Užitočné tipy

Ako zabrániť plochým nohám?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ploché nohy sú ortopedické ochorenie charakterizované zmenou stavu hlavných oblúkov chodidiel, ktorá vedie k zvýšeniu zaťaženia nôh a vyvoláva nepríjemné príznaky: rýchla únava pri chôdzi, opuch dolných končatín, nepohodlie v akejkoľvek topánke. Zmeny v oblúkoch nôh vedú k nesprávnemu prerozdeleniu šoku počas behu alebo chôdze, čo negatívne ovplyvňuje stav celého pohybového aparátu dieťaťa alebo dospelého. Prevencia ploštice je oveľa jednoduchšia ako jej liečba. Lekári zdôrazňujú niekoľko odporúčaní, ktoré by mala nasledovať každá osoba.

Všeobecné tipy

Keď sa ľudia pýtajú, ako sa vyhnúť plochým nohám, mnohí dúfajú, že dostanú jednu univerzálnu radu, ktorá zabráni rozvoju choroby. Úspešná prevencia by však mala byť vždy komplexná a mala by zahŕňať tieto prístupy:

 • Pravidelné chôdze naboso vám umožňujú spevniť priečne a pozdĺžne oblúky chodidla, čo bráni ich patologickým zmenám. Lekári odporúčajú chôdzu naboso na rôznych povrchoch: malé kamienky, zem, tráva atď. Toto cvičenie je obzvlášť užitočné pre deti.
 • Pri aktívnom životnom štýle je dôležité pamätať na to, že väzivový aparát chodidiel potrebuje odpočinok, ktorý sa vyhýba prepracovaniu a mikrotraumatám šliach a väzov na chodidle.
 • Obuv by mala byť pohodlná a počas nosenia by nemala spôsobovať nepohodlie. Existujú špeciálne ortopedické modely, ktoré vám umožňujú zaistiť fyziologickú polohu chodidla. Topánky na podpätku sa môžu nosiť iba na krátke časové obdobie.
 • Pravidelné cvičenia na posilnenie nôh vám umožňujú posilniť hlavné oblúky, svalový systém a osteoartikulárny systém. Masáž má podobný účinok.
 • Všetky choroby pohybového ústrojenstva vrátane chrbtice sa musia liečiť včas.

Tieto odporúčania môžu byť implementované v detstve aj u dospelých. Je dôležité si uvedomiť, že trvanie tried, chôdze naboso a iné bremená by sa mali postupne zvyšovať.

Efektívne cvičenia

Existuje jednoduchá sada fyzickej aktivity, ktorá vám umožňuje predchádzať plochým nohám a posilňovať oblúky nôh a pohybového aparátu:

 1. Po malom dynamickom zahriatí človek striedavo zdvíha a spúšťa ponožky a podpätky chodidiel. Počiatočný počet opakovaní je 20 krát pre ponožky a podpätky.
 2. S pevnými pätami roztiahnite prsty nôh na podlahu a priveďte ich späť.
 3. Jedna noha stúpa na päte a druhá noha súčasne s ňou stúpa na špičku. To všetko by sa malo opakovať rýchlym tempom až 20-krát naraz.
 4. Malé dĺžky pridaných krokov vám umožňujú používať hlavné malé svaly chodidiel.
 5. Valivé palice alebo malý valec pomocou nôh tiež posilňujú väzivový aparát nôh.
 6. Valcovanie gule, ktorá môže byť pevná alebo elastická, má podobný účinok.

Predložené cvičenia môžu posilniť pozdĺžny a priečny oblúk nôh, ktorý určuje prevenciu plochých nôh u ľudí v každom veku.

Takáto fyzická aktivita by sa mala postupne zvyšovať, aby sa predišlo prepracovaniu svalov a väzov, pretože to môže viesť k negatívnym následkom.

Funkcie prevencie plochých nôh u detí

Preventívne opatrenia na prevenciu plochých nôh by sa mali začať už v detstve, pretože počas tohto veku môžu deti ochorieť rôznymi chorobami, čo vedie k závažným zmenám v osteoartikulárnom systéme. Takéto choroby zahŕňajú krivicu, neurologické abnormality atď. Všetky tieto stavy by sa mali okamžite zistiť a liečiť podľa predpisu ošetrujúceho lekára.

Dôležitým bodom v prevencii je výber. Existuje veľké množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že nepohodlné topánky väčšinou vedú k narušeniu tvorby chodidla s následným vývojom plochých chodidiel. Preto by ste pri kúpe tenisiek, obuvi alebo iných obuvi nemali šetriť - je to ona, ktorá určuje budúce zdravie pohybového ústrojenstva u dieťaťa.

Deti by mali vykonávať všetky opísané cvičenia, ale celková úroveň cvičenia sa musí znížiť. V prvých rokoch života môže byť akákoľvek fyzická aktivita vykonávaná s pomocou rodičov, ktorí podporujú dieťa a pomáhajú mu urobiť potrebné pohyby. Mama alebo otec tiež môžu robiť pravidelné masáže chodidiel, čím vytvárajú oblúky chodidiel.

Prevencia plochých nôh by sa mala začať už vo veľmi mladom veku, pretože vyvinuté ochorenie je veľmi ťažké liečiť. Tomuto ochoreniu môžete predchádzať rôznymi spôsobmi: noste pohodlnú obuv, zapájajte sa do fyzickej aktivity a vykonávajte špeciálne cvičenia. Ak sa vyskytnú akékoľvek príznaky ochorení nôh, pravidelne navštevujte lekára. Ďalšie odporúčania týkajúce sa prevencie plochých nôh môžete získať od svojho lekára v zdravotníckom zariadení.

Zásady všeobecnej prevencie patológie

Pred začatím prevencie je potrebné podstúpiť diagnostické štúdie o stave chodidla. Toto odhalí príčinu ochorenia u dospelých alebo detí.

Plochá noha u malých detí je spôsobená prítomnosťou tuku, ktorý v priebehu času ustupuje. U dospelých je príčinou plochých nôh zvýšená záťaž chodidla, ako aj zranenia a zápalové procesy.

Pri nadmernej telesnej hmotnosti u dospelých a detí sa zvyšuje zaťaženie chodidla chodidla. V tomto prípade budú preventívne opatrenia zbytočné, kým sa pacient nezbaví ďalších libier.

Prevencia plochých nôh u detí

Je ľahšie zabrániť vzniku sploštenia chodidla v detstve, keď dieťa práve začína chodiť. Je dôležité zvoliť prvé topánky pre dieťa správnej veľkosti, ktoré bude mať malú pätu, pevnú a pevnú chrbát, ako aj okrúhlu špičku. Je potrebné dodržiavať pravidlá osobnej hygieny vrátane:

 • Denné kúpele s detským mydlom,
 • Včasné rezanie nechtov,
 • Správny výber ponožiek a pančuchových nohavíc.

Pri výbere obuvi by ste mali venovať pozornosť výrobkom z pravej kože, stabilným a pohodlne pripevneným na chodidle. Podrážka by nemala byť príliš svetlá. Výška podpätku u predškolských detí by sa mala pohybovať medzi 5 - 19 mm. Rôzne športové tenisky a gumové papuče nie sú určené na neustále nosenie.

Nezabudnite na také preventívne opatrenia:

 • Dlhodobé pobyty na čerstvom vzduchu,
 • nabíjanie,
 • Utieranie studenou vodou,
 • V lete chôdza po piesku alebo kamienkoch s bosými nohami.

Pre staršie deti budú užitočné tieto informácie:

 • lyžovanie,
 • Kúpanie v bazéne,
 • Lezenie po lane
 • Chôdza na log.

Vývoj patológie u dieťaťa sa uľahčuje chôdzou po tvrdom povrchu v mäkkej obuvi bez podpätkov.

Prevencia plochých nôh: jednoduchá a účinná

Chôdza naboso. Malo by byť tak často, ako je to možné, chodiť naboso po piesku, okruhliakoch, voľnej zemi a jednoducho po podlahe. Skvelý spôsob, ako zabrániť plochým nohám, je chôdza po kamienkoch - môžete si vybrať kamienky rôznych veľkostí bez ostrých rohov. Každý deň chodte po kameni asi 10-15 minút.

Masáž. Na vykonanie tohto postupu budete potrebovať pravidelný kuchynský valček. Sadnite si na stoličku a snažte sa neskĺzať chrbát. Položte valček na podlahu, položte naň obe nohy a pomaly ho otáčajte. Vďaka masáži je možné zlepšiť krvný obeh a obnoviť správny anatomický tvar chodidla.

Cvičenie. Vo svojom voľnom čase robte cvičenia, aby ste zabránili plochým nohám: musíte pochodovať 15 minút na mieste a potom 5 minút pochodovať iba na prstoch a 5 na svojich pätách. Sledujte svoje pocity - ak pociťujete bolesť, mali by ste skrátiť čas na 2 - 3 minúty. Ak sa objavia záchvaty, mali by ste okamžite prestať cvičiť a poradiť sa s lekárom.

Kúpeľa. Aby sa predišlo plochým chodidlám, používajú sa kúpeľa s harmančekovým extraktom a morská soľ. Ak chcete získať procedúru 2 v 1 - dajte kamienky na spodnú časť panvy - použite masáž a kúpeľ.

Držanie tela. Vždy sa snažte držať chrbát a hlavu rovno - týmto spôsobom bude telesná hmotnosť správne rozložená a chodidlá nebudú preťažené.

Topánky. Správna obuv by mala byť buď na stabilnej širokej päte na tri centimetre alebo by mala byť plochá, ale hrubá a pohodlná podrážka. Je dôležité, aby topánky boli trochu uvoľnené a ich špička nespôsobovala nepohodlie.

Vykonaním týchto jednoduchých odporúčaní je možné nielen zabrániť plochým nohám, ale aj vykonať účinnú liečbu tejto choroby.

Prevencia dospelých

Ako zabrániť plochým nohám - dospelí musia tráviť až 30 minút denne, aby posilnili svaly a väzivo a zabránili rozvoju choroby. Gymnastické cvičenia vám umožňujú maximalizovať korekciu chôdze.

 • Dôležitou súčasťou prevencie plochých nôh u dospelých sú špeciálne kúpele s pridaním drog (lekáreň harmančeková, šalvia a ľubovník bodkovaný). Pomáhajú zmierniť únavu v nohách po dlhej prechádzke. Zmierňujú zápal a opuch dolných končatín.
 • Ženy musia vylúčiť nosenie nepohodlnej obuvi, konkrétne vysokých podpätkov. Odporúčame, aby ste si obuv kúpili s podpätkom nepresahujúcim 3 cm.
 • Masáže. Dobrým preventívnym účinkom sú špeciálne masáže. Pomáhajú stimulovať reflexné body na chodidle a tiež zvyšujú prietok krvi v dolných končatinách.
 • Chôdza naboso. Tento typ prevencie je veľmi užitočný pre dospelých aj pre deti. Chôdza po kamienkoch, piesku a tráve bude užitočná, pretože to posilní oblúk chodidla.

Profesionálne metódy prevencie plochých nôh

Na špecializovaných klinikách zameraných na prevenciu hyperpronácie sa vyrábajú špeciálne vložky. Na zariadeniach používajúcich počítačovú pedobarografiu sa vypočíta štruktúra podošvy a urobí sa trojrozmerný obraz. Použitie špeciálnych vložiek s ortopedickým účinkom je vynikajúcou prevenciou proti splošteniu chodidla. Čas nosenia takýchto vložiek určuje výlučne ortopéd. Vložky do topánok pomáhajú rovnomerne rozložiť telesnú hmotnosť na chodidle a zmierniť silné svalové napätie.

Pomerne často sú rodičia malých detí požiadaní, aby napísali špeciálne vložky - podporu oblúka. Dlhodobé nosenie takýchto zariadení však nie je vždy opodstatnené a môže spôsobiť ešte väčšie škody.

Cvičenia na prevenciu hyperpronácie

Špeciálne cvičenia fyzioterapeutických cvičení sa používajú nielen na prevenciu rozvoja patológie, ale aj ako súčasť komplexnej liečby. Všetky cvičenia by sa mali vykonávať iba naboso:

 1. Prenos ťažiska na prednú časť chodidla. Z stojacej polohy, držiacej sa podpery, je potrebné zdvíhať ponožky a držať v hornej polohe 10 sekúnd. Pri tomto cvičení by chrbát mal byť čo najpriamejší a ponožky a podpätky spolu,
 2. Z miesta na sedenie musíte vyskúšať pomocou prstov vyzdvihnúť malú guľu alebo iný malý predmet z podlahy.
 3. Chôdza na nohách. Užitočné pre dospelých aj deti. Musíte chodiť 2-3 minúty na prstoch a potom 1 minútu na pätách,
 4. Bez toho, aby ste zložili nohy z podlahy, urobte 10 až 15 drepov,
 5. Chôdza s kačacím krokom v polovici drepu od 30 do 60 sekúnd.

Diagnóza hyperpronácie chodidiel v detskom veku nie je doživotným trestom. Môžete nielen zabrániť plochým chodidlám, ale tiež ich úspešne liečiť. Je dôležité nezabudnúť na dobrú obuv a cvičenia, a ak sa objavia príznaky ochorenia, konzultujte s lekárom, aby ste predišli možným komplikáciám.

Pin
Send
Share
Send
Send