Užitočné tipy

Ako zavlažovať sukulenty v závislosti od ročného obdobia a druhu rastliny

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 5. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Sukulenty sú krásne a exotické rastliny, takmer dokonale symetrické. Ako ich nemôžu mať radi? Avšak, rovnako ako mnoho iných rastlín, sú dosť náročné na zalievanie, najmä keď sú malé. Je veľmi dôležité správne a dôsledne zavlažovať sukulenty.

Jar a leto

Jarné obdobie je najťažšie v otázke zavlažovania sukulentov. Na jar rastlina pochádza z hibernácie a potrebuje viac vlhkosti a živín. Ak sa transplantácia neuskutočnila, je potrebné postupne znižovať interval medzi zavlažovaním, každý mesiac počas niekoľkých dní. Takže rastlina nezačne hniť.

V lete sa zalievanie stáva najintenzívnejším. Majiteľ by mal svoje sukulenty v priemere napájať najmenej raz za 4-5 dní.

Pri obliekaní počas tohto obdobia je lepšie ju nepreháňať, ale raz za 3-4 zavlažovania môžete pridať slabý roztok hnojiva, ktorý sa predáva v špecializovaných predajniach.

Jeseň a zima

Na jeseň by sa mali sukulenty postupne odstavovať z množstva vlhkosti, ktorú si rastliny užívali v lete. Prerušenia medzi dodávkou vody sa v miernom podnebí zvyšujú až na 7 až 10 dní a v teplejších oblastiach 5 až 7 dní.

Polievanie sukulentov v zime nie je príliš ťažké. Hlavnou vecou nie je preháňať ju a dodržiavať jasný režim. Optimálna doba prestávky medzi zavlažovaním je 2 až 3 týždne. Niekedy v zime musíte zavlažovať pôdu častejšie, ale iba v horúcich oblastiach, kde teplota neklesne pod 0 stupňov.

Na jeseň av zime nemôžete kŕmiť, s výnimkou prípadov, keď je potrebné, aby sa rastlina zotavila z choroby.

Ako zalievať

Na správne zavlažovanie sukulentu doma nepotrebujete špeciálne náradie, zavlažovanie a iné ťažkosti, postačí jednoduché zavlažovanie.

Musíte zavlažovať rastlinu vodou pri izbovej teplote priamo pod koreňom a snažiť sa nevypĺňať listy. Po zalievaní by ste mali skontrolovať zem a ubezpečiť sa, že koreňový krk, ktorý sa pozerá zospodu na zem, nezhromaždil vlhkosť (môže to viesť k hnitiu). Ak nie je možné naliať sukulent pod koreň, potom sa dá to urobiť zvyčajným spôsobom - zhora, ale potom je lepšie odstrániť prebytočnú vlhkosť z listov ubrouskom alebo dočasne usporiadať rastlinu tak, aby na ňu nekleslo priame slnečné svetlo.

Po transplantácii nemožno sukulenty napojiť. Preto sa odporúča transplantovať rastlinu po úplnom ukončení hibernácie a opätovnom nadobudnutí sily (niekde uprostred jari).

Vlastnosti zalievanie niektorých druhov

Frekvencia zalievania sukulentov závisí aj od toho, s akým druhom záhradníka sa stretáva. V tejto veci existuje jednoduché pravidlo: čím viac sa rastlina podobá kaktusu, tým menej je potrebné napojiť ju. Tento princíp funguje takmer vždy, ale je lepšie objasniť informácie o konkrétnom type.

Najmenej šťavnatá voda, ktorá miluje vodu, sa nazýva litografia alebo „živý kameň“. Táto rastlina naozaj vyzerá ako malý šedozelený kamienok a musí byť napojená dvakrát menej ako ktorýkoľvek iný brat.

Tí sukulenti, ktorí majú výrazný kmeň (niekedy dokonca pokrytý kôrou), potrebujú priemernú frekvenciu polievania, mala by však byť hojná. Majú dostatočne silný koreňový systém, aby absorbovali vlhkosť od dna a nie hnilobu.

Najčastejšie je potrebné zaliať sukulenty, ktoré vyzerajú ako malé kríky. Živým príkladom je Echeveria alebo „kamenná ruža“, jeden z najpopulárnejších členov rodiny medzi záhradníkmi.

Bežné chyby a problémy s starostlivosťou

Starať sa o sukulenty je ľahké, ale aj tu sa ľudia často dopúšťajú chýb, ktoré vedú k chorobám alebo dokonca k smrti rastliny. Najbežnejšie z nich:

 1. Sukulenty „pretekajú“. Pre tento druh rastlín je nedostatok vlhkosti lepší ako jeho prebytok.
 2. Veľké množstvo výživy. Sukulenty rastú v drsných podmienkach a sú zvyknuté na to, že živiny je potrebné šetriť. Ak sa rastlina „odučí“, rýchlo to zomrie.
 3. Obdobie vegetatívneho rastu si vyžaduje osobitný prístup k zalievaniu a mnohí začiatočníci na to zabudnú. Niektoré sukulenty môžu byť napojené raz za 3-4 dni, a to bude pre nich optimálne a niektoré vyžadujú zriedkavejšie zalievanie (až 7-10 dní). Potrebnú frekvenciu zavlažovania je možné v praxi určiť len kontrolou rýchlosti vysychania ornice.
 4. Ak sukulentná nebola napojená na dlhú dobu, a to začalo sušiť, neskúsení záhradníci jednoducho rezané "mŕtve", podľa ich názoru, listy, ktoré poškodzujú rastlinu. V skutočnosti môžete zaliať sušenú rastlinu tak, aby ožila a potešila majiteľa. V tomto prípade je potrebné pravidelné zavlažovanie (raz za 2-3 dni v lete alebo 4-5 dní v zime) v malých dávkach, až kým nie sú listy opäť naplnené vlhkosťou a ožívajú.

Pri dodržaní vyššie uvedených jednoduchých pravidiel sa každý začiatočník záhradník zachráni pred problémami spojenými so zalievaním sukulentov.

Opis sukulentov

Doma sa pestujú rastliny, ktoré sa líšia v mäsitých listoch. S ich pomocou akumulujú vodu. Táto potreba vznikla v kultúrach kvôli špecifickým podmienkam pobytu, pretože pôvodne obývali púšte. V Rusku najobľúbenejšie druhy, ktoré zahŕňajú:

 1. Agáve. Prezentuje sa v niekoľkých odrôd. Všetky sú nenáročné a vyzerajú ako miniatúrny vianočný stromček. Listy sú ostnaté, zabalené. Majú svetlozelený odtieň a sú zostavené do akejsi zásuvky.
 2. Aloe. Táto rastlina, obľúbená v Rusku, je tiež šťavnatá. Má centrálny kmeň, z ktorého sa oddeľujú dlhé procesy. Sú usporiadané do kruhu. Existujú rôzne odrody aloe, ale všetky majú zelený odtieň, niekedy so škvrnitými škvrnami.
 3. Argiroderma. Jeho rozeta tvorí niekoľko mäsitých a hustých listov. Zvyčajne existujú 2. Medzi hlavnými listami je krásna kvetina, zaberajúca priemer celej rastliny. Okvetné lístky sú ružové alebo biele.

Funkcie vykládky

Táto kategória rastlín je nenáročná, stále si však vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Ak sa rozmnožovanie uskutočňuje listami, časťami stonky a rozetami, musíte najskôr nechať odrezanú plochu po dobu 3 dní v miestnosti a nechať ju zaschnúť.

Na to môžete použiť parapet. V budúcnosti je potrebné pochovať výhonok do kvetináča zeminou, aby sa zakorenil.

Rastlinu je potrebné zasadiť tak, aby 1/3 z nej vykukovala zo zeme, inak nebude možné zabrániť rozkladu procesu. Neignorujte špecializované riešenia predávané v kvetinárstvách. Priaznivo ovplyvňujú koreňový systém a posilňujú ho. T

Prispievajú tiež k zrýchlenému rastu plodín a prevencii chorôb.

Príkladom dobrých formulácií na podporu zdravia sukulentov je:

Pestovanie osiva

Hĺbka kapacity na pestovanie rastlín by mala byť najmenej 3 cm. Ako pôda pre sukulenty je vhodná jednoduchá záhradná pôda zmiešaná v rovnakom množstve s hrubým pieskom. Do tejto zmesi môžete pridať nejaké drevené uhlie, ktoré má absorpčné vlastnosti. Absorbuje všetku prebytočnú vlhkosť, ktorá chráni koreňový systém pred rozpadom.

Aloe a mnoho ďalších rastlín sa môže vysiať na obyčajný perlit bez toho, aby sa k nemu pridalo čokoľvek iné. Semená nemusia byť posypané pôdou. Stačí ich položiť na povrch substrátu. V tomto prípade je lepšie uzavrieť samotnú nádobu skleneným fragmentom alebo filmom.

Optimálny teplotný rozsah pre pestovanie plodín je do + 20 - 25°. Zabráňte nadmernému vysušeniu podkladu. Sadenice reagujú na časté zalievanie priaznivo. Majú radi dobré osvetlenie. Pri plánovaní výsadby rastlín v zime alebo na jeseň je potrebné poskytnúť im zvýšenú dennú dobu pomocou lámp na umelé osvetlenie.

Prvé výhonky je možné vidieť po niekoľkých týždňoch. Jednotlivé rastliny klíčia aj po mesiaci. Akonáhle rastlina rastie na 1 cm, je potrebné ju preniesť do samostatnej nádoby.

Použitie vyrovnávacej pamäte

Táto kapacita sa vyberá individuálne. Záhradník si môže vybrať, so zameraním na svoje preferencie a vkus. Niektorí ľudia uprednostňujú hlinené materiály, ale nesmieme zabúdať, že takýto materiál umožňuje rýchle odparovanie vlhkosti. Je to kvôli jeho poréznej štruktúre, ktorá nie je schopná zadržať tekutinu. Takýto kvetináč samozrejme neprenikne, ale pôda s ním nezostane dlho mokrá.

Medzi ďalšie materiály pre kvetináče patria:

Hlavnou úlohou záhradníka je rýchlo presunúť rastlinu z malého hrnca do väčšieho. Priestor a pohodlné podmienky pre rozvoj sú dôležité.

Nezameriavajte sa na dekoratívne vlastnosti, farebné prevedenie a tvar vyrovnávacej pamäte.

Požiadavky na zalievanie

Ak chcete určiť, ktoré podmienky napájania sú pre sukulenty najlepšie, musíte sa obrátiť na svoje prirodzené prostredie. Príroda sama prišla s tým najvhodnejším podnebím, režimom vlhkosti. V púštnych oblastiach sú zaznamenané teplotné rozdiely. Samozrejme, v Rusku je ťažké zabezpečiť takýto účinok. Ale môžete urobiť všetko pre to, aby ste sa k nim priblížili.

Je ľahké určiť, ako často sa má voda sukulenty. Ak to chcete urobiť, dotknite sa položky povrchovej vrstvy a zistite, či je mokrá, Ak je suchý alebo dokonca chrumkavý, môžete vykonať ďalšie zalievanie. Ale ak je vlhká pôda skrytá pod takou kôrou, zalievanie spôsobí hnilobu koreňov.

Sukulenty môžu existovať dlho bez zalievania. Stačí to urobiť raz za tri dni, najlepšie raz za týždeň. Skutočnosť, že sa pestovateľ zdá byť stresujúci, šťavnatý toleruje. Nerobte si starosti so svojím obľúbeným kvetom, príliš ho zalievajte.

V tomto prípade bude možné dosiahnuť opačný účinok len vtedy, keď zástupca kaktusu začne hniť.

Ďalšie nuansy

Sukulenty sa majú rozprašovať každé 3 až 4 dni. Každý typ zariadenia môže mať svoje vlastné požiadavky na takýto postup. Je lepšie to urobiť, keď je pôda úplne suchá. Na zalievanie sa odporúča vypracovať harmonogram a prísne ho dodržiavať. Toto je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o mladé rastliny.

Dospelé plodiny by sa mali zalievať konvicou. Je nevyhnutné dosiahnuť úplné nasýtenie pôdy vodou. Vďaka tejto technike bude koreňový systém vždy zdravý. Niektorí záhradníci odporúčajú úplne opustiť zalievanie v zime, ale veľa záleží na type sukulentov. Zároveň všetky odrody vyžadujú v lete najaktívnejší prietok vody.

Odborníci v oblasti kvetinárstva niekedy experimentujú s pokusom zistiť, ako často potrebujú zavlažovať sukulenty.

Niekedy je dokonca užitočné preskočiť pár dní navyše.

Z tohto dôvodu sa korene len posilnia. Existujú určité náznaky, ktoré naznačujú nedostatok vlhkosti:

 • krehkosť a suchosť horných listov,
 • vrásnenie celej rastliny,
 • vzhľad záhybov na koncoch výhonkov.

Ak sukulenty striekate jemne a v pravidelných intervaloch, rýchlo si zvyknú na konštantný prietok vody. Zároveň ich nenalievajte štandardnou dávkou vody po tom, čo zažili obdobie sucha. V takom prípade sa musí objem vlhkosti postupne zvyšovať. Ale aj pri tomto režime sa sukulenty môžu vrátiť k normálu až po týždni.

Ak je v miestnosti vysoká vlhkosť, mali by sa napojiť menej často. Keď je horúco, je potrebné zvýšiť frekvenciu takejto manipulácie.

Rastliny by mali byť vysadené v kvetináči s otvormi na odvodnenie. Príliš vlhká pôda nie je pre nich vhodná. V takomto prostredí sa pleseň rýchlo vyvíja. Škodcovia sa tu tiež cítia dobre. Ak existujú pochybnosti o množstve použitej vody, potom je lepšie ju vypĺňať ako preplniť. Na správnu starostlivosť o sukulenty každý deň budete potrebovať sprejovú fľašu a malú kanvicu.

Odporúčania na transplantáciu

Za prvé obdobie transplantácie sukulentov sa považuje prvé desaťročie marca. Toto je najlepší čas, keď tok miazgy ešte nezačal, ale objavili sa nové púčiky. Prirodzené prostredie sukulentov naznačuje špeciálne podmienky pre rozvoj kultúry, takže ich korene klíčia dobre v zemi, zatiaľ čo procesy rozširujúce sa po stranách sa takmer netvoria.

Tieto vývojové vlastnosti umožňujú rastline prijímať viac vlhkosti a živín, ktoré sa rýchlo odparujú z povrchu pôdy.

Bočné korene sú tiež zbytočné, pretože ich horúce slnko v púšti ich rýchlo vyhorí. Počas transplantácie vyvetrajte kvet opatrne. V takom prípade by mala byť čepeľ umiestnená vertikálne 5 cm od kmeňa. Takže sa môžete vyhnúť traumatickým koreňom. Po zakopaní záhradného náradia do zeme je potrebné odstrániť všetku prebytočnú zem bez toho, aby to ovplyvnilo oblasť, ktorá sa nachádza blízko koreňa.

Potom sa sukulent premiestni na nové miesto s hlinenou hrudkou, kde sa dobre posype novou časťou substrátu. Presadenie na mladé kvety je obzvlášť potrebné. Takýto postup by sa mal v súvislosti s nimi vykonávať raz ročne. Ak je rastlina staršia ako 5 rokov, stačí to urobiť raz za 2 roky.

Sukulenty vyžadujú špeciálnu pôdu, ktorá je blízka zloženiu púštnej pôdy. Môžete si ho kúpiť v hotovom zložení v kvetinárstvách. Neignorujte ďalšie hnojivá, ktoré vám umožnia lepšie zakoreniť zakúpenú kvetinu.

Pravdepodobné problémy a choroby

Externí škodcovia zriedka útočia na sukulenty. Nematódy sa niekedy nachádzajú v koreňovom systéme. V pôde sa môžu vyskytnúť aj strapce. To je možné iba v prípadoch, keď pôda a jej plnivo neboli zakúpené v obchode, ale vlastník ich vykopal. V takejto situácii by sa malo uchýliť k množeniu na vrchole rastliny alebo vykonať transplantáciu, úplne očistiť korene od čiastočiek pôdy a potom ošetriť označené oblasti dezinfekčnými prostriedkami.

Sukulenty sú choré v neskúsených záhradníkoch. Sú konfrontované so situáciou, keď rastlina hnije. Je to z dôvodu nedodržania správneho režimu zavlažovania. Ak existujú obavy, že nebude možné chrániť kultúru pred hnisaním, je potrebné pred výsadbou vložiť do pôdy drevené uhlie. Pre začiatočníkov sa zvyčajne vyskytujú tieto problémy:

 1. Hnedé škvrny na výhonkoch listov. Toto je príznak infekcie botrytis. Vyvoláva rozklad listov. Ak chcete liečiť rastlinu, je potrebné rezať listy s defektom, znížiť zalievanie, a ešte lepšie - nechajte pôdu v suchom stave po dobu niekoľkých dní. Potom by sa fungicídny roztok mal pridať k substrátu. Môže to byť nástroj Maxim.
 2. Hnedé škvrny s nepríjemným zápachom. Na vine je pôvodca inej skupiny. Toto je baktéria erwinia. Aby ste sa ho zbavili, mali by ste odstrániť poškodené oblasti rastlín, znížiť frekvenciu zalievania a ošetriť kvet pomocou roztoku manganistanu draselného. Aby sa zabránilo sukulentom, je potrebné pravidelne ich skúmať. Obzvlášť potrebné je pozorne sa pozerať na listy, vrátane ich spodných oblastí.
 3. Dotyk zelenej alebo červenej. Môže to byť penigilóza alebo aspergilóza. Príčinou oboch chorôb je huba. Na boj proti nemu sa napadnuté listy ošetria alkalickým roztokom, napríklad pridaním sódy alebo manganistanu draselného zmiešaného s vodou.
 4. Popáleniny na listoch. Vznikajú, ak necháte rastlinu na južnom parapete na priamom slnečnom svetle. Obzvlášť nebezpečné je to počas hibernácie alebo bezprostredne po nej. Za nepriaznivé obdobie na opaľovanie sa považuje aj okamih po priamom nákupe v obchode. Rastlina by si mala postupne zvyknúť na nové podmienky, ako aj na slnečné lúče.

Skúsení pestovatelia kvetov tvrdia, že je lepšie okamžite vysadiť rastlinu do iného hrnca, predbežne dezinfikovaného a naplneného kvalitnou pôdou. Je potrebné k nemu pridať drevené uhlie.

Odporúčajú vykonať takýto postup, pretože substrát je niekedy infikovaný nematózami. Môžu spôsobiť veľa škody na rastline, preto by ste sa mali zbaviť pôdy spornej kvality, aby ste tomu zabránili. Na druhej strane, ak niet pochýb o kvalifikácii zamestnancov kvetinárstva a ich svedomitom postoji k ich práci, môžete tak urobiť bez takéhoto postupu.

Pin
Send
Share
Send
Send