Užitočné tipy

Medicína 2

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 13 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Hypotermia je život ohrozujúci stav, ktorý sa vyskytuje, keď telo stráca viac tepla, ako produkuje, čo spôsobuje, že telesná teplota klesne pod 35 ° C. Najbežnejšou príčinou podchladenia je vystavenie sa studenému vzduchu a vode, preto nepripravení turisti a plavci často podchladia. Prečítajte si tento článok a naučíte sa, ako sa chrániť pred podchladením a spoznať jej prvé príznaky.

Ako sa vyhnúť podchladeniu: užitočné tipy

Riziko podchladenia sa zvyšuje nielen pri silných mrazoch: môžete ochorieť chladným vetrom alebo dlhým pobytom na ulici. Takže buďte opatrní.

Ako ste predpokladali, k podchladeniu dochádza z dôvodu dlhodobého vystavenia chladu a môže sa líšiť. V najmiernejšej fáze telesná teplota klesne na 33 - 35 stupňov a pri ďalšom vystavení chladu sa objavia poklesy tlaku, zimnica, dokonca môžete stratiť vedomie. Najnebezpečnejšou vecou je ísť hladovať, vo vlhkom oblečení, so silnou únavou alebo po požití alkoholu. Ak sa chcete vyhnúť podchladeniu, skúste celú zimu nasledovať tipy uvedené nižšie.

„Je potrebné pamätať na to, že je možné prechladnúť a ochorieť nielen v dôsledku silných mrazov. Veľkú úlohu zohrávajú také faktory, ako je vlhkosť vzduchu, prítomnosť vetra, čas strávený vonku, fyzická aktivita, všeobecné zdravie. Pamätajte, že najvyššie riziko podchladenia u malých detí, starších ľudí a ľudí s rôznymi chronickými chorobami, “hovorí lekár Michail Lebedev.

Pri silných mrazoch je lepšie sa obliecť ako „kapusta“, vo viacerých vrstvách, zatiaľ čo medzi vrstvami odevu sú vrstvy vzduchu, ktoré zadržujú teplo. Zároveň by mal byť odev dostatočne voľný, aby sa zabezpečil normálny krvný obeh. Je veľmi žiaduce, aby bol vonkajší odev nepremokavý.

Nenoste šperky zo zlata, striebra a iných kovov pri extrémnom chlade. Každý kov veľmi rýchlo ochladzuje a môže dokonca „zmrznúť“ na pokožku. Všeobecne platí, že v chlade by sa malo zabrániť akémukoľvek priamemu kontaktu pokožky s kovom.

Alkohol v mrazivom počasí nemožno brať kategoricky. Aj malé množstvo alkoholu, ktoré rozširuje periférne krvné cievy, spôsobuje výraznú stratu tepla a vytvára iba ilúziu otepľovania. Okrem toho aj mierna alkoholová intoxikácia mení pocit reality a často neumožňuje vyhodnotiť prvé príznaky podchladenia a dokonca omrzliny.

V zime chce telo kvôli chladu spať oveľa viac ako v lete. Ak spíte vždy menej ako odporúčaných 7-9 hodín, skúste v tomto ročnom období odpočinúť svojmu telu - to je nielen potrebné pre zdravie a pohodu, ale tiež to pomáha prežiť prechladnutie.

Nehladujte a nejedzte zdravé potraviny.

Keď je vonku zima, vždy sa chcete vyšplhať pod prikrývky a jesť niečo chutné a hrozne škodlivé. V zime vaše telo skutočne potrebuje zdravé jedlo, aj keď je to len niekoľko porcií ovocia a zeleniny denne. Sladké je možné nahradiť zdravým ovocím: jesť banány, mandarínky alebo sušené ovocie.

Mlieko a mliečne výrobky - syr, jogurt, tvaroh - sú bohaté na bielkoviny, vitamíny A a B12, ako aj na vápnik. Ak nie ste fanúšikom surovej zeleniny, skúste z nich pripraviť polievku - to je najlepšie jedlo v zime.

Najjednoduchšie pravidlo: v zime musíte byť v teple. K tomu pridajte do jedálnička aspoň jedno teplé jedlo alebo pitie denne a nezabudnite jesť pravidelne, aby ste nestratili energiu. Keď idete von, oblečte si niekoľko tenkých vrstiev oblečenia - to je lepšie zo studenej než jedna hustá vrstva. Posedenie na mieste nie je také užitočné, preto sa v zime snažte čo najviac pohybovať doma aj na ulici.

„V zime veľa ľudí: zakryť spodnú časť tváre šatkou v nádeji, že ochráni pokožku tváre pred mrazom a vetrom a hrdlo pred chladom. Po dýchaní sa šatka rýchlo zvlhčí a dosiahne sa opačný účinok. V zime musí byť všetko odevy vrátane šatiek, palčiakov, rukavíc, ponožiek, klobúkov suché. Ak chodíte so svojím dieťaťom v mrazivom počasí, skúste pravidelne (každých 20 - 30 minút) ísť do teplej miestnosti, aby sa udržiavala v teple, “hovorí lekárka Anastasia Krivchenková.

Pri výbere obuvi je lepšie uprednostniť modely so silnou podrážkou, potiahnutou kožušinou - pomôže lepšie udržať teplo. A čo je najdôležitejšie, obuv by mala byť vždy suchá a nie stiesnená.

Fajčiari v mrazivom počasí v doslovnom slova zmysle nie sú dobrí - fajčenie výrazne spomaľuje krvný obeh krvi v periférnych cievach, čo zvyšuje riziko podchladenia.

V nádeji, že budú chrániť ich pokožku pred negatívnymi účinkami nízkych teplôt, mnohí v zhone aplikujú zvlhčovač tesne pred opustením domu. Musíte si však uvedomiť, že pre každú ročnú sezónu potrebujete svoje vlastné výrobky na starostlivosť o pleť. V zime existujú špeciálne výrobky, ktoré zvláčňujú, chránia a vyživujú pokožku v chladnom počasí.

Teplé šaty na beh

V zimnom období je hlavnou vecou správne obliecť sa a platí tu rovnaké pravidlo: šaty vo vrstvách. Uprednostňujte napríklad špeciálne veci, ktoré sú určené na beh, napríklad na špeciálne tričko alebo top s prvou vrstvou, pretože na rozdiel od bavlnených nedrží pot, čo znamená, že nezostanú vlhké. Nezabudnite na teplé topánky, sako, rukavice a klobúk, ktoré by nemali byť príliš ťažké - nadváha oblečenia výrazne ovplyvňuje beh.

Vykonajte cvičenie a ťažné zariadenie

Zahrievanie a záves sú dôležité v každom ročnom období, ale v zime potrebuje telo na zahriatie viac času. Začnite jogging ľahkým behom alebo dokonca chôdzou - stále máte dostatok času na tréning. Postupne zvyšujte tempo po dobu 10 minút a potom prejdite na krok, v ktorom zvyčajne bežíte. Je dôležité, aby ste sa po zahriatí nerozťahovali, inak telo stratí teplo, ktoré generujete. Ako úsek môžete použiť výpady pri chôdzi alebo behu s vysokými bokmi. Ak chcete pripojiť, pokračujte v pomalšom tempe alebo sa vráťte k chôdzi po dobu 5 až 10 minút. Natiahnutie po tréningu je najlepšie urobiť už v interiéri, aby nedošlo k podchladeniu.

Podchladenie je hromadenie chladu v tele. To znamená, že ak zmrazíte raz alebo dvakrát - je to v poriadku, ale ak neustále mrznete - skôr alebo neskôr to oslabí vašu imunitu. Znížená imunita sa nie vždy prejaví ako choroba. Únava, apatia, sliz a kašeľ v dopoludňajších hodinách, nos upchatý ako pri alergii, tiež nie sú normou, ale istým znakom toho, že telo je často chladné.

V dôsledku podchladenia v dolných častiach tela sa krvný obeh znižuje a zvyšuje sa riziko, že východná medicína nazýva „choroby hlienu“ alebo „choroby z prechladnutia“. Ide napríklad o problémy so žilami a genitourinárnym systémom, novotvary siahajúce od obličkových kameňov po cysty. Je potrebné si uvedomiť, že všetky zápaly v našom tele stúpajú a obvyklá hypotermia môže nakoniec ísť veľmi ďaleko.

"Móda tiež veľmi prispieva k akumulácii chladu: dierované džínsy, holé členky, vrchné odevy s krátkym rukávom a čo je najdôležitejšie, tenisky, ktoré sa majú nosiť po celý rok. V takých prípadoch žiadam svojich pacientov, aby si spomenuli, odkiaľ pochádzajú ich obľúbení dizajnéri: samozrejme, že pri vytváraní zbierok nemyslia na moskovskú zimu. Mimochodom je to rovnaké s diétami, “hovorí Zhimba Danzanov, lekárka Centra orientálnej medicíny.

Ako sa vyhnúť podchladeniu?

Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby chodidlá nevychladli, vnútorné stehná a spodná časť chrbta v oblasti krížovej kosti 1 sú dôležitými energetickými centrami tela. Na druhej strane, obliekanie na -5 stupňov, keďže severný pól tiež nie je potrebné: napriek všetkému úsiliu sa zahrejete, potíte sa a nakoniec sa ochladí.

Ak ste sa vrátili z prechladnutia, zahrejte si nohy do misky s horúcou vodou a morskou soľou - babičky, ale veľmi účinnou metódou - alebo aspoň držte nohy na batérii. Nemusíte však byť veľmi horliví: vriaca voda a žiarovky neprinášajú žiadne výhody. Je tiež dôležité pamätať na to, že ak už telo má zápalový proces, nadmerné teplo ho iba zhorší, takže nemusíte chodiť s teplotou.

"Ak športujete vonku, skúste to urobiť až do -15 stupňov. Keď je vonku chladnejšie, takýto výcvik neprinesie žiadne výhody. Ak je to možné, skúste nepiť počas pouličného tréningu: ak nevykonávate maratón, je celkom možné tolerovať. Dobre, Nakoniec uprednostnite technologické oblečenie, ktoré dýcha a absorbuje pot. Zdá sa, že o ňom nie je potrebné hovoriť, ale neustále vidím, ako ľudia behajú a potia sa v pletených svetroch. Takéto oblečenie v tréningu je, bohužiaľ, istým spôsobom podchladené. ““ , - sračky Rit lekára.

V chladnom počasí nemôžete stáť dlho bez pohybu, takže odborníci odporúčajú, aby ste napríklad museli čakať na prepravu na zastávke, aktívne opečiatkovať nohy, aby sa zabránilo podchladeniu tela.

Ak sa v chlade začnete chvieť, je to určite znamenie, že sa telo ochladilo a je čas konať.

„Ak ste veľmi chladní a máte príležitosť, choďte naliehavo do teplej miestnosti, či už ide o kaviareň alebo obchod. A Boh jej žehnaj, s minibusom, ktorý môžete vynechať, zatiaľ čo sa vyhrievate - 10 minút nič neovplyvní a pri ťažkej podchladení môžete okrem bežnej nádchy „zarobiť“ oveľa nepríjemnejšie ochorenia. Ak sa nemôžete dostať do horúčavy, nestojte! Udržujte sa trochu v teple a vyvarujte sa závažnej podchladenia, ktorá môže byť intenzívne potlačená iba nohami. Podľa odborníkov sú také pohyby podobné prirodzenej obrane tela proti podchladeniu - chvejú sa. V skutočnosti práve vďaka chveniu v tele telo niekoľkokrát zvyšuje prenos tepla a intenzívnym dupaním nôh začneme rovnaký proces, len ho ešte viac zrýchlime, “hovorí doktorka Victoria Savitskaya.

A ešte jedno dôležité pravidlo: keď opúšťate dom v mrazivej ulici, zložte všetky kovové - zlaté a strieborné šperky, prstene, náušnice, najmä piercing do tváre, ak existuje.

„Kov má vysokú tepelnú vodivosť, a preto sa ochladzuje omnoho rýchlejšie ako telo, vďaka čomu sa môže jednoducho prilepiť na pokožku, vyvolať omrzliny oblasti pokožky, s ktorou príde do styku, alebo podráždenie. Prstene, okrem všetkých vyššie uvedených, bránia krvnému obehu, a preto prsty kvôli nim omrznú oveľa rýchlejšie, “uviedol lekár.

Pin
Send
Share
Send
Send