Užitočné tipy

Ako variť bylinkový čaj: vlastnosti prípravy

Pin
Send
Share
Send
Send


Sassafras - vytrvalý strom rodiny Lavrov - Lauraceae. Strom je dosť vysoký. Rastie až do výšky 30 metrov. Listy rastliny sú veľmi nezvyčajné - striedajúce sa, spočiatku chlpaté na oboch stranách, mäkké trávnaté a o niečo neskôr sa sivo-hnedé až na spodnej strane. Vo všeobecnosti sú listy holé, husté, tmavozelené, hoci ich vnútorná časť môže byť niekedy dosť svetlá.
Rastlina kvitne s malými kvetmi žltej alebo zelenej v apríli a máji. Kvety sú prevažne rovnakého pohlavia a zhromažďujú sa v malých klapkách.
Plody sassafras s bobuľami tmavomodrej farby, vajcovitého tvaru. Ovocie sa nachádza v červenom pohári v tvare pohára. Perianth sa skladá zo 6 kvetov špice.
Sassafras sa distribuuje v Severnej Amerike, tu sa tiež nazýva šafranový strom alebo kôprový strom.
Vo farmakológii sa používa koreňové drevo - Sassafras lignum. Esenciálne oleje sa získavajú aj z kôry a dreva, ktoré našli uplatnenie v mnohých odvetviach a priemyselných odvetviach.
Pri príprave liečivých surovín sa vykope, vyčistí a rozomelie koreň sassafras, je vhodné zozbierať suroviny na jeseň, v tomto ročnom období je koreň najviac nasýtený liečivými látkami.

Prospešné a liečivé vlastnosti sassafras

V chemickom zložení Kôra koreňa Sassafras Výraz "účinné látky" zahrnuje také významné účinné látky, ako je prchavý olej, živica, vosk, gáfor, proteíny, škrob, kaučuk, lignín, kyselina trieslová, ako aj soli a produkty rozkladu kyseliny trieslovej.
Variabilný olej má analgetické a antiseptické vlastnosti.

Použitie sassafras v tradičnej medicíne

Vo forme horúcich infúzií a čajov sa sassafras používa na choroby, ako je reumatizmus, artritída, dna. Navonok sa sassafras vo forme obkladov a obkladov použil na podráždenie a zápal kože, konkrétne ekzém, akné, kožné vredy, varikózne vredy. Infúziu je možné použiť ako antikonvulzívum. Účinne znamená umývanie očí zápalom. Olej Sassafras sa používa na bolesť zubov.
Používanie čaju založeného na koreňovej kôre je už dlho populárne ako tonikum a čistič krvi.
Vo všeobecných zbierkach sa používala hlavne na arómy.
Jednorazové použitie je účinné pri redukcii plynu v prípade horúčky alebo koliky.
Pravidelné používanie rastlín a prípravkov na ich báze je aktívne pri chorobách gastrointestinálneho traktu.
Pri varení sa sassafras používa na stimuláciu chuti do jedla, na stimuláciu činnosti žalúdka a čriev, ako aj tráviacich žliaz.
Doposiaľ nie je používanie sassafras na lekárske účely populárne, ale niekedy môže byť súčasťou čajov čistiacich krv.

Santalové drevo Pterocarpus

Názov lekárne sa vám môže zdať známejší - toto je červené santalové drevo - Santali lignum rubri.
Santalové drevo Pterocarpus Je to trvalý vždyzelený strom, strukovina je FABACEAE. Vo farmakológii a ďalších priemyselných odvetviach sa používa hlavne prečistené drevo.

Druhy bylinného čaju

Existuje niekoľko druhov bylinkových čajov:

 • Fitosbor. Čaj, ktorý pozostáva zo zmesi bylín rôznych druhov. Spájajú ich rovnaké vlastnosti a chuť. Zber byliniek je možné kombinovať s klasickými čajmi, ktoré môžete variť osobitne.
 • Zmiešaný čaj. Tento čaj je založený na čiernom alebo zelenom čaji. Čím väčšie množstvo je tradičný čaj, pridá sa trochu bylinky. Príkladom je čierny čaj s tymiánom alebo zelený čaj s balzamom citróna alebo mätou.
 • Monochay. Tento druh čaju sa varí z jedného druhu rastliny. Môže to byť odvar harmančeka, lipového čaju, mätového nápoja.

Sivets lúka

Sivets lúka - vytrvalá bylinná rastlina rodiny Teasel - Dipsacaceae. Rastlina má krátky, hrubý podzemok s početnými koreňmi doplnkov. Stonka trávy je mierne dospievajúca, dorastá do výšky 30 - 50 cm, na vrchu môže byť slabo rozvetvená. Listy sú elipsovitého tvaru okrúhleho, zozbierané v ružici. Kmeňové listy sú opačné. Civety lúčne kvety v júli až septembri, s malými modrými kvetmi, niekedy aj biele a ružové. Kvety sa zhromažďujú v hornej časti rastliny v guľovom kvetenstve.

Tipy na bylinkový čaj

Pri kúpe bylinného čaju v pravidelnom obchode si musíte pozorne prečítať informácie na obale. Mnohé z týchto čajov sú neprirodzené, obsahujú príchute, ktoré pravdepodobne nebudú prospešné. Je lepšie si vybrať čaj z bylín, ktoré sa zbierajú v ekologicky čistých oblastiach. Na obale musí byť uvedené miesto zberu a balenia.

Mala by sa dodržať doba použiteľnosti tohto čaju. Nemala by presiahnuť 18 mesiacov. Po dátume exspirácie čaj nepoškodzuje, ale jeho chuťová zmena, užitočné vlastnosti zmiznú.

Ružová ruža alebo Mallow

Ružová ruža alebo Mallow - bylinná trvalka z čeľade Malvaceae - Malvaceae.
Vo farmakológii sa používajú kmeňové ruže - Malvae arboreae flos. Stonková ruža je silná rastlina. Stonka stonky ruže je tuhá. Rastie až do výšky 250 cm. Listy majú základňu v tvare srdca, zaoblenú, so silne vystupujúcimi žilami. Rastlina kvitne od polovice leta (júl) do konca jesene. Kvety rastliny sú pomerne veľké, dosahujú priemer 5-7 cm, kvety sa nachádzajú v listoch listov na veľmi krátkych pedikloch a vytvárajú bodkovaný kvetenstvo. Kvety najrôznejších farieb: fialová, fialová, ružová, žltá, biela.

Užitočné vlastnosti bylinkových čajov

Každá liečivá rastlina má svoje vlastné prospešné vlastnosti, každý fytosorbát ovplyvňuje telo rôznymi spôsobmi. Bežné prospešné vlastnosti bylinkových čajov sú však tieto:

 • Majú upokojujúci účinok na nervový systém.
 • Uhasiť smäd dobre.
 • Pomoc pri chudnutí pri diéte.
 • Nasýtenie tela užitočnými stopovými prvkami.

Rue vonná

Rue vonná - vytrvalá bylinná rastlina, niekedy aj ker. Kmeň rastliny je zaoblený a dosť tuhý, vysoko rozvetvený. Kôra má sivozelenú farbu so silnou zvláštnou, skôr nepríjemnou vôňou. Listy voňavej farby sú nepárové, dosť veľké - do dĺžky 15 cm, hlavne trojuholníkového tvaru. Frakcie listov sú dvojité. Rastlina kvitne po celé leto so slnečníkmi kvetenstvo. Kvety Ruta majú 4-5 lístkov, zelenkavé alebo žlté v tvare lyžičiek.

Kontraindikácie bylinkových čajov

 • Bylinné čaje môžu byť tiež škodlivé. Pri sebazbere bylín musíte byť dobre oboznámení s liečivými rastlinami, aby ste predišli otrave.
 • Akákoľvek tráva môže spôsobiť alergickú reakciu.
 • Zber fytofágov sa nedá odobrať dlho a bez konzultácie s certifikovaným odborníkom.

Pravidlá pre výrobu bylinného čaju

Pri varení bylinnej infúzie sa musia dodržiavať určité pravidlá. Pokyny sú vytlačené na obaloch s rastlinnými prípravkami, môžete ich držať, aby ste dosiahli maximálny výsledok. Ďalšia vec, pokiaľ ide o vlastnú bylinnú zbierku. Z liečivých rastlín si môžete pripraviť liečivú infúziu, vývar a čaj.

Infúzia na varenie

Do smaltovaných jedál sa naleje 10 g sušených surovín (zber bylín alebo jedna rastlina). Nalejte 200 ml horúcej vody, zatvorte veko. Zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli 15 minút, potom sa ochladí 45 minút. Infúzia sa filtruje, suroviny sa vytlačia, pridá sa prevarená voda, aby sa objem upravil na 200 ml.

Tvorba bylinného čaju

Pri príprave bylinného čaju môžete použiť svoj obľúbený čaj (zelený, biely alebo čierny). Môže sa variť podľa klasického receptu, pri varení pridajte do zmesi lyžicu byliniek, niekoľko vetvičiek mäty, balzamu citróna, harmančeka alebo tymiánu. Nápoj sa dá vylúhovať asi 10 minút.

Ako piť bylinkový čaj

Pri liečbe rôznych ochorení bylinkovým čajom je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie, čas prijatia, absolvovať čajové kurzy, prestávky. Niektoré bylinné čaje sa môžu piť ako preventívne opatrenie. V každom prípade sa odporúča konzultovať s fytoterapeutom alebo ošetrujúcim lekárom, ktorý môže predpísať dávku. Vo väčšine prípadov by dávka nemala prekročiť tri poháre denne.

Strom hin

Strom hin - tropický strom z rodiny Marenovy - Rubiaceae. Vo farmakológii je najbežnejším použitím kôry chinínu strom kôra Cinchonae succirubrae.
Vlasťou hinduistického stromu je Južná Amerika, konkrétne údolie Ánd. Dnes sa rastlina aktívne pestuje na ostrove Java, ako aj v Indii a Kongu. Podľa externých údajov má kvinar pomerne atraktívny tvar: vo výške približne 30 metrov má strom štíhly kmeň a hustú korunu, guľového tvaru, ktoré sú tvorené pomerne veľkými stopkami listov, vajcovitého tvaru. Počas kvitnutia je koruna ozdobená jasnými šarlátovými kvetmi, ktoré sa zhromažďujú vo voľne rastúcich kvetinách podobajúcich sa chĺpkom.

Spíž prírody

Mnohé rastliny nachádzajúce sa v letných chatkách, v lese a na lúkach majú liečivé vlastnosti. Dokonca aj tí najobľúbenejší mestskí obyvatelia aspoň raz vypili čaj s mätou, harmančekom, šípkou alebo balzamom citróna. Nie sú však obmedzené iba na dodávku voňavých a zdravých rastlín v prírodnej špajzi.

Byliny na čaj sú ľubovník bodkovaný, valerián, tymian, žihľava, šalvia, materská voda, levanduľa a ďalšie. Mnohé z nich sa nachádzajú v lesoch a lúkach na území našej rozľahlej krajiny. Niektorí sa cítia skvele v záhradách a chatkách. Recepty bylinkových čajov často zahŕňajú šípky, hloh, maliny, horský popol, ostružiny, ríbezle, rakytníka. Na aromatické nápoje sa používajú harmančekové kvety, lipa a oregano. Listy takých rastlín, ako sú jahody, maliny, ríbezle, šípky, mäta, sú tiež surovinami pre lekárske zbierky. Dokonca aj pobočky niektorých kríkov a stromov (čerešňa, čierne ríbezle, malina atď.) Začnú podnikať.

Pre arómy sa do kolekcií často pridáva korenie: škorica, klinček, zázvor a dokonca aj korenie. Obohatia chuť a zlepšujú vlastnosti nápoja.

Špina znamená škodlivé

Príprava prísad významne prispieva k prospešným vlastnostiam nápoja. Existujú určité pravidlá pre zber, sušenie a skladovanie. Bylinky na čaj by mali rásť od zdrojov znečistenia: rastliny, cesty, skládky. Škodlivé látky zo vzduchu, vody a pôdy sa veľmi rýchlo stávajú súčasťou stoniek, listov, kvetov a ovocia. Preto sú hotové poplatky predávané v lekárňach málo oceňované. Výrobcovia spravidla nemôžu zaručiť čistotu surovín alebo ich záruky nemožno overiť.

Byliny na čaj sa zbierajú počas obdobia kvitnutia. V súčasnosti aróma a výživné látky dosahujú najvyššiu koncentráciu. Výnimky z tohto pravidla: niektoré nápoje si vyžadujú mladé výhonky alebo púčiky.

Byliny, listy a plody sa zbierajú v suchom počasí po rose. Rastliny nemusia byť vykorenené. Nezhromažďujte všetky listy a kvety do posledného. Opatrný prístup nám tiež umožní nájsť potrebné rastliny na tomto mieste budúci rok.

Ovocie by sa malo zbierať až po dozretí. Listy a kvety sa zbierajú po úplnom rozkvetu.

sušenie

Bylinkový čaj môže obsahovať čerstvé listy a ovocie. Zbierka sa však častejšie skladá zo sušených zložiek. Byliny sú umiestnené na dobre vetranom mieste pod vrchlíkom. Rastliny obsahujúce éterické oleje (tymian, oregano a iné) by sa mali sušiť pomaly pri teplote asi 30 o. Mincovňa, podnož, mučenec a ďalšie byliny s glukozidmi sa môžu pripraviť pomocou sušiča (optimálny teplotný rozsah je 50 - 60 °).

Šípky, hloh, ríbezle a horský popol majú vysoký obsah vitamínu C. Najlepšie sa sušia pri 80 - 90 °.

Kvety, listy a byliny si zachovávajú svoje prospešné vlastnosti a nezvyčajnú vôňu nie dlhšie ako dva roky. Korene a kôra zostávajú použiteľné tri roky a plody štyri roky.

Najlepšie je uchovávať ingrediencie v papierových vreckách alebo vreciach vyrobených z prírodnej tkaniny. Môžete na to použiť aj sklenené alebo keramické nádoby. Pre lepšie pohodlie sú kontajnery lepšie vybavené nálepkami s názvom bylín.

Bylinné čaje pre každý deň: recepty

Voňavý a liečivý nápoj sa môže pripraviť z jedného druhu rastliny alebo na základe zbierky. Zloženie zmesi sa musí zvoliť na základe priaznivých vlastností a chuťových charakteristík rastlín. Pokiaľ ide o druhú, môžete si vybrať optimálnu kolekciu pre seba tak, že najprv ochutnáte nápoje založené iba na jednej prísade. Takže môžete cítiť chuť a nájsť požadovanú kombináciu.

Je lepšie sa dozvedieť o liečivých vlastnostiach rastlín vopred, dokonca pred zberom. Niektoré bylinky majú kontraindikácie. Musí sa k nim pristupovať rovnako opatrne ako k liekom.

Okrem byliniek, koreňov a ovocia tieto nápoje často zahŕňajú čistý zelený alebo čierny čaj bez prísad, ako aj korenie. Jedným slovom je fantázia obmedzená iba chuťovými preferenciami, určitými vlastnosťami rastlín a sklonom tela k alergiám.

Recepty z bylinného čaju nižšie používajú jednu alebo viac zložiek.

Linden čaj

Lipové kvety sú zdrojom mnohých prospešných látok. Obsahujú vitamíny (C a skupina B), veľa stopových prvkov, glykozidy, flavonoidy, triesloviny atď. Užitočné bylinné čaje sa dajú pripraviť iba na báze kvetov alebo s pridaním tradičných listov zeleného a čierneho čaju.

Na lindenový nápoj si vezmite jednu polievkovú lyžicu suchej trávy a naplňte ju 400 ml vriacej vody. Zmes sa vylúhuje 10 až 15 minút. Najlepšie je variť takýto čaj v keramickej miske. Aby ste udržali teplotu, musíte ju prikryť uterákom.

Pijú lipový čaj s cukrom alebo medom. Bojuje proti nachladnutiu, má upokojujúci, analgetický a antipyretický účinok. Podľa mnohých odborníkov je to najlepší bylinkový čaj na normalizáciu menštruačného cyklu. Odporúča sa tiež ženám starším ako 45 rokov, aby sa zabránilo nepríjemným javom sprevádzajúcim menopauzu. V takom prípade ho musíte vypiť každý mesiac každých šesť mesiacov, jednu pohár ráno.

Fireweed, alebo Ivan-čaj, je ďalšia rastlina, ktorá má veľa prospešných vlastností pre ľudské telo. Zvyšuje imunitu, upokojuje nervový systém, odstraňuje škodlivé látky z krvi, má antipyretické a analgetické vlastnosti.

Pred sušením sa čaj z vŕby nechá na chvíľu zívať na slnko. Za týmto účelom otočte listy rastlín (je potrebné ich otočiť medzi dlaňami rúk) a vložiť do hlinenej nádoby. Potom budú musieť byť sušené v tieni.

Hotové listy sa nalejú vriacou vodou: jedna časť čaju Ivan má päť dielov vody. Zmes sa podáva infúziou a opije sa medom alebo cukrom.

Harmanček, podobne ako mäta, je mnohým známym ako doplnková látka. V obchodoch často nájdete hotový zelený čaj, bylinný, s kvetmi tejto rastliny. To nie je prekvapujúce: harmanček má príjemnú chuť a arómu a má tiež upokojujúci účinok. Okrem toho má choleretické, analgetické, diaforetické a protizápalové vlastnosti. Štúdie japonských vedcov ukázali, že harmanček môže u pacientov s cukrovkou znížiť hladinu cukru v krvi. Takýto multifunkčný nástroj určite stojí za to mať pri sebe.

Harmanček má však aj kontraindikácie. Taký čaj by ste nemali zneužívať: vo veľkých dávkach môže inhibovať nervový systém a viesť k zníženiu svalového tonusu.

Ochrana pred chorobami

Recepty z bylinkových čajov určené na zvýšenie imunity najčastejšie zahŕňajú šípky. Má veľké zásoby vitamínu C, pomáha telu bojovať proti prechladnutiu a zvyšuje jeho ochranné funkcie. Okrem toho môžu šípky urýchliť regeneráciu tkanív a fúziu kostí. Táto zázračná rastlina tiež posilňuje cievny systém a pomáha znižovať krvný tlak.

Pri výrobe piva jedna časť ružového boku odoberá desať dielov vody. Taký čaj sa musí vylúhovať najmenej sedem hodín, preto je vhodné urobiť to v termoske a nechať ho cez noc. Kontraindikácie pre dogrose sú poruchy obehového systému, endokarditída, tromboflebitída.

Ak je to potrebné, do multivitamínových poplatkov pridajte jahody, čierne ríbezle, horský popol, rakytník rešetliakový. Ovocie aj listy týchto rastlín môžete použiť na prípravu liečivých odvarov.

Rozveselujte sa celý deň

Čaj, bylinkový čaj alebo infúzia na zvýšenie tónu tela sa stáva obzvlášť dôležitou v období jesene a zimy, keď má zníženie denného svetla tlmiaci účinok na ľudský nervový systém. Takéto zmesi zahŕňajú podstavce, čaj Ivan, calamus, valeriány, nechtíka lekárske, dogrose, borievky, hloh, oregano, horský popol, čierne ríbezle atď.

Jedna z možností tonického čaju je pripravená na základe rozmarínu. Posypte korením alebo lyžičkou sušených listov pohárom vriacej vody. Zmes sa vylúhuje 10 minút a potom sa filtruje. Tento čaj je dobré piť s medom. Напиток оказывает бодрящее и общеукрепляющее действие, но не рекомендуется во время беременности.

Сегодня существует огромное количество рецептов травяных чаев. Их полезные свойства не являются просто народным поверьем: они доказаны научно и с успехом используются в медицине. Составлять оптимальные сборы для себя можно и самостоятельно. Главное — помнить несколько моментов. Практически каждое растение имеет противопоказание, смеси лучше делать на основе ингредиентов с похожими свойствами. Pri poplatkoch si musíte pamätať aj na bylinky. Horkú chuť alebo jemnú arómu je možné korigovať inými bylinkami alebo prísadami: korenie, sladidlá atď. Ďalší odtieň: ľudské telo sa vyznačuje schopnosťou zvyknúť si na účinky produktu. Preto je lepšie nepiť ten istý čaj stále, ale pravidelne pripravovať rôzne nápoje tak, aby jeho vlastnosti mali priaznivý vplyv na organizmus.

Zdroje a metódy získavania

Silica Sassafras získané zo sušenej kôry, dreva a ovocia sassafras albidum alebo Sassafras obyčajné (Sassafras albidum, Sassafras officinale). Éterický olej sassafras získaný z brazílsky sassafras alebo čínsky. Výrobná metóda - destilácia parou.

Výťažok oleja je v závislosti od použitých surovín 0,9 až 1,5%.

Olej Sassafras má tmavožltú, hnedastú alebo hnedú farbu farbaviskózna konzistencia a drevité, sladké vôňa s charakteristickým zápachom safrol (podobne ako gáfor) s tónmi citrónu, fenikla a anízu.

zloženie: Podľa miesta výroby a zdrojov surovín sa rozlišuje niekoľko druhov éterického oleja sassafras - brazílska sassafras, čínska, americká a ďalšie. Rôzne typy sa líšia chemickým zložením, čo nie je príliš komplikované.

Hlavnou zložkou oleja sassafras je safrol - do 96%. Zloženie éterického oleja sassafras tiež zahŕňa eugenol (0,5 - 1%), gáfor (do 7%), ako aj niekoľko mono- a seskvi-terpénových uhľovodíkov.

V dôsledku vysokej toxicity safrolu, ktorý je hlavným chemickým prvkom sassafrasového oleja, je výroba éterického oleja v mnohých krajinách zakázaná a jeho používanie je prísne kontrolované príslušnými orgánmi.

Je známe, že safrol pri perorálnom podaní má psychotropný účinok na osobu: dokonca aj malé dávky tejto látky môžu spôsobiť halucinácie. Preto sa safrol používa v tajných laboratóriách na výrobu extázy - bežnej drogy MDMA. Okrem toho má safrol karcinogénny účinok.

Opis éteronónov

family: vavrín (Lauraceae).

Sassafras (Lat. saxifragus „Lámavé kamene“) - listnatý strom dosahujúci výšku 40 ma priemer kmeňa až 1,5 m. Jeho názov - „lámavé kamene“ - strom získaný vďaka schopnosti klíčkov preraziť kamene. Listy sú celé a 2-7 lalokovité, pitvané. Žltozelené kvety s piatimi okvetnými lístkami sa zbierajú do polodáždnikov. Plody čierneho a modrého vajcovitého tvaru asi 1 cm sa tvoria na jasne červených stopkách. Ovocie stromu koncom leta. Kôra stromu je porézna, oranžovo-hnedá.

Všetky časti stromu majú silnú arómu, ktorá potláča inú vegetáciu v miestach jej rastu.

Sassafras je domovom východnej severnej Ameriky a východnej Ázie. Kultivačnými strediskami sú v súčasnosti pobrežné štáty Severnej Ameriky, Číny a Taiwanu. Hlavným producentom éterického oleja sassafras do roku 1958 boli USA. Avšak kvôli podozreniu na vysokú karcinogenitu safrolu bolo jeho používanie v potravinárskom priemysle zakázané a výroba sa výrazne znížila.

Kanada a Mexiko tiež vyrábajú éterické oleje sassafras. Brazília a Čína sú však poprednými výrobcami éterických olejov sassafras. Hlavnými trhmi spotreby sassafrasovej ropy sú Japonsko, USA, Francúzsko a Španielsko.
Na dekoratívne účely sa stromy sassafras pestujú v európskych parkoch a v niektorých južných regiónoch Ruska, Abcházska a Gruzínska.

Domorodí Američania používali sassafras ako liek, dezinfekčný prostriedok a arómu. Indiáni ho považovali za „posvätný strom“ kvôli jeho terapeutickým vlastnostiam. Rôzne časti stromu sa používali na prechladnutie, horúčku, zápal očí, vysoký krvný tlak, na liečbu artritídy, dny, reumatizmu a zlej kože.

Miestni používali sassafras na výrobu koreňového piva (rootbier). Korene a kôra stromu sa stále používajú na výrobu čaju, listy sa používajú v polievkach a omáčkach (sušené listy sú korením).

Sassafras priniesli do Európy Španieli, ktorí sa prvýkrát stretli s voňavým stromom v Mexiku v 16. storočí. O niečo neskôr boli odrezky sassafrasov privezené do Anglicka, kde ich začali pestovať v skleníkoch. Čoskoro z toho začali dostávať éterický olej - Oleum ligni sassafras.

Veľký dopyt po oleji sassafras v Európe a potom v USA bol spôsobený výrobou aromatických látok - heliotropínu, ktorý sa v kozmetických a voňavkárskych kompozíciách bežne používa na výrobu teplých korenistých aróm a tiež ako konzervačné látky. Kôra sassafras sa používa na výrobu jasne žltého farbiva.

Esenciálny olej Sassafras bol súčasťou niektorých antivírusových liekov v úradnej medicíne. Jeho použitie je však v súčasnosti veľmi obmedzené kvôli svojej vysokej toxicite. Európske právo zakazuje použitie sassafrasového oleja v potravinách a nealkoholických nápojoch v koncentrácii vyššej ako 1 mg / kg a v alkoholických nápojoch s obsahom alkoholu vyšším ako 25 stupňov - 5 mg / kg.

Napriek vysokej toxicite silice sassafros je jej výroba jednou z najpopulárnejších na svete okrem iných éterických olejov. Väčšina sassafrasového oleja sa používa na izoláciu safrolu, ktorý sa potom používa pri výrobe heliotropin - ochutenie parfumérskeho priemyslu a piperonalbutoxid (PBO) - dôležitá zložka insekticídov.

Účinky na telo

Olej sassafras:

 • efektívne fajčenie
 • je diuretikum
 • používa sa pri problémoch s gastrointestinálnym traktom (plynatosť, zápcha),
 • pri liečení žlčníkovej choroby,
 • pomáha odstraňovať toxíny,
 • stimuluje krvný obeh,
 • zmierňuje reumatické bolesti
 • má relaxačný a upokojujúci účinok,
 • znižuje krvný tlak
 • posilňuje pečeň
 • ako anestetikum pre dnu bolesti svalov, artritídu,
 • zvýšiť tón s fyzickou slabosťou,
 • s infekčnými chorobami urogenitálneho systému.

Metódy vnútorného použitia sassafras a safrassového oleja

Celkový príjem oleja sassafras by nemal prekročiť 2 kvapky za deň a sedem po sebe nasledujúcich dní! Prekročenie uvedeného dávkovania môže viesť k narušeniu funkcie pečene a obličiek!

Prestať fajčiť: 1-2 kvapky oleja na pohár bylinného čaju - pite každý deň na lačný žalúdok, nie viac ako 3-krát týždenne.

Bojovať proti vírusovej infekcii naniesť ten istý čaj najviac jeden týždeň.

Eliminácia toxínov (diuretický čaj): 1 polievková lyžica. lyžica suchých koreňov sassafras naliať 1 liter vriacej vody a variť po dobu 20 minút. Ochlaďte, rozriedite 1 litrom prevarenej vody, podľa chuti pridajte cukor.

Metódy externého použitia oleja sassafras

Proti všiam (z vši): do šampónu pridajte 1-2 kvapky oleja a vlasy si umyte 1krát týždenne po dobu jedného mesiaca.

Pre reumatické bolesti: 1-2 kvapky éterického oleja na 50 ml masážneho krému - votrite do kĺbov po dobu 1-1,5 mesiaca.

Vane na bolesť kĺbov, dna, artritída, hypertenzia: Rozpustite 2-3 kvapky oleja v 100 g emulgátora (kúpeľová soľ, pena) a nalejte do kúpeľa.

S kožnými vyrážkami na tele: telová masáž 1-2 kvapkami éterického oleja v zmesi s masážou alebo liečebným krémom.

Pri pigmentácii: namazanú pokožku namažte krémom 1 kvapkou oleja.

obklady na ošetrenie rán, akné, uštipnutí hmyzom: 1 - 2 kvapky rozpustené v 0,5 šálke základného oleja, navlhčite obrúsok a naneste na problémovú oblasť.

Parný kúpeľ s akné a nečistou pokožkou: 1-2 kvapky na pohár horúcej vody.

Iné použitie

Esenciálne oleje sassafras sa používajú predovšetkým ako parfumy pri výrobe parfumov vo parfumoch a mydlách.

Používa sa na ochutenie tabaku.

Olej Sassafras sa používa ako insekticíd v poľnohospodárstve, ako aj na odpudzovanie komárov.

Zahrnuté v niektorých čistiacich prostriedkoch (podlahové vosky, čistiace prostriedky a čistiace prostriedky).

kontraindikácie

Esenciálny olej sassafras má vysokú úroveň toxicity!

Nepoužívajte počas tehotenstva a laktácie!

Neodporúča sa na použitie v domácej aromaterapii (pri nesprávnom použití môže byť smrteľná)!

Pin
Send
Share
Send
Send