Užitočné tipy

Ako vylepšiť slovník a urobiť svoju reč jasnejšou a jasnejšou

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Ak počas konverzácie prehltnete väčšinu slov alebo ľudí okolo seba, ťažko pochopíte, čo hovoríte, môžete skúsiť vylepšiť jasnosť svojho prejavu. Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako môžete hovoriť jasnejšie, bez ohľadu na to, či potrebujete predniesť prejav, alebo si vaša profesia vyžaduje prejav na verejnosti, alebo si len chcete zlepšiť spôsob komunikácie.

Dychové cvičenia

Ak chcete zlepšiť slovník a jasnosť reči, musíte sa naučiť správne dýchať. Nasledujúce cvičenia vám v tom pomôžu:

 1. Stojíme rovno. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Dlane sú na opasku. Vdýchnutie je zadarmo. Vydychujeme vzduch zloženými perami, aby sme cítili jeho odpor. Takáto výdych sa musí vykonať pri pohybe. Napodobňujte prácu s kosou, sekerou, čistenie domu metlou / vysávačom a podobne. Musíte sa naučiť, ako vydýchnuť rovnomerne, bez napätia (treba cítiť napätie v dolných strieborných svaloch).
 2. Na inšpiráciu vykonávame pomalý ohyb vpred. Chrbát zostáva rovný. Potom sme sa narovnať. Vydýchneme a začneme ťahať slovo „gimmmm“, zatiaľ čo kráčame na svojom mieste.
 3. Keď vdychujete, pomaly sa nakloňte dopredu a roztiahnite ruky do strán, tesne za hlavou (na zadnej strane hlavy). Narovnali sme sa na výdych a spievame zvuky „GN“, kráčajúce na svojom mieste.
 4. Ústa sú zatvorené. Krátko sa nadýchnite nosom. Počas výdychu porazte prsty pozdĺž okrajov nosovej dierky. Cvičenie zlepšuje nosové dýchanie. Teraz pridávame nový prvok: pri výdychu ťaháme zvuky „M“ a „H“.
 5. Ústa sú otvorené. Nadýchneme sa nosom. Pomaly vydýchnite ústami.
 6. Self-masáž. S trochou námahy stlačíme medzirebrové svaly, potom choďte do brucha. Pomáha to stimulovať miestny krvný obeh.

Pracujeme na kvalite slovníka

Vykonanie určitých cvičení pomôže zlepšiť váš slovník. Kurzy sa musia konať každý deň, pretože iba v tomto prípade môžete dosiahnuť rýchle výsledky.

Cvičenia na zlepšenie reči a slovníka zahŕňajú tréning svalov podnebia.

 • Zvuky „K“ a „G“ trikrát za sebou pomaly vyslovte. Potom vyslovte zvuky „A“, „O“, „E“ s takmer zatvorenými ústami.
 • Napodobnite ústnu vodu. Pocity by mali byť podobné, akoby v ústach bola voda.
 • Ústa pootvorená na šírku dvoch prstov. Vyslovte slabiky AMM-AMM. Zároveň zaznie šepot „A“ a „M“ hlasno a hlasno.

Ak chcete zlepšiť svoju reč a slovník, musíte vykonať cvičenia na odstránenie svalových svoriek.

 • Napíš si jazyk na kúsok papiera. Vyslovte to nahlas a vyslovujte iba súbežné zvuky. Namiesto samohlások - opomenutia. Potom to zopakujte plným hlasom. Toto vám pomôže pochopiť, v ktorej pozícii artikulátor nefunguje správne.
 • Zhlboka sa nadýchnite a prsty si pritlačte nos. Čítajte nahlas akýkoľvek text. Vydýchnite. Začnite znova čítať text a nadýchnite sa na miestach, ktoré sú potrebné pre jeho význam (v súlade s gramatickými pauzami).

Artikulačná gymnastika

Ak vás zaujíma, ako rýchlo vylepšiť slovník reči, musíte precvičiť artikulačnú gymnastiku. Pravidelné školenie vokálneho aparátu zabezpečuje vylepšený slovník v čo najkratšom čase.

Komplex obsahuje nasledujúce cvičenia:

 • Na jeho tvári je široký úsmev. Zuby sú zaťaté. Pozíciu fixujeme na 10 sekúnd. Potom sme relaxovať. Dôležitý bod: obe rady zubov by mali byť úplne viditeľné.
 • Zuby sú zaťaté. Pysky sú zložené v skúmavke, natiahnuté dopredu. Zvuk „U“ potiahnite na 10 sekúnd.
 • Ústa otvorená, jazyk tlačený dopredu čo najviac. Pozíciu fixujeme na 5 sekúnd. Uvoľňujeme svaly.
 • Ústa sú otvorené. Jazyk leží na povrchu dolnej pery. Otvárame ústa čo najširšie a relaxujeme.
 • Uvoľnite spodnú čeľusť a zafixujte túto polohu. Olíznite si hornú peru a roztiahnite jazyk čo najviac.
 • Stláčajte špičku jazyka striedavo medzi hornými a dolnými perami a posúvajte ju dopredu. Cvičte pokojným tempom. Brada by mala byť vždy pripevnená.
 • Ústa sú zatvorené. S jazykom vyvíjame tlak na vnútorný povrch tváre pôsobením sily 4 až 6 sekúnd. Opakujte z opačnej strany.
 • Dolná čeľusť je dole. Robíme to zo strany na stranu. Držte hlavu rovno. Zúčastňuje sa hnutia. Potom posuneme čeľusť dopredu / dozadu.
 • Na tvári je plný úsmev. Špička jazyka je nakreslená pozdĺž vnútorného povrchu pier. Najprv hore, potom dole, potom krúživým pohybom. Čeľusť je neustále pevná a nepohybuje sa.
 • Na jeho tvári je široký úsmev. Vyťahujeme jazyk pozdĺž povrchu zubov, najprv horným, potom dolným. Čeľusť je pevná a nepohybuje sa.
 • Na jeho tvári je široký úsmev. Jazýčkom ťaháme jazyk z rohu do rohu. Pysky a čeľuste sa nepohybujú. Je potrebné dotýkať sa povrchu pier, nie zubov.
 • Postavte rovno, ruky na hrudi (prekrížené). Inšpiráciou robíme pomalý svah vpred a súčasne hlasno vyslovujeme písmená „O“ a „U“.

Čistota výslovnosti zvukov poskytuje špičku jazyka. Na zlepšenie slovníka je potrebné zlepšiť jeho mobilitu.

 • Používajte jazyk ako kladivo a klepajte na zuby. Počas každého úderu vyslovte slabiku „ÁNO“. Potom vyslovte písmená „T“ a „D“.
 • Na zlepšenie slovnej zásoby je potrebné rozvíjať svaly hrtanu. Pomôže to vytvoriť jasnú výslovnosť zvukov „K“ a „G“. Nadýchnite sa nosom a ústami uvoľnite vzduch. Počas výdychu začnite nafúknuť ako ježko - „FU-FU-FU“. Slabika je výrazne vyslovená.
 • Zlepšenie reči a slovníka pomôže pri tréningu svalov pier. Toto cvičenie zlepšuje výslovnosť zvukov „P“ a „B“. Nafúkame naše tváre a zrútime ich rukami, rovnako ako v detstve.

Dodatočné cvičenia

Schopnosť regulovať objem vzduchu v pľúcach pomôže zlepšiť slovník a zrozumiteľnosť reči.

Postavte sa pred zrkadlo a nahlas čítajte s textom akýkoľvek text. Nech je to známy hlas ako prvý. Potom to prečítajte znova, ale už oveľa hlasnejšie. Vykonávaním tohto cvičenia každý deň sa čoskoro naučíte ovládať plnosť pľúc a môžete ľahko vystúpiť s ľubovoľným objemom.

Na zlepšenie slovníka u dospelých vám toto cvičenie pomôže:

 • Napíšte na kus papiera riadky svojej obľúbenej básne.
 • Vyškrtnite všetky spoluhlásky a nahlas zazpievajte ostatné samohlásky.
 • Potom znova vložte všetky spoluhlásky. Povedzte im nahlas, nahlas a pokračujte v spievaní samohlások.

Vykonanie súboru artikulačných cvičení pomôže zlepšiť váš prejav a slovník veľmi rýchlo.

Zlepšenie tónu hlasu

Dospelý musí vykonať špeciálne cvičenia, aby zlepšil slovník a farbu hlasu. Nie je možné vykonať zmeny v prírodných údajoch, ale ich zdobenie je dosiahnuteľná úloha.

Zlepšenie zvuku vášho hlasu pomocou nasledujúcich cvičení:

 1. Stojte rovno. Brada je upevnená v prirodzenej polohe. Krk natiahneme dopredu tak, ako to bude, fixujeme ho na niekoľko sekúnd.
 2. Otvorte ústa, jazyk zatlačte dopredu / nadol čo najviac. Hlava je naklonená smerom k hrudníku. Pri zdvíhaní hlavy nadvihnite jazyk k špičke nosa. Počas pohybu natiahnite krk čo najviac.
 3. Zhlboka sa nadýchneme. Počas výdychu hlasno vyslovujeme slovo „BOMM“ a posledné písmeno natiahneme čo najdlhšie. Mali by ste cítiť mierne vibrácie v oblasti špičky nosa a hornej pery.
 4. Plný dych. Uvoľňujeme vzduch z pľúc a vyslovujeme slabiku „MI-MII“. Prvá časť je krátka, druhá časť je dlhé skandovanie.
 5. Stojte rovno, ruky na hrudi. Keď vdychujete, nakloňte sa dopredu a spievajte písmená „U“ a „O“. Potom zaznejte slová „MLIEKO“, „MÚKA“, „CÍN“.
 6. Kliknite na jazyk a postupne sa mení poloha pier. Spočiatku sa zhromažďujú v skúmavke, nakoniec sa napínajú do plného úsmevu.
 7. Ústa sú otvorené, nos saviera prsty. Dýchame ústami a zároveň nahlas čítame akýkoľvek text. Trvanie cvičenia je 5 minút.
 8. Hlava dole, brada pritlačená k hrudníku. Vydýchame a vyslovujeme zvuky „O“ alebo „U“, až kým sa nevyčerpá vzduch. Položili sme ruku na hrudník a potľapkali, zosilnili sme vibrácie zvuku.

Tieto cvičenia zaručujú zlepšenú reč a zafarbenie v krátkom čase.

Pracujeme na rozprávaní

Ako rýchlo vylepšiť slovník reči? Ak chcete dosiahnuť výsledky, musíte pracovať na hovorovej reči.

Odporúčania budú takéto:

 • Hlas by nemal byť monotónny. Ak chcete zlepšiť reč a slovník, musíte sa naučiť hovoriť emocionálne. Je potrebné ovládať schopnosť meniť kľúč. Pomôže to partnerovi porozumieť, či kladiete otázku alebo niečo potvrdzujete.
 • Obsah konverzácie. Naučte sa nové slová, aby ste obohatili svoju slovnú zásobu. Takže môžete vylepšiť svoju reč a diverzifikovať ju. Je vhodné vyhnúť sa tautológiám a častému opakovaniu tých istých slov.
 • Slová s neznámym významom. Ak nepoznáte význam, je najlepšie ho nepoužiť v konverzácii.
 • Pokúste sa zbaviť parazitických slov.

Tipy sú veľmi jednoduché, ale výrazne zlepšujú konverzačnú reč.

Čisté výroky

Ak chcete vylepšiť slovník a samotnú reč, musíte pracovať na výslovnosti čistých slov. Pomôže to pri vypracovávaní konkrétnych zvukov pomocou špeciálne rýmovaných fráz.

Od jazykových zápletiek sa líšia tým, že sa opakovane stretávajú s jedným súhláseným zvukom. Pomôže vám to naučiť sa vyslovovať zložité zvuky a vylepšiť slovník. Je potrebné angažovať sa každý deň. Zlepšenie reči po práci s čistými frázami je dosť rýchle.

Nahrajte čisté jazyky pomalým tempom. Je veľmi dôležité starostlivo vyslovovať každý zvuk a venovať pozornosť komplexným zvukovým kombináciám.

Je potrebné ovládať svoju výslovnosť. Pre túto lekciu musíte nahrať do hlasového záznamníka. Počas počúvania záznamu môžete identifikovať chyby v výslovnosti a vylúčiť ich v ďalšom.

Užitočné tipy na zlepšenie slovníka

Existuje niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu uspieť vo vašich nezávislých činnostiach:

 • Najprv musíte začať vykonávať najjednoduchšie cvičenia na zlepšenie reči a slovníka, postupne vrátane zložitejších cvičení v triedach,
 • triedy by sa mali vykonávať v ľubovoľnom voľnom čase - pomôže to dosiahnuť výsledky v krátkom čase,
 • je vhodné robiť gymnastiku každý deň bez prestávky,
 • urobte z pravidla pravidelné zaznamenávanie krátkych prejavov na rekordéri - pomôže vám to osláviť vaše úspechy,
 • prečítajte si ďalšiu literatúru a pravidelne cvičte nové cvičenia, pretože monotónnosť cvičení môže spôsobiť duševnú únavu a odmietnutie cvičenia,
 • Ak máte príležitosť získať odbornú radu, nemali by ste ju odmietnuť, pretože je to skvelá príležitosť získať ďalšie praktické rady.

Ak má osoba možnosť zúčastniť sa kurzov divadelných zručností, musí sa to urobiť. Kurzy s profesionálmi pomôžu relaxovať, rozvíjať slovník a ovládať slobodu prejavu. Špecialisti budú učiť expresívne recitácie, slovníky súčasne, ak sa nestanú ideálnymi, výrazne sa zlepší. Verejné vystúpenie sa už nebude javiť ako nemožná misia.

Technika reči, rovnako ako v televíznych moderátoroch

Je potrebné sa rovnať najlepším. Napríklad Solovyov, Sorokin, Nagijev sú vyradení z davu televíznych moderátorov a novinárov. Sú nielen bezchybne virtuózni, ale majú aj šarm. Tina Kandelaki, Tatyana Tolstaya sa vyznačujú vynikajúcim slovníkom. Podľa názoru „hovorových expertov“ je každá chyba na obrazovke neúcta k publiku. Existujú však výnimky. Napríklad Svanidze nemá vôbec techniku ​​reči, ale núti sa ju počúvať. Aby ste boli výnimkou, mali by ste byť príliš vynikajúcou osobnosťou. Prejav inteligentného vzdelaného človeka by mal byť nielen informatívny, ale aj zrozumiteľný a zaujímavý, priateľský a zdvorilý, a čo je najdôležitejšie, kompetentný. Aby človek mohol počúvať, aby si udržal pozornosť a ovplyvnil publikum, musí byť schopný presvedčiť ľudí, držať ich pozornosť, čo si vyžaduje konverzačnú reč. Na dosiahnutie tejto politiky sa obracajú na odborníkov. Človek, ktorý nie je schopný počuť seba a iných, sa nemôže učiť. Pretože sa nedokáže naučiť, nie je schopný viesť. A mali by ste neustále študovať. Napríklad Boris Jeľcin mal tím špecialistov v oblasti javiskového prejavu, ale tvrdo čítal na papieri a bol si istý, že zvonka jeho prejav vyzeral úprimne. Dnes sa do ich prejavu nezapájajú iba kandidáti na poslancov, hercov, televíznych moderátorov, ale aj podnikatelia a vedúci firiem.

Potrebujem učiteľa reči

Bez učiteľa je človek schopný hovoriť krásne a správne, za predpokladu, že od útleho detstva potlačil rečnícke schopnosti. Dieťa spieva a kričí, nahlas číta knihy, hovorí na tabuli v škole, spieva piesne - to všetko je vývoj reči. Hlas pre verejnosť je jeho nástroj, ktorý sa dá neustále zlepšovať. Je to učiteľ, ktorý pomôže správne určiť metódy práce s rečou, berúc do úvahy jednotlivé charakteristiky. Moderné techniky úspešného oratória sú však už dlho vo verejnej sfére a ak si budete priať, môže ich každý začať ovládať.

Pin
Send
Share
Send
Send