Užitočné tipy

Súhvezdia letnej oblohy

Pin
Send
Share
Send
Send


V polovici leta sú noci v miernych zemepisných šírkach stále krátke a svetlé. Nie je veľa viditeľných hviezd a tie, ktoré sú viditeľné, sú často vnímané odlišne ako na úplne tmavej oblohe. Je to pochopiteľné, pretože sú zbavené jedinečného prostredia, ktoré vytvárajú slabšie hviezdy, ktoré ich obklopujú. Na oblohe za súmraku zmiznú vzorce súhvezdí - úplne alebo čiastočne - a najjasnejšie hviezdy svietia osamele ako majáky v mori.

Večer v polovici leta je na oblohe viditeľných 6 hviezd prvej a nulovej veľkosti. Čo sú to hviezdy?

Na západe, naľavo od svitania, je hviezda na oblohe dosť vysoká Arcturus, Toto je najjasnejšia hviezda na severnej nebeskej pologuli a štvrtá najjasnejšia hviezda na celej nočnej oblohe. Arktúrus možno rozoznať podľa charakteristickej červenkastej farby, ak je atmosféra nepokojná, hviezda pomerne silno bliká.

Na južnej strane oblohy sa nachádzajú ďalšie tri hviezdy. Predovšetkým to vega, hlavná hviezda malej súhvezdia Lyra, ktorá je takmer na svojom zenite v júlových večeroch. Vega je trochu horšia v brilancii voči Arcturus - očami sa zdá, že ich brilancia je rovnaká. Ale Vega má inú farbu: na rozdiel od pomaranča Arcturus je to biela hviezda.

Na ľavej strane od Vegy, rovnako vysoko, nájdete hviezdu Deneb, Nie je taká jasná ako Vega alebo Arcturus, ale celkom jasne viditeľná na oblohe súmraku. V čele Denebu stojí krásna súhvezdie Cygnus, ktorého postava pripomína kríž.

Veľký letný trojuholník je hlavnou hviezdnou kresbou leta. V júli večer je vysoko na oblohe na juhu. Vzor: Stellarium

Pod týmito dvoma hviezdami je asi na polceste medzi zenitom a horizontom ďalšia hviezda, Altair, Altair je jasnejší ako Deneba, ale nie taký jasný ako Vega. Tieto hviezdy spolu vytvárajú na oblohe veľký takmer rovnoramenný trojuholník, ktorého základňou je Vega a Deneb a vrcholom smerujúcim k obzoru je hviezda Altair.

Veľký letný trojuholník, ako sa volá tento obrázok, je hlavnou dominantou letnej oblohy. Je dokonale viditeľný na oblohe a počas prvej polovice jesene, preto sa často nazýva leto-jesenným trojuholníkom. Od Vegy, Denebu a Altairu môžete dôkladne a dôkladne študovať všetky letné konštelácie. Musím povedať, že v tejto časti oblohy je k dispozícii množstvo zaujímavých nebeských objektov na pozorovanie ďalekohľadmi alebo malými amatérskymi teleskopmi.

Hviezdy Arcturus, Vega, Deneb a Altair sú v lete po celom Rusku veľmi viditeľné (s výnimkou ďalekého severu, kde je v júli príliš svetlo). Dve ďalšie hviezdy nie sú všade viditeľné.

Hviezda Capella v júlových večeroch je ďaleko na sever. Vzor: Stellarium

Ak sa nachádzate severne od zemepisnej šírky Rostov na Done, napríklad v Samare, Moskve alebo Petrohrade, potom na severe vidíte ďalšiu jasnú hviezdu. Je to tak kaplnka, hlavná hviezda konštelácie Charioteer. Jeho brilantnosť je porovnateľná s brilanciou Arcturus a Vega a farba je žltá. Keďže je však veľmi nízko nad horizontom, kaplnka veľa bliká a trblieta sa rôznymi farbami. Hviezda je v prvej polovici júla na zemepisnej šírke v Petrohrade zle viditeľná, pretože pláva nad úsvitom.

Ďalšia hviezda je viditeľná vo večerných hodinách v júli na juhozápade medzi Arcturusom a Letným trojuholníkom. Ale ako Capella aj táto hviezda je nízko nad horizontom. Je to o Antares, alfa Scorpio. Antares možno pozorovať južne od Petrohradu. Hviezda je na zemepisnej šírke veľmi nízko nad obzorom, silno bliká a jej lesk je oslabený. Antares je viditeľný iba na juhu Ruska. Táto hviezda má nápadnú červenú farbu.

Zoznam svetlých nebeských objektov, ktoré je možné vidieť na júlovej oblohe v roku 2017, však nekončí! Večer za súmraku, nízko na západe (pod hviezdou Arcturus), je viditeľná veľmi jasná žltkastá hviezda, ktorá prakticky nebliká. Je to planéta jupiter, Jupiter je omnoho jasnejší ako Vega a Arcturus a skutočne každá hviezda na nočnej oblohe.

Ďalšia „hviezda“ sa nachádza na juhozápade neďaleko Antares. Jeho lesk je približne rovnaký ako u Altairu a farba je matne žltá. Je to planéta Saturn.

Veľký letný trojuholník, hviezdy Antares a Arcturus, ako aj planéty Saturn a Jupiter - všetky tieto nebeské telá sú viditeľné v júli večer na južných a západných úsekoch oblohy. Obrázok je zobrazený pre zemepisnú šírku Moskvy. Vzor: Stellarium

Ráno na východe je viditeľný tretí jasný predmet. Je to planéta venuša, Nádhera Venuše je fenomenálna - je niekoľkonásobne jasnejšia ako Jupiter a je viditeľná aj na dennej oblohe! Rovnako ako Jupiter, aj Venuša sa vyznačuje výnimočne rovnomerným žiarením - nebliká a takmer nikdy sa nerozsvieti rôznymi farbami. Jej farba je biela.

Dúfam, že táto malá exkurzia vám pomôže orientovať sa v letnej hviezdnej oblohe a začať ju skúmať! Začnite pozorovaním týchto jasných hviezd na oblohe. Označte ich polohu na oblohe, trblietky a farby. Líšia sa planéty od hviezd? Ak áno, s čím?

Letný trojuholník

V tomto ročnom období môžete pozorovať tzv. Letný trojuholník, ktorý tvoria Vega, Altair a Deneb. Všetky sú zahrnuté v rôznych konšteláciách, ale pomáhajú orientovať nebeskú klenbu, pretože sú najjasnejšou skupinou svietidiel. Priamo nad letnou nocou nad hlavou leží Lyra, ktorá pripomína jej rovnobežníkový tvar, s Vegou v jednom z rohov.

Zemská labuť sused

Deneb sa nachádza v súhvezdí Cygnus. Toto je najväčšie nebeské teleso známe vede - jeho priemer a rozmery obežnej dráhy Zeme sa zhodujú. Altair je súčasťou súhvezdia Eagle, ktoré sa nachádza juhozápadne od Cygnus. Je to jedna z hviezd najbližšie k Zemi (je vzdialená len 16 svetelných rokov), a preto, napriek svojej relatívne malej veľkosti (dva priemery Slnka), svieti jasnejšie ako Deneb.

Veľké množstvo teplých nocí bez mračna umožní v lete, rovnako ako v žiadnom inom ročnom období, užiť si nespočetné množstvo šumivých hviezd planét a nájdený letný trojuholník bude prvým krokom a vodiacim vláknom tejto cesty.

Pin
Send
Share
Send
Send