Užitočné tipy

Ak váš nadriadený

Pin
Send
Share
Send
Send


Šéfovia sú rôzni: šikovní a hlúpi, dobrí a zlí, mazaní a nie veľmi. Bohužiaľ, existujú skutočné „fúzy“, ktoré sa z nejakého dôvodu rozhodli, že ich postavenie a spoločenské postavenie im umožňujú ponížiť dôstojnosť tých, ktorí sú od nich do istej miery závislí. Čo robiť, peniaze a sila často kazia ľudí.

Nevzdávajte sa veľkým šéfom, ktorí vám volajú posledné slová, slintajú a bičujú vaše nohy hnevom. Musíte s nimi byť schopní hovoriť. A nezabudnite na svoje záujmy. Konkrétne pre takéto prípady existujú psychologické stratégie správania. Ak bozkávate svojho šéfa niekde pod chrbtom, nie je váš štýl, prečítajte si pozorne tento článok.

Môžete sa stať predmetom zanedbávania alebo poníženia za to, že ste prišli do práce bez kravaty, za to, že ste neúmyselne neskoro, za to, že nechápete poriadok, ktorý vám bol daný atď. Najbežnejšia situácia je, že ste urobili chybu. Váš nadriadený to objavil a dá vám vedieť, že ste to nemali robiť, že ste neboli dobrí atď. Robí sa to hrubým a urážlivým spôsobom, často so svedkami. Mnoho manažérov bohužiaľ zvažuje možnosť naznačiť svojim podriadeným svoje chyby ako ďalší dôvod na preukázanie ich nadradenosti. Milujú sa na to zamerať, vychutnávajú si prepočty zamestnancov, čím ho ponižujú ako človeka.

Vaše možné akcie:

Možnosť 1 Namiesto toho, aby ste počúvali panovačné nezmysly, môžete samozrejme vždy verejne vyhlásiť, že vy a taký šéf nie ste na ceste. Potom, samozrejme, zostáva len opustiť kanceláriu s hrdou hlavou zdvihnutou. „Po tom, čo som povedal, sa počet s dôstojnosťou odišiel. Zdá sa, že všetko v bielom, “zdá sa Strugatsky. Ale na ceste k burze práce sa pobavíte svojou vlastnou sebaúctou a pamätáte si, ako ste „blbca“ zaviedli na svoje miesto. Je pravda, že sa môže stať menej príjemný scenár: šéf sa o vás postará a neopustíte spoločnosť pod vlastnou mocou, ale s vecami vyletíte na ulicu.

Možnosť 2 Vzplanete a odpovedáte v štýle „blázna samotného“: povedzte, že nemá právo vás kritizovať, pretože robí chyby, mešká atď. A všeobecne - ste kvalifikovaný odborník a dokážete s prácou zvládnuť aj bez jeho pokynov.

To je zlá voľba. Šéfovia nepáči podriadeným, aby poukazovali na svoje nedostatky, najmä na verejnosti. Preto nepredpokladám výsledok. S najväčšou pravdepodobnosťou bude rovnaká ako v odseku 1. Stratíte prácu.

Možnosť 3 Padnete na kolená, roztrhnete si tričko na hrudi, posypete popolom na hlavu, pokorne sa ospravedlníte a požiadate o milosrdenstvo. Potom povedzte, že ľutujete, že to bolo od vás hlúpe a že sa to už nikdy nestane.

Táto možnosť je o niečo lepšia ako predchádzajúca. Výmenou hnevu za milosrdenstvo vám šéf dá odpustenie. Iba jedna vec je zlá. Ak máte dokonca kvapku vlastnej dôstojnosti, nebudete sa môcť zbaviť pocitu, že vaše nohy boli o vás dlho utierané. Okrem toho, pokorne prijímate poníženie proti vám, potvrdzujete svoju bezvýznamnosť. Ak preukážete nedostatok hrdosti a sebaúcty, riskujete, že nielen vodca, ale aj vaši kolegovia prestanú počítať s vami. Faktom je, že v organizáciách je fenomén napodobňovania veľmi rozvinutý. A ak vás autoritatívny vodca alebo šéf vyberie ako „chlapca (dievča) na šľahanie“, skôr alebo neskôr jeho ostatní zamestnanci začnú kopírovať jeho správanie. Za jeho vodcom nasleduje stádo - starci o tom vedeli.

Som presvedčený, že si zaslúžite viac. Nakoniec ste prišli do spoločnosti, aby ste predali svoje odborné znalosti, skúsenosti a zručnosti, a nie sami osobne. Preto je prejav sebaúcty celkom vhodný. Môžete obhajovať svoje záujmy a zachrániť svoju prácu.

Možnosť 4 Najprv je najlepšie nechať šéfa prehovoriť, to znamená „pustiť paru“ skôr, ako sa pokúsite odpovedať. Počkajte, kým vás bude môcť počúvať. Ďalej uznávate, že ste urobili chybu, že ju ľutujete a nabudúce budete opatrnejší. Potom dodajte, že váš šéf (šéf) hovorí dosť ostrým tónom a vy to nevidíte. Po druhé, je najlepšie vyriešiť veci so šéfom v dôvernom prostredí.

A ešte jedna vec: neskúšajte dať ultimátum ako: „Ak sa to stane znova, okamžite opustím vašu spoločnosť.“ Šéfovia nenávidia nenávisť, keď im podriadení stanovia podmienky. Nakoniec môžete napísať list rezignácie bez čínskych upozornení. Radšej povedzme, že tento štýl správania vám bráni sústrediť sa na pracovné povinnosti. Potom zdvorilo, ale pevne požiadajte šéfa, aby zmiernil jeho horlivosť.

Existuje riziko, že vás prepustia, aj keď vznesiete námietky v správnej forme. Existujú šéfovia-psychopati, ktorí netolerujú žiadne prejavy sebavedomia od svojich podriadených. Potrebujú trochu iný prístup. (Budem o tom hovoriť trochu neskôr.) Väčšina manažérov však rešpektuje tých zamestnancov, ktorí úprimne a správne vyjadrujú svoj vlastný názor bez toho, aby to ovplyvnilo hrdosť ich šéfa.

***
Ponižovanie môže mať nielen verbálnu agresivitu. O nič menej útočné a tzv. pasívne a hanlivé správanie. Sú to urážlivé vtipy a ironické poznámky, ktoré sa vám adresujú, a sarkastické úsmevy, zdvorilý a zdržanlivý tón rozkazov a opovrhujúce poznámky v hlase svojho šéfa. Toto všetko sa robí, aby vás ponížilo, ale robí sa to zahaleným spôsobom a akoby pripomínalo.

V takýchto prípadoch by ste nemali predstierať, že si nevšimnete poníženie. Ak nič nehovoríte, súhlasíte s tým, že sa k vám v budúcnosti budete správať rovnako, uznávate právo šéfa považovať za niečo bezvýznamné, ktoré nestojí za osobitnú pozornosť a najmä rešpekt.

V takýchto situáciách pomáha nasledujúca stratégia. Nepokúšajte sa potlačiť svoje pocity. Povedzme, že máte obavy zo správania šéfa, že sa vám vtipy vôbec nepáčia. Opýtajte sa ho priamo, čo to znamená.

Ak hľadáte vysvetlenie, máte možnosť „ustanoviť“ svojho náprotivku. To znamená, že ste ho chytili v nie celkom férovej hre, požadujete vysvetlenia a objasnite, že by sa s vami malo zaobchádzať ako s rovnocennými. A robíte to správne a sebavedome, takže dobrý vzťah medzi vami a šéfom sa môže dobre vyjsť.

***
Existujú však šéfovia, na ktorých sú uvedené stratégie nielen neúčinné, ale aj nebezpečné. Zvyčajne to sú šéfovia s mimoriadne nevyváženým temperamentom a nadmernou vzrušivosťou, ktorá pravidelne nájde cestu von v zábleskoch nekontrolovaných emócií: od „tichej tyranie“ po divoké záchvaty. Ak chcete zistiť vzťahy s nimi v takom okamihu, znamená to, že si budete robiť veľké problémy.

Je zvláštne, že takí nadriadení sú často podriadeními milovaní a rešpektovaní. Je to klasický typ „otca-režiséra“. Každý v neho verí. Je nesporným vodcom. Pracovníci sa na neho vzťahujú iba ako na dobrodinca. A na to existujú dôvody. Trestá a povzbudzuje podľa vlastného uváženia, väčšinou neradi prepúšťa zníženie počtu zamestnancov („lepšia porážka, ale spolu“), každý ho môže riešiť s osobným problémom. Odpúšťa mu to veľa vecí: chyby, zlé návyky, hrubosť.

Ale keď je likvidovaný - je lepšie sa od neho držať ďalej. Ak sú jeho nervy na hranici limitu, zariadi kabelku pre každého, kto sa dostane pod jeho horúcu ruku. A hoci to nie je obzvlášť slávnostné vyjadrenie. Je pravda, že na to rýchlo zabudne. Preto je v takýchto okamihoch užitočné pripomenúť si múdrosť starého vojaka: „Od úradov - bližšie k kuchyni.“ Pokúste sa na chvíľu upútať pozornosť a konflikt sa vyrieši sám.

Oveľa nebezpečnejší je druhý typ bossov - sadistické psychopaty, ktoré sú tiež „klasickými“ tyranmi. Na rozdiel od predchádzajúcich, títo ponížení nepodliehajú nekontrolovateľnému hnevu, ale vedome a cieľavedomo pre svoje vlastné potešenie. A ak vás taký šéf vyberie za svojho obete, nebudete môcť sedieť v rohu.

V súčasnosti je na manažérskych pozíciách dosť sociálnych psychopatov. Bohužiaľ, súčasný život v našej krajine je akýmkoľvek spôsobom zlikvidovaný. Vyznačujú sa vynikajúcimi „bojovými“ vlastnosťami, úplnou absenciou výčitiek, márnosťou a nekritickosťou pri posudzovaní svojich vlastných činov. Navyše neustále sa vyskytujúci syndróm podozrenia každého a každého vo všetkých druhoch intríg. Arogancia spojená s takýmito typmi (silný typ nervového systému!), Kombinovaná s neomylným sebavedomím, zvyčajne ochromuje vôľu a schopnosť obete odolať. Okrem toho majú veľký zmysel pre ľudí, ktorí sú psychicky slabší ako oni. Dobre vyvinutá intuícia vám umožní vyhnúť sa skutočným bojovníkom, ktorí môžu primerane reagovať na tento štýl „vodcovstva“. Všetky tieto vlastnosti umožňujú sociálnym psychopatom dosiahnuť významné kariérne výšky.

Je dokázané, že psychotyp šéfa tyrana sa napodiv takmer úplne zhoduje s psychotypom. sériový vrah. Toto je jediné pole bobúľ. Iba jeden dostáva najvyššie potešenie, rozlieva rieky krvi a druhý smäd, aby „pil“ kvapky po kvapkách, mučil a ponižoval podriadených každý deň. Obaja majú primárne motivácie - sexuálnu túžbu, bolestivú agresivitu alebo túžbu po pomste, ktoré sa fantasticky premenia na vytrhnutie mocou a túžbu ovládať ľudí. V každodennom živote sú obaja často šedí a neatraktívni ľudia. Bez ohľadu na to, ako si niekto pripomína tichého učiteľa Chikatilo alebo „prostého pracovníka“ Onoprienka. A úradníci, ktorí pri práci terorizujú celé kolektívy, sú v každodennom živote často „heckpeckovaní“ manželkou alebo milenkou.

Dokonca aj prísť do spoločnosti, ktorej dominuje šéf psychopat, je niekedy ťažké. Terorizovaní robotníci vyskočili ako útočné pušky a zakrútili zapamätaný text jazykom. Naša spoločnosť je rovnako ako najlepšia spoločnosť na svete, atď. Aj keď na ľudí, ktorí majú sklon byť plachí pred silnou silou, to robí skvelý dojem. („Skutočný vodca! A aký tím má!“) Taký šéf šikovne cíti presnú metódu, ktorá sa vzťahuje na konkrétneho zamestnanca. Závisť, vydesiť ho. Všetko sa používa - ironický úsmev v správny okamih a hrubý výkrik.

Ideálnym zamestnancom pre tohto šéfa je otrok, v ktorom by sa triašky v kolenách mali objavovať iba od jedného šéfa. A títo vodcovia začnú zastrašovať svojich zamestnancov, keď sú najatí - na pohovore. Preto budete mať vždy čas zvážiť klady a zápory, sami sa rozhodnite, či v takejto spoločnosti budete pracovať. Neprosím vás, aby ste nahlas zabuchli dvere a vzdali sa všetkých pokusov obsadiť potrebné miesto v takejto organizácii. Len sa pripravte na určitý štýl správania so svojím budúcim šéfom.

Najdôležitejšie je naučiť sa zbaviť toho lepkavého strachu, ktorým sa vás budú snažiť pokryť. Sadistický šéf sa vždy snaží dať svojho podriadeného nielen do závislosti, ale do úzkostnej závislosti, a ak uspeje, privádza tento alarm ku kŕčom. Nevzdávajte sa. A menej sa s ním zapájajú do verbálnych potýčok. Takíto šéfovia sú skúsení demagógovia a brilantní rečníci, ktorí nehanebne a šikovne zavádzajú súpera. Majú dobre rozvinutú konverzačnú techniku. Sú schopní zameniť partnera s jednou poznámkou, zasahovať do rozvoja myslenia, ak sa mu z nejakého dôvodu nepáči. Okrem toho majú títo šéfovia veľmi zvrátenú logiku myslenia: „Ak mi zamestnanec odporuje, znamená to, že sa nebojí. Nebojte sa - to znamená nerešpektovanie. “ Preto tí, ktorí sa neboja otvorene namietať voči šéfovi, v takejto spoločnosti dlho nevydržia.

A brániť sa pred šéfmi-psychopatmi je ľahké. Ak ste príliš naštvaní hrozivými „tancami“ svojho šéfa, musíte medzi seba a seba mentálne postaviť múr. Vytvorte si medzi sebou obrazovku. Predstavte si nepreniknuteľnú stenu. To, z čoho ste stavali, je záležitosťou vašej fantázie. Z tehly, ocele, pancierového skla, iba hustého vzduchu, magnetického poľa. Zrazu uvidíte, ako sa pre vás veľký šéf, vyprskávajúci a raziaci jeho nohy, stane ľahostajným.

V tomto prípade je zmena pozoruhodná. Zrazu sa stanú slušnými a pokojnými. Dokonca priateľský. Najčastejšie majú pocit úcty mimo kontroly nad osobou, ktorú nemôžu „preraziť“.

Psychológovia tiež radia zakrytie takýchto šéfov imaginárnym sklom. Nie je to však úplne humánne - začínajú sa cítiť veľmi nepohodlne, nervózne a keď cítia svoju bezmocnosť pred vami, začnú sa hnevať na ostatných zamestnancov.

Naučte sa vyvolať takú pokojnú ľahostajnosť vo svojich zmysloch a zapnite ju, keď ju potrebujete. Aspoň s touto technikou ste zaručení proti nevyžiadanému tlaku na vašu osobnosť.

***
Nakoniec vám poviem, ako „obliehať“ príliš iniciatívneho šéfa. Zdá sa, že existujú šéfovia, ktorí nie sú krvilačnými, ale sú schopní priniesť podriadených k tichému šialenstvu svojimi idiotskými záväzkami a „hodnotnými“ pokynmi. Napríklad ste kvalifikovaným špecialistom a vyvíjate projekt pol roka. Nakoniec ste ho inšpirovali a odniesli ho k veľkému šéfovi na schválenie. Nasleduje typická situácia. Veľký šéf, ktorý chápe v špecifikách svojej činnosti toľko, ako zajac v geometrii, považuje za svoju povinnosť upozorniť na svoje chyby a vyžaduje opravy. Rozumiete, že v prípade projektu ide o katastrofu, ktorú navrhované zmeny ukončili. Vidíte, ale nemôžete robiť nič. Je zbytočné hádať sa s šéfom - vstupujú do kancelárie so svojimi názormi na šéfa a chodia s vlastnými znalosťami.

V takom prípade vám to pomôže. zlaté pravidlo podriadeného, Je dobre známy všetkým skúseným byrokratom. Po prvé, mali by ste sa stretnúť aj s najodpadnejšími záväzkami orgánov s viditeľným entuziazmom a preukázať neochvejnú horlivosť. Po druhé, musíte systematicky informovať svojich nadriadených o úspechu v podnikaní. Najťažšia a najkritickejšia tretia etapa: tu musíte počkať, kým horlivosť šéfov trochu ustúpi, a až potom začnite mikroskopické „injekcie pravdy“. Najvyššou zručnosťou je obrátiť veci tak, aby samotné orgány zabudli na svoje idiotské iniciatívy.

Druh riadenia

Ak je šéf tyran, koná sa na pracovisku nezdravá konkurencia. Pravidlá obchodnej komunikácie pochádzajú od nadriadených a ak ich vedenie zanedbáva, je ťažké vytvoriť pre pracovnú skupinu správnu interakciu. Je ešte ťažšie správať sa s šéfom tyranu, pretože pri vyššom manažmente sa logické argumenty neberú vážne: na začiatku je zamestnanec v nevýhode.

Myšlienka tyrana, ktorého sa pracovná skupina snaží zbaviť, je založená na jeho osobných komplexoch a pocite podriadenosti. Prostredníctvom ponižovania ľudí, ktorí sú na ňom závislí, šéf tvrdí, že povstáva v jeho vlastných očiach. Je neprimerane tyranský a nie je objektívny vo všetkom, čo sa deje.

Znepokojuje ho kvalifikácia zamestnanca a jeho nekompetentnosť - v mysli tyrana je obraz o tom, ako by sa malo všetko stať, a ak sa realita líši od očakávaní, vykazuje neprijateľnú náladu. Samodur nájde chybu u podriadených, ukladá nespravodlivé tresty a ponižuje zamestnanca, ktorého nemá z subjektívnych dôvodov rád.

Správne správanie zamestnancov

Nemôžete sa otvorene pokúsiť zbaviť vodcovstva

Čo keby sa šéf ukázal ako tyran? Túto otázku kladú zamestnanci, ktorí sú priamo závislí od vodcu pochybnými metódami riadenia. V prvom rade musí zamestnanec pochopiť, že sebadôvera v reakcii na zlé správanie vrcholového manažmentu je nemožná. Otvorená konfrontácia poškodí iba zamestnancov spoločnosti a tyran vystúpi z vody a vyschne. Ako sa správať, ak je šéf skutočným tyranom:

 • zdržanlivý
 • robte dôležité rozhodnutia opatrne
 • zabezpečovať, uzatvárať transakcie a organizovať stretnutia za prítomnosti svedkov,
 • pred vrcholovým manažmentom zaobchádzať s orgánmi s rešpektom a úctou.

Ak sa podriadení pokúšajú zvrhnúť nekompetentného vodcu, musíte zvážiť tajnú stratégiu. Prvoradou úlohou zamestnancov je udržať si svoje miesto a nestratiť svoje postavenie. Vrcholový manažment sa nemôže sťažovať na šéfov: v moderných spoločnostiach nie sú výpovede vítané a trestané.

Flirtovanie s bojom proti tyranovi tiež nestojí za to. V prvom rade musí byť zamestnanec zodpovedný za svoje povinnosti a až potom sa zapojiť do pracovného života. Ak šéfovia nepoškodzujú pracovný postup zamestnanca, pred vyhlásením vojny je potrebné zvážiť všetky riziká a posúdiť ich šance na porazenie tyrana.

Советы психолога

Для противостояния начальству работнику необходима поддержка и ресурсы: время, деньги, дополнительные консультации. Строить козни, не приносящие никакого результата — лишняя трата времени. Полезные советы для подчиненных:

 1. Ak potrebujete zmeniť šéfov, nemali by ste proti zamestnancom podávať sťažnosti - pridelené povinnosti sa musia vykonávať bezvadne.
 2. Všetci členovia pracovnej skupiny musia konať spoločne. Toto je jediný spôsob, ako zvrhnúť nevhodného šéfa.
 3. Vo vzťahu k úradom nemôžete preukázať primeranosť. Povesti o správaní podriadených sa dostanú do nového vodcovstva a nebude sa od neho rešpektovať.

Psychológovia radia: ak sa nemôžete zmieriť s takým šéfom, mali by ste s ním bojovať bez toho, aby ste obmedzovali svoju dôstojnosť. Bojoví podriadení môžu ovplyvniť zloženie vedenia iba pri zvážení bezpečnej taktiky.

Pri komunikácii je dôležité dodržiavať obchodný štýl, aj keď úrady spôsobujú zmätok alebo podráždenie. Správanie zamestnancov ako zamestnancov by nemalo byť na pochybách zamestnávateľa.

Pozorovanie a trpezlivosť

Je potrebné správne prekonať zložité situácie, ktoré zatienia pracovný tok. Najprv by sa mala pozorovať tyranie: ak je jeho správanie dočasné, spojené s osobnými problémami alebo problémami, je lepšie odpustiť svojvôľu vodcovstva. Ak človek poníži svojich podriadených pre potešenie, nezaslúži si svoje postavenie.

Pozorovanie pomôže vypočítať správny plán ďalších krokov: nájdete slabiny orgánov, zhromaždíte na ňom nečistoty alebo dôkazy o jeho nespôsobilosti. S despotmi musíte byť opatrní, títo ľudia vždy pripravia cestu von. Trpezlivosť pomôže konať racionálne a nebude robiť chyby v emóciách.

Boj proti negativite nadriadených

Ak sa manažérske správanie nezmení, zamestnanec sa musí pripraviť na vážnu konfrontáciu. Ťažšie je boj o ženu, ktorá bojuje za rovnaké práva ako šéf. Sexizmus obmedzuje dôstojnosť pracovníka a takéto postoje vedenia ju robia zraniteľnou pre celú pracovnú skupinu.

Znamená, že je potrebné začať boj proti tyranovi:

 • šéf nezohľadňuje rady a kompetentné argumenty zamestnancov,
 • školiteľ ukladá nespravodlivé tresty,
 • šéf obmedzuje prednosti podriadených a vystavuje ich v škaredom svetle manažmentu spoločnosti.

Je ťažké rokovať s tyranom a niekedy nie je vôbec možné nájsť konštruktívne riešenie. Šéf je z vlastnej mysle, nepovažuje za potrebné počúvať radu. V prípade zlyhania zistí tyran ten, ktorého je možné obviňovať - ​​ten, ktorý sa mu najviac páči. Celá pracovná skupina by mala bojovať proti takýmto rozhodnutiam bez strachu a obav.

Boj je založený na nekompetentnosti orgánov - to znamená, že na jeho prepustenie alebo zníženie úrovne musí existovať skutočný dôkaz podložený dokumentmi. Pred zhromaždením všetkých dôkazov nie je možné vyjadriť radikálne postavenie podriadených voči tyranovi.

Námietka a konfrontácia

Správnou námietkou je odvolanie na úrady, ktoré nemajú emócie alebo agresiu.

Ak rozhodnutie vedenia nie je zamestnancovi jasné, má právo požiadať o vysvetlenie. Dialóg sa vedie zdvorilo a so svedkami.

Ak v reakcii na to šéf prejaví neúctu alebo začne kričať, zamestnanec zdvorilo požiada o dodržiavanie pravidiel obchodnej komunikácie (jeho základy sú uvedené v pracovnej zmluve). Nie je možné vstúpiť do nerovnakého sporu, inak bude trpieť samotný pracovník a šéf sa vyhne trestu.

Porušenie podriadenosti

Tyranu môžete potrestať iba prostredníctvom kvalitného sprievodcu. Je dôležité pozorovať podriadenosť: neúcta k úradom nedáva dôvod na to, aby ho zbil alebo urazil. Ak k porušeniu obchodnej komunikácie dôjde zo strany tyranu, je lepšie zaznamenať tieto skutočnosti a na oficiálnej úrovni podať sťažnosť odborovej organizácii alebo manažérovi spoločnosti, ktorá sa zaoberá personálnymi záležitosťami.

V prípade obťažovania alebo obscénnych náznakov nie je možné tieto skutočnosti zakryť - odvolanie sa na vedenie spoločnosti sa podáva písomne, v ktorom sú uvedené všetky podrobnosti o incidente. Sexuálne obťažovanie a ponižovanie zamestnanca z dôvodu rasy alebo pohlavia je vážnym dôvodom pokuty alebo prepustenia nadriadených.

Ako sa zaistiť

Základom boja proti tyranovi sú tímové vzťahy. Ak sú dôveryhodné a spoľahlivé, konfrontácia nebude neúspešná. Čím viac sa človek podieľa na probléme, tým ľahšie je sprostredkovať všeobecnú myšlienku. Poníženie svojich podriadených je jedinou zbraňou, ktorú tyran používa, takže všetci zamestnanci musia poznať svoje práva.

Nemali by sa porušovať ústavné ľudské práva bez ohľadu na ich postavenie. Sú rovnaké pre všetkých: pre podriadených aj pre vedúcich. Ak šéf ponižuje dôstojnosť zamestnanca, musí byť potrestaný. Záchranná sieť zamestnanca je jeho práca, na ktorú nie sú žiadne sťažnosti. Ak nároky vedúceho nie sú opodstatnené, nemalo by sa s komentármi súhlasiť. Osoba má právo požadovať odôvodnenú odpoveď.

S veľkými šéfmi sa môžete poistiť iba v dokumentoch: nezákonné úradné rozhodnutia sa môžu stať dôkazom svojvoľnosti. Ak je zamestnanec nezaujatý o bonus alebo mu bol odsúdený, môže požiadať o vysvetlenie a napadnúť rozhodnutie.

Dodatočné dôkazy

Ak komunikácia s orgánmi nevyjde, šéf musí čeliť dôkazom. Na tento účel je lepšie zdokumentovať rozhovory s vedením alebo schôdzkami bez svedkov: robiť zvukové a obrazové záznamy.

Ak dôjde k súdnemu vymáhaniu morálnej a materiálnej škody, tieto dôkazy budú slúžiť ako základ pre stíhanie. Nestojí za to zmieriť sa so svojvôľou nadradeného zamestnanca - toto správanie šéfa sa nezmení a postupom času sa zhorší.

7 príznakov takéhoto vodcu

 1. Režisér odmieta projekty iných ľudí bez primeranej kritikya zároveň komentovať vaše mentálne schopnosti nelichotivým spôsobom. V duchu: „Áno, len sa na to pozriem, tento nezmysel som nečítal“, „dokonca si myslíš, čo tu robíš?“ A tak ďalej. Hnev tak podľahne len svojim podriadeným, ale od neho nemožno očakávať žiadne konštruktívne návrhy.
 2. Zamestnanci nekontaktujú nadriadeného, Snažia sa znova upútať pozornosť, nechodiť do kancelárie, riešiť všetky dôležité problémy za sebou, aby sa nehnevali náhodou.

BTW. Toto je úplne nezvyčajná situácia: šéf by nemal byť kat, ale vyšší súdruh, ktorého môžete navštíviť.

Ako pracovať s mužským tyranom?

Tu uvediem odporúčania, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho modelu správania. Medzitým darčeky k jeho narodeninám a 23. februáru pomôžu získať priazeň šéfa.

 • Ak sa spoliehate na bežné rodové vzorce správania, potom mužskí manažéri bývajú racionálnejší, Počúvajú hlas rozumu. Pokúste sa uviesť dobré dôvody a vysvetliť, že ich správanie je neprijateľné. Napríklad, pretože dlhé konverzácie zasahujú do pracovného postupu.
 • Mužský režisér bude ostrejšie reagovať na súťažiaceho, ktorý sa rozhodne zaujať svoje miesto tak či onak, Preto sa počas prudkého hádku nesnažte zatieniť šéfa alebo niečo presvedčiť. To ho len rozhnevá. Ponúknite svoje vlastné možnosti presnejšie a jemne.
 • Nevstupujte späť zo zvolenej polohy, Muži logickejšie hodnotia činnosť druhých a oceňujú konzistentnosť. Ak kritizujete myšlienku svojho šéfa, choďte do konca a obhajujte svoje myšlienky - to spôsobí viac rešpektu.

Ako sa správať s tyranom?

Teraz sa porozprávajte o vlastnostiach, ktoré sú charakteristické pre ženy vo vedúcich funkciách.

 • Ženy majú tendenciu viac analyzovať vnútorné motívy človeka, nie jeho konkrétne činy, Preto je nesmierne dôležité získať od šéfa „kredit dôvery“ a získať osobné sympatie. Potom vás budú obchádzať takmer všetky kancelárske „búrky“. Ak chcete vyhrať miesto, odporúčam zvoliť dobrý darček pre ženskú vodcu v DR.
 • Pokúste sa nereagovať na škandály a záchvaty hnevu šéfkuchára, Musíte zostať úplne pokojní a neutrálni. Ak šéf nevidí odpoveď z vašej strany, rýchlo sa upokojí a pravdepodobne začne hovoriť prijateľnejšou formou.
 • Nepodľahnite provokáciám, Vo svojom tíme pevne potvrďte svoje pracovné povinnosti a vykonávajte iba tie úlohy, ktoré skutočne môžete robiť.

UPOZORNENIE!! Nestrácajte čas a energiu zbytočným objasňovaním vzťahov - starajte sa iba o konečný výsledok. Ak je bezúhonný, nikto vás nemôže vyčítať.

Mal by som sa pokúsiť zbaviť nevhodného šéfa?

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu primerane vystúpiť zo situácie alebo obťažovať šéfa. Ktorý z nich si vyberiete, je na vás, pretože každý prípad je jedinečný.

 • Môžete pokračovať v práci na rovnakom mieste, ale začnite ignorovať šéfa, Prechádzajte sa po kancelárii, vykonávajte úlohy, rozvíjajte nové projekty a potom choďte domov, nevenujte pozornosť nadareniu a kričaniu. Toto nie je najhoršia cesta, ale vyžaduje to zamestnanecké nervy z ocele a vysokú profesionalitu. Nezabudnite však, že nezdravá atmosféra v tíme vám môže zanechať iba dojem na nervový systém.
 • Druhý spôsob je agresívnejší. Musíte otvorene prehlasujte riaditeľa, že sa vám jeho pravidlá nepáčia, Od tejto chvíle začne nekonečný boj o miesto na slnku, z ktorého sa pravdepodobne nestane víťazným. Z jedného jednoduchého dôvodu: z formálneho hľadiska má šéf výhodu od samého začiatku.

UPOZORNENIE! Šéf vás môže prepustiť z práce: budete mať pravdu, ale nezamestnaní. Ste pripravení na tento obrat udalostí?

Užitočné video

Pozrite si video, ktoré poskytuje radu špecialistu na správanie s drobným šéfom:

Nakoniec, ak sa v práci cítite neznesiteľne chorí, môžete vždy prestať a hľadať lepšie miesto. Neprestajne vydržiavajte neprimeranosť niekoho iného: nezabudnite, že ste prvotriedny špecialista a zaslúžite si to najlepšie.

Niekedy zmena tímu zmení človeka na nepoznanie - kto vie, aké talenty môžete objaviť v sebe?

Pin
Send
Share
Send
Send