Užitočné tipy

5 tipov, ako zaistiť pravidelnosť stoličky a dlhšiu životnosť

Pin
Send
Share
Send
Send


Miera pohybu čriev sa môže meniť od trikrát denne do trikrát týždenne. Toto je individuálna vlastnosť tela. Je obvyklé hovoriť o zápche v prípadoch, keď je ťažké vyprázdnenie, črevá nie sú úplne prázdne, človek cíti nepríjemné pocity v bruchu a celkovú slabosť. V tomto prípade môže byť stolička denne. Ak k návšteve toalety dôjde menej ako raz za tri dni, potom nie je pochýb o existencii zápchy.

S vekom sa zvyšuje riziko zápchy. Tento problém nemožno ignorovať. Stagnácia stolice vedie k spätnej absorpcii látok do tela, ktoré by sa z nej mali odstrániť, pretože už nie sú užitočné. Toto ovplyvňuje celkovú pohodu človeka a v konečnom dôsledku vedie k vážnym patológiám tráviaceho systému.

Príčiny zápchy

Než pochopíte, ako opraviť stoličku zápchou, musíte zistiť, čo ich spôsobilo. Medzi hlavné dôvody patria:

 1. Nesprávna výživa - obmedzené množstvo vlákniny, monotónna podvýživa, znížený príjem vody, nedostatok režimu.
 2. Nízka fyzická aktivita. Slabé svaly brucha a panvy sa odrážajú v zažívacom trakte.
 3. Stres.
 4. Niektoré lieky užívané dlho sú antidepresíva, lieky obsahujúce železo, draslík alebo hliník, perorálne kontraceptíva, antibiotiká.
 5. Choroby tráviaceho ústrojenstva - vredy, hemoroidy, cholecystitída, črevné trhliny a abnormality jeho vývoja, nádor.

V závislosti od príčiny zápchy je potrebné vyliečiť sprievodné ochorenie alebo napraviť niektoré aspekty životného štýlu.

Všeobecné odporúčania na boj proti zápche

Je veľmi dôležité utvárať správny životný štýl, každodennú rutinu a psychologický prístup. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Nemôžete vydržať, ak chcete ísť na záchod, obmedzte túto potrebu. S opakovanou oneskorenou reakciou na signály tela v budúcnosti slabnú a úplne zmiznú.
 2. Pri návšteve toalety vás nemôže rozptyľovať čítanie a iné veci.
 3. Musíte sa pokúsiť použiť toaletu súčasne.
 4. Ak potrebujete tlačiť, je lepšie to urobiť, keď sedíte vo vzpriamenej polohe a položíte nohy na zem.
 5. Je dôležité naučiť sa relaxovať v každej životnej situácii, vyhnúť sa stresujúcim momentom, pozrieť sa na všetko s úsmevom.

Režim napájania

Osobitné miesto má dodržiavanie pitného režimu. Denná norma vody pre dospelého je 30 ml na 1 kg telesnej hmotnosti. Je užitočné začať deň pohárom vody, najmä pri častej zápche. Musí sa to urobiť pred zvyčajnými rannými procedúrami, aby už pri raňajkách mala asimiláciu. Voda rozširuje črevá, zjemňuje jej obsah a podporuje vyprázdňovanie.

Je dôležité, aby sa jedlo pestrá a zahŕňalo denne všetky druhy výrobkov - zelenina, ovocie, mäso, ryby, obilniny, mliečne výrobky. Je potrebné pokúsiť sa jesť súčasne, aby sa v tele vyvinul návyk. Potraviny budú lepšie stráviteľné a ich zvyšky budú pravidelne odstraňované.

V strave osoby trpiacej zápchou by mali byť potraviny bohaté na vlákninu z potravy. Takéto výrobky sú veľmi užitočné. Ich zložky sa podrobujú predĺženému spracovaniu črevnou mikroflórou. Prispieva to k jeho čisteniu, tvorbe stolice a tiež k zníženiu cholesterolu. Živiny lepšie vstrebáva telo. Vláknina je bohatá na ovocie, zeleninu, sušené ovocie a výrobky z celozrnnej múky. Bran má maximálnu schopnosť absorbovať vodu. Je potrebné, aby v potrave bolo denne prítomných 30–40 g vlákniny.
Výrobky, ktoré by mala konzumovať osoba trpiaca zápchou:

 • zelenina a ovocie, ktoré nepodlieha tepelnému spracovaniu - kapusta, špenát, uhorky, reďkovky, paradajky, mrkva, repa, tekvica, tekvica, jablká, hrozno, melón, vodný melón, banány,
 • sušené ovocie - sušené marhule, figy, hrozienka, slivky,
 • šťavy zo sliviek, tekvice, paradajok, marhúľ, jabĺk, kapusty, čučoriedky,
 • zelenina a maslo,
 • mliečne výrobky,
 • greeny - petržlen, pažítka, koriander, kôpor, šalát.

Zároveň by malo byť v strave obmedzené množstvo kávy, čaju, čokolády, ryže, čučoriedok a bieleho chleba. Lepšie je vyhnúť sa jedlám, ktoré negatívne ovplyvňujú črevnú motilitu.

Fyzická aktivita

Predpokladom prevencie a liečby zápchy je fyzická aktivita. Pravidelné cvičenie ráno, gymnastika a pohyb počas dňa zlepšujú črevnú pohyblivosť. Cvičenia môžete začať bez toho, aby ste vstali z postele:

 1. Leží na chrbte, silou sa stiahne a vyčnieva z žalúdka.
 2. Zatiahnite a vyčnievajte z brucha, položte si bok po boku a ťahajte kolená k hrudníku. Vykonajte cvičenie na pravej a ľavej strane.
 3. „Bicykel“ - ležiace na chrbte, otáčajte nohami nohami.
 4. Urobte niekoľko kliknutí na brucho pod tlačidlom brucha.

Tieto cvičenia môžu byť doplnené masážou. Vykonajte tiež klamstvo:

 1. Kruhová masáž brucha v smere hodinových ručičiek.
 2. Špirálová masáž brucha v smere hodinových ručičiek. Musíte začať od pupku a končiť dosiahnutím pubis zdola a solárneho plexu zhora.
 3. Uhnite ľavú stranu brucha a pohybujte sa zhora nadol.
 4. Masírujte malé prsty striedavo na obe ruky na niekoľko minút.

Ráno sa zahrievanie môžete dokončiť aktívnejšími cvičeniami: drepy, chôdza s drepy, pohyby na zadku.

Liečba drogami

Liečba špeciálnymi drogami by sa mala kontaktovať ako posledná možnosť. Časté užívanie liekov na zápchu môže viesť k opačnému účinku. Lieky sú návykové a vyžadujú si zvýšenie dávky. Preto sa v priebehu času v čreve vyvíja dysbakterióza a telo stráca dôležité vitamíny a minerály, pretože je narušená absorpcia. Je tiež typická pre časté používanie očistných klystírov.

Spomedzi existujúcich liekov je lepšie uprednostňovať činidlá založené na laktulóze. Medzi ne patrí dufalac, export, normáza, forlax. Vyznačujú sa miernym účinkom na črevá, zadržiavajú v ňom vodu a zmäkčujú výkaly. A hoci účinok nie je okamžite zrejmý, ale je pomerne dlhý. Tieto lieky sú bezpečné pre deti a tehotné ženy, nespôsobujú vedľajšie účinky z čriev.

Existujú aj rýchlejšie prostriedky na zápchu. Sú to lieky na báze senny, bisacodylu, ako aj kvapky gutalalaxie, slabé a podobné. Väčšina z nich sa nedá použiť na spastickú zápchu, čo by sa malo zohľadniť. Nie sú vhodné na časté používanie, pretože sú návykové.

V akútnych podmienkach sa používajú glycerínové čapíky. Starostlivo pôsobia na črevá a sú bezpečné. V extrémnych prípadoch môžete použiť klystír, ale tento postup nezneužívajte. Najlepšie je robiť s vazelínou, slnečnicovým alebo olivovým olejom. Pri spastickej zápche pomáha zahrievanie brucha pomocou vyhrievacej podložky alebo kúpeľa.

Ľudové recepty na zápchu

Prechod na správnu stravu a fyzickú aktivitu bude nejaký čas trvať, kým sa črevá vrátia do normálu. Zároveň so zápchou môžu pomôcť recepty založené na výrobkoch, ktoré maximalizujú vylučovanie tráviaceho systému:

 1. Čaj na vrchu mrkvy. Mrkvy zelenej sa sušia, roztierajú a preosejú. 1 čajová lyžička vrcholov sa varí v pohári vody, môžete pridať cukor. Čaj s pivom musíte vypiť na prázdny žalúdok pol hodiny pred raňajkami. Tieto greeny môžu byť ochutené prvými kurzami. Použiť počas 1 mesiaca.
 2. Pripravte zmes 250 g sušených marhúľ a sušených sliviek, 1 lyžice senny a rastlinného oleja, 1 lyžičky medu. V noci je 1-6 polievkových lyžíc. Hotovú zmes môžete uchovávať v chladničke jeden týždeň a možno s ňou zaobchádzať až 2 mesiace.
 3. 3 čajové lyžičky pšeničných otrúb vo vode alebo mlieku cez noc. Pre dieťa je dávka 1 čajová lyžička.
 4. Zmes sušeného ovocia. Mleté a zmiešané 500 g fíg, sušených sliviek, sušených marhúľ, rande, hrozienok s 5 lyžicami medu. Konzumujte 3 čajové lyžičky denne.
 5. 1 šálka kefíru hodinu pred spaním. Kyslé mliečne výrobky musia byť čerstvé, včerajšie maximum. Môžete pridať 1 polievkovú lyžicu rastlinného oleja.
 6. Coriander, ako neustále korenie v prvých jedlách a obilninách - pol lyžičky v panvici.

Ak je zápcha výsledkom narušeného životného štýlu, dá sa úspešne liečiť úpravou stravovania a fyzickej aktivity. Konzultácia s lekárom je však vždy nevyhnutná, pretože táto tráviaca porucha môže byť vážnym príznakom iného ochorenia.

Ako to funguje a ako vyzerá normálne kreslo?

Stručne povedané, v hrubom čreve sa zvyšky potravy zmiešajú, absorbuje sa voda, tvoria sa výkaly a postupujú ďalej k „východu“ - konečníku, kde je stena natiahnutá, je tu nutkanie na defekáciu a výkaly sú odstránené.

Prečo to vieš? Odlíšiť normu od neštandardnej normy. Pravidelná stolica je znakom dobrého trávenia a podporuje zdravie a dlhovekosť.

Aby výkaly úplne prešli črevami, je potrebných minimálne 20 hodín a maximálne 3 dni. Keď je stolica v hrubom čreve dlhšie - je ťažšia ako „ovca“. Preto ak navštevujete toaletu menej ako každé 3 dni a výkaly sú podobné prvým 2 obrázkom, jedná sa o zápchu. Zistite, ktoré výkaly sa považujú za normálne (typy 3 a 4):

Ak chcete používať toaletu v noci, jedná sa o príznaky choroby. Pretože kontrakcie hrubého čreva - peristaltika sa objavujú ráno, v noci črevá „spočíva“. Poraďte sa s lekárom, ak sa počas pohybu čriev cítite, že:

 • máte v čreve „niečo iné“, nemáte zmysel pre úľavu
 • musíte tlačiť
 • chceš, ale nemôžeš ísť na záchod
 • všetko je „zablokované“ v žalúdku
 • sere ťa
 • je potrebné pomôcť vyprázdniť črevá
 • tento stav trvá viac ako šesť mesiacov a situácia sa zhoršuje.

Aké je nebezpečenstvo „bežnej“ zápchy?

Oneskorenie kresla nie je také neškodné. Zápcha je príčinou mnohých zdravotných problémov:

 1. Hemoroidy sa zhoršujú, objavujú sa análne trhliny, zvyšuje sa riziko rektálneho prolapsu - u 7 z každých 10 pacientov.
 2. Objaví sa funkčná porucha - syndróm dráždivého čreva.
 3. Existujú predispozičné faktory pre rozvoj kolitídy, alergií.
 4. Telo nedostáva potrebné vitamíny a minerály.
 5. Pacient sa stáva podráždeným, trpí depresiou a neurózou.
 6. Často sa obávajú syndrómu chronickej únavy.

Tí, ktorí trpia zápchou, sú vystavení zvýšenému riziku:

 • divertikulóza hrubého čreva (vyčnievanie a stenčenie črevnej steny) a jeho komplikácie, až po perforáciu čreva a peritonitída - každú pätinu
 • črevné polypy sa nachádzajú v každej desatine
 • rakovina hrubého čreva a konečníka - každých dvadsať.

Neberte to do extrémov - liečte zápchu včas.

Tip číslo 2 - vyberte si stravu

Na „východe“ získate dôsledky toho, čo ste dostali „pri vchode“. Existujú produkty, vďaka ktorým je stolica mäkšia a vďaka črevám budete pracovať aktívnejšie. Zahrnúť do stravy: rastlinné oleje, čerstvo vylisované zeleninové šťavy, kyslé mliečne výrobky - čerstvý kefír, drobivé cereálie so sušeným ovocím, polievky, ovocie, surová a spracovaná zelenina, zdravá vláknina. Vyprážané, mastné, údené mäso, konzervačné látky a iné „chémie“ vo výrobkoch sú zakázané.

Tip č. 3 - vypite dostatok tekutín

Samozrejme ste počuli, že „musíte veľa piť.“ Koľko je však dosť? Vedci stanovili normu - 30 ml na 1 kg ideálnej telesnej hmotnosti (v sieti môžete nájsť kalkulačku telesnej hmotnosti a nahradiť jej údaje a vypočítať). Kvapalina musí byť teplá, aby mohla rýchlo vstúpiť do čriev a do vody sa mohol pridať med.

Tip číslo 4 - neklaďte sa na gauč

Ak trávite dni v kancelárii a večer - pozeráte televíziu alebo „visíte von“ na internete - črevá môžu zariadiť „štrajk“. Aby bola stolička pravidelná, najlepšia cesta von je fyzická aktivita najmenej hodinu trikrát týždenne. Nemôžete venovať toľko času, neexistuje spôsob, ako navštíviť halu? Chôdza, výstup na schody, každú minútu, aby ste zostali fit.

Tip číslo 5 - nelieči sa, poraďte sa s lekárom

Keď kefír, sušené švestky a teplá voda s medom nepomôžu, je čas navštíviť lekára:

 • v stolici ste si všimli krv
 • vzhľad výkalov sa zmenil - tenký alebo ako páska
 • zlyhanie čreva sa objavilo náhle, najmä po 50 rokoch
 • trpíte zápchou, stratíte veľa na váhe a vaša strava zostáva rovnaká
 • máte bolesti brucha alebo nepríjemné pocity pred alebo po pohybe čriev
 • zápcha nahrádza hnačku
 • v konečníku boli bolesti
 • chuť do jedla sa zhoršila, objavila sa averzia k určitým potravinám
 • ste unavení rýchlejšie
 • nechápete, prečo teplota stúpa
 • trpíte zápchou a v rodine sa vyskytli prípady rakoviny hrubého čreva a konečníka, ulceróznej kolitídy, Crohnovej choroby.

Zápcha a ... štítna žľaza: kde je spojenie?

Mladé dievča 23 rokov sa k nám obrátilo. Ukázalo sa, že sa obávala zápchy po dobu 1,5 roka! Náš lekár starostlivo pohovoril s pacientkou a zistil, že počas tehotenstva, pred 3 rokmi, mala dysfunkcia štítnej žľazy, ale nič sa neobťažovalo a nevykonávala sa žiadna liečba.

Dôkladnejšie sme to skúmali a zistili sme, že príčinou zápchy je autoimunitná tyreoiditída - bežná situácia u žien, keď telo „útočí“ na svoju štítnu žľazu, postupne sa rozpadá a hladina hormónov klesá. Jedným zo symptómov autoimunitnej tyroiditídy je zápcha. Náš endokrinológ predpísal liečbu, funkcia štítnej žľazy sa vrátila k normálu a práca s gastroenterológom priniesla výsledky - zápcha bola preč.

Zápcha a niečo iné

67-ročný pacient k nám prišiel so sťažnosťami na zápchu. Laxatíva nepomohli. Lekár ho vyšetril, ale nezistil žiadne významné odchýlky. Vek a povaha sťažností však boli alarmujúce a pacient bol odoslaný na podrobné vyšetrenie.

Pri krvnom teste sa pomocou hypersenzitívneho testu na skrytú krv v stolici „Colon View“ zistil pokles hemoglobínu, zvýšenie ESR a skrytá krv v stolici. Urobili sme kolonoskopiu - vyšetrenie čreva pomocou flexibilného endoskopu a odhalili sme nádor čreva. Našťastie sa nám podarilo včas.

Pacient bol úspešne operovaný a je pod dohľadom gastroenterológa a onkológa.

Ako a ako vám môžeme pomôcť?

 1. Poraďte sa s kompetentným odborníkom - náš gastroenterológ vás podrobne vyšetrí, v prípade potreby vymenuje ďalšie konzultácie od príbuzných odborníkov a monitoruje liečebný proces od prvej návštevy po výsledok.
 2. Identifikujte príčinu zápchy - máme všetko potrebné vybavenie expertnej triedy a vysoko kvalifikovaných diagnostických pracovníkov na vykonanie podrobného vyšetrenia - analýzy, ultrazvuk, endoskopické vyšetrenia.
 3. Ušetrite čas a peniaze - aby sme zistili, prečo vaše črevá odmietajú pravidelne pracovať, vytvorili sme bezplatný rozhovor s gastroenterológom a naplánujte vyšetrenie. Ak sa obávate príznakov, ale neviete, kde začať, v konverzácii dostanete správne výskumné spektrum.

Zápcha je príčinou a následkom mnohých chorôb. Kompetentný lekár im pomôže porozumieť. Nemali by ste si predpisovať preháňadlá, zapájať sa do klystírov a „ťahať“ návštevu gastroenterológa. Môžete vynechať niečo dôležité a stratiť drahocenný čas. Neriskujte - poraďte sa s odborníkom.

Pozrite si video: Internet v lietadle - lacný a rýchly? (Septembra 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send