Užitočné tipy

Hormonálne akné u žien: liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je MUDr. Eduardo Montaña, MD, MPH. Montagna je detský lekár z Gruzínska. V rokoch 1985 a 1989 získal magisterský titul v zdravotníctve a doktor na Univerzite Emory.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Porušenie hormonálneho pozadia môže ovplyvniť intenzitu prejavu akné a dokonca ju môže spôsobiť. Hoci adolescenti často čelia problému s akné, akné sa vyskytuje aj u ľudí vo veku 20, 30, 40 a dokonca aj v 50 rokoch. Existuje niekoľko spôsobov, ako normalizovať hormonálne pozadie v akné, vrátane liekov, zmien životného štýlu a ľudových prostriedkov. Naučte sa všetky tieto metódy a prediskutujte ich so svojím lekárom alebo si vyberte tú, ktorá vám vyhovuje sama.

Prečo sa akné objavuje, keď sú hormóny nevyvážené

Koža je cieľovým orgánom pre steroidy, takže akné a hormóny spolu úzko súvisia. Androgény môžu ovplyvniť veľkosť mazových žliaz a viesť k narušeniu ich práce, presnejšie k nadmernému vylučovaniu. Zvýšenie produkcie mazu spôsobuje zmenu v jeho zložení a významné zníženie množstva kyseliny linolovej. V dôsledku tohto procesu sa zase objaví folikulárna hyperkeratóza, pri ktorej sa kožné bunky začnú intenzívne deliť. Mŕtve epidermálne vločky upchávajú kanáliky mazových žliaz, ktoré vystupujú do vlasových folikulov. V tejto oblasti sa vytvára prostredie, ktoré spĺňa všetky požiadavky na aktívny rast a reprodukciu podmienečne patogénnej mikroflóry vrátane baktérií akné. V dôsledku ich života sa objaví akné.

Aké hormóny spôsobujú akné

Za produkciu androgénov v tele ženy sú zodpovedné vaječníky, kôra nadobličiek, podkožné tukové tkanivo (v menšej miere). Androgény sú nevyhnutné pre úplný vývoj v puberte, ale ich nadmerný výskyt v dospelosti vedie k globálnym zmenám, ktoré ovplyvňujú vzhľad, reprodukčné zdravie, metabolické procesy a menštruačné pozadie.

Od hormónov, ktoré ovplyvňujú akné, sa rozlišuje nasledujúci zoznam:

 • testosterón
 • progesterón,
 • dihydrotestosterón,
 • prolaktín.

Zvýšený testosterón je základným faktorom pri vývoji ženského akné, zatiaľ čo progesterón je zodpovedný za to, aké ťažké bude hormonálne akné. Dihydrotestosterón je aktívnejší testosterón, ktorý zvyšuje počet receptorov v koži a citlivosť mazových žliaz na ne. Stimuluje tiež vylučovanie mazu, mení jeho vlastnosti. Prolaktín nepatrí medzi steroidné hormóny, pomáha však znižovať tvorbu estrogénu, čo sa odráža v hormonálnom pozadí. Akné kvôli hormónom dostali rôzne názvy: „postmenopauzálny“, „premenštruačný“, „endokrinný“, „neskoro“, „hyperandrogénny“.

Hormonálne akné na tvári sa môže objaviť v dôsledku narušeného fungovania vaječníkov alebo kôry nadobličiek a môže byť nadobudnuté alebo dedičné. Príčiny, ktoré ovplyvňujú výskyt akné, môžu byť zvýšenie hladiny androgénov a ich normálneho množstva, ale môžu sa zmeniť na aktívnejšiu formu alebo preniknúť do cieľových orgánov, z ktorých jednou je koža.

Syndróm polycystických ovárií

Nadmerná produkcia androgénov a hormonálnej akné je častejšie výsledkom ochorenia syndrómu polycystických ovárií. Zdravé vaječníky produkujú dva hlavné hormóny - estrogén a progesterón a malé množstvo androgénov. Posledne menované sú potrebné počas tehotenstva na vytvorenie mužského plodu. Tento syndróm sa vyvíja z mnohých dôvodov, najmä pri komplikovanom tehotenstve, poraneniach hlavy, endokrinných poruchách. U 70% žien je choroba úzko spojená s hormónom pankreasu - inzulínom, ktorý je zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi. Ak je vo vaječníkoch v krvi príliš veľa inzulínu, začne sa aktívna tvorba androgénov. Mužské hormóny narušujú vaječníky, čo vedie k tvorbe cýst. Jedným z vonkajších príznakov polycystiky je akné na tvári.

Ako prolaktín ovplyvňuje akné

Hormonálne akné u žien môže byť dôsledkom zvýšenej hladiny hormónu prolaktínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu mliečnych žliaz, produkciu mlieka počas dojčenia. Vysoký prolaktín navyše inhibuje rast hormónu stimulujúceho folikuly, bez ktorého sa netvorí estrogén. Prolaktín je tiež stimulátorom produkcie androgénu. Nedostatočná koncentrácia estrogénu a vysoký rast mužských hormónov priamo ovplyvňujú výskyt akné.

Prolaktín stúpa z týchto dôvodov:

 • časté stresy
 • prísna strava
 • užívanie antidepresív a steroidných liekov,
 • ochorenie obličiek a pečene
 • patológia hypofýzy atď.

Dokonca aj malá nerovnováha medzi hormónmi spojenými s užívaním liekov, steroidných liekov, menštruačný cyklus môže spôsobiť výskyt alebo recidívu akné.

Známky hormonálnej akné

Hormonálne akné u žien je lokalizované hlavne do tváre a menej často v hornej časti trupu. Sú to komedóny a zápalové prvky (papulopustulárna vyrážka). Akné u žien môže byť slobodné, čo je typické pre mierne štádium choroby alebo viacpočetné vo forme červených tuberkulóz a pustúl.

Najzávažnejšou formou je konglobátové akné vo forme uzlov a cýst, po ktorých rozlíšení zostávajú hlboké jazvy.

Akné kvôli hormonálnemu zlyhaniu často súvisí s ďalšími príznakmi hyperandrogenémie: seborrhea, menštruačné nepravidelnosti, nadmerný rast mužských vlasov na tvári, brucho, okolo bradaviek a ramien.

Progesterón a androgény

U žien, spolu s nadbytkom steroidov, existuje aj porucha metabolizmu kože spôsobená zvýšenou hladinou progesterónu alebo nadmernou citlivosťou receptorov na pôsobenie androgénov. Prolaktín tvorený hypofýzou, aj keď s miernym zvýšením koncentrácie krvi, mení reakciu tkanív na inzulín a pohlavné hormóny.

Inzulínové a sexuálne hormóny

V dôsledku zmien metabolizmu tukov môže byť akné spojené s hypotyreózou (nízka funkcia štítnej žľazy). Pri diabetes mellitus 2. typu sa v dôsledku rezistencie buniek na inzulín vytvára viac, ako je potrebné. Hyperinzulinémia (nadbytok v krvi) znižuje tvorbu globulínu v pečeni, ktorý viaže pohlavné hormóny.

Výsledkom je, že v krvi cirkuluje veľa voľného testosterónu, ktorý sa aktívne premieňa na dihydrotestosterón, v ktorom je schopnosť ovplyvňovať tvorbu akné dvakrát tak vysoká.

A tu je viac o hormonálnom zlyhaní u mužov.

Nadmerný rast vlasov

Najčastejším vonkajším príznakom nadbytku mužských pohlavných hormónov u dievčat a žien je zvýšený rast vlasov na brade, na horných perách a na bočných povrchoch líc (fúzy, brady a vedľajšie popáleniny). Husté chĺpky sa nachádzajú aj na bruchu v perineu, na vnútornom povrchu stehien a nôh. Ich hustota a dĺžka je spôsobená citlivosťou vlasových folikulov na androgény a dedičnou predispozíciou.

Druhým najbežnejším príznakom je obezita. Je to spôsobené narušením metabolizmu tukov a uhľohydrátov, inzulínovej rezistencie (inzulínovej rezistencie).

K akej hormonálnej nerovnováhe môže viesť

Dlhodobé zvyšovanie množstva androgénov u žien vedie nielen k kozmetickým defektom, ale zvyšuje aj riziká:

 • proliferácia vnútornej vrstvy maternice (hyperplázia endometria) s ťažkým krvácaním z maternice,
 • rakovina krčka maternice
 • progresia cukrovky 2. typu,
 • ischemická choroba srdca
 • arteriálna hypertenzia
 • metabolický syndróm.

Čo bude znamenať, okrem akné, problémy u mužov

Nadbytok testosterónu zvyčajne vedie k skorému výskytu sekundárnych sexuálnych charakteristík u detí - rast vlasov na tvári, v podpazuší, v hrádzi, hrubý hlas, zväčšenie veľkosti vonkajších pohlavných orgánov.

U dospelých pacientov je vysoká hladina mužských pohlavných hormónov sprevádzaná:

 • zvýšená agresivita
 • náhle zmeny emočného pozadia,
 • záchvaty bolesti v srdci
 • mimovoľné zastavenie dýchania počas spánku (apnoe),
 • alopécia,
 • adenóm prostaty
 • neplodnosť.
Etapy alopécie u mužov

Aké testy sa majú brať na hormóny s akné

V závislosti od príznakov môže dermatológ alebo gynekológ (androológ) predpísať individuálny súbor hormonálnych testov. V prvej fáze lekár najčastejšie predpisuje štandardné hormóny.

 • hypofýzy tyrotropín a tyroxín - odrážajú činnosť hypofýzy a štítnej žľazy,
 • kortizol a adrenokortikotropín - ukazujú úroveň funkčnej aktivity nadobličiek,
 • voľný testosterón, dehydroepiandrosterón, bielkovina, ktorá viaže sexuálne steroidy - sú potrebné na vyhodnotenie fungovania pohlavných žliaz, u žien sa navyše skúma hydroxy-progesterón, antimulleri a estradiol,
 • hypofýza prolaktín - tvorba pohlavných hormónov závisí od jeho koncentrácie,
 • folikuly stimulujúce a luteinizujúce - stimulujú zrenie folikulov, syntézu progesterónu, testosterónu.

Pozrite si video o testoch na akné:

Podmienky prípravy na dodanie a termíny

U žien sú testy predpísané v dňoch 4 až 6 menštruačného cyklu. Lekár môže niekedy odporučiť opakovanú diagnózu 2 až 3 dni pred očakávanou menštruáciou. Pri darovaní krvi je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

 • prísť do laboratória ráno pred raňajkami,
 • za deň vylúčte príjem alkoholu, prejedanie sa, šport, návštevu sauny, pláže, solárium, intenzívny emocionálny stres,
 • týždeň diskutovať s lekárom o možnosti používania liekov a zrušení hormonálnych liekov vrátane antikoncepcie,
 • bezprostredne pred analýzou je zakázané fajčiť (3 hodiny), podrobiť sa röntgenovej diagnostike, vykonávať fyzioterapeutické postupy.

Výsledky skúšok a ďalšie spracovanie

Ak sa zistí hormonálna nerovnováha, je potrebné zistiť jej príčinu. K tvorbe pohlavných hormónov dochádza vo vaječníkoch, semenníkoch, nadobličkách. Tento proces je riadený hypofýzou, hypotalamom.

Na základe výsledkov počiatočnej diagnózy je možné predpísať ďalšie laboratórne vyšetrenie, panvový ultrazvuk, MRI mozgu a adrenálnu tomografiu. Vyžaduje sa vylúčenie cukrovky (glukóza v krvi a moči, glykovaný hemoglobín).

Príklad panvovej MRI

Najčastejšou príčinou hyperandrogenizmu u žien sú zmeny polycystických ovárií. V tomto prípade je uvedené použitie antikoncepčných prostriedkov, ktoré inhibujú syntézu testosterónu - Yarina, Diane 35, Jes.

U mužov môže byť základným procesom pri akné patológia nadobličiek, pri užívaní hormonálnych liekov na budovanie svalov a zmene funkcie pohlavných žliaz. Ak diagnóza neodhalila odchýlky od normy, potom sa odporúča kultivácia mikroflóry (škvrny kože v vyrážkovej zóne), testy na intestinálnu dysbiózu, subkutánny kliešť (demodikóza).

Pravidlá výživy proti akné

Bez ohľadu na dôvod sa pacientom zobrazuje diéta, ktorá môže zastaviť rozvoj akné:

 • jedlo sa užíva 5-6 krát denne,
 • základ stravy - čerstvá zelenina a ovocie, bobule,
 • povolené chudé mäso a varené ryby, morské plody,
 • odmietnutie mlieka a jeho náhrada kyslými nápojmi a tvarohom,
 • úplný zákaz cukru, bielej múky a alkoholu, korenín, korenených a vyprážaných potravín,
 • nahradenie živočíšnych tukov rastlinným olejom (2 polievkové lyžice za deň), orechov (nie viac ako 50 g),
 • s obezitou by sa mal jeden deň v týždni vykladať: na kefír, jablká, tvaroh alebo zelenina.

A tu je viac o obezite spôsobenej hormonálnym zlyhaním.

Krvné testy na hladiny hormónov sú indikované u pacientov s pretrvávajúcou akné, príznakmi hormonálnej nerovnováhy. Skúmajte funkciu pohlavných žliaz, hypofýzy, štítnej žľazy, nadobličiek. U žien najčastejšie zistia zvýšenie voľného testosterónu a prolaktínu a mužov - kortizolu a celkového testosterónu.

Na základe výsledkov vyšetrenia je predpísaná terapia alebo sú potrebné ďalšie diagnostické metódy. Všetkým pacientom s akné je ukázaná strava na obnovenie metabolických procesov.

diagnostika

Pred liečbou hormonálneho akné dermatológ spolu s gynekológom vyšetrí pacienta, aby zistil príčiny choroby:

vykonáva prieskum prítomnosti gynekologických chorôb, perorálnych kontraceptív, vylučuje choroby, ako je demodikóza, ružovka, periorálna dermatitída, predpisuje biochemický krvný test na stanovenie stavu pečene a obličiek, predpisuje laboratórnu štúdiu hormonálneho profilu a odhaľuje povahu hyperandrogenémie (ovária alebo nadobličky).

Možno pred liečbou akné hormonálnym zlyhaním bude potrebný ultrazvuk panvových orgánov a MRI nadobličiek. Vo väčšine prípadov pri podozrení na hormonálne akné bude liečba vyžadovať konzultáciu s gynekológom a endokrinológom a vhodné vyšetrenia.

Liečba akné

Ak je u žien diagnostikovaná hormonálna akné, liečba vyžaduje individuálny prístup. Systémové aj miestne prípravky sú predpísané. Povinným bodom je dodržiavanie toaletného nálezu na akné, pretože to umožňuje skrátiť dobu liečby, dávkovanie liekov a zlepšiť stav pokožky.

Všeobecná zásada, ako sa vysporiadať s akné, je zameraná na zníženie hladiny mužských hormónov alebo na stimuláciu estrogénu a liečenie choroby, ktorá vyvolala hormonálne zlyhanie.

Používajú sa lieky, ktoré spomaľujú tvorbu androgénov v nadobličkách a vaječníkoch, blokujú receptory steroidov v derme a inhibujú konverziu testosterónu na aktívnejšiu formu dihydrotestosterónu. Na tento účel sa predpisujú kombinované perorálne kontraceptíva.

Používanie perorálnej antikoncepcie

Z veľkého zoznamu liekov, ako je liečba hormonálnej akné u žien, sa považuje za účinnú izoláciu antikoncepčných prostriedkov na báze etinylestradiolu (estrogénu), ktoré znižujú hladinu androgénovej koncentrácie v krvi. V dôsledku užívania liekov je znížená sekrécia mazových žliaz, a tak sa môže liečiť hormonálne akné.

Pri hormonálnom zlyhaní sa však liečba prevažne uskutočňuje pomocou liekov na báze drospirenónu, dienogestu, cyproterón acetátu, dezogestrelu, ktorých vlastnosti sú podobné progesterónu ženského hormónu. Jedná sa o ženské hormóny progestogénu, ktoré v tele produkujú vaječníky a mierne nadobličky. Znižujú aktivitu androgénov, bránia testosterónu v premene na aktívny dihydrotestosterón a znižujú citlivosť androgénnych receptorov v pokožke.

drospirenónu

Štvrtá generácia kombinovaných antikoncepčných prostriedkov zahŕňa lieky obsahujúce etinylestradiol a drospirenón: Jes, Yarina, Midiana, Dimia. Odstraňujú nielen akné, ale prispievajú aj k chudnutiu, a preto sú najvhodnejšie pre ženy trpiace akné a náchylné na nadváhu.

Midiana a Yarina sú lieky s nízkou dávkou etinylestradiolu. Používajú sa podľa zavedenej schémy pre 1 tabletu počas 21 dní. Ďalší kurz po týždennej prestávke. Celková dĺžka liečby je navrhnutá na 6 mesiacov. Počas liečebného procesu sa zaznamenáva nielen významné zníženie akné, ale tiež to, že pokožka je hladšia, matnejšia, zlepšuje sa jej štruktúra a znižuje sa vylučovanie mazových žliaz.

Mikrodózy etinylestradiolu Jess a Dimia sa používajú počas 24 dní a potom nasleduje 4-dňová prestávka.

Cyproteronacetát

Doteraz je najúčinnejšou drogou, s ktorou je boj proti hormonálnemu akné, zvlášť závažnému, Diane-35 kombinujúci etinylestradiol a cyproteronacetát. Analógy Diana-35 sú antikoncepčné prostriedky Chloe a Bellune 35. Všetky lieky patria do tretej generácie perorálnych kontraceptív. Cyproteronacetát je látka s najsilnejším antiandrogénnym účinkom, ale jej príjem je obmedzený a nemôže trvať dlhšie ako 6 mesiacov z dôvodu vysokého rizika vedľajších účinkov. Po začiatku užívania, seborrhea, olejnatosť vlasov výrazne klesne, bude možné liečiť akné za 3-6 mesiacov. 1 tableta sa používa denne od začiatku menštruačného cyklu. Účinnosť liečby sa dá posúdiť po prvých 3 mesiacoch používania s povinným monitorovaním podľa výsledkov analýz.

Dienogest a dezogestrel

Prášky na kontrolu antikoncepcie založené na dienogeste (Janine, Silouet, Klayra) sa oficiálne indikujú na liečbu akné. Siluet a Janine tiež obsahujú etinylestradiol a odoberajú sa podľa štandardnej schémy. Klaira je niekoľko typov viacfarebných tabliet s rôznym obsahom hormónov, takže užívanie tejto antikoncepcie je viacfázové.

Использование контрацептивов на основе дезогестрела еще один способ как избавиться от гормональных прыщей. Это такие препараты как Регулон и Новинет. Схема приема классическая.

záver

Kombinované antikoncepčné prostriedky vedú iba k zníženiu tvorby mazu, preto sa odporúča kombinovať ich s externými látkami na báze kyseliny azelaovej, benzoylperoxidu a antibiotík. Sú to také lieky ako Baziron AS, Skinoren, Differin. Nebojujte proti akné sami. Účinné liečenie akné je možné iba komplexným pôsobením na všetky časti procesu výskytu acne vulgaris. Liečbu preto vykonávajú dvaja lekári - gynekológ a dermatológ. Gynekológ predpisuje lieky, aby normalizoval pomer hladín hormónov, dermatológ používa lokálne lieky, ktoré ovplyvňujú hyperkeratózu a ničia baktérie. Iba kombinovaná terapia môže zabezpečiť dlhodobú remisiu a dosiahnuť také dobré výsledky pri liečbe akné, ktoré je ťažké dosiahnuť pomocou ktorejkoľvek metódy alebo nástroja.

Pin
Send
Share
Send
Send