Užitočné tipy

Ako brať olej z tresčej pečene pre lepšie zdravie

Pin
Send
Share
Send
Send


Hlavnou hodnotou tresčej pečene je rybí olej, ktorý sa dá získať aj v čistej forme získanej v lekárni. Pravidelný príjem takýchto tukov alebo jesť konzervované potraviny z pečene tresky je pre telo prospešný, ale existujú potenciálne vedľajšie účinky, ktoré musíte poznať.

Užitočné vlastnosti

Rybí olej obsahuje veľa:

 • Vitamín A
 • Vitamín D
 • kyselina dokosahexaenová (DHA),
 • kyselina eikosapentaenová (EPA),
 • omega-3 mastné kyseliny.

Každá z týchto zložiek je nevyhnutná na to, aby si telo udržalo normálne fungovanie všetkých systémov, bojovalo proti chorobám, posilňovalo imunitu.

Diabetes 1. typu

Metaanalýza veľkého počtu pozorovaní ukázala, že ženy, ktoré brali tresku počas tehotenstva, boli oveľa menej pravdepodobné, že budú mať deti s cukrovkou 1. typu. Ak čakáte dieťa, nezabudnite sa poradiť so svojím gynekológom, ak potrebujete brať rybí olej. Možno už máte predpísané lieky obsahujúce vitamíny A, D a omega-3 kyseliny.

Dobrá pamäť

Vysoká koncentrácia tukov omega-3 robí z tresčej pečene nevyhnutný produkt na udržanie zdravia nervového systému, zlepšenie kognitívnych funkcií a rozvoj intelektuálnych schopností. Mnoho psychiatrov zaznamenalo významné zlepšenie u pacientov s bipolárnou poruchou, depresiou, obsedantno-kompulzívnym syndrómom po priebehu príjmu tuku v treske.

Ďalšie užitočné vlastnosti

 • prevencia zápalu vnútorného ucha,
 • znížené triglyceridy v krvi,
 • prevencia a liečba psoriázy,
 • predchádzanie patologickým vývojom plodu spôsobeným nedostatkom vitamínov A a D,
 • dobrá alternatívna liečba Crohnovej choroby,
 • udržiavanie krvného tlaku v normálnych medziach,
 • zmiernenie príznakov migrény
 • protizápalový účinok
 • stimulácia imunitného systému
 • zlepšenie bronchiálnej astmy,
 • zlepšenie v skorých štádiách ochorenia obličiek.

Možné poškodenie

Tresčna pečeň, napriek všetkým jej prospešným vlastnostiam, môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktorých riziko priamo súvisí s frekvenciou a množstvom spotrebovanej potravy. Nekontrolovaný príjem kapsúl z rybieho oleja je obzvlášť nebezpečný. Hypervitaminóza A a D môže mať veľmi smutné následky. Medzi ne patrí:

 • nevoľnosť a zvracanie
 • porušenie stolice
 • krvácanie z nosa,
 • vypadávanie vlasov
 • osteoporóza,
 • angina pectoris
 • narušené vedomie
 • toxické poškodenie pečene.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užitím rybej nafty ako doplnkovej látky vždy poradiť so svojím lekárom (gynekológka, pediater). Ak hovoríme o tresčej pečeni, je lepšie ju jesť v malom množstve a nie každý deň.

Ľudia, ktorí užívajú lieky na arteriálnu hypertenziu (kapotén, enalapril, losartan, valsartan, diltiazem, amlodipín, hydrochlorotiazid, furosemid), by mali byť opatrní, pretože olej z tresčej pečene nepriamo znižuje tlak. Ak potrebujete znížiť dávku, aby ste predišli možnej hypotenzii, opýtajte sa svojho kardiológa.

Ak užívate antikoagulanciá (aspirín, klopidogrel, plavix, heparín, warfarín) a / alebo lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi (diklofenak, ibuprofén), potom buďte opatrný, pretože rybí olej znižuje schopnosť krvi trombus, čo v kombinácii s vašou liečbou môže spôsobiť vážne krvácanie.

Zloženie tresčej pečene (na 100 gramov)

Energetická hodnota613 kcal
proteíny4,2 g
tuky65,7 g
sacharidy1,2
vitamín a100 000 IU
vitamín D10 000 IU
nasýtené mastné kyseliny22,608 g
mononenasýtené mastné kyseliny46,711 g
polynenasýtené mastné kyseliny22,541 g
draslík110 mg
magnézium50 mg
vápnik35 mg
sodík720 mg
chróm55 mcg
železo1,9 mg
zinok0,7 mg

Treska pečeň je produkt celkom špecifický v chuti a vôni. Ak sa vám to nepáči, nezbavte sa svojich užitočných vlastností, stačí kúpiť lekáreň z rybieho oleja v lekárni. A nezabudnite sa poradiť s lekárom. Buďte zdraví!

Video o výhodách tresčej pečene z programu „Žite zdravo!“

Metóda 1 Diskutujte o použití oleja z tresčej pečene so zdravotníckym pracovníkom

Existuje veľa chorôb, pri ktorých olej z tresčej pečene môže zmierniť alebo zlepšiť príznaky. Napriek tomu existujú situácie, keď olej z tresčej pečene môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie. Aby ste sa uistili, že musíte začať užívať olej z tresčej pečene, pred začatím konzultujte svoje úmysly so svojím lekárom.

 1. 1 Informujte sa o možnej prevencii kardiovaskulárnych chorôb. V niektorých prípadoch môže príjem oleja z tresčej pečene zlepšiť krvný obeh a zabrániť srdcovému infarktu.
 2. 2 Zvážte použitie oleja z tresčej pečene na reumatizmus a artritídu. Rybí olej veľmi často pomáha znižovať zápalové procesy a zlepšovať krvný obeh v tele, čo vedie k zníženiu opuchov a bolesti kĺbov, čo zlepšuje pohyblivosť.
 3. 3 Prediskutujte so svojím lekárom, aké ďalšie zdravotné problémy môžu mať oleje z tresčej pečene. Štúdie účinkov tuku z tresčej pečene na organizmus ukázali, že môže predchádzať mnohým zdravotným stavom, liečiť ich a zmierňovať.
  • Vitamín A, nachádzajúci sa v oleji z tresčej pečene, má pozitívny vplyv na imunitný systém tela, posilňuje kosti, videnie a zlepšuje reprodukčné zdravie.
  • Olej z tresčej pečene obsahuje tiež vitamín D, ktorý môže zabrániť krivici, zlepšiť fungovanie svalov a môže pomôcť predchádzať cukrovke typu 1, nadmernému zaťaženiu a určitým typom rakoviny.
 4. 4 Spýtajte sa na kontraindikácie. Tehotným ženám a ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ako aj ženám s akýmkoľvek ochorením krvi sa neodporúča užívať rybí olej a olej z tresčej pečene.

Metóda 2 Starostlivo si vyberte doplnky

Nie všetky doplnky obsahujúce olej z tresčej pečene sú rovnaké. Pred nákupom si pozorne prečítajte informácie o čistote, zložení a normách výrobcu. Než nájdete výrobcu, ktorý je pre vás kvalitný, budete musieť vyskúšať niekoľko možností.

 1. 1 Vyberte iba výrobcov, ktorí dodržiavajú všeobecne uznávané normy. Vyhľadajte a vyberte iba tých výrobcov, ktorí môžu poskytnúť podrobné informácie o prítomnosti látok, ako sú ťažké kovy a ortuť, ako aj o poskytovaní informácií o čistote a koncentrácii produktu.
 2. 2 Vyberte si doplnky s extra omega-3 kyselinami. Olej z tresčej pečene obsahuje určité omega-3 kyseliny, ale jej koncentrácia je relatívne nižšia ako v rybom oleji.
  • Niektorí výrobcovia vyrábajú olej z tresčej pečene so zvýšenou koncentráciou mastných kyselín, čo prináša ďalšie zdravotné výhody. Ak dávate prednosť produktu s extra omega-3 mastnými kyselinami, vyberte tie, ktoré obsahujú EPA a DHA.
 3. 3 Určite, ktorá forma uvoľňovania tekutiny alebo tablety uprednostňujete. Neexistuje žiadny rozdiel medzi účinkami týchto dvoch možností, takže či užijete tabletku alebo tekutinu, bude záležať na vašich preferenciách.
  • Kvapalný doplnok oleja z tresčej pečene má veľmi nápadnú rybiu príchuť, ktorej sa dá vyhnúť tým, že sa liek dostane do kapsúl. Vôňa alebo chuť rýb sú bežným vedľajším účinkom mnohých výživových doplnkov na báze morských živočíchov.
  • Kvapalný doplnok je omnoho lacnejší ako doplnok kapsúl. Ak sa vám tento zápach nepáči, môžete si kúpiť hélilové kapsuly na zvieracom alebo rastlinnom základe v najbližšom obchode s potravinovými doplnkami a nezávisle upravovať dávkovanie tuku získaného z tresčej pečene. Hélilové kapsuly sú dostupné v rôznych veľkostiach. Ak sa chcete naučiť, ako to urobiť, požiadajte o radu miestny obchod s potravinovými doplnkami.
 4. 4 Pozorne si prečítajte koncentráciu vitamínov a iných látok. Oboznámte sa s hladinami vitamínov A a D, samozrejme, nechcete užiť vyššie množstvo, ako je odporúčané. Väčšina dospelých by nemala prekročiť dávku vyššiu ako 10 000 IU vitamínu A a 5 000 IU vitamínu D za deň.

Olej z tresčej pečene (olej)

Trescia pečeň je milovaná a veľmi slávna pochúťka. Popularita presahuje takmer všetky ostatné konzervované morské plody. Je pravda, že toto občerstvenie nie je pre každý deň. Dôvod spočíva nielen vo vysokých nákladoch na tento produkt, ale aj v skutočnosti, že tresková pečeň sa môže jesť ako jedlo iba v obmedzenom množstve. Prečo? Prečítajte si viac informácií o tomto a oveľa viac v tomto článku.

Metóda 3 Postupujte podľa pokynov na správne použitie.

Dodržiavanie týchto pokynov je veľmi dôležité, rovnako ako pri iných doplnkoch výživy. Uistite sa, že tento doplnok skutočne potrebujete, a ak sa dávka zdvojnásobí, obráťte sa na svojho lekára.

 1. 1 Neužívajte viac doplnkov stravy, ako ste predpísali. Predávkovanie olejom z tresčej pečene môže byť nebezpečné, je spojené s množstvom vitamínov v ňom obsiahnutých.
 2. 2. Analyzujte svoju stravu pred začatím doplnku výživy. Ak vaša strava už obsahuje veľké množstvo vitamínov a omega-3 mastných kyselín, pravdepodobne nebudete musieť brať tuk z tresčej pečene.
  • Choďte na odborníka na výživu a analyzujte svoju stravu, možno nebudete musieť brať olej z tresčej pečene. Niektorí ľudia dostávajú zo svojej stravy správne množstvo zdravých tukov a vitamínov A a D.

Zloženie tresčej pečene

Nutričná hodnota
Kalórie, kcal613
Proteíny, g4,2
Tuky, g, vrátane:65,7
Nasýtené mastné kyseliny, g 10,6
Mononenasýtené mastné kyseliny, g 33,62
Polynenasýtené mastné kyseliny, g 18,33
Cholesterol, mg250
Organické kyseliny, g0,2
Sacharidy, g, vrátane:1,2
Mono- a disacharidy, g 1,22
Vláknina z potravy, g0
Voda g26,4
Ash, g2,38
macronutrients
Draslík mg110
Vápnik mg35
Horčík mg50
Sodík, mg720
Síra, mg42
Fosfor mg230
Chlór mg1015
Stopové prvky
Mg železa1,9
Kobalt, mcg65
Meď mg12,5
Mangán, mg210
Molybdén, mcg14
Nikel, mcg14
vitamíny
Vitamín A, RE, mcg4400,0
Retinol, mg4,4
Vitamín B1 (tiamín), mcg50
Vitamín B2 (riboflavín), mcg410
Vitamín B6 (pyridoxín), mcg230
Vitamín B9 (kyselina listová), mcg110
Vitamín C (kyselina askorbová), mg3,4
Vitamín D (kalciferol), mcg100
Vitamín E (alfa-tokoferol, TE), mg8,8
Vitamín PP (ekvivalent niacínu), mg2,7
niacínmg1,8

Výhody oleja z tresčej pečene

Tresková pečeň je veľmi bohatá na tuky. Keďže témou našej konverzácie nie je treska pečeň, ale olej z tresčej pečene, budeme o tom aj naďalej hovoriť. Aj keď v plechovke tohto tuku je veľa. Je to nielen kvôli vysokému obsahu tuku v samotnej pečeni (je to pravda), ale tiež k tomu, že treskový tuk sám slúži ako konzervačný prostriedok pre pečeň. Mimochodom, tresková pečeň je jedným z mála výrobkov, ktorých konzervačná technológia nevyžaduje tepelné ošetrenie, to znamená, že konzervy z tresčej pečene sú v tejto forme naskladané surové, ktoré sa dostanú k spotrebiteľovi. To umožňuje zachovať všetky užitočné látky a veľa z nich je v tresčej pečeni.

V prvom rade by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, že olej z tresčej pečene je produkt, ktorý je na prvom mieste spomedzi takmer všetkých ostatných potravinárskych výrobkov z hľadiska vitamínu A. Iba pečeň s ľadovým medveďom môže konkurovať oleju z tresčej pečene. Môže sa však kúpiť, ak je toto zviera uvedené v Červenej knihe?

Len 20 gramov treskového tuku obsahuje dennú dávku vitamínu A pre dospelých. Z tohto dôvodu je nedostatok tohto vitamínu veľmi ľahko doplniteľný zavedením tohto produktu do vašej stravy. Nie je náhoda, že dokonca aj Vikingovia, ktorí v tom čase nemohli nič vedieť o vitamínoch, verili, že konzumácia tresčej pečene im pomáha vidieť v tme. Už školákovi je známe, že vitamín A vedie k nočnej slepote. Samozrejme, že v tme z konzumácie tresky nebudete vedieť nič vidieť, ale za súmraku sa váš zrak zreteľne zlepší.

Okrem priaznivého účinku na zrak má vitamín A v tele oveľa viac funkcií. Jeho dostatočný príjem potravou je teda kľúčom k zdravej pokožke, vlasom, nechtom, slizniciam. Vďaka silným antioxidačným vlastnostiam výrazne urýchľuje proces regenerácie tkanív (hojenie), obnovy slizníc, pokožky atď. Vitamín A je navyše silným antikarcinogénom.

Hlavná vec nie je preháňať to, pretože hypervitaminóza A vedie k závažným problémom s pečeňou samotnej osoby. Otrava vitamínom A môže byť fatálna.

Zaujímavé informácie

Celkovo obsahuje libra pečene ľadového medveďa toľko vitamínu A, že spôsobuje 100% fatálnu hypervitaminózu A.

Okrem vitamínu A je olej z tresčej pečene veľmi bohatý na vitamín D, omega-3 kyseliny, minerály a mnoho ďalších prospešných látok. Ak niekto iný nevie, potom je vitamín D hlavným prostriedkom proti krivici. Olej z tresčej pečene sa preto môže a mal by sa zavádzať do detskej stravy. Taktiež neubližuje dospelým tým, že bráni rozvoju osteoporózy, zubnému kazu a mnohým iným problémom pohybového aparátu.

Obsah medenej tresky v pečeňovom tuku doslova klesá. Možno, že týmto ukazovateľom je tento produkt tiež na jednom z prvých miest.

Olej z tresčej pečene je tiež bohatý na chlór, ktorý hrá dôležitú úlohu v procese trávenia, pretože bez chlóru nemôže naše telo produkovať kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku, a preto absorbuje bielkoviny a mnoho ďalších dôležitých látok.

Miera príjmu tuku z tresčej pečene

Dávka na príjem oleja z tresčej pečene sa určuje podľa obsahu vitamínu A. Odporúča sa denný príspevok norma pre príjem oleja z tresčej pečene je:

 • pre 10 000 IU vitamínu A pre dospelých, sú to 2 čajové lyžičky,
 • pre dieťa vo veku 3 - 12 rokov, 5 000 IU vitamínu A, je to 1 lyžička,
 • pre tehotné a dojčiace ženy je to 20 000 IU vitamínu A, jedná sa o 4 čajové lyžičky.

Kontraindikácie týkajúce sa spotreby oleja z tresčej pečene

Ako už bolo povedané, zneužívanie oleja z tresčej pečene môže viesť k hypervitaminóze A, ktorá sa vo svojich príznakoch veľmi podobá žltačke.

Neodporúča sa používať tento produkt na hypertyreózu, pretože obsahuje veľa hormónov štítnej žľazy, čo tento problém ešte viac prehlbuje.

Samozrejme, človek nemôže pomôcť, ale venovať pozornosť vysokému obsahu kalórií v tukoch. Preto by sa mali konzumovať aj jedinci, ktorí sú náchylní k plnosti, olej z tresčej pečene, ktorého oko sa nachádza na šípke váhy. Ak však z tejto série neexistuje lekárska diagnóza a v blízkej budúcnosti sa neočakáva, túto výstrahu možno bezpečne ignorovať.

Všetky živočíšne tuky sú bohaté na cholesterol, takže jesť olej z tresčej pečene má nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Rybí olej však obsahuje veľa omega-3 kyselín, ktoré zlý cholesterol premieňajú na dobré. Preto olej z tresčej pečene nie je kontraindikovaný ani pri ateroskleróze.

Pin
Send
Share
Send
Send