Užitočné tipy

Ako hrať námornú bitku na liste

Pin
Send
Share
Send
Send


„Morská bitka“ je fascinujúca a jednoduchá hra, ktorá nevyžaduje špeciálne zariadenia a špeciálne znalosti. Dá sa hrať na počítači aj na papieri a použila sa iba druhá možnosť, pretože neexistovala žiadna iná možnosť. Nie každý vie, ako hrať námornú bitku, pretože buď nemal príležitosť sa učiť, alebo neexistoval „učiteľ“. V každom prípade sa tieto znalosti môžu hodiť. Pravidlá hry „Sea Battle“ sú jednoduché, každý si ich môže pamätať napriek svojmu veku a úrovni inteligencie.

Hra „Sea Battle“ už veľa ľudí zaujala. Je to zaujímavé, fascinujúce a čo je najdôležitejšie - nevyžaduje si žiadne náklady. Na hranie spolu s osobou budete potrebovať dva listy papiera v klietke (najlepšie) a dve perá (alebo 2 ceruzky).

„Námorná bitka“ je užitočná nielen preto, že vám umožňuje mať dobrý čas. Hra tiež prispieva k rozvoju strategického myslenia a intuície. Ak sa navzájom viete, máte možnosť uplatniť informácie o nepriateľovi. Napríklad vaše predpoklady o tom, ako by mohol umiestniť lode, aby ich nebolo ťažké nájsť, ako by ste nastavili, keby ste boli na jeho mieste, môžu byť potvrdené a pomôcť vyhrať.

Môžete prejsť k hlavnej časti. Teraz sa naučíte, ako hrať Sea Battle:

1. Najprv musíte na list papiera nakresliť dva štvorce s rozmermi 10x10 buniek (samozrejme je ľahšie kresliť na list v klietke). Potom na obe čísla umiestnite písmená od A po K do horného radu (zľava doprava, preskakovanie E a Y) a doľava od štvorcov čísla od 1 do 10 (od zhora nadol).

2. Na ľavom štvorci musíte umiestniť:

 • 1 loď pozostávajúca zo 4 buniek,
 • 2 lode pozostávajúce z 3 buniek,
 • 3 lode pozostávajúce z 2 buniek,
 • 4 lode, pozostávajúce z 1. bunky.

Lode sa nemôžu navzájom priblížiť ani k bokom, ani k rohom. Je dôležité, aby medzi nimi bola aspoň jedna voľná bunka. Lode sa môžu dotýkať okrajov ihriska a mali by byť umiestnené iba vertikálne a horizontálne (nie je možné diagonálne).

Pravý štvorec by mal zostať prázdny.

3. Cieľom každého z hráčov je zničiť nepriateľské lode. Ten, kto kráča prvý (dohodou alebo náhodou (s použitím žrebovania)), zavolá súradnice (číslicu) a pozrie na pravé prázdne pole. Napríklad E7. Protivník sa pozrie na jeho ľavú kresbu, kde sa nachádzajú jeho lode, a odpovedá:

a) minulosť
b) zranený
c) zabitý.

Prvá možnosť znamená, že sa hráč dostal do prázdnej bunky, to znamená, že sa nikam nedostal. Toto miesto označí na svojom pravom štvorci tak, aby ho nevybral druhýkrát (najčastejšie krížikom, ale dá sa to urobiť akýmkoľvek iným vhodným spôsobom) a medzitým sa presunie na druhého hráča.

Druhá možnosť znamená, že sa hráč dostal na viacpodlažnú loď (obsadil 2 až 4 bunky). Po vyznačení správneho miesta na karte má človek právo na ďalší ťah, až kým nezmešká. Ak teda po kriku E7 bola reakcia „zranená“, hráč môže zavolať buď E6, alebo Zh7, alebo E8 alebo D7, aby dokončil zranenú loď (mimochodom, nie je to potrebné, môžete ho dočasne nechať na pokoji a vyhľadať ďalších). , Druhý hráč znova odpovie „minulosť“, „zranený“ alebo „zabitý“.

Tretia možnosť znamená, že nepriateľská loď je zničená. Ak sa to stalo pri prvom ťahu, znamená to, že išlo o jednu palubu (pozostávajúcu z jednej bunky), ktorú možno nazvať veľkým úspechom. Ak od druhého (napríklad po E7 hráč povedal E6), potom dvojpodlažný atď. Po zrazení lode, ako aj po zranení, hráč kráča, kým nedostane odpoveď „minulosť“.

4. Pohyb sa pohybuje od jedného hráča k druhému v prípade, že dôjde k chybe a jeden z súperov je v prípade úspešného zásahu oneskorený. Víťazom je osoba, ktorá najprv nájde a zničí všetky nepriateľské lode.

Iné variácie

Stáva sa to „Morská bitka“ na papieri, ale ako sa už uviedlo, stáva sa to na počítači. A ak pre prvú možnosť potrebujete skutočného, ​​živého súpera, potom v druhom prípade môžete hrať s robotmi. Pravda, po prvé, nebude to také zaujímavé (reakcia nepriateľa, keď potopíte jeho loď, je na nezaplatenie), po druhé, schopnosť nahliadnuť do nepriateľskej flotily je úplne vylúčená (všetci chápeme, že niektorí ľudia sa snažia podvádzať).

Napríklad môžete na „bojisko“ pridať ďalšie bunky (nie 10x10, ale napríklad 20x10), potom môžete buď opustiť počet lodí, alebo ich zvýšiť. Úlohu môžete tak komplikovať, že všetky lode, ktoré musí nájsť nepriateľ, sú jednopodlažné. Môžete si vyrobiť míny, keď zasiahnete nepriateľa, ktorý vynechá jedno otočenie. Množstvo možností, hlavná vec - vedieť vo všetkých rozmeroch.

Pravidlá hry "Morská bitka"

Hrajú dvaja hráči. Každá z nich potrebuje kúsok papiera (najlepšie v klietke), ceruzku alebo pero. Hra začína prípravou ihriska. Na štvorec sa nakreslia dva štvorce 10 x 10 buniek. Na jednej z nich budú nasadené ich lode, na druhej budú "vystrelené" na lode nepriateľa.

Strany štvorcov sú vodorovne označené písmenami a číslami. Je potrebné vopred sa dohodnúť, ktoré listy sa napíšu (hlavná rozprava vyvstáva, či sa použije písmeno „ё“). Mimochodom, v niektorých školách namiesto nudnej abecedy píšu slovo „REPUBLIC“ - obsahuje iba 10 opakujúcich sa písmen. Toto je užitočné najmä pre tých, ktorí nezvládli abecedu.

Usporiadanie lode

Ďalej sa začína rozmiestnenie flotíl. Klasické pravidlá námorného boja hovoria, že v jednej cele by mali byť 4 lode („jednopodlažná“ alebo „jednobulová“), 3 lode v 2 celách, 2 v 3 celách a jedna štvorpodlažná loď. Všetky lode musia byť rovné, zakrivené a "diagonálne" nie sú povolené. Lode sú umiestnené na ihrisku takým spôsobom, aby medzi nimi bola vždy medzera, to znamená, že by sa navzájom nemali dotýkať ani strán ani rohov. V takom prípade sa lode môžu dotýkať okrajov poľa a zaberať rohy.

Keď sú lode umiestnené, hráči striedajú „streľbu“ a pomenúvajú štvorce podľa ich „súradníc“: „A1“, „B6“ atď. Ak je klietka obsadená loďou alebo jej časťou, protivník musí odpovedať „zranený“ alebo „zabitý“ („potopený“). Táto bunka je preškrtnutá krížikom a môže byť vystrelená ďalšia strela. Ak v pomenovanej bunke nie je žiadna loď, do bunky sa vloží bodka a ťah ide proti súperovi.

Hra sa hrá až do úplného víťazstva jedného z hráčov, to znamená, až kým nebudú zaplavené všetky lode.

Na konci hry môže porazený požiadať víťaza, aby sa pozrel na jeho usporiadanie lode.

majstrovstvá

Ak si myslíte, že námorný boj je hra postavená výlučne na šťastí a šťastí, mýlite sa. V skutočnosti má stratégiu aj taktiku, o ktorej budeme nakoniec diskutovať. Takže - o trikoch a rôznych čestných a nie veľmi čestných trikoch hry v námornej bitke:

 • Najskôr (a to je najdôležitejšia vec!), Musíte si ponechať plachtu s loďami, aby nepriateľ nemohol špehovať vašu polohu,
 • Nezabudnite sledovať svoje vlastné pohyby a pohyby ostatných a označovať ich bodkami. Tým sa vylúčia strely z rovnakých buniek,
 • Keď potopíte nepriateľskú loď, tiež ju obklopte bodkami, aby ste nestrelili na miesta, kde zjavne neexistujú lode,
 • Nevkladajte lode do rohov poľa: začiatočníci na ne zvyčajne strieľajú najskôr. Výnimky však budú diskutované nižšie,
 • Je potrebné vypracovať stratégiu umiestnenia. Nerovnomerné rozmiestnenie lodí poskytuje dobrý výsledok: zhromažďovať všetky „veľké“ lode v jednej alebo dvoch hustých zoskupeniach a zvyšné „jednopodlažné lode“ skryť osobitne na tajných miestach na ihrisku. V tomto prípade bude nepriateľ rýchlo prísť a poraziť zoskupenie veľkých lodí a potom bude dlho hľadať zostávajúce malé lode,
 • Zabíjať veľkú loď, nepriateľ ju obklopuje bodmi. Keď teda nájde „štvorpodlažný terén“, nepriateľ sa okamžite otvorí (4 + 1 + 1) * 3 = 18 buniek (tj 18% alebo takmer 1/5 poľa). „Three Decker“ dáva 15 buniek (15%), „Two Decker“ - 12% a „One Decker“ - 9%. Ak položíte „štvorpodlažný“ na stenu, otvorí sa iba 12 buniek (10 pre trojpodlažný, 8 pre dvojpodlažný). Ak umiestnite „štvorpodlažný objekt“ vôbec do rohu, umožní vám to otvoriť iba 10 buniek (8, 6 a 4). Samozrejme, ak si nepriateľ uvedomí, že všetky lode sú na okraji, rýchlo ich ponorí. Preto je lepšie použiť toto odporúčanie v kombinácii s predchádzajúcim.
 • Taktika streľby sa môže tiež líšiť. Vyhladenie nepriateľských lodí je však najlepšie začať hľadaním „štvorpodlaží“. Za týmto účelom môžete strieľať diagonálne alebo kresliť kosoštvorec alebo strieľať cez 3 bunky vo štvrtej. Hneď ako sa nájde štvorpodlažná loď, hľadáme trojpodlažnú, potom dve. Vo vyhľadávacom procese samozrejme príde „každá maličkosť“ a upravia sa plány.
 • A tu je najnepravdepodobnejší spôsob: usporiadať všetky lode s výnimkou posledného poschodového podlažia (bude slúžiť ako „nepolapiteľná“ ponorka). A bude umiestnený (a zabitý) iba v poslednej zostávajúcej cele. Vyriešiť to je celkom jednoduché: nechajte hráči usporiadať lode v jednej farbe a strieľať v inej. Napríklad hráči môžu mať perá alebo ceruzky rôznych farieb a po usporiadaní lodí jednoducho vymieňať perá.

Hracie pole

Je to hárok v škatuli, na ktorej je nakreslený štvorec 10 x 10 buniek. Každá strana obrázku má svoje vlastné súradnice. Zvislá strana je očíslovaná zhora nadol (od 1 do 10). Horizontálny zľava doprava je označený písmenami ruskej abecedy (od „A“ po „K“, vynechaním písmen „E“ a „Y“). Lode sú umiestnené na nakreslenom štvorci.

V blízkosti poľa na papieri sa nakreslí pole súpera. Mal by mať rovnaké súradnice a veľkosti. Lietadlo zostáva voľné a používa sa na označenie jeho strely.

Počet a umiestnenie lodí v námornej bitke pri hre

Ponorky sa skladajú z niekoľkých potrubí alebo palúb. Na ihrisko by sa malo umiestniť:

 • 1 štvorpodlažná bojová loď - 4 bunky,
 • 2 trojpodlažné krížniky - každé 3 bunky
 • 3 dvojpodlažné torpédoborce - každá po 2 bunkách,
 • 4 jednopodlažné lode - každá s 1 bunkou.

Usporiadať lode by mali byť podľa určitých pravidiel. Nemôžu sa navzájom dotýkať rohmi alebo stranami. Medzi nimi by mala byť najmenej jedna prázdna bunka. Rovnako dôležité je, aby boli umiestnené iba horizontálne a vertikálne.

Existujú možnosti námorného boja s iným usporiadaním lodí - písmeno „G“, kľukaté čiary alebo štvorce. Možno ich rôzna štruktúra a množstvo. Napríklad 2 - 3 štvorpodlažný a jeden päťpodlažný (letecký dopravca). Pri použití väčšieho počtu lodí sa bude vyžadovať iná veľkosť poľa (15 × 15).

Podmienky a postupnosť ťahov

Ak chcete zvoliť, kto bude prvý, hráči vrhajú veľa. Pri snímaní pomenujete súradnice (písmeno a číslo). Napríklad B8. Protivník sa pozrie na hracie pole svojimi ponorkami a odpoveďami:

V prvom prípade je zrejmé, že ste na prázdnej bunke. Tento krok ide k nepriateľovi.

Druhá možnosť znamená, že sa nachádzate vo viacpodlažnej lodi (pozostávajúcej z 2, 3 alebo 4 buniek). Označte toto miesto na mape. Máte právo na nasledujúci výstrel. Na dokončenie inej lode použite najbližšie súradnice. Napríklad: B7, B9, A8 alebo B8. Zranenú loď môžete dočasne nechať na pokoji a vyhľadať ďalšiu. Tento krok trvá, kým vám neunikne.

Tretia možnosť naznačuje, že ponorka nepriateľa je zničená. Ak sa to stalo pri jednom výstrele, potom to bol jednopodlažný (obsadený jednou bunkou). Ak bola loď zabitá od druhého kola, potom bola dvojpodlažná atď. Po zničení lode môžete kráčať, kým nebudete počuť odpoveď „minulosť“.

Dobre naplánovaná taktika pomôže vyhrať bitku pri mori. Víťazná stratégia ponúka:

 • Zamaskovať dôkladne. Sprievodca by nemal vidieť vaše ihrisko na kúsku papiera v krabici.
 • Zohľadnite spôsob hry a zručnosti súpera. Napríklad, ak je to nováčik, nemali by ste umiestniť svoju flotilu do rohov poľa. Začiatočníci s nimi začínajú. So skúseným konkurentom je lepšie rozložiť šablónu a skryť dve alebo tri lode na takom mieste.
 • Zvážte umiestnenie svojich lodí. Jednobunkové cievy môžu byť rozptýlené jeden od druhého. Veľký - kompaktný na jednom mieste. Partner rýchlo nájde veľké objekty. Avšak, bude tráviť oveľa viac času hľadaním malých ponoriek. Získate tak šancu na kompenzáciu.
 • Oslávte svoje zábery. Umiestnite kríže do pravého prázdneho štvorca. Takže tieto súradnice už nebudete pomenovať druhýkrát. Opravte zásahy aj omyly. Týmto sa predíde konfliktom v prípade akýchkoľvek chýb.
 • Vyškrtnite bunky okolo zničenej lode súpera. Pravidlá zakazujú stavbu lodí na nich. Ušetrite tým čas.
 • Strieľajte v pohybe šikmo. To zvyšuje pravdepodobnosť vyradenia veľkých ponoriek. Pri hľadaní bojovej lode môžete prejsť cez tri bunky až po štvrtú.

Čo sa nedá urobiť

Ak sa pravidlá nedodržiavajú, hra námorných bojov sa môže dokončiť skôr. Neprijateľné porušenia sú:

 • Preskakovanie kvôli nedbanlivosti.
 • Nesprávne nakreslené pole: nesprávny súradnicový systém alebo rozmery strán štvorca.
 • Počet plavidiel presahuje požadovaný počet.
 • Jeden z hráčov sledoval umiestnenie ponoriek v inom.
 • Skryté hity.
 • Protivník umiestni poslednú jednopodlažnú loď počas hry do poslednej voľnej bunky. Aby ste predišli podvádzaniu, nakreslite lode a pole na kus papiera v jednej farbe a zábery označte inou ceruzkou alebo perom.

Morská bitka je veľmi vzrušujúca hra. Pozná veľa dospelých a detí. Jeho pravidlá sú jednoduché, každý si ich môže pamätať. Môžete hrať takmer kdekoľvek. Všetko, čo potrebujete, je kus papiera v škatuli a pero.

Popis hry

Napriek určitej jednoduchosti má táto hra všetky vlastnosti rozvíjajúcich sa, vzrušujúcich koníčkov. Cieľom hráčov je zničiť nepriateľské lode a zachovať ich jednotky umiestnené na ihrisku. Písmená a čísla vám pomôžu pri navigácii pri výbere bodu pre snímku, čo umožňuje každému štvorcu poľa priradiť adresu.

Oponenti nevidia navzájom polia, umiestnenie cudzích lodí nie je známe.

Keď získate skúsenosti, môžete pochopiť, ako hrať Sea Battle s maximálnou účinnosťou. Ak to chcete urobiť, musíte nielen správne strieľať na nepriateľské pole, ale tiež správne umiestniť svoje lode, aby ste skomplikovali súperovu úlohu. Víťazom je hráč, ktorý najskôr zničil nepriateľskú flotilu bez ohľadu na to, koľko celých lodí opustil.

Druhy „námornej bitky“

Až donedávna boli potrebné kúsky papiera a ceruzky alebo pera, aby sa zapojili do vzrušujúcej bitky. Tieto nástroje sú dostatočné na vytvorenie poľa a umiestnenie flotily. Tradičná „námorná bitka“ na papieri je stále relevantná. Jeho výhodou je dostupnosť. Nepotrebujete prístup na internet, špeciálne zariadenia, moduly gadget.

Stolové hry sú skvelé pre domácu zábavu. Pravidlá hry v „Sea Battle“ sa v takýchto prípadoch môžu líšiť od klasických pravidiel. Deti sa im však páčia viac kvôli farebnosti, maximálnej prirodzenosti bitky.

Mnoho moderných ľudí dáva prednosť počítačovej verzii. Najnovšia generácia mobilných zariadení vám umožňuje online, hrať sa s robotom alebo skutočným protivníkom vzdialeným tisíce kilometrov. Takéto zábavy vám umožnia baviť sa, zdokonaľovať svoje zručnosti v bitkách so silnými súpermi.

Pravidlá stolových hier

Predtým, ako začnete hrať „Sea Battle“, sa musíte zoznámiť s hlavnými nástrojmi. Na umiestnenie lodí a vedenie bitky sa používajú dve rovnaké štvorcové polia pozostávajúce zo sto buniek. Jeden má svoju vlastnú flotilu. Na druhej strane budú označené body strely, zostrelené lode súpera. Postupne sa objaví dislokácia jeho jednotiek.

Zvislé polia sú čísla. To umožňuje každej bunke vytvoriť svoju vlastnú adresu: A1, B4 atď.

Ak hráč počas výstrelu nezasiahne loď, súper hovorí „by“, prechádza k nemu právo na pohyb. S presným zásahom musíte povedať: „zabitá“ alebo „zranená“ loď. Ak strela nedosiahne terč, na nepriateľovo pole sa umiestni bodka, miesta nárazu sa označia krížikom, ostreľovanie musí pokračovať v úplnom ponorení lode. Efektívna strela dáva právo na ďalší ťah.

Existujú určité pravidlá pre umiestnenie bojových jednotiek. To vám umožní určiť body, na ktoré nemusíte strieľať. Lode nemôžu mať spoločné základy, ich bunky nie sú umiestnené diagonálne.

Postup hry a taktika

Pravú stranu prvého ťahu môžete hrať losovaním. Každý hráč má svoju vlastnú taktiku boja, neexistujú žiadne špeciálne odporúčania. Strata odovzdá právo inému hráčovi. Zásah vám umožní pokračovať v paľbe až do neefektívneho ťahu. Ak je loď zaplavená, je kvôli prehľadnosti označená bodkami pozdĺž obrysu, aby sa vylúčila chyba a aby sa nevykonala zbytočná strela. Ak je bojová jednotka vyradená, musí hráč o tom informovať súpera.

Ako vyhrať námornú bitku

У большинства опытных игроков есть свои секреты, как играть в «Морской бой» наиболее результативно, создать наибольшие трудности для соперника.

Популярными вариантами успешной тактики являются:

 • Размещение больших единиц на одной половине поля, маленьких на другой. При таком расположении потопить крейсер, линкор, эсминец будет несложно, но найти катера невероятно трудно, будет сделано много промахов.
 • Диагональные выстрелы. Streľba súperovho poľa pozdĺž uhlopriečok vám umožňuje rýchlo eliminovať veľké jednotky, s najväčšou pravdepodobnosťou dopadnú na tieto dráhy. Mimochodom, toto sa musí vziať do úvahy pri umiestňovaní vašej flotily.
 • Niekedy skúsení hráči umiestnia všetky jednotky na steny námestia, čo umožňuje nepriateľovi míňať pohyby na ostreľovanie prázdneho územia.

Toto je iba časť tajomstiev, ktoré sa môžu hodiť v hre. Vyplatí sa hľadať jedinečné a zaujímavé strategické rozhodnutia.

Pin
Send
Share
Send
Send