Užitočné tipy

Rodičovská kontrola

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Rodičovská kontrola často blokuje konkrétne webové stránky. Odporúčame, aby ste sa so svojimi rodičmi porozprávali o deaktivácii rodičovských kontrol, existuje však spôsob, ako takéto kontroly obísť. Toto je možné vykonať na telefónoch a počítačoch pomocou virtuálnych súkromných sietí (VPN), účtu správcu a resetovania mobilných zariadení.

Čo je rodičovská kontrola?

Aby sa obmedzil prístup dieťaťa k sieťovým zdrojom, vymysleli sa také užitočné veci, ako je rodičovská kontrola. Rodičovská kontrola sa zvyčajne chápe ako súbor príležitostí na programové riadenie času, ktorý dieťa trávi v sieti a prístupu k určitým sieťovým zdrojom.

Rodičovská kontrola sa dá nakonfigurovať rôznymi spôsobmi.:

 • Prostredníctvom špeciálnych programov a nastavení počítača alebo telefónu
 • Nastavením prehľadávačov a ich doplnkov
 • V nastaveniach antivírusu
 • Firmvér sieťového zariadenia.

Väčšina moderných smerovačov má vstavanú funkciu rodičovskej kontroly, ktoré poskytujú nasledujúce vlastnosti:

 • Nastavte čas, kedy bude mať dieťa povolené používať sieť. Napríklad obmedzte čas používania vo večerných hodinách na 22:00. To znamená, že v tejto chvíli sa internet na zariadení, ktoré dieťa používa, jednoducho vypne.
 • Môžete tiež povoliť prístup iba na určité stránky.

Zvážte, ako to urobiť, s konkrétnymi príkladmi.

Nastavenie rodičovských kontrol na smerovači

Najprv sa uistite, že váš smerovač má správnu funkciu. Ak to chcete urobiť, prejdite na webové rozhranie a vyhľadajte položku ponuky, ktorá sa bude nazývať: „Rodičovská kontrola“ alebo Rodičovská kontrola, ak máte rozhranie v anglickom jazyku.

Zvážime postupnú konfiguráciu pomocou príkladu populárneho smerovača TP-Link. Pre smerovače od iných výrobcov bude algoritmus akcií podobný.

Ovládanie počítača

Funkcia rodičovskej kontroly vo vašom smerovači je s najväčšou pravdepodobnosťou vypnutá. Najprv to musíme povoliť.

Prejdeme na položku ponuky „Rodičovská kontrola“ a prepínač prepneme do polohy „Povoliť“ alebo Povoliť. Potom do poľa nižšie zadajte MAC adresu počítača, z ktorého budete ovládať funkciu, aby sa nastavenia nemohli meniť z iných zariadení. S najväčšou pravdepodobnosťou ste vstúpili do webového rozhrania z tohto počítača, takže stačí kliknúť na tlačidlo „Kopírovať vyššie“.

Zahrnutá je aj rodičovská kontrola. Kliknite na tlačidlo „Uložiť“. A môžete prejsť na nastavenia.

Pravidlá pre riadený počítač

Musíte vytvoriť pravidlá pre zariadenie, z ktorého vaše dieťa pristupuje na internet. Ak to chcete urobiť, v zozname zariadení nižšie (zatiaľ je prázdny) kliknite na tlačidlo Pridať nový a zadajte adresu MAC zariadenia, pre ktoré sa nastavenia vykonajú. Pre zjednodušenie si môžete v smerovačoch TP-Link jednoducho vybrať požadovanú adresu MAC z rozbaľovacieho zoznamu. K routeru sú aktuálne pripojené všetky zariadenia.

Pre toto zariadenie môžete povoliť prístup na stránky. Ak to chcete urobiť, do poľa „Popis lokality“ napíšte slovo v angličtine alebo ruštine. Napríklad sme to označili ako „test“. Hlavná vec je, že popis je jedinečný. Potom do polí „Povolený názov domény“ (je ich osem) zadajte adresy webových stránok. Písanie webovej adresy je úplne voliteľné. Stačí zadať google, napríklad do poľa, a bude povolený prístup na všetky stránky, ktoré majú toto slovo na svojej adrese.

Nižšie sú dve ďalšie polia - „Čas akcie“ a „Stav“. Ak je v poli „Trvanie“ uvedené „Vždy“, pravidlo prístupu bude stále platné. V poli „Stav“ musíte vybrať „Povoliť“, ak chcete obmedziť prístup na nešpecifikované stránky.

Pravidlá prístupu pre každé zariadenie môžete vytvoriť v ľubovoľnom množstve, podľa vášho uváženia ich povoliť alebo zakázať.

Nastavenie plánu

Ak potrebujete nastaviť plán vytvoreného pravidla, môžete to urobiť kliknutím na odkaz „Rozvrh“ nad oknom „Stav“. Alebo prejdite do časti „Kontrola prístupu“ - „Plán“. Tu môžete vytvoriť požadovaný rozvrh - do poľa „Názov plánu“ zadajte akékoľvek slovo, napríklad naseti. A uvádzame, v ktoré dni a kedy bude pravidlo prístupu fungovať.

Upozorňujeme, že začiatok a koniec sa zobrazujú so 4 číslicami. V takom prípade to bude znamenať začiatok o 9. hodine ráno a koniec o 19 hodine večer.

Uložíme parametre, vrátime sa do časti „Rodičovská kontrola“, klikneme na tlačidlo „Upraviť“ vedľa požadovaného pravidla v zozname a v poli „Čas akcie“ z rozbaľovacieho zoznamu vyberte plán, ktorý sa vytvoril predtým. To je všetko, teraz bude vaše pravidlo fungovať podľa plánu, ktorý ste nastavili.

Nastavenie hodín smerovača

Aby rodičovská kontrola fungovala podľa plánu, je potrebné nakonfigurovať hodiny smerovača. To je možné vykonať pomocou systémových nástrojov. Vyberte položku „Nastavenie času“.

Tu vyberte svoje časové pásmo. Potom predpíšeme IP adresy serverov NTP (hlavný a náhradný iba pre prípad). Potom kliknite na tlačidlo „Získať GMT“. Servery sa automaticky uložia a nastaví sa presný čas.

Napríklad môžete použiť adresy 89.109.251.21 a 89.109.251.21 len pre prípad. Môžu byť tiež napísané nasledovne: ntp1.vniiftri.ru a ntp2.vniiftri.ru.

Počas automatickej prevádzky, ak dôjde k obnoveniu napájania, sa router po načítaní automaticky pripojí k serveru a nastaví správnu časovú hodnotu.

Funkcia v prehliadači Google Chrome

 1. Najprv prejdite do nášho prehliadača Google Chrome a v pravom rohu vyberte možnosť „Správa a nastavenia“ a potom podľa toho „Nastavenia“. Ale to viete.
 2. Teraz choďte trochu nadol a nájdite stĺpec „Používatelia“, tam by sa mal zobraziť váš aktuálny používateľ, pod ktorým sedíte. Ale tu musíte kliknúť na „Pridať používateľa“.
 3. Potom sa pre vás otvorí samostatné okno, kde budete musieť vybrať ikonu prístupu dieťaťa a pomenovať ho podľa potreby. Potom začiarknite políčko „Prehliadať webové stránky otvorené týmto používateľom a ovládať jeho akcie. ". Potom stačí kliknúť na „Pridať“.

Na pracovnej ploche sa vytvorí nová skratka prehliadača, ktorá obmedzí prístup k mnohým obscénnym a nepríjemným zdrojom a obrázkom.

Teraz sa pozrime, ako sa nám podarilo zablokovať stránky.

Prejdite na novovytvorený štítok pre deti a skúste zadať obscénny dotaz, napríklad „porno“. Sami sa môžete uistiť, že vyhľadávanie vôbec nič nenašlo. tj vec funguje, pretože v normálnom režime všetko nájde dokonale.

Teraz prejdite na obrázky Google a zadajte „rozobraté“ alebo „mŕtvoly“. Získate veľa obrázkov, ale všetky sú dosť adekvátne a nedochádza k žiadnemu zvláštnemu roztrhnutiu. Vydávajú sa kečupové klobásy, koláče, hračky atď. Neexistuje žiadna cín. Teraz to skúste urobiť v bežnom prehliadači. Áno, iba vás zdesia obrázky, ktoré tu vidíte, takže pre slabé srdce je lepšie s tým experimentovať.

Okrem toho môžete vidieť, aké internetové zdroje vaše dieťa navštívilo. Ak to chcete urobiť, prejdite na nastavenia svojho prehliadača a v stĺpci „Používatelia“, ktorý je nám známy, kliknite na odkaz „Ovládací panel profilu“. Otvorí sa okno s nastaveniami, kde budete musieť vybrať riadený profil. Vytvoril som profil pod menom „Dcéra“.

Teraz otvoríme zoznam stránok a uvidíme, aké požiadavky sme zadali, kam sme šli. Opa. Takže som spal).

Rodičovský obtok na smerovači

Nenechajte sa však radovať - ​​rodičovská kontrola nie je zárukou, že je všetko pod kontrolou. Deti sú teraz šikovné, vedia, ako používať Yandex a Google, a ak majú počítačové znalosti, môžu obísť akékoľvek zákazy.

Pretože rodičovská kontrola na smerovači je nakonfigurovaná pomocou adresy MAC, najjednoduchší spôsob, ako ju obísť, je zmena adresy MAC. Môžete to urobiť bez špeciálneho softvéru priamo v rozhraní systému Windows.

Ak to chcete urobiť, spustite správcu zariadení. V rozhraní systému Windows 10 môžete do vyhľadávacieho panela zadať „správca zariadení“. Spustíme nájdenú aplikáciu.

V správcovi zariadení nájdeme náš sieťový adaptér, kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte príkaz „Vlastnosti“.

Otvorí sa okno, v ktorom nájdeme kartu „Spresnenie“ a v nej položku „Sieťová adresa“. V nasledujúcom príklade je táto položka označená ako sieťová adresa. Do poľa „Hodnota“ zadajte ľubovoľnú adresu MAC, ktorá nie je vaša. Potom kliknite na tlačidlo „OK“. To je všetko, váš počítač bude online bez akýchkoľvek obmedzení.

Adresu MAC na svojom zariadení s Androidom môžete zmeniť pomocou jedného z bezplatných nástrojov.

Ak je blokovanie prístupu nakonfigurované pomocou adresy IP, môžete ju zmeniť alebo použiť proxy server alebo VPN.

Takže pre úplnú účinnosť rodičovskej kontroly musíte nakonfigurovať ďalšie sieťové politiky. Napríklad, ak chcete obmedziť rozsah IP adries alebo zabrániť zariadeniam s MAC adresami, ktoré nie sú na bielom zozname, pripojte sa k routeru.

Yandex DNS

Existuje ďalší vynikajúci nástroj s názvom Yandex DNS. Po nakonfigurovaní tejto položky v počítači, keď navštívite akúkoľvek stránku, Yandex túto adresu okamžite spustí vo svojej databáze dospelých alebo iných nežiaducich stránok a ak má túto adresu vo svojej obrovskej databáze, pošleme vám na ňu správu. nebude povolené. Pozrime sa, ako na to.

 1. Prejdite na webovú stránku DNS servera Yandex a pozrite sa na režim, ktorý vám najviac vyhovuje. Základný režim nestojí za to, vybrať medzi ostatnými. Núdzový režim blokuje podvodné stránky (napríklad na telefónne číslo) a infikované stránky. Bezpečnosť rodiny blokuje to isté, iba webové stránky a reklamy pre dospelých.
 2. Predpokladajme, že chcem uzavrieť dieťa zo všetkej škaredosti. Potom v oblasti oznámení a tam, kde máte pripojenie k sieti, kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte položku Centrum sietí a zdieľania.
 3. Kliknite na odkaz sieťového adaptéra a zobrazí sa stavové okno tohto adaptéra. Potom kliknite na tlačidlo „Vlastnosti“.
 4. Vyberte IP verzia 4 (Win 10) alebo IPv4 (Win 7, 8) a kliknite na Vlastnosti.
 5. Teraz zaregistrujeme adresu z Yandex DNS do špeciálnych buniek v okne, ktoré sa otvorí. Kde ich píšeme? Samozrejme tam, kde sa hovorí „Použite nasledujúce adresy DNS servera.“ Existujú iba dve polia pre dve adresy, takže tu píšeme. Budem písať adresy „rodinného režimu“, aby som ochránil dieťa pred obsahom pre dospelých, ktorý je plný internetu. To nie je prekvapujúce, napriek tomu je to najpopulárnejšia požiadavka)).
 6. A teraz sa prihláste do ľubovoľného prehliadača a akéhokoľvek vyhľadávacieho nástroja, či už je to Yandex, Google, Rambler atď. Zadajte dopyt (dobre viete, ktorý z nich) a vo výsledkoch vyhľadávania prejdite na stránky. Čo vidíš? Okno so zámkom? Potom sa všetko urobilo správne a náš plán fungoval. Hurá, kamaráti!

Ako vidíte, táto služba je veľmi jednoduchá a pohodlná. A mimochodom, obísť to bude oveľa ťažšie ako predchádzajúca metóda, pretože ak tento zámok nastavíte na bežný účet z účtu správcu, obyčajná osoba nebude môcť zmeniť IP.

Každá služba má, samozrejme, svoje výhody a nevýhody. Napríklad prvá možnosť funguje iba v prehliadači Google Chrome a obchádzanie tohto bodu je preto jednoduchšie, najmä preto, že funguje iba pri vyhľadávaní a ak k týmto webovým stránkam pristupujete prostredníctvom panela s adresou, potom všetko funguje dobre. Na druhej strane však vo výsledkoch vyhľadávania filtruje nielen webové stránky pre dospelých, ale aj iný škodlivý obsah, napríklad rovnakú pitvu.

Yandex DNS nezakrýva vydanie a neumožňuje prístup k webovým stránkam, takže na adresáre pre dospelých ani na podvodné weby nebudete chodiť ani cez panel s adresou. Okrem toho to funguje vo všetkých prehľadávačoch. A obísť to je ťažšie. Nevýhodou je, že nefiltruje iný škodlivý obsah a vy nevidíte, ktoré dieťa navštevuje.

Všeobecne platí, že pri výbere medzi týmito dvoma metódami, mám stále tendenciu viac k Yandex DNS. Zdá sa mi, že toto nastavenie je praktickejšie a poskytuje väčšiu ochranu. Môžete tiež použiť špeciálne programy. Ale dnes je dosť ťažké nájsť dobrý bezplatný program. Ale ak sú peniaze navyše, tak prečo nie? O aplikáciách tretích strán vám poviem neskôr.

Samozrejme, že chápem, že teraz je taká generácia taká, že od detstva si môžu vybrať na počítači, aby sa ich rodičia zbláznili. Napriek tomu to môže pomôcť chrániť dieťa pred náhodným nájdením zlých stránok.

Ako na to? Bol tento článok užitočný? Ak áno, nezabudnite sa prihlásiť na odber aktualizácií môjho blogu a zdieľať článok o sociálnych sieťach. Nebudem vás zahltiť spamom. Nesľubujem žiadne kríženie. Dnes sa vám rozlúčim. Príďte znova navštíviť. Bye-bye!

Nastavenie rodičovskej kontroly na smerovači Wi-Fi

Prejdeme k nastaveniam vášho prístupového bodu. Do prehliadača zadajte adresu 192.168.1.1, Pre prístup k nastaveniam zadajte svoje užívateľské meno a heslo. Ak ste tieto údaje nezmenili, predvolené nastavenie je admin / admin. Ak ste sa zmenili a zabudli, prečítajte si článok Ako obnoviť heslo a nastavenia na smerovači Wi-Fi.

Na ovládacom paneli prejdite na kartu Rodičovská kontrola, Najprv musíme povoliť rodičovskú kontrolu. Na tento účel, oproti rodičovskej kontrole, prepnite prepínač do polohy vedľa umožniť.

Teraz musíme nastaviť MAC adresu hostiteľského počítača, ktorý bude kontrolovať prístup na stránky. Adresa MAC rodičovského počítača zapíšte si MAC adresu tohto počítača. A ak ste zadali nastavenia z počítača, ktorý bude ten hlavný, stačí kliknúť Skopírujte vyššie, A uložte ho kliknutím Uložiť.

Zaradili sme rodičovskú kontrolu. Teraz môžete pridať stránky, ktoré chcete zakázať, alebo len tie, na ktoré chcete otvoriť prístup.

Na tej istej stránke kliknite „Pridať nové ...“.

Vytvorte pravidlo prístupu na stránky

pred MAC adresa dieťaťa PC: uveďte adresu MAC zariadenia, na ktoré sa bude toto pravidlo vzťahovať. Nižšie v odseku Celá adresa MAC v aktuálnej sieti LAN: Môžete si vybrať jednu z MAC adries zariadenia, ktoré je už k routeru pripojené. A ak nezadáte adresu MAC a ponecháte horné pole prázdne, potom sa pravidlo, ktoré sme vytvorili, bude vzťahovať na všetky zariadenia, ktoré sa pripájajú k smerovaču, okrem rodičovského zariadenia, ktorého adresu MAC sme zadali pri zapnutí rodičovskej kontroly.

Pre experiment som označil MAC môjho telefónu.

Ďalšia položka Popis webových stránok: - tu musíte uviesť akýkoľvek popis (iba v angličtine).

V odseku Povolený názov domény: môžeme určiť osem stránok, ktorým môže byť zamietnutý alebo povolený prístup. Nie je potrebné uvádzať úplnú adresu, napríklad https://www.google.ru. Môžete zadať iba slovo, napríklad google. To znamená, že prístup bude zamietnutý / povolený na všetky stránky, ktorých adresa bude „google“. Napríklad na poštu https://mail.google.com.

bod Efektívny čas: riadime prístupový čas, ale nenastavil som ho.

Teraz pozor! pred postavenie si môžu vybrať povolenéalebo invalidný, Ak nastavíte možnosť Povolené, znamená to, že prístup bude povolený iba na tie stránky, ktoré sme uviedli vyššie. V mojom prípade google.ru a všetky jeho služby.

Na uloženie výsledku stlačte tlačidlo Uložiť.

Skontrolujte výsledok. V telefóne boli prístupné iba stránky s výrazom „google“. Pri pokuse o prístup na iné stránky sa vyskytla chyba:

Takže všetko funguje.

Ak chcete vytvorené pravidlo odstrániť alebo zmeniť, prejdite na stránku Rodičovská kontrola a uvidíte informácie o vytvorených pravidlách. Kliknutím na odkaz editovať, môžete zmeniť pravidlo. A kliknutím na odkaz vymazať - odstrániť.

No, to je všetko, myslím si, že sa vám bude hodiť. Mimochodom, nedávno som napísal článok o novej službe od spoločnosti Yandex, ktorý vám tiež umožňuje nakonfigurovať smerovač na filtrovanie chybných stránok, môžete si prečítať službu Yandex.DNS - službu na blokovanie nebezpečných lokalít. Nakonfigurujte server Yandex.DNS na smerovači Wi-Fi (prístupový bod), počítači a telefóne. Všetko najlepšie!

Pin
Send
Share
Send
Send