Užitočné tipy

Výhody a nevýhody zvárania acetylén-kyslík

Pin
Send
Share
Send
Send


 • acetylénové puzdro (ďalej len C2H2) 1. kategórie na zásobovanie acetylénom tlakom do 0,63 MPa
 • kyslík (ďalej len O2) 3. kategória na dodávku kyslíka pod tlakom do 2 MPa
 • Redukcia na O2 (BKO-50DM)
 • Redukcia C2H2 (BAO-5DM)
 • dva zodpovedajúce 40-litrové nádoby
 • plynový horák Donmet G3 s náustkom č. 3

Ďalšie akcie

Na nastavenie prevádzkového tlaku 0,2 MPa na prevodovku C2H2 musíte krídlo valca otvoriť proti smeru hodinových ručičiek a potom odskrutkovať skrutku v smere hodinových ručičiek. Rovnakým spôsobom sa nastaví tlak na prevodovku O2 0,5 MPa.

Existujú dva spôsoby nastavenia plameňa zvárania:

 • Otvorte ventil C2H2 na horáku, potom zapálte plameň, nemal by vychádzať z náustka a potom ho upraviť pomocou kyslíka. Plameň musí mať jadro, regeneračnú časť a horák,

 • alebo otvorte obidva ventily naraz, každú pol otáčky a potom zapálte plameň. Potom ju upravte na normálne. Mali by ste dostať tri výrazné zóny.

Ako vidíte, prvá metóda je najvhodnejšia pre začiatočníkov.

Zahrievanie kovu do bodu topenia

Ak chcete vytvoriť zvarový bazén, musíte umiestniť horák do polohy 90 stupňov vzhľadom na základný kov a vzdialenosť medzi jadrom plameňa a kovom by mala byť približne 1 až 3 mm. Kov sa postupne zahreje na červenú. Najprv sa objaví charakteristická slamená farba, potom sa vytvorí zvarový bazén. Najprv skúste oscilačné pohyby „kosáčik“ bez prísady. Na povrchovú úpravu je potrebné vziať horák 30-40 stupňov a privádzať tyč zhora po kvapkách alebo ponorením do kúpeľa. Zároveň nezabudnite „nakresliť“ horák „polmesiaca“, pomaly sa pohybujúci pozdĺž švu. Pokúste sa zabrániť tomu, aby sa jadro dotýkalo oblasti zvárania.

Zatváranie horáka

Po dokončení zvárania horák uzavrite v nasledujúcom poradí:

 • zatvorte ventil C2H2
 • vyfúknite a zatvorte ventil O2.

Kvalita švu sa dá skontrolovať vizuálne. Šev by mal byť tesný a vločky by mali byť rovné, jeho šírka 5-6 mm, výška 1-2 mm.

Postup dokončenia práce

Valcové krídlo s C2H2 sa uzavrie, potom sa nastavovacia skrutka prevodovky uvoľní. Potom rovnaký postup pre valec s O2

Potom musíte z rukávov vypustiť zvyškový plyn. Za týmto účelom otvorte oba ventily na horáku, na prevádzkových manometroch uvidíte, ako plyn opúšťa hadice, šípka pomaly klesá na nulu. Zatvorte ventily na horáku.

dôstojnosť

Prečo je acetylén hlavným plynom pri plynovom zváraní kovov? Jeho teplota horenia presahuje stupeň topenia ocele a iných materiálov. Výhodou zvárania acetylénom pri vysokej kvalifikácii plynového zvárača je jeho vysoká produktivita pri nízkych nákladoch na plyn a materiál. Zostávajúce výhody a nevýhody budú diskutované nižšie.

Hlavnou výhodou zvárania pomocou oxy-acetylénu je mobilita a kontrola zvárania. Existujú ďalšie výhody:

 • počas zvárania acetylénom sa valce ľahko prepravujú na vozíku. Je vhodné variť pevný šev s malou vzdialenosťou od steny. V tomto prípade nie je potrebné vytvoriť funkčný spoj,
 • Pomocou plynového horáka je možné uskutočňovať jednodielne spojenie kovov s rôznymi teplotami topenia. Úpravou pevnosti a typu plameňa je možné dosiahnuť optimálne podmienky pre zváranie acetylénom,
 • pri zváraní častí malej hrúbky z konštrukčnej ocele, medi, liatiny, mosadze je nevyhnutná metóda acetylénu,
 • kvalitu švu môžete zlepšiť použitím drôtu z legovanej ocele alebo iných prísad.

Úpravou teploty ohrevu môžete zabrániť vážnej deformácii konštrukcie a škáry. Súčasne sa tiež dosiahne optimálna rýchlosť zvárania kovov.

nedostatky

Ale typ zvárania acetylénom má aj určité nevýhody. Tieto zahŕňajú:

 • pri zahrievaní sa vytvára veľká plocha so zmenami vlastností materiálu, preto sa zváranie acetylénom v strojárstve nepoužíva,
 • pri spájaní častí s hrúbkou viac ako 5 mm je lepšie nahradiť zváranie plynom ručným alebo poloautomatickým elektrickým zváraním,
 • pripojenie vysoko uhlíkovej ocele nie na zváranie kyslíkom a acetylénom,
 • pri prekrývaní sa kov výrazne deformuje a v ňom sa vytvoria oblasti so značným namáhaním,
 • si vyžaduje zvýšené náklady na materiály a zariadenie v porovnaní so zváraním elektrickým oblúkom.

Hlavnou nevýhodou je vysoká výbušnosť. Ale veľa z toho závisí od ľudského faktora.

Hlavnými chybami vedúcimi k nehodám sú nedodržiavanie bezpečnostných pravidiel, nesprávne konanie pri spätnom náraze. Pri práci s acetylénom musí mať zvárač vyššie zručnosti, ako sú zručnosti postačujúce na poloautomatické a automatické zváranie.

Metóda zvárania acetylénom je najvhodnejšia pre tupé spoje častí. A kvalita švu priamo závisí od kvality a čistoty acetylénu a kyslíka.

Tento typ je so všetkými nedostatkami a vysokou výbušnosťou hlavným typom pre zváranie tenkostenných častí a niektorých neželezných materiálov. K tomu je možné pridať úplnosť a presnosť švu.

Pažba elektrického oblúkového zvárania nemôže byť taká krásna a spoľahlivá ako pri zváraní plynom, najmä s pevným spojom.

Náradie a materiály

Zváranie acetylénom bude vyžadovať pomerne cenovo dostupné a relatívne lacné vybavenie. Doteraz sa na výrobu plynu používali generátory plynu, ale v súčasnosti je bežnejší acetylén v balóne.

Balón je biely. Na udržanie horenia sa používa balónový kyslík. Spravidla sa prepravujú na špeciálnych vozíkoch.

V závislosti od hrúbky zváraného kovu je k dispozícii niekoľko veľkostí horáka a dýzy. Najmenšia veľkosť, ktorú môže mať horák, je nula a najväčšia je piata.

Ak potrebujete silné zahrievanie hrubého kovu, použije sa najväčší počet s otvorom, ktorý vám umožní privádzať zmes plynov do zvarového bazéna a zaisťuje normálne zahrievanie škáry.

Pre horák sú vhodné acetylénové a kyslíkové hadice. Upevnené pomocou závitového spojenia.

Reduktory umožňujú nastaviť prívod plynu a znižujú tlak plynu prichádzajúceho z valca. Tlak v kyslíkovej fľaši je asi 150 atm. Prevodovky navyše chránia valec pred nárazom zozadu.

V závislosti od typu zváraného materiálu môže byť plniaci drôt vyrobený z ocele alebo iných kovov s prídavkom legovacích prísad. Zlepšujú kvalitu švu. Na acetylénové zváranie oceľových vodovodných potrubí sa použité elektródy na ručné elektrické zváranie používajú, ale je to drahšia možnosť.

Proces zvárania plynom

Pracovný proces sa začína otvorením ventilov na valcoch a nastavením tlaku plynu pomocou prevodov. Optimálna hodnota tlaku plynu je 2 atmosféry. Pri vyšších tlakoch môže byť nastavenie plameňa ťažké.

Na horáku otvorte prívodný ventil acetylénu a zapálte plyn. Potom postupne otvorte kyslíkový ventil, upravte plameň. Na zváranie železných kovov sa najčastejšie používa neutrálny plameň horáka. Samotná baterka sa skladá z troch častí, ktoré sú voľným okom jasne viditeľné.

Modrá s jemne zelenkavým odtieňom má jadro, ktoré je umiestnené vo vnútri plameňa.

Ďalším je pracovný priestor, ktorý je zodpovedný za zahrievanie a kvalitu zvárania počas zvárania acetylénom. Jedná sa o redukčný plameň a má obvykle svetlo modrú farbu.

Najväčšiu časť tvorí horák horáka. Je zodpovedný za zahrievanie kovu.

Na nastavenie neutrálneho plameňa je potrebné horák oprieť o kovový povrch a nastaviť pomocou plynových ventilov. Jadro nemusí byť veľmi veľké a regeneračný plameň je upravený na špecifickú farbu.

Najprv nastavte veľkosť horáka. Toto sa uskutočňuje napájaním acetylénu. Potom postupne zvyšujeme prívod kyslíka, dosiahneme normálny plameň.

V tomto prípade by ste nemali robiť veľmi silný plameň. Zvýši sa tým nielen rýchlosť zvárania acetylénom, ale tiež sa zvýši počet popálenín a zárezov spoja. Preto je nastavenie jednou z hlavných operácií, ktorá uľahčuje vykonávanie zváračských prác.

Nenastavujte dlhú a oranžovú farbu horáka. Takéto spaľovanie zníži kvalitu zvaru zavedením prebytočného uhlíka do zvaru.

Hlavné metódy údržby horáka a plniaceho materiálu

Odborníci používajú dva spôsoby vykonávania nástroja: „od seba“ a „k sebe“.

Pri jazde od seba je pred horákom umiestnený vodič. Táto metóda sa používa pri zváraní štruktúr veľkej hrúbky. V tomto prípade roztavený kov častí a prísad súčasne plní zvarový bazén.

Tento spôsob vyžaduje, aby zvárač zaistil rovnomerné zmiešanie podkladu a plniva. Pri nedostatočnom množstve roztaveného drôtu je šev zoslabený.

Pri metóde zvárania acetylénom je horák prvý, ktorý prešiel a keď sa roztaví základný kov, do kúpeľa sa pridá kov z drôtu. Tu musí byť horák správne umiestnený.

Vzhľadom na podrobnosti by mal byť v ostrom uhle. Táto metóda je najjednoduchšia. Je potrebné kov zahriať, odstrániť kvapku z drôtu a natiahnuť ju pozdĺž švu. Podľa tohto princípu sa vytvára stehová časť.

Pre väčšie pohodlie a na zabránenie vzniku popálenín je horák buď kosáčik, alebo krúživými pohybmi.

Dôležitú úlohu pri kvalite spojenia zohráva správne spájanie častí, absencia veľkých medzier pri zváraní tenkých plechov alebo rúrok. Malo by sa pamätať na to, že pred zváraním acetylénom musia byť diely zaistené na niekoľkých miestach. Na potrubiach malého priemeru sa lepidlá vyrábajú asi po 1 200.

Vlastnosti zvárania sú tiež ovplyvňované charakteristikami zváraného kovu.

Výber režimu

Na zvýšenie kvality spoja a jeho tesnosti v závislosti od materiálu je potrebné poznať niektoré tajomstvá profesionálnych zváračov plynu.

Ocele s vysokým obsahom uhlíka sa varia veľmi zriedka zváraním acetylénom. Nízko uhlíkové konštrukčné ocele - to je oblasť zvárania plynov.

V tomto prípade sa dobré výsledky dosiahnu pri akejkoľvek priestorovej polohe spoja. Priemerná horiaca sila by nemala prekročiť 120 kubických decimetrov za hodinu.

Najlepším spôsobom je udržať horák od seba. Prísada sa musí používať z nízkouhlíkovej ocele, ale je možné zapuzdriť elektródy na elektrické zváranie. Keď sa kov roztaví, opúšťa ho kremík, mangán a vytvára sa hrubozrnná štruktúra ocele. Drôt z ST.2 s obsahom kremíka menej ako 1%, mangán 1,1% poskytne jednotnú štruktúru zvaru.

Zliatina ocele sa neodporúča variť pomocou metódy acetylénu. Pri silnom zahrievaní dochádza k deformácii častí, preto pri zváraní niektorých druhov ocele je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania.

Na spájanie nízkolegovaných ocelí je potrebné používať tavidlá. Zváranie acetylénom sa vykonáva pomocou bežného plameňa. Horák musí pracovať pri nízkom príkone a pri zváraní oceľou s vysokým obsahom chrómu a niklu musí mať nízky plameň.

Na spájanie žiaruvzdorných ocelí sa používa doplnková látka s obsahom 21% niklu a 25% chrómu. Zváranie ocele s vysokou odolnosťou proti korózii bude jednoduchšie, ak použijete drôt obsahujúci nikel, chróm a molybdén.

Práce s liatinou, meďou a mosadzou

Pred zváraním liatiny je potrebné zahriať križovatku a až potom vykonať práce. Inak sa v štruktúre základného kovu tvorí biele železo a spoj sa stáva krehkým. Práca sa vykonáva v normálnom ohni.

Zváranie medených častí sa vykonáva bez prerušenia a predbežného lepenia. Medzi dielmi nie je medzera. Meď je pri zahrievaní veľmi tekutý materiál a veľmi tepelne vodivý materiál. Preto je potrebné nastaviť silnejší plameň horáka. Je lepšie vykonávať zváranie acetylénom pod vrstvou tavidla, aby sa zabránilo oxidácii spoja.

Mosadzné zváranie acetylénom a kyslíkom je najlepšou voľbou pre tento materiál. Teplota taveniny by nemala prekročiť 9000, zatiaľ čo zinok sa úplne neodparuje. Vďaka zváraniu acetylénom sa vytvorí spoľahlivý šev, ktorý odstráni 25% tohto kovu zo zvarovej nádrže.

Je potrebné udržiavať nízky obsah horľavého plynu v zmesi, čo umožní odparenie zinku v požadovanom objeme. Najlepšie výsledky dosiahnete použitím tavív a vysoko kvalitných prísad. Plynovým zváraním môžete variť aj bronzové diely a ďalšie kovy.

# 1 zubné protézy

V živote bolo potrebné vyvinúť horák, pretože som bol unavený z otepľovania plynovým horákom a druhý dôvod: plynový vzduchový horák ohrieva veľké lietadlo a druhým pri spájkovaní vzniká situácia, že niečo môže prísť blízko. Doma bol arménsky GZ-05 niekde čestne cn Privatizoval Schaub Bulo spolu s prevodovkami. Jej miláčik a musel byť uvedený do činnosti. Po prečítaní literatúry sa prirodzene pustil do montáže plynovej zváračky. Hadice nakúpené vo všeobecnosti skladujte pri 50 str. meter. O kyslíkovú fľašu požiadala DRSU (výmenou nezaškrtnutej prázdnej za overenú plnú, alebo inak „Ukážem Slavik“) Áno, nedopĺňame kyslík s viac ako 70 bodmi, pravdepodobne fľaše podliehajú najprísnejšej recertifikácii. Ihneď urobím rezerváciu, že som nikdy nemal v rukách plynové zváranie. No, nebolo to pri mojej. Všetko bolo krájané a varené ručnou brzdou. Konkrétnejšie výrobky boli vyrobené v kožušníckej továrni a oni prišli pripravení. Kerosinorez bol v RMC, ale po výbuchoch v roku 1998 boli okamžite zabavené na rôznych miestach kyslíkových tlakových fliaš. Ukradol som jednu v maske jedného z nich v garáži a fušoval som do nej, až došiel kyslík.

Odchýlka od témy. Takže toto všetko bolo skrútené skontrolované na únik plynu s mydlovou vodou. S myšlienkou „ako začnem spájať práve teraz“ a sračkou o čmuchaní. Horák nechcel byť zapálený. Nepálila, ale nechcela pracovať ako v knihe. Chybné však. Pomáhal na fórach. Vyvŕtajte trysku, otočte vstrekovač atď. Jedna figa fúka oheň a potom pluhy. Navyše, s každým treskom chcem spájkovať menej a menej. A potom som sa rozhodol ísť opačne. Opisujem samotný proces.

1. Otvorte ventil úplne acetylénový ventil (čítajte propán) a kyslík. Prevodovky sú uzavreté. Ventil valca je otvorený.

2. Začneme pomaly otvárať propánové zariadenie, zatiaľ čo držíme palbu na tryske. Otvárame ho veľmi opatrne, aby sme nevykrmili alebo niečo nevyplnili. Trik rozsvietil svetlo z dýzy. Otočte propánový prevod ďalej. Pomaly. Svetlo sa zvyšuje a mení sa na olympijskú baterku (obrazne). Otočíme sa ďalej a začneme pozorovať, ako sa oheň začína lámať z dýzy. Prevodovku otáčajte pomaly v opačnom smere. Oheň vraciame do trysky. Propán je nakonfigurovaný.

3. Teraz začneme otvárať redukciu kyslíka. Veľmi pomaly. Pozorujeme, ako sa plameň mení a rozdeľuje sa na zóny. Skrútime sa, až kým svetlo na dýze nezmení farbu a nebude mať minimálnu dĺžku. Ak to bude tresk. Ale nebojíme sa toho istého bubilgumu (karikatúry o papagáji kesha). Zopakujte postup.

Celý horák je teraz nakonfigurovaný svojimi ventilmi. Už nevzniká žiadny plameň ani žiadne ďalšie dúhovky. Plameň robíme aspoň oxidačným, aspoň výplňovým, aspoň neutrálnym, aspoň „zlým“, aspoň „dobrým“. Ventil krútime iba na horáku. Týmto spôsobom riadime každý acetylénový alebo propánový horák. S akoukoľvek dýzou č. Injektor musí byť tiež regulovaný spôsobom. Je to však v literatúre aj na YouTube. Možno je moja metóda niekde v popisoch, ale nenašiel som ju. Možno sa mýlim, ale je to pre mňa pohodlnejšie. Snažil som sa to opísať tak, aby všetci rozumeli aj tým, ktorí sú v obrnenom vlaku. Bez urážky.

Ak to nie je tak ľúto.

Priložené obrázky

To je otázka. hodný eh

Pin
Send
Share
Send
Send