Užitočné tipy

Ako identifikovať larvy termitov

Pin
Send
Share
Send
Send


termity - bylinožravý hmyz patriaci do termitovej infračervenej oblasti. Tento hmyz, hoci sa na diaľku podobá mravcom, je blízkym príbuzným švábov. Opisuje sa asi 3106 druhov a 331 rodov vrátane fosílnych termitov. Vedci tvrdia, že termiti vystupovali zo skupiny švábov v paleozoiku.

vzhľad

Pozrime sa, ako vyzerajú termiti na príklade predstaviteľov rôznych kast. Pracovný hmyz má:

 • farba svetla
 • mäkké telo potiahnuté chitínom
 • nerozvinutá oblasť hrudníka,
 • veľká hlava vybavená silnými mandľami.

Dĺžka ich tela je od 2 mm do 1,5 cm, oči pracujúcich a vojakov sú slabo vyvinuté alebo chýbajú. Na hlave sú závitové antény s veľkým počtom segmentov. Podľa dĺžky sa posudzuje vek hmyzu.

Veľkosť termitov sa líši v závislosti od toho, do akej kasty jednotlivec patrí. Ak sú pracovníci dosť malí, vojaci termitov majú veľké (2 cm) telo a veľkú hlavu s tak silnými čeľusťami, že nie sú schopní sami jesť a kŕmiť si svoje pracovné termity. U niektorých druhov sú čeľuste znížené, ale na hlave je vyrast, z ktorého nosový vojak „strieľa“ strašidelné tajomstvo špeciálnych žliaz na nepriateľa.

termity

Okrídlené termity majú dva páry fazetových očí a dva jednoduché oči. Od ostatných sa odlišujú prítomnosťou krídel, ktoré sa po osadovacom lete hmyz rozpadne pozdĺž špeciálneho švu. Krídla (ich 2 páry) sú veľké, ale slabé a hmyz častejšie „plánuje“ ako lietajú. Okrídlené termity sa môžu páriť a rozmnožovať. Pracovníci a vojaci sú zbavení tejto príležitosti, pretože im chýbajú pohlavné žľazy.

Okrídlený „princ“ a „princezná“ môžu nahradiť mŕtveho kráľa alebo kráľovnú. V lete sú ďaleko spojené s prúdmi vzduchu a vytvárajú kolónie ďaleko od ich pôvodnej mohyly termitov. „Kráľovskí ľudia“ si spočiatku poradia so všetkým, čo sami robia - vykopávajú prístrešok, starajú sa o kladenie vajíčok, kŕmia larvy. Len čo potom „deti“ vyrastú a rozdelia sa na vojakov a robotníkov, starajú sa o „rodičov“.

Kráľ a kráľovná sa líšia veľkosťou. Kráľovná termitov u evolučne vyspelých druhov je desaťkrát väčšia ako hmyz pracujúci a je veľmi podobná maternici mravcov. Obrovské množstvo vytvorených vajíčok napína brucho natoľko, že sa samica nemôže hýbať. V prípade potreby ho desiatky pracovných mravcov prenesú do inej komory.

U primitívnych druhov má kráľovná o niečo viac predstaviteľov iných kast. Kráľovná termitov žije 10 - 20 rokov. Vedci sa domnievajú, že za túto „dlhovekosť“ sú zodpovedné špeciálne enzýmy s antioxidačnými vlastnosťami.

Veľkosť „kráľa“ nepresahuje veľkosť pracujúceho hmyzu. Je neustále v tej istej cele s kráľovnou a hlavnou funkciou samca je oplodnenie samice.

Zástupcovia rhinotermitidovej rodiny majú na svojich hlavách predný pórov alebo fontánu, z ktorej sú uvoľňovaní úzkostné feromóny od predstaviteľov tejto termitovej rodiny, čím informujú ostatných obyvateľov hniezda o nebezpečenstve. Niektoré odrody vojakov majú rovnaký čas, ale kvapku jedu. „Obraciate“ hlavu nepriateľa, obranca aplikuje jed na povrch a ochromí agresora.

termity

Rôzne druhy termitov majú svoj pomer pracovníkov a vojakov. Počet vojakov v termite zvyčajne nepresahuje 3%. Ale sieť druhov, ktoré vôbec nemajú vojakov alebo ich podiel je 12-15%. Japonskí vedci zistili, že na rozdiel od iných druhov hmyzu, ktoré majú sociálnu organizáciu, je chromozómový gén X zodpovedný za dimorfizmus v rodine termitov. Je to on, kto určuje, kto sa stane larvou v budúcnosti. Táto vlastnosť sa však vyznačuje pokročilými druhmi. U primitívnych druhov je to, čo sa jednotlivec stane v budúcnosti, determinované výživou a špeciálnymi feromónmi.

Rovnako ako každý hmyz, aj termit má tri páry bežiacich nôh. Farba hmyzu sa môže meniť dokonca aj v jednom termite. Vo vnútri komplexného systému pohybov sa nachádza „viacfarebný“ hmyz - od belavého po tmavo hnedý.

Reprodukčný a vývojový cyklus

Termitná kráľovná sa počas svojho dlhého života mnohokrát spája s kráľom. V letnej sezóne pracovníci robia praskliny v stenách, cez ktoré môže naraz vytlačiť iba 2 - 3 hmyz. Cestovatelia opisujú let s okrídleným hmyzom ako termitový „dym“, ktorý stúpa nad štruktúry.

„Princezná“ priťahujú svojich budúcich kráľov tajomstvom brušných žliaz. Potom pár „kopá“ norku, ktorej vstup je zapečatený. Párovanie nastáva v takej „kráľovskej“ komore. U nižších druhov samica kladie stovky, zriedka tisíce vajec týždenne.

Existujú však druhy, ktorých kráľovná plodnosť je úžasná. Pri odontothermis obesus žena kladie až 86 000 vajíčok denne. Kráľovná Macrotermis ukladá ročne viac ako 10 miliónov vajec. Termity na fotografii obklopujú kráľovnú.

Kráľovná termitov

Pracovníci kŕmia hmyz a starajú sa o neho, ťahajú vajcia, zbierajú z brucha sekrečné kvapky a vojaci ich chránia.

Na povrchu tela kráľovnej vystupuje zvláštne tajomstvo bohaté na feromóny. Je konzumovaný termitmi a prenášaný do odľahlých častí podzemných labyrintov. Niektorí vedci sa domnievajú, že práve toto tajomstvo „spája“ rodinu. Iní sa domnievajú, že sa týmto spôsobom vykonáva kontrola počtu okrídlených jedincov - neobjavujú sa až do dospievania kolónie, ku ktorému dôjde po 2 až 3 rokoch.

Pracovníci a vojaci vo svojej podstate nedostatočne rozvinutí jednotlivci „zmrzli“ v štádiu larvy. Nevyvíjajú reprodukčný systém. Tajomstvo vyžarované kráľovnou neumožňuje všetkým termitom premieňať sa na hmyz schopný rozmnožovania. Keď kráľovná starne, množstvo tajomstva klesá a za určitých podmienok sa môžu pracovné termity množiť.

Z oplodnených vajíčok sa objavujú larvy:

 • u robotníkov, vojaka po roztavení, sa larva stáva hmyzom dospelých,
 • po druhej molte sa larva alebo víla rozdelí do ďalšieho stupňa,
 • nymfa je väčšia ako larva a má krídla na hrudných segmentoch,
 • pred dosiahnutím dospelosti prechádza larva 3 až 4 cykly topenia,
 • existuje niekoľko vekov a nymf, na konci transformácie rastie hmyz dlhé krídla.
Dočasní pracovníci

Pracovné termity kŕmia larvy tajomstvom ich slinných žliaz alebo rozdrvenými spórami húb, ktoré pestujú na svojich plantážach. K rozmnožovaniu termitov dochádza v dôsledku oplodnenia, ale v neprítomnosti samcov sa samice môžu rozmnožovať asexuálne (parenenogeneticky). Všetci narodení jedinci sú ženy.

Ak kráľovná náhle zomrie, okrídlené ženy alebo víly môžu prevziať svoju úlohu v reprodukcii. Posledne menované si zachovávajú všetky znaky nezrelosti. Nazývajú sa víly. Niektoré typy termitov v jednom hniezde môžu mať niekoľko párov. Stáva sa to, ak je termit veľmi veľký. Vedci zistili, že prítomnosť pracovných termitov stimuluje znášanie vajec.

Je tiež prekvapujúce, že za určitých podmienok sa môžu množiť aj pracovné termity. Aby sa zmenili na reprodukčný druh, potrebujú dlhú dobu - 30 - 40 dní. Nazývajú sa ergatoidy. Vedci v laboratóriu krížili ergatoidy s vínami a ergatoidmi. Percento kastov v potomstve bolo rôzne.

V tabuľke sú uvedené výsledky experimentov:

ženymužiDruh chovuvýsledné potomstvo
nimfoidy-partenogenéza100% ženské nymfy
ergatoidy-partenogenéza50% zomrelo, 50% nymf ženy
nimfoidynimfoidysex50% pracujúcich žien, 50% pracujúcich mužov
nimfoidyergatoidysex50% nymf ženy, 50% robotníčky
ergatoidynimfoidysex¼ zomrelo, ¾ rovnako - nymfy, pracujúci muži a ženy
ergatoidyergatoidysexV rovnakých častiach žien a mužov nymfy, ženy a muži - robotníci

Táto rozmanitosť je spôsobená diploiditou mužských a ženských termitov. Kým sa kolónia vyvíja, okrídlené osoby sa netvoria. Energia sa vynakladá na výrobu pracovníkov, ktorí stavajú, starajú sa a čistia.

termity

Suché drevené a mokré drevené čelné pole sa vyznačuje neprítomnosťou pracovných termitov pre dospelých. Ich úlohu zohrávajú pseudo-ergáty. Táto skupina termitov sa tiež nazýva „falošní“ pracovníci. Larvy sa dlho potápajú a zostávajú pracujúcimi jedincami. Stáva sa však, že po čase sa pseudo-ergat stáva vojakom.

Endemizmus Edit

Podobne ako všetky sociálne druhy hmyzu, aj termiti žijú v kolóniách, počet zrelých jedincov, ktorých počet môže dosahovať od niekoľkých stoviek po niekoľko miliónov a ktorý pozostáva z kastov. Typická kolónia pozostáva z lariev (víly), pracovníkov, vojakov a reprodukčných jedincov. Konštrukcia termitov je mohyla termitov. Na rozdiel od mravcov je členstvo v kaste najvyvinutejším druhom termitov geneticky determinované. U primitívnejších druhov závisí príslušnosť kasty jednotlivca od toho, ako ho iné termity živia počas vývojového obdobia a od toho, ktoré feromóny vylučujú.

Reprodukčné osoby Edit

Medzi reprodukčnými jedincami v hniezde sú kráľ a kráľovná. Sú to jednotlivci, ktorí už stratili svoje krídla a niekedy aj oči a vykonávajú hniezdnu reprodukčnú funkciu. Kráľovná, ktorá dospela, môže klásť niekoľko tisíc vajíčok denne, čím sa zmení na druh „vaječnej továrne“. V tomto stave sa jej prsia a najmä brucho zväčšujú, takže kráľovná je niekoľkokrát väčšia ako akýkoľvek pracovný termit (10 cm alebo viac). Kvôli obrovskému bruchu stráca kráľovná schopnosť samostatne sa pohybovať, a preto, keď je potrebné presunúť ju do inej kolónie, stovky pracovníkov sa spoja, aby ju presunuli. Na povrchu tela kráľovnej vystupujú špeciálne feromóny, olízané pracovníkmi, ktoré prispievajú k zjednoteniu kolónie. U niektorých druhov sú tieto feromóny pre pracovníkov natoľko príťažlivé, že ich hrýzla do kráľovnej brucha (to však zriedka vedie k jej smrti).

V kráľovnej komore je kráľ, ktorý je iba o niečo väčší ako pracujúci termit. Na rozdiel od napríklad mravcov, pri ktorých samci zomierajú okamžite po párení, sa sperma so samičkou po celý život spája a spermie sú uložené vo vnútri kráľovnej (maternice) v ovariálnych príveskoch.

Zostávajúce reprodukčné jedinci majú krídla a slúžia na vytvorenie nových kolónií. V určitom období roka odletia z hniezda a spária sa vo vzduchu, potom muž a žena, keď zostúpili na zem, skryli svoje krídla a spoločne založili novú kolóniu. U niektorých termitov tvoria nezrelí reprodukční jedinci podcast určený na nahradenie kráľa a kráľovnej v prípade ich smrti. Toto je však mimoriadne zriedkavé.

Vedci z univerzity Yamaguchi a univerzity Tottori dospeli k záveru, že termiti sú kráľovnými Reticulitermes speratus žijú dlhšie ako pracovníci kvôli zvýšenej aktivite génov zodpovedných za kódovanie antioxidačných enzýmov: katalázy a rodiny peroxyredoxínov.

Úprava pracovníkov

Na rozdiel od mravcov sú medzi robotníkmi a vojakmi termitov rovnomerne rozdelení ženy a muži. Pracovné termity sa zaoberajú hľadaním potravy, skladovaním potravín, starostlivosťou o potomstvo, výstavbou a opravou kolónie. Pracovníci sú jedinou kastou schopnou tráviť celulózu vďaka špeciálnym črevným symbiontovým mikroorganizmom. Sú to tí, ktorí živia všetky ostatné termity. Kolónia vďačí za svoje pôsobivé vlastnosti aj pracovníkom.

Steny kolónie sú postavené z kombinácie výkalov, drveného dreva a slín. Hniezdo poskytuje miesta na pestovanie plesňových záhrad, chov vajíčok a mladých lariev, reprodukčných jedincov, ako aj rozsiahlu sieť vetracích tunelov, ktoré umožňujú udržiavanie prakticky konštantnej mikroklímy vo vnútri mohyly termitov. Okrem toho niekedy existujú aj priestory pre termity-phily - zvieratá, ktoré koexistujú s termitmi v symbióze.

Vojaci Edit

Vojaci sú špeciálnou kastou pracujúcich jednotlivcov, ktorí majú anatomické a behaviorálne špecializácie, najmä proti útoku mravcov. Mnohé z nich majú čeľuste také zväčšené, že nie sú schopné jesť samy. Vojaci tropických druhov nosorožcov majú na hlave osobitný výrastok, cez ktorý strieľajú ochrannú tekutinu. Na termitoch nahlodaných na stromoch majú vojaci zvyčajne široké hlavy, ktoré im umožňujú blokovať úzke tunely a zabrániť ďalšiemu prenikaniu nepriateľa do hniezda. Ak dôjde k narušeniu celistvosti stien termitového mohyla a situácia je taká, že si vyžaduje zásah viac ako jedného vojaka, vojaci vytvoria obranný útvar pripomínajúci falangu a začnú náhodne útočiť na svoju obeť, zatiaľ čo robotníci otvoria dieru. Falanga sa spravidla stáva samotnou obeťou, pretože po obnove steny termitov stráca príležitosť vrátiť sa k termitom.

Ochranná čelná žľaza vstrekuje ochranné tajomstvá do nepriateľa cez vylučovacie kanáliky v hlave kasty vojaka (pre nosné termity je tento vývod umiestnený v špeciálnom čelnom póre v špecializovanom „čele“ hlavovej kapsuly). Čelná žľaza je vysoko vyvinutá v oblasti brucha vojakov Rhinotermit>.

Počet vojakov v kolónii závisí od činnosti rodiny a zvyčajne predstavuje niekoľko percent celkovej populácie. V menšine druhov je podiel vojakov nižší ako 3%. Asi 4-6% - v druhoch rodov Cryptotermes (Nutting, 1970; Bouillon, 1970), Incisitermes (Harvey, 1934; Nutting, 1970), Kalotermes (Harris, 1954; Grasse a Noirot, 1958) a Glyptotermes (Danthanarayana a Fernando, 1970). Približne 1 - 9% v prípade rodov Neolermes (Nagin, 1972, Sen-Sarma a Mishra, 1972), Stolotermes (Morgan, 1959), Odontotermes (Josens, 1974) a Macrotermes (Pangga, 1936). Podľa Josensa (1972, 1974) zozbieraného na Pobreží Slonoviny (západná Afrika) sa podiel vojakov pohybuje v rozmedzí 12 - 16% Bas>. Termit - Xylofág Cephalotermes (Termitinae) počet vojakov je iba 0,2%. Strata kasty vojakov sa pozoruje v dvoch podrodinách rodiny termitov Termit>. V podrodine Termitinae, iba v 3 rodoch nie je vojakom kasta: Protohamitermes a Orientotermes (dve blízke taxóny z orientálneho regiónu) a Invasitermes z Austrálie.

Súťaž Edit

Konkurencia medzi týmito dvoma kolóniami vždy vedie k agonistickému správaniu vo vzájomných vzťahoch, čo vedie k masovým bitkám. Tieto bitky môžu spôsobiť smrť na oboch stranách av niektorých prípadoch zväčšenie alebo stratu územia. U niektorých druhov sa dokonca tvoria cintoríny vo forme „cintorínskych jám“ („cintorínske jámy“), kde sa ukladajú (zakopávajú) telá mŕtvych termitov.

Štúdie ukazujú, že keď sa termiti zrazia medzi sebou v pástkových oblastiach, niektoré z nich úmyselne blokujú pasáže, aby zabránili vstupu ďalších termitov. Mŕtve termity z ostatných kolónií nájdených vo vyhľadávacích tuneloch vedú k izolácii tejto časti, a preto k potrebe vytvoriť nové tunely. Ku konfliktu medzi dvoma konkurentmi nedochádza vždy. Napríklad, aj keď sa môžu navzájom blokovať, kolónie Macrotermes bellicosus a Macrotermes subhyalinus nie vždy voči sebe agresívne. Samovražedné správanie nájdené v druhu Coptotermes formosanus, Niekedy dve rôzne kolónie C. formosanus dokáže zistiť rovnaký zdroj informačného kanála a vstúpiť do fyzického konfliktu. Súčasne sa niektoré termity husto vtlačia do pasienkov a pasú na nich. Úspešne blokujú tunel a ukončujú všetky agonistické interakcie týchto dvoch kolónií.

Medzi predstaviteľmi reprodukčnej kasty môžu neotenické ženy (budúca maternica) medzi sebou súťažiť o to, aby sa stali dominantnou kráľovnou, ak neexistujú žiadne primárne oviparous jednotlivci (kráľovná alebo zakladateľka kolónie). Tento boj medzi mladými kráľovnými vedie k zničeniu všetkých s výnimkou jednej kráľovnej, ktorá s hlavným samcom (kráľom) preberá hlavnú ovipárnu funkciu kolónie.

Mravce a termiti môžu medzi sebou súťažiť o miesto hniezdenia. Najmä termitové mravce majú obvykle negatívny vplyv na druhy hniezdiace na stromoch.

Komunikácia Edit

Väčšina termitov je slepá, takže k ich komunikácii dochádza najmä prostredníctvom chemických, mechanických a feromónových signálov. Tieto komunikačné metódy sa používajú pri mnohých činnostiach vrátane hľadania potravy, odhaľovania kast, budovania hniezd, rozpoznávania kmeňov, počas párenia letov, odhaľovania a boja proti nepriateľom a ochrany hniezd. Najbežnejším spôsobom komunikácie termitov je kontakt antén (antén). Je známych niekoľko feromónov, vrátane kontaktných feromónov (ktoré sa prenášajú, keď sú pracovníci zapojení do trophallaxie alebo starostlivosti) a feromónov úzkosti, stopových feromónov a pohlavných orgánov. Úzkostné feromóny a iné ochranné chemikálie sa vylučujú z čelnej žľazy. Stopové feromóny sa vylučujú zo sternálnej žľazy a sexuálne feromóny sa vyrábajú z dvoch žľazových zdrojov: zo sternálnej a tergálnej žľazy. Keď termiti idú pri hľadaní potravy, kŕmia krmovinami na povrchu pôdy v stĺpcoch vegetáciou. Cesta môže byť identifikovaná fekálnymi usadeninami alebo zapustenými cestami.Pracovníci na týchto dráhach nechávajú feromóny, ktoré nájdu iní domorodci používajúci čuchové receptory. Termity môžu tiež interagovať prostredníctvom mechanických signálov, vibrácií a fyzického kontaktu. Tieto signály sa často používajú na komunikáciu jednotlivcov počas poplachu (rušivá komunikácia) alebo na vyhodnotenie zdroja energie.

Keď si termiti stavajú hniezda, využívajú predovšetkým nepriame spojenie. Žiadny jednotlivý termit nie je zodpovedný za konkrétny stavebný projekt. Jednotliví termiti reagujú na konkrétnu situáciu, ako si myslia, ale na skupinovej úrovni prejavujú určitý druh kolektívneho vedomia. Betónové konštrukcie alebo iné objekty, ako sú granuly zeminy alebo stĺpy, spôsobujú termitmi začatie stavebného procesu. Termite tieto objekty pridáva do existujúcich štruktúr a toto správanie prispieva k stavebnému správaniu ostatných pracovníkov. Výsledkom je samoorganizovaný proces, v ktorom informácie, ktorými sa riadi činnosť termitov, sú skôr výsledkom environmentálnych zmien, než priamym kontaktom medzi jednotlivcami.

Termiti dokážu odlíšiť ostatných kmeňov od cudzincov prostredníctvom chemickej komunikácie a intestinálnych symbiontov: chemikálie pozostávajúce z uhľovodíkov uvoľňovaných z kutikuly umožňujú rozpoznávanie zahraničných termitov. Každá kolónia má svoj osobitný zápach. Tento zápach je výsledkom genetických a environmentálnych faktorov, ako je strava termitov a zloženie baktérií v črevách termitov.

Hniezda Upraviť

Hniezda termitov sa nazývajú termitiská a spravidla vyzerajú ako veľké kopce týčiace sa nad zemským povrchom. Jeho hlavnou funkciou je ochrana termitov pred nepriateľmi, suchosťou a teplom.

Termitámy, ktoré sa nachádzajú v oblastiach so silnými zrážkami a nepretržitými zrážkami, sú kvôli svojej ílovej základnej štruktúre vystavené riziku narušenia svojej štruktúry. Hniezda, ktoré sú vyrobené z kartónu (žuvacia rastlina a hlavne drevná buničina), môžu poskytovať ochranu pred dažďom a odolávať silným dažďom. Určité oblasti v termite mohyloch sa používajú ako silové body v prípade porušenia alebo poškodenia hniezda. Napríklad kolónia Cubitermes stavajú sa úzke tunely, ktoré sa používajú ako také sily, pretože priemer tunelov je dosť malý na to, aby ich mohli vojaci zablokovať. Vysoko zabezpečená komora, známa ako „kráľovská komora“, obsahuje kráľovnú a kráľa a používa sa ako posledná obranná línia.

Druh rodu Macrotermesmôže budovať najzložitejšie štruktúry v hmyzom svete a stavať obrovské kopce. Tieto termitiská sú jednou z najväčších na svete, dosahujú výšky 8 až 9 metrov a pozostávajú z početných priechodov, vrcholov a hrebeňov. Ďalší druh termitov, Amitermes mer>.

Niektoré termity stavajú valy so zložitou štruktúrou špecifickou pre daný druh. Napríklad termity rodu Amitermes (Amitermes mer>. Experimentmi sa ukázalo, že táto orientácia kompasu pomáha termoregulácii. Orientácia zo severu na juh vedie k tomu, že vnútorná teplota nábrežia sa v dopoludňajších hodinách rýchlo zvyšuje, aby nedochádzalo k prehrievaniu poludňajšieho slnka. Potom teplota zostane na požadovanej vysokej úrovni termitov (na grafickej plošine) až do konca večera.

Opis vzhľadu

Rôzne typy termitov majú určité rozdiely súvisiace:

 • Sfarbenie tela.
 • Telo potiahnuté chitínom.
 • S prítomnosťou hrudnej oblasti, aj keď nedostatočne rozvinutá.
 • S veľkou hlavou vyzbrojenou silným ústnym aparátom.

V závislosti od druhu a sociálneho stavu rastie hmyz v dĺžke 2 až 15 mm. Pracovníci a vojaci nemajú vôbec žiadne oči alebo majú, ale sú nedostatočne rozvinutí. Na hlave vidíte tenké antény, akoby boli spojené mnohými segmentmi. Ich dĺžka závisí od veku hmyzu, takže ich vek je ľahko rozpoznateľný.

Veľkosť hmyzu závisí aj od účelu jednotlivca. Pracujúci jednotlivci sa nelíšia vo veľkých rozmeroch, ale vojaci môžu mať dĺžku až 2 centimetre. Zároveň majú dostatočne veľkú hlavu a príliš silné pichy. Z tohto dôvodu nemôžu jesť samy a sú kŕmené pracujúcimi jednotlivcami. Niektoré druhy sa líšia v tom, že na ich hlave sa vytvára zvláštny výrastok. Tento výrastok slúži na zabezpečenie toho, aby vojaci mohli strieľať na svojich nepriateľov špeciálnou odstrašujúcou tekutinou.

Krídlové termity sú vyzbrojené dvoma pármi fazetových očí a dvoma jednoduchými očami. Keď jednotlivci nájdu prijateľné biotopy pre seba, zlomia svoje krídla v určitom švíku. Aj keď sú ich krídla veľké, sú slabé, nie sú určené na lety na dlhé vzdialenosti, aj keď ich môžu v prítomnosti vetra priviesť dosť ďaleko. Preto nelietajú podľa plánu. Okrídlené osoby sú vybavené vlastnosťami rozmnožovania, ktoré nie sú dané pracujúcim jednotlivcom a vojakom, pretože nemajú pohlavných žliaz.

Je dôležité to vedieť! Okrídlení termiti dokážu nahradiť mŕtvych a kráľovných. Keď začnú roky, môžu ich prenášať vzdušné prúdy na veľké vzdialenosti. V tomto prípade sa nové mohyly termitov objavujú relatívne ďaleko od pôvodnej mohyly termitov. V počiatočných fázach sa okrídlení jednotlivci zaoberajú výstavbou obydlia, starajú sa o vajíčka a potom o larvy. Keď ich „deti“ vyrastú a premenia sa na pracujúcich jednotlivcov a vojakov, okamžite začnú plniť svoje povinnosti a začnú sa starať o svojich „rodičov“.

Cár a najmä kráľovná termitov sa vyznačujú svojou veľkosťou, ktorá je charakteristická pre „vyspelejšie“ druhy, v ktorých sú pracujúci jedinci desaťkrát menšie ako kráľovná. Kráľovná termitov sa podobá kráľovnej mravcov. Kráľovná sa neustále zapája do faktu, že sa spája s kráľom a kladie vajíčka. V dôsledku toho sa jej brucho natiahne tak, že sa prestane pohybovať samostatne. Ak je to potrebné, pracovné termity ich jednoducho prenesú do susedných komôr.

U primitívnejších druhov nie je kráľovná významná, hoci sa líši veľkosťou. Kráľovná termitov môže žiť najmenej 10 rokov vďaka špeciálnym enzýmom, ktoré majú antioxidačný účinok.

Termitský kráľ má rovnakú veľkosť ako pracujúci jednotlivci. Navyše kráľ je vždy vedľa kráľovnej. Jeho hlavnou úlohou je včasné oplodnenie ženy.

Zástupcovia niektorých rodín majú na čelných stranách osobitné výrastky, v prednej časti, na ktorých vynikajú úzkostné feromóny, ktoré zachytávajú ostatní členovia rodiny.

Každý druh má svoj vlastný pomer pracovníkov a vojakov. Počet vojakov spravidla nepresahuje 3 percentá, aj keď existujú rôzne druhy termitov, ktoré vôbec nemajú vojakov, alebo ich počet je na úrovni asi 15 percent alebo o niečo menej. Vďaka japonským vedcom sa zistilo, že chromozómy X sú zodpovedné za sexuálny dimorfizmus takýchto sociálnych hmyzov. V dôsledku prítomnosti tohto génu sa objavujú buď samice alebo samice, ako aj pracujúci jedinci alebo vojaci. Táto vlastnosť je charakteristická pre „pokročilejšie“ druhy. Pokiaľ ide o menej „pokročilé“ druhy, spoločenské postavenie ich lariev závisí od špeciálnych feromónov, ako aj od povahy ich výživy.

Termity, rovnako ako všetky druhy hmyzu, majú 3 páry končatín. Farba druhu sa líši dokonca aj v rámci toho istého termitu. Preto vo vnútri termitového mohyla, v jeho zložitých pasážach, nájdete hmyz, s tmavým aj svetlým sfarbením tela.

Proces reprodukcie a vývojový cyklus

Počas najmenej 10 rokov života sa kráľovná termitov spojila s kráľom veľakrát. S príchodom leta robia pracujúci jednotlivci praskliny v stenách mohyly termitov, z ktorých následne vyletia okrídlené osoby.

Budúce kráľovné priťahujú budúcich kráľov tajomstvom špeciálnych žliaz. Potom sa pár odchádza do vykopaného otvoru, kde dochádza k páreniu. U niektorých druhov môže žena položiť niekoľko stoviek, niekedy aj tisícky vajec za týždeň.

Existujú druhy, v ktorých žena kladie viac ako 80 000 vajec za deň, ako aj druhy, ktorých samica ukladá až 10 miliónov vajec ročne. Na fotografii môžete vidieť kráľovnú s termitmi.

Keďže sa kráľovná nemôže pohybovať ani jesť sama, je kŕmená pracujúcimi jedincami a vojaci strážia.

Zaujímavé vedieť! Na tele kráľovnej sa neustále zhromažďuje zvláštne tajomstvo s feromónmi. Krmia sa nimi hmyz a tiež ho prenášajú cez všetky bludiská. Podľa vedcov toto tajomstvo zjednocuje rodinu. Vedci sa tiež domnievajú, že týmto spôsobom kontrolujú vzhľad okrídlených jedincov. Spravidla sa objavia najskôr po 2 až 3 rokoch, keď kolónia dozrie.

Vojaci a pracovníci sú nedostatočne vyvinuté larvy, takže nemajú reprodukčné orgány. Zároveň tajomstvo vyžarované kráľovnou termitov neumožňuje všetkým jedincom zmeniť sa na okrídlený hmyz, ktorý je pripravený na párenie. Keď kráľovná starne a nemá dostatok tajomstiev pre všetkých termitov, potom sa pracujúci jednotlivci po chvíli stanú aj sexuálne zrelými.

Narodené larvy prechádzajú niekoľkými fázami vývoja. Napríklad:

 • Pracovníci a vojaci po roztavení sa stanú dospelým hmyzom.
 • Po druhej molte dôjde k rozdeleniu na nymfy.
 • Nymfa je o niečo väčšia a na jej hrudných segmentoch môžete vidieť začiatky krídel.
 • Larva spravidla prechádza 3 alebo 4 fázami svojho vývoja.
 • Nymfy tiež prechádzajú niekoľkými fázami vývoja. V záverečnej fáze má dlhé krídla.

Pracujúci jedinci kŕmia larvy špeciálnymi sekrétmi, ako aj rozdrvenými spórami húb, ktoré pestujú na svojich plantážach vo vnútri termitu. Proces rozmnožovania je spojený s procesom oplodnenia, ale v prípade neprítomnosti mužov sú ženy schopné reprodukovať sa bez nich. Po narodení sú všetky osoby ženy.

Zaujímavé vedieť! V prípade neočakávanej smrti kráľovnej môžu túto úlohu prevziať okrídlení jedinci, aj keď si zachovávajú všetky znaky nezrelosti.

Ak je termit veľký, môže existovať niekoľko kráľovien, ktoré sa neustále množia. Podľa vedcov prítomnosť reprodukčných osôb stimuluje prítomnosť pracujúcich jednotlivcov.

Za určitých podmienok sa tiež môžu množiť pracovné termity, hoci na to, aby sa z nich mohli stať reprodukční jedinci, potrebujú najmenej mesiac. Takíto jedinci sa nazývajú ergatoidy. V laboratórnych podmienkach museli vedci krížiť ergatoidy s vínami a ergatoidmi. V tomto prípade bol výsledok potomok, kde sa percento kastov líšilo.

Výsledky týchto experimentov sú zhrnuté v tabuľke:

ženymužiDruh chovuvýsledné potomstvo
nimfoidy-partenogenéza100% ženské nymfy
ergatoidy-partenogenéza50% zomrelo, 50% nymf ženy
nimfoidynimfoidysex50% pracujúcich žien, 50% pracujúcich mužov
nimfoidyergatoidysex50% nymf ženy, 50% robotníčky
ergatoidynimfoidysex¼ zomrelo, ¾ rovnako - nymfy, pracujúci muži a ženy
ergatoidyergatoidysexV rovnakých častiach žien a mužov nymfy, ženy a muži - robotníci

Výsledky výskumu naznačujú, že okrídlení jedinci netvoria, kým sa kolónia nenachádza vo vývojovom štádiu. Preto všetka energia vynaložená na rozmnožovanie pracovného hmyzu, ktorý sa zaoberá výstavbou, ošetrovaním a zberom odpadu atď.

Oddelenie termitov, ktoré je drevinou alebo vlhkou drevinou, nemá žiadne pracovné termity a ich úloha je pridelená pseudo-ergatom. Túto kastu nazývajú aj „falošní“ pracovníci. Larvy sa topia po dlhú dobu, ale zostávajú funkčnými termitmi. Stáva sa, že po určitom čase sa z týchto jedincov stanú vojaci.

Potravinová dávka

Takmer všetky druhy termitov sa živia celulózou. V zažívacom trakte pracujúcich jednotlivcov existuje špeciálny typ mikroorganizmu, ktorý ničí celulózu. Preto môžu kŕmiť nielen kráľovnú, ale aj vojakov. Základom potravy tohto hmyzu sú odumreté stromy a kríky, opadané listy a humus. Niektoré druhy konzumujú zelené priestory, poškodzujú čajové plantáže a obilniny.

Zároveň existuje progresívny druh „Termitidae“, v ktorom nie sú žiadne mikroorganizmy, ktoré by umožňovali spracovanie celulózy. Preto vedci stále nepoznajú mechanizmus štiepenia celulózy, ktorý pôsobí u tohto druhu.

Termiti, ako viete, nejedia nielen celulózu, pretože rastú v plesni termitov určitý druh huby. Vytiahne listy a kúsky dreva do svojich hniezd, nasekajú ich a na ne zasadia výtrusy húb.

Huby sa ničia nepožívateľným lignínom, po ktorom jedlo získava ďalšie vlastnosti a ľahko sa vstrebáva termitmi. Preto termiti s radosťou jedia celé hríbové záhrady, ako aj iné potraviny obohatené o živiny. Hubové záhrady sú hlavným zdrojom potravy pre larvy.

Zaujímavé fakty! Určitý A. Brem zdieľal zaujímavý fakt so svojimi súdruhmi. Keď Arab zaspal pri termite a keď sa prebudil, ukázalo sa, že je úplne nahý, pretože termiti jedli všetky svoje šaty. V 18. storočí sa na sv. Helene náhodne objavili termiti, po ktorých úplne zjedli mesto Jamestown.

Termity, ktoré sa vyskytujú na našich územiach, sa nelíšia v takej obťažnosti. Navyše sa verí, že škody spôsobené zemetrasením v Ašchabad sú tak kritické, ak by termiti nepoškodili až 25 percent domov.

Termity sú hmyz, ktorý je veľmi citlivý na teplotné podmienky, vlhkosť a tiež na svetlo. Preto jedia hlavne drevené štruktúry zvnútra a zriedka sa objavujú vonku. V tomto ohľade sa vždy zdá, že kmene stromov sú bezpečné a zdravé. Občasná životne dôležitá činnosť každoročne spôsobuje obrovské škody ekonomikám mnohých krajín. Rôzne typy termitov majú rôzny tvar hniezd.

Rôzne druhy hniezd

Termiti sú sociálny hmyz, ktorý žije vo veľkých rodinách. Ich hniezda sa môžu nachádzať v zemi, v kmeňoch stromov, v koreňovom systéme stromov, ako aj v termitových pahorkatinách, ktoré sa líšia dosť komplikovaným inžinierskym dizajnom. Je známe, že ide o najväčší kopec termitov, ktorý stúpal 13 metrov nad zemou. Je tiež známe, že v Indii bol objavený chátrajúci kopec termitov, ktorého objemy sú jednoducho úžasné, pretože do neho mohol zapadnúť slon.

Predpokladá sa, že hlavná časť hniezda je pod zemou. Konštrukcia hniezda pozostáva z tunelov, galérií, kamier, zatiaľ čo v hniezde sa môžu orientovať iba termiti. Keď sa prírodní nepriatelia dostanú do kopca termitov, okamžite stratia smer a sú napadnutí vojakmi. V hniezde je všetko, preto existujú komory, v ktorých sa skladujú potraviny, kde sa kŕmia larvy a kde kráľovná ukladá vajíčka.

Zaujímavé vedieť! Pre kráľovnú s kráľom je k dispozícii chránená, vlhká, teplá a vetraná komora. Hniezda sú umiestnené tak, aby miestnosti podsvetia boli v strede. Kráľovná vo svojej cele je umiestnená tak, že jej hlava smeruje na východ a brucho na západ. Vedci sa pokúsili postaviť kráľovnú iným spôsobom, ale vždy zastávala rovnaké miesto.

Stavebným materiálom pre termitové mohyly sú sliny, drevné častice, íly a exkrementy. Keď táto zmes zaschne v prírodných podmienkach, je ťažké ju zničiť pomocou nástrojov, ako sú šrot alebo krumpáč. Tam, kde žijú termiti, je často možné pozorovať zrážky vo forme tropických spŕch. Aby sa odolali termitom, všetky steny sú prakticky nepremokavé a používajú sa aj hrebeňové markízy a vrcholy. Inými slovami, výrobca termitov je komplexný inžiniersky dizajn, kde je všetko premyslené do najmenších detailov.

Okrem toho, že termit je chránený pred sprchami, má zložitý ventilačný systém, takže je možné udržiavať teplotu a vlhkosť na určitej úrovni. Mikroklímu vnútri hniezda je možné udržiavať za každého počasia a kedykoľvek počas dňa vďaka činnosti pracujúcich jednotlivcov, ktorí buď zúžia alebo rozšíria vzduchové kanály.

Vodné termity prenikajú hlboko do zeme a extrahujú vlhkú pôdu. Termity, ktoré žijú na Pobreží Slonoviny, môžu preniknúť do hĺbky viac ako 10 metrov a termity, ktoré žijú v Južnej Afrike, berú vodu z hĺbky až 40 metrov.

V strede vyvýšeniny je spravidla „škôlka“ obložená mäkkým materiálom. Existujú larvy, zatiaľ čo „škôlka“ sa nachádza v nadmorskej výške asi 30 cm nad zemou. Po stranách „škôlky“ sú kamery, kde sa kladú vajíčka, a pod „škôlkou“ je vlastná kamera kráľovnej. Na nižších úrovniach, prepojených celým systémom tunelov a chodieb, sa nachádzajú komory, v ktorých sa skladujú potravinové zdroje, ako aj celé plantáže húb.

Niektoré africké druhy vybavujú mohyly termitov veľmi zložitým ventilačným systémom. Vďaka tomu je čerstvý vzduch vždy prítomný aj na najnižšej úrovni. Austrálske mohyly majú jasnú orientáciu z juhu na sever, čo im bráni prehriatiu.

V prípade zničenia časti mohyly termitov sa okamžite začne „vyťahovať“ množstvo hmyzu na miesto havárie, aby sa medzera čo najskôr uzavrela.

Všetky práce na obnove stavby sa vykonávajú zvnútra, zatiaľ čo nie veľký počet vojakov sa snaží chrániť vchod zvonku pred jaštericami, mravcami a inými prírodnými nepriateľmi. Pracujúci jednotlivci sa s problémom rýchlo vyrovnajú, zatiaľ čo niektorí z nich zostávajú vonku, aby si v plnej miere splnili svoju povinnosť.

Zaujímavé vedieť! O termitoch sa píše dosť veľa takých autorov, ako sú S. Lemoy, Mine Read, J. Verne atď. Informácie o nich navyše nie sú pravdivé. Termiti sa spravidla opisujú ako začarovaný hmyz s obrovskými čeľusťami, ktoré ničia všetko, čo im stojí v ceste. V skutočnosti to tak nie je a často sa vyskytuje v termitových moloch, vedľa týchto hmyzov sú tiež „podnájomníci“ - termitové fágy, vo forme chrobákov, malých zvierat a vtákov. „Nájomníci“ nachádzajú útočisko v mohyloch termitov od nepriateľov alebo zlého počasia.

Existujú aj ďalšie diela, ktoré hovoria o neuveriteľných schopnostiach týchto živých tvorov. A to nie je prekvapujúce, pretože čím viac sa dozviete o termitoch, tým viac o nich začnete uvažovať ako o dosť inteligentných stvoreniach, napriek tomu, že sa nelíšia v pôsobivej veľkosti, ale sú to malé stvorenia.

Na záver

Je ťažké si predstaviť, že taký malý hmyz dokáže vybudovať viacúrovňové obydlie, ktoré trochu pripomína veľké mesto, so všetkou potrebnou komunikáciou. Existuje v ňom toľko tunelov a chodieb, z ktorých sa môžete nedobrovoľne stratiť, najmä preto, že hmyz nemá v tme prakticky žiadne oči ani iné špeciálne zrakové orgány.

Predpokladá sa, že termiti sú stále škodlivým hmyzom, hoci hrajú úlohu aj v ekosystéme našej planéty. Väčšina druhov sa spravidla podieľa na ničení neživého dreva.

Funkcie napájania

Základom stravy mnohých druhov termitov je celulóza. V tráviacom systéme pracujúceho hmyzu žije zvláštny druh bičíkovitých symbiontových mikroorganizmov, ktorý môže zničiť celulózu. Vojaci a kráľovnú živia pracovné termity. Termiti sa v zásade živia mŕtvymi konármi a pahýľmi stromov, spadnutými listami, humusom. Niektoré druhy tropických termitov sa živia živými rastlinami, poškodzujú čajové kríky, obilniny. Ale v jednom z najprogresívnejších druhov - Termitidae, symbionty chýbajú a mechanizmus asimilácie celulózy v nich stále nie je jasný.

Ukázalo sa však, že termiti jedia nielen celulózu. Pestujú húbové záhrady, kde pestujú špeciálny druh húb. Pritiahnu kúsky dreva a listy do svojich hniezd. Všetky dôkladne rozdrvené a „zasadené“ spóry húb. Táto skupina termitov patrí do Macrotermitinae.

Mycélium húb ničí nepožívateľný lignín a mení ho na ľahšie stráviteľnú zložku. Termiti jedia staré časti záhrad, absorbujú mycélium, spóry a jedlo obohatené o rôzne živiny. Pre larvy sú záhrady hlavným poskytovateľom potravín.

termity

Slávny A. Brem povedal svojim kamarátom, ako sa Arab, ktorý zaspal blízko výrobcu termitov, prebudil úplne nahý - termiti jedli všetky svoje šaty. Koncom 18. storočia boli termiti náhodou dopravení do St. Helena, ktorá úplne zjedla mesto Jamestown.

Termity, ktoré sa nachádzajú v SNŠ, sú menej „lepkavé“. Obrovské škody spôsobené zemetrasením v Ašchabad sú však spôsobené skutočnosťou, že 25% domov bolo zničených termitmi, čo viedlo k ich kolapsu.

Vzhľadom k tomu, že termity sú veľmi citlivé na teplotu, vlhkosť a slnečné žiarenie, zriedka sa objavujú na povrchu, kmene stromov, z vnútornej strany guľatinu domu a úplne ho neporušujú. Ročná škoda spôsobená termitmi sa vypočíta v obrovských množstvách. Rôzne typy termitov stavajú rôzne hniezda nielen formou, ale aj lokalizáciou.

Pozrite si video: Carpenter Ants Camponotus. AntsCanada Tutorial (August 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send