Užitočné tipy

Ako skontrolovať filmovú kameru

Pin
Send
Share
Send
Send


Kamery už dávno prekročili hranice profesionálnych workshopov. Teraz je digitálny fotoaparát k dispozícii každému. A ak popularita filmových kamier zmizla, digitálne fotoaparáty zažívajú skutočný rozmach. Dôvodom je skutočnosť, že pomocou digitálneho fotoaparátu je ľahké nasnímať fotografiu, dokáže pojať veľa fotografií a čo je najdôležitejšie - výsledok je okamžite viditeľný.

Teraz existujú fotoaparáty v širokom cenovom rozpätí as odlišnou sadou charakteristík. Preto je výber jedného z nich, ktorý potrebujete, často veľmi zložitý. Niekoľko tipov, na čo sa treba zamerať najskôr a čo skontrolovať pri nákupe digitálneho fotoaparátu, vám neublíži.

Kontrola šošoviek

Objektív je nepochybne hlavným prvkom fotoaparátu. Prvá vec, ktorú musíte venovať pozornosť, je čistota šošoviek. Skontrolujte, či na povrchu predných a zadných šošoviek nie sú škrabance a odreniny, či je vo vnútri silný prach. Otvorte clonu a pozerajte sa dovnútra objektívu, vyberte ho z kamery a pozrite sa na vôľu, ako aj na povrch šošoviek pod uhlom. V ideálnom prípade by všetky šošovky mali byť čisté a priehľadné bez zakalenia a akýchkoľvek inklúzií a formácií.


Skúška vôle šošovky

Potom skontrolujte mechaniku šošoviek - funguje membrána správne, ak existuje prepojka - funguje to? Pri prepínaní hodnôt clony 2 - 2,8 - 4 - 5,6 - 8 by sa otvor mal zmenšiť.

Skontrolujte fungovanie uzávierky

Otvorte zadný kryt fotoaparátu. Najprv musíte skontrolovať jednotku prevíjania filmu. Pri napínaní spúšte sa musí prijímacia cievka otáčať, rovnako ako valčeky na navíjanie filmu so zubami na perforáciu.

Ďalej - musíte záclony vizuálne skontrolovať. Sú celé, sú tam nejaké viditeľné škrabance alebo diery? Ak začiarknete kameru SLR, prezrite si priezor a stlačte tlačidlo spúšte. V zrkadlovkách je po dobu zostupu oko tmavé - zrkadlo stúpa.


Kontrola činnosti uzávierky, závesov.

Potom môžete skontrolovať vývoj všetkých výpisov. Otvorte kryt objektívu alebo ho úplne odstráňte. Zdvihnite fotoaparát do úrovne očí s otvoreným zadným krytom, aby ste pri otváraní záclon videli pred fotoaparátom niečo jasné. Testovanie sa môže začať úryvkom „ručne“ „B“. Keď stlačíte tlačidlo spúšte, záclony by sa mali otvoriť a zostať otvorené, kým neuvoľníte tlačidlo.


Rýchlosť uzávierky B. Uzávierka zostane otvorená, zatiaľ čo držíte stlačené tlačidlo.

Potom môžete nastaviť maximálnu rýchlosť uzávierky, s ktorou sa začína riadok, napríklad 30, čo zodpovedá 1/30 sek. Zatvorte uzávierku a stlačte uzávierku. Mali by ste vidieť, ako sa úplne otvorí a potom sa hriadeľ uzáveru rýchlo zavrie.

Znížte rýchlosť uzávierky na ďalšiu hodnotu. Uzávierka by mala pracovať rýchlejšie. Potom je ďalšia hodnota ešte rýchlejšia.

Samozrejme nebudete merať očami, ako presne sú vypracované rýchlosti uzávierky, ale získate celkový dojem z kamery. Často sa stáva, že pri minimálnej rýchlosti uzávierky sa uzávierka správa ako rýchlosť uzávierky „ručne“ - zostane otvorená, kým je stlačené tlačidlo spúšte, čo naznačuje poruchu fotoaparátu. Je možné, že prvý záves prešiel rýchlo a druhý v žiadnom zhone ho nezachytil - zostáva na svojom mieste - kamera je pokazená.

Kontrola iných mechanizmov

Prezrite si priezor hľadáčika a skúste namieriť na najbližší objekt. Zameria objektív, ukazuje spoľahlivé hodnoty na stupnici vzdialenosti? Je zaostrovacia obrazovka čistá?

pretočiť, Tento režim sa aktivuje, keď je fólia ukončená a musí sa vrátiť späť do podávača. Súčasne by sa valčeky na navíjanie filmu mali uvoľňovať a voľne sa otáčať v opačnom smere, aby sa fólia mohla voľne navíjať do prívodnej cievky.

Ak má fotoaparát samospúšť, mali by ste ju skontrolovať - ​​zrazu si chcete vziať selfie. Samospúšť spomaľuje spúšť. Je potrebné spustiť uzávierku, spustiť páčku samospúšte a stlačiť tlačidlo samospúšte. Zaznie bzučiak a po 10 sekundách sa uzávierka uvoľní.

Môžem si kúpiť použité fotografické vybavenie?

Keď si kúpite nový fotoaparát a vybalíte ho, okamžite stratí 20-30% z ceny, pretože ho nikto nenakúpi za cenu obchodu. Preto pre tých, ktorí hľadajú kameru na sekundárnom trhu, je možné kúpiť takmer nové fotografické vybavenie lacnejšie ako v obchode.

Ak ste sa ešte nerozhodli pre model fotoaparátu, prečítajte si nášho sprievodcu výberom kamery pre rôzne požiadavky.

Mnoho fotografov v skutočnosti neodporúča kúpiť fotoaparát rukami, ak neviete, ako ho skontrolovať pred nákupom. Koniec koncov, dôvody, prečo ľudia predávajú fotoaparát, sú rôzne. A tu hlavnou vecou nie je naraziť na problémovú kópiu.

Kontrola expozície

Expozičný meter - zariadenie na meranie úrovne osvetlenia. Ak ste začínajúcim amatérskym fotografom, potrebujete iba objektívne údaje o osvetlení predmetov, aby ste správne nastavili expozíciu. Aj keď v priebehu času môžete získať dostatok skúseností a určiť jas „okom“.


Fotoaparát s expozimetrom selénu a samospúšťou na prednom paneli

V mechanických kamerách sa používajú hlavne dva typy expozimetrov selén alebo photoresist, Pre merač expozície selénu nie je potrebný ďalší výkon - fotobunka sama generuje napätie pod vplyvom svetla a šípku merača odmieta o hodnotu úmernú osvetleniu. Fotorezistor potrebuje externé batérie. Preto ich nezabudnite vložiť na vhodné miesto.

Prvou úrovňou kontroly expozície je, či funguje vôbec. Namierte fotoaparát na objekty s rôznymi svetelnými podmienkami a sledujte hodnoty expozimetra. Mali by sa zmeniť, napríklad šípka by sa mala viac odchyľovať, keď smeruje k osvetlenému objektu. Vo väčšine prípadov je takáto kontrola pred zakúpením fotoaparátu dostatočná - zaistíte, aby merač expozície plnil svoju hlavnú funkciu - reakciu na osvetlenie.


Porovnanie expozimetrov dvoch kamier.

Druhou úrovňou je kontrola presnosti expozimetra. Na tento účel sa musí porovnávať s iným referenčným meračom expozície. V každom modernom digitálnom fotoaparáte sú zabudované expozimetre, takže ich môžete porovnať s jeho údajmi. Existujú tiež programy pre smartfón, ktoré určujú úroveň osvetlenia pomocou vstavaného snímača svetla smartfónu, ale nemohol som z nich získať dobrý spoľahlivý výsledok. Takže som naklonený používať expozimeter inej kamery.

Nastavte dve kamery na rovnaké ISO, prepnite referenčnú kameru do režimu priority clony a nastavte priemernú clonu, napríklad 8. Nasmerujte dve kamery na objekty s rôznymi svetelnými podmienkami a porovnajte hodnoty expozimetrov. Ak sa líšia iba nepatrne, potom merač expozície fotoaparátu zobrazuje správne hodnoty.


Hodnoty clony a expozície sú rovnaké na oboch expozimetroch.

Ak testované zariadenie neustále poskytuje príliš vysoké rýchlosti uzávierky, napríklad jednu zastávku, potom je prvok expozimetra trochu zahnutý, ale môžete zadať korekciu, napríklad zvýšite citlivosť ISO o jednu zastávku.

zistenie

Konečnú kontrolu kamery je možné samozrejme vykonať iba nabíjaním filmu, jeho snímaním a v rôznych režimoch prevádzky s rôznymi rýchlosťami uzávierky a clonami a následným prezeraním výsledku. Vykonaním vyššie uvedených jednoduchých verifikačných krokov však môžete identifikovať väčšinu funkčných porúch fotoaparátu, aby ste mohli urobiť rozhodnutie o kúpe.

Ak si chcete proces snímania užiť, mali by ste si pred nákupom skontrolovať fotoaparát. Neodporúčam snímať fotoaparát, ak v ňom niečo nefunguje. Oprava použitých kamier nie je opodstatnená. Strávite veľa úsilia, ak ho chcete sami opraviť, a nie tým, že to dokážete - mechanika kamier je dosť komplikovaná, existuje veľa malých detailov. Oprava odborníkom bude tiež drahá. Najlepšie je nájsť pracovnú kópiu mechanického fotoaparátu, najmä odteraz je ich výber veľmi veľký.

Na čo sa zamerať pri nákupe použitého fotoaparátu?

Tu je takmer všetko rovnaké ako pri kúpe automobilu:

 • "Ani trochu, ani pekne?" To znamená, že ak kamera nespadla z útesu a nedochádzalo k oprave ani po nejakej poruche.
 • Nie ste utopený muž? To znamená, či fotoaparát spadol do vody. Taktiež ho nepoužívali v daždi, snehu a pri teplotných rozdieloch, po ktorých sa vytvorí kondenzát, z ktorého kontakty hrdzu a oxidujú.
 • „A aký je počet najazdených kilometrov?“ To znamená, aký je jeho zdroj, koľko sa používa a koľko rámcov sa pre tento účel vytvorilo.

Prečo ľudia predávajú fotoaparáty?

 • Kamera je zastaraná, vyšiel nový model. Pri hľadaní nových produktov a špičkových modelov niektorí používatelia predávajú svoj existujúci fotoaparát, aby držali krok s trendmi vo fotopriemysle.
 • Fotoaparát bol predstavený, darček sa nezmestil. Dokonca ani drahé dary, ako sú fotoaparáty, nemusia byť príjemné: príliš ťažké, príliš masívne, príliš jednoduché, príliš podvedené.
 • Fotoaparát zhromažďuje prach na polici, takmer nikdy sa nepoužil. Fotografi niekedy prepínajú na zrkadlá bez zrkadla alebo dokonca na mobilný telefón a niekedy prestanú mať záujem o fotografiu.
 • Fotoaparát sa začal haraburovať, naliehavo ho bolo potrebné predať. Ak kamera spadla, utopila alebo zlyhala, majiteľ okamžite pochopí, že je čas ju vymeniť za novú a starú predať novému nováčikovi.
 • Kamera je odcudzená, je nevyhnutné ju vyradiť z rúk. Ak má kamera temnú históriu, majiteľ sa poponáhľa, aby sa ukradnutej kamery zbavil.

V prvých troch prípadoch si môžete samozrejme kúpiť fotoaparát s rukami. Majiteľ však nie vždy uvádza skutočný dôvod predaja, preto pred nákupom musíte nielen objasniť dôvod, ale aj skontrolovať celkový stav kamery.

Kedy je lepšie kúpiť ojazdenú kameru a v ktorých prípadoch sa oplatí kúpiť novú kameru?

Najlepšie je kúpiť použité fotoaparáty po novoročných sviatkoch a vydaní nového modelu obľúbenej značky fotoaparátov. Po prázdninách je pravdepodobnosť zachytenia dobrého fotoaparátu na sekundárnom serveri vyššia ako čokoľvek iné, pretože fotografi, ktorí dostanú nový fotoaparát ako darček, sa zbavia starých kópií. A tí, ktorí dostali nechcený darček, predávajú aj svoje fotoaparáty.

Použitý fotoaparát si môžete kúpiť v niekoľkých prípadoch:

 • Ak máte obmedzený rozpočet a kúpite si nový fotoaparát, jednoducho nie je dostupný.
 • Ak potrebujete záložnú kameru, ktorá z bezpečnostných dôvodov leží v batohu.
 • Ak si nie ste istí, či je vaša fotografia, a v tejto veci si chcete skúsiť vyskúšať sami.

V iných prípadoch je lepšie kúpiť novú kameru.

Nevýhody nákupu fotoaparátu s rukami:

 • Nepredvídateľnosť výsledku: jedna kamera môže pracovať pol roka a zlomiť sa, a druhá môže orať ešte viac, ako je jej pracovný zdroj.
 • Neschopnosť overiť 100%: Dokonca ani pri fotografických službách neposkytujú odborníci stopercentnú záruku, že je kamera použiteľná a bude vám verne slúžiť celý život.
 • Riziko nákupu ukradnutého fotografického zariadenia: ak si kúpite fotoaparát bez škatule a iného príslušenstva, riskujete nákup odcudzenej kamery.

Zvážte všetky klady a zápory pre seba a urobte informované rozhodnutia.

Kto by nemal kupovať použitý DSLR?

 • U profesionálnych fotografov. Faktom je, že komerční fotografi veľa strieľajú, a preto sa zariadenie veľmi rýchlo vyčerpáva. Aj keď je kamera stále v záruke, jej zdroje už môžu byť takmer vyčerpané.
 • Na osoby ponúkajúce kúpiť fotoaparát priamo na ulici. Ak vám ponúkneme možnosť kúpiť si kameru priamo na parkovisku, pravdepodobne ide o odcudzenú kameru. Prejdite okolo.

Ako skontrolovať počet najazdených kilometrov použitých DSLR?

Každá kamera má dokonalý zdroj - počet uzávierok, po ktorých môže uzávierka zlyhať. Napríklad to môže byť 100-200 tisíc snímok. Preto sa ešte pred stretnutím s predajcom opýtajte, čo je zdrojom tejto kamery a koľko snímok už vytvorila. Ak kamera vyčerpala svoj zdroj na polovicu alebo viac, je lepšie hľadať inú kameru.

Je však lepšie neveriť majiteľovi slovami, ale požiadať o zaslanie posledného nespracovaného rámca. Informácie o počte nasnímaných snímok sa zaznamenávajú do EXIF ​​každej fotografie, takže to môžete ľahko skontrolovať odovzdaním obrázka do programu ShowExif (celkový počet uvoľnení uzávierky) alebo do IrfanView (parameter celkom obrázkov).

V prípade zrkadlových fotoaparátov nie je počet nasnímaných snímok taký kritický, pretože elektronická uzávierka funguje hlavne tam, ale počet najazdených kilometrov naznačuje intenzitu používania fotoaparátu, čo je užitočné vedieť aj pri kúpe zrkadlového fotoaparátu.

Ako skontrolovať kameru na prítomnosť horúcich a zlomených pixelov?

Najdôležitejšou a najdrahšou vecou fotoaparátu je matica. Preto sa musí nevyhnutne skontrolovať.

Poškodené pixely sú dvoch typov:

 • Mŕtve pixely nesvietia. Fotoaparát môžete skontrolovať na zlomené pixely otvorením clony na maximum a fotografovaním jasného žiariaceho objektu mimo zaostrenia (napríklad slnečná obloha alebo svetlo lampy). Rám sa ukáže byť jasný, ale zlomené pixely zostanú čierne.
 • Horúce pixely vždy žiaria rovnakou farbou. Fotoaparát môžete skontrolovať na prítomnosť horúcich pixelov zatvorením krytu objektívu a nasnímaním fotografie pri nízkej rýchlosti uzávierky. Obrázok bude čierny a horúce pixely budú žiariť.

V programe Deadpixeltest môžete skontrolovať aj maticu kamery.

Ako skontrolovať mechanické poškodenie fotoaparátu?

 • Čipy, praskliny, škrabance. Skontrolujte, či nie sú na kamere škrabance a triesky. Ak je na kamere iba mechanické poškodenie spôsobené mechanickým poškodením, môžete ho zobrať. A ak sú na puzdre praskliny, ale vo vnútri niečo prekvitá, nehádajte sa s týmto fotoaparátom.
 • Kolíky a skrutky. Skontrolujte, či sú všetky ozubené kolieska čierne bez odretia. Ak nájdete stopy po uvoľnení, špecifikujte, aký druh opravy prešiel fotoaparát. Napriek reakcii predajcu je však lepšie tento fotoaparát kúpiť.
 • Bajonetový držiak. Odskrutkujte objektív a skontrolujte, či je objektív pripevnený k fotoaparátu. Ak zariadenie podporuje formát Compact Flash, starostlivo preskúmajte nohy kontaktov: ak je aspoň jeden z nich ohnutý, nestrácajte čas a pokračujte v skúmaní inej kamery. Skontrolujte tiež bajonetovú zásuvku na statív, ak fotoaparát nemá odretie, potom sa fotoaparát použil bez statívu.

 • Batéria a jednotka flash. Utopený fotoaparát alebo nie, môžete skontrolovať stav kontaktov v pozíciách pre batérie a jednotky Flash. Skontrolujte, či sú všetky kontakty čisté, bez hrdze, oxidácie elektrolytov a šmuhy. Pred nákupom a počas kontroly tiež požiadajte, aby ste fotoaparát nabili na maximum. Sledujte, ako rýchlo sa vybíja batéria. Ak má fotoaparát lacnú čínsku batériu, opýtajte sa, čo sa stalo s pôvodnou. Pôvodná batéria musí mať hologram od výrobcu.
 • Horúca obuv. Skontrolujte, či na bežcoch horúcej topánky nie je hrdza (upevnenie blesku a synchronizátora), odfotografujte ho pomocou blesku a skontrolujte jeho fungovanie. Aj bežci obuvi pochopia, ako aktívne predávajúci kameru používal. Ak sú utreté do otvorov, fotoaparát pracuje intenzívne, čo znamená, že by ste mali hľadať iný príklad.

Ako skontrolovať elektroniku fotoaparátu?

Skontrolujte všetky páky a kolesá. Snímajte v rôznych režimoch snímania, upravujte expozíciu, vyváženie bielej a blesk. Skontrolujte, či zaostrenie nefunguje v režime Live View.

Ak chcete pred nákupom plne oceniť kvalitu fotoaparátu alebo objektívu, prineste si so sebou laptop. Na veľkej obrazovke je oveľa pohodlnejšie vyhodnotiť kvalitu fotografií z hľadiska ostrosti, vinetácie, reprodukcie farieb, prítomnosti chromatických aberácií a skreslení atď.

Ako skontrolovať šošovku pred nákupom?

Fotoaparát sa často predáva spolu s objektívom, zvyčajne s veľrybím objektívom, ktorý sa dodáva s fotoaparátom. Stále častejšie však nájdete šošovky predávané samostatne. A ak sú fotografi zvyčajne skeptickí, pokiaľ ide o kúpu fotoaparátu z ich rúk, potom sa nákup šošoviek na sekundárnom trhu považuje za celkom rozumné míňanie peňazí, pretože je oveľa ľahšie skontrolovať fungovanie objektívu ako fotoaparát.

Kompatibilné s fotoaparátom. Len v prípade, skontrolujte, či objektív vyhovuje vášmu fotoaparátu, alebo sa pred stretnutím overte u predajcu. Na stretnutí skontrolujte držiak - miesto, kde je objektív pripevnený k fotoaparátu, pripevnite objektív a skúste nasnímať obrázok. Ak sa získa obrázok a objektív je bezpečne držaný, nemali by nastať žiadne problémy.

Lens. Skontrolujte šošovku a uistite sa, že na šošovkách nie sú škrabance alebo praskliny. Trochu prachu, možno je to normálne. Ak na skle nie sú silné vôle, plesne a škrabance, môžete si ho vziať.

Autofokus. Otestujte zameranie v rôznych režimoch a pozrite sa na výsledok. Ak sú fotografie vysoko kvalitné, nie rozmazané, so zameraním na objektív, na ktorý ste zaostrili, môžete objektív nasnímať.

Если вы пока не определились с моделью объектива, почитайте наш гайд по выбору линзы под разные требования.

Как проверить, не ворованный ли фотоаппарат?

 • Проверьте совпадение серийного номера на камере с номером на коробке от фотоаппарата.
 • Проверьте комплектность фотоаппарата: помимо коробки, это обычно USB-кабель и инструкция.
 • Пробейте серийный номер камеры по базам украденной фототехники.
 • Посмотрите, не затерт ли серийный номер специально. Ak je oblasť miestnosti staršia ako samotná kamera, je lepšie ju kúpiť.

Ak si kúpite fotoaparát s rukami, prediskutujte možnosť návratu najmenej v priebehu niekoľkých dní. Počas tejto doby budete mať čas na snímanie a pochopenie, či je fotoaparát pre vás vhodný alebo nie. Pri kúpe fotoaparátu rukami je lepšie podpísať účtenku a uviesť v nej podmienky predaja, možnosť vrátenia peňazí a dobu odpočinku.

Fotograf Professional Ethics

Čo sa medzi fotografmi považuje za dobré pravidlo? Čo by však fotograf nemal robiť vôbec? Aké povinnosti fotografa sú predpísané v dokumentoch a ktoré sa týkajú oblasti morálky a etiky? Materiál pochopíme.

Kategória: Rada 04/11/2018

10 jemností na fotografovanie mužských portrétov

Nech je vo vašom živote veľa krásnych fotografií, vrátane portrétov mužov! Koniec koncov, pravdepodobne ste opakovane čelili otázke: ako prinútiť človeka, aby predstavoval fotografiu? A tu je odpoveď!

Kategória: Rada 05/15/2018

Ako zamerať v noci: 5 účinných metód zaostrovania v tme

Pri fotografovaní v noci je najťažšie získať fotografie s ostrým zaostrením. Fotoaparát je oveľa ťažšie „vidieť“ v tme ako človek. Existujú však spôsoby, ako prekonať tieto prekážky a získať fantastické nočné fotografie.

Kategória: Poučenie 07.23.2018

„Keby ste mohli strieľať na iných planétach a tam by ste leteli“: rozhovor s Alexandrom Kuzminom

Hovorili sme s našim učiteľom potravinárskej fotografie v Minsku a so základnými fotografiami vo Vitebsku o tom, ako ho každoročne zastreliť v 100 mestách sveta a mať na Instagrame viac ako 60 000 sledovateľov.

Rubrika: Rozhovor 23. 8. 2016

Aká je obrana diplomu v našej fotografickej škole: foto report

V sobotu sa uskutočnila posledná hodina v skupine o základných fotografiách - prvé promócie Andreja Barila! Chlapci prezentovali svoje najlepšie diela a získali osvedčenia. Ako to bolo, pozri esej s fotografiou.

Kategória: Správa o diplomových fotografiách 06/08/2018

Úspešné príbehy absolventov fotografickej školy: Andrey Sashko

Začíname sériu publikácií o našich absolventoch, ktorí študujú na našej fotografickej škole na neobmedzené predplatné na jeden rok a stali sa nám veľmi blízki. Prvý materiál je o Andrei Sashkovi.

Kategória: Príbehy o úspechu 01/08/2019

Pravidlá kompozície vo fotografii: symetria

V tomto materiáli sme pre vás zhromaždili najkrajšie fotografie, vďaka ktorým je symetria dokonalá a harmonická. Prečo je symetria pre diváka taká príjemná a ako ju hľadať vo svete okolo vás, prečítajte si tento článok.

Kategória: Inšpirácia 03/28/2019

Ako fotografovať novorodencov: rozhovor s fotografkou Olesyou Fetisovou

Fotografovanie novonarodených detí je najpôsobivejšou formou streľby a veľmi zodpovednou prácou, ktorú je potrebné sa naučiť. Hovorili sme s Olesyou Fetisovou o tom, ako sa stať fotografom pre novorodencov a zmeniť ich záľuby na podnikanie.

Kategória: Interview 03/26/2019

Pin
Send
Share
Send
Send