Užitočné tipy

Ako zastaviť plánovanie a začať písať

Pin
Send
Share
Send
Send


Zdá sa, že knihu môže napísať iba niekto veľmi špeciálny. Ako to ľudia robia? Na vytvorenie vašej práce samozrejme potrebujete značné znalosti a pozoruhodnú fantáziu a vôľu a vytrvalosť a samozrejme schopnosť vyjadriť svoje myšlienky na papieri. Ak toto všetko máte, je čas prepustiť bestsellerov. A my vám dáme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu napísať knihu.

O čom písať

Premýšľajte o tom, prečo a prečo chcete napísať knihu. Čo zdieľať so čitateľmi, čo povedať, čo tlačiť? Takáto odpoveď je však tiež vhodná: „Chcem napísať knihu, aby sa stala slávnou.“

Ak ste autorom odbornej alebo obchodnej literatúry, nájdite tému, ktorá vás zaujme, v ktorej pochopíte alebo môžete prilákať odborníkov, aby vám pomohli.

V knihe môžete zbierať múdrosť mnohých ľudí alebo rady, ktoré vám dali vaši rodičia a ktoré vám pomohli uspieť v živote. Môžete písať o svojich životných skúsenostiach a profesionálnej ceste alebo opísať životopis slávnych osobností.

Alebo možno už dlho chcete ľuďom hovoriť o fiktívnych svetoch a ich hrdinoch, objavovať fantasy svet minulosti, súčasnosti alebo budúcnosti? To sú tiež skvelé témy pre knihu, ktorá určite nájde jej čitateľa.

Nezáleží na tom, či je to próza, verše alebo nefixácia, jedna rada: začnite!

Vytvorte plán alebo náčrt

Plán knihy alebo dej, ak ste vymysleli umelecké dielo, vám pomôžu ľahšie napredovať v písaní a nakoniec vytvoriť kompletný text.

Plán môže vyzerať inak: po sebe nasledujúce body pripomínajú obvyklý obsah knihy, mapu myšlienok alebo jednoducho sled udalostí. Ak ešte nie ste pripravení urobiť plán, zapíšte si všetky nápady, ktoré sa vám do hlavy prekrývajú, na samostatné karty a potom ich skúste dať dohromady do jedného obrázka.

Užitočné môžu byť aj krátke referencie popisujúce kľúčové vlastnosti a charakteristiky hlavných postáv diela. Takýto index kariet spôsobí, že postavy budú živšie a budú znaky zreteľnejšie zobrazovať.

Ako začať písať knihu

Začať bez ohľadu na to. Nedostatok času? Nie je vhodné miesto na dôchodok? Myšlienky sú zmätené a vy nechápete, aká bude prvá kapitola? Nechajte tieto výhovorky a sadnite si k stolu, zavolajte to pracovníkom a začnite písať.

Mnoho autorov píše nelineárne: začínajú od stredu, od konca, preskakujú z myšlienky na myšlienku. Táto technika vám umožňuje udržiavať stupeň záujmu a efektívnosti práce. Napíšte, čo je napísané, a až potom si kapitoly usporiadate v správnom poradí, zarámujte ich úvodom a záverom.

Najprv napíšte a potom upravte

"Napíšte opitý, upravte triezvy," radil Ernest Hemingway. Stojí za to dostať alkohol do procesu písania - osobné rozhodnutie každého, ale pravdou je, že musíte najprv písať, odovzdať sa úplne v zhone a ponoriť sa do stavu prúdenia a po chvíli sa vrátiť do písaného a upraveného textu. Pri pokuse o brúsenie textu počas procesu písania opustíte stav toku, stratíte myslenie a neštandardnú dynamiku. Je však oveľa efektívnejšie písať 10 000 znakov „nešikovného“ textu ako 3–4 tisíc overených a vyvážených textov.

Ako sa nechať rozptyľovať

Vytvorte čo najlepšie podmienky na písanie knihy. Čo ti pomáha písať? Ticho, biely šum, klasická hudba? Urobte všetko, čo je v našich silách, aby ste si zaistili perfektné podmienky.

Získajte rituál pre seba. Napríklad Jack Kerouac zapálil sviečku pred začatím práce a keď dokončil písanie, vyhodil ju von. Osvetlená sviečka bola signálom pre mozog - čas na jej vytvorenie. Vytvorte si vlastný rituál, ktorý vás pripraví na prácu: začnite súčasne alebo počúvajte obľúbenú hudbu pred prácou.

Ako sa nevzdať písania knihy

Urobte verejné vyhlásenie. Povedzte svojim priateľom, príbuzným alebo predplatiteľom v sociálnych sieťach, že ste začali písať knihu a chcete ju dokončiť do tohto termínu. Verejné záväzky vám nedovolia relaxovať.

Píšte každý deň. Nech sa stane čokoľvek, nezáleží na tom, akú máte náladu, píšte aspoň 20-30 minút denne. Pokúste sa rozbiť reťaz. Ak sa múza najprv niekde pri svojej práci blúdi, vytrvajte. Pokračujte v písaní, vykresľovaní alebo zhromažďovaní materiálov. V priebehu času múza začne doraziť včas.

Objem mnohých kníh nepresahuje 30 tisíc slov. Ak budete mať o pol hodiny čas napísať 150 slov, napíše sa za vyše 12 štandardných pracovných dní 30 000 slov.

Ako písať je zaujímavé

Viac príbehov! Ľudia milujú príbehy z osobných skúseností, veria im. Buďte dobrým rozprávačom.

Vyhnite sa klišé, pretrvávajúcim prejavom a nudným úradným jazykom. Neskladajte zložité slová do skvelo skrútených vzorov. Vymyslite si svoje vlastné obrázky a metafory, aby zaujali čitateľa sviežosťou vášho štýlu. Napíšte jednoduché vety, aby bola kniha ľahko čitateľná. Vytvorte a rozvíjajte svoj vlastný rozpoznateľný štýl: rytmus, jazyk, vizuálne prostriedky.

Kde hľadať inšpiráciu

Ale to nepotrebujete. Pravda je. Premýšľajte o písaní knihy ako o práci. Môže to byť ľahké a príjemné, niekedy ťažké a únavné, ale je to práca, ktorú musíte urobiť, ak chcete (nahradiť tým správnym) sprostredkovať svoje myšlienky, obrázky a príbehy publiku, vytvoriť skutočného bestsellera, zarobiť si peniaze, stať sa slávnym autorom a vytvárať ďalšie.

Ak píšete iba vtedy, keď máte inšpiráciu, tento proces môže trvať roky, alebo nemusí skončiť vôbec.

Mozog však môžete trochu povzbudiť k tvorivosti. Pokúste sa chodiť viac. Hovoria, že nohy sú kolesami myšlienok. Pre mnohých autorov prichádzali nápady práve pri prechádzkach na čerstvom vzduchu. Chatujte s ľuďmi, počúvajte hudbu, raňajkujte v obľúbenej kaviarni. Alebo možno inšpirácia prichádza, keď robíte nejaké domáce práce alebo záhradníctvo?

A sledujte svet okolo seba, tak často vymrští príbehy a zápletky, stačí ich len chytiť. Majte malý prenosný počítač alebo smartfón po ruke, aby ste zachytili myšlienky, postrehy, nápady, ktoré vás navštívili. Ak napíšete všetko, čo sa deje okolo vás, veľmi skoro napíšete materiál do niekoľkých kníh.

Sme si istí, že vás inšpirovali, aby ste konečne začali písať knihu. Veľa šťastia a tešíme sa na vaše majstrovské dielo!

21.11.2016, 14:29
21.11.2016, 14:29

Dnes sa s vami porozprávame o tom, čo robiť, aby ste mohli začať písať dobré texty alebo aspoň začať písať všeobecne. Existujú niektoré z najdôležitejších pravidiel týkajúcich sa učenia, ktoré môžete konečne zbaviť všetkých pochybností a začať písať.

1. Ako hovorí Stephen King vo svojej knihe Ako písať knihy:

Ak chcete byť spisovateľom, musíte najskôr urobiť dve veci: veľa si prečítajte a veľa napíšte.

Túto myšlienku vyjadrili vo svojich knihách o písaní nielen kráľ, ale aj ďalší spisovatelia, ako napríklad Ray Bradbury a James Fry. Táto téma však zaujíma pomerne veľkú časť knihy spolu s kráľom hrôzy.

Konkrétne, kráľ odporúča pre začiatočníkov písať šesť dní v týždni, tisíc slov denne, V budúcnosti je však lepšie písať sedem dní v týždni. A ešte lepšie - uistite sa, že tento deň voľna nepotrebujete, pretože nemáte čoho odpočívať. Napokon, skutočný spisovateľ nie je ten, kto môže písať, ale ten, kto nedokáže pomôcť, ale písať.

2. Druhé pravidlo sa týka čo čítať, Samozrejme, že je lepšie čítať knihy žánru, v ktorom chcete písať, alebo napísať žáner, ktorého knihy čítate. Je však dôležité čítať nielen dobré, ale aj zlé knihy. Svedčí o tom aj jeho práca Štefana kráľa. Tvrdí, že čítanie niečoho zlého, môžeme pochopiť, ako písať, nestojí za to. A toto je niekedy dokonca dôležitejšie ako porozumieť tomu, ako písať. Ak viete, ktorým chybám sa treba vyhnúť - je to už 50 percent úspech.

3. Pracovisku. Nemusí to byť obrovský kabinet s veľkým dreveným stolom uprostred. Hlavná vec je, že toto „miesto“ je vo vašej hlave. To znamená, že musíte byť schopní úplne abstraktne od vonkajšieho sveta. Nechajte to dve alebo tri hodiny denne, ktoré miniete v úplne inej dimenzii, ktorú ste vytvorili. Ten istý Štefan kráľ dal dobrú radu:

Položte stôl do rohu miestnosti a neustále si pripomínate, prečo nie je uprostred.

4. Muse. Bradbury a King. Pre mnohých začínajúcich a už praktických spisovateľov je múza vynikajúcou ospravedlnením. „Žiadna inšpirácia,“ „Počkám, až príde múza.“ To všetko je úplný nezmysel. Napríklad Ray Bradbury vo svojej knihe Zen in Writing Stories hovorí múze:

Múza je najobávanejšou zo všetkých dievčat. Začína, keď počuje ostrý zvuk, zafarbí, ak sa jej spýtate, a je unesená, ak vám narúša šaty.

Stephen King hovorí o múze trochu inak:

Nečakajte na príchod múzy. Toto je nemý chlapík, ktorý nie je schopný tvorivej úcty. Nemá klopajúce stoly duchovného sveta, ale jeho zvyčajná práca, ako kladenie potrubí alebo destilácia ťažkých nákladných automobilov. Vašou úlohou je informovať ho, že ste tam a tam, od deviatej do poludnia alebo od siedmej do troch. Ak to vie, ubezpečujem vás, že sa objaví skôr alebo neskôr, prežúva cigaru a robí kúzla.

Aj keď sa vízie spisovateľov nejakým spôsobom líšia, obaja tvrdia, že múza nemusí čakať, ale treba ju nájsť a zaujať.

5. Znaky. Postavy sú veľmi významnou súčasťou príbehu, ak nie najdôležitejšou. Potom dostanete odpoveď na otázku: „Kam začať písať?“ Musíte začať písať so znakmi.

Je potrebné vytvoriť ich imidž, opísať povahu a históriu vzťahov s inými hrdinami. Je tiež dôležité opísať históriu ich života od narodenia po súčasnosť, aby sme pochopili, ako bola postava vytvorená z tejto postavy a čo určuje jej činy.

James Fry vo svojej knihe Ako napísať geniálny román tvrdí, že biografia hlavnej postavy by mala pozostávať z najmenej 50 strán A4. Pre malé znaky môže byť o niečo menší. Po tom, ako opíšete tento životný príbeh hrdinu, pre neho určite budete mať pár otázok, na ktoré nepoznáte odpovede. Potom si len skúste predstaviť, že robíte rozhovor s postavou. Opýtajte sa ho na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú. Pretože hrdina je výplodom vašej fantázie, bude nepochybne odpovedať čestne a úprimne. Budete len musieť počúvať pozorne a nahrávať.

Vytvorenie postavy je však iba časťou práce. Počas histórie sa musí nevyhnutne rozvíjať. Napríklad, ak bol váš hrdina zbabelec - mal by sa stať statočným mužom, ak nevedel milovať - ​​mal by sa zamilovať do uší, ak bol slabý - mal by sa stať silným človekom a tak ďalej. K týmto zmenám musia byť priložené príslušné dôvody. Ak je, napríklad, vaša hlavná postava zbabelec a zrazu zistí, že jeho otec, policajt, ​​bol brutálne zavraždený a existujú informácie, že vraždu spáchal jeho partner. ale neexistujú žiadne dôkazy. Potom bude váš hrdina, vedený hnevom a túžbou po pomste, postupne získavať odvahu.

Ďalším dôležitým nuansom je, že čitateľ musí milovať hlavnú postavu a vcítiť sa do neho. Na zjednodušenie tejto úlohy môžete svojej postave pripísať vážnu stratu blízkej osoby, ťažké detstvo. Ak sa čitateľ začne s hrdinom vcítiť, je to prvý krok, aby sa zamiloval. V dôsledku toho môžu niektoré druhy detských zranení ospravedlňovať kruté činy postavy.

6. Práca pozostáva z troch vecí: opisu, rozprávania a dialógu.

Literárne dielo v skutočnosti pozostáva z troch vecí: opisu, rozprávania a dialógu. Zvážte každú z nich podrobnejšie:

príbeh - to presúva činnosť z bodu A do bodu B, C atď. Hlavnou vecou je dodržiavať štruktúru, aby čitateľ všetko porozumel,

popis- to vytvára čitateľovi skutočne realistický svet. Stručne povedané, to by malo prinútiť čitateľa, aby cítil, čo chcete. Existuje takáto veta: „Bolo to tak, že to nedokážem ani opísať.“ Takže, ak sa chcete stať dobrým spisovateľom, mali by ste byť schopní ho opísať. Tiež krásne opíšte. Stephen King hovorí, že tajomstvo dobrého popisu je jednoduché: „Musíte začať tým, že budete jasne vidieť, a potom jasne,“

dialóg- vec, ktorá oživuje postavy, vnáša do nich život. Na prvý pohľad sa môže zdať, že písanie dialógov je dosť jednoduché - postavy hovoria sebe a hovoria. Napríklad pre mňa osobne je to najťažšia časť práce. Koniec koncov, práve v dialógoch môžete ukázať, ktorá postava je skutočne hlúpa alebo inteligentná, láskavá alebo zlá, prefíkaná alebo úprimná. Dialógom bude venovaný aj samostatný webinár, pretože ide o veľmi rozsiahlu tému. Najjednoduchšou radou je vyslovenie dialógov. Potom budete počuť, či znejú realisticky alebo nie.

Táto myšlienka je dosť kontroverzná. Napríklad James Fry tvrdí, že bez tohto nápadu nemôžete napísať dobrý román. Vždy si kladie otázku: „O čom bude moja kniha?“ Napríklad môže hovoriť o tom, že „láska vždy zvíťazí“, „dobro je silnejšie ako zlo“. Je veľmi dôležité nezamieňať si tento nápad s dejom. Dej to hovorí. čo bude v práci a ide o to, čo autor chce v tejto práci povedať.

Stephen King sa však domnieva, že mať nejaký nápad nie je nevyhnutne potrebný na napísanie dobrej knihy. Spisovateľka si myslí, že najskôr musíte napísať príbeh a až potom pochopiť, o čom hovorí a prečo sa narodila.

Osobne dávam prednosť druhej možnosti, ale môžete si vybrať tú, ktorú uprednostňujete.

James Fry vo svojej knihe Ako napísať geniálny román uvádza, že autor má iba tri zlaté pravidlá: Konflikt! Konflikt! Konflikt!

Ako opísať charakter, ktorý sme už povedali, ale ako ho prinútiť čitateľa, aby ho spoznal? Preto je potrebný konflikt - konflikt charakteru si želá s opozíciou. Protiopatrenia môžu pochádzať odkiaľkoľvek - od iných postáv, od nadprirodzených síl alebo dokonca z vesmíru. Hlavná vec je, že sú. Koniec koncov, je to práve boj proti opozícii a výsledný konflikt, ktorý vrhá svetlo na podstatu charakteru.

Dôležitý bod - opozícia by mala byť vždy o niečo silnejšia ako samotný hrdina. To vzbudí záujem čitateľov a vytvorí intríg.

Existuje ako externýa interný konflikt. Druhý vznikne v duši hrdiny, keď si nie je istý, aké rozhodnutie urobiť

9. Píšete, odložíte, upravíte, dáte prečítané, upravíte. Perfektný čitateľ

Toto pravidlo sa už netýka iba toho, ako správne písať, ale aj toho, ako správne upravovať. Vo svojej knihe ho opisuje Štefan King a ja ho osobne používam, veľmi mi to pomáha. Existuje niekoľko krokov k písaniu úprav:

najprv chvíľu píšete. Nevracajte sa bez osobitnej potreby, len napíšte príbeh, s ktorým ste prišli. Hlavné je to robiť systematicky. Napríklad, ako je uvedené vyššie, tisíc slov denne,

potom, neukazujem nikomu tvoje stvorenie (prečo - vysvetlím to o niečo neskôr), odlož ho na najmenej šesť týždňov. To je to, koľko času budete musieť zabudnúť na podrobnosti vášho príbehu a potom ho dôkladne vyhodnotiť,

skrz po dobu šiestich týždňov si znova prečítate svoju prácu, pozeráte sa na ňu s novým vzhľadom a upravíte ju. Takže už máte druhý návrh príbehu,

iba potom dáte niekomu, aby si prečítal vašu prácu. Prečo to nebolo možné urobiť skôr? Od tej doby ste nemohli myslieť triezvy počas prvej úpravy. Okamžite by ste začali brať do úvahy všetky pripomienky a sťažnosti a vaša tvorba v tom čase ešte nebola pripravená. Preto je možné prečítať iba druhý koncept. Je dôležité, aby skupina vašich „kritikov“ nemala byť viac ako 5 až 6 ľudí,

zhromaždenia všetky recenzie, v žiadnom prípade nebudete ponáhľať, aby ste okamžite napravili všetko, čo vám vaši priatelia a známi odporúčali. Pozri, ak traja zo šiestich ľudí urobili tú istú poznámku, potom by sa mu naozaj mala venovať pozornosť. Ak niekto nemal dosť humoru, druhý - krv, potom je to jednoducho otázka vkusu pre všetkých. A nebudete potešiť každého.

Aký je význam počúvania ako prvý? V skutočnosti má každý spisovateľ alebo potenciálny spisovateľ svoj vlastný Perfektný čitateľ, Keď píšeme, myslíme si na jeho reakcie. Počas práce v hlave počúvame jeho komentáre. Ak si myslíte, že dobre, budete určite pochopiť, kto je to ICh pre vás. A práve na jeho poznámky treba najprv počúvať.

10. Čo je dôležitejšie ako talent.

Mnoho talentovaných ľudí často neuspeje a možno nie sú dômyselní, ale zaujímavé nápady nikdy nechodia na papier. Prečo sa to deje? Pretože sami o sebe neveria, nemôžu si vyhradiť čas na písanie alebo si nie sú istí ich úspechom, a preto sa ani nechcú vyskúšať. Preto sú vytrvalosť a práca omnoho dôležitejšie ako talent. Naozaj existuje veľa talentovaných ľudí. Málokto, kto vie, ako správne prezentovať tento talent.

Pin
Send
Share
Send
Send