Užitočné tipy

Ako dať dieťaťu spať

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako dať svoje dieťa do postele rýchlo a ľahko celú noc. Novorodenci a dojčatá nerozlišujú medzi dňom a nocou. Až tri mesiace spia takmer celú dobu. Ich spánok je väčšinou aktívny: deti sa môžu v detskej postieľke vydýchnuť, vzdychnúť, kňučať, fučať, robiť sacie pohyby.

Aký je najlepší spôsob, ako dať svoje dieťa do postele

A to neznamená, že sa prebudili. Plytký spánok u detí je otázkou prežitia, aby sa mohli ľahko prebudiť s rôznymi príznakmi nepohodlia (hlad, vlhká plienka, nepríjemná poloha, bolesť).

Keď má dieťa určitý režim spánku a bdelosti, bude sa počas dňa aktívne správať a spať viac v noci. K tomu dôjde približne za deväť až desať mesiacov.

Ako dať dieťa spať od 0 do 4 mesiacov

Rituály, ako dať dieťa spať vo všetkých deťoch, sú individuálne. Veľa závisí od temperamentu a charakteru dieťaťa, od jeho zdravotného stavu, od situácie v rodine a od štýlu vzdelávania, ktoré rodičia dodržiavajú. Napriek tomu existujú všeobecné odporúčania, ktoré pomôžu rodičom stráviť noci relatívne pokojne a zachrániť ich dieťa pred emocionálnym stresom.

Dieťa by nemalo spať v náručí svojej matky, ale v postieľke. V maximálnej bezpečnosti sa dieťa cíti v náručí svojej matky, kde je pohodlné a pokojné. A určite sa snaží zaspať v milujúcom objatí.

Mnohí rodičia potvrdia, aké bolestivé radosti sa cítia, držiac svoj poklad za hruď. Tento emocionálny stav sa spomína na celý život. Ale pozor! Dieťa, ktoré teraz pokojne odkladá v náručí, si zvykne spať týmto spôsobom.

A deti počas tohto obdobia spia 16-17 hodín (celková denná a nočná doba spánku). Ste pripravení na niekoľko dní nosiť omrvinky na seba? Ale o dva roky to bude požadovať, zmena návykov nie je ľahká. Akonáhle dieťa zaspí, okamžite ho položte do postele.

Postupne odstavte od sania. Je prirodzené, že novorodenec zaspáva, keď saje prsník, fľašu alebo figurínu. Nechajte ho niekedy sať, zatiaľ čo on zdriemne, ale stále je hore.

Postupne zo dňa na deň snímte hruď, fľašu alebo figurínu. Samozrejme, že najprv bude dieťa rozmarné. Dajte mu, čo je potrebné, na krátku dobu a znova ho vyčistite.

Opakovať. Ak to robíte pravidelne, skúste nakoniec svoje dieťa položiť do postele bez sania.

Ak dieťa húpete, až kým zaspí, musíte to urobiť o jednej ráno ao tretej a o päť ráno. Pretože dieťa si rýchlo zvykne na „spánkové“ procedúry stanovené rodičmi. Pamätajte na to, že musíte dieťa nechať spať dozadu, ale ešte nespať.

Reagujte na plač okamžite. Verí sa, že ak dieťa nie je upokojené, nechajte plakať, unaví sa a zaspí. Nie je však kruté viesť taký experiment na bezvedomí strúhanke?

Dieťa vás takto žiada o pomoc a odmietnete ho. Cíti sa opustený, bolí ho to. Plačící bábätko, na ktoré dospelí dlhšiu dobu nevenujú pozornosť, sa skutočne čoskoro unaví a zaspí.

Až teraz bude problém, ktorý ho prebudil, nevyriešený. Aj keď ste išli do postieľky, skontrolovali ste, či je všetko v poriadku s dieťaťom, či bolo choré, ale nevyzdvihlo ho, neopatrilo ho, dieťa môže zažiť emocionálny stres. Upokojte dieťa.

V prvých mesiacoch života sa dieťa prebudí, keď bude mať hlad a zaspí, keď bude plné. Rastie rýchlo, preto prijíma iba tekuté jedlo, skoro ho trávi a potrebuje jedlo každé dve až štyri hodiny, niekedy častejšie. Ak vaše dieťa spí päť po sebe nasledujúcich hodín a neviete, či ho musíte zobudiť, aby ste ho nakŕmili, určite sa poraďte s lekárom.

Musím dieťa kŕmiť v noci? Je to potrebné. Až deväť mesiacov raz alebo dvakrát. Väčšina detí sa však v noci zobudí trikrát až šesťkrát a začne plakať. Potrebujete tieto deti kŕmiť častejšie? Nie, nemajú hlad, nechcú piť, nevyžadujú zmenu osamelosti. Len deti trpia nespavosťou, rovnako ako ich rodičia, a nevedia, ako zaspať.

Nepreháňajte to nočným kŕmením. Štúdie ukazujú, že konzumácia veľkého množstva jedla dieťaťu nepomáha dobre spať. Pamätajte, že nadmerne konzumované deti sú náchylnejšie na potravinové alergie.

Nie je možné dať dieťa do postele: odporúčania psychologičky Ekateriny Terentyevovej

Ako nechať svoje dieťa spať celú noc? Deti nás okamžite pociťujú a sú nabité našimi emóciami, takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je postarať sa o seba. Upokojte sa, nalaďte sa pozitívne, odpojte sa od každodenných starostí a potom prejdite na večerné rituály.

Aktívny deň - meraný večer
Ak je to možné, naplánujte si aktívne hry, výlety, stretnutia s dieťaťom pred obedom, potom sa večer ukáže byť pokojný. Keď otec príde z práce domov, často si každý chce zahrať, ale to nie je dobrý nápad. Hlučné aktivity nechajte na víkend a večer ich nahraďte prípravou na spanie.

Toto odporúčanie je dôležité najmä pre rodičov hyperaktívnych detí: pri premýšľaní, ako dať dieťa spať, je potrebné pamätať na to, že každá zvýšená fyzická aktivita pred spaním bude nevyhnutne viesť k nadmernému vzrušeniu.

Objektívne faktory
Patria sem charakteristiky priestoru na spanie, odev, fyzický stav. Udržujte si v miestnosti príjemnú teplotu - 22 - 23 stupňov, nasaďte alebo zaveste nočné svetlo s mäkkým teplým svetlom. Pripravte si pohodlné pyžamy a posteľnú bielizeň s jemným dotykom v upokojujúcich farbách (v chladných, jemných farbách). Večera by nemala byť príliš hojná - nie je ľahké spať s plným žalúdkom.

obrady
Pre deti je dôležité, aby sa rovnaké kroky opakovali pred spaním. Čo môžu byť?

Jednoročné dieťa spievať uspávanky alebo hrať príjemnú hudbu. dvojročný - čítať poviedky alebo rozprávať príbehy o tom, ako šiel jeho deň. S dieťaťom vo veku 3 - 4 roky nakreslite interaktívnu schému prípravy spánku. Predstavte si, ako sa malý muž kúpa, čistí si zuby. Posledný obrázok - malý muž spí. Syn alebo dcéra to budú vnímať ako hru a skôr sa ocitnú v posteli.

masáž
Ľahká relaxačná masáž funguje dobre. Urobte to pre dieťa skôr, ako idete spať - prstom nakreslite kvety, línie, vzory na chrbte.

kúpanie
Kúpanie je najlepšou odpoveďou na otázku, ako relaxovať vaše dieťa pred spaním. Kúpať sa pomaly a pokojne, ale nie dlho - stačí 15 minút. Do kúpeľa môžete pridať niekoľko kvapiek borovicového oleja alebo upokojujúcich bylín. Špeciálne soli do kúpeľa pre deti fungujú veľmi dobre. Teplota vody by nemala byť príliš vysoká - 37 - 38 stupňov.

Deň a noc

Ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo rozlíšiť deň od noci, odporúčame vám, aby ste ho cez deň spali vo svetlej miestnosti, kde bolo možné počuť rôzne zvuky. V noci ho nechajte v tichu a tme. Je dobré zahrnúť nahrávky zvukov prírody (šušťanské listy, tiché spievanie vtákov) do zaspávania a tiež je vhodná tichá, pokojná hudba.

Existuje ďalší osvedčený spôsob, ako vytvoriť jasnú hranicu medzi dňom a nocou - toto je večerné kúpanie.

Ak dieťa spí dlhú dobu počas dňa, bude pre neho ťažké orientovať sa v dennej dobe a nespavosť vám bude poskytnutá v noci.

Niekoľko užitočných rád o tom, ako vzbudiť malé spiace hlavy počas dňa:

 • zobudiť dieťa, keď má plytkú fázu spánku,
 • vymeňte plienky alebo navlhčenou tkaninou, jemne utrite tvár,
 • vyzliecť dieťa a nechať ho v košeli a plienke,
 • robte pár opatrných pohybov rukami a nohami,
 • držte dieťa pred vami a bzučte mu niečo veselé.

Koľko času majú deti spať

Neexistuje žiadna definitívna odpoveď, veľa záleží na veku. Je však dôležité pochopiť, že deti potrebujú poriadok vo všetkom, čo ich obklopuje. Vrátane a včas.

Nastavte presný čas, v ktorom dieťa umiestnite do postele. To mu pomôže orientovať sa a porozumieť - blíži sa čas na spánok. Najoptimálnejšie je 20 - 21 hod. Začnite spať so všetkými večernými rituálmi, ktoré začínajú hodinu pred týmto časom, pre deti so zvýšenou aktivitou a vzrušením - jeden a pol.

Ak chcete, aby sa vaše dieťa stalo prirodzeným a pokojným procesom, nezabudnite na svoju vlastnú náladu, nastavte presný čas na spanie a vyberte si rituály. Je dôležité, aby všetci členovia rodiny akceptovali a udržiavali tento poriadok.

Ako dať svoje dieťa spať v postieľke

Podľa Montessoriho metódy sa nízka posteľ používa od narodenia alebo od veku niekoľkých mesiacov. Predtým slúži ako miesto na spanie malá kolíska. Dieťa si teda zvykne spať osobitne, čo mu dáva pocit nezávislosti. Hneď ako sa môže plaziť, rozhodne sa, kedy vstať z postele, plaziť sa alebo si vziať svoje hračky.

Pri výbere takej postieľky je jedinou podmienkou schopnosť vyliezť a vystúpiť z nej sami, takže veľa ľudí uprednostňuje položenie detského matraca priamo na zem. Môžete si však vybrať nízku posteľ, ak sa vám zdá estetickejšia alebo ak sa obávate, že na podlahe bude zima.

Podľa Montessoriho pedagogiky môžu deti okamžite spať v samostatnej miestnosti. To však v žiadnom prípade neznamená, že matka by mala ignorovať plač dieťaťa alebo ho nechať spať sám. Mama môže sedieť so svojím synom alebo dcérou, zatiaľ čo zaspí. Na tento účel je vhodné dať pohodlnú stoličku do miestnosti, v ktorej môže pohodlne sedieť, aby si mohla prečítať knihu dieťaťu alebo spievať uspávanku.

Nie je možné zavolať určitý vek, od ktorého bude dieťa schopné zaspať samo. Psychológovia odporúčajú, aby ste počas zaspávania boli blízko aj dospelému dieťaťu, pretože v tejto chvíli sa vytvára osobitná emocionálna blízkosť.

Natalia Goncharová, učiteľka Montessori

Tvorba spánku a príjmu potravy v prvých mesiacoch života novorodenca

Prvých pár mesiacov po narodení dieťa trávi takmer všetok svoj voľný čas spaním a prebúdza sa každé 2-3 hodiny, pretože má hlad. Podľa noriem spánku, deti od 1 do 12 mesiacov denne spávajú od 12 do 18 hodín, t. spánok zaberá väčšinu dňa.

Spánková frekvencia dojčiat do 3 mesiacov je asi 17-18 hodín, Bližšie k veku troch mesiacov je denná norma znížená na 15 hodín a pre denný spánok trvá asi 5 hodín, zvyšok omrvinky spočíva v noci.

1-2 mesiace17-18 hodín 3-6 mesiacov16-17 hodín 7-9 mesiacov15-16 hodín 10-12 mesiacov13 až 14 hodín

Ako dieťa rastie, je potrebné stanoviť režim kŕmenia a postupne znižovať kŕmenie v noci. Na zabezpečenie každodennej stravy drobčekov a zníženie nočného občerstvenia je potrebné dieťa pred nočným odpočinkom kŕmiť.

Borunova E.K., detská inštruktorka fyzioterapeutických cvičení vo Vedeckom centre pre zdravie detí,Moskva

Ako dať dieťa spať v noci, ak je príliš aktívny? Je potrebné opustiť hlučné hry a hlasnú hudbu, ktorá v žiadnom prípade nemá pokoj.

Je lepšie čítať knihu, hovoriť s dieťaťom a sprevádzať ho ľahkou masážou.

Počas tehotenstva je potrebné dbať na správny denný režim. V sedemmesačnom tehotenstve sa u dieťaťa vytvára určitý spánkový model. Nastávajúca matka by mala začať monitorovať svoju každodennú rutinu niekoľko mesiacov pred pôrodom, aby sa viac nezaujímalo, ako v noci spať dieťa.

Podľa lekárskych štúdií sa ženy, ktorých tehotenstvo prebiehalo pokojne a bez rozruchu, a ktoré strávili požadovaných 8 hodín spánku, stretávajú s problémom nepokojného alebo krátkodobého spánku dieťaťa oveľa častejšie.

Po narodení omrvín nesmie novo razená matka zabudnúť na režim, ktorý pozorovala počas tehotenstva: správna výživa matky, „pokojná hodina“. Teraz je zodpovedná nielen za seba, ale aj za svoje omrvinky. Režim spánku a kŕmenia pomôže predchádzať problémom s nočným odpočinkom., Medzi jej povinnosti patrí úprava denného režimu a kontrola času odpočinku a bdelosti dieťaťa, ak si zmätí deň a noc.

Ako učiť deti, aby zaspali samy: osobná skúsenosť Natálie Goncharovej

Keď bol najstarší syn veľmi mladý, bolo ťažké položiť ho do postele bez sĺz. Ale potom som si myslel, že spánok je prirodzený proces, ktorý sa nedá naučiť. Teraz existujú tri dcéry a jej položenie tiež nie je ľahké. Ale teraz mám celý systém, ktorý pomáha deťom pripraviť sa na lôžko. Bol by som rád, keby to bolo pre vás užitočné.

hryzenie

Okrem toho, že sa dieťa v noci zobudí z hladu, môžu slúžiť ako nočné bdelosť aj iné príčiny, ako napríklad zúbky.

Rast zubov môže byť tiež sprevádzaný teplotou. Ako ho nechať spať, keď sa zuby začínajú rezať na deti, a preto v noci nespia a sú rozmarné?

Najistejším riešením v tejto veci je odstránenie nepohodlia zúbkov. Môžete použiť špeciálne nástroje.

Existujú detské gély, ako napríklad Denthol-Baby a Baby Doctor, medzi ktoré patria výťažky z harmančeka, nechtíka, plantajnu, Zameriavajú sa na odstránenie začervenania ďasien, zmiernenie bolesti a odstránenie nepohodlia počas zubov.

Neodporúča sa používať gély obsahujúce lidokaín (napríklad Kalgel, Kamistad) pre deti, pretože veľa vedľajších účinkov. Dentinox je rýchla pomoc, ale obsahuje lidokaín.

Ak dieťa nespí v noci a nespí počas dňa, môžete použiť aj sviečky Viburkol. Zmiernia nepohodlie v ústnej dutine a pokojný spánok dieťaťa nebude narušený. A otázka, ako naučiť novorodenca spať v noci, ak sú zuby odrezané, sa vyrieši.

Iné dôvody

Ale čo keď to nie sú zuby? Tak prečo novorodenec v noci nespí?

Karkashadze G.A.,Vedúci oddelenia kognitívnej pediatrie, Vedeckého centra pre zdravie detí,Moskva

Detský spánok je dôležitou súčasťou života dieťaťa. Akékoľvek poruchy spánku vedú k duševným poruchám, poruchám správania. Ako ukazuje prax, dieťa nespí dobre v noci, nie kvôli zdravotným problémom.

Musia sa zabezpečiť podmienky, ako je teplota miestnosti a vlhkosť vzduchu. Teplota pre pohodlný spánok by nemala presiahnuť 21 stupňov, ale mala by byť nad 18.

Najzákladnejšie dôvody sú:
1
Dieťa sa môže prebudiť nielen z pocitu hladu, ale aj z dôvodu príliš hustej večernej stravy. Ak sa bojí koliky, nadúvania, potom dieťa v noci nepokojne spí. Je potrebné pozorovať hranicu medzi „jedením pevne“ a „prejedaním sa“ a kŕmením v normách stanovených pre vek dieťaťa. Okrem toho, ak matka dojčí, mala by sledovať svoju stravu.

2
Osamelosť je jedným z dôvodov zlého spánku. Novonarodené deti môžu byť uložené do postele vedľa svojej matky - takže spia pokojnejšie. V tomto veku budú pre deti spoločné spanie prospešné len preto, že sa budú cítiť bezpečne vedľa svojej matky. Môžete si ho zvyknúť na svoju detskú postieľku bližšie k 6 mesiacom. V tomto článku nájdete informácie o tom, ako zvoliť prvú postieľku pre dieťa.
3
Ako dať dieťa do postele, ak je v preťaženom emocionálnom stave a vôbec nevykazuje známky únavy? Aktívne hry pred spaním, zábava a hlasná hudba rozveselujú dieťa, Musíte odstrániť všetky rozptýlenia, napríklad hlasné zvuky alebo silné osvetlenie.
4
Vlhká plienka alebo nedostatočná vlhkosť, príliš vysoká alebo nízka teplota v miestnosti môžu tiež spôsobiť narušenie spánku. Alergie sprevádzané svrbením a štetinami novorodencov môžu tiež spôsobiť nepohodlie.
5
Krátky spánok môžu spôsobiť aj rôzne neurologické choroby. Ak je dieťa zároveň veľmi nezbedné a neustále plače, na zistenie presnej príčiny musíte vyhľadať lekára. Ako si vybrať ortopedický vankúš pre dieťa s kľukou, prečítajte si tu.

Ako zorganizovať denný režim a režim spánku tak, aby v noci dieťa dobre spalo

Niekoľko tipov pre novo vyrobené mamičky a oteckov o tom, ako umiestniť novonarodené dieťa do postele, ak v noci nespí:

  Masáž pred spaním eliminuje nadmerné vzrušenie: chvenie brady, rúk, reflexné roztiahnutie prstov a upokojenie dieťaťa
 • Ak je dieťa nepokojné, potom v kŕmnej zóne pred spaním je potrebné znížiť počet rušivých detailov a faktorov. Musíte zatvárať okná, odstraňovať hlasné zvuky a zabezpečovať pokoj. V budúcnosti sa vyhnite nadmernému vzrušeniu dieťaťa pred spaním, neprijímajte hostí večer, ale venujte sa pokojným hrám alebo čítaniu kníh.
 • Ak dieťa v noci nespí a často sa prebudímožno má vlhkú plienku, alergické svrbenie alebo bolesti žalúdka. Môžete zmeniť dieťa a liečiť na koliku alebo alergie. Ak to nepomôže, musíte dať dieťa do postele, možno sa obáva nedostatku matky v okolí.
 • Ak sa dieťa v noci zobudí, aby si mohlo zahrať, скорее всего, он перепутал день с ночью. В этом случае нужно наладить режим. Днем меньше давать спать крохе, вплоть до того, что будить его, если спит долго. Тогда ночью он крепко уснет.
 • Что делать, если грудничок не спит ночью и в положенное время для ночного отдыха даже не хочет укладываться спать? Možno je to príčinou nízkej emocionálnej záťaže: komunikácia s príbuznými, sestrami a bratmi počas dňa povedie k emočnej únave, ktorá unaví dieťa a poskytne mu dlhý a zdravý spánok. Masáž, gymnastika a kúpanie v kúpeľni tiež pomôžu zachrániť situáciu a znateľne unavia deti. Informácie o gymnastike za 3 mesiace nájdete tu.

Ak proces kúpeľa upokojí dieťa, odpočinie si, môžete tento postup preniesť do neskoršej doby. Do vody je možné pridať aj levanduľový extrakt alebo varený roztok z upokojujúcich bylín (napr. Materskej sladkosti, harmančeka alebo koreňa valeriánu).

5 malých trikov

Spí novorodenec zle v noci alebo dlho zaspáva? Použite nasledujúce tipy:

 1. Vytvorte rituál pred spaním: pokoj, plávanie, čítanie kníh alebo uspávanka, spánok. Opakujte to každý deň. V budúcnosti dieťa začne chápať, že je čas spať.
 2. Ženy často robia malú chybu pri ukladaní dieťaťa: hneď ako zaspí, pokúsia sa čo najskôr opustiť miestnosť. Podľa štúdií prvých 20 minút po zaspávaní pretrváva nepokojná fáza povrchového spánku a akýkoľvek šuchot alebo pohyb môže dieťa vytiahnuť zo sladkého spánku. Zostaňte v blízkosti dieťaťa alebo, ak je to možné, spajte s ním.
 3. Môžete dať do detskej postieľky, ktorú mala mama po celý deň. Keď dieťa pocíti vôňu svojej matky, rýchlejšie zaspí.
 4. Fitball. Výhody tohto fitnes vybavenia boli zaznamenané nielen pri športe, ale aj pri detskej pohybovej chorobe. Rovnomerné kývanie na fitball v náručí matky ovplyvňuje spôsob kymácania v lone a tiež nevyvoláva veľké zaťaženie na chrbte matky.
 5. Nie každé dieťa si vyžaduje hojdanie alebo uspávanky. Ako ukazuje prax, niektoré deti zaspávajú rýchlejšie, ak si len tak sadnete vedľa nich, hladia ich alebo sa ich držíte pri prstoch.
 6. Tichá klasická hudba má priaznivý vplyv na spánok dieťaťa. Sledujte reakciu dieťaťa: spravidla to prispieva k rýchlemu utlmeniu.

Lupandina-Bolotova G.S.,Vedúci oddelenia fyzioterapeutických cvičeníVedecké centrum zdravia detí

Otázka, ako dať dieťa do postele, je medzi mnohými rodičmi. Vonkajšie prechádzky pomôžu vyriešiť problém. Vo večerných hodinách je ulica tichá a vzduch je čerstvý.

Ako ukazuje prax, šušťanstvo listov a kývanie kočíka má priaznivý vplyv na skoré zaspanie.

záver

Dôvody, prečo dieťa v noci nespí, môžu byť mnohé - kolika v bruchu, problémové zuby, dlhý denný spánok. Tajomstvo mladých rodičov môže pomôcť, ak dieťa nespí dobre vo dne iv noci.

Vyzbrojení takou jednoduchou radou bude každý pár mladých rodičov schopný rozhodnúť, ako novorodenca spať, ak v noci nespí. Koniec koncov, čím skôr sa tento problém vyrieši, tým rýchlejšie si dieťa, otec aj jeho matka môžu oddýchnuť.

Faktory, ktoré bránia dieťaťu zaspať

Porušenie, nedostatok spánku môže spôsobiť vážne následky, vyčerpanie nervového systému, vývojové oneskorenie. Hlavnou úlohou rodičov je pomôcť dieťaťu zaspať a vytvoriť pre to pohodlné podmienky.

Dieťa vo veku šiestich mesiacov spí najmenej 15 hodín denne. Zároveň je však hlavným dôvodom únavy mnohých mladých matiek chronický nedostatok spánku. Sťažujú sa na nepokojný spánok dieťaťa, časté prebudenie. Potreba neustále sa k nemu priťahovať, nútiť ho vyčerpať ženu. Musíme pochopiť dôvod tohto správania a pokúsiť sa ho odstrániť. Pomôže to nastoliť odpočinok pre dieťa a matku.

Skúste piť namiesto jedla. Ak dieťa pokojne zaspí, nepotrebuje jedlo, postupne ho odstavte. Upokojenie dieťaťa môže byť zablokované upchatým nosom. Suchý vzduch vedie k tvorbe kôry v nose, strúhanka sa dokonca dokáže udusiť. Prach, dráždivé pachy, nepohodlné postele alebo oblečenie, hluk a svetlo tiež spôsobujú úzkosť a vedú k prebudeniu dieťaťa.

Ako dať dieťa spať od 4 mesiacov do 2 rokov

Niektorí odborníci sa domnievajú, že deti v tomto období už dobre spia v noci. Je to s tebou zle? Nenechajte sa odradiť. Vaše dieťa nepatrí k nespavej menšine. Až do troch rokov sa veľa detí zobudí v noci, čo si vyžaduje rodičovskú pozornosť. Časom sa situácia zlepší. Teraz sa uistite, či je dieťa kŕmené, či je horúce alebo studené, či je zdravé. Deti sa často prebúdzajú od hladu, bolesti a nepohodlia.

Ak dieťa v noci často cmúľa prsník alebo fľašu, možno ho nebudete počas dňa kŕmiť. Potreba cmúľať dieťa niekedy súvisí s nedostatočnou pozornosťou dospelých počas dňa. Možno ste pracovali, zaoberali sa domácnosťami. Snažte sa však s dieťaťom stráviť viac popoludní a on vám za to poďakuje a dá mu relatívne dobrú noc.

Zapnite mäkkú hudbu, rozprávajte príbeh, čítajte knihu alebo spievajte uspávanku. Pretrepte a nakŕmte. Všetky tieto akcie budú silne spojené s dieťaťom so spánkom.

Nastavte konkrétny čas na kŕmenie a spánok počas dňa. Pomôže to nastaviť biologické hodiny a dieťa bude v noci spať dlhšie a lepšie.

Režim je určite veľmi dôležitý, ale nemal by byť príliš tvrdý. Niekedy sa môžete od plánu odchýliť. Takže, ak je dieťa nezbedné a zíva, kúpeľ zrušte a okamžite ho uložte do postele.

Mnohé tipy pre rodičov detí od narodenia do štyroch mesiacov sú relevantné pre mamičky a oteckov, ktorých deti už vyrástli, ale stále majú problémy so spánkom.

Naše pravidlá kladenia

Nemám odpoveď na otázku, ako nechať dieťa spať za 5 minút. Tento proces si vyžaduje čas. Prišiel som s „rituálom spánku“, ktorý denne sledujeme. Čím ťažšie je zaspať, tým prísnejšie sa držíme plánu.

Ako vyzerajú naše tradície v priebehu rokov: - Dve hodiny pred spaním máme večeru s ľahkým vydatným jedlom. - Potom - merané triedy, kreativita, čítanie. - Hodinu pred spaním sa deti vykúpajú, tento proces trvá asi pol hodiny. Dcéra nalieva vodu alebo umýva bábiky - takéto činnosti zmierňujú stres. Syn hrá v kúpeľni so svojimi obľúbenými postavami. - Po kúpeli rozmazávam deti krémom pomocou masážnych pohybov. Na rozdiel od klasickej masáže vedie smer hladenia od stredu k končatinám, napríklad od ramena k zápästiu. Je to relaxačné. - Na čítanie je nám pridelených asi pol hodiny. Čítali sme nahlas našej dcére, môj syn číta sám, niekedy som mu čítal. Moje deti zvyčajne pri čítaní nevyspia, takže sa nesnažím hovoriť tichšie alebo viac namerané. Ak niekto začne spať, postupne znižujem tón môjho hlasu. - Pred vypnutím svetiel vypijú pohár teplého mlieka. - Rozsvietil som svetlo a ľahol som si vedľa neho. Trvá mi 10-15 minút na nameranú konverzáciu šepotom. Myslím si, že je to výnimočný okamih, keď sa môžete podeliť o niečo dôležité. - Rozhovor končí vyhlásením lásky, dobrých nočných prianí a bozkov. Potom opustím miestnosť.

Dieťa chce spať, ale nemôže spať

Deti niekedy nemôžu zaspať, začať plakať alebo dochádzať z postele. To prispieva k riešeniu týchto problémov pre môjho syna a dcéru.

Nastavte požadovaný počet hodín spánku
Overujem si vekové normy spánku alebo sa obraciam na detského lekára. Ak dieťa nechce počas dňa spať, nahradím denný spánok odpočinkom. Po štyroch rokoch nie je denný spánok potrebný, ak deti v noci spia dosť. S vekom potrebujete menej a menej spánku, občas na to zabudneme pri zachovaní pohodlného režimu.

Spací stolík pre deti do 7 rokov

Prísna denná rutina
Čím ťažšie je zaspať v noci, tým prísnejší by mal byť denný režim. V pracovné dni jeme, chodíme a ideme spať v rovnakom čase. Je v poriadku prebudiť svoju dcéru, keď sa končí denný spánok. Takže nočný spánok sa nezmení.

Teraz sa snažíme neodchýliť od každodenného života ani počas prázdnin, pretože vidím jeho výhody: syn a dcéra sa stali vyváženejšími a organizovanejšími. Ak je dieťa celý deň doma, hrá tiché hry alebo sedí pri televízii, je nepravdepodobné, že by ho unavilo rovnako ako behanie na ihrisku alebo na bicykli. Preto sú potrebné denné prechádzky: Moje deti musia chodiť nielen ráno, do záhrady a do školy, ale aj večer pred večerou. Aj krátka prechádzka popoludní zlepšuje zaspávanie.

Výnimka pre televíziu a počítač
Všetky pomôcky vzrušujú nervový systém, takže ich používame večer. Celé pracovné dni som úplne vylúčil, pretože som videl ich vzrušujúci účinok, najmä na môjho syna.

Tiché hry
Vo večerných hodinách sa vyhýbame hlučným činnostiam. Zvyčajne robíme tvorivú prácu alebo nezávislé čítanie. Dokonca aj doskové hry vzrušujú a narušujú zdravý spánok.

Výdatná, ale ľahká večera
Hlad a pocit ťažkosti v žalúdku narušujú spánok. Na večeru si vyberáme bielkovinové jedlo - kurča, ryby, vajcia, syr - v kombinácii so zeleninou. Na obed nechávame obilniny a strukoviny. Pohár mlieka v noci sa vyrovná s miernym hladom.

Úľava od strachu
Dieťaťu sa často nepodarí zaspať, pretože ho niečo vzrušuje. Hry s obilninami a vodou, zmyslové hry, kurzy s prvkami meditácie - minúty ticha alebo počúvanie príjemnej hudby nám pomáhajú vyrovnať sa s úzkosťou.

Ako dať dve deti do postele naraz

Najlepšie, ale bohužiaľ nie vždy možné, je položiť to oddelene. Je skvelé, ak jeden otec dá jednu a druhú matku. Dieťa teda dostane čas emocionálnej blízkosti v súkromí s každým rodičom. Ak to nie je možné, pred spaním si každého dajte dohromady, prečítajte si knihu, ktorá je pre každého zaujímavá, a pokúste sa všetkým venovať maximálnu pozornosť.

Vyskúšal som všetky možnosti: moje deti spali v jednej miestnosti av rôznych izbách, položil som ich samostatne a spolu. Pre našu rodinu sa stala ideálnou voľbou pre samostatné položenie: deti spia v rôznych izbách, najmladší chodí skôr spať. Otec dáva jeden deň a ja druhý. Obaja dostávame časť detských odhalení a nežnosti pred spaním.

Ako naučiť dieťa spať v samostatnej posteli

Väčšina rodičov chce učiť svoje deti, aby samy zaspali. Matky a otcovia si však často zamieňajú pojmy oddelený spánok a oddelené zaspanie. Dieťa môže spať samostatne, ale nie je potrebné ho nechať skôr, ako zaspí. Čas pred spánkom je zvláštnym momentom emočnej blízkosti. Keď mama sedí nablízku a drží dieťa za ruku skôr, ako zaspí, miesto na spanie sa spája s bezpečnosťou. Nenechávajte dieťa v pokoji, ak plače alebo sa bojí.

Vždy som dal svoje deti do postele, aj keď so mnou nikdy nespali v posteli. Môjmu synovi je osem rokov, ľahko zaspáva sám, ale snažím sa sedieť vedľa neho a držať ho za ruku, až kým zaspí.

Autori - Ekaterina Terentyeva, Natalia Goncharova

Vlastnosti nosenia detí

Spánok je životne dôležitý pre človeka v akomkoľvek veku. Pre malé dieťa je jeho vplyv ešte výraznejší. V súčasnosti sa u dieťaťa vyskytujú tieto procesy:

 • produkuje sa rastový hormón
 • sily sú obnovené
 • energia je doplňovaná,
 • nervový systém je posilnený.

Pod chrbát je možné umiestniť valec, ktorý umožní zachovať polohu tela a dať dieťaťu pocit sebavedomia a bezpečnosti. Jednoročné dieťa je schopné samostatne kontrolovať svoju polohu v posteli.

Vytvárame podmienky

Optimálne podmienky na spánok sú dôležitým faktorom pre pohodlný odpočinok dieťaťa. Teplota v miestnosti by mala byť medzi 20-22 stupňov. Ak chcete zistiť, či je dieťa chladné, dotknite sa chrbta krku pri spodnej časti krku. Ak je teplo, ale nie potené, potom je všetko v poriadku.

Skontrolujte vlhkosť. Suchý vzduch, najmä počas vykurovacieho obdobia, spôsobí podráždenie slizníc, smäd. Miestnosť by mala byť vetraná a ak to počasie dovolí, nechajte okno pootvorené.

Deti počujú okamžite po narodení, ale batoľatá sa každý mesiac prebúdzajú iba z ostrých hlasných zvukov. Čím je dieťa staršie, tým citlivejšie spí. Často sa odporúča nezvyknúť si na umlčanie dieťaťa. Závisí to však od jeho individuálnych charakteristík.

Pravidlá organizácie nočného spánku

Od asi 3 mesiacov sa u dieťaťa začína vyvíjať spánkový hormón melatonín. Súvisí to s dobou denného svetla, nedochádza k jeho tvorbe za jasného svetla.

Urobte z dieťaťa relaxačnú masáž, potľapkajte brucho, spievajte uspávanku. Po zaspaní by sa malo úplne vypnúť osvetlenie. Dobrý spánok podporuje večerné kúpanie.

Špecifiká denného odpočinku

Mnoho matiek má problém so spaním dieťaťa počas dňa, najmä po šiestich mesiacoch. Takéto deti veľmi rýchlo prechádzajú z aktívneho bdelosti k prepracovaniu.

Ak začnete ležať príliš skoro, dieťa ešte nemusí byť unavené a bude odolať spaniu. Nadmerná práca tiež bráni dieťaťu v relaxácii, zaspávaní. Človek sa musí naučiť zachytávať známky únavy, keď sa dieťa práve začína chcieť odpočívať. Tieto zahŕňajú:

 • zívanie,
 • zvýšená pohyblivosť, nepokoj,
 • zlá nálada, dieťa začne konať, plače,
 • dieťa si trie oči, ťahá za ucho,
 • strata záujmu o hru,
 • neochota komunikovať,
 • slzy, hnev.


Ak tieto body vynecháte, potom bude ťažké dieťa položiť, nervový systém bude nadmerne zaťažený. Je vhodné ísť do postele súčasne. Dodržiavanie režimu vytvorí podmienený reflex a proces kladenia bude rýchlejší.

Úplná tma vo dne nie je potrebná. Závesy je potrebné len pevne uzavrieť, aby jasné svetlo nerušilo dieťa.

Robte prsia pred spaním

Rýchlo odložte svoje dieťa na spánok a pomôže mojej hrudi. Toto je najpohodlnejší a najúčinnejší spôsob, ako ísť spať.

Ale taký zvyk môže spôsobiť časté nočné prebudenie. Dieťa nevie, ako relaxovať iným spôsobom, hneď ako dostane materské mlieko. Musíme ho to naučiť. Postupujte takto:

 • prenášať krmivá z spálne do inej miestnosti,
 • nedávaj prsia do postele,
 • kŕmiť dieťa staršie ako 5 mesiacov pred spaním, ale po ňom,
 • dať iba na miesto, kde bude ďalej spať,
 • znížte svoju účasť na zaspávaní.

Je tiež potrebné určiť pravdepodobné príčiny prebudenia, možno sa dieťa obáva niečoho a spôsobuje nepohodlie. Odstránenie dráždivého faktora pomôže vytvoriť proces zaspávania.

Rock alebo nie

Potreba choroby z pohybu pri spaní spôsobuje veľa kontroverzií. Odporcovia tohto presvedčenia: ak začnete používať túto metódu na rýchle odstavenie dieťaťa v noci, dieťa si naň zvykne a bude ho vyžadovať dlhú dobu. Hovoríme tiež o možnom porušení vestibulárneho aparátu, poškodení mozgu.

Pozitívnymi aspektmi sú rýchla istota dieťaťa, odstránenie úzkosti. Cíti teplo mamy, bezpečnosť v náručí. Pohyby by mali byť plynulé, bez veľkej amplitúdy trhnutí. Precvičuje sa choroba na pohyb v kočíku a kolíske.

Komarovsky skúma tento liek z hľadiska oboch strán: dieťaťa a matky. Nevidí kontraindikácie pre dieťa pre tento spôsob ľahnutia spánku. Nemalo by sa to však robiť fanatizmom: keď dieťa zaspí, musíte ho dať do postieľky. Žena by mala venovať pozornosť sebe, svojmu manželovi, iným členom rodiny, domov a nemala by neustále nosiť dieťa po miestnosti a nútiť ho spať.

V rovnakej posteli s mamou: klady a zápory

Unavená matka počas dňa je oveľa ľahšie ovládať dieťa v noci a ukladať ju do postele. Počuje lepšie ako on, netreba piť, meniť plienku. Dieťa je omnoho pokojnejšie, keď spí vedľa svojej matky, počuje jej srdcový rytmus, cíti teplo, vôňu.

Existuje názor, že je to nebezpečné, môže byť škodlivé pre zdravie, môže zraniť dieťa. Žena spí veľmi citlivo, reaguje na každý pohyb, zmenu dýchania novorodenca. Nemali by ste ho dojčiť iba pri ležaní, existuje tu riziko zaspania a zablokovania dýchacích ciest.


Existuje teória, že rodičia môžu infikovať dieťa rôznymi patogénnymi mikroorganizmami. Ak sú obaja zdraví, potom nehrozí žiadne riziko. Nebezpečenstvo prenosu mikroflóry v prípade kĺbového spánku nie je väčšie ako pri bežnom kontakte s domácnosťou.

Plán kŕmenia a spánok

Denná rutina pre dieťa prvého roku života pozostáva zo spánku, bdelosti, kŕmenia, chôdze. Dĺžka každého obdobia závisí od potrieb dieťaťa, jeho veku, štruktúry rodiny. Ich zmena by mala podliehať určitému rytmu a režimu. Toto nie je prísne pravidlo, odchýlka od ktorej je vnímaná najmenej ako minútu ako katastrofa.

Prvé dva mesiace života, asi 20 hodín denne, novorodenec spí a prestávku len na kŕmenie. Potom sa doba denného odpočinku postupne skracuje.

Po naplnení žalúdka dieťa prestane zaspávať, zaujíma ho svet okolo seba. Od asi šiestich mesiacov deti nepotrebujú nočné kŕmenie. Je lepšie ich pomaly čistiť, predlžovať intervaly, nahrádzať jedlo trochou vody. Samotné deti sa často v noci zobudia a nebudú jesť.

Normy denného a nočného odpočinku dojčiat


Mesiace života
Celková doba spánkuDenný odpočinokNočný spánok
0-120-22 hodínSpí celý deň okrem prestávok na jedloSpať celú noc, okrem kŕmenia
1208-910-12
2182 krát počas 3 hodín, dvakrát počas 30 minút10
3172 až 2 až 3 hodiny, 2 až 30 až 40 minút10
4172 až 3 hodiny, 2 až 0,5 hodiny10
5162 až 2,5 hodiny, 1 krát 60 minút10
615Dvakrát 2 hodiny, 1 0,5 hodiny10
7152 až 2,5 hodiny10
8152 na 2,5 alebo 1 čas 3-4 hodiny10
915Dvakrát 2,5 hodiny10
10142 krát počas 2 hodín10
1114Дважды по 2 часа10
1213-141 раз 2.5,1 – 1.510-11

Pozrite si video: Zvuk vysávača, detský prírodný biely šum, dieťa, dojčatá, novorodenec, spánok, relaxácia, upokojenie (December 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send