Užitočné tipy

Akútna stresová porucha

Pin
Send
Share
Send
Send


Akútna reakcia na stres (porucha adaptácie) podľa ICD-10 kódu F43.0 je krátkodobá, ale závažná duševná porucha, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom silného stresora.

Dôvodom zmeny správania sa človeka a porušenia jeho duševného stavu môže byť:

 • katastrofa
 • strata jedného alebo viacerých blízkych,
 • prudká zmena sociálneho postavenia,
 • správy o vážnej chorobe
 • sociálne postavenie utečencov
 • nehoda
 • prírodné katastrofy
 • znásilnenia,
 • trestné činy.

Všetky životné udalosti, ktoré spôsobujú silné a dlhotrvajúce zážitky, predĺžený stres, môžu spôsobiť poruchu adaptívnych reakcií.

Krízové ​​podmienky sú charakteristické pre ľudí, ktorí sa k nemu nachádzajú: staršie, choré, ochudobnené osoby, trpiace duševnými alebo somatickými chorobami.

Životné okolnosti, nehody, straty - to všetko prispieva k rozvoju porušení. Ak však osoba nemá prirodzenú dispozíciu k chorobe, nestačí na prejavenie akútnej reakcie vonkajšie faktory.

Existuje skupina ľudí, ktorí sú viac náchylní na poruchy adaptácie a iné akútne reakcie na stres ako ostatní. Sú to precitlivení ľudia, ktorí prijímajú akékoľvek udalosti k srdcu. K rozvoju porúch tiež prispievajú somatické a duševné choroby.

Vývoj a priebeh

Akútne stresové reakcie sa objavujú okamžite po výskyte stresora, príznaky porúch adaptácie sa okamžite prejavia.

Spočiatku pacient upadá do úplného omračovania. Odchádza od reality. Ďalším krokom je výskyt úzkosti. Tento stav nedáva pacientovi odpočinok. Nie je schopný primerane posúdiť situáciu. Väčšina udalostí reality zostáva bez povšimnutia.

Ďalším príznakom akútnej reakcie na náhle zmeny je dezorientácia.

Akútna reakcia na stres je duševne nezdravý stav človeka. Trvá od niekoľkých hodín do 3 dní. Pacient je omráčený, nie je schopný úplne porozumieť situácii, stresová udalosť je čiastočne zaznamenaná v pamäti, často vo forme fragmentov. Je to kvôli dočasnej amnézii spôsobenej stresom. Symptómy zvyčajne pretrvávajú najviac 3 dni.

Jednou z reakcií je posttraumatická stresová porucha. Tento syndróm sa vyvíja výlučne kvôli situáciám, ktoré ohrozujú život človeka. Znaky takého stavu spočívajú v inhibícii lži, odcudzení, opakujúcich sa hrôzach, ktoré sa objavujú v mysli fotografie incidentu.

Pacienti sú často samovražední. Ak porucha nie je príliš závažná, postupne mizne. Existuje chronická forma, ktorá trvá roky. Posttraumatický syndróm sa nazýva aj bojová únava. Tento syndróm bol pozorovaný u vojnových veteránov. Po afganskej vojne trpelo touto poruchou veľa vojakov.

K narušeniu adaptívnych reakcií dochádza v dôsledku stresových udalostí v ľudskom živote. Môže to byť strata milovaného človeka, prudká zmena v životnej situácii alebo zlom v osude, odlúčení, rezignácii, zlyhaní.

V dôsledku toho sa osoba nemôže prispôsobiť neočakávanej zmene. Človek nemôže pokračovať v bežnom každodennom živote. So sociálnymi aktivitami sú spojené neprekonateľné ťažkosti, neexistuje túžba, motivácia robiť jednoduché každodenné rozhodnutia. Osoba sa nemôže naďalej nachádzať v situácii, keď sa ocitne. Nemá však silu zmeniť a robiť žiadne rozhodnutia.

Druhy toku

Porucha adaptácie môže mať odlišný priebeh a charakter, spôsobená nešťastnými, ťažkými zážitkami, tragédiami alebo prudkou zmenou životných situácií. V závislosti od charakteristík choroby sú poruchy adaptácie s:

 1. Depresívna nálada, Charakteristické sú pocity strachu a beznádeje. Pacient má neustále depresívnu náladu.
 2. Úzkostná nálada, Hlavnými príznakmi sú búšenie srdca, chvenie, vzrušenie.
 3. Zmiešané emocionálne vlastnosti, Uistite sa, že máte niekoľko príznakov, vrátane úzkosti, depresie a ďalších.
 4. V prípade rozvoja adaptačnej poruchy s výskyt porúch správania náchylná na túto chorobu porušuje všetky všeobecne uznávané štandardy morálky.
 5. Prerušenie práce alebo štúdia, Nie je túžba robiť prácu alebo študovať. Pozoruje sa depresia, úzkosť, ktorá vo voľnom čase zmizne z práce a štúdia.

Charakteristický klinický obraz

Porucha a jej príznaky zvyčajne zmiznú po 6 mesiacoch od stresovej udalosti. Ak je stresér nepretržitý, podmienky sú omnoho dlhšie ako šesť mesiacov.

Syndróm narúša normálny a zdravý život. Jeho príznaky depresiu človeka nielen duševne, ale ovplyvňujú celé telo, narúšajú výkon mnohých orgánových systémov. Kľúčové vlastnosti:

 • smutná, depresívna nálada
 • konštantná úzkosť a úzkosť
 • neschopnosť zvládnuť každodenné alebo profesionálne úlohy,
 • neschopnosť a nedostatok túžby plánovať ďalšie kroky a plány života,
 • zhoršené vnímanie udalostí,
 • nezvyčajné, nezvyčajné správanie,
 • bolesť na hrudníku
 • búšenie srdca,
 • ťažkosti s dýchaním
 • strach
 • dýchavičnosť
 • dusenie,
 • silné svalové napätie
 • nepokoj,
 • zvýšené používanie tabaku a alkoholu.

Prítomnosť týchto príznakov naznačuje poruchu adaptívnych reakcií.

Ak príznaky pretrvávajú dlhšiu dobu, viac ako šesť mesiacov, určite by ste mali podniknúť kroky na odstránenie porušenia.

diagnóza

Diagnóza poruchy adaptívnych reakcií sa vykonáva iba v klinickom prostredí, pri určovaní choroby sa berie do úvahy povaha krízových stavov, ktoré viedli pacienta k sklíčenému stavu.

Je dôležité určiť silu dopadu udalosti na osobu. Telo je vyšetrené na somatické a duševné choroby. Vyšetrenie psychiatrom sa vykonáva s cieľom vylúčiť úzkostnú poruchu, depresiu, posttraumatický syndróm. Iba úplné vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať, odporučiť pacienta na liečbu špecialistom.

Sprievodné podobné choroby

Do jednej veľkej skupiny je zahrnutých veľa chorôb. Všetky sa vyznačujú rovnakými vlastnosťami. Môžu sa odlíšiť iba jedným špecifickým príznakom alebo silou jeho prejavu. Nasledujúce reakcie sú podobné:

Choroby sa líšia stupňom obtiažnosti, povahou priebehu a trvaním. Jeden často ide do druhého. Ak sa liečebné opatrenia neprijmú včas, choroba môže mať komplexnú formu a môže sa stať chronickou.

Liečebný prístup

Liečba poruchy adaptívnych reakcií sa uskutočňuje v niekoľkých fázach. Prevláda integrovaný prístup. Podľa stupňa prejavov konkrétneho príznaku, prístup k liečbe je individuálny.

Hlavnou metódou je psychoterapia. Táto metóda je najúčinnejšia, pretože prevažuje psychogénny aspekt choroby. Terapia je zameraná na zmenu postoja pacienta k traumatickej udalosti. Zvyšuje sa schopnosť pacienta regulovať negatívne myšlienky. Vytvorí sa stratégia správania pacientov v stresovej situácii.

Účelom týchto liekov je dĺžka ochorenia a stupeň úzkosti. Liečba liekmi trvá v priemere dva až štyri mesiace.

Z liekov sa predpisujú antidepresíva:

 1. amitriptylínu jeden z populárnych drog. Jeho príjem začína od 25 mg za deň. V závislosti od účinnosti a telesné vlastnosti, dávka sa môže zvýšiť.
 2. Melipraminum - Ďalší antidepresívum. Spôsob podania a dávkovanie sa zhoduje s predchádzajúcim liekom. Začať od 25 mg, zvýšiť na 200. Pite pred spaním.
 3. Miansan nielen antidepresívum, ale aj prášky na spanie a sedatíva. Berie sa bez žuvania. Dávka je od 60 do 90 mg.
 4. Paxil - antidepresívum. Pije sa 1krát denne, ráno. Dávka je od 10 do 30 mg za deň.

K stiahnutiu liekov dochádza postupne, podľa správania a pohody pacienta.

Na ošetrenie sa používajú sedatívne rastlinné prípravky. Vykonávajú sedatívnu funkciu.

Zbierka byliniek číslo 2 pomáha zbaviť sa príznakov choroby. Skladá sa z valeriány, materskej sladkosti, mäty, chmeľu a sladkého drievka. Infúzia sa vypije dvakrát denne po dobu 1/3 pohára. Liečba trvá 4 týždne. Často menujte súčasne zbierku 2 a 3.

Úplná liečba, časté návštevy psychoterapeuta zaručia návrat do normálneho, známeho života.

Aké by mohli byť dôsledky?

Väčšina ľudí s poruchou adaptácie je úplne vyliečená bez akýchkoľvek komplikácií. Táto skupina je stredného veku.

Deti, dospievajúci a starší ľudia sú náchylní na komplikácie. Individuálne charakteristiky osoby zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti stresovým podmienkam.

Je často nemožné zabrániť príčine stresu a zbaviť sa ho. Účinnosť liečby a neprítomnosť komplikácií závisia od charakteru osoby a jej vôle.

Čo je akútna stresová porucha?

Do niekoľkých týždňov od traumatickej udalosti sa môže vyvinúť úzkostná porucha nazývaná akútna stresová porucha (ASD). ASD sa zvyčajne vyskytuje do jedného mesiaca po traumatickej udalosti. Trvá najmenej tri dni a môže trvať až jeden mesiac. Ľudia s ASD majú príznaky podobné tým, ktoré sa pozorujú pri posttraumatickej stresovej poruche (PTSD).

Čo spôsobuje akútnu stresovú poruchu?

Testovanie, pozorovanie alebo stretnutie s jednou alebo viacerými traumatickými udalosťami môže viesť k ASD. Udalosti vytvárajú intenzívny strach, hrôzu alebo bezmocnosť. Medzi traumatické udalosti, ktoré môžu spôsobiť ASD, patria:

 • úmrtia
 • hrozba smrti sebe alebo iným
 • riziko vážneho zranenia vás alebo iných osôb
 • ohrozená fyzická integrita seba alebo iných

Podľa Ministerstva zahraničných vecí USA asi 6 až 33 percent ľudí, ktorí zažili traumatickú udalosť, sa vyvinie ASD. Tento ukazovateľ sa líši v závislosti od charakteru traumatickej situácie.

Kto je vystavený riziku akútnej stresovej poruchy?

Po traumatickej udalosti sa môže objaviť ktokoľvek. Môžete mať zvýšené riziko rozvoja ASD, ak:

 • zažili, boli svedkami alebo zažili traumatickú udalosť v minulosti
 • Príbehy ASD alebo PTSD
 • príbehy o niektorých typoch duševných problémov
 • anamnéza disociačných symptómov počas traumatických udalostí
ReklamaReklamaReklama

Disociatívne príznaky

Ak máte ASD, budete mať tri alebo viac z nasledujúcich disociačných symptómov:

 • necitlivosť, odstúpenie od zmluvy alebo emocionálna imunita
 • znížené povedomie o vašom okolí
 • derealizácia, ktorá nastane, keď sa vám zdá prostredie neobvyklé alebo nereálne
 • depersonalizácia, ku ktorej dochádza, keď sa vaše myšlienky alebo emócie nezdajú byť skutočné alebo sa nezdajú byť patriace vám> disociatívna amnézia, ku ktorej dochádza, keď si nemôžete spomenúť na jeden alebo viac dôležitých aspektov traumatickej udalosti.
 • Opakovaný opakovaný výskyt traumatickej udalosti

Klinické prejavy

Traumatické následky môžu byť spôsobené vojenskými operáciami, prírodnými a človekom spôsobenými katastrofami, teroristickými činmi (napríklad braním rukojemníkov, násilím, mučením), ako aj dlhodobými a vážnymi chorobami alebo smrťou blízkych. Vo väčšine prípadov, ak je psychická trauma závažná, spôsobuje zážitok intenzívneho strachu, bezmocnosti a extrémneho hrôzy [ zdroj nešpecifikovaný 2332 dní ] .

Traumatické sú aj finančné ťažkosti, domáce násilie, služba v „mocenských štruktúrach“, kde je osoba svedkom závažných trestných činov: PTSD je pomerne častá medzi políciou, armádou (zmluvní vojaci a branci), ako aj deťmi a ženami, ktoré boli zneužívané doma, pozostalými. závažné choroby.

Klinické prejavy [upraviť |

, Traumatickú udalosť budete neustále zažiť jedným alebo viacerými z nasledujúcich spôsobov, ak máte ASD:

s opakujúcimi sa obrazmi, myšlienkami, nočnými morami, ilúziami alebo epizódami spomienok na traumatickú udalosť

 • pocit, že zažívate traumatickú udalosť
 • pocit rozruchu, keď vám niečo pripomína traumatickú udalosť
 • shunning

Váš lekár môže na liečbu ASD použiť jednu alebo viac z nasledujúcich metód:

psychiatrické hodnotenie s cieľom určiť vaše konkrétne potreby

 • hospitalizácia, ak vám hrozí samovražda alebo ublíženie na zdraví
 • v prípade potreby pomoc pri získavaní prístrešia, jedla, oblečenia a pobytu rodiny
 • psychiatrické vzdelávanie, ktoré vás naučí o vašej poruche
 • lieky na zmiernenie príznakov ASD, ako sú antiangiotiká, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a antidepresíva> kognitívna behaviorálna terapia (CBT), ktoré môžu zvýšiť mieru zotavenia a zabrániť ASD v odmietnutí PTSD
 • expozičná terapia
 • hypnoterapie
 • reklama
 • výhľad
Čo je to dlhodobá predpoveď?

Mnoho ľudí s ASD má neskôr diagnostikovanú PTSD. Diagnóza PTSD sa vykonáva, ak vaše príznaky pretrvávajú dlhšie ako mesiac a spôsobujú značné množstvo stresu a ťažkostí.

Pin
Send
Share
Send
Send