Užitočné tipy

Ako sa vyhnúť uhryznutiu komáre (komáre)

Pin
Send
Share
Send
Send


Príroda vytvorila mnoho rôznych, vrátane veľmi neobvyklých stvorení. Každá z nich má svoje vlastné funkcie a hrá úlohu v prirodzenom cykle, ale málokto sa obťažuje rovnako ako hmyz sajúci krv. Rôzne midges, a najmä komáre, môžu pokaziť nočný spánok, mimomestské pikniky a všeobecne letné prázdniny, a niektoré z nich môžu dokonca infikovať smrteľnú infekciu. Preto je lepšie sa vyhnúť liečbe uhryznutím komárom. Nie je to ľahká úloha, pretože komáre nie sú len malý, ale aj veľmi rýchly hmyz, ktorý je veľmi ťažké chytiť holými rukami. A preto ľudstvo, ktoré trpelo v celej svojej histórii kvôli týmto nepríjemným krvotvorcom, vynašlo oveľa viac a menej účinných prostriedkov a metód ochrany proti komárom. Odporúčame vám zistiť, ktoré z nich sú najúčinnejšie a prečo.

Prečo komáre hrýzť? Nebezpečenstvo zhryznutia komára
Hmyz, ktorý sme predtým nazývali komármi, je naraz niekoľko (alebo skôr asi 3000) druhov dipteranov. Avšak ich rozlišovanie okom na osobu, ktorá nemá špeciálne entomologické vzdelanie, je stále takmer mimo moci, takže sa do týchto detailov nemôžete dostať. Čo však naozaj potrebujete vedieť je, že všetky druhy komárov môžu prenášať také nebezpečné choroby vo svojich slinách, ako je malária, meningitída, encefalitída, žltá zimnica a niektoré ďalšie, ešte exotickejšie choroby (bakteriálne, parazitárne a vírusové). , Navyše, pre niektoré z nich sú komáre jediným zdrojom šírenia - napríklad žltá horúčka alebo horúčka dengue, môžete sa nakaziť iba uhryznutím komára, ale nie chorou osobou. Podľa štatistík viac ako dva milióny ľudí zomiera každý rok po uhryznutí komárom. Ako dokáže taký malý hmyz byť taký škodlivý?

Komáre sa živia krvou ľudí a teplokrvných zvierat, aj keď môžu byť na udržanie života dobre nasýtené rastlinnými šťavami a medovou rosou. Ale na znášanie a vývoj vajíčok samice komárov potrebujú krv presne - takže nás uhryznú a muži zostanú neškodnými „vegetariánmi“ po celý život. Nemajú ani proboscis, ktorým by mohli prepichnúť kožu a dosiahnuť krvné cievy. Majú to iba ženy: takto vyzerajú ich predĺžené a špicaté čeľuste. Možno vás poteší skutočnosť, že komár ich môže používať iba raz za život, a potom sa proboscis sania krvi rozpadne bez možnosti zotavenia. Ale toto jedno sústo stačí na vstreknutie slín antikoagulanciami do krvi obete, ktoré sú pre človeka silným alergénom. Z tohto dôvodu sa uhryznutie čoskoro zmení na červené, opuchne a svrbí. V niektorých prípadoch individuálnej intolerancie u niektorých ľudí sa alergia môže vyvinúť oveľa silnejšie až po anafylaktický šok.

Komáre sú rozmiestnené po celej planéte, žijú vo všetkých klimatických zónach, s výnimkou snáď Antarktídy. Usadili sa bližšie k rybníkom, kde kladú svoje vajcia, ale môžu hľadať jedlo na veľké vzdialenosti. Prežijú v zime a ľahko sa pohybujú z krajiny do krajiny a z kontinentu na kontinent vo vlakoch, nákladných automobiloch, v kabíne lietadla. Ani karanténne opatrenia a úspechy modernej vedy ich nedokázali zastaviť. Možno, ak existujú komáre, príroda to z nejakého dôvodu potrebuje?

Prečo komáre?
Na základe všetkých vyššie uvedených skutočností je možné ľahko predpokladať, že komáre boli vytvorené iba tak, že život sa nám nezdá „malín“. V skutočnosti však majú tieto hmyzy dôležitejšiu biologickú úlohu, a dokonca ani jednu:

 • larvy komárov sú jediné jedlo dostupné pre niektoré severné vtáky,
 • roje dospelých komárov nesú stopové prvky (dusík, uhlík, vápnik atď.), bez ktorých by väčšina rastlín neprežila,
 • larvy komárov alebo krvavé červy sú prírodnou potravou pre mnoho druhov rýb,
 • ľudia tiež používajú komáre: ako návnadu počas rybolovu,
 • a dokonca infekcie prenášané komármi hrajú dôležitú úlohu pri regulácii populácií zvierat.
To všetko však nie je dôvod, aby nás komáre hrýzli a vystavili sa vážnym chorobám. Preto je konečne čas nájsť spôsob, ako sa chrániť pred komármi a chrániť svojich blízkych pred uhryznutím.

Ako sa chrániť pred komármi ľudovými a modernými prostriedkami
čo priťahuje komárov Aby ste sa spoľahlivo ochránili pred uhryznutím komárov, musíte pochopiť, kto má najväčšiu šancu na ukousnutie. Ukazuje sa, že komáre nehrýzajú všetkých ľudí a s tými, ktorí sú ešte pokousaní, sa zaobchádza s rôznymi „chuťou“. Je dokázané, že asi 20% tých šťastných nikdy nebolo a nikdy nebude uštipnutých komárom: v ich krvi sú látky, ktoré odpudzujú tento hmyz. No a všetci ostatní, omnoho menej šťastní:

 • Vôňa potu (alebo skôr kyseliny mliečnej, ktorú obsahuje) priťahuje komáre, takže často uhryznú športovcov a tých, ktorí sú horúci, a menej často - tých, ktorí sa práve osprchovali.
 • Komáre uhryznú tukov častejšie ako tenkí, pretože z veľkej plochy pokožky sa uvoľňuje viac oxidu uhličitého, ktorý priťahuje komáre.
 • Ľudia s rýchlym metabolizmom majú tiež radi komáre, pretože cholesterol a acetón sa uvoľňujú počas metabolizmu.
 • Zastarané oblečenie, a najmä ponožky, priťahujú komáre, pretože vonia ako „ľudský duch“.
 • Komáre tiež uprednostňujú hryzenie detí a ľudí so svetlou pokožkou z jednoduchého dôvodu: ich tenká epiderma sa ľahšie prepichne proboscisom.
Na základe toho môžete vypočítať, aké veľké je vaše riziko, že sa stanete zdrojom potravy pre lietajúceho krvavca. Potom vyberte najvhodnejší a cenovo najvýhodnejší prostriedok proti uhryznutiu komárom z pomerne rozsiahleho zoznamu:
 1. Ľudové lieky na komáre - Toto je možno najväčšia skupina. Je vytvorený a doplňovaný po tisícročia a podarilo sa mu zhromaždiť veľa metód. Napríklad mnohé z nich sú založené na netolerancii komárov voči štipľavým zápachom niektorých rastlín. Medzi nimi sú klinčeky, aníz, borievka, eukalyptus a valeriána. Môžete použiť vetvičky, semená a éterické oleje: položte vedľa postele, naneste na odev a pokožku. Napríklad po sprche, pred spaním, dajte fľašu éterického oleja na nočný stolík blízko postele. Ďalšia možnosť: eukalyptový olej zmiešajte s niekoľkými kvapkami citrónového éterického oleja a naneste na pokožku. Takéto prírodné repelenty sú vhodné pre ľudí, ktorí netolerujú „chémiu“ a deti. Môžete pridať do svojho zoznamu podľa svojho vkusu: cesnak (externe alebo v jedle), akýkoľvek druh vanilky a škorice (prírodný vanilín, vanilkový cukor, škorice, mleté ​​škorice, parfumy so škoricovou arómou), levanduľa (olej, parfumy alebo vetvičky) ), palina, gáfor, amoniak.
  Aplikujte tekuté a olejové arómy na miesta pulzácie na tele a dokonca aj malé deti môžu telo utrieť odvŕtaním rebríčka. Ďalším zaujímavým spôsobom je kvetinový záhon s nechtíkmi. Komáre nemajú radi túto liečivú rastlinu tak, že sa vyhýbajú domu, v ktorom rastie. Všeobecne platí, že pijani krvi nemajú radi veľa vôní, takže nemusíte jesť cesnak alebo šmuhy s amoniakom a cítiť ich (našťastie komáre nie sú upíri), môžete si vybrať príjemnejšiu vôňu. Nezabudnite, že v prípade vanilky budete musieť použiť iba skutočnú arómu - hmyz okamžite rozpozná akúkoľvek imitáciu a nebude na ne reagovať. Prírodné ľudové liečivá sú vo všeobecnosti úplne účinným a bezpečným spôsobom boja proti komárom, takže je možné ich obmedziť.
  siete proti komárom
 2. Fyzické prostriedky proti komárom - na ich ceste sú všetky druhy prekážok. Patria medzi ne siete proti komárom na oknách, dverách a na posteli, stany, stany, tesné odevy, ako aj pasce a hmyz na suchý zips. Na ochranu pred komármi sa rybári a turisti nemôžu obísť bez siete proti komárom (klobúk so sieťou, ako sú včelári), rukavíc, vysokých topánok a oblečenia s dlhým rukávom. Hladné komáre v lese a pri rybníkoch prenikajú pod oblečenie, takže pevne pripevnite manžety a goliere. Nepoškodzuje ich ďalšie posilňovanie gumovými pásikmi, ktoré sa nosí na nich. A samozrejme môžete kombinovať fyzickú ochranu s ľudovými liekmi: namočte oblečenie a na pokožku naneste vône.
  Aby ste sa ochránili pred komármi doma, skontrolujte kvalitu sietí na oknách a oknách a uistite sa, že bunky v nich sú dostatočne malé, aby nevynechali ani malého komára. Majte na pamäti, že počas dňa sa hmyz môže schovávať v závesoch a kobercoch a v noci chodiť „loviť“. Vo svetle dňa vytraste ich možné prístrešky a vyhnajte nevítaných hostí. Nakoniec existuje aj iný spôsob, ako fyzicky bojovať proti komárom: zapnite vedľa vás ventilátor. Faktom je, že vedci vypočítali silu komára a zistili, že rýchlosť vetra okolo 10 km / h bráni komárom v pristávaní na akomkoľvek povrchu vrátane vašej pokožky.
 3. Chemický odpudzovač komárov - Ide o väčšinu moderných liekov vrátane fumigátorov a jednotlivých repelentov a insekticídov. Aby sme sa neplietli, pozrime sa na ne v poriadku. Fumigátory sú elektrické spotrebiče s vyhrievacím telesom. Insekticídy pre ne sú obsiahnuté v odnímateľných blokoch a môžu byť kvapalné alebo tuhé. V každom prípade sa pri zahrievaní uvoľňuje do vzduchu látka, ktorá odpudzuje a / alebo ochromuje komáre. Pre ľudí a domáce zvieratá sú takéto insekticídy podmienečne bezpečné. Je však lepšie nenechať fumigátor dlhšiu dobu zapnutý a v detskej izbe používať špeciálne vymeniteľné bloky s nízkou koncentráciou účinnej látky.
  Repelenty sú dostupné vo forme sprejov a krémov s obsahom pesticídov proti komárom. Sú v priamom kontakte s pokožkou, preto repelenty používajte iba v extrémnych prípadoch, keď nie sú k dispozícii iné bezkontaktné ochranné prostriedky. Rovnako ako fumigátory, repelenty sú k dispozícii pre dospelých a pre deti. Obaja, aj iní, je lepšie obliecť si šaty, ale nie na telo. A tehotné a dojčiace ženy a alergici musia byť s nimi obzvlášť opatrní. V poslednom čase sa na predaj objavili tzv. Náramky odpudzujúce komáre. Pôsobia ako fumigátory, šíria insekticídy do životného prostredia, ale nevyžadujú zahrievanie viac ako je teplota ľudského tela. Tieto výrobky majú špecifický zápach, preto si pred nasadením na seba alebo na dieťa vyskúšajte náramok.
  ultrafialové repelery
 4. Technické prostriedky pre komáre - Jedná sa o ultrazvukové a ultrafialové repelery. Prvý môže byť stacionárny a prenosný, ale potrebuje pracovný prúd (zo siete, lítia, soli alebo solárnych panelov). Po zapnutí zariadenia začne vydávať zvuky s frekvenciou, ktorá spôsobí paniku komárov. Keď ich počujú, odletú preč zo zdroja zvuku. Ľudia ani zvieratá nepočujú tieto zvuky, a to je výhodou aj nevýhodou týchto repelentov. Na jednej strane vám nespôsobia žiadne nepohodlie. Na druhej strane nebudete môcť pred nákupom overiť pravosť zariadenia a riskovať, že dôjde k falšovaniu.
  Ultrafialová alebo komárová lampa je skôr pasca ako odpudzovač. Priťahuje hmyz, ktorý letí do špeciálnej mriežky a zabíja ich prúdom. Doteraz nie je prístup k lampičke komárov nejednoznačný. Na jednej strane to nepoškodí ľudí a zvieratá, ak sa ich nedotknete. Na druhej strane sa jeho účinnosť často spochybňuje. Ak ho pripevníte vysoko na strop, môžete ho považovať za bezpečný pre domácnosti a domáce zvieratá. Komárová lampa zároveň pomáha aj proti iným hmyzom a neemituje toxické látky.
 5. Ekologický a biologický odpudzovač komárov - Jedná sa o rôzne metódy terénnej úpravy zamerané na to, aby bol terén nepriaznivý pre rozmnožovanie komárov (odvodňovanie močiarov, čistenie jazier, výsadba určitých druhov rastlín), ako aj chov rýb, vtákov, vážok, komárov a ich lariev. Pomáhajú sa vo veľkej miere vyhnúť uhryznutiu komárov a nemali by ich vykonávať súkromné ​​osoby, ale mestské spoločenstvá alebo poľnohospodárstvo.
Teraz viete, ako sa chrániť pred komármi. Nezabudnite však, že každá metóda má svoje obmedzenia a najlepší účinok sa dosiahne kombináciou viacerých metód (napríklad fyzikálnych a ľudových alebo chemických a technických). Pravda, iba ak používate kvalitné výrobky. Aby ste si nekúpili falošný tovar, kupujte výrobky odpudzujúce komáre iba v lekárňach alebo obchodoch s dobrou povesťou. Ak sa uhryznutiu komárom nedá úplne vyhnúť, majte po ruke antihistaminiká a protizápalové lieky. Aplikujte ich čo najskôr po uhryznutí, najlepšie počas prvých 10-15 minút. A nikdy nečesajte svrbivú ranu, aby sa nerozšírilo jed na pokožku. Vo všeobecnosti vám úprimne želáme, aby ste boli medzi tými šťastnými 20% ľudí, okolo ktorých prechádzajú komáre. Buďte zdraví a spíte bez nepríjemného vŕzgania do ucha!

Bezpečnostné opatrenia

Asi najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť uhryznutiu komárom, je vyhýbať sa im. To neznamená, že sa musíte v byte uzavrieť na šesť mesiacov, čím sa zbavujete potešenia z relaxácie v prírode - stačí zabezpečiť priestor okolo vás a nedovoliť tým, ktorí robia krv, získať prístup k telu. Za týmto účelom môžete nainštalovať siete proti komárom na okná a priehľadné oplotenie okolo bazéna alebo altánku. Ale bunky v bývalých nie sú vždy dosť malé, takže vo vnútri nie je ani jeden, ani najmenší komár, ani vo vnútri druhého je ťažké udržať deti, ktoré radi behajú a bláznia, a je tiež nepravdepodobné, že by sa mohli kopať do záhrady. Nezabudnite preto na ďalšie pravidlá:

 1. Počas rekreácie vonku je lepšie vyhnúť sa rybníkom a nížinám - komáre milujú vlhkosť a kladú svoje vajíčka do stojatej vody. Z toho istého dôvodu musíte na dvore vidieckeho domu zatvoriť všetky sudy s vodou, nádrže a studne vekom. Nebezpečenstvá sú tiež dlho schnúce kaluže, upchaté odkvapové žľaby a dokonca aj pitná misa pre vtáky.
 2. Ak sa rozhodnete tráviť čas na čerstvom vzduchu, oplatí sa uprednostniť otvorený priestor - komáre sa najčastejšie hromadia v húštiach vysokej trávy, kríkov, trstín atď.
 3. Vo večerných hodinách je lepšie nosiť nohavice, košele s dlhými rukávmi, pevne zapínané manžety a goliere, ako aj uzavretú obuv. Toto pravidlo sa vzťahuje najmä na malé deti a dospelých s primeranou pleťou - komáre intuitívne cítia, že ich epiderma je tenšia a ľahšie sa prepichnutím proboscisom, a preto o ne prejavujú zvýšený záujem. Vo dne je vhodnejšie nosiť svetlé šaty - na slnku budú tmavé farby ešte viac priťahovať hmyz.
 4. V horúcom letnom období by ste mali opustiť príliš pevné a syntetické oblečenie, ktoré neprepúšťa vzduch - vôňa potu iba zahreje záujem hmyzu. Z toho istého dôvodu je najlepšie neodkladať intenzívne cvičenia, pracovať v záhrade a len hrať hry vonku až do večera, keď majú komáre osobitnú chuť k jedlu.
 5. S nástupom súmraku je lepšie znížiť počet svetiel na webe - komáre budú lietať k lampám a lampám a súčasne hľadajú večere obľúbené jedlá.
 6. Jedlá bohaté na draslík, ako sú banány, ako aj rôzne uhorky zvyšujú chuť do jedla hmyzu, preto je najbezpečnejšie ich večer odmietnuť.
 7. Aby sa stala komárom menej atraktívnou, v lete je lepšie uprednostniť kozmetiku bez zápachu - dezodoranty, krémy, pleťové vody, a dokonca aj obyčajné mydlo so silnou sladkou arómou, nadchnú ich chuť do jedla a parfumy upriamia pozornosť človeka na hmyz.

Mimochodom, komáre môžu okupovať územie vopred - počas dňa sa môžu schovať na kobercoch a záclonách a v noci chodiť na rybolov. Preto je vo svetle slnka lepšie vytriasať všetky možné prístrešky a pokúsiť sa zničiť útočníkov a zabezpečiť si príjemný večer a dobrý nočný spánok.

Ako vystrašiť komárov

Pre tých, ktorí sa pevne rozhodli nielen schovať sa pred hmyzom, ale naučiť im lekciu o tom, kto je skutočne majiteľom, existuje veľa moderných vynálezov. Sú to ultrazvukové repelenty, chemické repelenty, ktoré sa nanášajú na pokožku vo forme mastí, sprejov a pleťových vôd, sietí proti hmyzu, hmyzu ultrafialového žiarenia na živú mriežku a elektrofumigátory vybavené doskami alebo nádobami s insekticídmi. Väčšina z nich sa napriek absolútnej bezpečnosti, ktorú uvádzajú výrobcovia, neodporúča alergikom a malým deťom a účinnosť niektorých sa dokonca spochybňuje. Nemožno ignorovať otázku financií - kvalitný tovar si bude vyžadovať určité náklady a lacné falzifikáty pravdepodobne neplnia svoju úlohu.

Но выход есть — отпугнуть насекомых можно и с помощью различных народных средств, эффективных и в то же время безопасных, даже для малышей и взрослых с повышенной чувствительностью. Чтобы справиться с комарами, нужно:

 1. Развести в воде столько ванилина, чтобы получился насыщенный раствор, наполнить им бутылочку с распылителем и перед прогулкой, а желательно — и несколько раз во время нее, щедро обрызгать кожу, одежду или детскую коляску, например.
 2. Naneste niekoľko kvapiek oleja z čajovníka, klinčeka, anízu, citrónu, levandule alebo eukalyptového éteru, trochu amoniaku, tinktúru valeriánu v lekárni alebo dokonca obvyklú sovietsku „hviezdu“ na zápästia, krky a lakte a hmyz tieto zápachy netoleruje a niekto voňavý s nimi bude lietať okolo. Mimochodom, môžete nechať otvorenú fľašu s éterickým olejom na noc a na nočnom stolíku v blízkosti postele, aby ste si zaistili dobrý spánok bez nepríjemného bzučania alebo pridajte pár kvapiek do osvetlenej arómy.
 3. Do domu usporiadajte vetvy bazalky, bazalky, paradajky, paliny, mäty, škorice alebo do vázy vložte niekoľko kytíc harmančeka, nechtíka alebo levandule. Tie isté bylinky sa dajú sušiť a plniť malými bavlnenými vreckami - s takýmito vreckami musíte miestnosť vyzdobiť alebo ju dokonca zavesiť na šnúru okolo krku a odviesť komárov od seba a od domu.
 4. Rastliny muškáty, sedmokrásky alebo nechtíka pred domom alebo v kvetináčoch na okne.
 5. Počas vonkajšej rekreácie zahadzujte na oheň pár uhľovodíkov rozmarínu alebo borievky alebo ich pridajte do osvetleného krbu a rozjasnite stretnutia v krajine.
 6. Utrite pokožku odvarením z rebríčka alebo sa vykúpajte s prídavkom harmančekového bujónu.

Môžete si tiež pripraviť cesnakové jedlá na piknik a večeru na verande, alebo jednoducho rozložiť niekoľko svojich olúpaných zubov v miestnosti a urobiť z nich pár rezov, aby sa zvýšila aróma.

Ak sa stále vyskytli problémy

Samozrejme ani najúčinnejší odpudzovač hmyzu nemôže poskytnúť 100% záruku, že ani jeden komár nedosiahne svoj cieľ počas celej sezóny. Preto musíte byť pripravení na to, že musíte eliminovať následky takého „kontaktu“ a minimalizovať tak škodu. Po napadnutí hmyzom musíte:

 1. Pokúste sa poškriabať alebo sa jej znova dotknúť - čím viac dotykov, tým svrbenie bude svrbenie pokožky a rana sa uzdraví dlhšie. V extrémnych prípadoch, ak je trpezlivosť úplne u konca, môžete jemne trieť postihnutú oblasť okrajom dlane.
 2. Miesto pôsobenia uhryznutím ošetrite roztokom sódy (1 čajová lyžička na pohár vriacej vody) alebo z neho pripravte hustú suspenziu (1 čajová lyžička sódy a niekoľko kvapiek vody) a naneste na ranu voľne.
 3. Pokožku utrite vatovým tampónom namočeným v 50% roztoku amoniaku.
 4. Mierne rozotrite prstami čerstvo roztrhaný list mäty, eukalyptu alebo vtáčej čerešne a niekoľko minút ich pripevnite k sústu.
 5. Namažte svrbivú oblasť pokožky čerstvou šťavou z plantáží (listy rastlín sa dajú jemne nasekať nožom), citrónom, octom jablčného muštu, ako aj kyslou smotanou, jogurtom, kefírom alebo maslom.

A samozrejme, pred začiatkom sezóny je pre dospelých aj pre deti lepšie navštíviť alergológa a vopred zistiť, ako môže ich telo reagovať na uhryznutie komármi - je to všetko obmedzené na neškodný malý tuberkulus, ktorý prejde bez stopy za pár dní, alebo môže dôjsť k zničeniu vonkajšej rekreácie. neznesiteľné svrbenie a červená vyrážka na tele.

Pin
Send
Share
Send
Send