Užitočné tipy

Správna starostlivosť o mačiatka doma počas prvých 1 - 2 mesiacov, čo robiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak máte osobné pripojenie, napríklad doma, môžete v zariadení spustiť antivírusovú kontrolu, aby ste sa uistili, že nie je napadnutý škodlivým softvérom.

Ak ste v kancelárii alebo v zdieľanej sieti, môžete požiadať správcu siete, aby spustil skenovanie v sieti a hľadal nesprávne nakonfigurované alebo infikované zariadenia.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby sa táto stránka dostala v budúcnosti, je použitie Privacy Pass. Skontrolujte rozšírenie prehliadača v Chrome Store.

ID lúča Cloudflare Ray: 4fdf409d6ab04e58 • Vaša IP: 5.18.177.131 • Výkon a bezpečnosť prostredníctvom Cloudflare

Ako sa starať o mačiatko doma

Tvorba tela, zdravie a predpokladaná dĺžka života dospelej mačky alebo mačky závisí od náležitej starostlivosti v ranom veku života.

Tvorba organizmu závisí od riadnej starostlivosti v ranom období života.

Starostlivosť o novonarodené mačiatka

Ak sú deti s mačkou, potom sa matka stará o potomka a majiteľ má malé starosti.

Potreba kontroly:

 • Stav „hniezda“. Vyčistite stelivo z vlny a nečistôt.
 • Prírastok na váhe. Novorodenci vážia asi 120 ga pri normálnom vývoji získajú každý týždeň 100 g. Kožušinové pečate rastú o niečo rýchlejšie ako mačiatka. Ak dieťa rastie pomalšie, musí sa to preukázať veterinárnemu lekárovi.
 • Stav srsti, očí a uší. Srsť by mala byť suchá a čistá a nemalo by dochádzať k vypúšťaniu z uší a očí. Mačacia mačka olizuje potomstvo a zdravé deti sú vždy čisté.

Na ôsmy deň otvorené oči, do konca druhého týždňa začnú deti počuť a ​​20. až 21. deň sa mačiatko pokúsi chodiť.

Novorodenci nemusia byť vyrušovaní: omrvinky jedia a spávajú, aktívne priberajú na váhe.

Hneď ako dieťa otvorí oči, postaví sa na svoje labky a začne prejavovať záujem o svet okolo seba. - mačiatko musí byť vyzdvihnuté, hladené. Pozitívny kontakt s osobou pomôže zvieraťu rásť láskavo a hravo.

1 mesačná starostlivosť

V tomto veku je lepšie nezobrať dieťa od matky.

Hneď ako dieťa otvorí oči, postaví sa na svoje labky a začne prejavovať záujem o svet okolo seba.

Ak sa však z nejakého dôvodu mesačné mačiatko stane jedným, bude potrebovať osobitnú starostlivosť:

 • Kŕmenie. Hlavným jedlom by malo byť mlieko. Je lepšie kúpiť náhradku mliečneho mlieka vo veterinárnom obchode alebo vypestovať suché mlieko pridaním malého množstva medu alebo cukru. V malých dávkach sa pridávajú doplnkové potraviny (mäso, ovsená kaša). Nové jedlo by sa malo podávať v malom množstve, aby nespôsobilo rozruch čriev. Musíte sa kŕmiť 6-krát denne.
 • Poskytovanie peristaltiky. Mačka olizuje brušné drobky, stimuluje črevá. Na pomoc zvieraťu potrebuje majiteľ navlhčiť bavlnenú podložku teplou vodou a najskôr masírovať strany a potom brucho krúživým pohybom od hrudnej kosti po slabinu.
 • Sladká voda Ak sa jedlo podáva podľa plánu, voda by mala byť stále v miske.

Zviera musí byť okamžite zvyknuté na toaletu. Ak sa mačiatko začne báť a „hľadať miesto“, musíte ho vziať a vložiť do podnosu.

Ak sa dieťa snaží utiecť a odmietne „urobiť svoju vec“ na určenom mieste, musí sa preukázať jeho stálosť. Postup by sa mal vykonávať niekoľkokrát, kým malé domáce zviera nechápe, kde sa vyprázdni.

Ak miláčik odmietne ísť na podnos, možno ho vystraší veľké granule plniva alebo sa mu nepáči jeho konzistencia. Zmenou plnenia toalety bude možné tento problém vyriešiť.

V tomto veku musíte začať zvykať mačiatka dlhosrstého plemena na hrebeň. Je lepšie si kúpiť mäkkú kefu, ktorá rozotrie vlasy a nepoškrabá pokožku: potom bude zvierací postup vnímať zviera ako potešenie.

Ako sa starať o mačiatka bez mačky

Stáva sa, že matka zomrela pri narodení dieťaťa a majiteľka zostáva s slepým vrčiacim potomkom.

Majiteľ bude musieť mačiatka vymeniť:

 • Kúrenie. Vyhovuje sa vyhrievacia podložka s vodou zahriata na teplotu 35 ° C, na ktorú je položená mäkká matraca. Neodporúča sa umiestňovať novorodencov do blízkosti vykurovacích zariadení alebo do tepla pomocou infračervenej žiarovky. V prvom prípade to spôsobí prehriatie a používanie lámp môže ovplyvniť videnie, keď deti otvoria oči.
 • Kŕmenie. Je lepšie kúpiť náhradu za mlieko pre mačky, ale ak to nie je možné, môžete použiť kravu a pridať štipku cukru. Je dôležité, aby ste v prvých týždňoch nekŕmili zmesi s vysokým obsahom tuku. Ak chcete dať jedlo, použite fľašu s cumlíkom alebo pipetu. Jedlá sa po každom jedle umývajú a sterilizujú. Kŕmenie sa uskutočňuje v intervale 2 až 2,5 hodiny.
 • Hygiena. Aby sa zachovala čistota, kožušina dieťaťa by sa mala utrieť navlhčenou utierkou. Kúpanie v ranom veku je zakázané. Uši sa očistia od nahromadenia síry vatovým tampónom a vo veterinárnej lekárni sa odporúča očistiť oči od otvorených očí.
 • Stimulácia trávenia. Po každom jedle je potrebné masírovať brucho a boky v krúživom pohybe od hrudníka po perineum.

Do tretieho týždňa začnú mačiatka chodiť. Okrem výživy a starostlivosti bude potrebné venovať pozornosť aj vzdelávaniu: zvyknúť si na toaletu, ukázať pazúrik.

Mačiatka rastú rýchlo a to, čo bude položené v prvých dňoch a týždňoch života, sa stane základom správania dospelého zvieraťa.

Výber miesta pre toaletu mačiatka

Mačky sa snažia uspokojiť svoje prirodzené potreby v intímnej atmosfére a miesto vybrané pre toaletu v byte musí spĺňať množstvo požiadaviek:

 • Dostupnosť. Mačiatko by malo mať možnosť kedykoľvek ísť do zásobníka.
 • O ochrane osobných údajov. Zvieratám sa to nepáči, keď sa na ne pozerajú v procese vyprázdňovania čriev alebo močového mechúra.
 • Comfort. Ak sa dieťaťu nepáči výplň, potom je takmer nemožné prinútiť ho, aby šiel do podnosu. Odporúča sa vziať tie granule, ktoré chovateľ použil.

Známe výplne a pohodlná atmosféra umožnia mačiatkam rýchlo sa dostať na nové miesto.

Mačiatko

Je lepšie kŕmiť dieťa včas, s rovnakými intervalmi medzi jedlami:

 • až 2 mesiace - 5 krát,
 • vo veku šiestich mesiacov sa frekvencia kŕmenia postupne znižuje na 3 krát a dávka sa postupne zvyšuje,
 • osemmesačné zviera je kŕmené ako dospelý - dvakrát denne.

V strave domáceho maznáčika musí byť:

 • surové hovädzie mäso
 • varené kurča
 • mliečna kaša
 • vaječný žĺtok
 • surová a varená zelenina,
 • mliečne výrobky.

Potraviny z ľudského stola nemôžete kŕmiť: soľ a korenie sú škodlivé pre telo mačky.

Veterinári odporúčajú kúpiť vyvážené krmivo pre mačky pre mačiatka podľa veku. Špecializované zmesi obsahujú všetky potrebné prvky potrebné pre rast domáceho maznáčika.

Pin
Send
Share
Send
Send