Užitočné tipy

Ako nájsť dobrého lekára? Sedem jednoduchých tipov

Pin
Send
Share
Send
Send


V Rusku sú dobrí lekári a dobré kliniky, ale systém zdravotnej starostlivosti, úprimne povedané, nie je ani zďaleka ideálny. Môže sa to nekonečne prediskutovať a nadávať, ale otras mozgu pravdepodobne nezlepší zdravie. Preto pre racionálneho pacienta zostáva len hľadať medzery, prispôsobiť sa situácii a zotaviť sa. Ako to urobiť, lekárska novinárka Olga Kashubina podrobne opísala vo svojom novom sprievodcovi"Ako by bol chorý lekár: malé triky skvelého verejného zdravia." Publikujeme výňatok z knihy o matriciach, ktorý pomôže lepšie posúdiť profesionalitu lekára, ktorého ste oslovili.

Olga Kashubina- novinár s vyznamenaním z lekárskej fakulty, popularizátorom vedy. Dlho pracovala na pravidelnej klinike, preto zvnútra pozná ruskú zdravotnú starostlivosť.

Možno, ak nemáte sťažnosti na svojho lekára, nemá zmysel kontrolovať ho pomocou nižšie uvedeného kontrolného zoznamu. Milujte ho, kým je (a to nie je irónia).

Ak sa vám však s lekárom nepohodli, ale je ťažké sformulovať, čo presne je zlé, bude táto časť užitočná. Pozor, existuje riziko, že po prečítaní budete musieť hľadať nového špecialistu!

1. ODVOLANIE NA VÁS. Táto maličkosť je prvou príležitosťou urobiť dojem na lekára. S rozvojom komerčnej medicíny, ktorá motivuje pacienta k tomu, aby sa viac choval ako klient, je teraz lekár s menšou pravdepodobnosťou dopustiť si odpustkového „vy“. Stále to však možno počuť v štáte aj na súkromnej klinike, najmä ak pacient vyzerá mladý. Podľa môjho názoru je „strkanie“ na prvom stretnutí červenou vlajkou: lekár dodržiava paternalistický prístup. To znamená, že komunikuje so svojím oddelením a nie je pripravený počítať so svojím názorom na lekárske otázky.

2. Schopnosť počúvať. V roku 2018 sa skupina vedcov z USA a Mexika rozhodla analyzovať, ako dlho je lekár pripravený počúvať pacienta bez toho, aby ho prerušil. Nainštalovali kamery v lekárskych ordináciách a zaznamenali 112 konzultácií. Ukázalo sa, že v priemere po tom, čo sa ho lekár opýta pacienta: „Ako sa cítite?“ - alebo „Čo sa sťažujete?“ - dá mu odpoveď iba na 11 sekúnd. Lekár ďalej pacienta preruší s objasňujúcou poznámkou alebo zmení smer rozhovoru s inou otázkou. Vedci poznamenali, že iba jeden z troch lekárov dal svojmu oddeleniu plný hlas.

Existuje mnoho vysvetlení pre túto situáciu: obmedzený čas prijatia a tendencia niektorých pacientov (často starších ľudí) uviaznuť vo svojich vlastných myšlienkach a neustále ich rozptyľovať nepodstatnými podrobnosťami. Nakoniec vám lekár môže ukázať svoju pozornosť pomocou krátkych poznámok a objasnení otázok počas rozhovoru. Ale niekedy sú stále pokusy lekára o zabitie pacienta príznakom zmierenia v rámci paternalistického modelu komunikácie. Doktor, ako to bolo, vás zastaví a hovorí: „Rozumiem všetkému, potom ja sám.“ To je zlé: vedci, ktorých som spomínal v záveroch svojho vedeckého článku, poznamenali, že lepšie správanie pacienta u lekára by určite zlepšilo kvalitu diagnózy, pretože pacienti často nevedia, ktoré z ich sťažností sú najdôležitejšie, a preto sú uvedené na samom konci.

3. LÁSKA NA OTÁZKY. Určite ste sa aspoň raz ocitli v situácii, keď ste museli opustiť lekársku kanceláriu na pochybách alebo zmätku. Niečo zostalo nepochopiteľné, ale nebolo možné o to požiadať. Ak komunikujete s lekárom každú chvíľu a potom sa obmedzte a nepýtajte sa na niečo dôležité, alebo ak lekár odpovedá na vaše otázky podráždene alebo jednosmerne, je to alarm.

V medicíne platí rovnaké pravidlo ako v pedagogike: ak sa študent alebo pacient po hodine alebo konzultácii nepýta nič, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nerozumie.

Je skvelé, keď lekár ukončí schôdzku vetou: „A teraz som pripravený vypočuť si vaše otázky.“ A lekár, ktorý sa nesnaží akýmkoľvek spôsobom vysvetliť situáciu pacientovi alebo s ním hovorí v jeho vlastnom jazyku vtákov, ktorý pozostáva z zložitých pojmov, je zlý. To znamená, že buď nepovažuje pacienta za dôstojného sprostredkovateľa, alebo on sám nie je veľmi dobre oboznámený s témou, a preto sa snaží skryť svoje pochybnosti. K dispozícii je tretia, najviac mizerná možnosť: jednoducho sa nestará.

4. DISKUSIA. "Všetci klamú," povedal slávny seriálny lekár Gregory House. To ho prinútilo vykonať celé vyšetrenie za chrbtom pacienta, aby zistil skutočnú príčinu choroby. Prečo však pacienti často skresľujú alebo sa vyhýbajú otázkam lekárov? Napríklad skrývajú svoju závislosť na alkohole alebo sa hanbia priznať, že podvádzajú svojho manžela? Dôvod je jednoduchý: všetci sa bojíme odsúdenia alebo nedôvery. Konkrétny lekár, ktorého prvýkrát vo svojom živote vidíte, nie je zodpovedný za tento strach, ktorý sa vyvinul v priebehu rokov komunikácie s lekármi. A možno ho oklamete „len pre prípad“, aby ste sa nedostali do trápneho postavenia. Napríklad, aby ste nedostali komentár o nesprávnom životnom štýle. Dobrý odborník však urobí všetko pre to, aby si s vami nadviazal dôverný vzťah. Napríklad, keď nemáte žiadne vedúce otázky, môžete mu povedať o skúsenosti s používaním tvrdých drog alebo domácich pokusov s alternatívnou medicínou (ani neviem, čo je horšie). A úprimne priznávam, že kvôli jeho lenivosti alebo nedostatku peňazí nemôžete postupovať podľa jeho odporúčaní.

Mimochodom, o peniazoch: Je skvelé, keď môžete povedať svojmu lekárovi bez váhania, že nemáte možnosť kúpiť drahý liek. Verte mi, je to úplne normálna situácia a dobrý lekár vám určite odporučí spoľahlivú alternatívu vo forme generického lieku.

5. REÁLNA DIAGNÓZA. Bohužiaľ, v Rusku sa často ocitnete v situácii, keď je veľmi milý a príjemný lekár úplne negramotný. Alebo sa spolieha na zastarané informácie. Alebo chápe všetko, ale dáva prednosť tomu, aby pacienti neexistovali diagnózy s cieľom získať viac skutočných peňazí na diagnostiku a liečbu.

Budeme hovoriť o tom, ako overiť informácie, ktoré dostal od lekára v nasledujúcej kapitole, ale zatiaľ sa obmedzíme na zoznam najpopulárnejších duchovných chorôb v Rusku. Ak ich vidíte na svojej lekárskej karte, spustite vyhľadávanie nového lekára:

 • nedostatok vitamínu *
 • vegetovaskulárna / neurocirkulačná dystónia
 • hypertonicita maternice
 • dysbióza *
 • žlčová dyskinéza
 • troska tela
 • imunodeficiencia *
 • osteochondrosis
 • ureaplazmóza, mykoplazmóza, gardnerelóza
 • celulitída *
 • cervikálna erózia

* V zriedkavých situáciách majú takéto diagnózy právo na život, ale ak sa nikto nespěchá, aby vás hospitalizoval alebo už nie ste jeho vinou v nemocnici, pravdepodobne to nie je o vás.

6. PRÍDAVNÝ PRÍSTUP. V tejto knihe hovoríme výlučne s klasickými lekármi - tými, ktorí ukončili štúdium na lekárskej fakulte, nosia biely plášť, pracujú na licencovanej klinike a vo svojej praxi sa spoliehajú na odporúčania renomovaných lekárskych komunít (najmä zahraničných). To znamená, že sa nezúčastňujú homeopatie, ajurvédy, akupunktúry, hirudoterapie, bioenergie, osteopatie a iných netradičných metód. Dobrý lekár pozná hlavnú nevýhodu alternatívnej medicíny: utráca peniaze a čas na pacienta a zároveň zriedka nejakým spôsobom prekonáva klasickú medicínu. A nie som pripravený prijať zodpovednosť za kroky v tomto smere.

Zároveň - pamätajte na štvrtý bod, o neodsúdení - vždy môžete diskutovať o svojom osobnom pohľade na liečbu s dobrým lekárom. Je to dôležité: medicína založená na dôkazoch nie je všeliekom, liekom na všetky choroby a ak vaša vášeň pre alternatívne metódy nie je v rozpore s úradnými predpismi, môžete o tom rozhodnúť sami.

7. SCHOPNOSŤ ČÍTAŤ VEDECKÉ VÝROBKY. V tomto prípade som vložil slovo „zručnosť“ tak znalosť anglického jazyka, ako aj schopnosť analyzovať publikácie. Je ťažko vhodné sa priamo opýtať lekára: „A kedy ste naposledy otvorili lekársky denník?“ - to však neznamená, že nemáte šancu zistiť, ako pravidelne to robí. Po prvé, dobrý lekár sám s potešením hovorí o nedávno získaných poznatkoch (samozrejme, ak sú relevantné pre váš prípad). Po druhé, nevadí mu diskutovať o štúdii, ktorú čítate, ak nezávisle hľadáte informácie o svojom zdraví vo svojich návykoch. Nakoniec, ak chcete byť ošetrený lekárom, ktorý má blog na internete, venujte pozornosť tomu, na ktoré zdroje odkazuje (a či vôbec odkazuje). Ak neexistujú žiadne odkazy, je to zlé. Existujú odkazy na vedecké články v ruštine, už niečo. Množstvo odkazov na zahraničné zdroje - ste na správnej ceste!

8. ORGANIZÁCIA. Medicína nie je miestom tvorivého zmätku, pretože chyby a strata času v tejto oblasti sú veľmi drahé. Malé veci sa môžu stať červenými zástavami - skutočnosť, že lekár vás zamieňa s iným pacientom, zabudne na vašu návštevu, nemôže nájsť žiadne dôležité dokumenty. Buďme realistickí: každý má malé chyby, najmä v situáciách, keď lekár mal ťažký deň. Ak ste však neustále nútení čakať na konzultáciu, hoci je to naplánované na konkrétny čas, ak lekár ako celok počas komunikácie vyvoláva dojem nezostavenej osoby alebo je neustále rozptyľovaný naliehavými záležitosťami (napríklad na telefóne vedie živú korešpondenciu), premýšľajte o zmene špecialistu.

9. UZNÁVANIE PACIENTOV A LEKÁROV. Na rozdiel od falošných recenzií na internete nebude žiadny lekár schopný napodobňovať dobrý postoj pacientov a kolegov. Nie je to pravda, že si to budete môcť všimnúť počas prvej konzultácie, ale ak ste boli svedkami toho, ako iní pacienti hovoria „ďakujem“ vášmu lekárovi a ostatní lekári s ním radi diskutujú o profesionálnych záležitostiach, pravdepodobne ste v dobrých rukách. Toto je, samozrejme, nepriamy znak, ale spolu s ďalšími pozorovaniami vám umožní vyhodnotiť váš výber.

10. Ste pokojnejší. Nakoniec uvediem veľmi dôležitú vlastnosť, ktorá do určitej miery sumarizuje všetky uvedené skutočnosti. Pamätajte, s akou senzáciou opustíte kliniku alebo zavrite predné dvere lekára, ktorý bol povolaný do domu. Ak po konzultácii dôjde k väčšej úzkosti ako predtým, môžu to mať dva dôvody. Buď ste boli skutočne konfrontovaní s veľmi vážnou chorobou, a dokonca ani najlepší lekár na svete nemohol zmierniť účinok tejto správy, alebo - čo je bežnejšie - lekár vás nemohol presvedčiť, že bude schopný pomôcť. Nejde o fantastické sľuby vrátiť mladosť alebo naopak predĺžiť život o sto rokov, ale o jasný akčný plán. Pri rozhovore s lekárom by ste mali zefektívniť ďalšie kroky. Môže to byť predbežná diagnóza a zoznam vyšetrení na jej objasnenie. Alebo zoznam liekov, ktoré zmiernia váš stav. Alebo niekoľko možností naraz, z ktorých každá stojí za zváženie. Alebo sa obráťte na susedného špecialistu, ktorý vám pomôže objasniť diagnózu.

Stav úplného zmätku a nepochopenia významu toho, čo sa deje, sú najdôležitejšími znakmi nekompetentnosti ošetrujúceho lekára. A ak váš sprievodca v hustom lekárskom lese kráča v kruhoch alebo odmietne diskutovať o ceste, potom je čas sa s ním rozlúčiť. Verte skúsenosti poľských intervencionárov.

1. Najprv sa musíte stať informovaným pacientom

Čítajte viac o diagnóze a liečbe akejkoľvek choroby na oficiálnych lekárskych stránkach, ktoré obsahujú vysoko kvalitné a spoľahlivé informácie (preto budete musieť čítať v angličtine, prekladateľ Google vás však neopustí).

Všetko je uvedené v prístupnom jazyku a je určené pre laikov.

 • UpToDate - lekárska informačná databáza pre lekárov so sekciou pre pacientov,
 • NHS Choice - webová stránka National Health Service UK,
 • MedlinePlus je agregátor lekárskych informácií založený na Americkej národnej knižnici liekov.
 • Spoľahlivé informácie v ruštine sú uvedené na stránke „Medicína založená na dôkazoch pre všetkých“.

Mnoho mojich kolegov bloguje na sociálnych sieťach.

Vlastnosti dobrého lekára

Dobrý odborník vždy vyzerá úhľadne: má čisté oblečenie, lekárske šaty a ruky. Všetko je v poriadku. Je veľmi dôležité, aby ste sa počas prvých minút komunikácie cítili bezpečne a dôverovali. Tento stav je mimoriadne dôležitý, pretože bez neho nebude existovať žiadna liečba.

Podľa štúdie je oveľa ľahšie pre ľudí, ktorí dôverujú svojim lekárom, zmeniť svoj životný štýl, napríklad prestať jesť slané potraviny, ak existuje vysoké riziko vzniku hypertenzie alebo sa zbaviť ďalších libier.

Jedným z dôležitých bodov, ktoré budujú dôveru medzi pacientom a lekárom, je účasť pacienta na dôležitých rozhodovacích záležitostiach a na samotnom liečebnom procese. Situácie, keď sa osoba v stenách lekárskeho zariadenia zmení na tichý a tichý predmet liečby, odišla alebo odchádza. Dnes si človek zvolí metódu liečby. Úlohou lekára v tejto súvislosti je poskytnúť pacientovi maximálne množstvo informácií, aby sa mohol správne rozhodnúť.

O dobrých lekároch

Povinnosti lekára zahŕňajú rozhovor s pacientom s cieľom zistiť dôvody návštevy a to, čo osoba od tohto stretnutia očakáva, aké ciele si stanoví. Lekár by sa mal opýtať, ako sa človek cíti, o svojom životnom štýle, zvykoch, liekoch, histórii výskytu určitých príznakov. Dobrý odborník sa určite bude pýtať na prítomnosť choroby od blízkych príbuzných.

Zdá sa, že niektoré otázky nie sú spojené s problémom, s ktorým daná osoba prišla, alebo nesúvisia s profilom tohto špecialistu. Takéto otázky sú však normou, pretože lekár musí zohľadniť všetky najmenšie podrobnosti, dokonca aj tie, ktoré sa nezdajú byť spojené s ľudskými problémami. Dobrý lekár pozná veľa jemností a vie, ako skontrolovať možné možnosti vývoja choroby.

Pri každom príjme by sa malo uskutočniť vyšetrenie, ale nemusí sa konať slávnostne, s odizolovaním a položením na gauč. Na vykonanie vyšetrenia stačí, keď niektorí lekári sami posúdia typ ľudskej postavy, distribúciu podkožnej tukovej hmoty v tele, pohmatajú orgány potrebné na diagnostiku a pozerajú sa na stav vlasov a pokožky. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa osoba cítila pohodlne, aby lekár zbytočne nevstúpil do jeho osobného priestoru.

Ako nájsť dobrého lekára

Dobrý odborník by mal trpezlivo a pokojne odpovedať na akúkoľvek otázku osoby, ako aj komentovať všetky svoje kroky a rozhodnutia v potrebnom množstve. Dobrý lekár vám vždy presne povie, čo sa s ním deje, pacientovi vysvetlí všetky zložité pojmy a dá mu možnosť rozhodnúť sa.

Ak hovoríme o vykonaní určitej analýzy, lekár vám povie, aké údaje možno od neho získať a prečo je potrebné to urobiť. Samotná analýza, bez ohľadu na to, ako je zložitá, nehrá žiadnu úlohu, kým ju nerozlúští lekár. Na žiadosť pacienta by mal lekár komentovať každú položku analýzy a hovoriť o jej prínose k diagnostike.

Každé vyšetrenie odborníkom by sa malo skončiť konečnou alebo predbežnou diagnózou. Niekedy, aby nenarušil osobu zbytočne, môže lekár mlčať až do určitého okamihu, pokiaľ ide o dôvod analýzy alebo diagnostiku. Je to potrebné napríklad v prípade podozrenia na rakovinu. Pred získaním výsledkov analýzy nie je možné osobu vystrašiť.

Ak sa osoba pýta priamo, potom by lekár nemal uviesť najnegatívnejšiu možnosť, dobrý odborník povie všetky navrhované možnosti. V tomto prípade lekár potrebuje vedomosti o deontológii (doktrína morálky a morálnych otázok) a etike.

Každý lekár má lekárske vzdelanie, ale dnes viac ako inokedy lekárska veda napreduje neuveriteľne rýchlym tempom. Diagnostické metódy sa neustále zdokonaľujú, objavujú sa výsledky nových klinických skúšok a pravidelne sa aktualizuje vedomostná základňa o chorobách. Z týchto dôvodov je pre lekára také dôležité poznať cudzí jazyk, pretože veľa informácií sa uverejňuje v medzinárodných jazykoch.

Dobrý špecialista nikdy nebude predpisovať lieky, ktoré sa nepreukázali ako účinné. Môže to urobiť iba vtedy, keď si je zdravý človek istý, že má chorobu. V takýchto situáciách sa spustí princíp placeba a osoba sa začne cítiť lepšie. Okrem toho v takýchto prípadoch dobrý lekár odporučí pacientovi konzultáciu s psychoterapeutom, pretože príznaky môžu súvisieť s neurózou alebo depresiou.

Dobrý lekár vám nedá zastaranú alebo komerčnú diagnózu, chorobu, ktorá nie je na medzinárodnom zozname klasifikácie chorôb alebo ktorá nezodpovedá prítomným symptómom, ale na liečbu, ktorá si vyžaduje veľkú sumu peňazí. Если у вас нет уверенности в назначенном обследовании или лечении, то лучше всего получить консультацию еще одного специалиста.

Любое назначение доктора должно в обязательном порядке соответствовать международным стандартам. Доктор не должен давить на пациента. Ak máte nejaké otázky, neváhajte sa ich opýtať, alebo môžete kontaktovať iného špecialistu o iný názor, ak ste stále nedostali jasnú odpoveď.

Nie vždy na to, aby človek pomohol, stačí práca jedného špecialistu. Často je potrebná tímová práca. V tomto prípade nefunguje cielené odporúčanie: často dobrý odborník, ktorého vám priateľ doporučil, vás musí poslať inému lekárovi a potom všetky kúzelné konce. Geografia vašich prechádzok sa môže stať obrovskou a testy sa môžu stratiť v rôznych inštitúciách a história vašej choroby sa možno bude musieť niekoľkokrát opakovať.

Na zabezpečenie vysokej kvality zdravotníckych služieb je potrebný integrovaný prístup. Dobrý odborník by mal mať za chrbtom spoľahlivé lekárske zariadenie alebo impozantný zoznam kompetentných odborníkov. V takom prípade je možné ľahko zostaviť konzultáciu, aby sa určil budúci osud pacienta.

Pri odovzdávaní osoby do iných rúk odovzdá dobrý odborník všetky potrebné informácie, opíše diagnostickú štruktúru svojej práce a predpísaný liečebný režim. Týmto prístupom sa zachová dôvera človeka a bude mu poskytnutá kvalitná a rýchla pomoc. Ideálne je, ak máte, svojho vlastného vedúceho lekára, ktorý bude sledovať vašu zdravotnú anamnézu, ktorý v prípade potreby zašle vašim kolegom lekársky záznam, ako aj všetky potrebné informácie, pripraví výpis a bude vás naďalej sledovať.

Každý ďalší lekár doplní počiatočné údaje, ktoré presnejšie stanovia diagnózu a predpíšu správnu liečbu. Aby bola práca lekára efektívna, musí mať prístup ku všetkým diagnostickým nástrojom, musí byť schopný odkázať osobu do iného lekárskeho zariadenia, ak je to potrebné, alebo musí byť bezodkladne hospitalizovaný.

2. Mysliaci lekár je zvyčajne špecialistom v medicíne založenej na dôkazoch

To znamená, že sa rozhoduje o diagnóze a liečbe na základe vedeckého výskumu, ich účinnosti a bezpečnosti. Stovky a tisíce štúdií spájajú usmernenia a odporúčania medzinárodných lekárskych komunít, preto neexistuje a nemôže existovať liek v malom meste, ktorý sa spolieha na osobitný názor lekára alebo na tradície storočí (ako lekár druhej generácie nie som proti dobrým tradíciám, len teraz sa každý deň aktualizujú lekárske poznatky) ).

Pacientovi sa môže ponúknuť výber z niekoľkých možností liečby, ktoré sú z hľadiska lekára rovnocenné. Dôležitý je skôr partnerstvo než paternalistický prístup: človek sa aktívne podieľa na rozhodovaní o svojom zdraví. Viac informácií o medicíne založenej na dôkazoch nájdete v knihe „Akadémia Dr. Rodionova“.

3. Špecialista s rozsiahlymi skúsenosťami s vysokoškolským vzdelaním na vysokej pozícii alebo neustále blikajúci v televízii nemusí byť nevyhnutne dobrý lekár

Je dôležité, aby lekár vedel, ako komunikovať a zohľadnil myšlienky a očakávania pacienta, ale mäkký a zdvorilý lekár, ktorý súčasne predpisuje všetko, čo chcete, je pochybná voľba.

Nadmerné vyšetrenia, príliš veľa liekov na liečbu, vôbec nenaznačujú kvalitnú lekársku starostlivosť a starostlivosť lekára. Kvalita komunikácie medzi lekárom a pacientom je mimoriadne zložitá téma.

Zdá sa mi dôležité povedať, čo a prečo sa chystáme robiť. To zvyšuje vzájomnú dôveru a dodržiavanie liečby.

4. Existujú znaky nekvalitného lieku

Toto je prípad, keď lekár nie je zástancom očkovania, predpisuje šarlatánske vyšetrenie (diagnóza celkovej potravinovej intolerancie), robí neexistujúce diagnózy (reaktívna pankreatitída, dysbakterióza, závislosť od cukru), predpisuje lieky s nepreukázanou účinnosťou (nootropiká, hepatoprotektory), sľubuje zvýšenie imunity alebo urýchľuje metabolizmus, odporúča zastaralá alebo nesprávna dietetická terapia alebo jedinečná metóda chudnutia autorov.

5. Ak hľadáte lekára, opýtajte sa nielen priateľov, ale aj lekárov, ktorých poznáte

Alebo dokonca cudzinci, ale s dobrou povesťou - keď ma požiadajú, aby som sa poradil s lekárom, vždy sa snažím pomôcť. Možno by ste nemali hľadať konkrétneho lekára, ale lekárske zariadenie, v ktorom sa sústreďujú najlepšie sily v tejto oblasti a operácie (alebo vyšetrenia) sa zavádzajú.

Môže to byť veľká verejná klinika alebo oddelenie, nemocničná nemocnica alebo súkromná klinika. Mnoho mojich kolegov praktizujúcich medicínu založenú na dôkazoch odpovedalo na otázky pacientov v diskusnom klube ruského medicínskeho servera: https://forums.rusmedserv.com/.

6. Bekterter povedal, že „lekár je zlý po rozhovore, s ktorým sa pacient necítil lepšie“

Jednou zo základných zásad medicíny založenej na dôkazoch je, že všetky rozhodnutia sa musia robiť v záujme pacienta. Vzájomné porozumenie a vzájomná dôvera sú preto také dôležité. Patria sem vysvetlenia pacientovi v prístupnom ľudskom jazyku všetko, čo chce vedieť. V prípade potreby druhé stanovisko.

Diskusia o zložitých, mätúcich prípadoch s kolegami je súčasťou nášho školenia, ktoré nikdy nekončí dobrým lekárom.

Pin
Send
Share
Send
Send