Užitočné tipy

Tepelná izolácia z polyuretánovej peny (PPU)

Pin
Send
Share
Send
Send


Otázka izolácie obytných budov je dôležitá takmer vo všetkých regiónoch Ruska. Efektívnym riešením problému je striekanie polyuretánovej peny. Táto izolácia je dvojzložková kompozícia.

Koeficient tepelnej vodivosti materiálu je veľmi nízky, je iba 0,021 W / m2 K. Vrstva penovej polyuretánovej peny s hrúbkou 0,05 m podľa vlastností tepelnej vodivosti zodpovedá murive 1,6 m. Materiál je navyše veľmi ľahký. To všetko vysvetľuje jeho veľkú popularitu medzi staviteľmi rôznych profilov.

Rozsah polyuretánovej peny

1. Stavba sendvičových štruktúr v priemyselných a občianskych zariadeniach.

2. Vytvorenie zvukotesnej vrstvy vo vagónoch a lietadlách.

3. Tepelná izolácia striekaním polyuretánovej peny na vonkajšie steny, okenné otvory, vnútorné strechy, dvere a iné konštrukčné prvky.

4. Izolácia potrubí prívodu studenej a teplej vody.

Polyuretánová pena sa používa aj v automobilovom priemysle, elektrotechnike a mnohých ďalších oblastiach.

Výhody izolácie z polyuretánovej peny

1. Nízky koeficient tepelných strát v budove.

2. Odolnosť proti negatívnym environmentálnym faktorom.

3. Vynikajúca dlhodobá priľnavosť so všetkými typmi pórobetónu, tehly a sadrokartónu.

4. Nie je potrebné upevňovať izoláciu pomocou spojovacích prvkov.

5. Polyuretánová pena má vynikajúcu hydrofóbnosť.

6. Možnosť monolitického rozloženia materiálu, tj bez viditeľných švov.

7. Zahrievanie polyuretánovou penou striekaním nevyžaduje pravidelné zotavovanie. To výrazne šetrí prácu.

8. Materiál pozostáva z buniek, ktoré mu umožňujú „dýchať“.

Nevýhody izolácie z polyuretánovej peny

1. Výrobcovia deklarovali životnosť materiálu 15-20 rokov. Ale už v piatom roku prevádzky môže polyuretánová pena stratiť až 30% svojich tepelnoizolačných vlastností. Tento jav nie je taký výrazný v podmienkach konštantne nízkych teplôt.

2. Zariadenie na striekanie polyuretánovej peny je dosť drahé.

3. Materiál má nízku požiarnu bezpečnosť.

Možno konštatovať, že výhody materiálu sú oveľa väčšie ako nevýhody.

Technológia striekania polyuretánovej peny

Pred izoláciou striekaním polyuretánovej peny musíte ošetrený povrch pripraviť. Za týmto účelom ho očistite od znečistenia a dobre ho osušte. Je dôležité odstrániť všetku hrdzu z kovov a odmastiť ich. Hliník vyžaduje povinný základný náter s vysokým stupňom adhézie, čo pomôže zvýšiť priľnavosť izolácie k povrchu.

Dôležitým miestom v technologickom procese postrekovania je teplota prostredia a komponentov. Aby sa získala vysoko účinná vrstva, je potrebné, aby kompozícia mala teplotu od 10 do 25 ° C. Optimálna teplota miestnosti je +5 ° C. Prácu v chladnejšom prostredí je možné vykonať iba pri zahriatí roztoku do požadovaného stavu.

Polyuretánová pena, ktorá je takmer vždy pozitívna, sa rozprašuje pri tlaku vyššom ako 100 atmosfér. Asi dve sekundy po postreku nastane peniaca reakcia, po ktorej nasleduje stuhnutie kompozície. Výsledná vrstva poskytuje vynikajúcu tepelnú a vodotesnosť.

Kroky na striekanie polyuretánovej peny

1. Zmiešanie všetkých zložiek kompozície. Spravidla sa kombinujú zmesi činidiel, hasiacich zlúčenín, izokyanátov a fixačných látok. Posledné dve zložky sa musia vopred zmiešať a odfiltrovať, keď sa vytvorí zrazenina.

2. Striekanie polyuretánovou penou zo špeciálnej striekacej pištole s použitím kompresora (generátor peny).

3. Opakovaná povrchová úprava (ak je to potrebné).

Priemerné náklady na striekanie polyuretánovej peny v Rusku

Ako viete, ceny rôznych tovarov a služieb sa môžu v jednotlivých regiónoch krajiny líšiť. To platí aj pre striekanie polyuretánovej peny. Náklady na postrek 1 m 2 závisia od hrúbky vrstvy a objemu objednávky. Čím väčšia je obrábaná plocha, tým nižšia je cena za meter štvorcový.

V priemere na malé objemy práce, tj do 200 m 2, postrek polyuretánovou penou stojí 550 - 630 rubľov na 1 m 2. S nárastom plochy na spracovanie cena za meter štvorcový klesá na približne 500 - 600 rubľov.

Pri približnom odhade nástreku polyuretánovou penou bude cena tiež závisieť od výšky stien. Takéto prirážky sa zvyčajne vyjadrujú ako percento nákladov na služby. Napríklad spracovanie stien s výškou viac ako 3 m bude stáť o 10 až 20% viac a suterén s nízkymi stropmi - 20%.

Konečné náklady na striekanie polyuretánovej peny vypočítajú odborníci spoločností poskytujúcich takéto služby. Pracovníci vždy vidia najzraniteľnejšie miesta na únik tepla z miestnosti. Preto odborníci určite navrhnú niekoľkonásobné ošetrenie týchto povrchov.

Dnes môžete pracovať s polyuretánovou penou sami. Na to musíte mať špeciálne vybavenie a základné znalosti o striekaných komponentoch. Práca je vždy najlepšie robiť spolu.

Zariadenie na striekanie polyuretánovej peny pre domácich majstrov

Stavebné obchody predávajú jednorazové súpravy na striekanie polyuretánovej peny na malé plochy. Najčastejšie sa takéto súpravy skladajú z dvoch valcov. V jednom z nich - polyol s Freónom 134, v druhom - izokyanát.

Konštrukcia zariadenia umožňuje miešanie komponentov po stlačení spúšte pištole. Hadice so zmesami sú spojené s prevodovkami. V nádržiach sa neustále monitoruje tlak a teplota. V prípade porušenia jedného z parametrov sa materiál zhabne horšie, čo povedie k zvýšeniu jeho spotreby.

Náklady na vybavenie pre domácich majstrov na striekanie polyuretánovej peny

Distribúcia prenosných zariadení pre samostatnú prácu s polyuretánovou penou je spôsobená skutočnosťou, že v súkromných domoch môže byť oblasť izolácie veľmi malá. Tímy profesionálnych pracovníkov s drahým vybavením do týchto zariadení jednoducho nechodia, pretože je nerentabilné. V iných prípadoch bude malá práca z dôvodu zdĺhavej montáže rastlín veľmi nákladná. Jednorazové súpravy sú navrhnuté tak, aby ich amatéri mohli bezpečne používať. Na plochách menších ako 20 m 2 sú prospešné.

Priemerné náklady na jednorazovú inštaláciu sú od 16 do 30 tisíc rubľov. Obsahuje asi 1 m3 polyuretánovej peny. Rovnaký objem zloženia zakúpeného v špecializovanej spoločnosti bude stáť viac ako 30 tisíc rubľov. Výhody toho, že to urobíte sami, sú zrejmé.

Striekanie polyuretánovou penou pre domácich majstrov

Všetky práce sa musia vykonávať za pekného počasia. Vysoká vlhkosť na ulici av interiéri v tomto okamihu môže pokaziť trochu polyuretánovej peny. Postrek Do-it-yourself sa musí vykonať vo viacerých vrstvách. Toto je jeden z hlavných princípov práce.

Izolácia polyuretánovej peny striekaním začína zložitými povrchmi: komínmi, vetracími prieduchmi a potrubiami. V rovnakom štádiu musíte uzavrieť všetky kĺby, ktoré idú von. Prvá vrstva sa výhodne nanáša v hrúbke približne 14 mm. Po stuhnutí môžete pokračovať v ďalšej práci.

Druhá a tretia vrstva sa nanášajú na seba v krátkom časovom intervale. Je optimálne vykonávať všetku prácu za jeden deň. Ak to nie je možné, potom začnite s každou ďalšou vrstvou, musíte povrch starostlivo pripraviť. Pri správnom plánovaní pracovného času je možné zateplenie stredne veľkého súkromného domu vykonať do 2 až 3 dní.

Za najúčinnejšiu zvukovú a tepelnú izoláciu sa považuje štruktúra pozostávajúca z troch vrstiev.

Výhody a nevýhody samozstrekovacej polyuretánovej peny

Postrekovacie práce vykonávajú odborníci s profesionálnym vybavením dostatočne rýchlo. Celá práca trvá 1-2 dni. Nezávislé rozprašovanie môže trvať dlhšie, pretože musíte dôkladne preštudovať pokyny a zaobstarať si vybavenie.

Polyuretánová pena, ktorej samoprejovanie je prospešné iba v malom prostredí, mrzne takmer okamžite, bez ohľadu na konštrukciu zariadenia. To dokazuje, že neexistuje rozdiel medzi profesionálnymi a jednorazovými dizajnami.

V každom prípade teda o nezávislej alebo profesionálnej izolácii domu rozhodujú vlastníci.

Recenzie na nástrek penou z polyuretánovej peny

Väčšina majiteľov súkromných domov a bytov je spokojná s tepelnou izoláciou polyuretánovej peny. Tento spôsob vykurovania miestností je obzvlášť dôležitý pre budovy s veľkým počtom oblúkov a iných zakrivených prvkov.

Polyuretánová penová striekačka, ktorej recenzie sú pomerne početné, je obľúbená v prípade balkónov a lodžií. Po správne vykonanej práci v týchto častiach apartmánov sa zahrieva taká teplota, že môžete ísť von v domácom oblečení, dokonca aj v zime.

Postrek polyuretánovou penou je teda účinným spôsobom otepľovania súkromných domov a bytov.

Druhy striekanej polyuretánovej peny a aplikačná technológia

Polyuretánová pena sa získava zmiešaním dvoch zložiek - diizokyanátu a polyolu. Obe zložky sú osobitne toxické, preto sa pracuje s respirátormi. Pri zmiešaní tvoria dve toxické látky bezpečný polymér - polyuretán - absolútne neutrálny, ktorý nereaguje so žiadnymi látkami. Polyuretánová pena po vytvrdnutí je úplne neškodná a často sa používa v potravinárskom priemysle.

Ak sa zmiešajú dve zložky, dôjde k tvorbe aktívneho plynu - uvoľní sa hlavne oxid uhličitý. Ukázalo sa, že je uzavretý v najtenšom polyuretánovom obale, ktorý poskytuje vysokú mieru tepelnej izolácie (oxid uhličitý nevedie teplo dobre).

Miešanie týchto dvoch zložiek sa uskutočňuje v špeciálnej pištole pod vysokým tlakom. Aby sa získala dokonalá pena, musia sa komponenty zahriať na 45 ° C (sú tu vyhrievané prívodné hadice a špeciálne ohrievače). Pod tlakom vo forme veľmi jemného prachu sa zložky zmiešajú v pištoli a nastriekajú sa na povrch, kde sa napenia, a potom stvrdnú. Jedná sa o izoláciu polyuretánovou penou.

Dobre priľne na akýkoľvek suchý povrch.

Na dosiahnutie deklarovaných vlastností materiálu sa musia diizokyanát a polyol dodávať v rovnakých pomeroch. Aj malé zvýšenie jednej alebo druhej zložky má nepriaznivý vplyv na vlastnosti materiálu. Horšie je, že ak je viac diizokyanátu, takáto pena sa rýchlo „posadí“, potom sa zrúti a stratí svoje tepelnoizolačné vlastnosti. Ak ste to prehnali polyolom, obraz je o niečo lepší - pena sa stáva krehká, ale plní svoje úlohy, hoci má tepelnú vodivosť vyššiu, ako je uvedené. To je jedna z nevýhod izolácie z polyuretánovej peny - konečný výsledok do veľkej miery závisí od kvalifikácie pracovníkov a triedy použitých zariadení.

Miešanie komponentov vo vopred stanovených pomeroch je pomocou vysokotlakových jednotiek takmer úplne presné. Preto pri výbere spoločnosti musíte venovať pozornosť zariadeniu, ktoré majú k dispozícii - pri nízkotlakových inštaláciách pravdepodobne dostanete heterogénne postrekovanie so zlými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Rôzne vybavenie však nie je všetko. Existujú tiež rôzne typy polyuretánovej peny podľa typu a hustoty buniek:

 • Ľahký PPU s otvorenými bunkami. Podľa svojich charakteristík (tepelná vodivosť) je veľmi podobná minerálnej vlne a má rovnakú hlavnú nevýhodu - je hygroskopická a súčasne stojí oveľa viac ako minerálna vlna. To znamená, že pri použití ľahkej polyuretánovej peny (hustota 9 - 11 kg / m 3) bude potrebné zaistiť jej hydroizoláciu a paroizoláciu zo všetkých strán, zorganizovať vetranú fasádu - odstrániť nadmernú vlhkosť. V plusy môžete zaznamenať vyššiu zvukovú izoláciu (v porovnaní s minerálnou vlnou). Používa sa mimoriadne zriedka na izoláciu vonkajších stien a striech, pretože jednoducho nezvláda zadané úlohy - zvlhčuje a stráca svoje tepelné izolačné vlastnosti. Za to všetko to stojí viac ako minerálna vlna. Ale na izoláciu vnútorných priečok a stropov sa úspešne používa (v kombinácii so všetkými izolačnými vrstvami proti vodnému / parnému), čím poskytuje dobrú zvukovú izoláciu.
 • Polyuretánová pena s uzavretými bunkami. Bez ohľadu na hustotu nie je hygroskopický, veľmi dobre sa drží na takmer akomkoľvek povrchu, s výnimkou polyetylénu. Existujú nasledujúce typy:
  • Priemerná hustota je 28 až 32 kg / m3. Štandardné riešenie pri použití striekanej tepelnej izolácie na steny, stropy, nevyužiteľné strechy. Poskytuje dobrú tepelnú izoláciu s koeficientom tepelnej vodivosti 0,02-0,028 (pre vzduch je to 0,022, nižšie iba pre vákuum). Priepustnosť pár je priemerná - 0,05 (porovnateľná s drevom).
  • Stredná hustota na vyplnenie dutín. Charakteristiky sú podobné charakteristikám opísaným vyššie, ale rozširujú sa pomalšie a mrznú až po úplnom penení. Používa sa pri inštalácii laminátových stien, striech atď.
  • PPU s vysokou hustotou - 40 - 80 kg / m3. Používa sa na zahrievanie využívaných striech pod poterom na iných miestach s vysokým mechanickým zaťažením. Kvôli vyššej hustote je koeficient tepelnej vodivosti o niečo vyšší - 0,03-0,04, priepustnosť pár je rovnaká - 0,05.

Keď už hovoríme o cenách, najlacnejšia je ľahká polyuretánová pena s otvorenými bunkami. Ale ak pridáte potrebu zariadenia na izoláciu vodnou parou a parou, potom cena za izoláciu všeobecne nebude tak nízka. Zároveň je nereálne dosiahnuť dokonalú izoláciu a môže sa ukázať, že tento typ izolácie PPU bude chladný. Aby ste sa mohli orientovať v cenách, uvádzame približné ceny pre rôzne typy PPU (materiál + práca):

 • svetlo s otvorenou bunkou od 180 dolárov za meter kubický,
 • stredná hustota v uzavretých bunkách - od 650 dolárov za meter kubický.

Otepľovanie polyuretánovou penou na drevených stenách nespôsobí problémy - majú rovnaký koeficient tepelnej vodivosti

Polyuretánová pena s uzavretými bunkami na meter kubický je oveľa drahšia, ale nevyžaduje žiadne ďalšie vrstvy, s výnimkou povrchovej úpravy. Neobáva sa vody ani pary, plní svoje úlohy už dlhú dobu (viac ako 25 rokov). Presná cena izolácie s penovým PPU závisí od jeho hustoty a hrúbky vrstvy, veľkosti postriekaného povrchu. Považuje sa to za individuálne.

Výhody a nevýhody

Začnime s výhodami:

 • Izolácia z polyuretánovej peny je doteraz najúčinnejšia. Je to spôsobené bunkovou štruktúrou tejto izolácie a oxidom uhličitým uzavretým v bunkách. V ideálnom prípade tento systém poskytuje koeficient tepelnej vodivosti 0,02, ktorý je dokonca nižší ako koeficient vzduchu (0,022).
 • Nepretržité, plynulé striekanie, ktoré vylučuje prítomnosť studených mostov, čo ďalej zvyšuje účinnosť izolácie.
 • Možnosť nástreku na povrch najzložitejších foriem.
 • Nízka hygroskopicita. Spolu s otepľovaním zlepšujete hydroizolačné vlastnosti povrchu. Táto vlastnosť sa používa pri zahrievaní základov, studní a iných podobných štruktúr.

Pri zahrievaní základov domu polyuretánovou penou sa súčasne rieši problém jej hydroizolácie

Ako vidíte, slušný zoznam výhod, ktoré prispievajú k tomu, že sa tepelná izolácia polyuretánovou penou postupne stáva čoraz obľúbenejšou. Nevýhody sú však:

 • Vysoká cena - 1,5 - 2 krát vyššia ako pri izolácii z minerálnej vlny. Ale ak počítate pre rok služby, ukázalo sa, že nie je drahšie.
 • Konečný výsledok do značnej miery závisí od použitého zariadenia a peľu. Dobré výsledky sa dosahujú iba pri úplnom dodržiavaní technológie.

Tepelná izolácia s polyuretánovou penovou podlahou v podkroví

Hlavným limitujúcim faktorom pri šírení izolácie PPU je vysoká cena. Aj keď v porovnaní s nákladmi na izoláciu extrudovanou polystyrénovou penou sa ceny nezdajú také vysoké, a to napriek skutočnosti, že striekaná tepelná izolácia je naskladaná niekoľkokrát rýchlejšie, dáva to lepší výsledok. Všeobecne platí, že ak máte v pláne zahriať váš domov, stojí za to preskúmať túto technológiu.

Podmienky aplikácie a príprava povrchu

Aj pri dobrej priľnavosti, ktorá sa vyznačuje zahriatím polyuretánovou penou, nebude príprava povrchu zbytočná. Najprv musíte odstrániť všetko, čo sa rozpadá - a predovšetkým starú farbu. Mastné škvrny tiež podliehajú povinnému odstráneniu a neutralizácii. Nemali by byť.

PPU sa nanáša na suché povrchy bez tuku.

Všetko, čo by nemalo byť pokryté penou, by malo byť pokryté polyetylénom pripevneným k páske. Je potrebné ju opatrne upevniť bez medzier - je ťažké penu odtrhnúť.

Pri izolácii strechy polyuretánovou penou existujú dva spôsoby tepelnej izolácie. Najprv - vytvoria stálu prepravku, na ktorú sa naleje pena. Druhý - vytvoriť dočasný rámec, ktorý sa skladá z dvoch rovnobežných rovín.

Ak sú vonkajšie steny budovy izolované polyuretánovou penou, predpokladá sa povrchová úprava. A po očistení povrchu je potrebné dávať pozor, aby sa niečo posilnilo - nebude fungovať na penu. Для этого, чаще всего, на стены набивают деревянные или металлические планки, к которым затем крепится наружная отделка. На этом подготовка закончена. Но нанесение пенополиуретана возможно только на абсолютно сухую поверхность, при температуре выше +10°C. Neexistujú žiadne ďalšie podmienky.

Процесс напыления

Если вы заключили договор с какой-то кампанией, в назначенное время приезжает микроавтобус. Má striekacie zariadenie. Na prevádzku vysokotlakového zariadenia je potrebné napätie 380 V. Ak máte iba 220 V, obvykle sa spustí generátor, ktorý vytvára požadované napätie. Nízkotlakové zariadenie môže pracovať zo siete 220 V, ale, ako je uvedené nižšie, kvalita tepelnej izolácie bude výrazne horšia.

Obvykle sa do domu alebo okolo domu vťahujú iba hadice, cez ktoré sa do pištole privádzajú komponenty na tvorbu peny. To je výhodné. Pracovníci, ktorí rozprašujú tepelnú izoláciu, sú oblečení v ochranných oblekoch, majú respirátor, rukavice a ochranné okuliare. Respirátor je nevyhnutný, pretože zložky peny sú pred vytvrdením toxické a všetko ostatné je potrebné na ochranu pokožky pred vniknutím PPU, ktorá sa potom nedá odtrhnúť.

Pena sa nanáša zdola nahor, v malých dávkach. Nalejte všetko, bez prihrávok, snažte sa zabrániť tvorbe škrupín. Keď sa pena rozširuje, uistite sa, že hrúbka vrstvy nie je menšia ako je potrebné. Po vytvrdnutí peny sa môže prebytok odrezať, ale tento nedostatok nemôžete napraviť.

Parametre striekanej izolácie

Okamžite treba spomenúť, že rovnako ako v prípade akejkoľvek inej izolácie, steny budov sa lepšie izolujú zvonka. Ak izolujete zvnútra, vonkajšia stena zamrzne. Koľko cyklov rozmrazovania / mrazenia vydrží, závisí od materiálu, ale zriedka bude taký dom slúžiť viac ako 10 rokov.

Pri vonkajšej izolácii z polyuretánovej peny je nutná vonkajšia povrchová úprava - povrch má veľmi neatraktívny vzhľad. Ale žiadne problémy s mrazením múrov, bude budova trvať dlho.

So strechou nie sú žiadne problémy. Zastrešovacie materiály sú určené na opakované zamrznutie, takže strecha môže byť z vnútornej strany izolovaná polyuretánovou penou a striekať priamo na „zlú stranu“ strešného materiálu alebo na prepravku.

Tepelnú izoláciu striekateľnú je možné aplikovať na akýkoľvek povrch a strecha môže byť izolovaná zvnútra

Vonku izolovať dom alebo zvnútra vytriedené. Teraz trochu o hrúbke vrstvy. Zahrievanie polyuretánovou penou sa zvyčajne uskutočňuje s veľkou hrúbkou. Nie je to kvôli skutočnosti, že malé nestačí. Zvyčajne sa vyžaduje len z dôvodu technických charakteristík hrúbka izolácie 2 až 3 cm a minimálne 5 cm, takže rosný bod sa za akýchkoľvek podmienok objaví v hrúbke izolácie a nie v materiáli steny. Pretože PPU je nehygroskopický, nemôže zvlhnúť, kondenzácia jednoducho nedochádza a nadmerná vlhkosť v dôsledku priepustnosti materiálu v pare sa prirodzene odstraňuje.

Odrody a podrobnosti o PPU

Metódu rozprašovania je možné aplikovať na niekoľko druhov izolácie:

 • karbid-formaldehyd polystyrén - penoizol (KPF), ktorý vyžaduje generátor peny. Zmes sa zmieša s vodou, vytvorí penu, a keď stvrdne, stáva sa ako montážna pena,
 • Izolácia keramickej kvapaliny vo forme suspenzie, ktorá je vhodná na všetky typy povrchov (tehla, betón, drevo, kov, plast atď.). Bezpečné, znáša sfarbenie, tapetovanie, omietanie,
 • Plniaca pena, ktorá je vhodná na zahrievanie každej miestnosti, je bez zápachu a po stuhnutí nadobúda bunkovú štruktúru a dobre si udržuje teplo. Odolný a vhodný pre výškové budovy.

Izolačná polyuretánová izolácia je typ peny. Takéto plynom plnené plasty sa získavajú spenením a následným tuhnutím určitých kvapalných zmesí. Bunky získanej látky sú naplnené oxidom uhličitým, vzduchom, niekedy sa používajú aj iné plyny.

Asi 98% objemu tejto izolácie je obsadené plynom, iba 2% tvoria tuhé látky. Táto okolnosť určuje hlavný rys tohto druhu plastov plnených plynom - nízka špecifická hmotnosť.

Populárni výrobcovia a ceny

Najobľúbenejšími výrobcami izolácie spreja sú:

 • TESNENIE na vnútorné použitie
 • HEATLOK SOY, ktorý je možné používať interne aj externe,
 • Ecothermix 300 (pre prácu vonku s 92% uzavretými bunkami) a Ecothermix 600 (pre prácu vonku s otvorenými bunkami).

Približné ceny vonkajšej tepelnej izolácie s penovou vrstvou 2,5 cm / m2 môžu dosiahnuť až 500 rubľov, za vrstvu 5 cm / m2 - až 800 - 900 rubľov. Vnútorná tepelná izolácia vyžaduje vrstvu najmenej 10 cm / m2 a bude vyžadovať približne 500 - 600 rubľov pri hustote 10 kg / m3. Na stenách a základoch bude stáť blízko vnútornej izolácie. Cena zahŕňa aj náklady na vybavenie a pracovné vybavenie.

Výhody

Najvýznamnejšou kvalitou pre používateľa je jednoduchá preprava a hospodárnosť. Polyuretánová pena je uložená v malých kovových nádobách, ktoré sú dostatočne ľahké a celkom pohodlné na prepravu a skladovanie. Tento materiál nie je absolútne toxický, a preto je bezpečný pre zdravie ľudí a domáce zvieratá.

Táto vlastnosť polyuretánovej peny je zvlášť dôležitá pri zahrievaní miestnosti zvnútra. Ani zmeny teploty, ani interakcie s kvapalinou nevyvolávajú tento materiál, aby uvoľňoval škodlivé látky, takže celý proces je možné vykonať vlastnými rukami bez toho, aby ste sa uchylovali k službám odborníkov.

Ďalšie výhody

Striekaná tepelná izolácia dobre absorbuje hluk a má vynikajúce hydroizolačné vlastnosti. To znamená, že sa vo vašich stenách nebude hromadiť vlhkosť a huba sa nespustí. V chladnom aj teplom období si dom udrží príjemnú atmosféru v požadovanom teplotnom rozsahu.

Pretože sa striekaná tepelná izolácia nanáša v jednej vrstve, v povlaku nie sú žiadne spoje a švy. To znamená, že nedôjde k úniku vzácneho tepla ani v najproblematickejších oblastiach.

PPU obsahuje rôzne antikorózne látky. Preto pri nanášaní polyuretánovej peny na kovové povrchy sa vytvára vrstva, ktorá udržuje teplo a súčasne chráni kov pred vlhkosťou a hrdzou.

Polyuretánová pena sa pomaly zapaľuje a v neprítomnosti kyslíka rýchlo zoslabuje. Pravdepodobnosť jeho vznietenia je preto veľmi malá. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vznietenia na nulu, povlak by ste mali ošetriť špeciálnou farbou.

Typy aplikácií

Technológia tepelnej izolácie s polyuretánovou penou umožňuje tepelnú izoláciu počas počiatočnej výstavby a generálnej opravy budovy. Tepelná izolácia striekaná PPU sa široko používa na izoláciu:

 • strechy rôznych budov,
 • steny priemyselných a obytných budov,
 • sklady zeleniny a chladiarenské sklady,
 • potrubia, technologické nádrže, nebytové priestory.

Izoláciu striekaním je možné vykonať na povrchoch, ako je železobetón, hliník, azbestový cement, betón, kompozity atď. Vďaka svojim vlastnostiam polyuretánová pena dokonale priľne k akémukoľvek povrchu a úplne vyplní všetky trhliny a trhliny.

Príprava na prácu

Proces otepľovania je schopný vyrobiť akéhokoľvek hostiteľa. Tepelná izolácia striekaná bude vyžadovať dve zložky:

 • pripravená zmes nadúvadiel, polyesterových komponentov, regulátorov peny a hasiacich prostriedkov,
 • látka na báze izokyanátu.

Prvá zložka sa dôkladne pretrepe. Zvyčajne sa na tento účel používa zmiešavací mechanizmus, práca vykonávaná vlastnými silami nemusí poskytnúť požadovanú presnosť. Izokyanát sa starostlivo kontroluje na prítomnosť nečistôt. Ak sa zistia, druhá zložka sa zahreje na 700 ° C a premieša sa. Pred použitím sa zmes prefiltruje cez kovové sito. Zložky sa používajú v pomere 1: 1.

Je dôležité si uvedomiť, že prísady by nemali byť v kontakte s vodou, parou alebo vlhkým vzduchom, nesmú sa do nich dostať cudzie predmety. Nádoby, v ktorých zostávajú izolačné komponenty, musia byť tesne uzavreté.

Všetky zložky sa najlepšie používajú v krátkom čase, bezprostredne po príprave.

Postrekovacie zariadenie

Celý proces nanášania penovej izolácie sa uskutočňuje pomocou nízkotlakových strojov. Okrem strojov na prácu budete potrebovať:

 • ochranné okuliare
 • pracovné odevy a obuv, gumené alebo bavlnené rukavice,
 • Dodatočné vybavenie: plynová maska, teplomer a respirátor.

Príprava povrchu na aplikáciu

Predtým, ako začnete striekať penou, mali by ste pripraviť pracovný povrch. Za týmto účelom sa očistí od nečistôt a osuší sa dosucha. Na povrchu by nemali byť žiadne trhliny a priehlbiny s priemerom väčším ako 6 mm, inak bude tvrdenie (priľnavosť) neúplné. Ak deň, ktorý je naplánovaný na prácu, prší alebo je zvýšená vlhkosť, nezačínajte penu.

Na prácu, pri ktorej teplota pracovnej plochy neprekročí 30 ° C, vyberte suchý slnečný deň. Ak je povrch horúci, spotreba peny bude vyššia ako normálne v dôsledku zlého napenenia.

Aká je aplikácia

Z týchto dvoch zásobníkov pomocou čerpadla sa zhromažďuje zmes v určitom množstve. Potom je zmes plnená dávkovacou pištoľou, v ktorej je dýza. Kompresor natlakuje pištoľ na určitú hodnotu.

Zložky zmesi sa zmiešajú a padajú na pracovnú plochu. Vytvára sa hustá pena, ktorá rýchlo schladne a stvrdne. Všetko vybavenie je vybavené elektronickými snímačmi, ktoré monitorujú pracovný tlak v hadiciach a nádržiach, teplotu vzduchu a ďalšie.

Technológia práce

Striekanie by malo byť v tekutom stave. Pri nízkych povrchových teplotách sa na izoláciu nanáša tenká vrstva peny. Až po úplnom vytvrdení predbežnej vrstvy je možné pokračovať v izolácii.

Polyuretánová pena sa najskôr nanáša na ťažko dostupné povrchové plochy - vetracie otvory, komíny, zložité časti stien a ďalšie. Každá nasledujúca vrstva peny sa aplikuje až po úplnom vytvrdení predchádzajúcej vrstvy. Štandardná hrúbka aplikovanej izolácie nie je väčšia ako 1,5 cm, pre optimálnu izoláciu je potrebné naniesť najmenej tri vrstvy peny.

Aj keď je oblasť práce veľká, je potrebné dokončiť všetku prácu za jeden deň. Ak táto podmienka nie je splnená, musíte na začiatku ďalšej fázy povrch dôkladne očistiť.

Tie časti povrchu, na ktoré sa striekanie nebude vykonávať, by mali byť chránené pred penou kusom hustej látky.

Bezpečnostné opatrenia

Hoci PUF nie je toxický materiál, práca s ním môže viesť k nehodám. Aby sa tomu zabránilo, mali by sa dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia.

Najdôležitejšie bezpečnostné prvky procesu izolácie sú servisovateľné zariadenia a ochranný odev. Celý proces rozprašovania sa najlepšie vykonáva v špeciálnom obleku, v ktorom bude ľudská pokožka úplne chránená pred kontaktom s PUF. Sliznice oka by mali byť pokryté okuliarmi, dýchacie cesty respirátorom alebo plynovou maskou.

Táto inštrukcia pomôže začiatočníkom správne pripraviť striekanú kompozíciu a načítať tento ohrievač pomocou stavebnej pištole. Taktiež je potrebné mať po ruke špeciálne rozpúšťadlo, aby sa okamžite prepláchlo, ak sa na pokožku dostanú kvapky penovej izolácie. Náklady na prácu sa určujú individuálne a závisia od zložitosti pracovnej plochy a hrúbky nanesenej peny. Presnú cenu inštalácie izolácie je možné uviesť až po vizuálnej kontrole budovy.

Pin
Send
Share
Send
Send