Užitočné tipy

Tip 1: Ako schudnúť počas tehotenstva

Pin
Send
Share
Send
Send


Jednou z nesporných čŕt dnešnej doby je trvalý a trvalý boj proti nadváhe. V obchodoch je teraz dosť výrobkov a výživné doplnky robia svoju špinavú činnosť, čo ich núti stále viac sa stravovať. Na druhej strane si ľudstvo na pokraji hromadného vyhynutia zo srdcových záchvatov a ďalších dôsledkov obezity konečne uvedomilo potrebu zachovať atletickú formu. To všetko viedlo k tomu, že takmer každý byt má podlahové váhy a zdravé potravinové obchody zarábajú od svojich zákazníkov veľa peňazí. Nastávajúce matky sa tiež ocitli v situácii, keď ústupky voči potrebe „jesť pre dvoch“ prestali fungovať.

Aká váha sa považuje za normálnu pre ženy v „zaujímavom postavení“.

Hmotnosť je potrebné kontrolovať od okamihu, keď test ukázal dva prúžky. V skutočnosti bude gynekológ určite pri určovaní stavu tehotenstva stáť na váhe, aby ste túto hodnotu mohli porovnať s následným zvýšením. Je to dôležité, pretože prejedanie sa alebo nadmerný tuk má nepriaznivý vplyv nielen na zdravie ženy, ale aj na dieťa. Posledne menovanému chýbajú živiny, bude pre neho ťažšie narodiť sa kvôli zvýšenej hmotnosti. Mama s určitým stupňom obezity je náchylná na fyzickú nečinnosť, tvorbu opuchov, hypertenziu a gestózu. A psychologický stav ženy trpiacej prejedaním necháva veľa želaného.

Podľa výpočtov lekárov pre celé tehotenstvo má žena „právo“ získať najviac 8 až 12 kilogramov navyše. To samozrejme zahŕňa nielen hmotnosť dieťaťa, ale aj miesto dieťaťa, placentu, plodovú vodu, zväčšené prsné žľazy. Približne 2 až 3 kilogramy sa pripisujú tiež tuku, ktorý dieťa navyše chráni. Malo by sa pamätať na to, že budúce matky štíhlej postavy by mali pridať niečo viac ako „pyshechki“.

Ako sa zbaviť nadbytočného tuku pri prenášaní dieťaťa

Otázka nie je jednoduchá. Najlepšie je, samozrejme, získať si poriadok pred počatím. Bohužiaľ to však nie je vždy možné.

Nútiť dieťa hladovať je samozrejme prísne zakázané, preto jediným správnym rozhodnutím je v tomto prípade vyvážená strava. Je dôležité jesť všetko, čo potrebujete, ale v malých porciách. A samozrejme nemôžete naplniť menu výrobkami, ktoré sú škodlivé pre postavu.

Základom stravy by mali byť komplexné uhľohydráty (obilniny z neleštených zŕn), nízkotučné bielkoviny (varené hovädzie alebo morčacie, pečeňové), prírodný tvaroh, vajcia, ryby. Zelenina a ovocie sa musia vyberať s veľkým množstvom vlákniny a nízkym glykemickým indexom (t. J. Nie škrobovým). Mali by vážne obmedziť používanie zemiakov, mrkvy a strukovín. Tuky sa môžu jesť vo forme orechov, syrov, kyslej smotany, studeného lisovaného rastlinného oleja.

Ak máte nadváhu, budete musieť úplne opustiť vyprážané potraviny a biely chlieb. Solené uhorky a polotovary sú škodlivé nielen pre postavu, ale aj pre zdravie dieťaťa. Mimochodom, tiež spôsobujú silné opuchy. Zároveň by strach z zadržiavania tekutín v tele nemal obmedzovať pitie tehotných žien. Je dobré, ak na stole vždy stojíte pred vami pohár čistej vody. Pomôže to nielen očistiť telo od toxínov, ale tiež zmierniť hlad.

BMI - index hmotnosti prípadu

Index telesnej hmotnosti sa vypočíta ako pomer hmotnosti (kg) tehotnej ženy k jej štvorcovej výške (m). Ak je výsledná hodnota v rozmedzí od 25 do 30, potom tehotná žena má nadváhu. Ukazovateľ presahujúci 30 označuje obezitu.

Výpočet BMI sa vykonáva pri prvej návšteve lekára pri registrácii. Ak je táto hodnota vysoká, potom je tehotná žena zaradená do rizikovej skupiny pre rôzne choroby a komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva. Lekár bude bez problémov konzultovať tieto otázky a poskytne odporúčania, ako kontrolovať hmotnosť.

Ako optimálne znížiť hmotnosť tehotnej ženy?

Existuje teda problém s nadváhou. A teraz sa ho musíte zbaviť, aby to dieťa v lone netrpelo. Prísne diéty, mono-diéty, hladovky sú veľmi škodlivé pre tehotnú ženu. Vylúčenie akýchkoľvek potravín z potravy znamená, že jedlo bude horšie. Najlepším riešením na chudnutie tehotnej ženy je vyvážená strava, ale bez prísnych zákazov a hladoviek. Bolo by rozumným spôsobom obmedziť alebo úplne odmietnuť výrobky z múky vo forme koláčov a roliek. Bolo by pekné úplne opustiť slané, údené a korenené. Takéto produkty prispievajú k zadržiavaniu tekutín v tele. Nebude vylúčené vylúčiť zo stravy všetky druhy sladkostí (čokoláda, zmrzlina, cukrovinky a dezerty). V dennom menu budúcej matky by mali byť obsiahnuté komplexné uhľohydráty. A každý deň. Ich zdrojom je zelenina, obilniny, ovocie. Tieto výrobky tiež obsahujú vlákninu a ako kefa čistia črevá od toxínov, toxínov, čo pomáha vyriešiť problém so zápchou.

Najužitočnejším a najľahším dezertom pre tehotnú ženu bude jogurt bez tuku. Tento produkt je možné najesť. Mimochodom, večere by nemalo byť neskôr ako 19. 00. A po večeri by bolo pekné ísť na prechádzky. Viac chôdze však prospeje tak ženskej postave, ako aj dodávke kyslíka plodu.

Je dôležité zaistiť, aby sa v tele počas chudnutia vyskytoval proteín každý deň. To znamená, že vzdanie sa rýb a mäsa za to v žiadnom prípade nestojí. Stačí si vybrať pre tehotnú ženu, ktorú potrebujete s nízkym obsahom tuku: hydina, králik, hovädzie mäso, teľacie mäso.

Odpad tuku je úplne nemožný. Jeho použitie by malo byť obmedzené. To znamená, že je lepšie nahradiť slnečnicový olej olivou, jesť smotanu nie viac ako 10 gramov denne.

Musíte sa vzdať vyprážaného jedla. Všetky jedlá sa musia variť, dusiť a pečiť.

Pokiaľ ide o nápoje, šťavy by sa nemali nesladiť. Odporúča sa riediť ich vodou, aby sa znížilo množstvo kalórií. A nezabudnite na samotnú vodu. A tehotné ženy musia piť dostatok tekutín, najmenej 1,5 litra. Napokon to tiež pomáha klamať chuť do jedla. Obzvlášť, keď je žena tak pritiahnutá na buchty!

Chudnutie počas tehotenstva

Je potrebné zvážiť, že tehotná žena pri narodení dieťaťa často stráca na váhe. Toto sa často stáva pri ťažkej dehydratácii, s chorobami, s gestózou (neskorá toxikóza), so silným zvracaním. Telo by preto malo mať zásoby zdrojov, aby bolo pripravené na taký šok, pretože ťažké chudnutie sa môže stať skutočným šokom pre telo.

Tehotná žena s exacerbáciou toxikózy alebo s výskytom alergie niekedy nemôže jesť takmer nič. Samozrejme, že dostane primeranú pomoc, ale je rozumné mať malú rezervu skôr, ako dosiahne požadovaný účinok. Prítomnosť „ďalších“ dvoch alebo troch kilogramov sa nepovažuje za odchýlku od normy, nie je potrebné ju opravovať.

Poškodenie ďalších libier počas tehotenstva

Nadváha počas tehotenstva sa môže stať veľmi škodlivá pre samotnú ženu aj pre jej dieťa. za prvéVýznamné množstvo tuku môže viesť k hormonálnym nerovnováham. Zvýšenie ženských hormónov pri narodení dieťaťa je normálne, existujú však ukazovatele, ktoré by sa nemali prekročiť.

za druhé, tehotenstvo, a tak je to dostatočne vážne vyšetrenie tela. Na chrbticu sa položí ťažké bremeno, ktoré sa prudko zvyšuje. Navyše neustále sa zväčšujúca maternica vytvára tlak na vnútorné orgány. Preto môže byť prítomnosť ďalších libier pre nich ešte väčšou záťažou.

tretina, so zvyšujúcou sa hmotnosťou sa stáva prirodzeným spôsobom ťažké rodiť. Kontrakcie musia spôsobovať, sú tiež charakteristické slabou pracovnou aktivitou. Čo už môže dieťaťu ohroziť problém (hladovanie kyslíkom). V dôsledku tukových vrstiev sú vnútorné orgány trochu premiestnené, čo vedie ku komplikáciám počas cisárskeho rezu.

štvrtý, obezita narušuje metabolické procesy v tele. Čo môže viesť k zvýšenej zápche, z ktorej sú ženy už počas tehotenstva vážne postihnuté. Počas tohto obdobia bude nepríjemným problémom aj dysbakterióza.

piatyčím viac žena počas tehotenstva tukuje, tým ťažšie bude normalizovať sa po narodení dieťaťa. To môže zvýšiť riziko depresie pri narodení, ktorá je pre mnohé matky dostatočne vážnym testom. Okrem toho je tu dôležitý nielen estetický problém, ale aj zdravý zdravotný stav.

Dôležitosť správnej výživy

Väčšina autorov odbornej literatúry trvá na úplnej a vyváženej strave. Je preto potrebné odstrániť všetko, čo obsahuje margarín, pretože to nie je len tuk (tuky prírodného pôvodu v primeranom množstve sú pre telo užitočné), ale jednoducho škodlivé. Mali by ste tiež povedať nie príliš veľkému množstvu jedla uvareného v panvici. Zabudnite na šaláty s množstvom majonézy.

Musíte byť tiež veľmi opatrní pri výbere výrobkov.

Nezabúdajte: neexistuje žiadne prírodné maslo s obsahom tuku menším ako 82,5% bez pridania rastlinných tukov. A to znamená porušenie prirodzenej výrobnej technológie. Je dobré si zvoliť syry, pretože v súčasnosti v Rusku bohužiaľ nie je dostatok dobrých výrobkov. Najmä v kategórii nízkej ceny je veľa falzifikátov.

Diétna majonéza sa vyrába v rozpore s technológiou a množstvom práškových výrobkov. Je lepšie brať nič s obsahom tuku nižším ako 70%, ak ste sa už rozhodli niečo s touto omáčkou uvariť. Samotná omáčka je neutrálna, ale rozhodne nie je vhodná na tepelné spracovanie! Pamätajte si toto: kura v majonéze je zdrojom karcinogénov. Nechcete následne riskovať rakovinu? A premýšľajte o svojom dieťati.

Vyvážená výživa nie je len veľké množstvo rôznych výrobkov, ale aj kompetentná voľba (napríklad venovať pozornosť dátumom exspirácie), dôvera v výrobcu. Okrem toho sú dôležité aj spracovateľské technológie. Nesprávna kombinácia týchto dvoch zložiek môže spôsobiť, že sa z bežných potravín stane niečo, čo nebude možné. Preto by tehotná žena mala byť kvôli vlastnej bezpečnosti kritická voči kulinárskym talentom iných.

Vplyv nadváhy na zdravie tehotnej ženy

Úplnosť zvyšuje riziko rôznych chorôb u ľudí. Okrem toho tehotenstvo robí úpravy ženského tela, čo môže tiež vyvolať vývoj choroby.

Počas tehotenstva existuje riziko trombózy, krvných zrazenín v cievach pľúc a nôh. Je veľmi život ohrozujúce, preto by tehotné ženy s BMI nad 30 mali byť veľmi pozorné na svoje zdravie a starať sa o prevenciu krvných zrazenín.

Jedným z povinných testov pre tehotné ženy je test na cukrovku, pretože toto ochorenie sa v tomto období často vyvíja v dôsledku veľkého zaťaženia ženského tela. Ženy s nadváhou sú vystavené najväčšiemu riziku. Trikrát častejšie ochorejú ako ženy s normálnou hmotnosťou.

Nadváha vedie k zvýšeniu krvného tlaku a objaveniu sa bielkovín v moči. Počas tehotenstva sa to prejavuje ochorením zvaným preeklampsia. Vyznačuje sa opuchom, slabosťou, ospalosťou, zvracaním, bolesťou hlavy a závratmi. V pokročilom stave sa choroba stáva formou eklampsie. Ona ohrozuje život pre budúcu matku a plod s kŕčmi, stratou vedomia a epileptickými záchvatmi.

Účinok tehotných žien s nadváhou na dieťa

Početné štúdie ukázali, že u žien s nadváhou je väčšia pravdepodobnosť výskytu vnútromaternicových vývojových porúch. Sú to problémy, ako sú malformácie nervovej trubice, malformácie srdca a brušnej steny. Pravdepodobnosť tohto výskytu u ženy s normálnym BMI je 1 až 1 000, zatiaľ čo u plne tehotných žien sa riziko patológie zvyšuje trikrát.

Nadváha ovplyvňuje hormonálne pozadie ženy, čo zase znižuje jej schopnosť vydržať svoje dieťa až do konca. U tehotných žien s BMI nad 30 je riziko potratu pred 12 týždňami 1 až 4.

U tehotných žien s nadváhou je riziko mŕtvo narodených detí 1 až 100.

Čím väčšiu váhu má žena, tým je pravdepodobnejšie, že plod presiahne 4 kg. To môže viesť pri narodení k mnohým problémom a komplikáciám. Novorodenci s veľkou hmotnosťou sú tiež náchylní na rôzne choroby a môžu sa vo vývoji oneskoriť.

Tehotné ženy s nadváhou sú náchylné na obezitu a cukrovku.

Vplyv nadmernej hmotnosti na proces narodenia

Ak má tehotná žena nadváhu, mala by sa pripraviť na celý rad komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas pôrodu. To zahŕňa:

- predčasný pôrod,
- zdĺhavá a slabá pracovná činnosť,
- dystónia, ťažkosti pri prechode dieťaťa cez pôrodný kanál,
- núdzový cisársky rez,
- ťažké pooperačné obdobie v prípade núdzového cisárskeho rezu,
- zlá tolerancia anestézie,
- silné popôrodné krvácanie.

Obsah článku

BMI - index hmotnosti prípadu

Index telesnej hmotnosti sa vypočíta ako pomer hmotnosti (kg) tehotnej ženy k jej štvorcovej výške (m). Ak je výsledná hodnota v rozmedzí od 25 do 30, potom tehotná žena má nadváhu. Ukazovateľ presahujúci 30 označuje obezitu.

Výpočet BMI sa vykonáva pri prvej návšteve lekára pri registrácii. Ak je táto hodnota vysoká, potom je tehotná žena zaradená do rizikovej skupiny pre rôzne choroby a komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva. Lekár bude bez problémov konzultovať tieto otázky a poskytne odporúčania, ako kontrolovať hmotnosť.

Vplyv nadváhy na zdravie tehotnej ženy

Úplnosť zvyšuje riziko rôznych chorôb u ľudí. Okrem toho tehotenstvo robí úpravy ženského tela, čo môže tiež vyvolať vývoj choroby.

Počas tehotenstva existuje riziko trombózy, krvných zrazenín v cievach pľúc a nôh. Je veľmi život ohrozujúce, preto by tehotné ženy s BMI nad 30 mali byť veľmi pozorné na svoje zdravie a starať sa o prevenciu krvných zrazenín.

Jedným z povinných testov pre tehotné ženy je test na cukrovku, pretože toto ochorenie sa v tomto období často vyvíja v dôsledku veľkého zaťaženia ženského tela. Ženy s nadváhou sú vystavené najväčšiemu riziku. Trikrát častejšie ochorejú ako ženy s normálnou hmotnosťou.

Nadváha vedie k zvýšeniu krvného tlaku a objaveniu sa bielkovín v moči. Počas tehotenstva sa to prejavuje ochorením zvaným preeklampsia. Vyznačuje sa opuchom, slabosťou, ospalosťou, zvracaním, bolesťou hlavy a závratmi. V pokročilom stave sa choroba stáva formou eklampsie. Ona ohrozuje život pre budúcu matku a plod s kŕčmi, stratou vedomia a epileptickými záchvatmi.

Účinok tehotných žien s nadváhou na dieťa

Početné štúdie ukázali, že u žien s nadváhou je väčšia pravdepodobnosť výskytu vnútromaternicových vývojových porúch. Sú to problémy, ako sú malformácie nervovej trubice, malformácie srdca a brušnej steny. Pravdepodobnosť tohto výskytu u ženy s normálnym BMI je 1 až 1 000, zatiaľ čo u plne tehotných žien sa riziko patológie zvyšuje trikrát.

Nadváha ovplyvňuje hormonálne pozadie ženy, čo zase znižuje jej schopnosť vydržať svoje dieťa až do konca. U tehotných žien s BMI nad 30 je riziko potratu pred 12 týždňami 1 až 4.

U tehotných žien s nadváhou je riziko mŕtvo narodených detí 1 až 100.

Čím väčšiu váhu má žena, tým je pravdepodobnejšie, že plod presiahne 4 kg. To môže viesť pri narodení k mnohým problémom a komplikáciám. Novorodenci s veľkou hmotnosťou sú tiež náchylní na rôzne choroby a môžu sa vo vývoji oneskoriť.

Tehotné ženy s nadváhou sú náchylné na obezitu a cukrovku.

Vplyv nadmernej hmotnosti na proces narodenia

Ak má tehotná žena nadváhu, mala by sa pripraviť na celý rad komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas pôrodu. To zahŕňa:

- predčasný pôrod,
- zdĺhavá a slabá pracovná činnosť,
- dystónia, ťažkosti pri prechode dieťaťa cez pôrodný kanál,
- núdzový cisársky rez,
- ťažké pooperačné obdobie v prípade núdzového cisárskeho rezu,
- zlá tolerancia anestézie,
- silné popôrodné krvácanie.

Tip 5: Čo má nadváha počas tehotenstva

Obsah článku

Nadváha počas tehotenstva

Najčastejšou príčinou významného prírastku na váhe počas tehotenstva je prejedanie. Гормональные изменения, происходящие в теле будущей матери, приводят к повышению аппетита, а систематическое нарушение режима питания — к сбою работы гипоталамуса, контролирующего потребность в насыщении. Это может привести к бесконтрольному перееданию, которое не просто не приносит пользы матери и ребенку, а еще и способно нанести вред здоровью.

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že tehotná žena by mala jesť dve, rastúci plod potrebuje iba 300 kilogramov navyše, najmä v priebehu tehotenstva je spotreba energie znížená. Nastávajúca matka prežíva ospalosť, rôzne choroby a stále častejšie sa chce ľahnúť a odpočívať. Nevyužité kalórie sa premieňajú na telesný tuk.

Optimálny prírastok na váhe počas tehotenstva sa pohybuje od 9 do 15 kg. Navyše, ak už žena trpí nadváhou, prípustný nárast je 10 kg a so zavedenou obezitou ešte menej - 6 kg. Alarm je týždenný prírastok hmotnosti presahujúci 1 kg. Tento indikátor môže naznačovať ako nežiaduci telesný tuk, tak aj hromadenie prebytočnej tekutiny v tele. Celkovo počas normálneho tehotenstva žena získa asi 1,5 kg v prvom trimestri, asi 5 kg v druhom a asi 4 kg v treťom. Hmotnosť je samozrejme čisto individuálnym ukazovateľom. Okrem toho existujú osobitné rizikové skupiny, v súvislosti s ktorými sa bežné opatrenia neuplatňujú. Patria sem ženy s ťažkou obezitou alebo naopak s významnou podváhou, mladé dievčatá a ženy s viacnásobným tehotenstvom. Výpočet kalórií pre tieto kategórie vykonáva iba pôrodník-gynekológka, ktorá vykonáva tehotenstvo, pri hodnotení všetkých zdravotných ukazovateľov.

Čo ohrozuje vysoký prírastok hmotnosti počas tehotenstva

Nadváha spôsobuje ďalšie zaťaženie kardiovaskulárneho a nervového systému matky, ktorá už pracuje v rozšírenom režime. Trpí aj chrbtica a vnútorné orgány. Nekontrolovaný prírastok hmotnosti ohrozuje nastávajúcu matku s vývojom chorôb, ako sú hypertenzia, cukrovka, kŕčové žily, neskorá toxikóza. Existuje tiež riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Obezita je jedným z indikátorov cisárskeho rezu, v ktorom sú možné aj komplikácie vo forme veľkej straty krvi, infekcií močových a pohlavných orgánov a komplikovanej popôrodnej rehabilitácie. Pri nadmernej plnosti sa môže vyskytnúť predčasné vypustenie plodovej vody. U žien s nadváhou sa pozoruje narodenie veľkých detí s telesnou hmotnosťou nad 4 kg.

Pre dieťa neprevyšuje nadváha matky ani stopy. Plod trpí nedostatkom kyslíka a nedostatkom výživy a zvyšuje sa riziko vzniku neurologických chorôb vrátane kŕčového syndrómu, srdcových chorôb a iných patológií. Vzhľadom na značné množstvo tuku počas tehotenstva je diagnóza stavu a vývoja dieťaťa komplikovaná.

Pin
Send
Share
Send
Send