Užitočné tipy

Ako sa báť riadiť auto

Pin
Send
Share
Send
Send


V súčasnosti sa takmer každý chce stať motoristom. Vodičský preukaz je často súčasťou balíka dokladov akejkoľvek osoby - mužov aj žien. Túžba naučiť sa viesť vozidlo je pochopiteľná - je to užitočná zručnosť. Niektorí ľudia sú však nepohodlní a neochotní viesť vozidlo. Ako prekonať strach z jazdy? Ako prestať byť nervózny a ťahať sa spolu? Každý, kto je vyškolený v autoškole, by mal na tieto otázky odpovedať.

Prečo cítime strach alebo dokonca paniku?

Hustý tok

Podvedomie vždy existuje obava, že sa obrovské auto vymkne spod kontroly. V tomto prípade sa prejavuje skryté ohrozenie zdravia a života. Situácia na cestách navyše nie je ani zďaleka ideálna - neustále sa rušia dopravné zápchy, rušná premávka, bezohľadní a votrelci. Každý nováčik sa obáva, že sa dostane do nehody.

Takto možno identifikovať niekoľko hlavných príčin strachu:

 1. Plná zodpovednosť za seba, cestujúcich a ostatných účastníkov hnutia.
 2. Strach zo zložitých a nepochopiteľných situácií (zastavenie vozidla, kontroverzný moment na ceste atď.).
 3. Pravdepodobnosť dopravnej nehody alebo porazenia osoby.

Skúsení vodiči už vedia presne, ako v danej situácii konať. Už sú schopní reagovať na akúkoľvek situáciu na úrovni reflexov, preto nepremýšľajú o význame znakov, nesnažia sa pravidlá odvolať. Ale začiatočníci musia byť neustále v pohotovosti, a to je veľmi vyčerpávajúce.

Okrem toho majú mladí ľudia spravidla tendenciu rýchlo získať vodičský preukaz a viesť auto. Teraz je však situácia taká, že šoférovanie je málo potešujúce - dopravné zápchy, zlé cesty, potreba hľadať parkovacie miesta, obavy o bezpečnosť vozidla atď. Z tohto dôvodu je niekedy lepšie byť chodcom.

Odkiaľ pochádza strach?

Existuje veľa dôvodov pre strach zo šoférovania vozidla:

 • u žien je strach z šoférovania často spôsobený stereotypom, podľa ktorého je šoférovanie mužskou záležitosťou,
 • Zástupcovia spravodlivého sexu sa tiež obávajú neustálych výziev od benevolentných „spolucestujúcich“ - príbuzných, priateľov. S takými „priaznivcami“ sa budeme snažiť jazdiť menej. Ak inštruktor zneužije komentáre, budeme hľadať ďalšie. Ktorý nielenže učí profesionálne techniky, ale tiež hovorí, ako prestať báť riadiť auto,
 • nováčikovia sa obzvlášť boja ostrých poznámok, nesúhlasu s výkrikmi iných vodičov. Verbálnu agresiu budeme liečiť filozoficky. Pripomeňme: tieto múdre tiež začali a skúsenejší motoristi nimi jazdili,
 • Neurotický informačný priestor tiež spôsobuje strach - správy o incidentoch, strašidelné príbehy blízkych o nehodách. Chráníme sa pred takýmito informáciami, pretože k vážnym nehodám dochádza, ale pomerne zriedka,
 • strach zo „sedenia v kaluži“ je ďalším dôvodom, prečo sa ľudia vyhýbajú autám. Bojí sa nesprávne parkovať, zastaviť, prekročiť rýchlosť, naraziť na dôstojníkov dopravnej polície.

Neustále si pripomíname: ďalšími vodičmi sú tiež ľudia. Stávajú sa im tiež chyby s nepríjemným rozpakmi. Spočiatku mnohí z nich tiež zažili neistotu za volantom, strach z vedenia vozidla a študovali, ako ho prekonať.

Ako rýchlo prekonať strach z privádzania nováčika k žene

Strach z jazdy straší 90% začínajúcich motoristov. U žien sa tento problém objavuje častejšie. Vinia sa stereotypné myšlienky, že automotivácia je osudom mužov.

Aby žena porazila úzkosť, zbavila sa strachu zo sedenia v kresle vodiča a riadenia automobilu, mala by urobiť nasledovné:

 1. Na čelné sklo visíme znamením začiatočníka (čajník). Kolegovia pochopia: auto je „salaga“, nedá sa prísne posudzovať z hľadiska chýb, ktoré má silné slovo.
 2. Prekonali sme strach z jazdy postupne. Najprv ideme pár kilometrov na pokojných miestach skoro ráno, keď je málo automobilov. Dobre sa hodia cesty súkromného sektora, vidiecke cesty. Postupne skomplikujte úlohu. Začíname s istotou postupovať po hlavnej mestskej diaľnici v dopravnej špičke, aby sme prekonali mnoho kilometrov vzdialenosti medzi sídlami. Konáme bez zhonu, ale pravidelne. Prax príde, úzkosť začne miznúť, strach z jazdy autom zmizne.
 3. Naučiť sa spolupracovať so strojom, cítiť hmotnosť, rozmery. Študujeme brzdnú dráhu - náhle naštartujeme, spomalíme, otočíme. Cvičíme na nerozvinutých uliciach, prázdnych vidieckych cestách.

Keď študujeme pôvodné auto, učíme sa všetky jeho vlastnosti a začneme chápať, čo od neho môžeme očakávať. Takže sa staneme sebavedomejšími, stratíme strach za volantom.

Odkiaľ pochádza strach z vedenia vozidla?

Vyjdete do auta, vstúpite do neho a ... zrazu si uvedomíte, že je strašidelné opustiť parkovisko alebo dvor a dostať sa do tohto bzučiaceho, „vykukujúceho“, nepretržitého a zdanlivo chaotického prúdu bezduchého kovu na kolesách. A nie je nikto, kto by to mohol povedať, ten, že inštruktor už nie je tvojím anjelom a nápovedou. A vy ste tak zvyknutí na to, čo povedal, kam sa obrátiť a čo robiť.

Strach z vedenia vozidla sa stáva silnejším ako všetky úlohy, ktoré sú naplánované na dnešok. A táto myšlienka sa vkradla do mojej hlavy - pôjdem na metro. STOP. To sa nedá v žiadnom prípade dosiahnuť, pretože inak nikdy neprekonáte strach z vedenia vozidla. Zamyslime sa.

Toto sú teoretické dôvody, ktorých riešenie si musíte nájsť v praxi. Nie je potrebné, aby každý mal tieto obavy z vedenia vozidla a ich význam a dôslednosť sa nevyžadujú. Ale pre každého, kto sa bojí riadiť auto, je nevyhnutné analyzovať a prekonať tieto príčiny. Môžete to urobiť.

 1. Psychologické dôvody: nízka sebaúcta mojich schopností a schopností ako vodiča: nepamätám si znaky, nepamätám si znaky, zabudol som na pravidlá preferenčného cestovania atď. Vaša neochota byť strediskom boorského postoja voči vám zo strany ostatných vodičov alebo dôstojníkov dopravnej polície.
 2. Strach zo zodpovednosti: urobiť kolíziu, poraziť chodca, porušiť pravidlá premávky, nezvládnuť riadenie.
 3. Nedostatok praktických skúseností: pred autoškolou nebolo možné, ale s inštruktorom bolo všetko jasné a navrhol, čo robiť.
 4. Prítomnosť negatívnych zážitkov alebo dojmov: Vy sami ste sa zúčastnili nehody alebo si obrázok nehody alebo správy z miesta nehody ukryté v pamäti.

V srdci toho je, okrem klauzuly 3, strach z riadenia vozidla na základe vášho psychického stavu a vy sa s nimi môžete vyrovnať sami a pomocou svojich blízkych. V extrémnom prípade môžete kontaktovať psychológa, je to však veľmi extrémny prípad.


Študujeme trasu

Trasu položíme vopred. Pomocou moderných systémov GPS je „kreslenie“ cesty jednoduché. Pozeráme sa, kde sa ťažké úseky - zákruty, rušné križovatky - vnútorne pripravujú na možné stresy. Žiadame tiež priateľa, aby jazdil po budúcej trase, aby osobne videl stresujúce oblasti. Strach z jazdy sa výrazne zníži.

Ako prekonať strach z vedenia vozidla

To, čo je napísané, vám samozrejme nezaručuje, že presne po prečítaní prekonáte strach z vedenia vozidla. Neurčili sme si cieľ dosiahnuť okamžitý výsledok. Pri práci na tom, ako prekonať strach z vedenia vozidla, musíte určiť prioritné smery.

Odporúčania týkajúce sa prekonania strachu z vedenia vozidla sú v skutočnosti úzko prepojené, takže je potrebné sa nimi zaoberať komplexným spôsobom. A tak sa stáva, že odstránením jednej z príčin strachu z jazdy bude druhá odchádzať sama o sebe. Všetko je vo vašej moci.

1. Prax pri prekonávaní strachu z jazdy

 • Aby ste sa nebáli viesť vozidlo, musíte ho jazdiť čo najčastejšie. Začnite s tým, že každá trasa sa musíte naučiť. Najprv podniknite krátke výlety po ramene, t. do blízkych obchodov, kaderníkov, kdekoľvek, aj keď predtým „kdekoľvek“ je len 200 m. Každé vaše pristátie v aute, jeho štartovacie, odjazdové a radiace zariadenie je malým krokom k veľkej zručnosti.
 • Jazdí niekoľkokrát všetky svoje hlavné dopravné trasy v čase, keď na ulici, cez víkend, večer je málo dopravy. Zvyknite si na križovatky a dopravné značky.
 • Vždy spočiatku do najmenších detailov vytvorte trasu svojho pohybu skôr, ako sa začnete pohybovať. Karta GPRS „mozgu“ bude fungovať vo vašej hlave a na cestách sa budete cítiť oveľa istejšie.
 • Znalosť pravidiel cestnej premávky: značky, značenia, dopravné signály a najmä riadiaci dopravy - to sa dokonca ani nespomína. Toto je predvolené nastavenie. Sú to tieto „pretrvávajúce pravidlá“, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so strachom z vedenia vozidla na základe pocitu zodpovednosti za dopravné priestupky a dôsledkov pre tieto porušenia.

Základom toho, ako prekonať strach z vedenia vozidla v praxi, je získať vodičské schopnosti na úrovni reflexu.

2. Psychológia pri prekonávaní strachu z vedenia vozidla

 • Môžete robiť všetko. Rovnako ako každý človek, ktorý práve jazdí okolo vás vo svojom aute. Naozaj si myslíte, že je špeciálny alebo má nejaký darček. Nie. Je presne taký istý ako ty.
 • Buďte vyšší. Áno, je to byť vyššia ako hrubosť, s ktorou sa stretávate na cestách, a zanedbávanie - ste inteligentný a civilizovaný človek. Chápete, že tvrdohlavosť je veľa somárov. Zmiernte svoje ambície, zmeškajte ho, ak niektorý vodič dokonca porušuje pravidlá premávky, pretože oprava vášho vozidla a nervov je drahšia ako váš dočasný emocionálny výbuch.
 • Dôkladná znalosť pravidiel vám pomôže prekonať strach z vedenia vozidla na základe strachu dopravného inšpektora. Ste si istí a neporušujete sa. To vám tiež pomôže vyrovnať sa so strachom z negatívnej skúsenosti. Ak urobíte všetko správne, nestane sa vám nič. Viac ako 70% nehôd je spôsobených samotnými obeťami: prekročili rýchlosť, porušili pravidlá predbiehania, fajčili alebo rozptyľovali počas jazdy a mnoho ďalších dôvodov. Charta zaspala za volantom namiesto zastavenia a odpočinku na pol hodiny.

Strach - tento pocit je neodmysliteľnou súčasťou všetkých ľudí. Strach na základe praktických skúseností chráni niektorých skúsených vodičov pred núdzovými situáciami. A pre začiatočníkov je strach lupou. Nepreceňujte nebezpečenstvo, ale vždy buďte pripravení reagovať.

A ak napríklad pri pohybe podľa pravidiel máte nejaký záves, nepropadajte panike. Zastavte auto. Zapnite záchranné núdzové „blikajúce svetlo“, analyzujte svoje akcie a ... vpred, choďte ďalej, prekonajte strach z vedenia vozidla. Môžete to urobiť.

Kontraristická jazda

Lekcie jazdy - užitočná vec pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú autám, pretože sa obávajú, že sa stanú účastníkmi nehody. Kurzy tiež pomôžu ľuďom, ktorí sa bojia viesť vozidlo po nehode. Lekcie vzbudzujú dôveru a pomáhajú zlepšovať techniky jazdy.

Postupujeme nasledovne:

 1. Berieme cestujúceho, aby cítil morálnu podporu. Vezmite spolucestujúceho "prísny sudca" je nemožný. Ak manžel rád učí, je lepšie ísť s ním. V opačnom prípade bude sebadôvera ešte nižšia. U spolucestujúcich je lepšie brať trpezlivých zhovievavých ľudí, ktorí zatvárajú oči pred vozovkou „jambs“. Je tiež rozumné, aby cestujúci vzal osobu, ktorá riadi úplnú nevedomosť. To nie je nudné s zbytočne hodnotnými radami.
 2. Nadišiel čas, keď sa budete musieť vzdať svojho spolucestujúceho a začať jazdiť na vlastnú päsť. Ak sa chcete vyhnúť silnému stresu, požiadajte priateľa, aby nás sprevádzal v jeho aute. Nechajte ho jazdiť nablízku (spredu alebo zozadu), aby sme videli kamaráta v čelnom skle alebo spätnom zrkadle.
 3. Do salónu sme vložili referenčnú príručku pre motoristov so všetkými potrebnými telefónmi (dielne, opravárenské posádky, evakuačné služby, policajné oddelenia). Nesieme tiež najnovšie pravidlá premávky. Lepšie v papierovej verzii, aby ste sa cítili istejšie, vyzerali pevnejšie v očiach inšpektora dopravnej polície. Takúto literatúru je ľahké získať hromadne v internetových obchodoch.

Pamätať! Ak sa policajt zastaví, zostaneme v pokoji. Predstierame, že ideme dlho. Potom bude dopravný policajt tolerantnejší.

Nenastavujte si super úlohy. Ak sa strach z vedenia vozidla vzniesol, panika prekonala, len zastavte. Aj na okraji cesty. Nezabudnite zapnúť núdzový gang! Vystúpte z auta, dýchajte na čerstvom vzduchu, počúvajte svoju obľúbenú pieseň, relaxujte. Keď panika prechádza, pokračujte po ceste.

Dôležitosť pozitívneho myslenia

Pred cestou sa pozitívne naladíme:

 • pozrime sa na váš obľúbený situačný komédia, nezabudnite na príjemné,
 • užitočné sú aj vizualizácie. Predstavte si proces jazdy. Nič zlé sa nestane - dopravná polícia „milosť“, vyhýbame sa núdzovým situáciám. Ideme len potichu, rekonštruujeme a zastavujeme pred chodcami. Bez dobrodružstva parkujeme v supermarkete. Bez problémov sa vraciame domov. S týmto postojom za volantom sa budeme cítiť oveľa istejšie, prestaneme sa báť,
 • užitočné a auto-školenia. Interne opakujeme: sme profesionáli, máme vzťah k automobilom.

Fóbia na vedenie vozidla - nezaobíde sa bez liečby

Strach a fóbia nie sú synonymá. Strach je jednoducho vnútorná pochybnosť, nesprávny prístup. Ale fóbia je oveľa nepríjemnejšia vec. Je to neuróza spôsobená závažnou stresovou situáciou z minulosti. Fóbia sa často objavuje aj medzi skúsenými vodičmi, ktorí nehodu prežili.

Sedí hlboko v podvedomí, bez pomoci odborníka sa jej nemôže zbaviť. Povie vám, ako sa báť riadiť auto.

Obzvlášť účinná je štúdia a hypnóza. Pacient popisuje fóbiu slovami alebo o nej píše. Pomáha to hlboko pociťovať iracionálny strach, poraziť ho. Na konci pacient roztrhne kus na kúsky. Symbolizuje oslobodenie od fóbie. Štúdiu možno kombinovať s hypnotickým návrhom, ktorý obsahuje inštaláciu, ako sa prestať báť viesť vozidlo.

Zbaviť sa iracionálnych obáv pomôže psychológovi-hypológovi Nikita Valeryevičovi Baturinovi. Tento špecialista identifikuje príčinu fóbie, učí, ako prekonať strach z vedenia vozidla.

Chcel som ísť zo školy, ale bál som sa. Vystrašené stereotypy, priatelia s hororovými príbehmi. Ale ona sa rozhodla učiť. Absolvoval „teóriu“ na autoškole. Hneď ako ste prišli k inštruktorovi, za volant, hrôza okamžite strhla dušu pod dosku. Strach sa prebudil a chytil ho za krk. Nedokázala to prekonať, utiekla od inštruktora. Bojím sa riadiť, neviem, čo mám robiť.

Hľadal som východisko. Našiel som to! Hypnoterapeut Nikita Valeryevič Baturin - tento špecialista z mňa urobil vodiča, vykonal zázrak. Hovorím bez falošného patosu! Schôdze Nikita Valerievicha pomohli uveriť v seba samého, vyslať stereotypy, obavy a iný informačný hluk do hlbokého knockoutu. Naučili ma, ako sa báť riadiť. Teraz idem. A bez napätia.

Mimochodom, odporúčam sledovať tieto videá na YouTube. Na kanáli - skvelé cvičenia, ktoré vám povedia, ako sa zbaviť strachu z riadenia automobilu.

Bál som sa šoférovať - ​​neviem prečo. Po hypnotickom sedení strach zmizol. Teraz nejsem len šoférovať - ​​tento proces ma baví! Začal som chodiť na závodnú dráhu, jazdil som na prehnané rýchlosti. Hľadám sponzora, ktorý dá pretekárske auto. Nedávno som narazil na zaujímavé fórum o pouličných pretekoch. Som trochu rozumnej povahy ... Až donedávna. Teraz chcem byť extrémny! Prečo nie? Z vlastnej skúsenosti som bol presvedčený, že strach z vedenia vozidla je prekonaný.

Prekonanie strachu

V každom prípade, aj keď sa stroj nemá používať často, je potrebné prekonať strach z vedenia vozidla. Každý motorista a účastník cestnej premávky sa musí cítiť sebaisto. Na tom záleží bezpečnosť jeho aj ostatných vodičov.

Pochopenie vyššie uvedených dôvodov umožňuje nájsť efektívne metódy na prekonanie vašich obáv.

Pokyny pre prácu

Riadenie nováčikov

Zvyčajne existuje niekoľko hlavných oblastí „práce na sebe“:

 • získať potrebné skúsenosti
 • zlepšenie zručností
 • podrobná štúdia dopravných predpisov a zákonov.

Často sa hovorí, že je lepšie študovať vo veľkých mestách. Samozrejme, že nie každý má takúto príležitosť. Napriek tomu sa však prvýkrát po jazde odporúča získať skúsenosti.

Hlavnou úlohou je naučiť sa „cítiť auto“.

Praktické tipy

Jazda so skúseným vodičom

Môžete sa vzdialiť od hlavných mestských ciest a po opustených uliciach - tak môžete prekonať strach z jazdy. V tejto fáze je vhodné umiestniť vedľa neho skúseného vodiča, ktorý vysvetlí rôzne body. Niektoré z týchto ciest poskytnú dôveru.

Zdokonaľujte svoje zručnosti a získavajte skúsenosti, to sú hlavné spôsoby, ako sa vysporiadať so strachom z jazdy.

Ďalším dôležitým bodom je priebežné školenie. Ľudia niekedy relaxujú, keď získajú vodičský preukaz. To však nie je správne, pretože noví motoristi spočiatku ešte nemajú dostatočne silnú a spoľahlivú vrstvu znalostí. A môže hrať krutý vtip.

Zvýšenie úrovne vzdelávania

Prvýkrát je pravidelné opakovanie dopravných pravidiel. Za týmto účelom si môžete prečítať príslušné knihy alebo prehliadať tematické stránky na internete. Existujú aj rôzne online testy určené na autotestovanie.

Во время езды следует подмечать различные знаки и непонятные ситуации, и стараться разобраться, чтобы впоследствии уже не испытывать дискомфорта.

Езда по безлюдной дороге

Страх – это нормальное дело для новичка или неопытного водителя. Но обычно он уходит с появлением опыта. Если одновременно с этим оттачивать свои навыки и проявлять осторожность, то никаких проблем не возникнет.

Čo ak strach pretrváva a rozvíja sa v paniku?

Boj Strach

Pre niektorých ľudí je skutočne ťažké jazdiť. Možno by ste sa na to mali dokonca obmedziť. Najčastejšie je však samozrejme potrebné dosiahnuť určitý výsledok.

V takom prípade vám pomôžu rozhovory so skúsenými vodičmi a samo-hypnóza. V niektorých prípadoch musíte kontaktovať psychológa. V takejto situácii zvyčajne vyberajú účinné terapie a už niekoľko návštev poskytuje určité výsledky. Pred výletom by sa malo oplatiť trochu sedatívum a úvodné skúsenosti preniesť na neobývané trate.

Kombinácia rôznych metód zvyčajne pomáha dosiahnuť požadovaný výsledok. Niektorí ľudia však od prírody stále ešte nie sú „vodičmi“ a s tým nie je nič zlé. Ak je to potrebné, môžu stroj obsluhovať, a to zvyčajne stačí.

Ponúkame vám možnosť pozrieť si video a zistiť tipy na psychologickú prípravu na vedenie vozidla:

Pin
Send
Share
Send
Send