Užitočné tipy

Ako používať Audacity

Pin
Send
Share
Send
Send


Stáva sa, že keď nahrávate zvuk, ktorý nie je v štúdiu, na nahrávke sa objavia cudzie zvuky, ktoré vám znížia sluch. Hluk je prirodzený jav. Je prítomná všade a vo všetkom - voda z vodovodného kohútika v kuchyni mumlá, na ulici šuchotajú autá. Sprevádza šum a akékoľvek zvukové nahrávky, či už ide o záznam v záznamníku alebo o hudobnú kompozíciu na disku. Tieto zvuky však môžete odstrániť pomocou ľubovoľného zvukového editora. Ukážeme vám, ako to urobiť s Audacity.

Audacity je zvukový editor, ktorý má pomerne silný nástroj na odstránenie hluku. Tento program vám umožňuje nahrávať zvuk z mikrofónu, line-in alebo iných zdrojov, ako aj okamžite upravovať záznam: orezanie, pridanie informácií, odstránenie šumu, pridanie efektov a oveľa viac.

Pozrime sa na nástroj na odstránenie hluku v Audacity.

Tlačidlo „Noise Removal“

Používatelia majú často problémy kvôli tomu, že v editore nemôžu nájsť tlačidlo na odstránenie hluku. V Audacity takéto tlačidlo neexistuje. Ak chcete prejsť do okna pre prácu s hlukom, musíte v časti Efekty nájsť položku „Redukcia šumu“ (alebo „Redukcia šumu“ v anglickej verzii).

S Audacity môžete nielen znižovať a odstraňovať šum, ale oveľa viac. Jedná sa o jednoduchý editor s množstvom funkcií, pomocou ktorých môže skúsený používateľ premeniť domáce nahrávky na vysoko kvalitný štúdiový zvuk.

Ďakujem autorovi, zdieľajte článok o sociálnych sieťach.

Ako extrahovať zvuk z videa do samostatného zvukového súboru

Existuje veľa spôsobov. Aby som nepreplnil miesto sekundárnymi údajmi, stručne vám poviem iba o troch. Vyberte si vhodné pre seba.

 1. Prostredníctvom bezplatného softvéru Freemake Video Converter
 2. Použitie plateného programu Total Video Converter
 3. Pomocou editora videa. A mali by ste to mať. Najmä ak sa celá vaša spoločnosť alebo jej časť nachádza na internete. Najmä ak pravidelne na svoje stránky natáčate a nahrávate videá. Samozrejme, ak chcete nahrať dobré video, aby ho veľa ľudí pozeralo.

Prvé dva body by sa nemali podrobne vysvetľovať. Tam je všetko úplne jednoduché, ale ak existujú nejaké problémy, píšte, vysvetlím to.

Podrobnejšie sa budem venovať editoru videa. V tom zmysle, ako extrahovať zvuk z videa pomocou jeho pomoci. Existuje tiež veľa editorov videa. Používam jeden z najpopulárnejších - Sony Vegas.

Skopírujte nasnímané video zo smartfónu do počítača.

Prostredníctvom ponuky Súbor - Otvoriť otvorte videosúbor.

Teraz kliknite na tlačidlo Vypočítať ako.

a vyberte formát uloženého súboru mp3. Kliknite na Vlastné ...

a vyberte možnosti uloženia. Odporúčam zvoliť Mono, bitrate 128 kbps a frekvenciu 44 100 Hz.

Vyberte priečinok na ukladanie a požadovaný názov uloženého súboru mp3.

Celú zvukovú stopu sme uložili osobitne a teraz začneme normalizovať zvuk, Všetko podpíšem krok za krokom.

Krok 1. Počiatočné použitie doplnku Hard Limiter

Na zaznamenanom zvuku môžu byť hlasitosti. Ak nie sú znížené, potom sú veľmi nepríjemné alebo môžu dokonca omráčiť. Môže to byť kašeľ, náhle hlasné kreslo, signál v blízkosti prechádzajúceho automobilu atď. Z tohto dôvodu:

Ľavým tlačidlom myši klikneme na oblasť kontroly vlastností stopy a vyberieme tak celú stopu

Potom prejdeme do ponuky Effects-Hard Limiter ... a nastavíme tieto parametre

Kliknite na tlačidlo OK. Hotovo.

Krok 2. Normalizácia zvuku

Nahrávanie z mikrofónov, smartfónov a hlasových záznamníkov je zvyčajne tiché, takže ich môžete usporiadať priamo tu vo forme videa na YouTube. Preto musíme zvýšiť hlasitosť zvuku. Je však vhodné to urobiť tak, aby zvuk stúpal, ale nepresahoval daný limit. Na tento účel sa používa doplnok Normalizácia signálu. Zvyšuje hlasitosť, ale tak, aby bola nastavená maximálna amplitúda. Ak to chcete urobiť, prejdite do ponuky Efekty-Normalizácia signálu ... Dajte do okna -3,0 db.

Kliknite na tlačidlo OK. Pozeráme sa na výsledok.

Krok 3. Spracovanie zvukového súboru pomocou doplnku Compressor ...

pokračovať použite Audacity pre normalizácia zvuku a v tomto kroku zvládneme doplnok Compressor ... upozorňujem na skutočnosť, že musíte postupne spracovávať trasu v tomto poradí krok za krokom, bez toho, aby ste sa zmätili a neskákali. Prečo potrebujeme kompresor ...? Priemer kompresora znižuje rozdiel medzi najtichšou a najhlasnejšou časťou. Stáva sa, že človek hovorí do mikrofónu hlasnejšie alebo tichšie, a pri príliš veľkom rozdiele je počúvanie takejto nahrávky nepríjemné. Po spracovaní kompresorom sa hlasitosť hlasu vyrovná bez skokov.

Takže ideme na Effects-Compressor ... Nastavili sme rovnaké parametre

a kliknite na tlačidlo OK. S výsledkom sme spokojní.

Krok 4. Dokončenie pomocou Hard Limiter ...

Bez ohľadu na to, ako dobre je zvuk spracovávaný kompresorom, jeho algoritmus má aj nevýhody a za určitých podmienok opäť vyberie vrcholy. Aby ste tomu zabránili, spracujte skladbu znova pomocou doplnku Hard Limiter ..., jednoducho nastavte úroveň nie -10, ako prvýkrát, ale -2,0 db.

To je všetko. Vo väčšine prípadov tieto 4 kroky stačia. Teraz zvážime zložitejšie prípady, konkrétne:

 1. ak predchádzajúce doplnky - Normalizácia signálu ... a Kompresor ... - nevyhovovali normalizácii hlasitosti po celej dĺžke zvukovej stopy
 2. a ak nahrávanie bolo na vysokej úrovni hluku v pozadí, chladnička pracovala v blízkosti, ventilátor bol hlučný, nejaký bzučiak a podobne.

Manuálne vyrovnanie hlasitosti jednotlivých častí zvukovej stopy

Na tento účel používame jednoduchý doplnok na zosilnenie signálu. Funguje to ako ovládač hlasitosti. V tejto fáze je jeho použitie opodstatnené, pretože zvuk už bol poháňaný Normalizáciou signálu ... a kompresora ... a vo všeobecnosti je schéma zarovnaná bez skokov. Ako vidíte, globálne sa líši vo veľkých oblastiach. Predchádzajúce doplnky nie sú s týmto „rozložením“ vždy úspešné, a preto ho teraz opravíme rukami. Poznamenávam, že táto situácia je zriedkavá.

Vyberieme teda tú časť zvukovej stopy, kde je úroveň signálu zreteľne nižšia. Prejdeme do ponuky Effects-Amplification ... a vyberieme úroveň zisku, aby sme dosiahli vyrovnanie fragmentov zvukových stôp v hlasitosti. Pozrite sa na to, ako sa to deje.

Ako odstrániť šum zo záznamu

Upozorňujeme, že teraz vysvetlím, ako sa vysporiadať so súvislým hlukom pozadia. Ak niekto pri priamom nahrávaní náhle zakašlal, kýchol, niečo spadlo - nejde o hluk v pozadí a ak existuje snaha ho odstrániť, musíte to urobiť iným spôsobom. A teraz odstránime šum pozadia. Aby ste odstránili šum zo zvuku, musíte nájsť zvukovú stopu, vyberte ju a pozorne počúvajte. Je žiaduce, aby obsahoval iba hladký hluk v pozadí, bez kliknutí a iných „vypadávajúcich“ alebo pútavých kúskov. Čím lepšie vyberieme taký fragment, tým lepšie sa program vyrovná s vymazaním celej zvukovej stopy.

Ak to chcete urobiť, vizuálne vyberte graf s nulovou alebo takou amplitúdou na diagrame a vyberte ho pomocou myši. Klikneme na tlačidlo Prehrať na paneli s tlačidlami Audacity a pozorne ich vypočujeme. Ak sú na pozadí šumy ďalšie jednotlivé zvuky, potom sa pokúsime nájsť a vybrať fragment bez nich.

Keď nájdete najlepší fragment, vyberte ho. Prejdite do ponuky Effects-Noise-Create-noise model.

Potom vyberte celú skladbu. Prejdite na ponuku Odstránenie efektov. Tieto parametre opúšťame

Jediným parametrom, s ktorým môžete experimentovať, je redukcia šumu. Úplne prvé pole. Odporúčam vám zostať v rozmedzí 12 - 24 db. Ak to urobíte pod 12, hluk môže byť veľmi mierne znížený. Ak to urobíte nad 24, môže sa v ostatných oblastiach so zvukom objaviť skreslenie.
Pozrite si video, kde to všetko robím:


To je všetko. Zvuková stopa je normalizovaná, zostáva ju uložiť ako súbor.

Uloženie spracovaných skladieb Audacity do samostatného zvukového súboru

To sa deje prostredníctvom ponuky File-Export ... Upozorňujem na skutočnosť, že prostredníctvom ponuky File-Save Project ... uložíte zvukovú nahrávku vo formáte Audacity a nič viac. Ak chcete ukladať vo formáte mp3 alebo wav, musíte použiť export ... Ďalej je všetko jednoduché. Vyberte požadovaný typ súboru. V prípade potreby kliknite na Možnosti ... a nastavte potrebné parametre. Napríklad, ak exportujete do formátu mp3, môžete si vybrať kvalitu zvuku prostredníctvom ponuky Nastavenia. Odporúčam, aby nebol nižší ako 80 kbit / sa vyšší ako 128 kbit / s. Toto je samozrejme pre hlas. Ak ste písali hudbu a potrebujete maximálnu kvalitu zvuku, môžete dokonca dať rýchlosť 320 kbps. Majte na pamäti, že čím vyšší je dátový tok (to je kvalita zvuku), tým väčší bude výsledný súbor.

Takže z tohto príspevku ste sa naučili, ako používať Audacity z hľadiska normalizácie zvuku.

Aktualizované v decembri 2018 - Tento článok bol napísaný v roku 2014. Za posledných 5 rokov, do konca roku 2018, sa nazhromaždili skúsenosti, jemnosti a techniky, ktoré odhalili:

 1. zjednodušiť postup
 2. skrátiť čas spracovania a
 3. významne zlepšiť kvalitu výsledného zvuku

Ako odstrániť hluk v pozadí v Audacity

Výhodou Audacity je, že ide o bezplatnú aplikáciu, a preto je pre používateľov prístupnejšia. Audacity používa podobné nástroje a techniky, aké sa používajú v programe Sound Forge. Na potlačenie opakovaného hluku na pozadí sa používa modul vyvinutý jedným z tvorcov softvéru, Dominikom Mazzonim. Nástroj tiež analyzuje malý fragment so šumom a odstráni ho z celej nahrávky. Ak chcete použiť efekt, kliknite na položku Efekty - Odstránenie hluku.Potom kliknite na položku Vytvoriť model hluku. Aplikácia teda analyzuje frekvencie, ktoré je potrebné odstrániť. Potom musíte vybrať celý zvukový súbor a reštartovať nástroj. Okno, ktoré sa otvorí, ponúka množstvo parametrov, ktoré je možné zmeniť, aby sa dosiahol lepší účinok. Redukcia šumu, citlivosť a frekvencia vyhladzovania. Môžete tiež upraviť čas útoku. Toto nastavenie vytvára odozvu prístroja na hluk.

Nie vždy je možné nájsť tú časť zvukového záznamu, kde je na analýzu čistý šum. Tento spôsob odstraňovania hluku niekedy zlyhá. Existuje však alternatívna metóda riešenia rušenia, aj keď zložitejšia. Jednoducho urobte ďalšiu nahrávku za rovnakých podmienok a za prítomnosti rovnakého pozadia. Potom môže byť hluk z nového záznamu odstránený. Táto metóda je však nedokonalá, pretože vytvorenie rovnakých podmienok na nahrávanie sa často nezíska.

Ako odstrániť vŕzganie v Audacity

Na vytvorenie vysokokvalitnej digitalizácie alebo odstránenie defektov v zvukových súboroch potrebujete na dosiahnutie požadovaného účinku nie jeden nástroj, ale všetky naraz. Audacity vám umožňuje odstrániť syčanie na pozadí, ako aj pískanie. Niektoré zvukové nahrávky obsahujú frekvencie s nepríjemným pískaním, ktoré je spôsobené silným rušením zariadenia. Ak chcete zvuk opraviť, odstráňte frekvencie bez zbytočného rušenia.

Najprv musíte analyzovať celú zvukovú stopu. Frekvenčná analýza sa nastavuje pomocou nástroja na analýzu - zostavenie spektra.V tomto grafe vidíte frekvenčný šum. Zdá sa, že sa vybúri z celého spektra grafu. Zistite frekvenciu šumu. Ak nad ňou prejdete, program zobrazí presnú hodnotu, ktorá bude potrebná v budúcnosti. Preto si pamätajte. Potom, čo potrebujete vybrať celú zvukovú stopu a kliknite na Effects - Nyquist Request.Otvorí sa okno, do ktorého musíte zadať nasledujúce:

 • (vektor (notch2 (aref s 0) 6230 50) (notch2 (aref s 1) 6230 50)) pre niekoľko zvukových stôp,
 • (notch2 s 6230 50) pre jednu stopu.

Frekvencia rušenia, ktorú treba pamätať, je 6230. 50 je hodnota, ktorú je potrebné zmeniť, aby sa dosiahol lepší výsledok. V niektorých prípadoch môže príliš vysoké nastavenie tohto parametra nepriaznivo ovplyvniť kvalitu originálu. Ak chcete skontrolovať, či bol hluk úplne odstránený, môžete znova vytvoriť graf spektra. Alebo zmena zvuku je úplne počuteľná.


Ako odstrániť pauzy šumu v

Sound Forge Pro ponúka používateľom dva spôsoby odstránenia šumu naraz. Prvým z nich je Noise Gate. Mnoho starých filmov je dosť hlučných. Niektorí v žiadnom zhone neodstránia hluk a považujú ho za symbol hudby minulých rokov. Tento program vám však umožňuje odstrániť syčanie a urobiť ho tak, aby sa hlavný záznam nezmenil. Môžete si vychutnať starú hudbu bez nepríjemného ostrého hluku. Nástroj Noise Gate používa filter, ktorý nastavuje prahy šumu a odstraňuje nepotrebné zvuky, ak sa zhodujú s touto hodnotou.

Ak chcete odstrániť šum, musíte súbor otvoriť a nájsť miesto, kde je syčivý sykot. Kliknite na položku Efekty a šumová brána. Otvorí sa okno s parametrami a nastaveniami. Výsledok ich zmeny je možné vždy počúvať. Túto príležitosť majú aj ďalšie nástroje programu, takže práca so zvukom Forge Pro sa stáva vizuálnejšou a pohodlnejšou.Ako odstrániť šum v pozadí v aplikácii Sound Forge Pro

Program má aj ďalší nástroj - redukciu šumu. Nájdete ho na karte Nástroje. Ak program odstraňuje zbytočné syčanie, potom je pôvodný zvuk skreslený, vznikajú tzv. Artefakty - defekty zvukovej stopy. Je to kvôli odstráneniu frekvencií so šumom, čo vedie k skresleniu. Nahrávanie vydáva chladný kovový zvuk.

Riešenie problému závisí od typu šumu. Na jeho analýzu sa v skutočnosti používajú matematické metódy, takže náhodný hluk a zvuky navyše sa nedajú tak ľahko odstrániť. Ak je však hluk cyklický, napríklad v dôsledku elektromagnetických vĺn, je možné ho odstrániť. Metóda redukcie šumu sa používa iba vtedy, ak je charakter hluku cyklický. Prístroj zaznamenáva šum v najčistejšej podobe a potom ho odstráni z celej stopy. Určenie potreby nie je vôbec veľký fragment.

Funkcia redukcie šumu umožňuje zachytávať šum manuálne alebo automaticky. Pri manuálnom snímaní vám program poskytne obrázok s kontrolnými bodmi. Tieto body určujú povahu potlačenia. Kontrolné body nad grafom sa uložia a dolné sa potlačí. Umiestnenie ovládacích bodov môžete upraviť tak, aby bolo odstránenie šumu presnejšie. Alebo môžete zmeniť plán tak, aby sa pri rušení neodstránili potrebné informácie.Nástroj na redukciu šumu ponúka štyri zvukové algoritmy pri zvukových nahrávkach. Sú umiestnené v rozbaľovacej ponuke položky Zmenšenie a nazývajú sa režim 0, režim 1, režim 2 a režim 3.V počiatočných nastaveniach je zvyčajne nainštalovaný režim 2. Je to štandardná možnosť a vo väčšine prípadov pomáha pri odstraňovaní hluku. Je však lepšie skontrolovať všetky algoritmy. Všetky zvukové nahrávky majú odlišnú povahu, preto môže byť vhodný iný algoritmus. Výber závisí od kvality výsledku.

 • Pri použití režimu 0 často dochádza k skresleniu zvuku a objavujú sa artefakty. Preto poskytuje najlepší výsledok iba pri hluku a hluku s nízkou amplitúdou,
 • Režim 1 znižuje možnosť artefaktov. Jeho pôsobenie je podobné predchádzajúcemu algoritmu. Absencia skreslenia je spojená s menším dopadom na záznam. Táto možnosť dobre odstraňuje svetelný šum.
 • Režim 3 prakticky nevedie k výskytu defektov a skreslení zvukovej stopy, pretože algoritmus sa starostlivo týka pôvodného záznamu.

Ako odstrániť kliknutia v aplikácii Sound Forge ProRozdiel medzi obnovením zvuku a inými metódami odstraňovania hluku je potlačenie kliknutí. Nástroj má parametre na odstránenie šumu v pozadí, je možné upraviť prahové hodnoty. Suma na odstránenie pomáha odstrániť kliknutia. Jeho polohu je možné upraviť tak, aby sa dosiahol výsledok najvyššej kvality, zvyčajne je však v štandardnej polohe. Posuvník neposúvajte príliš doprava, pretože program môže odstrániť nielen kliknutia, ale aj hlavnú časť zvukovej nahrávky. Najčastejšie, spolu s kliknutiami, ak je hodnota Počet odstránení kliknutí nesprávna, zvuky bubnov sa odstránia.

Aby ste zabránili výskytu nepríjemného hluku, hluku, tresky a kliknutiam, mali by ste používať kvalitné vybavenie, zvuk nahrávať za vhodných podmienok. Ak však nie je možné nahrávať zvuk v štúdiu alebo ak chcete digitalizovať analógové nahrávky, môžete použiť korekciu pomocou programov. Nemali by ste očakávať zázraky, ale často to znamená, že zvuk bude čistejšie. Ak chcete uložiť staré zvukové súbory, musíte experimentovať s nastaveniami, aby ste dosiahli lepší zvuk.

Pin
Send
Share
Send
Send