Užitočné tipy

Ako vyrobiť slnečné hodiny vlastnými rukami

Pin
Send
Share
Send
Send


Základom slnečných hodín je škriatok. Toto je palica, ktorej tieň nám ukáže čas. Čím presnejšie nasmerujeme túto páčku rovnobežne s osou rotácie Zeme (ako to urobiť, pozri odseky 1, 2, 3 nižšie), tým presnejšie bude zariadenie. Ako škriatok sa hodí akákoľvek rovnomerná palica, podobnej veľkosti ako lopata z lopaty (ak je to potrebné, môžete dokonca použiť rukoväť).

Nájdeme miesto, kde veľa ľudí a psov nebeží a ktorým často míňate. Hlavná vec je, že by ju malo väčšinu dňa svietiť slnko. Ak to chcete urobiť, nájdite juh (navigujte sa v aplikácii Google Earth alebo v oblasti 12 - 13 hodín otočte sa smerom k slnku) a vyhľadajte miesto na webe s najviac voľnými (zo striech, stromov atď.) Južnej polovice oblohy.

Ďalej sa pozrite na obrázok.

Odseky 1 a 2 sú venované nájdeniu presného smeru na sever. Áno, na to môžete použiť kompas, ale nezabudnite, že magnetická deklinácia (tj odchýlka kompasu od skutočného smeru k geografickému severu) v našej krajine môže dosiahnuť 10, 20 alebo viac stupňov. Okrem toho môžete zachytiť lokálnu magnetickú anomáliu. Preto je metóda určovania severu slnkom presnejšia a spoľahlivejšia.

1. V čase pravého poludnia (slnečného vyvrcholenia sa tiež mylne nazýva „zenit“) pripravíme vodovodnú čiaru (napríklad zavesíme kamienok / kus železa na lano a zaistíme, aby toto všetko viselo vo vetre) a vodorovnú plošinu, na ktorej bude viditeľný tieň z lana. Metódy výpočtu skutočného poludňajšieho času pre vašu oblasť budú opísané nižšie.

2. V čase pravého poludnia (predtým by bolo príjemné synchronizovať čas s internetom, napríklad pomocou služby time.is alebo s aplikáciou ClockSync Android), všimnite si napríklad smer slnečného tieňa vodovodnej línie, napríklad pomocou niekoľkých kamienkov, ktoré sa šírime pozdĺž tieňa. Toto je presný smer sever - juh (smer poludníka).

3. Vypočítame dotyčnicu uhla k vodorovnej rovine, pod ktorou by mal trpaslík stáť (to je naša palica). Za týmto účelom zistite zemepisnú šírku miesta, vložte ju do kalkulačky a stlačte opálenie. Napríklad, ak je zemepisná šírka 56 stupňov, potom tan (56) = 1,483.

Toto číslo vynásobíme napríklad pol metrom (50 cm), dostaneme 74 cm. Z tohto miesta nalepíme palicu v smere striktne na sever (v poslednom odseku sme našli olovnicu) dáme kamienok 50 cm od miesta, kde je palica zaseknutá, a nakloniť palicu tak, aby prešla kamienkom vo výške 74 cm. Na obrázku 3 (a 3a kvôli prehľadnosti) som ukázal olovnicu, ktorá zostupuje od škriatka a padá na poludníku (dĺžka tejto olovnice je v našom príklade = 74 cm). , Namiesto olovnice môžete oko „strieľať“, ale nebude fungovať tak presne. A v tejto polohe začíname jazdiť s paličkou, čas od času kontrolujeme / opravujeme, aby v danej výške prešiel cez náš „pol metra“ kamienok. Hneď ako palica drží pevne, môžeme si zablahoželať - najdôležitejšia časť práce je vykonaná: orientovali sme gnomona rovnobežne s zemskou osou. A mimochodom, on zároveň s dobrou presnosťou ukazuje na North Star (môžete skontrolovať v noci, "strieľať" oko pozdĺž palice).

4 a 5. Nasledujúce polohy časovača sú vytvorené časovačom. Je potrebné poznamenať, že hoci obrázok ukazuje 12 hodín na poludnie, v skutočnosti sa občiansky čas na to bude líšiť. Aby ste o tom nepremýšľali, najjednoduchším spôsobom je označiť číselník, priblížiť sa ku gnomonu o 13:00, 14:00 a tak ďalej a jednoducho označiť smer tieňa. A nasledujúci deň, od rána do poludnia, označte zvyšné hodiny.

Samotné značkovače hodín môžu byť čokoľvek: môžete jazdiť v doskách s číslami, vykladať kamene.

Skutočný výpočet času na poludnie

Presne uvediem, čo sa stane v čase pravého poludnia:
* slnko je presne na juhu (pre naše severné šírky),
* vodorovné tiene z vertikálnych objektov padajú presne na sever,
* slnko je na najvyššom mieste svojho denného kurzu,
* Toto je okamih - s dobrou presnosťou, stred medzi východom a západom slnka v tento deň.

Každý poludník má svoj vlastný moment pravého poludnia. Povedzme teda, že v porovnaní s centrom Moskvy sa pravé poludnie na východe mesta deje asi o 1 minútu skôr a na západe - o minútu neskôr. Tu je ročný časový harmonogram pre centrum Moskvy (pre časové pásmo UTC + 3, v ktorom sa Moskva od októbra 2014 neustále nachádza):

To znamená, že na moskovskom poludníku môžete jednoducho použiť tento graf. Presne rovnaká forma grafu sa ukáže na vašom mieste, iba sa musí posunúť pozdĺž zvislej osi o hodnotu (D - 37,6) / 15 hodín, kde D je vaša geografická zemepisná dĺžka. Napríklad vezmite Perm, jeho dĺžka je 56,2 stupňov, nahradíme ho vzorcom: (56,2–37,6) / 15 = 1,24 hodín = 1 hodina 14,5 minút. To znamená, že v Perm sa pravé poludnie odohráva o 01h 14,5 m skôr ako v Moskve a v moskovskom čase je potrebné odpočítať 01h 14,5 m od vyššie uvedeného harmonogramu. Napríklad pre 22. mája dostaneme 12h26,5m mínus 01h14,5m = 11: 12msk, pridáme 2 hodiny (rozdiel v časovom pásme medzi Permom a Moskvou), dostaneme 13:12. Nezabudnite tento čas na porovnanie s nasledujúcou metódou.

Druhou metódou je nájsť vašu lokalitu na mieste počasia, čo naznačuje čas východu a západu slnka. Napríklad, v prípade Permu, otvorte meteorologické miesto Yandex yandex.ru/pogoda/perm a pozrite sa tam Východ slnka: 04:37 Západ slnka: 21:47, zistíme aritmetický priemer týchto dvoch časov (04:37 + 21:47) / 2 = 13:12 , Rovnaký čas ako vyššie.

Treťou metódou je použitie zúčtovacích programov. Môžete si vybrať program, ktorý chcete ochutnať, používam svoju Deň - noc (na odkaz daybit.ru/v>

poznámky

1. Uvedená tabuľka pre Moskvu je dôsledkom tzv. Rovnice času - rozdielu medzi priemerným a skutočným slnečným časom. Je potrebné poznamenať, že s rovnakou amplitúdou ako v tomto grafe sa odčítajú hodnoty vašich hodín. To znamená až o plus alebo mínus štvrtinu hodiny počas roka. Ak sa však pozriete pozorne, vidíte, že v najzaujímavejšom letnom období pre nás nie sú výkyvy také veľké a sú vhodné na plus alebo mínus 5-6 minút. Niekedy, keď chcú dosiahnuť malú presnosť, je plán korekcií na jeden rok špeciálne vyrobený pre slnečné hodiny.

Z tohto grafu je napríklad zrejmé, že ak ste svoje slnečné hodiny vyznačili v polovici júna, do polovice septembra budú v zhone po dobu 5 minút.

2. Prečo nepoužívate len vertikálnu palicu? Prečo blázon so svojim sklonom a rovnobežnou osou rotácie Zeme? Faktom je, že hodinky vyrobené s vertikálnou paličkou začnú skôr alebo neskôr ukazovať výrazne nesprávny čas. Takže hodinky vyrobené pre zvislú palicu v júni budú ležať v septembri 1 hodinu ráno a večer. Tu je podrobnejší sundial-ru.livejournal.com/2337.html

3. Ak chcete, môžete okamžite vypočítať číselník pre vašu oblasť pomocou napríklad programu Shadows shadowspro.com, z tohto výpočtu urobte uhly a okamžite zmerajte ich na zemi, namiesto toho, aby ste bežali celý deň a aby ste na slnečný tieň dali značky.

Na záver uvediem na ilustráciu jednu zo svojich hodiniek vyrobených „zo sekery“:

Krátka historická exkurzia

Slnečné hodiny našli mimoriadnu popularitu v 17. - 18. storočí a používali sa najmä v záhradách klasického štýlu - najprv v pravidelných a čoskoro v záhradách záhradných. Prvýkrát si získali popularitu ako súčasť palácových súborov, ale hromadné rozdelenie je spojené s transformáciou hodiniek na nezávislý prvok okrasných záhrad, ktoré, mimochodom, sa vykonávali v rôznych štýloch.

Často sa hovorí, že Európa nie je vhodným miestom na vytvorenie slnečných hodín na mieste, hovoria, že je to iba ďalší pokus vyniknúť medzi ostatnými letnými obyvateľmi a bezvýsledne. A hovoria to preto, že naša klíma na to nie je vhodná, pretože má veľa zamračených dní. Budete prekvapení, ale toto všetko je ďalšia mylná predstava! Napríklad v Anglicku, s jeho častými hmlami, zriedkavé klasické záhrady nemajú tento dekoratívny prvok.

O úlohe prvku v krajine

Zvyčajne sa slnečné hodiny nachádzajú v strede kvetinovej záhony a sú dominantným prvkom, pretože sú na podstavci alebo v inej nadmorskej výške. Tiež si všimnite, že podstavec je dôležitým prvkom tejto kompozície, ktorá sa niekedy vykonáva vo forme stĺpca.

Slnečné hodiny sú navrhnuté tak, aby upútali pozornosť, a preto jeho veľkosť priamo súvisí s veľkosťou konkrétneho miesta. Ak je oblasť malá, je vhodné nainštalovať hodiny na cestu vedľa trávnika alebo malej, ale svetlej kvetinovej záhrady. Ale v krajine alebo v lesnej záhrade je lepšie ich obklopiť kvetmi, aby sa pri blížiacom sa náhle objavili pred vašimi očami. Okrem toho sa v malých záhradách často vyrábajú slnečné hodiny vo forme dekoratívnych figurín.

Vzhľadom k obrovskej rozmanitosti materiálov a tvarov použitých na vytvorenie hodiniek, môžete získať dizajn s prihliadnutím na vlastnosti záhrady, kde bol vytvorený. Ak je záhrada v avantgardnom štýle, ale pri vykonávaní slnečných hodín by sa mali brať do úvahy tie najvýznamnejšie podrobnosti. Tu sa hodinky môžu stať súčasťou rekreačnej oblasti, detského ihriska alebo aj altánku. Okrem toho môžu účinne vyzdobiť záhradný rybník alebo fontánu.

Existuje pojem „životná doba“. Toto je ďalšia možnosť ako vyrobiť slnečné hodiny sami, ale už používajú kvitnúce živé rastliny, ktoré budú slúžiť ako materiál na tvorbu číselníka a rúk.

Slnečný dizajn

Srdcom každej slnečnej hodiny sú dva prvky:

  • cadran je plochý povrch, na ktorom je umiestnené príslušné označenie (číselník),
  • Gnomon je tyč, ktorá je pripevnená k tomuto povrchu.

Na výrobu hodiniek možno použiť akýkoľvek materiál, ktorý je odolný voči atmosférickým faktorom. Môže to byť kameň, cement, železo, drevo, plast alebo dokonca štrk. Je žiaduce, aby číselník bol ľahký (môže to byť biely mramor, vápenec atď.): Takže tieň z trpaslíka bude zreteľnejší. A samotný trpaslík, mimochodom, môže byť vyrobený z dlhých klincov, plastových špendlíkov alebo pletacích ihiel.

Venujte pozornosť! Ukazovateľ by mal byť o niečo dlhší ako obvod číselníka.

Tieto hodinky sú schopné ozdobiť a oživiť akúkoľvek krajinu. Najmä ak sa naň použili živé rastliny, ktorých výška nepresahuje 50 centimetrov. Napríklad, kvety nechtíka kvitnú okolo šiestej ráno a blízko o štvrtej večer (aj keď sa ukázalo, že deň bol zakalený).

Dobrá rada pre nastavenie slnečných hodín

Teraz hovorme o vlastnostiach samotného procesu inštalácie. V zásade je to už znázornené na obrázku nižšie, ale číselník bol v tomto prípade v skutočnosti vyrobený pre slnečný čas, to znamená pre tie oblasti, kde poludnie sa vyskytuje v presne dvanástich nula-nula, v skutočnosti, ako by malo byť.

Bohužiaľ, na rôznych miestach príde poludnie v rôznom čase - ďaleko od 12. hodiny. Preto, ak je v pláne vidieť miestny čas na číselníku, bude ho musieť mierne modernizovať (číselník). Z tohto dôvodu sa čísla na ňom musia posúvať okolo osi tak, aby najkratší tieň (tj bude pozorovaný na poludnie) sa pohyboval tesne pozdĺž poludňajšej čiary (sever / juh).

Ale postup na nájdenie poludňajšej línie je už samostatný príbeh, ale musíte o ňom vedieť skôr ako vyrobiť slnečné hodiny sami, Je teda nepravdepodobné, že by kompas pomohol, pretože magnetické a geografické póly planéty sa nezhodujú: napríklad v Petrohrade je to asi 8 stupňov - to znamená, že „medzera“ je v priemere 30 minút, čo nie je tak malé. , Najprimitívnejší spôsob je nasledujúci: zoberte preglejkovú dosku, vložte do nej skrutku alebo klinec pod uhlom 90 stupňov, potom preložte preglejku na vodorovnú plochu a každých 15 minút zaznamenajte pohyb tieňa z špendlíka. Po tom, čo spojíte všetky body s 3-hodinovou čiarou, určte najmenší tieň - bude to tá veľmi poludňajšia línia.

Venujte pozornosť! Ďalšia praktická rada, ktorá vám pomôže s výrobou podľa nižšie uvedených pokynov: predtým, ako začnete používať kameň alebo kov, je vhodné precvičiť preglejku. Ak to pokazíte, nestane sa nič zlé, ale budete mať praktické skúsenosti.

A posledný dôležitý bod. Ak hovoríme o skutočne dobrých rovníkových slnečných lúčoch s rovným rámom, mali by mať dve číselníky naraz - na spodnej a hornej rovine. Prvý bude fungovať od jesene do jari, druhý od jari do jesene. Ako je uvedené vyššie, pre letnú chatu to nehrá osobitnú úlohu, pretože tam bývajú hlavne v lete, preto stačí jeden číselník s hlavou.

Vytvorenie slnečných hodín: ďalšie dôležité odporúčania

Než začnete, mali by ste sa rozhodnúť o mieste. Odporúča sa ich inštalácia na kvetinový záhon alebo trávnik, kde bude slnečné svetlo k dispozícii počas denných hodín. Hodinky sa zvyčajne dajú umiestniť na plochý aj na naklonený povrch (aj keď v druhej verzii je potrebné pamätať na to, že na dosiahnutie tieňa rovnakej dĺžky počas dňa je potrebné správne určiť požadovaný uhol sklonu). Na jej výpočet sa používa špeciálny vzorec: odoberú sa 90 stupňov a z nich sa odoberie zemepisná šírka regiónu, v ktorom sa nachádza vaša letná chata. Ale v prípade plochého povrchu sa dĺžka tieňa padajúceho z gnomónu zmení po celý deň.

Tieň konštantnej dĺžky bude, samozrejme, pôsobiť pôsobivejšie, aj keď to nie je dôležité z jednoduchého dôvodu, že dĺžka tieňa z gnomónu sa dá mentálne úplne zväčšiť.

Video - Slnečné hodiny v krajine

Po výbere miesta môžete začať vytvárať ciferník. Jeho tvar, ktorý si môžeme okamžite rezervovať, sa môže líšiť, ale vo väčšine prípadov sa uprednostňujú staré dobré klasiky - kruh alebo štvorec - pretože práve tieto čísla sa dajú najľahšie obnoviť. A ak to nevieš ako vyrobiť slnečné hodiny sami a z čoho zodpovedáme: na tento účel možno použiť rôzne materiály. Medzi nimi zdôrazňujeme:

  • kameň
  • naplavené drevo nezvyčajných tvarov,
  • viacročné ihličnany
  • svetlé kvitnúce rastliny atď.

To všetko sa dá použiť na vytvorenie časových divízií v rámci. Ale ako rozdeliť oblasť na tieto divízie? Vezmite si hodinky (elektronické alebo mechanické - bez rozdielu) a na základe ich odčítaní každú hodinu označte polohu tieňa vrhnutého škriatkom počas dňa.

Je vhodné to urobiť v ten deň, ktorý sa vyznačuje najvyššou dobou trvania. Každú číslicu označte kolíkom - medzi značkami získate rôzne uhlové ukazovatele.

Venujte pozornosť! Ak hovoríme o samotnom trpaslíkovi, potom je hlavným stavebným prvkom, pretože tieň, ktorý vrhol, je akýmsi spôsobom v smere hodinových ručičiek, ktorý ukazuje presný čas.

Posledným krokom bude návrh hodiniek. Najprv premýšľajte o tom, ako nastavíte časové značky tak, aby sa plodinám vysadeným vedľa každej číslice poskytlo všetko potrebné pre normálny vývoj a rast. Napríklad môžete označiť párne čísla na vonkajšom kruhu kádra a nepárne čísla na vnútornom kruhu. Priemer týchto kruhov by mal byť približne 4 metre, respektíve 1,5 metra. Je tiež dôležité, aby rastliny použité v kompozícii nerástli nad 50 centimetrov, inak by ich zakryl tieň trpaslíka.

Teraz - priamo do práce!

Pokyny na výrobu slnečných hodín

Najjednoduchší dizajn hodiniek je horizontálny, takže ho môžete dokonca spárovať s dieťaťom.

V skutočnosti ich možno vytvoriť dokonca aj na zemi. Na tento účel nakreslite rovnomerný kruh, v strede ktorého nalepte palicu - bude vám slúžiť ako trpaslík. Nakreslite priamku zo stredu kružnice na sever - podľa astronomického času bude poludnie. Potom rozdeľte kruh na dvadsaťštyri rovnakých sektorov. Palicu nakloňte smerom na sever pod uhlom zodpovedajúcim zemepisnej šírke vašej konkrétnej oblasti. Výsledkom bude, že každý zo sektorov bude zodpovedať 15 stupňom.

Venujte pozornosť! Takéto slnečné hodiny nepreukážu čas, aký majú bežné hodinky. Koniec koncov, ako viete, slnečný čas nie je rovnaký ako čas pozemských časových zón.

Teraz zvážte ako vyrobiť slnečné hodiny sami, ale už prenosný typ. K tomu potrebujete malú kartónovú krabicu (vždy plochú), ktorá sa dá lepiť papierom tak, aby zodpovedala farbe dreva.

Ak hovoríme o prímestskej oblasti, môžete použiť rovnomerný výrez stromu alebo plochý balvan a nainštalovať ho na priesečník záhradných chodníkov. Na povrch nakreslite obdĺžnikový číselník (ak je povrch okrúhly, potom nakreslite kruh). Vycentrujte čiaru a odrežte ju, aby ste opravili gnomona. Hlavná časť stavby je pripravená!

Теперь сделайте и сам гномон, для чего вам потребуется определить широту местности, где вы обитаете. Для его изготовления можете использовать как пластик, так и плотный картон. Чтобы правильно установить часы, возьмите компас. Направьте острую часть гномона на юг, при этом северное направление будет соответствовать полудню. Вставьте гномон в щель, проклейте стыки клеем.

Для создания делений каждый час делайте отметку местонахождения падающей тени. Ak rozdelíte povrch na dvadsaťštyri častí, hodiny ukážu slnečný čas. To je všetko, veľa šťastia pri práci!

Pin
Send
Share
Send
Send