Užitočné tipy

Ako zmierniť príznaky narkolepsie

Pin
Send
Share
Send
Send


Narkolepsia alebo Jelino choroba je zvláštne ochorenie nervového systému charakterizované poruchami spánku v podobe útokov dennej ospalosti, ktorým nemožno odolať. Pri tejto chorobe môže človek zaspať v najnepriaznivejšom okamihu: za volantom automobilu, v čase zloženia skúšky atď. Okrem epizód obsedantného denného spánku sa narkolepsia vyznačuje aj niekoľkými príznakmi.

Diagnóza choroby si vyžaduje ďalšie výskumné metódy, ako napríklad polysomnografiu a test latentnej spánkovej latencie. V súčasnosti nie je možné túto chorobu úplne zbaviť. Avšak použitím mnohých liekov sa môžu prejavy choroby zmierniť. V tomto článku sa budeme venovať príčinám, symptómom, diagnostickým metódam a metódam liečby narkolepsie.

Všeobecné informácie

Narkolepsia je pomerne zriedkavé ochorenie. Prevalencia je 20–40 prípadov na 100 000 obyvateľov. Predpokladá sa, že toto ochorenie postihuje pohlavie žien aj mužov. Podľa niektorých správ však muži stále ochorejú častejšie.

Podstatou choroby sú epizodické záchvaty denného zaspávania, ktoré môžu byť sprevádzané stratou svalového tonusu celého tela alebo jednotlivých svalových skupín, halucináciami, narušením nočného spánku. Možno povedať, že záchvaty spánku počas dňa môžu osobu prekvapiť. Zrazu existuje neodolateľná túžba zaspať, ktorú nemožno prekonať. Človek zaspáva v nepohodlnej polohe kdekoľvek. Po určitom čase spánku (čo môže byť úplne iné: od niekoľkých minút do niekoľkých hodín) sa človek prebudí nezávisle a cíti sa odpočinutý. Po určitom čase sa však útok opakuje. Táto situácia sa môže opakovať niekoľkokrát za deň, čo, samozrejme, významne narušuje životnú činnosť.

Čo spôsobuje taký podivný a predčasný nástup spánku? Poďme to zistiť.

Narkolepsia je porucha spánku. A mozog je zodpovedný za spánok v ľudskom tele. Preto je príčina choroby niekde v mozgu.

Viaceré štúdie v posledných rokoch odhalili, že narkolepsia sa vyskytuje s nedostatkom špeciálnej látky orexínu (hypokretínu). Orexín je mozgový neurotransmiter zodpovedný za bdelosť. U ľudí a zvierat trpiacich narkolepsiou sa zistil pokles obsahu mozgomiechového moku (mozgomiechového moku).

Doteraz nie je známe, prečo dochádza k poklesu výroby orexínu. Hlavnou hypotézou je, že dedičná predispozícia (podľa systému génov histokompatibility tkanív HLA) hrá hlavnú úlohu pri vývoji narkolepsie. Niektoré gallotypy HLA pravdepodobne spúšťajú deštrukciu neurónov produkujúcich orexín v hypotalamickej oblasti.

Je známe, že pri narkolepsii je narušená štruktúra spánku, to znamená pomer medzi fázami pomalého a rýchleho spánku. Spánková fáza REM sa stáva nadbytočnou a vyskytuje sa rýchlejšie ako obvykle. Zníženie aktivity systému aktivujúceho mozog prispieva k výskytu období spánku REM aj počas bdelosti, čo sa prejavuje klinickými príznakmi zaspávania na nesprávnom mieste av nesprávnom čase.

Vedci sa domnievajú, že na implementáciu génového mechanizmu porúch pri narkolepsii nestačí iba dedičná predispozícia. Stále musia existovať provizórne faktory. Patria sem:

 • traumatické zranenia mozgu akejkoľvek závažnosti,
 • infekčné choroby
 • hormonálne zmeny v tele (narušenie činnosti endokrinných žliaz, tehotenstvo),
 • nadmerné emócie (pozitívne aj negatívne).

Musíte pochopiť, že všetky tieto sú iba predpoklady, z ktorých niektoré majú inštrumentálne potvrdenie. Významný dôvod a presný mechanizmus rozvoja doteraz nepochopili vedci.

Ochorenie sa vyskytuje vo veku od 5 do 50 rokov, ale častejšie sa objavuje pred 30. rokom veku. Za hlavný prejav choroby sa považujú opakované záchvaty denného zaspávania. Tieto záchvaty sa môžu kombinovať s množstvom ďalších príznakov, ale nie všetky súčasne.

Medzi hlavné znaky narkolepsie patria:

 • denný spánok
 • záchvaty kataplexie (zistite nižšie, aké druhy útokov a ktoré sú charakteristické),
 • halucinácie spojené s obdobím zaspávania a prebudenia,
 • problémy s nočným spánkom.

Poďme hovoriť o každom príznaku podrobnejšie.

Denný spánok

Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa, ale večer je zvyčajne ospalosť menšia ako počas dňa. Človek začína zaspávať a vy chcete spať natoľko, že prakticky žiadna akcia nemôže zastaviť nástup spánku. Umývanie tváre studenou vodou, aktívne pohyby, štípanie, fajčenie a iné podobné činnosti môžu iba mierne spomaliť nástup spánku.

K zaspaniu dôjde pri každom zastavení. Monotónna práca, čítanie knihy, sledovanie televízie, počúvanie nudných prednášok samozrejme napomáha spať. Dôležitá konverzácia v práci, zdržiavanie sa pri kormidle automobilu, účasť na hádke a podobné situácie však nespochybňujú začiatok spánku. Jednoducho povedané, spánok sa vyskytuje v každej situácii a prostredí, dokonca aj v tých, ktoré nie sú primerané. V takom prípade je možné (ale nie nevyhnutné) pokračovať v činnosti, ale zo strany spiaceho človeka (napríklad keď už zaspal, osoba naďalej riadi vozidlo).

Trvanie nástupu spánku je rôzne. Ak je človek doma, potom to môžu byť hodiny, a ak je v nie príliš príjemnom prostredí, sen trvá iba pár minút. Prebudenie sa človek cíti veľmi veselo a môže sa rýchlo zapojiť do činnosti prerušenej spánkom. V zásade sa pacient počas záchvatu ľahko prebudí (rovnako ako pri normálnom spánku). Ale po nejakom čase sa útok opakuje znova.

Frekvencia záchvatov počas dňa sa pohybuje od jedného do niekoľkých. Najčastejšie takéto útoky prekonávajú pacientov asi 10 až 12 hodín po večeri.

Pacienti sú si vedomí všetkého, čo sa s nimi deje, to znamená, že chápu, že spali, ale nemôžu s tým nič urobiť.

Útoky kataplexie

Pod pojmom "kataplexia" sa rozumie náhla strata svalového tonusu a sily v priečne pruhovaných (kostrových) svaloch. Tento jav je možné zovšeobecniť so zachytením všetkých svalových skupín a potom je sprevádzaný poklesom, stratou schopnosti hovoriť, úplnou nehybnosťou. Ak sa v jednotlivých svalových hmotách vyvinie kataplexia, selektívne sa stratia niektoré motorické funkcie. Napríklad hlava visí, nohy ustupujú, predmety vypadávajú z rúk.

Vedomie počas kataplexie nie je narušené. Človek chápe, že padá alebo nemôže vykonať nejakú akciu, ale je bezmocný s tým niečo urobiť.

Útok trvá v priemere niekoľko sekúnd, menej často - minúty. Je však možné opakované opakovanie takýchto útokov. Ak záchvaty idú jeden po druhom s takmer žiadnou medzerou alebo sú veľmi krátke, potom sa vyvinie stav nazývaný kataplexný stav.

Útoky kataplexie sa môžu vyskytnúť samy osebe, spontánne a môžu byť vyvolané emóciami, pozitívnymi aj negatívnymi. Pomerne často záchvaty kataplexie vyvolávajú smiech, zlosť, sexuálny styk.

Počas záchvatu kataplexie sa reflexy šliach znižujú, zvyšuje sa potenie, koža sčervená alebo bledá a srdcová frekvencia sa spomaľuje. Ak počas útoku visí hlava, môžu sa vyskytnúť aj dýchacie ťažkosti.

Útoky kataplexie sprevádzajúce prebudenie a zaspanie sa nazývajú paralýza spánku (resp. Kataplexia prebudenia a zaspania). Toto sú také epizódy, keď človek bezprostredne pred zaspaním alebo bezprostredne po prebudení sa nemôže pohnúť ani vypovedať slovo. Je možné len blikanie a pohyb očí. Zvyčajne dochádza k paralýze spánku v súvislosti s nočným spánkom, hoci to môže byť zriedka prípad epizód denného spánku.

K záchvatom kataplexie nedochádza pri nástupe ochorenia. Zvyčajne to trvá, kým sa vyskytnú iba denné záchvaty spánku. Narkolepsia preberá určitý „zážitok“ a potom sa objavia záchvaty kataplexie.

halucinácie

Tento symptóm je prítomný približne u tretiny pacientov s narkolepsiou. Predstavuje vzhľad vizuálnych, sluchových, chuťových, čuchových a hmatových halucinácií. Najčastejšie sa vyskytujú vizuálne obrázky. Halucinácie, ktoré sa vyskytujú počas zaspávania, sa nazývajú hypnagogické a počas prebudenia sa nazývajú hypnopomotické. Hypnagogické halucinácie sú omnoho bežnejšie.

V zásade je tento príznak inherentný perióde nočného spánku (rovnako ako paralýze spánku), niekedy sa však môže objaviť aj pri denných útokoch.

Halucinácie majú prevažne desivú povahu, sú sprevádzané násilnými emóciami a bránia osobe zaspať. Pretože sa opakujú, existuje strach zo zaspávania v noci, strach z pobytu v temnej miestnosti atď. (V závislosti od obsahu halucinácií).

Problémy so spánkom

Tento symptóm je pozorovaný v polovici prípadov narkolepsie. Pre pacientov je ťažké zaspať (za to môžu byť čiastočne zodpovedné halucinácie), samotný sen je veľmi povrchný. Ľudia s narkolepsiou sa často prebúdzajú uprostred noci a nemôžu zaspať. Samotný sen je sprevádzaný živými snami, ktoré môžu spôsobiť prebudenie. Zároveň sa nedá povedať, že pacienti dostanú dostatok spánku počas dňa (počas útokov denného spánku). Vôbec nie a nedostatok normálneho nočného spánku ovplyvňuje pohodu ľudí. Vyvíja sa chronická únava, pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy, zhoršenie pamäti, zníženú pozornosť a schopnosť sústrediť sa.

diagnostika

Pri diagnostike narkolepsie samozrejme patrí hlavná úloha pacientovým ťažkostiam a anamnéze. To však nestačí. Na spoľahlivé potvrdenie diagnózy sú potrebné ďalšie výskumné metódy: polysomnografia a test viacerých spánkových latencií.

Polysomnografia realizuje videonahrávanie spánku pri zaznamenávaní fyziologických parametrov tela: elektrokardiogramy, elektroencefalogramy, svalové kontrakcie, respiračné pohyby a množstvo ďalších ukazovateľov. Zvyčajne v laboratóriu musíte stráviť celú noc. Podľa výsledkov štúdie sa údaje spracúvajú pomocou počítača. Cieľom tejto štúdie je: vylúčiť iné príčiny poruchy spánku. Deň po polysomnografii sa uskutoční test viacerých oneskorení spánku.

Test viacnásobnej latencie spánku je nasledujúci: pacient dostane 4-5 pokusov zaspať počas dňa. Na jeden pokus sa pridelí 20 minút. Intervaly medzi pokusmi sú 2 hodiny. V tomto okamihu sa tiež zaznamená množstvo parametrov tela a zaznamenajú sa fázy spánku (rýchle a pomalé). Pri narkolepsii REM fáza spánku nastáva veľmi rýchlo a vyskytujú sa zmeny v štruktúre spánku, ktoré sa líšia od normálneho stavu. Prítomnosť takýchto zmien v neprítomnosti iných príznakov poruchy spánku počas polysomnografie potvrdzuje diagnózu narkolepsie.

Narkolepsia je nevyliečiteľná choroba. Zatiaľ nie je možné úplne sa zbaviť choroby. Mnohé lieky však môžu znížiť počet epizód denného spánku, normalizovať nočný spánok a odstrániť záchvaty kataplexie a halucinácií.

Na odstránenie ospalosti cez deň sa používa Modafinil (Alertek, Modalert, Provigil). Ráno je predpísaný 100 - 200 mg. Ak dávka nie je dostatočná a počas dňa sa objavia epizódy spánku, potom je predpísaná dávka 100 mg do 12-13 hodín dňa (nie neskôr!). Napriek tomu, že užijete ďalšiu dávku lieku, predstavuje riziko narušenia nočného spánku. Droga nie je návyková a pomerne dobre tolerovaná. Pre obyvateľov Ruska však existuje jedna nuansa: droga sa na svojom území nevyrába a dovoz je zakázaný (od roku 2012).

Okrem Modafinilu sa na liečbu dennej ospalosti používajú Sydnocarb (20 - 50 mg za deň), Indopan (30 - 60 mg za deň) a Meridil (10 - 30 mg za deň). Drogy sú psychostimulanty a predpisujú sa v priebehu 3 až 4 týždňov s následným postupným zrušením v priebehu 2 až 3 týždňov. Potom sa kurzy opakujú.

Ak chcete normalizovať nočný spánok, možno budete musieť užiť tablety na spanie, hoci ich účinnosť pri narkolepsii je nízka.

Antidepresíva sa používajú na odstránenie záchvatov kataplexie a halucinácií. Najúčinnejšie boli tricyklické antidepresíva: imipramín (melipramín, tofranil), klomipramín (Anafranil). Najčastejšie sa používa klomipramín. Dávka je 25 - 150 mg, užitá jedenkrát ráno. Použitie antidepresív môže takmer úplne eliminovať kataplexné záchvaty a hypnagogické halucinácie.

V súčasnosti sa skúma nosový sprej na báze orexínu. Bol vyvinutý americkými vedcami. Liek už preukázal svoju účinnosť, keď sa používa u zvierat. Pravdepodobne vďaka tomuto vývoju prestane byť narkolepsia nevyliečiteľnou chorobou.

Odporúča sa, aby pacienti s narkolepsiou jasne dodržiavali režim spánku, to znamená, že v rovnakom čase idú spať a zobudia sa a po obede majú krátko popoludní spánok (ktorý nesmie trvať dlhšie ako 30 minút).

Osobitne by som chcel povedať, že ľudia trpiaci narkolepsiou by nemali viesť motorové vozidlo, pracovať vo výškach alebo s pohyblivými mechanizmami, pretože môžu poškodiť nielen seba, ale aj ostatných, ak zaspia.

Narkolepsia je teda patológiou spánku so zvláštnym klinickým obrazom. Doteraz sa nenaučilo radikálne liečiť túto chorobu, ale niektoré kroky v tomto smere už boli podniknuté. Pacienti s touto patológiou by nemali zúfať. Je potrebné prehodnotiť niektoré aspekty vášho života, mierne zmeniť váš životný štýl a prispôsobiť sa existujúcim problémom. Samotná choroba nepredstavuje ohrozenie života, ak vylúčime situácie, v ktorých zaspávanie môže byť riskantné.

Prvý kanál, program „Žite zdravo“ s Elenou Malyshevovou na tému „Narkolepsia“. Ako poraziť „spiacu“ chorobu?

Zdravotnícke odborné články

Narkolepsia sa vyznačuje patologickou dennou ospalosťou, často kombinovanou s epizódami náhleho poklesu svalového tonusu (kataplexia), paralýzou spánku a hypnagogickými fenoménmi.

Diagnóza je založená na výsledkoch polysomnografie a testu latentného spánku. Na liečbu sa používa modafinil a rôzne stimulanty.

, , , , ,

Príčiny narkolepsie

Príčina narkolepsie nie je známa. Narkolepsia je do značnej miery spojená s určitými HLA haplotypmi a deti s narkolepsiou majú zvýšené (40-násobné) riziko ochorenia, čo naznačuje genetickú príčinu. Zároveň je nízka miera zhody dvojčiat (25%), čo naznačuje dôležitú úlohu vonkajších faktorov. U zvierat a väčšina ľudí s narkolepsiou je zaznamenaný nedostatok neuropeptidov hypocretínu-1 v mozgovomiechovom moku, čo naznačuje príčinu autoimunitnej deštrukcie neurónov obsahujúcich hypokretín v HLA v bočných častiach hypotalamu. Narkolepsia je rovnako ovplyvnená mužmi a ženami.

Pri narkolepsii dochádza k dysregulácii frekvencie a kontroly fázy REM spánku (s BDH), t.j. zmena štruktúry spánku. Fáza spánku s BDG „invázuje“ a v obdobiach bdelosti a v obdobiach prechodu z bdelosti do spánku. Mnoho príznakov narkolepsie sa prejavuje prudkou stratou svalového tonusu a živými snami, ktoré charakterizujú rýchly spánok.

, , , , , ,

Príznaky narkolepsie

Hlavnými príznakmi sú patologická denná ospalosť (PDS), kataplexia, hypnagogické halucinácie a nespavosť, približne u 10% pacientov sú prítomné všetky 4 príznaky. Charakteristické sú aj poruchy nočného spánku. Príznaky sa zvyčajne objavujú u dospievajúcich alebo mladých ľudí, zvyčajne bez akejkoľvek predchádzajúcej choroby, hoci výskyt narkolepsie je niekedy spojený s chorobou, stresom alebo obdobím nedostatku spánku. Po debute sa narkolepsia stáva celoživotným ochorením bez toho, aby to ovplyvnilo dĺžku života.

Patologická denná ospalosť sa môže vyvinúť kedykoľvek. Počet záchvatov počas dňa sa môže výrazne líšiť, záchvaty môžu byť zriedkavé a početné, trvajú od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Schopnosť pacienta odolávať zaspávaniu je veľmi obmedzená, hoci prebudenie ho narkoleptickým záchvatom nie je o nič ťažšie ako pri normálnom spánku. Útoky sa často vyskytujú v monotónnom prostredí (napríklad čítanie, pozeranie televízie, na stretnutí), čo prispieva k zaspaniu zdravého človeka, na druhej strane však pacient môže zaspať v prostredí, ktoré vyžaduje zvýšenú pozornosť (napríklad pri šoférovaní, rozprávaní) , письма, приема пищи). Возможны атаки сна - внезапные повторные приступы сна. Больной может чувствовать себя бодрым после пробуждения, но спустя несколько минут может снова заснуть. Ночной сон фрагментируется, часто прерываясь яркими, устрашающими сновидениями, и не приносит удовлетворения.Dôsledkom toho je nízka pracovná kapacita a produktivita, narušenie medziľudských vzťahov, zlá koncentrácia, nedostatok motivácie, depresia, výrazné zníženie kvality života a zvýšené riziko zranení (najmä v dôsledku dopravných nehôd).

Kataplexia je charakterizovaná náhlou svalovou slabosťou alebo ochrnutím bez straty vedomia spôsobenej náhlymi - s prvkom prekvapenia - emočnými reakciami, ako sú hnev, strach, radosť alebo prekvapenie. Slabosť môže byť obmedzená iba jednou z končatín (napríklad pacient náhle pustí rybársky prút, keď sa chytí ryba), alebo sa dá zovšeobecniť, keď pacient, ktorý sa náhle rozhnevá alebo sa smeje srdcom, spadne, akoby pokosil. Strata svalového tonusu v týchto epizódach pripomína jav pozorovaný vo fáze REM (s BDG). Kataplexia sa vyskytuje približne u 3/4 pacientov.

Ospalá paralýza - niekedy krátke epizódy svalovej slabosti, ktoré sa vyskytujú v čase zaspávania alebo prebudenia, počas ktorých pacient nie je schopný vykonať akýkoľvek dobrovoľný pohyb. V tomto okamihu môže pacient zakryť strach. Takéto epizódy pripomínajú potlačenie motorickej aktivity počas REM spánku (s DBD). Ochorenie krčnej tepny sa vyskytuje približne u 1/4 pacientov a niekedy u zdravých detí a dospelých.

Hypnagogické javy sú nezvyčajne živé sluchové alebo vizuálne ilúzie alebo halucinácie, ktoré sa vyskytujú, keď zaspávate alebo, menej často, keď sa zobudíte. Trochu sa podobajú živým snom, ktoré vznikajú počas REM spánku (s BDG). Hypnagogické javy sa vyskytujú približne u 1/3 pacientov a sú tiež bežné u zdravých malých detí a niekedy sa vyskytujú aj u zdravých dospelých.

Liečba narkolepsie

Jednotlivé epizódy paralýzy spánku alebo hypnagogických javov so stredne patologickou dennou ospalosťou nevyžadujú osobitnú liečbu. V iných prípadoch sú predpísané stimulanty. Odporúča sa prísna hygiena spánku, ktorá zaisťuje dostatočne dlhý nočný a krátky denný spánok (menej ako 30 minút, zvyčajne po obede) každý deň v rovnakom čase.

Pri miernej alebo stredne ťažkej ospalosti je účinný modafinil, dlhodobo pôsobiaci liek. Mechanizmus účinku nie je jasný, ale liek nie je stimulantom. Modafinil sa spravidla predpisuje 100 - 200 mg perorálne ráno. Podľa indícií môže byť dávka zvýšená na 400 mg, ale v niektorých prípadoch je potrebná oveľa vyššia dávka. Ak účinok lieku nie je dostatočný až do večera, môžete si vziať druhú malú dávku (100 mg), o 12:00 - 13:00, s ohľadom na potenciálne riziko narušenia nočného spánku. Vedľajšími účinkami modafinilu sú nauzea a bolesti hlavy, ktoré sa môžu zmierniť, ak začnete s nízkymi dávkami a postupne ich upravíte na požadované hodnoty.

Ak je modafinil neúčinný, namiesto alebo spolu s modafinilom sa predpisujú deriváty amfetamínu. Účinnejší môže byť metylfenidát v dávkach od 5 mg 2-krát / deň do 20 mg 3-krát / deň ústami, ktorý sa líši od modafinilu pri rýchlejšom nástupe terapeutického účinku. Metamfetamín sa predpisuje 5-20 mg 2-krát denne perorálne, dextroamfetamín 5-20 mg 2-3-krát denne perorálne, ako dlhodobo pôsobiace lieky sú vo väčšine prípadov účinné s jednou dávkou denne. Medzi možné vedľajšie účinky patrí agitácia, hypertenzia, tachykardia a zmeny nálady (manické reakcie). Všetky stimulanty majú zvýšené riziko závislosti. Pemolín s nižším potenciálom závislosti v porovnaní s amfetamínmi sa zriedka používa kvôli hepatotoxicite a potrebe pravidelného monitorovania funkcie pečene. Podľa indikácie sa predpisuje anorexigénne liečivo mazindol (2 - 8 mg perorálne 1krát denne).

Tricyklické antidepresíva (najmä imipramín, klomipramín a protriptylín) a inhibítory MAO sú účinné pri liečení kataplexie, paralýzy karotídy a hypnagogických javov. Klomipramín 25 - 150 mg (vo vnútri 1 čas / deň ráno) je najúčinnejším antikatakaptickým liekom. Nové antikatakaptické liečivo Na oxybutyrát (zoznam A, vzhľadom na riziko závislosti a závislosti na drogách) sa predpisuje 2,75 - 4,5 g perorálne dvakrát denne.

Možné príčiny

Prvýkrát bola táto choroba opísaná nemeckým Carl Westphal, k tomu došlo v roku 1877. O tri roky neskôr jeho francúzsky kolega Eduard Zhelino v jednom zo svojich článkov použil termín „narkolepsia“. Preto sa táto choroba nazýva Zhelinoova choroba.

Prečítajte si tiež

Problémy s nočným odpočinkom sú známe všetkým. Nespavosť môže spôsobiť somatické ochorenie, silné vzrušenie, ...

Napriek tomu, že lekári na celom svete tento problém študujú už mnoho rokov, mnoho bodov zostáva otvorených. Moderná medicína nemá jasnú odpoveď na otázku, čo presne je príčinou narkolepsie.

Pri štúdiu prípadov narkolepsie vedci predložili neuveriteľné teórie, napríklad to vedie k dospievajúcej masturbácii. Dnes sa za najrelevantnejšiu považuje teória autoimunitného pôvodu choroby. Je známe, že patogenéza (množstvo vzájomne prepojených patologických procesov vedúcich k ochoreniu) je nasledovná: nedostatok biologicky aktívnej látky (neurotransmiter) orexínu vedie k neprekonateľnej ospalosti, vyskytuje sa narkolepsia, príčiny nedostatku orexínu sú presné a neznáme.

Je pravdepodobné, že pod vplyvom akéhokoľvek spúšťacieho (škodlivého) faktora je možné znížiť jeho výrobu. Spúšťače zahŕňajú:

 • infekčné choroby
 • posttraumatické zmeny,
 • nádorové procesy
 • stres,
 • vlastné imunitné bunky.

 1. Útoky denného spánku.
 2. Kataplexie.
 3. Ospalá paralýza.
 4. Poruchy spánku v noci.
 5. Hypnagogické halucinácie.
 6. Zdvojnásobenie v očiach.
 7. Závažné a pomerne časté bolesti hlavy.
 8. Poškodená pamäť.

Nanešťastie liek na narkolepsiu zatiaľ nebol nájdený, existuje však množstvo liekov a techník, ktoré môžu do istej miery pomôcť pri kontrole a zmierniť priebeh choroby. Patria sem:

 1. Všetky možné prostriedky na zlepšenie kvality nočného spánku - príprava postele, fyzický a emocionálny odpočinok pred nočným odpočinkom, odmietnutie kofeínových výrobkov, „ťažké“ večere, použitie relaxačných techník.
 2. Prestávky na plánovaný denný spánok 1-2 krát počas 15-30 minút.
 3. Používanie psychostimulantov.
 4. Použitie antidepresív.

Musíte pochopiť, že liečba, ktorú vyžaduje narkolepsia, sa musí postupne zavádzať, začať s „najškodlivejšími“ metódami, ako sú zmeny životného štýlu, a potom pokračovať v lekárskych. Liečba je celoživotná, takže pacienti často trpia vedľajšími účinkami spôsobenými dlhodobým užívaním drog.

Prečítajte si tiež

Bruxizmus je nepríjemný jav, ktorý ovplyvňuje životy mnohých ľudí. Asi 16% detí a dospelých oboch pohlaví na ...

Názor lekárov

Narkolepsia je veľmi závažné ochorenie, nebezpečné pre jeho prejavy, najmä neočakávané zaspanie. Pacienta musí byť sledovaný lekárom, ktorý pomáha zvládať záchvaty spánku, upravovať dávkovanie liekov, aby sa zabránilo závislosti a výskytu vedľajších účinkov.

Je potrebné poznamenať, že život narkoleptikov do značnej miery závisí od prejavu choroby, hovoríme o jej kvalite a trvaní. Pacienti si jednoznačne nemôžu zvoliť povolania, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť a sústredenie, nesmú viesť vozidlá ani mechanizmy. Je vhodné vzdať sa zlých návykov - existuje dôkaz, že zhoršujú priebeh patológie.

Nezakrývajte svoju diagnózu pred rodinou a priateľmi - pomôže to udržať dôležité spoločenské súvislosti. Ak váš príbuzný trpí narkolepsiou - zaobchádzajte s porozumením.

Pri plánovaní rodiny zvážte skutočnosť, že narkolepsia má genetickú predispozíciu.

Lieky používané na liečbu tohto ochorenia môžu ovplyvniť výsledok testu na lieky, aby sa predišlo nepríjemným situáciám, vopred informujte o svojej diagnóze a použitej terapii.

Prečítajte si tiež

Dnes existuje veľa nástrojov, ktoré vám pomôžu zaspať, ktoré sú vhodné špeciálne pre starších ľudí ...

Narkolepsia je patológia, ktorá sa vyznačuje nástupom spánku (menovite jeho rýchlou fázou) náhle a nečakane v čase bdelosti. Zároveň môže narkoleptikum „odpojiť“ kedykoľvek a kdekoľvek na dobu od niekoľkých minút do troch hodín.

Toto ochorenie je dnes nevyliečiteľné, záchvaty narkolepsie sa môžu robiť pomocou špeciálnej terapie minimálne často.

Normalizácia nočného odpočinku, organizácia denného režimu sú prospešné pre priebeh choroby, ale napriek tomu budú narkolepsickí pacienti musieť kontrolovať svoju osobitosť po celý život, trpia trochu obmedzeniami pri výbere povolania, zábavy, niekedy dokonca užívaním konkrétnych liekov.

Pin
Send
Share
Send
Send