Užitočné tipy

5 spôsobov, ako zvýšiť sebaúctu

Pin
Send
Share
Send
Send


Zdravím, priatelia!

Ak teraz uvažujete o tom, ako zvýšiť svoju sebaúctu, ste tvorcom svojho vlastného života. Uvedomením si problému ste sa s tým nevyrovnali a neodložili ste ho na neskôr, ale teraz hľadať riešenia a sú pripravení tvrdo pracovať. Som na teba hrdý.

Váš postoj, ako aj naše najúčinnejšie tipy na zlepšenie sebavedomia starostlivo zozbierané v tomto článku, pomôžu vyriešiť tento problém raz a navždy. Iba vás žiadam, aby ste si tento článok nielen prečítali, ale aj aby uviesť do praxe aspoň časť odporúčaní, ktoré sú k dispozícii tu, a vy môžete rýchlo pocítiť pozitívne zmeny, pokiaľ ide o sebaúctu. Ste pripravení? Potom začneme v poriadku.

Čo je to sebaúcta?

Tento výraz sa zvyčajne nazýva všeobecné vnímanie človekom vlastné schopnosti, schopnosti a osobné vlastnosti. Nie vždy presne zodpovedá skutočným možnostiam, ale často sa stáva hlavným faktorom úspechu v živote. Preto by každá osoba, ktorá má problémy so sebaúctou, mala pracovať na zabezpečení toho, aby sa zlepšila jej vlastná.

Sebahodnotenie vykonáva niekoľko dôležitých funkcií, ktorých hlavnými sú:

 • ochrana - vnútorná autonómia, schopnosť utvárať vlastné názory a nepodľahnúť iným,
 • regulácia - schopnosť robiť informované osobné rozhodnutia,
 • rozvoj - snaha o seba-zlepšenie.

Je dôležité pochopiť, že u ľudí sa vytvára nízka sebaúcta nielen kvôli skutočným nedostatkom. Ovplyvňujú ju názory ostatných (od bezprostredných príbuzných po kolegov a súdruhov). Ak je podcenená, osoba minú nadmerné množstvo energie pochybovať nezaberá ambiciózne projekty, neverí v seba. Ak je príliš vysoká, existuje riziko, že dôjde k chybám, pretože nadmerné sebavedomie spôsobuje, že človek stráca obozretnosť. Aby ste pochopili, ako zvýšiť sebavedomie, musíte pochopiť, ako sa vytvára a aké faktory naň majú vplyv.

Ako sa vytvára sebavedomie

Schopnosť adekvátne posúdiť svoje silné a slabé stránky sa vytvára u človeka od detstva. Nadmerné požiadavky a prísnosť rodičov alebo zanedbávanie priateľov môžu mať dlhodobé následky. V dôsledku toho človek vyrastie, získa vzdelanie, získa prácu a založí rodinu a potreba neustále niečo dokázať jeho okolie si zachováva a negatívne ovplyvňuje kvalitu života.

Priatelia a milovaní tiež neustále ovplyvňujú sebavedomie - drahá osoba ju môže okamžite zvýšiť alebo znížiť. Kritika seba samého je nevyhnutne obzvlášť bolestivá znižuje sebavedomie (krátkodobo aj dlhodobo). Okrem toho sa sami často stávame zdrojom neistoty. Sústredíme sa na neúspech a dospeli sme k sklamaniu záverov a zapojeniu do sebakritiky, čím obmedzujeme našu vlastnú iniciatívu.

Rovnako bežným zdrojom nízkej sebaúcty je negatívne skúsenosti z detstva alebo v dôsledku psychologických problémov. Spočiatku sa vytvára v dôsledku určitých charakteristík výchovy a noriem správania, ktoré rodičia ukladajú dieťaťu. V budúcnosti sa pridá vnímanie vlastnej príťažlivosti, športových úspechov a rôznych schopností. Všetky udalosti, ktoré nútia človeka prehodnotiť svoju vlastnú hodnotu, ovplyvňujú jeho sebaúctu. A od určitého okamihu začína v živote hrať rozhodujúcu úlohu a núti človeka vzdať sa ambícií. Na prekonanie tohto začarovaného kruhu musíte aktívne pracovať na tom, ako zvýšiť sebaúctu. Pokračujeme.

Ako zistiť, že je znížená sebaúcta?

Nasledujúce znakové znaky zvyčajne naznačujú, že je potrebné pracovať na zlepšení sebaúcty:

 • nadmerná sebakritika s neškodnými chybami,
 • strach z chýb a neustále obavy z maličkosti,
 • zvýšená citlivosť na názory druhých na seba,
 • neprimeraná žiarlivosť kvôli pochybnostiam,
 • závisť úspešných ľudí
 • neustále vyhľadávanie výhovoriek
 • pesimizmus a negatívne vnímanie udalostí.

Dokonca aj jeden z uvedených charakterových znakov naznačuje výrazný nedostatok sebavedomia. Ak sa v tomto zozname nachádzate zopár položiek, musíte naliehavo zvýšiť sebaúctu všetkými dostupnými spôsobmi.

Prečo je znížená sebaúcta?

Skôr ako začneme pracovať na zvyšovaní sebavedomia, pozrime sa na hlavné dôvody, ktoré spôsobujú jeho pokles. Ako sa hovorí, varované prostriedky znamenajú ozbrojenie. Aké sú tieto faktory?

Jedným z hlavných dôvodov poklesu sebaúcty v modernom živote je tendencia k „sebakopaniu“. Človek neustále analyzuje svoje zlyhania, porovnáva sa s ostatnými ľuďmi. Ako príklad si vyberie inteligentný, úspešný a atraktívny. A keď ich porovná s nimi, začne sa považovať za zlyhanie. Samozrejme zvyk porovnávať sa s úspešnejšími súdruhmi môže niektorým ľuďom pomôcť a zvýšiť ich produktivitu. Ale pre väčšinu sa otočí silná rana, ktorú si možno predstaviť.

Pre dievčatá a ženy je najdôležitejším faktorom, ktorý môže znížiť alebo zvýšiť sebaúctu, vzhľad. Situácia sa v našej dobe osobitne zhoršila. Ak sa včera krásne, takmer dokonalé tváre pozerali na nás iba z lesklých stránok, dnes sú na každom profile sociálnej siete. Ovplyvňuje to veľa dievčat negatívne. A dokonca aj príležitosť zverejniť svoju vlastnú fotografiu „fotografovanú“ podľa ideálu, neopraví túto situáciu.

Existuje aj ďalší faktor, na ktorý má nepriaznivý vplyv takmer každý. Je to tak skúsenosť s porážkou. Osoba, ktorá čelí vážnemu zlyhaniu, je posadnutá situáciou. Znovu a znovu prechádza nepríjemnou udalosťou vo svojich myšlienkach a vymýšľa, čo robiť, aby sa predišlo zlyhaniu. Poznáš tento pocit? Doslova uviazol v minulosti, človek stráca kontrolu nad súčasnosťou a budúcnosťou.

Existujú aj ďalšie faktory. Napríklad komunikácia s ľuďmi, ktorí hľadajú zvýšte svoju sebaúctu na náklady niekoho iného. Dobrým pomocníkom je perfekcionizmus, ktorý nevyhnutne posilňuje strach zo zlyhania. Uviedli sme najvýznamnejšie dôvody, v skutočnosti ich je omnoho viac, ale nestrácame čas. Prejdeme k hlavnej časti nášho článku.

Jednoduché spôsoby, ako zvýšiť sebaúctu

Ako už bolo spomenuté, sebaúcta môže a mala by byť ovplyvnená. Samozrejme, musíte tvrdo pracovať, ale verte mi - výsledok stojí za to. Vďaka harmonickému sebavedomiu je osoba sebavedomejšia, pozitívnejšia a najdôležitejšia - šťastná. Ste pripravení pracovať na sebaúcte? Potom pokračujte. Tu je náš plán:

Nájdite koreň problému

Nízka sebaúcta nie je v nás geneticky zakomponovaná - vyvíja sa pod vplyvom vonkajších faktorov. Aby ste pochopili, ako ho zvýšiť, musíte zistiť, čo spôsobilo problém. Napríklad, ak sú problémy s nadváhou spojené s nadváhou, musíte pamätať na to, kedy sa prvýkrát objavili úzkostné myšlienky súvisiace s týmto problémom. Možno jeden z priateľov žartoval na túto tému a bolo to pre vás nepríjemné? V každom prípade bude ďalšia práca oveľa efektívnejšia, ak si budete jasne vedomí dôvodu nízkej sebaúcty a okamihu, keď stratíte dôveru v seba samého.

Zbavte sa sebakritiky

Všetci ľudia robia chyby a za každé zlyhanie nie je potrebné viniť sa. Zbavenie sa sebakritiky vám v živote prinesie niekoľko výhod:

 1. Energia, ktorá sa predtým vynaložila na sebapoznačenie, sa uvoľní,
 2. Naučíte sa prijímať seba a budete sa môcť sústrediť na dosiahnutie cieľov,
 3. Silné stránky vašej osobnosti sa prejavia a zvýraznia.

Tým, že sa naučíte kreatívne a bez sebapoškodzovania súvisieť so zlyhaniami, môžete z nich mať úžitok. Bude to hodnotná skúsenosť av niektorých prípadoch môžete úplne zmeniť chybu na svoje vlastné dobro.

Čo je na to potrebné? Po prvé, nezáleží na tom, aká je situácia zlá, nezabudnite - môže byť oveľa horšie. A všetko sa ukázalo najhoršie iba vďaka vášmu úsiliu a skúsenostiam. Okrem toho premýšľajte o tom, koľko ľudí na vašom mieste by sa nemohlo naučiť hodnotnú lekciu zo súčasnej situácie, pretože nemajú dostatočne silný charakter, ale môžete. Urobte to a cítite sebaúctu k sebe, pretože neúspech vás už viac nezlomí, ale len vás posilní.

Okrem sebakritiky je dôležité, aby ste boli schopní pevne reagovať na kritiku druhých. Túto dôležitú tému sme už podrobne preskúmali o niečo skôr, takže pokračujeme.

Naučte sa vidieť zlyhanie ako dôležitý zážitok.

Ako sme už povedali, zlyhanie môže výrazne „zasiahnuť“ sebaúctu. Ale dohodnime sa raz a navždy: každá bolestivá chyba je cennou životnou lekciou. Analyzujte to. Nezabudnite premýšľať o tom, čo robiť vyhnúť sa podobným chybám v budúcnosti, ako využiť získané skúsenosti a aké výhody možno získať.

Pokúste sa pozerať na seba z boku, ako by ste sa pozreli na drahú osobu, ktorá upadla do podobnej situácie. Sotva by ste ho odsúdili, však? Nemali by ste sa teda obviňovať.

Majte denník úspechu

Denník úspechu je nevyhnutným nástrojom pre každého, kto chce zvýšiť sebaúctu. Keď človek stratil vieru v seba samého, automaticky začne pripisovať maximálny význam svojim chybám, ignorujúc úspechy a chválu. Je na čase prerušiť tento trend. Začnite písať svoje úspechy, chválu od iných ľudí a veci, z ktorých ste boli sami spokojní. Prečítajte si viac o tom, ako viesť denník úspechu.

Chváľte sa častejšie

Sebakritika a samokopanie sú zlé návyky. Tak prečo ich nenahradiť užitočným zvykom - schopnosťou chváliť sa za malé víťazstvá? Stačí si všimnúť každý váš úspech a presne analyzovať, čo charakterové vlastnosti pomohli dosiahnuť. Táto metóda pomôže nielen zvýšiť sebavedomie, ale tiež rozvinie užitočné schopnosti, vďaka ktorým budete úspešnejší.

Nejde však o banálnu chválu, v duchu „ste hotoví“. Aby ste to dosiahli, mali by ste sa pokúsiť pravidelne analyzovať svoje činnosti. Napríklad ste sa každý deň rozhodli vstávať o niečo skôr. A tak, nasledujúci deň urobil si to. Zamyslite sa nad skutočnosťou, že tisíce ľudí na tejto planéte už roky nedokážu vstať skôr, a vy ste to dokázali za jeden deň. Áno, ste hrdina, na seba môžete byť bezpečne hrdí! Zvyknite si pravidelne analyzovať svoje úspechy - premýšľajte o tom, ako ste skutočne silní v duchu a koľko môžete urobiť.

Naučte sa hovoriť „NIE!“

Nízka domýšľavosť a submisívna spoľahlivosť sú spojené vzájomným kauzálnym vzťahom. Naučte sa odmietať ľudí, ktorí kladú nad ich záujmy svoje záujmy. Tým, že sa stanete pevným a odpoviete „Nie!“ K nechceným ponukám automaticky zvýšite svoju sebaúctu. Začnete viac rešpektovať seba, uvedomíte si, že môžete obhajovať svoje hranice, a to je základ harmonickej osobnosti.

Vytvorte si pre seba pozitívne prostredie

Vyhnite sa negatívnym ľuďom odporúčať z nejakého dôvodu. Všimli si každú nepríjemnú maličkosť a pripomenuli si ju. Pokúste sa obklopiť pozitívnymi ľuďmi, ktorí radšej si všimnite dobro. Samozrejme, nie vždy je možné riadiť sa touto radou, pretože blízky príbuzný sa môže ukázať ako „negatívny“. V takom prípade mu pravidelne pripomínajte, že nechcete, aby bol negatívny výsledok komunikácie. Nechajte ho naučiť sa ovládať. Nebojte sa hovoriť ľuďom veci, ktoré by ich neradi potešili, buďte opatrní, aby ste takéto veci neskladali.

Športujte

Nie je potrebné vyčerpávať sa tréningom v telocvični. Denný beh 20 minút alebo hodinová prechádzka výrazne zvýši váš tón a zlepší vašu náladu. Nebojte sa strácať čas športom. Každý, kto má záujem o pravidelné jogging alebo iné tréningy, rýchlo zistí, že je ešte viac voľného času. Tajomstvo spočíva v tom, že šport poskytuje silnú podporu energie a pomáha robiť všetko rýchlejšie.

Vystúpte z pohodlnej zóny

Pod jarmom problémov sa človek stáva závislým na svojich slabostiach a dáva mu pocit pohodlia. Cukrovinky, pečivo, seriály, hry, alkohol a ďalšie spôsoby sebapokoja pomáhajú krátko uniknúť z problémov v útulnom vnútornom svete. Tu sú iba problémy nie je vyriešený, ale iba sa hromadí. Človek si podvedome uvedomuje, že sa skryl pred realitou, a preto sa jeho sebaúcta nevyhnutne znižuje. A existuje len jeden spôsob, ako ho rýchlo a efektívne zvýšiť - opustiť „zónu pohodlia“ a začať aktívne riešiť akumulované problémy.

Začnite používať potvrdenia

Pozitívne potvrdenia - technika z psychológie, ktorá môže zvýšiť sebaúctu aj k osobe, ktorá sa považuje za posledného porazeného. Sú to malé vyhlásenia, ktoré obsahujú pozitívne postoje v štýle „Som dosť silný na to, aby som dosiahol všetko, čo chcem!“. Nájdete ich v textovej forme alebo vo zvukových záznamoch. Čítajte ich nahlas, zapamätajte si ich, počúvajte pri joggingu. Tieto nastavenia sa zapamätajú a postupne si ich budete pamätať v každej životnej situácii, keď to bude potrebné.

Čo bude fungovať na sebavedomí?

No, priatelia, dúfam, že ste už začali uplatňovať vedomosti, ktoré ste získali, alebo sa to určite pokúsite urobiť v blízkej budúcnosti. Aby ste určite uspeli pri zvyšovaní sebavedomia, upevnite svoju motiváciu a diskutujte o tom, aké kvality má osoba s pozitívnym sebavedomím:

 • dôveru vo svoje vlastné schopnosti,
 • pozná svoje silné stránky a využíva ich,
 • pozná svoje slabosti a prijíma ich,
 • nehľadajúc ospravedlnenie za svoje činy,
 • nevyžaduje súhlas ostatných,
 • odolné voči kritike
 • nesúdi ľudí podľa vzhľadu,
 • necíti zbytočné úzkosti alebo stres, pretože je sebavedomý.

Toto je iba neúplný zoznam toho, aké vlastnosti má človek, ktorý pracoval na zvýšení sebaúcty. Podľa môjho názoru stojí za to rásť a rozvíjať sa týmto smerom, súhlasíte?

1. Používajte potvrdenia správne

Potvrdenia - vzorce s hypnózou - sú veľmi populárne, ale majú výraznú nevýhodu. Často spôsobujú, že sa ľudia s nízkou sebaúctou cítia ešte horšie. Prečo? Ak je sebaúcta podceňovaná, vyhlásenia ako „Dosiahnem veľký úspech!“ Silne odporujú vnútorným presvedčeniam človeka.

Napodiv, afirmácie najčastejšie pracujú pre ľudí, ktorí už majú sebaúctu.

Ale ako ich prinútiť, aby pracovali pre seba, ak vaše sebavedomie zanechá veľa želania? Povedzte viac hodnoverných vzorcov. Napríklad namiesto „Dosiahnem veľký úspech!“ Povedzte si: „Pokúsim sa čo najlepšie, kým nedosiahnem to, čo chcem.“

2. Definujte oblasti svojej kompetencie a rozvíjajte ich

Sebaúcta je založená na skutočných úspechoch v tých oblastiach života, ktoré sú pre vás dôležité. Ak ste na seba pyšní, keď ste si pripravili chutnú večeru, častejšie pozývajte hostí a chujte sa s nimi chutne. Ak máte dobrý beh, prihláste sa na športovú súťaž a pripravte sa na to. Identifikujte svoje odborné oblasti a hľadajte možnosti, ako to zdôrazniť.

3. Naučte sa prijímať komplimenty

Ľudia s nízkou sebaúctou naliehavo potrebujú komplimenty, ale zároveň nevedia, ako na ne správne reagovať.

Prijmite komplimenty, aj keď sa cítite nepríjemne.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť reflexnej reakcii, je odmietnuť všetky dobré veci, ktoré sa o vás hovoria - pripraviť jednoduchý súbor odpovedí a vždy, keď dostanete kompliment na svoju adresu, automaticky ich vyslovte. Napríklad povedzte „Ďakujem!“ Alebo „Je to od vás také milé.“ V priebehu času zmizne túžba odmietnuť poklony a to je jasný ukazovateľ toho, že vaša sebaúcta rastie.

4. Prestaňte kritizovať seba, buďte mäkší

Ak sa neustále kritizujete, sebaúcta sa ešte zníži. Na opätovné získanie sebaúcty je potrebné nahradiť kritiku súcitom pre seba.

Zakaždým, keď nie ste spokojní so sebou, opýtajte sa sami seba, čo by ste povedali svojmu najlepšiemu priateľovi v takejto situácii. Spravidla cítime súcit s našimi priateľmi viac ako za seba. Ale ak sa naučíte rozveseliť v ťažkých podmienkach, môžete sa vyhnúť zníženiu sebaúcty kvôli kritickému postoju.

5. Overte svoj význam

Nasledujúce cvičenie vám pomôže znovu získať sebavedomie po tom, ako sa dostane do silnej rany.

Urobte si zoznam svojich vlastností, ktoré sú dôležité v kontexte situácie. Napríklad, ak vám bol odmietnutý termín, urobte si zoznam vlastností, ktoré vám v budúcnosti pomôžu vytvoriť dobré vzťahy (tolerancia, starostlivosť, emocionálne). Ak nemôžete získať povýšenie v práci, uveďte znaky, ktoré z vás robia hodnotného zamestnanca (zodpovednosť, tvrdá práca, kreativita). Затем выберите один из пунктов списка и кратко поясните, почему вы гордитесь этим качеством и почему оно будет оценено другими людьми в будущем.

Попробуйте выполнять это упражнение раз в неделю или когда вам требуется толчок, чтобы поднять чувство собственного достоинства.

Vonkajšie a vnútorné faktory nízkej sebaúcty

Nie všetci ľudia si uvedomujú, že ich sebaúcta je podceňovaná, a preto si ani nepýtajú otázku “ako zvýšiť sebaúctu". Zdá sa, že všetko je v poriadku, ale akýkoľvek stres môže byť znepokojujúci.

Takýto človek sa ukrýva - aby sa stal menej viditeľným, jeho pohľad je znížený alebo bežiaci, jeho pohyby sú napäté a roztrhané. Je nekomunikatívny, zriedka začína dialóg, kým sa ho nepýtajú, je pre neho ťažké ponúknuť jeho nápad alebo projekt. A keď sa to spýta, reč je nekonzistentná, neistá a tichá.

Človek s nízkou sebaúctou vždy pochybuje sám o sebe: „robím správnu vec“, „tento sen je pravdepodobne hlúpy“, „nezaujímam o nikoho“, „prečo by som mal vyjadriť svoj nápad, určite niekto iný už o tom povedal alebo o ňom povie? ".

Podvedome (niekedy vedome) cíti, že existuje problém a snaží sa ho vyriešiť pomocou psychologickej literatúry: ako milovať seba, ako získať sebavedomie, ako zvýšiť sebaúctu, ako sa stať úspešným, získať finančnú nezávislosť.

Takým ľuďom sa tiež nepáči ich vzhľad: nepovažujú sa za dostatočne atraktívnych. Nájdu chybu s postavou: hrudník je malý, uši sú veľké, nos je pokrivený, penis je malý a to je v najlepšom prípade.

Pre ľudí s nízkou sebaúctou je, prirodzene, ťažké dosiahnuť akékoľvek výsledky a ciele. Bežným príbehom je, že tvrdo pracujú „neúnavne pluh“, zatiaľ čo ostatní dostávajú pochvalu a bonusy.

Navyše, keď sa niekto z prostredia snaží podporovať a rozveseliť a hovoriť: „Vyzeráte skvele“, „robíte skvele“, neveria, ako „dobre, áno, samozrejme, len sa ma snažíte upokojiť, v skutočnosti všetko zlé. “

Pre ľudí s nízkou sebaúctou je ľahké vynútiť názor niekoho iného. Stávajú sa ľahkou korisťou pre špekulantov manželstva, pre všetky druhy podvodníkov, obete nekvalitnej reklamy. Čerpajú sa z úverov, nespoľahlivé investičné spoločnosti.

Je to preto, že počúvajú pravdu niekoho iného viac ako svoju vlastnú a závisia od názorov druhých. Je to známe? Potom je otázka ako zvýšiť sebaúctu relevantné pre vás.

1. V niektorých prípadoch rodičia neplánovali tehotenstvo a nie sú psychicky pripravení na narodenie dieťaťa

Sú zmätení, naštvaní na plač, nevedia, prečo kričí a čo od nich chce. Láska a materský inštinkt sa neprebudia okamžite. Výsledkom je, že dieťa má pocit, že s ním niečo nie je v poriadku, pretože nie je milovaný.

V iných prípadoch sú rodičia v zásade emocionálne chladní. Neukazujú teplo a nežnosť nielen deťom, ale aj sebe navzájom. Nerodujú dieťaťu, nelíbí sa mu, nebozkávajú sa, nehovoria s ním, najlepšie sa zaujímajú o školské stupne. Takéto deti dospeli k záveru, že nie sú dosť dobré.

2. Druhá skupina dôvodov - skreslená láska

Rodiny, v ktorých sú rodičia presvedčení, že nie je možné dieťa chváliť znova, inak sa uvoľní, stane sa sebeckým, domýšľaným - všeobecne sa kazí. Preto rodičia nastavili bar vysoko. Pre každý úspech dieťa počuje: môžete robiť lepšie! Má samozrejme nízky štart a beží na ďalší vrchol, beží hore a počuje: „je to možné ešte lepšie.“ V dôsledku toho má dieťa obraz o tom, že bez ohľadu na to, čo robí, je zlý.

Vo všetkých prípadoch sa deti zlomia, aby si získali lásku. Avšak bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažia, nedostávajú lásku. Rozčuľujú sa, niekedy ich znechutia a po chvíli sa pokúste znova získať lásku.

Zakaždým, keď dôjde k zlyhaniu, poklesne sebaúcta. V dospelosti je problém konečne vyriešený.

Až po uvedomení si dôvodov môže človek lepšie porozumieť spôsobu, ako zvýšiť sebaúctu.

Ako zvýšiť sebaúctu vášho dieťaťa

Kašľu nebudete pokaziť maslom. Preto nešetrite na chvále svojho dieťaťa. Hovorte s ním častejšie o tom, ako robí niečo úžasné, ako skvele robí.

Keď je dieťa naštvané, podporujte ho, ponúknite pomoc alebo to robte spolu, ale nie pre neho, inak sa rozhodne, že nebude schopný ovládnuť niektoré zručnosti. Ak ste rozrušení správaním dieťaťa, konštruktívne kritizujte.

Základom kritiky by mala byť láska. Napríklad: „Veľmi vás milujem, ale vaše správanie ma rozrušilo, nabudúce to urobte inak.“

Ak sa dieťa správa zle, znamená to, že sa snaží niečo upozorniť. Je užitočné zistiť, čo chcel, a spolu s ním načrtnúť ďalšie spôsoby, ako dosiahnuť želané.

Trvajte nejaký čas denne, aby ste boli úplne a úplne so svojím dieťaťom. Postačuje 15 až 20 minút hovoriť s dieťaťom alebo robiť to, čo má rád, takže dieťa cíti, že je milované.

Tieto jednoduché pravidlá pomôžu vášmu dieťaťu vybudovať si zdravé sebavedomie a stať sa úspešným. V každej fáze dospievania je užitočné podstúpiť psychologickú profylaxiu, aby sa včas opravili možné odchýlky alebo ťažkosti.

Tento spôsob je ľahší a lacnejší ako nájsť odpoveď na otázku, ako zvýšiť sebaúctu.

Pin
Send
Share
Send
Send