Užitočné tipy

Prečo je pre speváka také dôležité dýchanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Pri výtoku z nosa sa tlmí hlas, kašeľ dráždi hrtan a do neho prúdi spútum, ktoré spôsobuje zápal. Ak je hlas chrapľavý, potom je pre neho to najlepšie ticho: neustále podráždenie sliznice hrtanu zvyšuje zápal a bráni regenerácii väzov. Preto phoniatristi v mnohých prípadoch, keď majú pacienti problémy s hlasom, predpisujú ako liečebný režim ticho.

Ak to nie je možné, mali by ste sa pokúsiť minimalizovať hlasové zaťaženie. Nehovorte šepotom: to spôsobuje, že hlasivky fungujú s veľkým úsilím. Potrebuješ hovoriť tichšie a pokojnejšie a napriek tomu - stále menej.

Pokúste sa poskytnúť ošetrenie hrdla po celý deň. Aj keď idete do práce, prineste si fľašu s dezinfekčným roztokom, protizápalové tablety a pastilky. V ideálnom prípade, ak budete každú hodinu alebo dve liečiť hrdlo antibakteriálnym roztokom (gramicidín, furatsilín, jód a morská soľ) a protizápalovým roztokom (propolisová tinktúra, nechtík, aloe šťava) a striedať ich. V noci je dobré namazať bolesť hrdla olivovým alebo rakytníkovým olejom, naliať alkohol do obkladu a udržiavať v teple.

A keď už hrdlo prešlo, je užitočné naučiť sa jednoduché pravidlo: ihneď po prebudení vypláchnite hrdlo pohárom prevarenej mierne teplej vody. Pomáha to odstraňovať plak zo sliznice hrdla a hrtanu, ale nenarúša zdravú mikroflóru, ktorá je prítomná v tejto časti sliznice a je veľmi dôležitá pre normálnu funkciu väzov.

Príkaz dva: Odstráňte podráždenie hrtanu

Korenené, príliš chladné alebo horúce jedlo nepriaznivo ovplyvňuje jemné záhyby hrtanu - poškodzuje sliznicu. Je tiež nežiaduce, aby došlo k náhlym zmenám teploty vzduchu, najmä pri prechode z vykurovanej miestnosti na chladnú. Aj keď je zdravý hlas, odporúča sa pred odchodom do ticha asi 15 minút, aby sa väzivo upokojilo a ochladilo. A ak ste chodili vonku v chladnom období, mali by ste vylúčiť akékoľvek rozhovory na čerstvom vzduchu, najmä za mokra a vlhkosti alebo v chlade. Pri telefonovaní buďte opatrní. Lekári zistili, že takáto reč vyčerpáva hlasivky oveľa viac ako priama komunikácia.

Fajčenie má veľmi významný vplyv na stav hlasu - výrazne zvyšuje pravdepodobnosť chorôb hrtanu, spôsobuje, že sa na väzoch objavujú polypy, čo spôsobuje, že hlas je drsný a chrapľavý.

Rovnaký účinok sa dá „dosiahnuť“, ak niekto vždy nahlas a ostro hovorí napätím. V priebehu času sa na väzoch objavujú bezcitné výrastky - uzly. Stávajú sa významnou prekážkou normálneho zvuku hlasu.

Prikázanie tri: Naučiť sa správne dýchať počas rozprávania

Ak chcete zachovať hlasivky, vždy začnite hovoriť pri výdychu. V opačnom prípade nemusí byť dostatok vzduchu na dokončenie vety a väzy sa budú nadmerne zaťažovať, čo kompenzuje tento nedostatok. Keď sú pľúca plné vzduchu, slová sa vyslovujú hlasno a hladko. Sila hlasu závisí od činnosti dolných dýchacích orgánov, pľúc, priedušiek a priedušnice.

Aby ste pri dýchaní mali vždy prívod vzduchu, pri vdychovaní sa pokúste naplniť nielen hrudník, zdvihnite horné rebrá, ale aj časť brušnej dutiny, pracujte s dolnými rebrami, brušnou stenou a bránicou - prepážkou medzi hrudníkom a brušnými dutinami. Ak to nepomôže, skúste sa „nadýchnuť žalúdkom“, keď vdychujete, žalúdok sa naplní vzduchom a keď vydýchnete, vyfúkne sa. Membrána reguluje tlak pod hlasivkami tak, aby sa nemuseli namáhať.

Prikázanie štyri: Sledujte svoj prejav

Počas konverzácie často meníte intonáciu. Rôzne hlasové modulácie veľmi zdobia reč a dávajú jej výraznosť a emocionálne sfarbenie. Naopak, monotónny, monotónny príbeh, naopak, stav hlasu príliš neovplyvňuje. A ak musíte „zvýšiť hlasitosť“, väzy sa stanú napätými a hlas stráca svoju sonoritu.

Príkaz 5: Cvičenie pre hlas

Špecialisti na hlasové ošetrenie - foniatri z Moskovského výskumného ústavu uší, krku a nosa - vám odporúčajú naučiť sa niekoľko jednoduchých cvičení.

Po malej množine vzduchu sa vydáva dlhý spoluhláskavý zvuk „m“ alebo „n“. Je nasmerovaný nahor do nosnej dutiny. Prsty rúk sú spojené po oboch stranách nosa. Pod nimi treba cítiť vibrácie. Skúste tiež zopakovať vo svojom nose slová don-n-n alebo bom-mm. Zvuk by mal reagovať s vibráciami v hornej pery.

Potom, pri výdychu vzduchu, sa celé písmená kombinujú nahlas: „mi-mi-mi“, „mo-mo-mo“ alebo „ma-ma-ma“. Presne to robia speváci, keď spievajú. Stále môžete povedať „nie-nie-nie“, „b-ba-bo-bo“. V budúcnosti budete môcť pomocou zvukov „m“ alebo „n“ spievať melódie „celý nos“.

Ak chcete zlepšiť zvuk hrudníka, znížte zvuky, sklopte hlavu k hrudníku a stlačením brady k nemu spolu s výdychom vyslovte hlboký hlas: „oooh“ alebo „oooh“. Ak je dýchanie dostatočné, potiahnite zvuk. Položte ruku na hornú časť hrudníka. Ľahko si pohladíte dlaň. Tým sa zvýši vibrácia hlasiviek a sila ich vibrácií.

Možno nemáte čas na denné phoniatrické cvičenia. Avšak niekoľko jednoduchých krokov na posilnenie hlasu, s ktorými môžete začať deň, je celkom možné vykonať.

Otorinolaryngológ-homeopat Vladimír Orekhov radí každé ráno, aby začal vetou: „nesmiete hovoriť s hrdlom, ale s nosom.“ Pokúste sa naťahovať tieto slová na dlhú dobu a pomaly nechajte vzduch nosom, aby váš hlas znel trochu nazálne. Cvičenie sa môže opakovať po celý deň - dobre odstraňuje záťaž z hlasiviek.

Vždy sa verilo, že rozprávanie a žuvanie sú súčasne škaredé a nebezpečné a sú v rozpore s dobrými mravmi. Rakúsky vedec Frechels však vyvinul spôsob liečby porúch hlasu, ktorý kombinuje tieto dva procesy. Upozornil na skutočnosť, že pri žuvaní sa vazy uvoľňujú, a tak je ľahšie dosiahnuť prirodzene znejúci hlas u pacientov, ktorí počas normálnej konverzácie vytvárajú nesprávny stereotyp pohybu reči. Mnoho odborníkov na liečbu hlasu používa metódu Freshels, ale domáca škola foniatrie to nepovažuje za efektívne.

Náš odkaz

Mužské hlasy sa tradične delia na vysoké (tenory - od 128 do 512 Hz), stredné (barytony - od 196 do 426 Hz) a nízke (basy - od 80 do 300 Hz). Ženy majú vyššie hlasy, čo súvisí so štrukturálnymi vlastnosťami ich hlasových akordov (tie s vysokým hlasom sú tenšie a kratšie), ako aj s hladinou hormónov v krvi, vďaka čomu sa dievčatá stávajú ženami a chlapci sa stávajú mužmi.

najaktuálnejšie

V Spojených štátoch bol vynájdený neobvyklý spôsob obnovenia strateného hlasu. V poslednej dobe sa tu objavil chirurgický výťah. hlasivky. Novovybudovaná operácia, ktorej cena je 17,5 tisíc dolárov, je obľúbená najmä u starších ľudí, ktorí si myslia, že hrubý, vyblednutý hlas v priebehu rokov rozdáva svoj vek.

Majstri hlasovej práce sú operní speváci. Vek speváka je krátkodobý - 20–25 rokov. Existujú však výnimky. Irina Arkhipova, Zurab Sotkilava, Eugene Nesterenko, Joseph Kobzon - jasný príklad. Odborníci spájajú svoju úžasnú životnosť javiska nielen so „správnou“ školou spevu, ale aj s kompetentným využívaním svojich hlasov. Na tomto základe majú profesionáli pódia svoj vlastný nevyslovený kód. Vokalistovi je prísne zakázané spievať za studena, dym (vďaka čomu je jeho hlas drsný a stráca zvuky), supercool, zneužívanie alkoholu a hlasné rozprávanie na ulici po predstavení, keď sú väzy zahrievané po aktívnom speve najzraniteľnejšie. V predvečer predstavenia sa tiež neodporúča obťažovať (najneskôr 4 hodiny pred predstavením): preplnený žalúdok vytvára tlak na bránicu a neumožňuje zadržať dych potrebný pre speváka. V skutočnosti všetci speváci chodia na pódium s hladom.

Najzložitejšie (z hľadiska saturácie zvuku a zaťaženia hlasového prístroja) sa tradične považujú za dramatické časti. Ženy majú Turandot a To`ska z Pucciniho opery rovnakého mena. Pre mužov Cavaradossi od spoločnosti Tosca a Nemec od The Queen of Spades. Pokiaľ ide o objem práce pre výkonných umelcov hlavných častí, neexistujú ťažšie výkony ako Othello, Chio-Cio-San a Boris Godunov.

Ako sa naučiť dýchať pri speve - cvičenia

V skutočnosti tu nie je nič komplikované. Hlavným tajomstvom toho, ako správne dýchať pri speve, je hlboké a dokonca aj dýchanie. Musí sa brať nie s plecami, ale s dolným bruchom. Ramená zároveň nevstávajú, sú voľné a uvoľnené. Toto sa musí skontrolovať pred zrkadlom. Dajte ruky na brucho a zhlboka sa nadýchnite. Ak urobíte všetko správne, ruka na bruchu sa zdvihne a vaše ramená zostanú uvoľnené a nehybné. Potom sa skúste zhlboka nadýchnuť a spievať frázu alebo len vytiahnuť dlhý zvuk. Dajte to čo najviac. Tu s takým pocitom potrebujete a musíte spievať. Denný tréning dýchania vám pomôže zvyknúť si na tento pocit.

Ako dýchať pri spievaní romantiky alebo piesne? Musíte si vziať text poznámky a zistiť, kde sú čiarky. Označujú dýchanie medzi frázami alebo na určitých miestach, aby vytvorili špeciálny efekt. Učitelia odporúčajú nadýchnuť sa pred začatím ďalšej vety v texte. Koniec vety by mal byť trochu predĺžený a mal by byť tichší, aby nevznikol pocit, že nemáte dostatok vzduchu.

Ako dlho trvá dychové cvičenie? Ak hovoríme o jednotlivých cvičeniach, potom nie viac ako 20 minút denne, ale všeobecne je proces spevu najlepším simulátorom dýchania za predpokladu, že spievate správne. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

  1. Pomaly vydýchnite pri zvuku „w“.Musíte si vziať hodinky z druhej ruky, zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť veľmi pomaly pri zvuku „w“. Norma je pre dospelých 45 alebo 50 sekúnd.
  2. Pomaly vydýchnite zvuk.Pokúste sa spievať pomaly pri ekonomickom výdychu jedným zvukom alebo hlasovým cvičením. Čím dlhšie je fráza, tým rýchlejšie sa naučíte spievať dlhé tóny a frázy pri dýchaní.
  3. Teraz skúste spievať frázu s dlhou výslovnosťou slov.Je to ťažšie ako predchádzajúce cvičenia, ale výsledok stojí za to. Prajem vám úspech a dobré výsledky!

Pin
Send
Share
Send
Send