Užitočné tipy

Ako vytiahnuť pohár z nôh?

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 22 ľudí pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Je nepravdepodobné, že by vás potešilo, ak sa niečo rozbije na malé kúsky - najmä ak sa jeden z nich prilepí na nohu. Ak nechcete ísť na pohotovosť alebo sa dohodnúť na stretnutí s chirurgom z dôvodu tak malého zranenia, môžete sa pokúsiť odstrániť štiepku sami. Majte však na pamäti, že je lepšie vyhľadať lekársku pomoc, ak si nie ste istí svojimi schopnosťami alebo ak je črep prilepený príliš hlboko.

Podiel na sociálnych sieťach. siete:

V živote sa často vyskytujú dosť nepríjemné situácie, keď je potrebné poskytnúť si prvú pomoc. Samozrejme, že nie každý má také zručnosti, ale táto znalosť nikomu neublíži. Napríklad sklo je najčastejšou príčinou porezania, jeho fragmenty sú dosť nebezpečné. Poďme na to, ako si z kúpeľa vyberiete kúsok pohára, ak je rana menšia alebo ak nechcete ísť k lekárovi.

Ako presunúť triesku na povrch pokožky?

Ako vytiahnuť kúsok pohára, ak zasiahne vašu nohu? Najprv sa musíte uistiť, že prilepené sklo sa dostane čo najbližšie k povrchu pokožky a potom je ľahšie a menej bolestivé.

Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 • Stlačte oblasť. Zvonku uchopte nohu a čo najviac ju stlačte, zatlačte v smere umiestnenia štiepky. Takto ju pomaly posuniete na povrch.
 • Použitie solí Epsom a horúcej vody. Naplňte malú misku horúcou vodou, pridajte k nej šálku soli a dôkladne premiešajte. Je dôležité, aby bola soľ úplne rozpustená. Potom nohu spustite do vody na 30 minút. V dôsledku pôsobenia tepla sa črep posúva bližšie a soľ ho môže jednoducho vytlačiť.
 • Ricínový olej. Navlhčite gázu alebo vatový tampón s olejom, pripevnite k rane. Kompresiu nechajte na nohe, aby sa olej úplne absorboval.
 • PVA lepidlo. Naneste lepidlo na miesto, kde je štiepka. Počkajte, kým nezaschne, odlepte ho a zaháknite ho po okrajoch. Sklo sa spravidla prilepí na lepidlo a spolu s ním vyjde. Nemusí to fungovať úplne, ale posunie sa bližšie k povrchu kože.
na obsah ↑

Ako si z tvojej nohy vyštiepiť triesku?

Pred vybratím pohára z päty alebo inej časti nohy musíte skontrolovať, ako hlboko zasekla. Ak to nevidíte, môžete si najprv vložiť obrúsok s dechtom alebo Vishnevského masť priamo na ranu, aby vyšla. Alebo použite jednu z vyššie uvedených možností. Existuje niekoľko overených, nemenej účinných metód na extrakciu fragmentov.

Metóda pečenia sódou

Používa sa hlavne pre neviditeľné drobné fragmenty. Stačí variť cestoviny z vody a štvrť čajovej lyžičky sódy, potom ju aplikovať na obväz a nalepiť na ranu.

Po dni môžete obväz odstrániť. Štiepka by mala byť viditeľná z pokožky:

 • Ak áno, jednoducho ho vytiahnite pinzetou.
 • Ak je to zle viditeľné, opláchnite postihnuté miesto vodou. Zopakujte metódu znova, ale s novou pastou by sa mal obväz tiež uchovávať po dobu jedného dňa, kým sa neuvoľní štiepka.

Metóda pinzety

Ak stále hľadáte spôsob, ako dať pohár zo svojich nôh doma, potom vám táto voľba určite vyhovuje, pretože veľa ľudí to už pozná už od detstva. Je to celkom účinné, ale je dôležité, aby bola trieska viditeľná a trčala nad povrchom pokožky.

Potom postupujte nasledovne:

 1. Špičku pinzety sterilizujte alkoholom.
 2. Nájdite triesku, urobte ju v dobre osvetlenej miestnosti.
 3. Pomocou pinzety uchopte špičku črepu a potiahnite ho v smere, pod ktorým vstúpil na pokožku.

Dôležité! Ak sa trochu nakloní, nemal by sa vytiahnuť, inak sa zlomí.

Metóda s nožnicami alebo nožnicami na nechty

Táto metóda je ideálna v prípadoch, keď štiepka nesedí príliš hlboko, pod málo citlivou a hustou pokožkou, napríklad na špičke prsta alebo päte.

Teraz viac o tom, ako odstrániť sklo z prsta:

 1. Okraje štiplíc sterilizujte alkoholom.
 2. Priamo nad štiepku zahryznite štiepacie kliešte alebo odrežte prebytočnú kožu čepeľou. Hlavná vec - nemalo by to byť bolestivé.
 3. Opatrne otvorte rez, aby ste videli črepinu.
 4. Špičku vytiahnite pinzetou. Ak to nefunguje, pomocou ihly ho ľahko zatlačte.

Zemiaková metóda

Niektorým sa to môže zdať zvláštne, ale v praxi to už mnohí dokázali overiť. Preto dôverujte skúsenostiam ostatných a odvážne sa pustite do práce pomocou tejto inštrukcie:

 1. Nakrájajte plátok zemiakov.
 2. Položte ho priamo na štiepku, t. J. Dolu na žltú stranu.
 3. Chvíľu podržte triesku.
 4. Vyberte ju pinzetou alebo nožnicami na drôty.

Dôležité! Pamätajte, že veľa malých fragmentov vyjde samo za pár dní alebo dokonca týždňov. V niektorých prípadoch je lepšie počkať, aby ste sa nepoškodili a aby sa vaše telo uzdravilo. Hlavnou vecou v prípade čakania je starostlivé sledovanie najmenších príznakov infekcie. Odporúča sa miesto vysušiť štiepkou alkoholom, ale nie peroxidom.

Pomôže para?

Čo ak po príjemnej prechádzke lesom alebo pláží, naboso, dostanete „prekvapenie“ v podobe pohára na fľašu?

Malé sklo, ktoré sa dostane pod kožu, je často cítiť, ale nie je viditeľné. Navyše, ak sa dotknete rany, potom začne stekať krv. Tradičná medicína v tejto situácii odporúča naparovať v horúcej vode miesto, kde sa štiepka zachytila, a potom môže ísť von sama.

„Neodporúčal by som to,“ komentuje epidemiológ Yuri POLYNIN. "Tkanina bude napučiavať pôsobením horúcej pary alebo vody a sklo môže ísť ešte hlbšie, potom bude úplne viditeľné."

„Liečba koreňovými plodinami“

Ďalšia populárna rada hovorí, že obmechanie strúhaných zemiakov pomôže. Ak to chcete urobiť, vyrežte z polyetylénu kruh alebo štvorec, urobte do neho dieru. Potom ju pevne priskrutkujte na nohu pomocou pásky, aby nekĺzala, otvor by mal padnúť len na ranu. Namiesto „extraktora“ je potrebné naniesť surové strúhané zemiaky, prikryť zhora kúskom polyetylénu a obväzovať cez noc. Podľa autorov receptu sa ráno fragment roztiahne a zostáva ho odstrániť a ošetriť ranu.

Ďalšou možnosťou je pripevnenie pečenej cibule k rane. Za týmto účelom ju nakrájajte na polovicu a pečte v rúre. Cibuľu aplikujte v teple, ale nie horúco.

„Tradičná medicína často propaguje obklady zemiakov ako spôsob naťahovania cudzieho tela,“ hovorí Yuri Alekseevich. "Nikdy som nepočula o luku." Môžem povedať o zemiakoch, že keď vytiahne hnis, môže mu pomôcť, ale sklo ... Je nepravdepodobné, že takýto účinok sa nepotvrdí ani z hľadiska fyziológie, ani z hľadiska fyziky. ““

Zubatý lekár

Ak je dieťa malé, niektorí radia mame, aby vytiahla pohár ... so zubami. Okrem toho je autorka tohto textu osobne oboznámená s niekoľkými matkami praktizujúcimi podobné metódy. Potom to všetko skončilo celkom bezpečne, ale odborníci neodporúčajú aplikáciu v praxi:

"Po prvé, týmto spôsobom môžete urobiť dieťa ešte bolestivejším," verí expert. - Po druhé, v ústnej dutine je viac rôznych druhov baktérií ako v ostatných častiach gastrointestinálneho traktu, od 160 do 300 rôznych druhov. Baktérie sa tam dostávajú vzduchom a sú neustále v mikroflóre. Ich vstup do krvi je mimoriadne nebezpečný a nežiaduci. ““

Domáca prevádzka

Na online fórach venovaných tejto problematike majú mnohí tendenciu vykonávať domácu „operáciu“. Predtým si musíte dôkladne umyť ruky a ošetriť pomocou nástrojov proti antiseptickým činidlám: ihlu (šijaciu alebo z lekárskej striekačky) a pinzetu. Ak nie je antiseptikum, môžete náradie držať v ohni ľahšieho alebo plynového sporáka.

Na uľahčenie prístupu k črepu sa rana rozšíri ihlou. Skôr ako vytiahnete pohár z nôh, mali by ste sa ubezpečiť, že máte možnosť dostať sa do rany sami. Ak nie, budete sa musieť obrátiť na niekoho o pomoc. Zo zväčšenej rany by ste sa mali pokúsiť štiepku opatrne odstrániť pinzetou v rovnakom uhle, v akom sa zasekla.

Po odstránení pohára musí byť rana ošetrená peroxidom vodíka a jej okraje musia byť namazané brilantnou zelenou alebo jódovou. Ak je rana malá, prilepte ju antiseptickou náplasťou. Ak je jeho veľkosť veľká, je namazaná antiseptickou masťou - tetracyklínom alebo streptocidom - a potom naviazaná navrchu. To by malo spoľahlivo zabrániť infekcii.

„Toto je možno jeden z najvhodnejších spôsobov, ako sa zbaviť cudzieho tela pod kožou,“ hovorí Yury Polyynin. "Ale tu si musíte byť istí svojimi schopnosťami: ak sa bojíte krvi, nemôžete sa dostať do rany alebo neviete, ako sa s ňou liečiť, je lepšie ísť na polikliniku v komunite, kde vám bude poskytnutá kvalifikovaná pomoc, čím sa úplne vylúči možnosť infekcie."

Pin
Send
Share
Send
Send