Užitočné tipy

Kôň na farme

Pin
Send
Share
Send
Send


Výcvik sa začína, keď váha žriebät sa zvýši na 380 kg, výška v kohútiku dosahuje 140 cm, krúžia iba zdravé kone bez zjavných chorôb nôh a chrbta. Ak počas práce zažije bolesť, dôveru a priateľské vzťahy s človekom, nebude to fungovať.

Pred jazdou na koňoch v sedle sú zvyknutí na výstroj, cvičisko a ľudské ruky. Seno alebo mrkva sú vložené do ohrádky a bežia tam niekoľko hodín. V známom prostredí sa cíti pokojne a uvoľnene.

Požadované vybavenie

Na školenie budete potrebovať:

 • uzda a ohlávka,
 • šnúra, dlhá 7-8 m,
 • 1,5 m dlhý bič
 • ľahké sedlové alebo klenbové zábal.
 • jazdec pripravuje ochranu vopred: prilbu, rukavice, vysoké úzke čižmy.

Ohlávka sa podľa bezpečnostných pravidiel nepretržite nosí, keď je žriebä v stajni: je voľne umiestnené na hlave tak, aby neprekážalo jedlu ani pitiu. Ženíchy sú pohodlne pripevnené k ohlávke chombur, vystavené na čistenie alebo na sedle.

Posilňovací výcvik

Keď kôň nechce hrýzť, vloží prst do úst a zľahka zatlačí na spodnú ďasno. Reflex funguje, ústa sa otvárajú, v tomto okamihu sa rýchlo zavádza chránič a pásy sa napnú.

Pre náladové zvieratá sa predávajú pasty s príchuťou jablka. Je ľahšie si ich obliecť, ale chovatelia koní túto techniku ​​neodporúčajú. Kôň olizuje cestoviny, zahryzne kovovú čiapku, z toho je zničená zubná sklovina.

Kordové preteky

Na výcvik je žrebec vedený do arény alebo do uzavretého ohrady s priemerom 18 metrov s hlinenou alebo pieskovou vrstvou. Na menšom kurte si kôň zraní nohy. Na uzdu alebo ohlávku sa pripevní šnúra, lano dlhé 7-8 m.

Tréner vyberie metlu, vstane v strede arény. Hlasom alebo kliknutím na bič dáva príkaz na posun vpred, ovláda zviera pomocou šnúry. Aby kôň nezmenšil polomer kruhu, tréner bičom klepne alebo sa dotkne hrotu strany. Jednosmerná prevádzka trvá 10 - 12 minút, potom sa zmení smer.

Kôň si zvykne na šnúru rýchlejšie, ak budú dodržané nasledujúce odporúčania:

 • Pohybujte sa s koňom tak, aby sa salónik natiahol rovnomerne.
 • Netlačte na seba prudko, pretože zviera má bolesti a nepríjemnosti.
 • Postupne zvyšujte rýchlosť, od kroku choďte k rysovi a ľahkým cvalom.

Jogging na šnúre je prospešný pre kone: uvoľňujú energiu, posilňujú svaly. Kôň sa učí počúvať hlasové povely, zvykne si prísne bežať po aréne.

Neskorší tréning sa uskutoční s jazdcom. Buster sedí alebo leží brucho cez chrbát. V súčasnosti je žrebec vedený asistentom.

Drezúra zadarmo

V tejto fáze používajú bič minimálne, mladý kôň sa učí poslúchať gestá, hlasové povely: „zastaviť“, „ísť“, „späť“. Korda sa postupne oslabuje, voľne klesá. Kôň je postupne zvyknutý váhať na chrbte a na jazdci, ale najskôr je predstavený do sedla.

Dávajú vybavenie na čuchanie, zavesenie v stánku, čas na zvyknutie na pohľad, vôňu nového objektu. Nesmú však žuť, vyhodiť z podlahy. Počas kief, keď je kôň na mimoúrovňovej križovatke, sa na chrbát umiestni sedlo s nezapínanými strmeňmi. Ak zviera nevykazuje strach a úzkosť, pomaly sledujte cinch a sledujte reakciu.

Osedlaný žrebec je rozviazaný a vedie chodbou alebo arénou, neustále ho hladí, pokojne s ním rozpráva a lieči. Potom krátko nechajte v aréne alebo stánku, bez odstránenia sedla.

V nasledujúcich dňoch je obvod viac napnutý. Aby simulovali hmotnosť jazdca, položili na vrchol vrece piesku a jazdili na koňoch okolo arény. Na bezplatnom drezúre sa mladý kôň naučí rozbehnúť sa a zastaviť na príkaz, zvládnuť základné pohyby: krok, rys a cval, prechody medzi nimi.

Drezúra so sedlom

Neporušené kone nepokojne cítia nadmernú váhu na chrbte. Zvieratá spúšťajú genetickú pamäť: stali sa korisťou levov, gepardov, ktorí skočili na obeť a trochu sa chytili do krku. Úlohou jazdeckého je presvedčiť žrebca o bezpečnosti bremena na chrbte, častejšie ho chváliť, povzbudzovať.

Stádo koní sa bojí človeka, je ťažšie ho skrotiť. Aby skrotili napoly divého žriebä, konajú rýchlo a tvrdo.

 • Jeden alebo dvaja jazdci chytia nekoreňovaného koňa s laso.
 • Zviazaný so silným postom.
 • Oblečte ohlávku a sedlo.
 • Silný jazdec sedí obkročmo a kôň je rozviazaný.

Vystrašené zviera skočí a snaží sa stratiť jazdca. Skúsený jazdec zostane v sedle a nenechá sa vyhodiť. Nárazom do päty do strán a bičom núti žriebä, aby sa pohol dopredu. Po niekoľkých minútach dostihu sa kôň unaví a ide na krok. Žriebä je nižšie ako človek, prestane sa ho snažiť vyhodiť. Od tejto chvíle začína nový život pracovného koňa.

Pri komunikácii s koňmi by človek nemal stratiť pozíciu vodcu, ak je rozmarný, výcvik pokračuje.

Pin
Send
Share
Send
Send