Užitočné tipy

Dehydratácia počas otravy u detí a dospelých

Pin
Send
Share
Send
Send


S.O.S. To je otrava!

Akonáhle pôvodca infekcie alebo jej toxíny vstúpia do tela, pripravte sa, po 2 - 24 hodinách sa to bude cítiť. A tieto „volacie značky“ vo forme neznesiteľnej nevoľnosti, opakovaného vracania a pretrvávajúcej hnačky je ťažké zamieňať s ničím iným.

"Moja sestra je otrávená, pokúsila sa dať svoj liek na pitie, hovorí, že je lepšie to urobiť až druhý deň." Aj keď má iba zvracanie, hnačku, pájam ju s vodou a čakáme na ďalšie príznaky otravy jedlom. Má pravdu? Inna, Moskva

Z lekárskeho hľadiska už na začatie liečby otravy jedlom stačí nauzea, zvracanie a hnačka. Inak očakávate ďalšie príznaky, riskujete dehydratáciu zárobkov, ktorá nevyhnutne vyplýva z neúčinnej liečby otravy jedlom. Napríklad, ak spájate pacienta s čistou vodou!

Budíky narušujúce rovnováhu voda-soľ v tele

V niektorých situáciách sa dehydratácia môže rozvíjať rýchlo. Preto je dôležité včas pochopiť, že vaše telo stratilo veľa tekutín a vyžaduje ďalšiu pozornosť. Hlavné príznaky dehydratácie sú:

- smäd
- sucho v ústach
- búšenie srdca,
- malé množstvo moču.

Čo sa stane s dehydratáciou?

Odsoľovanie tela. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas hnačky u dospelých spolu so závažnou stratou vody stráca osoba značné množstvo životne dôležitých solí, najmä draslíka a sodíka, ktoré sú v tele prítomné vo forme elektrolytov. Jednou z hlavných funkcií, za ktorú sú zodpovedné, je udržiavanie osmotického tlaku v bunkách tela a dodávanie vody z vnútrobunkového priestoru do krvi. Akonáhle hladina týchto látok v ľudskom tele klesne, voda prestane cirkulovať v krvi v dostatočnom množstve a narušuje sa rovnováha medzibunkových tekutín. V dôsledku toho sa krv stáva silnejšou, sotva sa pohybuje cez cievy, čo vedie k silnému zaťaženiu srdca a znižovaniu krvného tlaku, existuje riziko krvných zrazenín.

V dôsledku zlej cirkulácie trpí aj centrálny nervový systém. Jeho bunky a tkanivá prestávajú byť primerane zásobované živinami a kyslíkom, čo interne vedie k dehydratácii mozgu a navonok sa prejavuje kŕčmi, halucináciami a inhibovaným stavom.

Dehydratácia tiež ovplyvňuje prácu tak silných „liečebných zariadení“ celého tela, ako sú obličky. Čerpanie zahustenej krvi je vystavené ďalšiemu zaťaženiu, ktoré predstavuje riziko rozvoja trombózy a blokády obličkových žíl a zvyšuje sa koncentrácia kyseliny močovej, kreatinínu a močoviny v krvi.

Prečo sa pitná voda nedokáže vysporiadať s dehydratáciou?

Ako je uvedené vyššie, pri hnačkách naše telo stráca nielen vodu, ale aj obrovské množstvo elektrolytov potrebných pre organizmus (draslík, sodík atď.), Ktoré majú schopnosť viazať a zadržiavať vodu. Preto, keď telo stratí a nenaplní elektrolyty, je narušená rovnováha vody a solí v tele a dôjde k dehydratácii. Pri odbere vody z vodovodu alebo prevarenej vody sa bude dehydratácia naďalej vyvíjať, pretože rovnováhu vody a solí v tele môže obnoviť iba roztok obsahujúci vyvážené množstvo elektrolytov a glukózy. Jednoduchá voda takéto vlastnosti nemá.

Ako eliminovať dehydratáciu?

Čo teda ochráni ľudské telo pred dehydratáciou, ak nie vodou? Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na základe štúdií odporúča používať roztok s určitým množstvom solí a glukózy. Jeho soľou nasýtená kompozícia naplní bunky a tkanivá tela živou vlhkosťou. Nanešťastie je takmer nemožné dôkladne zmerať počet životne dôležitých prvkov a pripraviť požadovanú kompozíciu doma.

Príčiny dehydratácie počas otravy

Dospelí je známe, že je to približne 80% vody. V tomto prípade môže denný prietok tekutiny v tele dosiahnuť tri litre.

Pre úplné fungovanie všetkých systémov karosérie musia byť tieto náklady úplne kompenzované spotrebou dostatočného množstva tekutiny. V prípade otravy osoba drasticky stráca vodu, ktorá sa bez prijatia vhodných opatrení môže zmeniť na dehydratáciu pacienta. Príčiny problému s otravou môžu byť:

 • hnačka a zvracanie, ktoré sú ochrannou reakciou organizmu, ktorý sa snaží samostatne odstrániť škodlivé baktérie a infekcie z tráviaceho traktu,
 • zvýšená teplota tela, stimulácia aktívneho potenia a spôsobenie prehriatia tela.

preklad prvá pomoc pri dehydratácii Malo by zahŕňať nielen doplnenie telesných tekutín, ale aj odstránenie príčin jeho straty.

Ako sa vysporiadať s dehydratáciou v prípade otravy?

V prípade hnačky a vracania nečakajte, až sa objavia prvé príznaky dehydratácie. Je oveľa ľahšie tomu zabrániť aktívnym doplňovaním tekutiny v tele. Preto je ideálna obyčajná čistá pitná voda. Aby sa nespôsobilo zvracanie, mala by sa v určitých časových intervaloch konzumovať voda v malých dúškoch. Na odporúčanie lekára môžete piť aj špeciálne roztoky s vysokým obsahom elektrolytov.

Ak už hlavné príznaky otravy zmizli, môžete začať pripravovať budúcu šetrnú stravu. Výživové menu pre deti by mal vyberať iba lekár. Nemali by ste riskovať a kŕmiť dieťa rôznymi dobrotami, aj keď sa vás na to pýta.

Okrem toho by ste sa mali vyhnúť užívaniu liekov, ktoré pomáhajú odstraňovať tekutinu z tela. Preto je možné piť antiemetiká a lieky na hnačku iba so súhlasom lekára. Aby sa telo po otrave úplne zotavilo, je dôležité viac odpočívať a vyhnúť sa zbytočnej fyzickej námahe.

Prečo to prichádza?

Otrava tela je sprevádzaná symptómami, ktoré sú spojené s odstraňovaním tekutín z tela. Toto je častá hnačka a zvracanie, ako aj horúčka, ktorá tiež ovplyvňuje rovnováhu vody a elektrolytov. Ak sa navyše objaví potenie, tieto javy tiež vyvolávajú stratu veľkého množstva vlhkosti z tkanív.

Aké je riziko dehydratácie?

Kvapalné médium je nevyhnutné pre priebeh najdôležitejších procesov v tele. Jeho nedostatok sa prejavuje okamžite na všetkých funkciách, a preto človek takmer okamžite pociťuje príznaky dehydratácie. To zahŕňa sucho v ústach, slabosť, smäd, znížený tlak, vrátane kritických hladín, horúčka, rýchle dýchanie, zriedkavé močenie alebo dokonca jeho dlhodobá neprítomnosť. Ak po otrave neurobíte opatrenia a dehydratáciu a tento proces sa začne rozvíjať, následky pre organizmus môžu byť dosť vážne. Niektoré z nich zahŕňajú:

 • Kritická horúčka.
 • Hypotenzia alebo zníženie krvného tlaku.
 • Poruchy močového systému, najmä obličiek. V závažných prípadoch je ich zlyhanie možné.
 • Kŕče, ktoré spôsobujú nielen nepohodlie, ale tiež ovplyvňujú fungovanie vnútorných orgánov, ktoré sú zložené zo svalových vlákien.
 • Zvýšené riziko trombózy, ktorej vznik závisí okrem iného od viskozity krvi.
 • Mozgový edém.

Na pozadí dehydratácie sa vyskytujú ďalšie negatívne dôsledky, preto je dôležité tento proces prerušiť prijatím vhodných opatrení.

Ako tomu zabrániť?

Aby sa predišlo dehydratácii tela po otrave, je potrebné začať čo najskôr prijímať opatrenia na obnovenie rovnováhy voda-elektrolyt. To sa musí urobiť, ak sa pozoruje ťažká hnačka, k defekácii dochádza viac ako 8 - 10 krát za deň, k zvracaniu dochádza viac ako 5 - 7 krát. Ako opatrenia na predchádzanie účinkom dehydratácie môžeme rozlíšiť:

 • Príjem tekutín. Chybou je vypiť veľké množstvo vody ihneď po zvracaní, pretože to môže spôsobiť opakované útoky a zhoršiť situáciu. Je správne piť trochu vody, robiť to v malých dúškoch a občas.
 • Pri relatívnej normalizácii štátu jedzte iba tekuté jedlá. Najčastejšie po otrave sa odporúča strava, ktorá môže obsahovať ryžový vývar, nízkotučný vývar vrátane zeleniny.
 • Neužívajte lieky, ktoré majú diuretický účinok. Je tiež potrebné obmedziť nápoje, ktoré majú podobnú vlastnosť, napríklad zelený čaj, šípkový vývar.
 • Nepatria sem nápoje obsahujúce farbivá, umelé prísady. Ak sa odoberá minerálna voda, potom by mala byť bez plynu. Najlepšie je jednoduché čistenie vody, v extrémnych prípadoch prevarenie.
 • Prijímanie liekov, ktorých cieľom je normalizácia metabolizmu vody a elektrolytov. Môže to byť Rehydron alebo iné analógy. Kompozícia obsahuje draslík, sodík, chlór a pomocné zlúčeniny, vrátane glukózy, prospešných baktérií. Tieto zlúčeniny v komplexe môžu normalizovať distribúciu tekutín v tele a prispievať k obnove črevnej mikroflóry.

Okrem toho, že počas otravy je potrebné zabrániť dehydratácii, je potrebné včas a správne odstrániť následky patologického procesu, zbaviť sa intoxikácie a obnoviť tráviaci trakt. Nie vždy je to možné urobiť sami, pretože musíte presne pochopiť, čo presne vyvolalo takúto reakciu tela. Ak ide o baktérie, musíte si vybrať antibiotikum, aby ste mohli vírusové infekcie, ktoré môžu tiež spôsobiť hnačku a zvracanie, absolvovať antivírusové lieky. V prípade otravy chemicky účinnými látkami sa musia prijať osobitné opatrenia na odstránenie intoxikácie, odstránenie škodlivých látok z tela.

Pin
Send
Share
Send
Send