Užitočné tipy

Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť: teória

Pin
Send
Share
Send
Send


Finančná nezávislosť vám umožňuje úplne kontrolovať svoj čas. Keďže ste nezávislí, nemusíte si vyberať medzi prácou a trávením času so svojou rodinou. Účelom tejto príručky je vysvetliť, ako dosiahnuť finančnú nezávislosť.

Väčšina toho, čo vám bolo povedané o raste peňazí, príjmoch a bohatstve, nie je pravda. To je pochopiteľné - premýšľajte o tom, od koho ste o ňom prvýkrát počuli (cudzí ľudia, pretože oni sami neboli bohatí). Aby ste si nezamieňali vysoké príjmy s bohatstvom, aby ste pochopili dôležitosť umiestnenia aktíva pri výbere investície, prečítajte si tento článok veľmi pozorne.

Potom pochopíte, prečo sa niektorí profesionálni športovci, ktorí zarábajú 20 miliónov dolárov ročne, rýchlo zlomili a vodič autobusu sa môže zmeniť na multimilionár a nemusí mať žiadne finančné starosti.

Táto príručka v skutočnosti vysvetľuje krok za krokom, ako dosiahnuť finančnú nezávislosť. Bol navrhnutý tak, aby vám vedel, ako sa zbaviť starostí s príjmami, ktoré môžu byť spôsobené menovými problémami.

Tento podrobný sprievodca po finančnej nezávislosti je súčasťou nášho rozsiahleho projektu zameraného na výučbu nových investorov, ako získať väčší príjem.

Príjem nie je majetkom

Väčšina ľudí si myslí, že kľúčom k bohatstvu je vysoko platená práca. Áno, je ľahšie zbierať aktíva, ak máte každý mesiac veľa peňazí, ale skutočným tajomstvom zvyšovania kapitálu je zvykom utrácať menej, ako zarobíte, Je to klišé, ale je to fundamentálna, absolútna nemenná realita peňazí. Ak sa chcete vyhnúť tejto pasci, musíte pochopiť, že zisk nie je bohatstvo.

Skutočným tajomstvom zvyšovania kapitálu je zvykom utrácať menej, ako zarobíte.

Čo je to bohatstvo? Moja osobná definícia: bohatstvo je súčasťou vášho čistého majetku (kapitál mínus dlhy), ktorý vytvára kapitálové zisky, príjmy a dividendy bez vašej práce. Ak ste lekár alebo právnik, musíte vynaložiť veľké úsilie a pracovať najmenej tucet rokov, aby ste získali viac-menej dobrý plat.

Na druhej strane, ak máte súkromné ​​obchodné portfólio, umývanie auta, garáž, akcie, dlhopisy, podielové fondy, nehnuteľnosti, patenty, ochranné známky a ďalšie generátory peňazí, môžete sedieť pri bazéne a zarábať si.

To znamená, že by ste mohli dosiahnuť finančnú nezávislosť a udržať si svoj životný štýl, aj keď nevynakladáte žiadne úsilie. A tiež Pamätajte, že bohatstvo miluje účet a pozornosť - preto je do niečoho potrebné neustále investovať.

Úroveň vášho blahobytu by sa mala merať podľa dĺžky času, počas ktorého by ste mohli udržiavať svoju životnú úroveň bez ďalšieho platu. Inými slovami, ak vás vyhodia, ako dlho môžete pokračovať v nákupe oblečenia, jedla, spotrebičov, videohier atď., To znamená žiť tak, ako ste zvyknutí?

V skutočnosti nebude priemerný človek v takýchto podmienkach dlhší čas schopný existovať a čím viac zarobí, tým viac si kladie otázku, prečo nemôže získať finančnú nezávislosť, čo mu z jeho rúk vyteká priamo.

Musíte mať voľné prostriedky na investovanie

Napoleon Hill povedal: „Mysli a buď bohatí.“ Finančný úspech začína zvykom šetrenia. Ak sa táto príležitosť prejaví, využite ju, pretože ľudia, ktorí majú úspory, z nich dostávajú veľký príjem. A v niektorých prípadoch to trvá aj celý život.

Jedným zo spôsobov, ako využiť investičné príležitosti, je investovať do podielových fondov, Realita úspešnej investície spočíva v tom, že existuje určitá úroveň, na ktorej môžete dosiahnuť maximálnu návratnosť.

Napríklad 10% príjmu z 10 000 dolárov bude „toľko“ ako 1 000 USD, čo pravdepodobne veľmi nenaplní vašu peňaženku, ale ak máte investíciu 1 000 000 USD, príjem z tejto sumy bude 100 000 USD. Toto je, samozrejme, oveľa viac, hoci náklady a úsilie sú rovnaké. Dobrá možnosť investovania je tiež investície do zlata, Koniec koncov, zlato málokedy klesá na hodnote.

Hromadenie bohatstva a získanie finančnej nezávislosti je pomalý proces, ktorý si vyžaduje čas. Každý deň musíte robiť zdanlivo nevýznamné veci, napríklad znižovať svoje výdavky, vytvárať ďalšie príjmy a prevádzať peniaze na maklérske a dôchodkové účty s daňovými výhodami.

V priebehu času takéto akcie začínajú prinášať výsledky. Keďže získate príjem, s každým novým príspevkom môžete investovať stále viac a viac. Toto sa nazýva zloženie. V takom prípade začnú úroky, dividendy a kapitálové zisky vytvárať svoje úroky, dividendy a kapitálové zisky atď. Napríklad to vysvetľuje, ako z 10 000 dolárov môže 2 890 000 dolárov vzrásť o viac ako 50 rokov o 12%. vysoké úrokové vklady v bankách.

Jediným spôsobom, ako môžete získať viac „bezplatných“ peňazí, je buď zvýšiť príjem (platy, obchodné tržby, platené hodiny alebo akýkoľvek iný druh príjmu, ktorý by pokrýval vaše účty), alebo znížiť náklady. Pamätajte si to raz a navždy. Váš výber by mal byť buď možnosťou zvýšenia výnosov, alebo možnosťou zníženia nákladov. A je to lepšie aj to druhé.

Nie všetky príjmy sú rovnaké. Tu je príklad pre lekára, ktorý zarába 250 000 dolárov ročne, z čoho 95 000 dolárov je daň a čistý zisk je 155 000 dolárov. Ak by však dostal rovnakú sumu prostredníctvom dôchodkového plánu alebo IRA, nezaplatil by sa desetník. To je ďalších 95 000 dolárov ročne na zostavenie. Ak je hotový vklady vo výške 11% ročne po viac ako 30 rokov to bude bohatstvo ďalších 18 miliónov dolárov. Áno, áno, príjem z 18 000 000 dolárov je jednoducho spôsobený nedostatočným zdanením.

Preto by ste mali urobiť všetko, čo môžete (samozrejme, rozumne), aby ste úplne financovali svoje dôchodkové plány. Každé rozhodnutie je dôležité, aj keď sa zdá nevýznamné.

Skutočné bohatstvo je kontrola vášho času

Skutočným bohatstvom je kontrola vášho času. A aj keď dokážete robiť to, čo máte radi každé ráno, keď vstanete z postele, nemyslite si, že ste úspešní. Ste iba veľmi plateným „otrokom“ svojej mzdy.

Ako viete, že ste skutočne bohatý človek? Veľmi jednoduché - zapadnete do tejto kategórie, ak máte úplnú kontrolu nad tým, ako trávite deň. Pre väčšinu ľudí to nie sú správy, ale len málo z nich skutočne rozumie tejto základnej pravde.

Nezáleží na tom, koľko peňazí získate, ak strávite celý deň v práci, čo vás nešťastí. Ak musíte vykonávať činnosti, za ktoré veľa platíte, ale ktoré vám neprinášajú skutočnú radosť, potom stále nie ste bohatí.

Každé ráno, keď sa objavíte v kancelárii alebo na pracovisku alebo v dielni, mali by ste sa cítiť, akoby ste rozbaľovali vianočný darček, keď otočíte kľúčom. Toto nie je nejaká štandardná rada „šablón“.

Ak nájdete povolanie, ktoré vám dáva tento pocit, a ste disciplinovaní v riadení obchodnej stránky a kontrole nákladov, máte oproti svojim konkurentom obrovskú výhodu. A to všetko preto, že budete pokračovať v práci desať, pätnásť, osemnásť hodín denne, nie preto, že ich potrebujete, alebo preto, že chcete ďalšie auto, ale preto, že máte radi proces a samotný produkt. Nemôžete prekonať svoju vášeň pre túto prácu.

Štúdium nemá nič spoločné s bohatstvom a finančnou nezávislosťou

Podľa rozsiahleho výskumu Thomasa J. Stanleyho, Ph.D. v histórii, autora milionára Next Door, školské triedy nemajú nič spoločné s hospodárskym bohatstvom a úspechom. To neznamená, že vzdelávanie nie je hlavná vec! Viac ako 90% amerických milionárov sú v skutočnosti absolventi bakalárskeho štúdia.

Prečo rodičia, učitelia a duchovní mentori ďalej hovoria deťom, že nebudú úspešní, ak budú mať priemerné skóre 3? Štatisticky povedané, podľa Stanley je to preto, že títo ľudia sami nemôžu byť finančne úspešní.

Nemajú tušenie, čo to znamená na dosiahnutie finančnej nezávislosti. Veria vo veľký mýtus, že dobrí študenti idú ďalej v živote. Vyberajú iba analytickú inteligenciu, nie kreatívnu, ktorá je zodpovedná za rozvoj inovácií, sociálnych úspechov a schopnosť vyvíjať riešenia na špecializovaných trhoch.

Nerozumejú tiež tomu, že väčšina milionárov nosí skôr džínsy, kombinézy alebo pracovné košele, než obleky a kravaty. Jedia v McDonald's a Burger King. Žijú v bežných, zavedených štvrtiach. Väčšina z nich má vlastný podnik.

Finančná nezávislosť vyžaduje doplnkového manžela / manželku

Nezáleží na tom, akí úspešní ste, ak váš manžel nie je taký disciplinovaný, skromný a investične orientovaný ako vy. V tomto prípade bude všetko vaše úsilie o lepší, finančne nezávislý život ako boj proti rýchlym pieskom.

Berte svojho spoločníka na život veľmi vážne, pretože emocionálne, finančné a sociálne nálady, ktoré môže priniesť do vášho života, môžu potlačiť akýkoľvek pokrok, ktorý môžete dosiahnuť vo svojej kariére alebo zárobkoch. Pokúsite sa vybudovať život a on alebo ona minú svoje peniaze na status alebo prestíž, čo zase robí finančnú nezávislosť takmer nedosiahnuteľnou.

Ak chcete vybudovať skutočný život, musíte mať takú podporu, ktorá vám umožní riskovať, pretože viete, že bez ohľadu na to, čo sa stane, vždy bude niekto, kto čaká doma a bezpodmienečne vás miluje. Môže to znieť prekvapivo, ale väčšina úspechu je založená na primeranej povahe a psychológii manžela / manželky. Ako sa napokon môžete zamerať na svoju prácu a vytvorenie života, o ktorom ste vždy snívali, ak nemáte spoľahlivú podporu?

Výklenkové trhy nie sú také efektívne, ale sú aj ziskové.

Miliardár a investor Charlie Munger poznamenal, že podnikatelia môžu uspieť, ak sa špecializujú na nediagnostikovanú hospodársku medzeru. Tieto výklenky sú veľmi výnosné. Neveríš mi? Nadarmo!

Spomeňte si na obrázky multimilionárov. Čo si videl? Obchodné a jachty? Molekulárna biológia? Aj keď medzi nimi existuje niekoľko miliónov, najväčšie peniaze pochádzajú z priemyselných odvetví, ako sú recyklácia odpadu (odpadu), pizzeria, obchody s odevmi, parky s prívesmi, sviečky a dodávky.

Zvážte prípad Sama Waltona. Postavil malý obchod s lacnými vecami v Arkansase, ktorý sa neskôr zmenil na najväčšieho maloobchodníka na svete. Stal sa z neho rodinný príjem vo výške viac ako 125 miliárd dolárov. Pri predaji päťdesiat centov papuče a lacnom Kolíne nad Rýnom v malých mestách neexistuje nič mimoriadne ziskové, ale Walton si stanovil za cieľ priniesť lacný tovar bežným Američanom. Bol to muž so širokým výhľadom. Svoju spoločnosť postavil z jedného obchodu, bez fanfár a červeného chodníka.

Vlastníci firiem predstavujú neúmerne veľkú časť populácie „milionárov“. Je ťažké uveriť, ale existuje vysoká pravdepodobnosť, že majiteľ najväčšieho železiarstva alebo Inštalatér vo vašom meste vyprodukuje mnohokrát viac zisku ako lekár s najvyššou platbou.

Súčasťou tohto dôvodu je koncept, ktorý sme prediskutovali, ktorý sa nazýva kapitalizovaný zisk. To je tiež to, čo uviedol Dr. Stanley vo svojej knihe. Lekári sú nútení kúpiť si status, aby svojich pacientov presvedčili, že úspešne pracujú a účinne sa liečia. Klampiarstvo je zbytočné. Môže viac investovať do svojich dôchodkových účtov. V tomto prípade je to hlavné - výber dobrej banky, Prechádza desaťročia, v dôsledku čoho sú milióny ďalšieho bohatstva pre chlapa, ktorý namiesto tepien čistil toalety. To je niečo, čo vás v škole nebude učiť. A na to je potrebné všetko otvorený bankový účet.

Nepodporujte príliš finančne nekompromisných príbuzných

Častou chybou je, že niektorí ľudia často robia dary s peniazmi a podporujú tých príbuzných, ktorí sami nie sú schopní vytvárať vysoké príjmy alebo ktorí sú neustále v ťažkej finančnej situácii. Myslím si, že v tomto prípade ste motivačným systémom!

Syn sa stane lekárom a dcérou právnikom a dalo by sa povedať, že vaše peniaze „nepotrebujú“ a zároveň im poskytujete bezplatné bývanie, radu a pomoc, zatiaľ čo sedia doma okolo krku dlhu na kreditnej karte a nemôžete si nájsť prácu.

Bez ohľadu na to, k akému náboženstvu patríte a akú farbu pleti máte, musíte nasledovať lekciu z podobenstva talentov. Osobnosť „rodiča“ v podobenstve sa vracia a dáva viac tým, ktorí úspešne investovali a rozrástli svoje bohatstvo a ktorí hovoria o tých, ktorí nemohli dosiahnuť tieto výšky ako „zlí“ a „leniví“.

Teraz nemôžete používať takéto kruté slová, ale poviem úprimne: budete nerozumní, ak dáte všetkým deťom peniaze „v rovnakých dieloch“, pretože niektoré z nich sú jednoznačne produktívnejšie ako iné. A budeš prekliaty hlúpy, ak porazeným viac prinesieš.

Takto ich zmeníte na finančných a úverových závislých a je nepravdepodobné, že by sa tejto závislosti niekedy zbavili. Stávate sa v skutočnosti „predajcom drog“, ktorý poskytuje ďalšiu „dávku“. Klient vám povie, že je to naposledy, ale základným zásadným problémom je jeho neschopnosť spravovať peniaze. Nerobia nič, aby si zarobili peniaze sami, pretože vedia, že vždy prichádza pomoc (ak sa trochu zamyslíte a prosíte).

Prvým faktorom je pochopenie, kde sa momentálne nachádzate.

Ak chcete zistiť svoju finančnú situáciu, musíte sa naučiť, ako používať svoju finančnú GPS. Ak to chcete urobiť, nakreslite mapu s bodom vašej finančnej situácie dnes (bod A) as bodom, kam by ste chceli prísť (bod B). Hlavná trasa tu bude z bodu A do bodu B. Bude sa o nej diskutovať neskôr.

Finančné GPS funguje na princípe navigátora. Keď v navigátore zadáte cieľ, pripojí sa k bodu na mape na základe pozícií satelitov a určí, kde sa práve nachádzate. Potom navigátor určí bod na mape, kam sa musíte dostať, a pripraví trasu.

Počas navigácie sa teda navigátor uistí, že sa pohybujete správnym smerom. Ak odbočíte z trasy, navigátor vám ponúkne návrat na správnu cestu. Finančné GPS funguje rovnako.

Východiskovým bodom vašej kreditnej karty bude Audit. Audit - to je finančná situácia, ktorú máte teraz. Na vykonanie auditu musíte vypočítať svoje výdavky, príjmy, cash flow (cash flow) a kapitál (pozri článok „Kríza v roku 2018. Ako sa na to pripraviť“).

Po znalosti týchto parametrov pochopíte, kde sa nachádzate na finančnej karte. Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, je určiť, kam chcete prísť. Dosiahnutie finančnej nezávislosti je určené dosiahnutím troch bodov - plánu finančnej bezpečnosti, plánu finančnej nezávislosti a plánu finančnej slobody. Ak nemáte žiadny z týchto plánov, žijete podľa 4. plánu, plánu B, to znamená podľa plánu chudoby.

Finančné plány sa vypočítavajú takto.

Plán finančného zabezpečenia znamená mať sumu rovnajúcu sa vašim výdavkom po dobu 6 mesiacov

Tieto úspory vám umožnia udržať si existujúcu životnú úroveň po dlhú dobu v prípade straty zamestnania, kolapsu podniku, choroby alebo iných okolností, za ktorých nebudete mať možnosť zarobiť si aktívny príjem. Ak máte bezpečnostný plán, nemusíte sa starať o peniaze. Dobrým jasným príkladom významu bezpečnostného plánu je Maslowova pyramída.

Každá úroveň pyramídy má svoje vlastné úlohy. Základnou úrovňou je uspokojenie fyziologických potrieb (jedlo, prístrešie atď.). Na nasledujúcom poschodí pyramídy je úroveň bezpečnosti. Zahŕňa to fyzické, ekonomické, politické a finančné zabezpečenie.

Napríklad, ak má krajina revolučnú situáciu, politickú, hospodársku nestabilitu alebo stanné právo, potom má človek úzkosť na úrovni druhého poschodia Maslowskej pyramídy.

Ak má človek chronicky nedostatok peňazí alebo vôbec žiadne neexistuje, ide o problém s finančným zabezpečením. Človek, ktorý nemá dosť peňazí, je ako človek, ktorý sa dusí. Zúfalo začína hľadať príležitosť, ako zarobiť peniaze a spojiť sa s prvou vecou, ​​s ktorou sa stretne, a nie prísť na to, čo mu prinesie. Cieľom bezpečnostného plánu je odstrániť obavy z vašej finančnej situácie, nájsť si nové zamestnanie s vyššou mzdou alebo vytvoriť nové podnikanie.

Когда у вас создан План Финансовой Безопасности, то есть сумма, равная вашим расходам за 6 месяцев, то возникает вопрос, где держать эти деньги. Одни держат деньги в банке на депозитном счете. Другие - вкладывают эту сумму в проекты в виде инвестиций. Toto nie je pravda.

Деньги должны быть доступны в течение 24 часов. Вы должны иметь возможность получить необходимую сумму на руки в течение суток. Ideálnou možnosťou by bolo ponechať 50% sumy v hotovosti a zvyšných 50% v banke. Zároveň je lepšie mať peniaze v banke ako na vklad, ale na účet, ku ktorému je karta pripojená a ktorý naakumuloval úrok zostatku.

Existujú banky, ktoré účtujú približne 10 - 15% zostatku prostriedkov v národnej mene a 3 - 4% z cudzej meny bez časového obmedzenia na výber peňazí z účtu. Je tiež potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že môže dôjsť k obmedzeniam pri speňažovaní peňazí za deň.

Plán finančnej nezávislosti

Predpokladá sa, že dostanete pasívny príjem vo výške vyššej ako vaše výdavky. Napríklad vo svojej hlavnej práci zarobíte 1 000 dolárov mesačne. K dispozícii máte tiež 2 apartmány, ktoré si môžete prenajať. Rozhodli ste sa, že chcete odísť z práce, a začali ste si prenajímať svoje byty za 500 dolárov mesačne. Týmto spôsobom získate rovnakých 1 000 dolárov, ale nemusíte pracovať.

Vaša kvalita života sa zachovala, pretože príjmy a výdavky zostali rovnaké. Máte však jeden z najdôležitejších zdrojov - Čas. Použite ho na dosiahnutie vašich cieľov. Trávte čas so svojimi blízkymi - rodinou, priateľmi, rodinou. Venujte tento čas sebe samým - kreativite, relaxácii, cestovaniu, svojej obľúbenej firme a ďalším.

Tento čas možno venovať aj naplneniu vašich túžob, ktoré predtým nemali dosť času.

Finančný plán slobody

Predpokladá mesačný príjem, ktorý vám umožní viesť životný štýl, o ktorom snívate. Navyše máte kvalitu života, ktorú si zaslúžite.

Aby ste dosiahli finančnú slobodu, musíte vypočítať, koľko peňazí potrebujete. Mnohí z vás si budú myslieť, že potrebujete veľmi veľké množstvo. V skutočnosti však toto množstvo nie je také veľké a nedosiahnuteľné. Tieto peniaze by mali stačiť na vysokú životnú úroveň a zároveň sa nemali zaťažovať materiálnymi excesmi.

Napríklad pravdepodobne nebudete potrebovať 5 áut, 4 domy na pláži a 2 jachty. Ak budete mať tieto veci v jednej kópii, získate rovnaké potešenie zo života. Nehovoríme tu o počte materiálnych vecí, ale o ich kvalite.

Napríklad, namiesto letenia na dovolenku každé 2 týždne, môžete ísť na dovolenku raz za 3 mesiace, ale letieť v business triede a bývať v najlepšom hoteli. Nemusíte chodiť do reštaurácie každý deň a objednať si 5 jedál, ktoré vám nekončia, ak môžete ísť do najlepších reštaurácií a jesť niečo, čo sa vám naozaj páči. Nepotrebujete 5 mobilných telefónov - stačí mať 1-2, ale od dobrých značiek. A určite nepotrebujete zlaté toalety!

Vypočítajte si, koľko peňazí potrebujete, aby ste získali všetko, čo potrebujete pre vysokú kvalitu života. Je tiež dôležité určiť objem služieb v týchto veciach v priebehu mesiaca (napríklad služby pre dom, tankovanie automobilov atď.).

Predpokladajme, že ste vypočítali, že potrebujete príjem vo výške 25 000 dolárov mesačne. Je to táto suma, ktorá vám umožní viesť životný štýl, ktorý si zaslúžite a žijete v potešení. Plán finančného zabezpečenia dosiahnete, keď váš pasívny príjem presiahne 25 000 dolárov mesačne. Môžete investovať rozdiel, ktorý ste odišli, poslať ho na podporu svojich príbuzných, investovať do sociálnych projektov, charity, utratiť za dary priateľom, koníčkom a ďalším.

Ešte raz vám pripomínam, že ak nemáte žiadny z vyššie uvedených plánov, spustí sa plán B alebo plán chudoby. Plán chudoby je mimoriadne dôležitý pre starších ľudí, keď je výrazne znížená pracovná kapacita a je ťažké získať aktívny príjem z tradičných zdrojov.

Životná úroveň sa často znižuje, čo súvisí s potrebou, depriváciou a závislosťou od štátu alebo príbuzných. To nevyhnutne vedie k nespokojnosti so životom. Preto teraz stojí za to premýšľať o finančnej nezávislosti a vypracovať plán pre vašu finančnú budúcnosť.

Príďte do programu „Osobný finančný plán“ a vytvorte si program finančnej nezávislosti pre seba!

Finančná nezávislosť alebo finančná sloboda? Je nejaký rozdiel?

Po pohľade na materiál mojich kolegov z osobných financií som videl spor okolo dvoch pojmov: finančná nezávislosť a finančná sloboda. Niekto tvrdí, že ide o zásadne odlišné pojmy, zatiaľ čo niekto ich vníma ako synonymá. Ktorý tábor sa pripojiť? Myslel som a rozhodol som sa to nikomu. Môj cieľ je úplne iný.

Chcem s vami pochopiť, čo je potrebné urobiť, aby sa dosiahla životná úroveň, pri ktorej nemusíte premýšľať o tom, ako zarobiť peniaze na existenciu. Bude stačiť na zabezpečenie základných potrieb a niektorých slabých stránok, napríklad cestovania. Zapojte sa len do toho, čo prináša potešenie a bez váhania napĺňajte vaše sny. Pre mňa je to finančná nezávislosť alebo finančná sloboda.

Nezávislosť je nedostatok podriadenosti, závislosti na niečom, schopnosť konať nezávisle a nebyť pod tlakom akýchkoľvek faktorov.

Sloboda je právo riadiť svoj život tak, ako chcete.

Preto je finančná nezávislosť (sloboda) príležitosťou nezávisieť od zamestnávateľa, mzdy a prémií, pracovného dňa od 9 do 18 rokov, dovolenky raz ročne a dvoch dní voľna týždenne. Zároveň nemáte žiadne finančné ťažkosti, pretože vytvorené aktíva pre vás fungujú s minimálnou účasťou.

Aký je teda rozdiel, aký je názov tohto štátu - sloboda alebo nezávislosť? Hlavnou vecou je dosiahnutie tohto cieľa a potom môžete robiť filozofiu a hľadať základné rozdiely v terminológii.

V ktorej finančnej situácii ste?

Pred vypracovaním stratégie na dosiahnutie finančnej nezávislosti je potrebné určiť súčasnú úroveň. Urobil som mierne komický rozvrh, ale pomáha to vizuálne posúdiť váš finančný stav.

Úroveň „Pod doskou“. Vaše náklady presahujú váš príjem. Nežijete ani z výplaty do výplaty, ale ste nútení požičiavať si od priateľov, príbuzných alebo v banke. Akákoľvek vyššia moc je pre vás katastrofou.

Soklová úroveň. Stojíte na tvrdom povrchu. Náklady sa rovnajú príjmu. V mesačných nákladoch už nie sú zahrnuté žiadne dlhy alebo platby, takže ich ľahko platíte. O akumuláciách sa nehovorí. Vyššia moc je však stále katastrofou.

Úroveň „Nad základnou doskou“. Váš príjem presahuje náklady. Ušetrite časť peňazí za daždivý deň. V akejkoľvek situácii vyššej moci máte peniaze bez toho, aby ste sa dostali do dlhu.

Úroveň „Sťahovanie snov“. Dosiahli ste finančnú nezávislosť. Vytvorili sme „bezpečnostný vankúš“, máte úspory v rôznych aktívach, ktoré prinášajú stabilný príjem a pokrývajú nielen vaše súčasné výdavky, ale tiež umožňujú realizovať vaše najdivokejšie sny. Okrem toho sa kapitál v priebehu rokov zvyšuje.

V čom teda stojíš? Napríklad moje miesto je dnes nad základnou doskou. S manželom sme vytvorili rezervný fond a aktívne šetríme peniaze na ďalšie investície do rôznych nástrojov. Za menej ako rok budeme mať dosť investícií do niektorých aktív, ktoré máme k dispozícii. Zdalo by sa, že zostáva iba krokom a sme finančne nezávislí. Tento krok je však najťažší a najdlhší v čase.

Pozrime sa podrobnejšie na všetky fázy dosiahnutia finančnej nezávislosti.

Analýza súčasnej situácie

Pred prechodom na sporenie alebo investovanie musíte analyzovať súčasnú situáciu s vašimi financiami. Ak udržiavate rodinný rozpočet, nemal by s tým byť problém. Mesačné účtovanie o príjmoch a výdavkoch nakreslí obrázok v reálnom čase. Musíte len študovať čísla.

Ale iba ich pozeranie nestačí. Rozpočet je pripravený nielen analyzovať súčasnú situáciu, ale aj plánovať do budúcnosti. Ak vaše výdavky presiahnu príjmy (pozrite sa na komiksový rebrík), je čas napraviť túto situáciu.

Poviem najviac banálne na svete: „Musíme znížiť náklady alebo zvýšiť príjmy. A je lepšie robiť oboje. “ Teoreticky je všetko jednoduché, ale je ťažké ho uviesť do praxe. Už vidím komentáre typu „Bývam v dedine, dostávam plat 10 000 rubľov, nedostanem sa z dlhov, aby som dosiahol plat, dostal som pôžičky na nákup ...“ Priatelia, tento článok si prečítate na blogu nezávislých osôb. Už ste sa dozvedeli o práci na diaľku, na voľnej nohe a zárobkoch na internete?

Nebudem vás učiť, ako zvýšiť príjem. Teraz existuje veľa príležitostí pre každého. Len sa musíte učiť a skúšať. Robte chyby a skúste to znova. Len za 1 rok som išiel pracovať na voľnej nohe, 2 až 3 krát vyššiu ako mzda v hlavnom zamestnaní. A to nie je limit.

Naučiť sa znižovať náklady je však nevyhnutnosťou. Kompetentné šetrenie poskytuje vynikajúce výsledky a nevedie k hladovej existencii a zlej nálade. Pravdepodobnejšie opak.

Výsledkom analýzy súčasnej situácie a úpravy rodinného rozpočtu by mal byť plán rozdelenia 5 - 15% ich príjmu na vytvorenie „bezpečnostného vankúša“.

Rezervný kapitál

Čo je rezervný kapitál: „airbag“, peniaze na „daždivý deň“ atď.? Ide o povinnú hotovostnú rezervu, ktorú by mala mať každá osoba (rodina) v prípade vyššej moci. Predstavte si, že ste prišli o prácu, podnik zlý, strecha domu unikla alebo je pred nami náročná prevádzka. Kde získať peniaze? Pôžička, pôžička od príbuzných a priateľov? A ako dať?

Bohužiaľ nemôžeme sa chrániť pred takýmito situáciami. Ale môžeme pomôcť sebe a našej rodine, aby sa z toho dostali bez dlhov. V týchto prípadoch je potrebné vytvoriť rezervný kapitál. Odborníci radia, aby to vo výške 3 - 6-mesačná výška výdavkov. A náklady sa len dozviete z analýzy rodinného rozpočtu.

Napríklad vaša rodina minú mesačne 50 000 rubľov. To znamená, že je potrebný rezervný kapitál vo výške 150 000 - 300 000 rubľov. A kým to nevytvoríte, nepokračujte k ďalšiemu kroku.

Hlavné princípy tvorby „airbagov“:

Určité percento z vášho platu alebo určitú čiastku v rubľoch si vyhradzujte, ale robte to každý mesiac. Odborníci na osobné financie odporúčajú, aby ste to urobili, len čo dostanete príjem, a nie podľa výsledkov mesiaca. Na konci mesiaca pravdepodobne utratíte všetky svoje zárobky. Navyše, bez ohľadu na výšku zárobkov.

  • Rýchly prístup k peniazom

Mali by ste byť schopní požičať si peniaze kedykoľvek. Najlepšie je na uloženie rezervného kapitálu vhodný doplnený vklad v banke s kapitalizáciou as možnosťou výberu bez straty úroku.

  • Nedotknuteľnosť príspevku pred vznikom vyššej moci

Toto je najväčšie pokušenie. Peniaze sú ľahko dostupné, takže so slabou vôľou môžu tečieť smerom k novému gadgetu, značkovej kabelke alebo oblečeniu na predaj.

Ak sa vyskytla negatívna verzia udalostí a vy ste museli vybrať peniaze z účtu, po stabilizácii situácie sa vráťte k systematickému doplňovaniu sumy na požadovanú veľkosť.

Po vytvorení rezervného fondu môžete pokračovať do ďalšej fázy.

Dosahovanie finančnej stability

Finančná stabilita vám umožňuje cítiť sebavedomie v každej situácii. „Airbag“ poskytuje pokoj a schopnosť mesačných investícií vám umožní šetriť ďalej. A tu je veľmi dôležitý bod. Čo a ako ušetriť peniaze?

Vo svojich článkoch som sa opakovane dotýkala tejto otázky. Najskôr si stanovte ciele:

  • krátkodobé: zimný kabát, topánky, televízor atď.,
  • strednodobé: auto, opravy atď.,
  • dlhodobé: chata, byt, vzdelávanie detí, penzión.

A tu vám pomôže osobný finančný plán. Je to taký plán, ktorý pomôže stanoviť priority v cieľoch, určiť množstvo a mechanizmy akumulácie.

Ideálne by pre každý krátkodobý a strednodobý cieľ mal byť vlastný mechanizmus a nástroj akumulácie. Napríklad vklad v banke, kovový účet, účet v cudzej mene, podielové fondy a ďalšie nástroje na šetrenie a zvýšenie osobných prostriedkov.

Tu sa nemôžete obísť bez študovania finančných kníh, špeciálnych zdrojov na internete alebo pomocou osobného finančného poradcu.

Hlavnou zásadou dosiahnutia finančnej stability je diverzifikácia investícií. Každý o tom hovorí a veľa. Preto je dôležité zvýšiť svoju finančnú gramotnosť, aby ste sa mohli orientovať v existujúcich investičných nástrojoch. Bohužiaľ, zatiaľ čo väčšina obyvateľov krajiny využíva najmä bankové vklady.

Dosiahnutie finančnej nezávislosti

Vrcholom nášho rebríka je finančná nezávislosť. Môžete sa slobodne rozhodnúť, kde a ako žijete, čo robiť. Vaše peniaze fungujú bez vás a pre vás. V nádhernej knihe Boda Schaefera, „Mani alebo ABC peňazí“, existuje podobenstvo o kura, ktorým sa ukladajú zlaté vajcia. Je dobré poznať dospelých a povedať ich deťom. Je to semeno správnej investície. Nemôžete zabiť kurča, ktoré vám ukladá zlaté vajcia.

Takže je to s kapitálom. Nemôžete minúť nahromadený kapitál, ktorý prináša pasívny príjem. Môže sa zvýšiť, ale nie znížiť.

Nikto vám nikdy nepovie, ako dlho trvá, kým sa stane finančne nezávislým. Ale akonáhle vstanete na tomto rebríku, nebudete rovnakí. Keď počujem výroky zakorenené v našich občanoch: „Šťastie nie je v peniazoch“ alebo „Peniaze kazia ľudí“, vždy si pamätám spoločnosť opitých, ktorí sa pravidelne zhromažďujú v opustenom dome v susedstve. Ich šťastie samozrejme nie je v peniazoch, čo môže týchto ľudí ťažko pokaziť.

A kto stále verí, že peniaze sú univerzálnym zlom, prečítajte si knihy tých, ktorí získali finančnú nezávislosť a zostali úžasní ľudia.

záver

Články o osobných financiách vždy zbierajú najviac odpovedí a komentárov. Zlý a láskavý, súdny a podporný. Táto téma je teda relevantná. Myslím si, že diskusia o budúcej dôchodkovej reforme otriasne našimi občanmi, ktorí sú obozretní a opatrní pri akýchkoľvek zmenách.

Nikoho neučím žiť. Každá osoba má na výber. Niekto je spokojný s platom 10 000 - 15 000 rubľov a visí na podobných blogoch, aby urazil autorov, obvinil ich z populizmu, izolácie od skutočného života a iných smrteľných hriechov. A niekto hľadá cestu do iného života, ktorý je skutočný. Nie sú to peniaze, ktoré kontrolujú osobu, ale človek kontroluje peniaze.

Ako získať finančnú slobodu a nezávislosť? Jeden článok samozrejme nenašiel odpoveď na túto otázku. Ale naznačila, čo a ako sa ďalej pozerať. Urobme teda prvý krok po schodoch, alebo si sadneme pod podlahu?

Pin
Send
Share
Send
Send