Užitočné tipy

Určenie veku mačiatka: ako na to

Pin
Send
Share
Send
Send


Takže sa rozhodnete mať domáceho maznáčika. Ak ste ho zobrali z útulku alebo si kúpili klubové zviera, potom je s jeho vekom všetko jasné. Ale čo keď sa mačka volá z ulice? Existujú určité znaky, pomocou ktorých môžete presne určiť vek zvieraťa. Zvážte dve možnosti: malé mačiatko a dospelé zviera.

Ako určiť vek mačky

Vek zvieraťa sa určuje podľa týchto hlavných charakteristík:

 • Rozmery, postava.
 • Tvar ucha, farba očí.
 • Zuby.
 • Funkcie správania.
 • Telesná hmotnosť.

Metóda 1

Je ťažké odhadnúť vek mačiatka podľa jeho veľkosti. Veľa záleží na plemene. Maine Coons od narodenia sú väčšie ako rovnaké siamské alebo thajské mačky. Správnejšie by bolo venovať pozornosť proporciám tela. Až do veku 3 týždňov majú deti pomerne veľkú hlavu s veľkými tvárami a malé telo. Ak má zviera menej ako 2 týždne, je voľne umiestnené na ľudskú dlaň.

Od 1 mesiaca sa dieťa stáva úmernejším a stáva sa menšou kópiou dospelej mačky. Tlapky sa predlžujú, sú silnejšie. Od 3 do 5 mesiacov sa u mačiek rozvíja svalovina. Veľkosť šesťmesačného domáceho maznáčika je ¾ veľkosti dospelej mačky. Vo veku 9 mesiacov mačiatko dorastie úplne a stáva sa dospelým.

Metóda 2

Vek mačiek odhadujeme podľa tvaru uší a farby očí. Deti sa rodia slepé. Oči sa otvárajú 10-14 dní. V tomto prípade je dúhovka matne modrý odtieň. Niektoré plemená (mačky farebných bodov, siamské, thajské) majú modré alebo tmavo modré oči. Ak je mačiatko spozorované, ale dúhovka nie je svetlo modrá alebo šedo-modrá, nie je staršia ako 2 mesiace.

V prípade dospelých zvierat je odhad veku podľa očí neinformatívny. Všeobecne sa uznáva, že u mladých zvierat je dúhovka jasnejšia a s vekom stmieva. Príčinou stmievania dúhovky však môžu byť choroby: katarakta alebo katarakta. Preto je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom.

Tvar uší rôznych vekových mačiatok je odlišný. U novonarodených zvierat sú uši malé, tlačené do lebky.

Prvých 5-8 dní mačiatka nepočujú kvôli uzavretým zvukovodom. Ucho je úplne narovnané za 2-3 týždne. Čo sa týka plemien ušľachtilých, ako sú škótske záhyby alebo ukrajinské ľavicové plemená, ich ušnica je spočiatku normálna, rovnako ako u iných plemien. Keď zviera starne, objaví sa „ušatý“. Obdobie formovania uší u mačiek je 3 až 4 mesiace.

Metóda 3

Telesná hmotnosť. Prvé týždne života dieťaťa sú obdobím intenzívneho rastu alebo prírastku na hmotnosti. Veľa záleží na výžive. Ak ste dieťa vzali z ulice, potom je nepravdepodobné, že bude taký tuk ako tučné mačiatka. Preto veterinári odporúčajú pred vážením 2 až 3 dni kŕmiť domáce zviera, pričom nezabúdajú na nebezpečenstvo nadmerného kŕmenia. Ak malé mačiatko zje správne, pridáva v závislosti od plemena 10 - 30 g za deň.

Hmotnosť mačiatka závisí od týchto faktorov:

 • Výživa mačiek počas tehotenstva.
 • Počet mačiatok vo vrhu.
 • Vlastnosti plemena a dedičnosť.
 • Pohlavie zvieraťa. Muži rýchlejšie získavajú hmotnosť.

Mačiatka vážia pred 1 týždňom 80 - 125 g. Dvojtýždňové dieťa váži 120 - 170 g. Do 3 týždňov je hmotnosť domáceho maznáčika asi 250 - 260 g.

Ďalší priemerný zisk je nasledovný:

 • 4 týždne - 350 - 550 g.
 • 5-7 týždňov - 480-760 g.
 • Od 8 týždňov - 800 - 1300 g.
 • 12 týždňov - 1 200 - 1 500 g.
 • 3 mesiace - 1700 - 2300 g. Od tohto veku a do konca puberty (9 mesiacov) sa mačiatko v priemere pridáva približne 500 g mesačne.

Zvážte mačiatko pred kŕmením.

Metóda 4

To sú zuby. Poskytujú najspoľahlivejšie informácie o vekovej kategórii domáceho maznáčika. Mačiatka sa rodia bez zubov. Mliečne zuby sa objavujú u zvierat vo veku 2 až 3 týždne. Rezáky sa objavujú ako prvé. Zviera získa mliečne tesáky za 3-8 týždňov. Bočné zuby mlieka vypukli za 5 až 6 týždňov. Celkový počet mliečnych zubov - 26. Od 4 mesiacov sa nahradia trvalými zubami. Šesťmesačné mačiatko už má koreňové tesáky a do 7 mesiacov dôjde k úplnej výmene. Počet molárov u mačiek je 30.

S pribúdajúcim vekom dochádza k odieraniu zubov a začína sa vo veku jedného.

Zvážte znaky označujúce vek zvieraťa:

 • 2 roky - mierne zožltnutie zubnej skloviny. Neexistujú žiadne ďalšie známky poškodenia zubov.
 • 3 - 5 rokov - oder horných rezákov v strede. Existujú známky opotrebenia tesákov.
 • 5-10 rokov - silné odretie rezákov na hornej a dolnej čeľusti, niekedy ich strata. Na zuboch sa objavujú praskliny a zubný kameň.
 • 10 - 12 rokov. Žltá zubná sklovina. Centrálne rezáky úplne vypadli.
 • Po absolvovaní 15-ročného medzníka rezáky úplne chýbajú, bočné zuby sú veľmi opotrebované. Zvieratá staršie ako 15 rokov často nemajú rezáky.

Je potrebné mať na pamäti, že stav zubov závisí od stavu mačky, jej zdravotného stavu a vyváženej stravy. Ak je výživa správna a vyvážená v organických a minerálnych látkach, dochádza k pomalšej strate zubov a opotrebovaniu.

Metóda 5

Týka sa behaviorálnych charakteristík mačiatka. Táto metóda je neinformatívna, pretože každá mačka má svoj vlastný charakter, takže môžete urobiť chybu.

Existujú mladé flegmatické mačky a niektoré „staršie“ bláznivé, závist mačiatok

 • Až do veku 3 týždňov mačiatko nereaguje na vonkajšie podnety (podľa možnosti reaguje slabo), nestojí na svojich labkách, ale plazí sa.
 • Od 3 týždňov sa mačka postaví na labky, stáva sa zvedavou, učí sa so záujmom svet okolo seba.
 • Mesačné zviera chodí s istotou, stáva sa hravým. Stále viac sa zaujíma o súčasné udalosti.
 • Po 5 mesiacoch sa objavia prvé príznaky puberty. Dievčatko mačky sa pýta vonku a hlasno. Niekedy počas puberty zviera prejavuje agresiu, takže by ste mali byť neustále v pohotovosti.

Ak si nie ste istí správnym odhadom veku domáceho maznáčika, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára. To je užitočné najmä vtedy, ak máte mačiatko prvýkrát a nemáte žiadne skúsenosti s domácim miláčikom.

Metóda 6

Posúdenie veku domáceho maznáčika sa vykonáva podľa stavu srsti a celkového vzhľadu zvieraťa. Kožušina mačiatok a mladých zvierat je jemná, jemná na dotyk. Vlna zrastá s vekom.

U zvierat vo veku od 5 do 6 rokov, farba srsti je nevýrazná, farba nevyzerá tak zreteľne. Staršie zvieratá tmavej farby sú niekedy sivé. U starých čiernych mačiek je lesklá „čierna“ farba nahradená špinavou hnedou.

Pokiaľ ide o celkový vzhľad zvieraťa, veľmi malé mačiatko vyzerá trochu neprimerane. Dospievajúci sú trápne, tenké, s dlhými nohami. Dospelá mačka sa vyznačuje vyvinutým svalstvom.

Stavať spĺňa štandardy plemena. Mladé mačky bežia rýchlo, elegantne sa vyrovnávajú s prekážkami.

Po 7 až 8 rokoch sa chrbtica u zvierat prehýbala, lopatky sa vyklenuli. Je to kvôli zníženiu objemu svalov. Starnúce mačky majú tendenciu schudnúť rýchlo.

Dôležité je správne posúdenie veku domáceho maznáčika. Pomôže vám nakŕmiť malé mačiatko a zabezpečí správnu výživu a starostlivosť o dospelého zvieraťa.

Prečo musíte určiť vek mačiatka

Je vhodné poznať vek vášho domáceho maznáčika, najmä keď je vyzdvihnuté na ulici. Aspoň s cieľom včas ho očkovať alebo liečiť liekmi, ktoré sú pre neho prijateľné a prijateľné.

Zvieratá mladšie ako štyri až päť mesiacov sa nesmú prepravovať cez hranice krajiny. Aj keď je to spôsobené skutočnosťou, že po povinnom očkovaní proti vírusovým infekciám a besnote musí uplynúť karanténna lehota najmenej 30 dní.

Preto, ak sa cudzí bridder pokúsi dieťa predať a ubezpečí ho, že má päť mesiacov a vyzerá tri roky, stojí za to pochybovať a vyriešiť ho.

S podvodníkmi predávajúcimi pod rúškom plnokrvného mačiatka dospelých, ale malých zvierat, sa v Rusku môžete stretnúť. V takom prípade sa určite hodia tipy na určenie veku mačiatka.

Vonkajšia kontrola

U mačiatok, veľmi mladých, je pomerne ľahké určiť vek podľa nasledujúcich parametrov:

 • Pupočníková šnúra. Ak je ešte stále vo forme suchého „chvosta“, potom dieťa nemá týždeň. A v prípade čerstvej ružovej stopy na bruchu to znamená, že nedávno zmizla. Vek domáceho maznáčika je od jedného do dvoch týždňov.
 • Stavať. Až do prvého mesiaca života je hlava mačiatka neprimeraná k telu, zdá sa byť neprimerane veľká. A uši sú naopak malé a pritlačené k lebke (až dva týždne). Labky sú krátke a slabé.
  O dva mesiace sa telo predlžuje, uši sa zdvihnú a stanú sa správnou veľkosťou.
 • Oči. U všetkých novorodencov je farba dúhovky zakalená a má modrý odtieň. Ale za mesiac a pol sa začne s farbou zhodovať.
 • Správanie. Až do jedného mesiaca mačiatko nevie, ako chodiť samo, iba sa plazí. Svaly labiek ešte nie sú dostatočne vyvinuté.

Staršie mačiatka sa dajú rozlíšiť podľa veku iným spôsobom.

Jeden z najdôležitejších nástrojov na orientáciu mačiek vo vesmíre. U mačiatok do dvoch, troch a niekedy aj štyroch mesiacov sú fúzy často pokousané, akoby rozbité. Spravidla to robí matka, aby obmedzila oblasť pohybu mačiatka a chránila ju pred poškodením.

V päťmesačnom mačiatku je fúzy zvyčajne už dlhá a hustá a zodpovedá farbe vibrisových vankúšikov.

Po siedmich rokoch môže fúzy stratiť pigmentáciu. Vo veku deviatich rokov sú zvyčajne u všetkých domácich miláčikov sivé.

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť odhadovaný vek mačiatka, je v zuboch.

Všetky deti sa rodia s holými ďasnami, prvé rezáky mlieka sa začínajú objavovať v druhom týždni života a sú úplne viditeľné štyrmi. Tesáky sa tvoria za tri až štyri týždne, v šiestich až ôsmich - premolároch. Pred zmenou rastie 26 mliečnych zubov.

Ak chcete vymeniť zuby za trvalé mačiatka, začnite o tri až päť mesiacov. Najprv sa aktualizujú prvé a druhé rezáky, potom premoláre. O niečo neskôr rastú stoličky.

Po piatich alebo šiestich mesiacoch vstúpia do procesu tiež tesáky - vypadnú mliečne výrobky, trvalé stúpajú. Úplná výmena zubov sa zvyčajne končí o sedem až deväť mesiacov. Ale v závislosti od individuálnych charakteristík dieťaťa to môže byť iný vek - plus alebo mínus dva mesiace.

Muži zvyčajne dokončujú zubné zmeny o niečo skôr ako ženy.

Dospelé zviera má 30 trvalých zubov, z toho 6 horných a dolných rezákov, 2 horné a 2 dolné špičáky, 10 premolárov a 4 moláre.

U dospelých zvierat sa zuby začínajú postupne drviť, ale hoci veterinári majú určité porovnávacie štandardy, tento proces je celkom individuálny a závisí od životného štýlu domáceho zvieraťa.

Napríklad podľa názoru lekárov sa rezáky stávajú úplne oválnymi podľa veku mačky, ale u niektorých mačiek sa to môže stať už po piatich rokoch.

Predpokladá sa, že prvý a druhý rezač vypadnú o 12 rokov života zvieraťa a všetci spadnú do 16 rokov. Sú však známe aj domáce zvieratá staršieho veku, ktoré si bezpečne uchovali všetky zuby.

Odborníci poznamenávajú, že farba očí sa mení u všetkých mačacích druhov počas životného cyklu.

O dva týždne sa otvoria u všetkých novorodencov bez ohľadu na druh a plemeno. Zmena modrastého odtieňa dúhovky sa začína po dvoch týždňoch života - na žltú, medenú, jantárovú, oranžovú alebo akékoľvek zelené odtiene. Celý proces zvyčajne končí o tri až šesť mesiacov.

U mladých zvierat sú oči zvyčajne svetlé odtiene, s vekom sú matné.

Malo by sa pamätať na to, že existujú plemená, v ktorých sa farba dúhovky očí nikdy nemení, a je iba modrá:

 • siamský,
 • Maškaráda Neva,
 • Balinese,
 • polynézskej,
 • Všetky farby snehu všetkých odrôd.

Hmotnosť a rozmery

Ak je zviera zdravé, veľkosť jeho tela s najväčšou pravdepodobnosťou pomôže určiť jeho vek. Aj keď u niektorých jedincov rast nastáva pomaly kvôli individuálnym vlastnostiam tela.

Novorodenec zvyčajne nie je dlhší ako 12 cm (bez chvosta). Na konci prvého mesiaca života - 15 cm, o tri - asi 20.

Je potrebné poznamenať, že kolísanie dĺžky plus alebo mínus 2-3 cm je prípustné. Okrem toho od troch mesiacov veku muži rastú rýchlejšie ako dievčatá a zvyčajne sú väčšie.

Samica s dĺžkou tela 21-23 cm je asi štyri mesiace, 25 cm - päť, šesťmesačná mačka - 26 - 27 cm a chlapec v rovnakom veku - 29 - 35 cm.

Hmotnosť zvieraťa môže byť tiež ukazovateľom veku. Novonarodené mačiatka stredných plemien vážia do 100 g (plus alebo mínus 30). Počas prvého týždňa života deti pridávajú 15 - 20 g, druhý - asi 80, tretí - až 100.

Na konci prvého mesiaca života je hmotnosť mačiatka asi 400 g, potom každý týždeň prináša hmotnostný prírastok 50 - 100 g.

Od šiestich mesiacov výška a hmotnosť domáceho maznáčika nerastie tak rýchlo a zmeny veľkosti sa zvyčajne zaznamenávajú mesačne.

Úplný rast jednotlivca obyčajne končí o 1–1,5 roka, ale muži do 2,5 rokov naďalej „dozrievajú“ a znejú na pleciach, hrudi a papuli.

U niektorých plemien, napríklad u Bengálska, dosahujú mačky maximálnu veľkosť iba vo veku od troch do štyroch rokov.

Vekové hodnotenie mačiek

Ak sa mačiatka našli na ulici spolu s matkou, musíte sa najprv zamerať na to, ako ich kŕmi.

Samica začína obmedzovať dojčatá saním asi šesť týždňov, asi osem až desaťkrát ich úplne odstaví z prsníka. Vrh však často saje ďalej, stále, keď je vedľa neho.

Ak je mačiatko schopné samo jesť, malo by mať najmenej sedem až osem týždňov. V tomto veku dieťa s radosťou začína študovať svet okolo seba.

Môžete sledovať chôdzu domáceho maznáčika. Svoje prvé pokusy chodiť chodí vo veku asi troch týždňov a predtým iba saje, spí a plazí sa vedľa svojej matky a bratov alebo sestier.

Ak je pohyb mačiatka neistý, nemá viac ako tri týždne. Do mesiaca dieťa zvyčajne vie, ako sa prevrátiť vo vzduchu, keď padá a pristane na všetkých štyroch nohách.

Vo veku jedného a pol mesiaca je zviera najčastejšie už v prevádzke veľmi rýchlo a nadšene hrá.

Až do dvoch až troch týždňov mačiatko dobre nevidí a nepočuje. Ak však jednoznačne reaguje na pohyb a hluk v okolí, znamená to pre neho najmenej štvrtý týždeň.

O dva mesiace už má domáce zviera dobrú reakciu a vynikajúce sluchu, s istotou skočí a beží, nebojí sa ostatných, pamätá si umiestnenie izieb a nábytku. Zároveň dieťa pokračuje v radostnom štúdiu prostredia, nachádzaní nových miest pre hry a malomocenstvo.

Stanovenie puberty

Keď domáce zviera vstúpi do domu človeka v neurčitom veku a nedá sa vypočítať podľa zubov, veľkosti a hmotnosti, stačí počkať na prvé príznaky puberty.

U takmer všetkých plemien sú samice pripravené na oplodnenie o desať až dvanásť mesiacov a prvé estry sa môžu vyskytovať od šiestich do ôsmich.

Samec pociťuje prvé príznaky koľají približne v rovnakom veku, ale niektoré mačky ostávajú ľahostajné k opačnému pohlaviu až rok alebo pol.

Mačky aj mačky môžu počas puberty aktívne označovať svoje územie.

Čistokrvné mačiatka sa zvyčajne dostanú do puberty neskôr ako ich náprotivky na záhrade.

Prvé príznaky blížiacej sa zrelosti sa však prejavujú u domáceho maznáčika od štyroch do piatich mesiacov, pretože sa začína hormonálna reštrukturalizácia tela. Prejavuje sa to v aktívnom šnupaní zvieraťa opačného pohlavia, objavujú sa znaky určitej podráždenosti a agresie.

Mačky môžu začať bojovať, zdieľať teritórium a ženy už šesť mesiacov. Preto je obzvlášť potrebné správať sa s takým adolescentom.

Potvrdenie veku

Najprv musíte požiadať o vek domáceho maznáčika v škôlke alebo u predajcu, ak sa dieťa nenachádza na ulici.

Chovateľ bude môcť určiť presný dátum narodenia, okrem toho musí mať zviera veterinárny pas, metriku alebo rodný list vrhu.

Vek mačiatok z útulku najčastejšie určujú veterinári a felinológovia, ktorí tam pracujú.

Ak chcete poznať presný vek mačiatka, môžete sa obrátiť na skúseného špecialistu na veterinárnej klinike, ktorá má dobrú povesť. Porovnaním všetkých vyššie uvedených príznakov môžete približne určiť, koľko týždňov, mesiacov alebo rokov je domáce zviera.

Užitočné tipy

Najlepšie zo všetkého je, že pamäť dieťaťa funguje na zapamätanie si od dvoch do siedmich týždňov. Toto obdobie je pre socializáciu najlepšie.

Ak domáce zviera rýchlo premohlo strach a dobrovoľne vstúpi do jeho náručia, nie je mu viac ako dva mesiace.

Je potrebné si mačiatko aktívne zvyknúť na ruky, jemne s ním hovoriť, hrať veľa. Ale aj keď je domáce zviera zjavne väčšie a stále beží divoko, nezúfajte, láska a trpezlivosť môžu narušiť stereotyp správania mačky, bez ohľadu na to, ako je stará.

Ak pohlavie mačiatka nie je známe, potom je jeho určenie celkom jednoduché už od dvoch týždňov veku. U muža sa genitálie podobajú dvojbodke, u žien otázniku.

S pribúdajúcim vekom sa výraznejšie prejavujú sekundárne sexuálne charakteristiky (veľkosť, hmotnosť, postava).

Stanovenie veku stavom zubov

Určovanie veku domáceho maznáčika podľa stavu zubov je pravdepodobne najbežnejším spôsobom riešenia tohto problému. Zuby mačiek absolútne akéhokoľvek plemena sú z tohto dôvodu identické, preto je spôsob, ako posúdiť vek mačky podľa celkového stavu zubov, ako aj ich prítomnosť, najuniverzálnejší.

Vek mačiatok je určený počtom zubov. Стоит лишь знать соответствие возраста кошки периоду роста молочных зубов или периоду их смены на постоянные зубы.

Возрастной период котёнка и рост зубов:

 • Период со второй по пятую неделю – появляются резцы.
 • Период с третьей по восьмую неделю недель – появляются клыки.
 • Период с пятой по двенадцатую неделю – появляются моляры.
 • Od tretieho do piateho mesiaca - zmena mliečnych zubov na trvalé.

Stav ústnej dutiny u dospelých zvierat čiastočne závisí od ich obrazu a životných podmienok, ako aj od stravovania. Dôležitú úlohu zohráva starostlivosť o zvieratá, ako aj rysy plemien mačiek. Niektorí chovatelia pravidelne čistia svojich domácich miláčikov a obmedzujú ich stravu v prospech zdravej výživy, čo má pozitívny vplyv na stav zubov a celé telo mačky.

Ak je to potrebné, určte vek mačky s už vytvorenými zubami, doplní sa súprava zmien v zubnej sklovine súvisiaca s vekom (žltosť, plak), stav alebo prítomnosť rezákov, prítomnosť zubného plaku, ako aj niekoľko ďalších príznakov z nižšie uvedeného zoznamu.

Na určenie veku zubov mačky sa môžete spoľahnúť na nasledujúce príznaky:

 • V jednom roku sú všetky zuby v dobrom stave, s výnimkou poškodenia celistvosti zuba počas zranenia.
 • Začínajúc jeden a pol roka - na sklovine sa objavujú známky žltnutia.
 • Po dosiahnutí dvoch rokov sa stredné a stredné rezáky umiestnené na spodnej čeľusti vymažú.
 • Dva a pol roka sú príznaky zubného plaku.
 • Vo veku štyroch rokov sa stredné a stredné rezáky umiestnené na hornej čeľusti začnú opotrebovať.
 • Do piatich rokov sa na tesákoch objavia tesáky.
 • Vo veku siedmich rokov sa vymažú stredné a extrémne rezáky umiestnené na dolnej čeľusti.
 • Vo veku od 8 do 9 rokov - stredné a stredné rezáky umiestnené na hornej čeľusti, so zjavnými znakmi vymazania.
 • Desať rokov - začiatok obdobia straty rezákov dolnej čeľuste
 • Dvanásť rokov - začiatok obdobia straty rezákov hornej čeľuste
 • Trinásť až štrnásť rokov - nedostatok všetkých rezákov
 • Od pätnástich rokov mačka stráca tesáky, zuby môžu úplne chýbať.

Podľa vyššie uvedených zoznamov týkajúcich sa vekových zmien v mačacích zuboch nie je ťažké zistiť, aký starý je domáci miláčik. K dnešnému dňu sa táto metóda považuje za najpresnejšiu, ale napriek tomu ju musíte zvážiť v spojení s ďalšími príznakmi zmien súvisiacich s vekom zvieraťa.

Vek mačiek očami

Vek mačky je možné určiť podľa jej vzhľadu. Ak sa u mladých mačiek prejav vzhľadu záujmu a zvedavosti považuje za znak pohody, potom u zrelých mačiek sa pokojný a pozorný vzhľad stáva normou.

Rovnako ako ľudia, aj u mačiek, spolu s ďalšími zmenami súvisiacimi s vekom, nadobúda šošovka oka charakteristické vlastnosti. S návratom mizne, čo možno vysvetliť možným vývojom šedého zákalu. Zanecháva svoje stopy na oku mačky a na dúhovke, ktorá tiež s vekom mizne, niekedy sa na nej objavia škvrny alebo vzory.

Hnisavý výtok z očí je častým problémom u mačiek v pokročilom veku. Imunita zvieraťa proti infekciám s vekom mierne klesá, takže ak máte sekrécie alebo zvýšené slzenie, mali by ste sa poradiť s veterinárnym lekárom. Mladé mačky môžu mať samozrejme očnú infekciu, ale v starobe trpia touto chorobou chlpaté zvieratá oveľa častejšie.

Odhad veku mačky ako kožušiny

Kožušina zvieraťa má rôznu hustotu, a to nielen v závislosti od ročného obdobia, ale aj podľa počtu rokov života. Mačky samozrejme nie sú náchylné k plešatosti, ale stojace vlasy môžu povedať veľa o životnom štýle a veku domáceho maznáčika. Pomocou nasledujúcich bodov môžete vyvodiť jednoduché závery:

 • U mladých mačiek je srsť hrubá a hebká na dotyk.
 • U zvierat s primeranejším vekom je vlnená vrstva menej častá a kožušina je tvrdšia
 • Mačky, rovnako ako ľudia, môžu s vekom vykazovať známky šedivých vlasov.

Ako zistiť dátum narodenia v zuboch?

Stanovenie veku mačky zubami je najjednoduchšou a najspoľahlivejšou metódou na určenie približného dátumu narodenia zvieraťa.

Tabuľka závislosti stavu ústnej dutiny od očakávanej dĺžky života zvieraťa

Vek zvieraťaPrítomnosť a stav zubov
2-5 týždňovvzhľad rezákov mlieka
3-8 týždňovvzhľad mliečnych tesákov
5-12 týždňovvzhľad mliečnych stoličiek
3 - 5 mesiacovtrvalá zmena mliečnych zubov
12 mesiacovprítomnosť všetkých stoličiek (biely smalt)
18 mesiacovžltnúca smalt
2 rokyvýskyt defektov na stredných a stredných rezákov umiestnených na čeľusti dole
2,5 rokavzhľad zubného kameňa
4 rokyvýskyt príznakov defektov na stredných a stredných rezákov nachádzajúcich sa na čeľusti navrchu
5 rokovdefekty na tesniciach
7 rokovvýrazné oderu stredných a extrémnych rezákov umiestnených na dolnej čeľusti
Vo veku 8 - 9 rokovvýrazné oderu stredných a stredných rezákov umiestnených na hornej čeľusti
10 rokovzačiatok pádu dolných rezákov
12 rokovzačiatok straty horných rezákov
Vo veku 13 - 14 rokovúplná neprítomnosť rezákov
15 rokovzačiatok tesákov
nad 15 rokovnedostatok väčšiny zubov

Čo môžu povedať o veku očí?

Určenie veku mačky očami sa spravidla používa na určenie dátumu narodenia mačiatok.

Tabuľka farby dúhovky

vekFarba očí
novorodencioči pevne zatvorené
10 - 60 dnímodré oči
2 a viac mesiacovzelené, žlté, oranžové, jasne modré (u siamských, thajských plemien a farieb farebných bodov)

Pre informáciu. Je takmer nemožné určiť vek dospelých mačiek podľa farby očí. Predpokladá sa, že u starších domácich miláčikov sa clona stmieva. Zafarbenie však môže byť tiež dôsledkom určitých očných chorôb.

O čom môže vlna a kostra hovoriť?

Stav srsti a pohybového ústrojenstva vám umožňuje určiť približný vek dospelých zvierat a mačiatok.

Mačiatka do šiestich rokov majú príjemnú na dotyk, hustú, trblietajúcu sa vo svetlej a dobre zafarbenej srsti. Nie sú tam žiadne sivé vlasy.

U zvierat, ktoré prekročili šesťročný medzník, sú vlasy matné a obrys vzoru rozmazaný. Kožuch je hustejší a hladší.

Po siedmich rokoch majú mačky svoje prvé sivé vlasy.

Okrem srsti sa vzhľad zvierat mení s vekom. V dospievaní majú mačky obrovské, smiešne uši, dlhé nohy a nepravidelné proporcie tela. Z tohto dôvodu vyzerajú „chaty“ vtipne a trápne.

S pribúdajúcim vekom je postava zvierat úmerná a ich pohyby sú plné milosti a sily. Mladé zvieratá sa ľahko vyrovnávajú s prekážkami, robia pôvabné skoky.

Po dosiahnutí ôsmich rokov muskuloskeletálny systém mačky prechádza vážnymi zmenami - ich ohyby chrbtice, lopatky začínajú vyčnievať smerom von a svaly sa ochabujú (ich objem sa výrazne zmenšuje). Starí ľudia často schudnú.

Hmotnosť a rast

Technika stanovenia veku mačiek podľa hmotnosti vám umožňuje zistiť približný vek mačiatok.

Tabuľka pôrodnej hmotnosti

vekzávažia
1 deň0,085 - 0,1 kg
1 týždeň0,16 až 0,17 kg
2 týždne0,2 kg
1 mesiac0,29 až 0,3 kg
2 mesiace1,0 kg
5 mesiacov2,0 až 3,0 kg
6 mesiacov3,0 kg

Funkcie správania

Približnú dobu narodenia mačky je možné určiť podľa jej charakteristík správania. Mačiatka a mladé zvieratá sú neustále v pohybe, sú aktívne, zvedavé, náchylné k hrám a zábave. S pribúdajúcim vekom sa aktivita zvierat postupne znižuje (starí ľudia trávia väčšinu času vo sne).

Ako zistiť, ako stará mačka je z hľadiska veku osoby?

Predpokladá sa, že rok pred tým, ako mačka letí sedem rokov ľudského života. Toto tvrdenie však platí iba pre vekové zvieratá. U mačiatok a mladých jedincov sa vek prepočítava trochu inak.

Šesťmesačné mačiatko teda zodpovedá štrnásťročnému mladistvému, jednoročné zviera zodpovedá osemnásťročnému človeku a dvojročné dvadsaťštyriročnému. Preto by ste s jednoročnou mačkou nemali zaobchádzať ako s dieťaťom.

Rada. Veterinárny lekár je schopný určiť vek zvieraťa s minimálnymi chybami.

záver

Poznanie veku mačky vám umožňuje zvoliť si najvhodnejšiu stravu, zabezpečiť náležitú starostlivosť, predchádzať rozvoju chorôb súvisiacich s vekom, a teda výrazne zlepšovať kvalitu života domáceho maznáčika.

Stretli ste sa niekedy s potrebou určiť dátum narodenia zvieraťa jedným alebo druhým znakom? Možno máte vlastný spôsob, ako zistiť dátum narodenia mačky? Ak áno, zdieľajte ho s našimi čitateľmi.

Stav tela mačky

Zmeny súvisiace s vekom ovplyvňujú celé telo. Ak je telo zvieraťa v počiatočnom štádiu života dobre vyvinuté, čo je spôsobené mladým vekom a stálou fyzickou aktivitou, potom sa telo mačky v starobe výrazne rozpadne.

Posúdenie stavu mačky môže veľa povedať o jej rokoch.:

 • Mladé mačky sú svalnaté a tenké
 • Mačky stredného veku nie sú také aktívne a zvyčajne sú dobre kŕmené, ale svalnatý korzet je stále dobre tvarovaný.
 • Mačky s tuctom rokov za nimi môžu zostať dobre kŕmené. Ich vek je však daný kosťami ramenného pletenca, ktoré sa začínajú silne vybiehať. U veľmi starých mačiek sa pokožka stáva ochablou a začína klesať a vytvára vrásky a záhyby.

Správanie mačiek

Vek mačky môžete zistiť podľa jej činnosti. Vplyv veku ovplyvňuje nielen vzhľad domáceho maznáčika, ale aj jeho zvyky. Mladé mačky, ktoré práve začali svoju kariéru, sú zvedavé a hravé, zaujímajú sa o všetko nové. Mačky stredného veku už majú životné skúsenosti, stále prejavujú záujem o všetko nové, sú však veľmi opatrné a majú zavedené návyky. Staršie mačky tiež nie sú bez záujmu o svet okolo seba, ale nemôžu sa viac aktívne pohybovať a spať častejšie, ako sú hore.

Mačky s vekom často začínajú prejavovať agresivitu voči cudzincom, je to kvôli zvýšenej úzkosti a plachosti. Staršie mačky tiež často trpia mnohými chronickými chorobami, ktoré zhoršujú ich pohodu a komunikácia so zvedavým cudzincom sa im nezdá byť dobrým nápadom pri všeobecnej nevoľnosti.

Toaletná vanička a mačka

Ak mladá mačka odmietne používať toaletu, potom tento problém môže mať niekoľko konštruktívnych riešení, ale čo keď dospelá mačka odmietne vyprázdniť miesto určené na tieto potreby? Môže to mať niekoľko dôvodov.:

 • stres, Staršie mačky sú veľmi citlivé na zmenu scenérie. Dokonca aj zmena obvyklej výplne na inú môže spôsobiť nepríjemný pocit
 • Mačka môže začať chodiť okolo vyhradeného priestoru pre svoje potreby kvôli problémom so zrakom alebo zápachom.
 • Ochorenie obličiek a pečene, zápal genitourinárneho traktu často vedie k predčasným pohybom čriev, v tomto prípade sa mačka môže okrem zdravotných problémov začať cítiť vinná a obávať sa trestu. Je lepšie nepriťažovať situáciu a vytvárať pre zvieratá najpohodlnejšie podmienky.

Pomer veku mačky a človeka

Aj keď táto položka neurčuje vek, mnohí vlastníci kladú túto otázku. Každý vie, že s vekom človek stráca množstvo schopností, ktoré sú vlastné mladému telu. Bohužiaľ, starnutie mačacích organizmov je nevyhnutné a vyskytuje sa oveľa rýchlejšie ako u ľudí.

Najbežnejším spôsobom porovnania veku mačky a osoby je vynásobenie celých rokov mačky siedmimi. Mnohí felinológovia však s touto metódou nesúhlasia a domnievajú sa, že to bude potrebné vek mačky sa dá porovnať podľa veku domáceho maznáčika a jeho majiteľa podľa nasledujúcej zásady:

 • Mačka vo veku jedného roka - osoba vo veku pätnástich rokov
 • Dva roky stará mačka - dvadsaťštyriročný muž
 • Od troch rokov do dvanástich - jeden rok do štyroch
 • Po dvanástich rokoch - každý nasledujúci rok sú tri roky

Ukazuje sa teda, že mačka dosiahne stredný vek asi osem rokov života. Tento ukazovateľ však nie je v žiadnom prípade presný, pretože náležitá starostlivosť a vyvážená strava v mnohých ohľadoch určujú stav tela mačky a priamo ovplyvňujú očakávanú dĺžku života chlpatého domáceho maznáčika. Preto veľa mačiek žije oveľa dlhšie ako dvanásť až pätnásť rokov, pričom zostávajú aktívne a veselé.

Pozrite si video: Zvieratká z farmy a ich zvuky pre deti. Domáce zvieratá. Zvieratká z gazdovstva (Jún 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send