Užitočné tipy

Stres u psa: príznaky a spôsoby, ako zmierniť

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 9 ľudí pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 12. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Ak sa váš pes bojí byť blízko vášho vozidla, neschopnosť vziať si ho so sebou k veterinárovi, na pikniky a na akýkoľvek pohyb, spôsobí vážne stres. Je veľmi dôležité prijať aktívne opatrenia, aby sa minimalizoval jej strach a aby sa vozidlo v domácnosti stalo uznávanou súčasťou jej každodenných činností. Tu je niekoľko tipov, ako utopiť jej strach v zárodku a poskytnúť príležitosť znovu sa s tým vyrovnať.

Stresové príznaky

Stresový stav môže byť krátkodobý alebo chronický. Napríklad, ak má pes po injekcii stres, navštevuje preplnené, hlučné miesto, rezá strojom na strihanie alebo rezá jeho pazúry, jedná sa skôr o krátkodobý stres. Oblúbený odmieta jesť z hodiny na deň, veľa si kladie otázku, nechce hrať, odvracia svoju tvár, keď sa snaží nahliadnuť do očí, neochotne alebo vôbec nevykoná príkaz.

Chronický stres sa vyvíja z častého opakovania nepríjemných situácií alebo z dlhodobého vystavenia neprijateľným podmienkam - odchod milovaného majiteľa, presťahovanie sa do nového domu, vystúpenie „konkurenta“ v dome (iného psa, mačky alebo mať dieťa). V takýchto situáciách sa príznaky stresu u psov stávajú viac nahraditeľnými a samy o sebe nezmiznú. Domáce zviera je bez chuti k jedlu, neustále leží alebo kráča v kruhoch, olizuje akúkoľvek časť tela do plešatých škvŕn (zvyčajne ide o labku pod pätovým kĺbom alebo spodnú časť chvosta), krúti srsť. Pes sa môže vzdorne zlobiť, začať kaziť veci v dome, defekovať priamo v strede miestnosti - to všetko sú zvláštne spôsoby, ako upútať pozornosť, požiadať o pomoc.

Agresia je tiež často príznakom stresu. Psycho-emocionálny tlak a fyzické zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele, robia psa nevyváženým a napätým - v tomto stave môže domáci miláčik uhryznúť aj majiteľa! Napríklad krátkodobý stres sa často prejavuje u psa po boji - presmerovanej agresii, ktorá nemohla nájsť východisko, pretože vzrušený pes bol okamžite vzatý domov.

Ale pre väčšinu psov v strese nie je charakteristická agresia, ale nadmerné rozrušenie alebo detskosť. Niekedy sa tieto podmienky navzájom nahradia - najprv je pes veľmi vzrušený a potom upadne do apatie až do ďalšieho útoku na „šialenstvo“.

V stave vzrušenia môže pes:

 • orezávať kruhy okolo bytu, skákať a kričať alebo kričať nečakane,
 • Horúčkovito prehltnem nepožívateľné predmety, dychtivo prehltnem jedlo,
 • nepretržité vykopávanie podláh alebo pôdy na prechádzku, fanaticky, bez prestávky, bez reakcie na majiteľa,
 • urobiť stopu aj doma a potulovať sa vo slučkách, občas si trieť nos po zemi až do krvi,
 • jemne sa okusujte rýchlo (podobne ako u blech).

V stave apatie môže pes:

 • ležať nahor, na jednej strane alebo stočený, bez dlhej zmeny polohy, alebo naopak, neustále sa posúvať,
 • slintajte, jemne potraste celým svojím telom, vyhýbajte sa ľuďom alebo naopak, neustále požadujte pozornosť, dajte si hlavu pod ruku majiteľa, zakňučajte a zvierajte si uši a chvost,
 • odmietajú obľúbené dobroty, hry, prechádzky.

Bohužiaľ nie je možné povedať, ako sa stres prejavuje u konkrétneho psa, kým nie je v tomto stave. Pozorný majiteľ si však vždy všimne zmeny v správaní, netypické správanie. So psom niečo nie je v poriadku - to je jediný bežný príznak stresu. Zmena v správaní často indikuje chorobu, takže v každom prípade musíte navštíviť veterinárneho lekára, ak majiteľ vopred nevie, čo spôsobuje stres u jeho psa. Ak je dráždidlo známe, je možné vyhnúť sa stresu. Alebo aspoň zmierniť jeho prejavy.

Časté provokatéri stresu

Ako bolo uvedené vyššie, môže byť veľa príčin stresu. Niekedy sú to veľmi zvláštne okolnosti - dážď na ulici, stretnutie s ostatnými psami, ísť von, nové vodítko. tj situácie, ktoré by mali potešiť alebo prinajmenšom nerušiť psa. Možno, že domáce zviera v minulosti malo negatívnu skúsenosť, na ktorú majiteľ dlho zabudol, ale to viedlo k fóbii - panickému strachu, ktorý vyvoláva stres. V prípade takejto fóbie by liečba mala byť predpísaná skúseným zoopsychológom, pretože je takmer nemožné vyriešiť problém sami. Nie vždy je možné nájsť koreň problému (napríklad, ako uhádnuť, prečo sa pes náhle začal protestovať, keď ju vezmú na prechádzku?).

Existujú však situácie, v ktorých existujú univerzálne riešenia.

1. Napríklad, ak je pes stres po rezaní, musí sa spriateliť so ženíchom a predtým, ako pôjde do salónu, dá ľahké prírodné sedatíva (na bylinky, bez hormónov, podľa predpisu veterinárneho lekára!). Ak sa pes pred panikou bojí stroja, musíte si ho postupne zvyknúť bzučať alebo sa naučiť rezať domáceho maznáčika nožnicami.

Je ľahké vyškoliť písací stroj:

 • položíme vypnutý stroj na kolená, ponúkneme psovi liečbu. Možno, že domáce zviera nebude fungovať hneď, ale po chvíli sa rozhodne rozhodne. Keď pes príde k osobe a nevenuje pozornosť stroju, robíme to isté, ale teraz by mal byť stroj zapnutý,
 • Keď pes príde na ošetrenie, ignoruje zahrnutý stroj, niekoľkokrát denne za minútu jazdíme so strojom oproti zvieraťu. Zároveň neprestávame kŕmiť chutné plátky. Ste na to zvyknutí? Môžete zapnúť stroj a urobiť to isté a viesť zadnú časť čepele (bez toho, aby ste sa držali vlny, len si zvykli na vibrácie),
 • Si zvyknutý? Trochu sme rezali, bez toho, aby sme prestali kŕmiť a chváliť. Vystrihli centimeter - okamžite odstránili stroj a nedali psovi čas na strach. Opakuje sa po niekoľkých hodinách. Je to dlhá, ale účinná a bezproblémová metóda. A bez stresu!

2. Ďalšia spoločná situácia - u psa stres pri jazde v aute, aj keď cesta nekončí záporne (ak sa pes bojí áut, pretože predtým, ako bola odvedená iba na veterinárneho lekára, musíte bojovať so strachom z veterinárnej kliniky, nie z áut). Pes sa teda rozhodne rozhodne obáva výletu do auta:

 • otvoriť dvere a dostať sa do auta chrbtom dopredu, aby vaše nohy a telo zostali vonku. V tejto polohe, polovica v aute, polovica vonku, vytvárame pozitívnu emocionálnu náladu. Liečba u niektorých psov funguje lepšie, zatiaľ čo iné sa počas hry uvoľňujú rýchlejšie. Môžete skombinovať - ​​zobrať zákus, dať ľahké povely (sedieť, hlasovať, dať si labku), liečiť chutné,
 • Keď sa pes naučí, že sa nebude namáhať, keď vidí otvorené dvere, sedíme v salóne (v kresle najvzdialenejšie od otvorených dverí) a pozývame psa dovnútra. Domáce zviera musí skočiť samo (po hračke, po majiteľovi alebo po ošetrení - je to všetko rovnaké, ale majiteľ by už mal byť vo vnútri),
 • keď sa pes naučí nebojácne skočiť dovnútra, môžete zavrieť dvere a na chvíľu sedieť vo vnútri, čím posilníte pozitívny postoj (hranie, liečenie),
 • Zvykli ste si na salón? Môžete jazdiť len pár metrov, takže pes nemá čas sa báť. Je žiaduce, aby majiteľ nejazdil (najprv by milovaná osoba mala byť vedľa vystrašeného psa, aby jej poskytla pocit bezpečia),

Nikdy nehľadajte, nehovorte mäkkým sympatickým hlasom, psa nedrobte v panike - domáce zviera sa môže rozhodnúť, že bude chválený. To je to, čo musíte urobiť nabudúce, t. strach je dobrý! Hovorte sebavedomým a osviežujúcim hlasom, možno vás trochu prekvapí: „Hej, čo to robíš? Všetko je v poriadku! Som blízko! “ Môžete sa potľapkať po krčku alebo ramene, jemne zatraste labkou - povzbudzujte, nie povzbudzujte.

 • meter po metre učte svojho domáceho maznáčika na dlhé cesty. Odstráňte ďalšie stresové faktory, takže liečba pôjde rýchlejšie - naučte svojho psa nosiť alebo boxovať, nepoužívať „smrady“ automobilu (pre psov sú to smrady, aj keď sa vám páči zápach), vziať si podstielku, ktorá voní ako doma, zavesiť záves na dvere (s strana domáceho maznáčika). Je skvelé, ak cesta končí dobrými emóciami, napríklad prechádzkou v lese alebo v parku.

3. A tu stres na psa pri zmene majiteľa odstránenie je oveľa ťažšie. Tu môžete radiť iba jednej veci - more lásky! Čím skôr si pes uvedomí, že nový vodca balenia miluje a oceňuje nie menej ako predchádzajúci majiteľ, tým rýchlejšie sa bude cítiť bezpečne a rýchlejšie sa upokojí.

Osoba by sa však nemala ľutovať za psa alebo aspoň nemala prejaviť ľútosť - ak sa pes cíti slabý, nikdy sa nebude cítiť sebadôvera (slabý vodca - slabý balíček). To neznamená, že musíte byť tvrdí. Komunikujte so psom, ako keby ste ho vzali z ulice a netušíte, že je stresujúce - vychovávať, zvyknúť si ho objednať (z pohľadu rozumného človeka, nie tyrana!), Chodiť veľa, ponúkať nové hračky, stretávať priateľských psov (lepšie opačné pohlavie). V tejto situácii je najlepším riešením čas. Niekto bude potrebovať iba pár týždňov a niekto sa bude báť niekoľko mesiacov. Po tom, čo sa pes cítil ako súčasť balenia, sa určite dostane zo stavu stresu.

4. Podobne musíte konať, ak pes stres pri pohybe - veľa lásky, hier a hračiek, nových pozitívnych zážitkov, nových priateľov (medzi ľuďmi aj medzi psami). Ak chcete minimalizovať stres, vezmite so sebou svoje obľúbené hračky, misky, posteľnú bielizeň a strelivo zo svojho starého domu. Samozrejme, chcem si kúpiť všetko nové v novom dome, ale pre domáceho maznáčika bude ľahšie prispôsobiť sa, ak sa s ním známy zápach „pohne“.

V deň (alebo dni) premiestnenia psa je na chvíľu lepšie dať dobrým priateľom alebo príbuzným, ktorým domáce zviera úplne dôveruje. Hlučné ťahače, beh okolo, vyberanie nábytku, shazovanie a márnosť sú častými stresovými provokatérmi. Samozrejme môžete psa uzamknúť v zadnej miestnosti alebo v škatuľke pokrytej hustou handričkou, stále však bude cítiť atmosféru chaosu a bude počuť nezvyčajné zvuky.

Na novom mieste sa pes cíti stratený. Aby sa domáce zviera mohlo usadiť na teritóriu, môže začať okusovať veci alebo označovať rohy - psa nevyhladzujte, potrebuje vašu podporu. Ukážte, že ste nespokojní s jej správaním (ruky na jej bočných stranách, zamračené, mierne naklonenie tela dopredu) - to stačí. Nezvyšujte hlas, nebite psa! Po dvoch dňoch, ak venujete dostatok času hrám a chôdzi, sa správanie vráti do normálu. Taktiež nenúťte krmivo pre psa - deň bez jedla a vody nepoškodí jeho zdravie (misky by mali byť samozrejme voľne dostupné).

5. A čo keď pes stres z návštevy veterinárnej kliniky? Dokonca aj na ceste, pes doslova počuje poplašné signály nosom: „Nechoďte sem, tu je bolesť, strach a smrť!“ Ak sa domáce zviera rozhodlo vziať tieto správy na vieru, panika zakáže všetku svoju logiku! Preto je dôležité, aby majiteľ udržal železobetónový pokoj pokojný - nesúcitiť, neľutovať, necitovať so psom (tento postoj iba potvrdzuje obavy domáceho miláčika). Správajte sa ako obvykle - s istotou a pokojne. Je dobré, keď môžete často chodiť okolo kliniky a niekedy ísť dovnútra a ísť tak presne bez toho, aby ste museli vstúpiť do ordinácie.

Keďže proces liečby je zriedkavo príjemný, je dôležité nájsť zodpovedného zodpovedného veterinárneho lekára. Takýto lekár nebude konať násilne, iba ak sa rýchlo presunie k ďalšiemu klientovi. Strávi čas nadviazaním kontaktov a pokúsi sa získať si dôveru psa. Poznanie lekára nie je možné začať na klinike, ale doma - môžete pozvať veterinárneho lekára na jednoduché manipulácie doma (získajte očkovanie, odstráňte kameň, odrežte pazúry, ošetrite plytkú ranu). Po zoznámení sa s človekom na jeho území bude pre psa ľahšie dôverovať mu v hroznom zápachu miesta bolesti.

Tri univerzálne spôsoby, ako zmierniť chronický stres

Fungujú bez ohľadu na príčinu stresového stavu. Je vhodné používať ich v kombinácii, pričom sa uprednostňuje metóda, na ktorú pes reaguje dôraznejšie, s veľkou zvedavosťou a záujmom.

1. Pracovná terapia - športujeme, veľa chodíme, učíme sa nové tímy, bežíme do lesa na hokejku alebo „korisť“ (na konci cesty môžete vystopovať roztrhanú tašku s klobásou na zemi, schovať chutný kúsok na konci cesty a ponúknuť psovi prekonanie všetkých zložitých slučiek na dosiahnutie cieľa).

2. Nové emócie, prepínanie - to sú známi, nové hračky, nezvyčajné dobroty. Všetko je zaujímavé a zásadne nové, vďaka ktorému bude pes skúmať, študovať a ponoriť sa.

3. Pretože stresová liečba je niekedy nevyhnutná okamžite, tu a teraz je možné použiť mierne sedatíva. Napríklad starší pes sa pred panikou obáva automobilov alebo petardov. Možno si zvyknúť na vôňu automobilu a zvuk rachot, ale to sa musí robiť postupne a prispôsobenie bude trvať dlhšie ako jeden mesiac. Ale ak potrebujete ísť hneď? Alebo na nose Nový rok - čas nekonečných výbuchov mimo okna? Starý alebo príliš nervózny pes to nemôže vydržať (nervové zlyhanie, infarkt, mozgová príhoda). V tomto prípade veterinárny lekár pomôže zmierniť príznaky stresu. Je však dôležité pamätať na to, že sedatíva problém nevyriešia, ale len odďaľujú proces rozhodovania o chvíľu! Nemôžete sa spoľahnúť iba na tabletky, ak chcete pre svojho domáceho maznáčika zdravý a šťastný život.

Pin
Send
Share
Send
Send