Užitočné tipy

Ako urobiť vodopád pre chaty a doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Vybavením rekreačnej oblasti na osobnom pozemku by nebolo vhodné poskytnúť na nej vodné komponenty: rybník, potok alebo vodopád. A všetky tieto komponenty môžete kombinovať dohromady. Relaxačná vlastnosť bublinkovej vody je známa už veľmi dlho. Po 15 až 20 minútach sedenia pri potoku sa duša stáva radostnejšou, negatívne myšlienky ustupujú a zlá nálada je nahradená pokojom, relaxáciou a harmóniou.

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť vodopád, je urobiť ho na základe hotových formulárov alebo flexibilných nepremokavých filmov.

Dekoratívne kaskády a vodopády na nádvorí, perlivá voda, sprej, upokojujúce zvuky tečúcej vody, svetlé kvety s motýlikmi, ktoré do nich vleteli, a iná zelená vegetácia - to všetko sa dá vytvoriť na vašom pozemku. Moderné stavebné materiály a technológie vám ľahko umožnia vybudovať malý vodopád. Môžete to urobiť sami. Hlavná vec je vedieť ako. Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • prefabrikované bloky alebo prírodný kameň (balvany, dlažobné kocky),
 • okruhliaky,
 • cementová zmes
 • vodeodolné riešenie
 • primer
 • laminát,
 • piesok,
 • íl,
 • lepiaca zmes
 • syntetický kaučuk.

Schéma vodopádu.

 • vodné čerpadlo
 • hadice,
 • kábel
 • lopatu,
 • trolejbus
 • level,
 • stavebné pásky
 • stierky,
 • nádrže na miešanie cementu.

Označenie dizajnu vodopádu na zemi

Dokonca aj na nádvorí malej letnej chaty si môžete vybudovať vodopád vlastnými rukami. Je dôležité premyslieť a harmonicky vstúpiť do zaujímavej línie padajúcej vody s okolitým priestorom. Pre malú plochu dvora, ako aj pre začiatočníkov sa odporúča zvoliť malú a nekomplikovanú štruktúru.

Najjednoduchší a najúspornejší spôsob, ako vytvoriť vodopád vlastnými rukami, je urobiť ho na základe hotových formulárov alebo flexibilných nepremokavých filmov.

Mali by ste dôkladne naplánovať vodopád a urobiť jeho predbežné označenie na zemi. Schéma vodopádu vyzerá takto: dva nádrže (kruhy), vzájomne prepojené kanálom (vinutie). Je dôležité vziať do úvahy jedno upozornenie: druhá nádrž, v ktorej bude stekať padajúca voda, by mala byť väčšia. Vo všeobecnosti sa objem každej nádrže vyberá individuálne, v závislosti od oblasti, ktorá sa má použiť na navrhovanie vodopádu.

Prípravná fáza práce

Vyčistite spodnú časť budúceho tanku z koreňového systému a trávy. Ďalej musíte posteľ položiť akýmkoľvek hustým materiálom podstielky: kartónom, pieskom alebo laminátom. Hrúbka tohto prípravku by mala byť najmenej 4 cm Na vytvorenie izolačnej vrstvy na podstielke sa musí položiť pružný syntetický pogumovaný nepremokavý materiál.

DIY vodopád štruktúra

Schéma vodopádu usporiadaného pomocou ponorného čerpadla.

Cementová malta sa nanáša na hydroizolačnú vrstvu. Betón je najlacnejším a najdostupnejším materiálom. V ňom sa však často vytvárajú trhliny, čo vedie k rekonštrukcii celej stavby. Kamene a ozdobné komponenty sú upevnené v trecej miske, ktorá ešte nemá čas zatvrdnúť. Vo vodopádových nádržiach sú otvory pre hadicu, čerpadlo a vypúšťacie kanály.

Po cementobetónových prácach je potrebné nechať hydroizolačný podklad dôkladne vyschnúť a usadiť sa, na čo je potrebné zariadiť prestávku 2-3 dni.

Keď vytvárate vlastné prahy, musíte ich nastaviť tak, aby vytvorili atraktívnejší vzhľad pre celú štruktúru. Kanál môže byť navrhnutý nielen zakrivený, ale tiež stupňovitý. Kroky je potrebné vykonať zhora nadol. Na tento účel sa vyrába drevené debnenie, ktoré je upevnené cementovou maltou. V takom prípade musíte zabezpečiť, aby nedošlo k odtoku.

Pre kaskádový vodopád sa vytvára niekoľko platforiem na rôznych úrovniach, na ktorých sú rozmiestnené balvany alebo sú vyrobené hlinené kopyta. Sú pripevnené pomocou betónového základu. Na registráciu sa používajú prírodné kamene, kamienky alebo umelé dekoratívne materiály.

Schody a vodorovné steny vodopádu sú rozložené doskami a ich kanálikmi sú kamienky. Dlažobný kameň zdobí okraje štruktúry. Trhliny medzi veľkými kameňmi sú pokryté malými kamienkami a pokryté špeciálnym betónovým vodotesným roztokom. Ak to stúpa príliš vysoko, pomôže to chrániť vodu v kanáli.

Inštalácia čerpadla

Schéma čerpadla pre vodopád.

Aby vodopád fungoval, je potrebné používať vodné čerpadlo s minimálnym výkonom 70 W, ktoré je schopné prečerpávať objem vody, ktorý sa vypočíta nasledovne: Na každých 2,5 m šírky sa vyžaduje 225 l vody / h. Keď inštalujete čerpadlo vlastnými rukami, musíte ho umiestniť pod spodnú misku a natiahnite hadicu k hornej kapacite vodopádu. Úpravou zmeny výkonu čerpadla sa dá zmeniť aj prietok.

Musí byť tiež možné pripojiť čerpadlo k sieti. Zdroj energie by sa nemal nachádzať bližšie ako 1,5 m od vodopádu a opatrne ho zakryť izolačným materiálom. Je potrebné zabezpečiť voľný prístup k čerpadlu, pretože s nástupom chladného počasia sa bude musieť vybrať z misky. Ak je v pumpe dobrý filter, môžete chovať ryby, ktoré si nevyžadujú zvýšenú starostlivosť.

Pustením vody do vodopádu na začiatku si môžete všimnúť jeho nejasný odtieň. To sú následky výstavby vodopádu, ktoré sa dajú ľahko odstrániť.

Okolo vodopádu môžete zasadiť kvetinové záhony a rastliny kvetu.

Ako urobiť vodopád z filmu: foto report

Najprv na zemi označte požadovaný tvar misky vodopádu. Formulár závisí od štýlu vašich stránok. Prísne geometrické proporcie sú charakteristické pre secesný štýl, môžu byť v art deco. Zvyšok sa snaží vytvoriť prirodzenejší nelineárny tvar. Najčastejšie sa ukazuje, rybník vo forme fazule.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je piesok. Nalieva sa do vrecka, roh je odrezaný. Prebudenie piesku načrtáva obrysy. Je ľahšie vyhodnotiť, ako si vyberiete správny tvar. V prípade potreby je možné ju okamžite opraviť.

Sodík je odstránený pozdĺž obrysu a potom je vykopaná základná jama. Okamžite v tomto procese tvoria lišty. Optimálna hĺbka nádrže je asi meter. Koľko miest súčasne vytvoríte a ako budú tvarované, záleží iba na vašej túžbe.

Vykopte jamu potrebnej hĺbky a pozdĺž cesty vytvorte lišty

Vo vykopanej jamke okamžite odstráňte všetky predmety, ktoré môžu film roztrhnúť: štrk, kúsky koreňov atď. Spodné hrany sú zarovnané. Vyrovnaná zemina je zhutnená. Na tento účel použite manipuláciu. V najjednoduchšej verzii ide o kúsok kmeňa stromu s pribitými doskami. Paluba sa zdvihne za tyč, potom sa ostro zníži nadol. Tak kompaktná pôda. Potom sa naleje vrstva piesku - 5 - 10 cm, vyrovná sa zhrabnutím, rozliatím. Vezmite piesok stredne zrnitý. Je dobre utesnená vodou. Inak musíte stlačiť a piesok.

Piesok sa najskôr vyrovná zhrabnutím

Ak je to stanovené vo vašom vodopáde, môžete okamžite vytvoriť snímku. Napríklad, ako na fotografii nižšie.

Vodopád s tvarovaným malým hlineným šmykom

Ďalej v jamke šíril film. Pod ním je žiaduce šíriť geotextílie (najlacnejšie - 600 - 700 rubľov za kotúčik). Tento netkaný materiál zabráni klíčeniu koreňov a rovnomernejšiemu prerozdeleniu záťaže. Je položený na okrajoch jamy, zakrývajúci boky a spodok. Už na vrchole je film.

Ako už bolo uvedené, je lepšie použiť butylovú gumovú membránu. Môžete si ju objednať v akomkoľvek formáte a fontánu získate bez problémov. Rozmery filmu sa počítajú jednoducho: najväčšia šírka + zdvojená hĺbka + 60-80 cm na okraj pri okrajoch. Ak bude mať váš vodopád veľkosť 2 x 3 m (v najextrémnejších bodoch) a 1,2 m hlboký, film bude potrebovať:

 • 2 m široký + 2 x 1,2 m + 80 cm = 5,2 m
 • 3 m dlhá + 2 x 1,2 m = 0,8 m = 6,2 m

Najprv ho roztiahnite dole, vyrovnajte ho a vytvorte záhyby. Po vyrovnaní rozdrvte kamene po obvode. Potom môžete pokračovať v zarovnávaní na rímsy.

Je lepšie úplne skameniť rímsy. Dno je tiež žiaduce, ale môžu sa použiť aj kamienky a malé balvany. A rímsy sú najlepšie ozdobené vrstvenými kameňmi. Aj keď sú vo vode, sú jasne viditeľné. Vodopád robíme umelým, ale chcem, aby vyzeral harmonicky.

Častou chybou pri navrhovaní vodopádu - steny misy nie sú lemované kameňom a film kazí dobrý nápad.

Skladacie balvany jeden po druhom môžu byť a mali by byť upevnené pomocou riešenia. Môžete použiť veľké aj stredné alebo malé kamene. Všetko záleží na konfigurácii a výške krokov. Výsledkom bude, že svahy budú nerovnomerné, ale tiež s rímsami. Vyzerá oveľa lepšie ako vykukujúci film. Takýto domáci vodopád prináša spokojnosť majiteľom.

Čo by sa malo stať - kamene žiaria po stranách vodou, nie filmom

Celé poradie výstavby misy, všetky technologické a nuansy sa úplne zhodujú s výstavbou rybníka. Prečítajte si o tom, ako a z čoho sa dá vyrobiť.

Ako nainštalovať plastovú misku

Pri stavbe vodopádu vlastnými rukami pomocou vopred pripravenej nádrže sa obrysy začínajú obracať hore nohami. Vykopte na nich jamu.

Mala by byť o niečo väčšia ako veľkosť misky. Pri práci sa riadia existujúcim tvarom, meracími lištami a vytvárajú podobné obrysy. Je žiaduce opakovať uvedené výstupky s dostatočne vysokou presnosťou: aby našli normálnu oporu.

Vyskúšajte plastovú lištu a nájdite podporu

Rímsy a spodná úroveň, tampón, zalejeme vrstvou piesku 5 až 10 cm, vyrovnať jeho vrstvu, ale nerozlievajte sa a netlačte: pod hmotnosťou misy sa zhutní. Po nainštalovaní misky si všimneme, že medzi jej stenou a stenou jamy je medzera. Naplňujeme ho aj pieskom. Ale tu je žiaduce ho zhutniť. Budú to musieť urobiť Poliakmi alebo podobne. Ak pôda dobre odvádza vodu, môže sa z nej vyliať piesok.

Ak je nádoba plastová s tenkými stenami a objem je veľký, je lepšie vyplniť medzeru pieskom jej naplnením vodou. Takže nebudete môcť zdeformovať steny a príliš tvrdo vraziť piesok.

Výplň a korálky dekorácie

Potom je iba dekorácia strany a zariadenia posúvača, s ktorým v skutočnosti bude padať voda.

Prečítajte si o budovaní fontán tu.

Ako urobiť snímku pre vodopád

Ak plánujete ozdobiť okraje vodopádu kameňmi a chcete skĺznuť vysoko a veľko, pozdĺž ktorého tečie voda, potrebujete solídny podklad - spevnenú plochu. Bez nej sa kamene zasunú do misy. V blízkosti jamy pod misou je vyčistená a zosilnená šmýkačka pre kopec.

Vytvorte štandardnú monolitickú dosku. Najprv vykopú jamu. Jeho rozmery by mali vo všetkých smeroch presahovať kopec o 40 - 50 cm. Vykopajte jamu s hĺbkou 20 - 25 cm a potom postupujte podľa nasledujúceho poradia práce:

 • Štrk sa nalieva vrstvou 10-15 cm hrubou, je dobre zhutnený.
 • Výstuž položte s priemerom 12 - 15 mm. Je ukladaný v krokoch po 20 cm, v priesečníku sú pritiahnuté plastovými svorkami.
 • Nalievané betónom.

Pod takým vodopádom neďaleko domu potrebujete spevnenú základňu

Po vytvrdnutí betónu (po niekoľkých týždňoch) môžete začať s rozmiestnením šmýkačky. Tento postup je potrebný, ak je výška kĺzadla nad úrovňou zeme približne meter.

Ak je vodopád plánovaný ako malý, môžete jednoducho odstrániť zeminu a naliať rozdrvený kameň (pod to sa dajú položiť geotextílie, aby sa rozdrvený kameň nevyplavil do zeme). Je dobré zhutniť rozdrvený kameň, položiť naň malý piesok a položiť kovovú mriežku z hrubého drôtu. Položte balvany na to, ozdobte ho menšími kameňmi, kamienkami, pieskom, rastlinnými rastlinami. To ukáže druh kvetina snímku s vodopádom.

S malou výškou vodopádu sa môžete obísť bez betónovania lokality

Existuje druhá možnosť - urobiť vodopád kaskádového typu pomocou výškového rozdielu na mieste. Dokonca aj mierny sklon niekoľkých stupňov veľmi uľahčí túto úlohu: na svahu sa vytvoria kroky, ktoré kladú kamene vo forme dosiek. Ak nie je svah, musíte vyplniť hlinený kopec, opatrne zhutniť každú vrstvu, nezabudnite vytvoriť lišty. Na spevnenie svahov môžete použiť polymérové ​​pletivo. Je roztiahnutá a pokrytá zemou. Zabráni skĺznutiu pôdy.

Na formované lišty sa umiestni film, ktorý je pritlačený k kanálu kameňmi. Musia byť usporiadané tak, aby voda z tohto kameňa spadla do iného a nie na film. A potom - záleží na dizajne

Pri vytváraní šmykľavky na vodopád sa odporúča spojiť kamene, aj keď sú veľké, stredné, cementovou pieskovou maltou (pre 1 diel portlandského cementu, 3 diely piesku a 0,5 - 0,7 vody).

Ako vytvoriť plochý prúd

Ak nechcete prúd, ale široký prúd vody, budete musieť nainštalovať ďalšiu nádrž v hornej časti snímky, ale už je obdĺžniková. Jeden z jeho okrajov by mal byť nižší ako druhý.

Široký potok záhradný vodopád

Existujú špeciálne kontajnery, ale môžete si pripraviť ktorúkoľvek z nich orezaním okraja a vytvorením plochého podnosu, z ktorého bude voda stekať po stene.

Vytvorenie podnosu takhle je ľahké

Suchý vodopád

Pravdepodobne ste už videli tajomné vodopády bez misky, do ktorej padá. Tečúcou po rímaniach niekde zmizla. Toto nie je rybník s vodopádom. Nie je viditeľná žiadna nádrž.

Voda unikajúca cez kamene zmizne

Samozrejme existuje nádoba na zhromažďovanie vody. Je to len maskované. Ukázalo sa, že ide o akýsi „suchý“ vodopád. Urob to zrejme komplikovanejšie ako obvykle.

Štruktúra skrytej misky

Kapacita je tiež vykopaná: v jame. Iba navrchu sa prekrýva s kovovým pletivom s jemnými okami (najlepšie z nehrdzavejúcej ocele). Ak sú rozmery nádoby veľké, môžete položiť na boky výstužné tyče alebo drevené kocky ako základ (nezabudnite napustiť tak, aby sa nehnilo).

Na kovovom pletive je položená menšia sieť, vhodná je tiež polymérna sieť. Odloží viac-menej veľké znečistenie. Na vrchole sú umiestnené malé kamene, ktoré zdobia toto zariadenie. Ukazuje sa, že voda padá do zeme ...

Zaujímavý efekt: voda mizne

Priama práca na vytvorení vodopádu

Výber hĺbky a tvaru konštrukcie

Najprv musíte rozhodnúť o tvare rybníka, je to prísne individuálne rozhodnutie. Obdĺžnik, kruh, ovál - pre milovníkov konzervatívnych striktných foriem.

A milovníci prirodzenejších foriem budú mať radi originálnejšie nejasné obrysy, ale stojí za zváženie, že práca bude trochu komplikovanejšia.

Ak v rybníku nie je plánované vypustenie živých rýb, nerobte to hlboko. Ale pre rastlinu rýb a chov podmorských rastlín je potrebné, aby obyvatelia úspešne zimovali bez vody z vodnej nádrže s hĺbkou najmenej jeden meter.

Kopanie jamy - základ úspešného rybníka

Po rozhodnutí o tvare a hĺbke môžete začať kopať základovú jamu. Spočiatku je potrebné načrtnúť obrys budúceho rybníka a potom po ňom jazdí kolíky s napnutým lanom.

Aby ste zabránili odlupovaniu stien jamy, musíte ich pravidelne navlhčiť vodou a tlakom. Potom na dne hotovej jamy je potrebné naliať vrstvu (maximálne 12 cm) piesku a dobre ju rozdrviť.

Vytvorenie hydroizolácie je najdôležitejšou fázou!

Spoľahlivosť a odolnosť vodopádu v záhrade závisí od kvality hydroizolácie. Odolný PVC film je pre túto prácu vhodnejší.

Fólia by mala byť roztiahnutá tak, aby jej určitá významná časť bola umiestnená nad základovou jamou pozdĺž jej okrajov, pre spoľahlivé upevnenie.

V zime je vhodné vypustiť vodu z nádrže, aby sa zabránilo poškodeniu hydroizolácie.

Najspoľahlivejším a najodolnejším spôsobom hydroizolácie je klasická verzia - nalievanie betónu: fólia je spočiatku obložená dnom, potom je rám drôtu položený a naliaty vrstvou betónu.

Keď je úplne suchá, môžete pristúpiť k podobnému ošetreniu stien jamy.

DIY vodopád štýl

Je možné vykonať buď rybník z kúpenej hotovej formy, alebo vytvoriť štruktúru z prírodného kameňa.

Kamene rôznych veľkostí sa ukladajú na seba spôsobom zodpovedajúcim fantázii a upevňujú sa cementovou maltou.

A ak sa očakáva silný prúd vody, potom by mal byť na vrchu medzi kameňmi. Vďaka rôznym veľkostiam kameňov voda krásne padá v niekoľkých samostatných tokoch.

Výzdoba hotového vodopádu

Toto štádium stvorenia je pre jeho majiteľa pravdepodobne najpríjemnejšie. Vytvorenie malebného kúta v záhrade je rozsah fantázie, použitia rôznych kombinácií a doplnkov.

Rámovanie brehu nádrže môže byť zdobené kameňmi, kamienkami, štrkom, na spodnej časti rybníka, aby sa vytvoril módny alpský šmýkač, osadený kvetinami.

Kvety v kvetináčoch, kvetináčoch a džbánoch môžete pohodlne umiestniť okolo okrajov. Záhradné figúrky vtákov a zvierat, ktoré sa nachádzajú okolo vody, poskytnú živý rybník pohodlie a teplo.

Taký úžasný kútik, vytvorený vlastnými rukami, nepochybne prinesie iba pozitívne emócie a potešenie z šumenia prúdov vody vám pomôže vychutnať si krásu a relaxovať na dovolenke!

Fáza 1 - výber tvaru a hĺbky štruktúry

Форма пруда, в который будет падать вода из рукотворного водопада, может быть любой. Если вы любите четкие геометрические формы в садовой архитектуре, пруд можно сделать круглым или прямоугольным. Если вам более по душе природные формы, контуры чаши могут иметь любые очертания, только не слишком сложные, чтобы удобно было проводить строительные работы.

Rybník môže byť plytký, ak v ňom nechcete mať ryby a podmorské rastliny. Ak chcete, aby vás rybník potešil podvodnou flórou a faunou, jeho hĺbka by mala byť najmenej meter a lepšia a hlbšia, aby ryby a rastliny mohli prezimovať bez mrazenia.

Etapa 2 - kopanie jamy

Rozhodli ste sa o veľkosti a tvare misky, teraz musíte prevziať kolíky pozdĺž zamýšľaného obrysu a potiahnuť lano. Zem, ktorá sa tvorí počas práce, by sa mala očistiť od kameňov, koreňov a iných zvyškov. Zložte zem na samostatné miesto, bude to užitočné pri usporiadaní vodopádu a rybníka. Zem zo stien misy sa rozpadne, je to nevyhnutné. Preto je potrebné ich pravidelne navlhčiť a stlačiť. Keď je jamka pripravená, pridajte na dno vrstvu piesku (10 - 12 cm) a opatrne ju zhutnite.

Základná jama pre rybník je oválneho tvaru, steny a dno sú starostlivo stlačené. Hĺbka o niečo viac ako meter vám umožní v nej rozmnožiť ryby a vodné rastliny.

Stupeň 3 - vodotesnosť rybníka

Toto je dôležitá etapa práce, ako dobre urobená hydroizolácia závisí od toho, ako dlho vydrží dekoratívny vodopád pre záhradu.

Na hydroizoláciu je lepšie použiť PVC fóliu - je odolný a odolný. A ak zvolíte butylkaučuk, rybník s vodopádom môže trvať niekoľko desaťročí. Zarovnajte jamu s vrstvou hydroizolácie tak, aby sa podstatná časť materiálu (najmenej 1,5 metra) nachádzala nad jamou, aby sa fólia mohla dobre upevniť.

Ak sa rozhodnete pre hydroizoláciu filmu, budete ju musieť vypustiť na zimu - pri zamrznutí sa objem tekutiny zvýši a poškodí hydroizolačnú vrstvu.

Dozviete sa viac o rybnom zariadení pomocou filmu z materiálu: https://diz-cafe.com/diy/prud-na-uchastke.html

Priamo na hydroizolačnú vrstvu sú brehy rybníka zakončené kameňom upevneným betónovou maltou. Ukazuje sa, že je celkom pekné, a spôsob takejto dekorácie je jednoduchý a praktický.

Najpraktickejšou možnosťou je hydroizolácia betónu. Spočiatku je dno jamy lemované odolnou plastovou fóliou, na vrch fólie je položený drôtený rám, pokrývajúci steny a dno budúceho rybníka. Najprv musíte vyplniť dno betónom a vystužiť dno rámu v betónovej vrstve. Keď dno stvrdne asi za deň, nalejú sa steny.

Na vytvorenie rybníka môžete použiť hotovú plastovú misku. Je vhodné to napraviť, nepotrebujete tu hydroizolačnú vrstvu a bude také ľahké a ľahké čistenie takéhoto rybníka.

Fáza 4 - vytvorenie vodopádu

Tu sú možné dve možnosti:

 • Vodopád v záhrade pomocou hotového formulára. Môžete si ho kúpiť v špecializovanom obchode. Môže to byť krásna nádoba alebo sochárska kompozícia.
 • Veľký kaskádový vodopád. Ak sa rozhodnete pre tento dizajn, budete potrebovať prírodný kameň. Na tento účel je najvhodnejší materiál pieskovec, ale môžu sa použiť aj malé balvany. Ak chcete, aby prúdenie vody prúdilo hladko a hladko, musíte pre kaskádu použiť ploché kamene.

Ak chcete získať silný prúd rozpadajúci sa pod kameňmi, v hornom poschodí preskočte prúd medzi kameňmi, ktoré priliehajú k sebe, a dolnú vrstvu umiestnite v slušnej vzdialenosti tak, aby sa prúd vody mohol zlomiť a peniť. Vďaka kameňom s nerovným povrchom sa vodopád môže zmeniť na niekoľko samostatných trysiek.

Vybrané kamene sa zodpovedajúco naskladajú, murivo sa upevní cementovou maltou.

Na vytvorenie tohto vodopádu sa použil malý špeciálny džbán. Môžete si vybrať plavidlo ľubovoľnej veľkosti, môže to byť socha a akékoľvek iné zloženie, ktoré sa vám páči, môžete kúpiť v obchode.

Pri navrhovaní vodopádu a vytváraní kaskády sa používal pieskovec. Je to jednoduchý dizajn, v ktorom sú ploché kamene rozmiestnené vo viacerých vrstvách a voda prúdi do vodopádu v jedinom prúde bez prekážok

Fáza 5 - výber a inštalácia čerpadla

Ak výška vodopádu nie je viac ako jeden a pol metra (táto možnosť je najvýhodnejšia, pretože je ľahké sa o takýto vodopád ľahko starať), budete potrebovať iba čerpadlo 70 W. Pri vyššej kaskáde bude potrebné výkonnejšie čerpadlo. Pokúste sa zvoliť čerpadlo s funkciou riadenia prietoku, potom je možné podľa potreby upraviť výkon prúdu.

Tento diagram ukazuje umiestnenie čerpadla, ktoré dodáva vodu do kaskády.

Pumpa dodá vodu na vrch vodopádu pomocou hadice. Je lepšie skryť štruktúru čerpadla pod kameňmi, aby vás všetky jeho časti, káble a hadice nezachytili. Hadica spájajúca sa s otvorom na tlačenie vody v konštrukcii čerpadla sa tiahne k vrchu kaskády, druhá hadica, ktorá odčerpáva vodu, zostáva na dne rybníka.

Fáza 6 - zdobenie štruktúry

Najpríjemnejšou fázou práce je zdobenie vodopádu. Umelé vodopády v krajine - to je hlavná dekorácia vašej záhrady, najlepšie miesto v letnom horúčave, takže brehy malej nádrže by mali byť atraktívne a malebné. Na dekoráciu pobrežia sa používajú kamene, rastliny a záhradné dekorácie. Tu sa hodí pôda, ktorá sa vytvorila pri vykopávaní jamy.

Rámovanie pobrežia môže byť vyrobené z pieskovca alebo z oblých balvanov, z alternatívnych kameňov, z pieskovcového muriva po oboch stranách kaskády, napríklad z bočných strán, aby sa zabránilo striekaniu. Dobrý materiál pre dekoráciu pobrežia rybníka - kamienky.

Na zdobenie tohto rybníka vodopádom sa používali drvené kamene, balvany, kamienky a vysokohorské rastliny. Vo vašej záhrade sa môže objaviť útulný kút so štrkovou záhradou a rybníkom. Kamienky a štrk nedovolia rastlinám rásť, plocha okolo nádrže bude vždy vyzerať elegantne

Rybník bude obzvlášť krásny, ak používate niekoľko vodných rastlín. V umelom jazierku sa dobre zakorenia žlté vaječné kapsuly, lekná (nymphaea) a teloresová pištoľ. Kvitnúce rastliny vo vode premenia váš rybník s vodopádom na báječne krásny roh a tiež očistia vodu.

Pri pobreží rybníka to bude vždy mokré, takže tu všetky kvety dobre dorastú. Ak je váš rybník s vodopádom zreteľne viditeľný iba na jednej strane záhrady, je potrebné zasadiť rastliny na opačnej strane. Ak je to dobre viditeľné odkiaľkoľvek, môžete nechať väčšinu bánk otvorenú a rastliny v skupinách.

Rybník s pobrežiami pokrytými štrkom bude vyzerať dobre, na pozadí ktorých budú vynikať rastliny so zeleňou a kvetmi

Pri rybníku s vodopádom si môžete zariadiť kútik na oddych - záhradnú lavicu, nad ktorú môžete umiestniť pergolu. Ruža bude rásť dobre pri vode, ktorej krík sa dá použiť aj na ozdobenie pergoly. Vodný kút je zvyčajne obľúbeným miestom pre všetkých členov rodiny. Pre deti si môžete zariadiť záhradné sochy vo forme trpaslíkov, vtipných zvierat.

Osvetlenie zo svetelných kameňov sa dá umiestniť blízko pobrežia, na spodnej strane, na osvetlenie kaskády, a na povrchu sa môžu vznášať lucerny vo forme nádherných žiarivých kvetov.

Len niekoľko farebných žiariacich kameňov umiestnených pod vodou - a váš rybník s vodopádom v noci sa stane tajomným krásnym rohom

Je pekné vytvárať záhradné vodopády vlastnými rukami a dvojnásobne príjemné je relaxovať pri rybníku v lete alebo večer, v tieni a chlade. Mali by ste premýšľať o večernom prevedení svojho rybníka s vodopádom. Vo večerných a nočných hodinách plávajúce lucerny alebo svetelné kamene urobia z vášho rybníka fantastický zážitok.

Pin
Send
Share
Send
Send