Užitočné tipy

Čo je to mučenka?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mučenka sa považuje za exotické ovocie, ale jeho popularita a chuť mu umožnili rozšíriť sa do obchodov s potravinami po celom svete. Nájdenie mučenky vo veľkých supermarketoch a zrútení ovocia je celkom jednoduché, najmä pokiaľ ide o teplé tropické krajiny. Ale aby ste si mohli vybrať a kúpiť chutné ovocie z mučenky, musíte poznať niekoľko znakov, ktoré naznačujú kvalitu týchto plodov.

Vo väčšine prípadov sa mučenky získavajú na spotrebu čo najskôr, preto by ste si mali zvoliť zrelé ovocie, ktoré má všetky vlastnosti, pre ktoré je toto ovocie také milé. Ak to potrebujete za pár dní, môžete si kúpiť nezrelé mučenky. Takéto ovocie dozrieva celkom úspešne do 2 až 3 dní a získava takmer všetky vlastnosti zrelého ovocia.

Spomedzi plodov na predaj, ktoré sa spoliehajú iba na vonkajšie znaky, si môžete ľahko vybrať zrelé ovocie z mučenky. Budú to plody bohatej fialovej farby s malými trhlinami a vráskami na šupke. Sú to scvrknuté plody, ktoré sa považujú za kvalitné, a nie naopak, ako by ste si mohli myslieť zo všeobecnej myšlienky krásy. Žltá odroda mučenky sa v predaji vyskytuje menej často ako jej fialový bratranec, keďže sa pestuje a používa na priemyselnú výrobu štiav. Znaky zrelosti všetkých poddruhov mučenky sa však zhodujú.

Ak si kúpite nezrelé mučenky, môžete si vybrať ovocie zelenej, žltej a červenej farby, po dozretí získajú charakteristickú fialovú farbu. Zrenie mučenky sa najlepšie vykonáva pri izbovej teplote v uzavretom obale alebo v papierovom vrecku. Zrelé plody sa musia po troch dňoch skladovať v chladničke. Udržujte zrelé plody mučenky dlhšie ako sedem dní by nemali byť.

Ďalším znakom dobrého ovocia mučenky je jej váha. Plody by mali byť ťažké vzhľadom na svoju veľkosť, bude to znamenať šťavnatosť, dobrú chuť a vôňu mučenky. Ľahkosť ovocia hovorí o ich prázdnote vo vnútri, to znamená, že buničina z nejakého dôvodu vyschla alebo dozrela a odhalila semená. Preto by sa pri nákupe mučenky malo ovocie vyberať individuálne, bez odklonenia dobrej viery predajcu. Hustá kôra mučenky prakticky nedovolí, aby jej vôňa dužiny prešla, takže nie je možné posudzovať kvalitu ovocia podľa ich vône.

Poznáte príznaky lahodného mučenky a pomocou týchto jednoduchých tipov budete mať takmer 100% šancu získať kvalitné ovocie a vychutnať si sladkú a kyslú chuť a nezvyčajnú svetlú arómu týchto exotických plodov, ktoré tiež majú určité zdravotné výhody.

Ovocie mučenky, čo to je?

Mučenky - tropické ovocie okrúhleho tvaru červenkasto-fialovej farby, trochu pripomínajúce veľkú slivku. Veľkosť mučenky s veľkým kuracím vajcom. Na vrchole je hustá pokožka a vo vnútri je šťavnatá dužina s chrumkavými semenami. Jedlá vnútorná dužina ovocia a semien je jedlá, preto sa horná časť mučenky rezne nožom a otvára sa ako veko. Vnútro ovocia je dosť tekuté, takže je vhodnejšie jesť mučenky s lyžičkou.

Zrelé mučenky majú príjemnú ovocnú arómu a šťavnatá dužina má výraznú kyslosť a opojnú pachuť.

Miesto narodenia tohto ovocia sa považuje za Brazíliu. Vášeň sa v súčasnosti pestuje v mnohých horúcich krajinách, fanúšikovia tohto tropického ovocia sa stávajú stále viac.

Vášeň z ovocných štiav je najobľúbenejšia. Pije sa samostatne aj v zmesi s inými ovocnými džúsmi alebo nápojmi. Dužina tiež našla svoje uplatnenie, pridáva sa do rôznych jedál, hlavne zákuskov a sladkostí. Harmonicky sa však mieša so šalátmi a omáčkami. Používajú mučenky všade tam, kde rastú.

Prospešné vlastnosti mučenky

Ukazuje sa, že mučenka je sklad vitamínov a minerálov. A každý, kto skúša ovocie z vášne, môže nájsť niečo užitočné pre svoje zdravie. Jedná sa o najdôležitejšie vitamíny skupín B, A, E a C, ako sú prvky ako železo, vápnik, draslík a iné.

Je úžasné, že vášeň si získala slávu. prírodné antibiotikum - v pôvodných krajinách Južnej Ameriky sa vždy používala ako antipyretikum a antimikrobiálne činidlo. Vášeň je teda prírodný imunostimulačný prostriedok, v tomto článku si môžete prečítať viac o ďalších imunostimulačných produktoch. Dokonale uhasí aj smäd.

Vášeň má mierne diuretický a laxatívny účinok. Má pozitívny vplyv na trávenie a podporuje vylučovanie kyseliny močovej.

Vášeň má veľmi neobvyklú vlastnosť. Toto ovocie s dvojitým účinkom - mučenka ovocná šťava dokonale zafarbí a osvieži unavené telo, o jeho semenách sa nedá hovoriť. Naopak, upokojujú sa, pretože majú prášky na spanie.

Podľa našich pozorovaní pri použití tohto ovocia neexistoval ani jeden, ani druhý efekt. Možno, keď jedia mäso a semená spolu, tieto účinky sa navzájom neutralizujú. Áno, a možno potrebujete väčšie množstvo produktu, aby ste dosiahli určitý účinok. Zdá sa mi, že na dosiahnutie osviežujúceho účinku musíte vypiť pohár ovocnej šťavy z mučenky a aby ste ju upokojili, jesť semená tohto ovocia.

Exotické mučenky obsahujú veľké množstvo antioxidanty, to jej umožňuje spomaliť rast rakovinových nádorov, chrániť srdce a krvné cievy, ničiť patogénne mikróby. Vášeň je tiež bohatá steroly - rastlinné látky triedy steroidov. Ich zloženie je podobné cholesterolu, a preto ho môžu nahradiť v našej krvi. V dôsledku pravidelného používania mučenky sa „zlý“ cholesterol hromadí, ale vylučuje z tela. Viac o cholesterole si môžete prečítať v našom tele v článku „Škodlivý a prospešný cholesterol“.

Niet pochýb, že mučenka je prekvapivo zdravé ovocie. Nie náhodou našlo uplatnenie nielen pri varení, ale aj v medicíne a kozmetike. Ak máte príležitosť vyskúšať ovocie z vášne, nenechajte si ujsť. S opatrnosťou sa oplatí liečiť toto ovocie alergiami.

Pozrite si video: GRANADILLA. MUČENKA SLADKÁ (August 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send