojne odpovedajte na komentáre, aby vás tieto veci neznepokojovali.

Máme materiály o chrámových sviečkach a lampách, priložím odkazy:

Archív všetkých otázok nájdete tu. Ak ste nenašli otázku, o ktorú máte záujem, môžete ju kedykoľvek položiť na našej webovej stránke.

Najprv nakrájajte knôt

Nenechajte sa leniví zakaždým, keď rozsvietite novú sviečku, odrežte knôt - dĺžka jej viditeľnej časti by nemala byť väčšia ako 5 mm. Je to tak, aby plameň bol rovnomerný a jasný. V opačnom prípade sa knot začne pri vznietení „ohýbať“ a plameň sviečky bude matný. Okrem toho sa tým vylúčia škvrny vosku na sklenenom svietniku a nepríjemný zápach v prvých sekundách horenia.

1. Orezať knôt

Nenechajte sa leniví, urobte to zakaždým, keď rozsvietite novú sviečku.

Ako na to?

Knot nakrájajte tak, aby dĺžka jeho viditeľnej časti nebola väčšia ako 6 milimetrov. Na to môžete použiť obyčajné nožnice, nožnice na nechty alebo špeciálny zastrihávač na rezanie knôtu sviečky. Nezáleží na tom, čo si vyberiete.

Mimochodom, je najvýhodnejšie zapáliť sviečku s dlhými zápalkami.

Prečo to musíte urobiť?

Po prvé, plameň sviečky bude oveľa jasnejší a krajší. Ak knôt nevystrihnete, plameň pravdepodobne nadobudne podivný tvar húb, vďaka čomu bude vyzerať viac matný a rozmazaný.

Rozdiel je okamžite viditeľný.

Po druhé, príliš dlhý knôt je hlavným dôvodom tých nechutných škvŕn sadzí, ktoré sú jasne viditeľné na sklenených svietnikoch. Skrátenie knôtu pomôže udržať plameň pod kontrolou a zabrániť vzniku týchto škvŕn.

Nechcete, aby svietnik vyzeral takto? Orezať knôt!

2. Nechajte vosk úplne roztaviť

Ak zapaľujete sviečku, nehasnite, kým sa horná vrstva vosku úplne neroztaví. Môže to trvať niekoľko hodín. Ak nie ste pripravení čakať toľko času, je lepšie zapáliť sviečku vôbec.

Prečo je to potrebné?

Ak nedovolíte, aby sa vosk úplne roztavil, vytvorí sa otvor alebo celý kráter. Knot padne nižšie a nižšie, akoby v strede sviečky bol tunel. Takto to vyzerá.

Na konci bude otvor taký hlboký, že nebudete môcť znova zapáliť sviečku. Dostať sa do knôtu bude príliš ťažké. A čo je dôležitejšie, všetok tento netaviaci sa vosk na stenách sviečky predstavuje niekoľko hodín príjemnej vône a svetla z plameňa sviečky, za ktorý ste zaplatili, ale nebudete ho môcť používať.

Áno, vyžaduje si to trpezlivosť. Ale ak zakaždým, keď zapálite sviečku, necháte vosk úplne roztaviť, potom povrch sviečky zostane plochý a steny svietnika budú čisté. A budú takto stále, až kým sa sviečka naozaj nevyužije.

A znova oceniť rozdiel

3. Kúpte sviečky s viacerými knôtmi

Je dosť ťažké nájsť čas na roztavenie sviečky, ako je opísané v predchádzajúcom odseku.

Čo robiť

Získajte sviečku s dvoma alebo tromi knôtmi. Čím viac plameňa, tým viac tepla a rýchlejšie sa topí sviečka.

Venujte pozornosť jednej skutočnosti. Je potrebné vyhnúť sa veľmi širokým sviečkam s jedným knôtom. Teplo z jedného knôtu zjavne nestačí na úplné roztavenie celej sviečky.

Ako vyčistiť sviečku

Ak sú sviečky veľké a plánujete ich znova a znova používať, odporúča sa, aby bol ich povrch očistený od usadenín uhlíka vatovou tkaninou namočenou v rastlinnom oleji. Mimochodom, na povrchu sviečky počas horenia by v žiadnom prípade nemali byť žiadne cudzie predmety, ako sú napríklad kúsky zápalky.

Vosk by sa mal rovnomerne roztopiť

Buďte trpezliví a nezhaste silnú sviečku skôr, ako sa vrchná vrstva vosku úplne roztaví. Inak sa vytvorí takzvaný kráter, na ktorého dne bude knôt a nebude možné ho nabudúce spustiť. Preto nechajte sviečku topiť sa okolo okrajov: tak jej povrch zostane plochý a steny svietnika sa vyčistia.

Sviečky nevyfúkajte

S výnimkou sviečok na narodeninovom torte sa neodporúča vyfukovať ich, aby sa zabránilo nepríjemnému zápachu z tlejúceho knôtu. Je lepšie uhasiť plameň zakrytím sviečky malým vekom alebo použiť špeciálny hasiaci prístroj.

Vydavateľstvo Hirst Shkulev

Moskva, ul. Shabolovka, dom 31b, 6. vchod (vchod z Horse Lane)

Pin
Send
Share
Send
Send